Top Banner
№2 Хромтау мектеп-гимназиясы 3 - класқа арналған қазақ тілінен ашық сабақ жоспары Лексикалық тақырыбы:Азық-түлік дүкенінде Құрастырған : Уразова Индира Алдамбергенқызы №2 Хромтау гимназиясының
12

открытый урок 3 класс

Jan 19, 2017

Download

Internet

Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: открытый урок 3 класс

№2 Хромтау мектеп-гимназиясы

3 - класқа арналған

қазақ тілінен ашық сабақ жоспары

Лексикалық тақырыбы:Азық-түлік дүкенінде

Құрастырған:

Уразова Индира Алдамбергенқызы

№2 Хромтау гимназиясының

қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалім

08.12.2014 ж.

Page 2: открытый урок 3 класс

3- класқа арналған қазақ тілінен сабақ жоспарыҚұрастырған: Уразова Индира Алдамбергенқызы, №2 Хромтау гимназиясының

қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі.Лексикалық тақырыбы: Азық-түлік дүкенінде.

Сабақтың мақсаты: Дүкендер туралы түсінік беру,дүкеннің түрлеріне тоқталу.Тақырып бойынша оқушылардың айтылым, сөйлесім, жазылым, сөйлеу әрекетін дамыту арқылы тілдік тұлға қалыптастыру. Міндеттері: 1. Білімділік: Оқушыларға дүкендер туралы мағұлмат беру,оның түрлеріне тоқталып,соның ішінде азық-түлік дүкенімен таныстыру. 2. Дамытушылық: Ауызекі сөйлеу дағдысын жетілдіру,оқушылардың дүниетанымын кеңейту,ауызша сөйлеу мен ойлау қабілетін дамыту,сөз тіркесін және сөйлем құрау дағдысын қалыптастыру.

3. Тәрбиелік:Тілге деген қызығушылықтарын арттыру,топтық жұмыс арқылы достық қарым –қатынасқа,сыпайы болуға,әдептілікке тәрбиелеу.

Сабақтың әдістері: Сұрақ-жауап,сөйлесу,әңгімелесу,топпен жұмыс,мәтінмен жұмыс,жазбаша тапсырмалар.Қолданылатын оқыту технологиялары: модільдік оқыту технологиясы, П.С. Гранкиннің концепциясы, И.П. Подласыйдың тиімді

педагогикалық технологиясы, Г. Левитастың цикл бойынша оқыту технологиясы, жобалау әдісі,ақпараттық коммуникативтік технология (сын тұрғыдан ойлау қабілетін дамыту технологиясының әдісі), интерактивтік технология.

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ. Сабақтың уақыты – 45мин. Көрнекіліктер: суреттер, грамматикалық сызба, тірек кесте, таратпа қағаздар), бағалау парағы, интерактивтік тақта, , 3 классқа арналған

оқулық.Пәнаралық байланыс: орыс тілі, ағылшын тілі пәндерімен байланыс.

САБАҚ ЖОСПАРЫ:

Page 3: открытый урок 3 класс

Сабақтың кезеңі № Жұмыс түрі Уақыты Мәселелі-дамыта оқыту әдістері

Пайдаланылған технологиялар, әдістер

I. Психологиялық сәт 1 «Шаттық көңілмен!» 2 мин. Тәрбиелеу, ұйымдастыру кезеңі

Дәстүрлі әдіс

II. Пропедевтикалық практика

2«Чемпион» ойыны

5 мин. Зерттеу,іздену, репродуктивтік әдістері

Сын тұрғыдан ойлау қабілетін дамыту технологиясының әдісі (стратегиясы - портфолио әдісі.)

ІІІ. Бағыттау3

«Ой қозғау »5 мин. Зерттеу,іздену,

репродуктивтік, алгоритмдік әдістері

И.П. Подласыйдың тиімді педагогикалық технологиясы

Пайымдау4

«Анықтайық»«Еш қиындықсыз»

7 мин.6 мин

Диалогтік, эвристикалық, көрнекілік, проблемалық әдістері

И.П. Подласыйдың ТПТ-сы, П.С. Гранкиннің концепциясы

III. Іс-жүзіндегіпрактика

5 «Жоғалған сөздер»6 мин

Көрнекілік, эвристикалық, монологтік, диалогтік әдістер

Цикл бойынша оқыту технологиясы,тиімді педагогикалық технологиясы. Жобалау әдісі

IV. Сергіту жаттығулары

6 Бой сергіту. 2 мин

V. Меңгеру практикасы

7 «Қиындық туғызбайды» 8 мин Диалогтік, зерттеу, көрнекілік, эвристикалық әдістер

Жобалау әдісі

VI. Тәуелсіз практика. «Дүкенде» 3 мин Диалогтік, репродуктивтік әдістері, өз бетімен зерттеу-жаттығу жолымен жаңа тақырыпты пысықтау әдісі

Цикл бойынша оқыту технологиясы, С.П.Гранкинның концепциясы

VII. Дербес үй жұмыс парктикасы

8 Үйге тапсырма беру 1 мин Алгоритмдік, өзіндік, жұптық жұмыс

Тиімді педагогикалық технология, цикл бойынша оқыту технологиясы. Жобалау әдісі

VIII. Қорытындылау 9 Мен білемін, білдім, білгім келеді, рефлексия

1 мин Моногологтік әдіс ТПТ-сы, дәстүрлі әдіс

Page 4: открытый урок 3 класс

САБАҚ БАРЫСЫ:

№ Сабақтың кезеңдері

Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушылардың іс-әрекеті Күтілетін нәтиже

1.1

«Шаттық көңілмен»(Психологиялық сәт)

2 мин. - Балалар сендер өздерің қандай болып өскендеріңді тілер едіңдер?- Жақсы, онда өлең жолдарындағы тілекке келісесіңдер ме?Келіссеңдер мына тілекті барлығымыз бірге айтайық:Ойға толып санамыз,Бестік болып бағамыз.Баласындай әр үйдің,Тату болсын арамыз-деп осындай жақсы көңіл- күймен сабағымызды бастаймыз және де келесі кезеңімізге көшеміз.

- Білімді, ақылды,өнегелі,өнерлі.

- Иә

Өлең жолдарын қайталап айтады.

Сабақтың алғашқы минуттынан бастап оқушылар мен мұғалімнің арасында жылы, сенімді қарым-қатынас қалыптасады, оқушылар тілдік ортаға бейімделеді. Оларды мейірімділікке, еңбекқорлыққа, ынтымақтастыққа баулу, сабаққа жауапкершілікпен қарауға тәрбиелеу, қызығушылығын арттыру.

2. «Чемпион» ойыны(Пропедевтикалық практика)

5 мин.-Балалар , біздер қазір сіздермен «Чемпион»ойынын ойнаймыз алдарыңыздағы интерактивті тақтадағы жалпы қазақ тіліне байланысты сұрақтарға жауап береміз.1.Қазақ тілінде қанша әріп бар? 2.Дыбыстар нешеге бөлінеді?3. «редиска» сөзінің аудармасы.4.Жуан дауысты дыбыстарды көрсет.5.Буынның неше түрі бар?6.Жемістер дегеніміз не?7.Көкөніс дегеніміз не?8. «Свекла» сөзінің аудармасы.9.Көптік жалғаулары қанда?10. «Витамин» сөзінің аудармасы

Оқушылар интерактивті тақтада жазылған сұрақтарға ауызша жауап береді.

Сабақтың әр кезеңінде оқушылардың жұмысы, жауаптары фишка арқылы бағаланып тұрады. Сабақтың басында мұғалім бағалау шартымен таныстырады, сол себептен оқушылардың оқу жұмысына ынтасы арыта түседі. ТПТ-бойынша сабақтың пропедевтикалық кезеңінде мұғалім оқушылардың білім деңгейін, үй жұмыстарын бақылайды.Әр оқушы өзінің білім деңгейін

Page 5: открытый урок 3 класс

11.Қандай витаминдердің түрлерін білесіңдер?12.Апельсинде,лимонда,мандаринде қандай витмаминдер көп болады?

анықтайды. Бірін-бірі тексеру жұмысы оқушыларды жұмыстың сапасын аңықтауға үйретеді, оқуға жауапкершілікпен қарауды қалыптастырады. Бірін-бірі тексеру жұмысы оқушыларды жұмыстың сапасын аңықтауға үйретеді, оқуға жауапкершілікпен қарауды қалыптастырады.

3. «Ой қозғау»

(Бағыттау)

5 мин. - Балалар,тақтаға назар аударайықшы.Тақтада «Сөзжұмбақ» берілген. 1.Хлеб2.соль3.колбаса4.сахар5.мясо6.молоко7.пословица8.сыр9.конфета-Ал,балалар шыққан сөзімізді оқып шығайық.-Дұрыс,балалар.Бүгінгі жаңа сабақтың тақырыбы «Азық-түлік дүкенінде».-Балалар қалай ойлайсыздар,бүгінгі сабағымызда азық-түлік дүкені тақырыбы бойынша не білетін боламыз?

Балалар сөзжұмбақты шешеді.

Оқушылар жоспарды мұқият тыңдап , сабаққа қатысып отырады.

Зерттеу танымдық әдіс арқылы оқушылар әрдәйім өз бетінше ізденеді.

Page 6: открытый урок 3 класс

-Иә,балалар.-Енді сабағымыздың жұмыс түрлерімен таныстырып өтейін.Тақырып бойынша жасаған жұмыстарыңды жұлдыздармен бағалайтын боламын.

«Анықтайық»(Пайымдау кезеңі)

7 мин

- Балалар , біз жаңа сабағымыздың тақырыбын анықтадық, яғни азық-түлік дүкенінде.

- Енді сабағымыздың келесі кезеңі «Анықтайық».

- -Балалар тақтаға назар аударайық.тақтадан азық-түлік дүкеніне байланысты презентация көрсетіледі.

- Қандай дүкендерді көріп отырсыңдар?

- Дүкендердің түрлері көп.- Олар:ойыншық,кітап,шаруашылық,киі

м және азық-түлік дүкендері.- Ал,біздің бүгінгі тоқталатын

дүкеніміз азық-түлік дүкені.Азық-түліктің адамға маңызы зор.Біз күнде-күнде азық-түлік дүкеніне барамыз.Біздің деніміз сау болу үшін жақсы,құнарлы тамақтануымыз керек.

- Ал,енді балалар қандай азық-түлік білесіздер?

Шұжық-колбаса тұз-сольМай-масло балық-рыбаҚаймақ-сметана

Зейін қойып,қарайды.Дүкендердің түрлерін орысша-қазақша айтады.

Азық-түлік түрлерін білгендерінше орысша-қазақша айтып шығады.

Бұл жұмыс арқылы оқушылар өз беттерімен ізденуге, жұмыс жасауға үйренеді және грамматикалық тақырыптарды қайталайды, бекітеді, пысықтайды.

Жаңа тақырыппен таныстыру барысында бар мүмкіншіліті пайдалануы тиіс. Әсіресе, көрнекіліктерді негізге ала отырып, сабақты толық меңгеруге мүмкіншілік жасайды. Сонымен қатар мұғалім оқушылардың бұрынғы алған білімдеріне сүйенеді, олардың белсенділіктерін арттырады. Лексикалық тақырып бойынша оқушылар мәлімет алады. Бұл кезеңде мұғалім қосымша, оқулықта берілмеген мәліметті оқушыларға ұсынады. Олардың өзге тіл саласында біліктері арта түседі. Осы мәлімет арқылы оқушылардың

Page 7: открытый урок 3 класс

Нан-хлебЕт-мясоІрімшік-сырҚант-сахар

көзқарасы қалыптасады.

5

6.

7.

«Еш қиындықсыз»(Үлгі бойынша практика).

«Жоғалған сөзді табайық»

(Іс-жүзіндегі практика)

«Бой сергіту»

6 мин

6 мин.

2 мин

-Балалар , біздің келесі кезеңіміз «Еш қиындықсыз» деп аталады.Бұл тапсырма қазіргі уақытта кез-келген адам полиглот болу керек,сондықтан 3 тілді меңгеру мақсатында мына суреттегі сөздерді үш тілде айтайық. -Өте жақсы , жарайсыздар.

-Біздің келесі кезеңіміз «Жоғалған сөзді табайық» деп аталады. Мұнда сіздерге сөйлемдер берілген. Бірақ кейбір сөздер сіздерге жетемін дегенше жолда адасып қалыпты, ал сіздер мына станциядан керекті сөздерді тауып алып, толықтырып жазуларыңыз керек.1.Біздің үйдің қасында ... - .... дүкені бар.2.Мен ..... анаммен бардым.3.Анам екеуміз дүкеннен ..., ..., ..., ..., ..., ...,, сатып алдық.4.Дүкеннің іші ... және .... .Жоғалған сөздер:май,дүкенге,жарық,шекер,нан,кең,кәмпит,шұжық.

-Жақсы , балалар жарайсыңдар сөздерді

Нан,сүт,май,шекер,жұмырт-қа.

Оқушыларға кеспе қағаздары таратылады.Мәтінге керекті сөздерді қойып жазып шығады.

Оқушылар сергіту тапсырмасын орындайды

Бұл жұмыс барысы өте жедел жүргізіледі, интерактивтік тақта тиімді қолданылады, пәнаралық ( орыс тілі және ағылшын тілдері) байланыстар ұйымдастырылады.

Мұғалімнің жеке дидактикалық үрдісінде қолданылатын жобалау әдісі жүзеге асырылады.

Бұл жұмыс түрі оқушылардышапшаңдыққа,уақытты тиімді пайдалануға,топтық жқмыс

Page 8: открытый урок 3 класс

«Қиындық туғызбайды» (меңгеру практикасы)

«Дүкенде»(тәуелсіз практика)

Бағалау.

8мин.

3 мин

1 мин.

дұрыс таптыңдар , енді келесі кезеңге көшеміз, ол-Өзіңді тексер, яғни сіздерге 3 топқа 3 суреттің біреуін таңдау арқылы сол суреттегі сөздерге талдау жасайсыздар.Суреттегі жасырылған сөздер:қант,май,сүт.

Ал,енді балалар мына жерде «Азық-түлік»дүкені бар екен.-Қанеки кім дүкенге барып,сауда жасап келеді.Ортаға Артем мен Яна шығады.Олар өздеріне керекті азық-түлікті атап айтып,сатып алады.Мен айран мен сүт сатып аламын.Сен не аласың?Мен қаймақ пен нан сатып аламын.

-Балалар, біз бүгінгі сабағымызда не туралы айттық?-Нені білдік?-Сабағымыз өздеріңізге ұнады ма?-Қандай әсер алдыңыздар?- соны білу үшін мына тақтада жазулы тұрған өздеріңіздің аттарыңыздың тұсына көңіл-күйлеріңізді білдіретін смайликті жапсыруға болады.

Балалар сөздерді тездетіп тәуелдеп,дыбыстық талдау жасап шығады.

Ортаға бір-екі оқушы шығып,сауда жасайды.

Азық-түлік дүкені және азық-түліктердің түрлерімен таныстық.

Өте жақсы әсер алдық

арқылы достық қарым-қатынасқа,сыпайы болуға тәрбиелейді.

Page 9: открытый урок 3 класс

-Жақсы балалар енді үй тапсырмасын жазып алыңыз.№2 тапсырма әтінді оқып, мазмұнын айту.№7 тапсырма жазбаша жұмыс.

-Енді бағаларыңызды тыңдаңыз.(фишка арқылы бағалаймыз)- Балалар ,бүгін міне бізге қонақтар

келді, қазақ халқы өте қонақжай халық.Бүгін біз тек қана жақсы сөздер мен тілектер оқып , айттық.

- Сабағымыз аяқталды, барлығыңызға рахмет.

- Сау болыңыздар.

Тақтадағы сөмкені бағалармен толтырады.

.