Prepodimo velike nemarne škornje

Post on 22-Jul-2016

234 Views

Category:

Documents

6 Downloads

Preview:

Click to see full reader

DESCRIPTION

OŠ Gabrovka-Dole, vrtec Čebelica Mentorici: Marinka Lenart in Simona Resnik Smo kombinirana skupina Pikapolonice, stari od 1 do 5 let. Smo nasmejani, razigrani… Odlikujejo nas vrednote medsebojne pomoči (starejši mlajšim), strpnosti… Radi raziskujemo v naravi, skrbimo za čisto okolje. Projekt Veliki nemarni škornji nas je k temu še bolj vzpodbudil in nam odprl oči za vse, kar se grdega počne z naravo. Uživali smo z nemarnimi škornji in jih poskušali pregnati iz gozda. Bomo videli koliko nam je to uspelo.

Transcript

USTANOVA: OŠ Gabrovka-Dole, vrtec Čebelica

Mentorji: Marinka Lenart in Simona Resnik

Oddelek: Pikapolonice

Starost otrok: Kombinirani oddelek 1-5 let

PREPODIMO VELIKE NEMARNE ŠKORNJE

Marinka Lenart

www.velikinemarniskornji.si

Smo kombinirana skupinaPikapolonice, stari od 1 do 5 let. Smonasmejani, razigrani… Odlikujejonas vrednote medsebojne pomoči(starejši mlajšim), strpnosti… Radiraziskujemo v naravi, skrbimo začisto okolje. Projekt Veliki nemarniškornji nas je k temu še boljvzpodbudil in nam odprl oči za vse,kar se grdega počne z naravo. Uživalismo z nemarnimi škornji in jihposkušali pregnati iz gozda. Bomovideli koliko nam je to uspelo.

Mentorici: Marinka Lenart in Simona Resnik

http://vve-cebelica.splet.arnes.si/

Skozi celotno šolsko leto, seveda z vmesnimipresledki, prekinitvami smo z otrocispoznavali početje velikih nemarnih škornjev.Preizkusili smo se kot ilustratorji zgodbe vknjigi brez ilustracij, iskali rešitve, kakopomagati prebivalcem gozda in spreobrnitipočetje velikih nemarnih škornjev. Velikenemarne škornje smo poskušali vključiti inpovezati tudi z drugimi dejavnostmi, pri temnam je pomagal gozdni škrat „Bradatko“.Veliko gibalnih igric smo delno spremenili injih ravno tako povezali z nemarnimi škornji, zapomoč in nasvet smo prosili gasilce v mesecupožarne varnosti, škratke smo v prazničnemdecembru sprejeli v skupino in skupaj z njimiokrasili „novoletno jelko“ iz naravnihmaterialov…

Izhajali smo predvsem iz cilja, da otrokom približamo dejstvo, kako narobe je, da smo do narave malomarni, da jo onesnažujemo, kako bi mi to spremili, bili drugačni in bili vzgled tudi drugim, s tem bomo ohranjali naravo in varovali okolje, s takšnim ravnanjem smo razvijali ekološko ozaveščenost in odgovornost otrok in staršev.

Pri vsakem delu zgodbe pa smo se marsikajnovega naučili. Spoznali smo veliko različnihgob, jih tudi poimenovali, jih znali razdeliti naužitne in neužitne. Spoznali smo gozdnibonton. Ločevali odpadke, reciklirali, ustvarjaliiz odpadnih in naravnih materialov izdelaliopozorilne table, poskrbeli za okolico vrtca inskupaj s hišnikom izdelali koše za smeti.Spoznavali drevesa, jih poimenovali, razlikovalipo listih, lubju, plodovih. Plesali in uživali smov plesih in prepevanju pesmi, ki so bili napriloženem CD-ju. Za zaključek projekta panas čaka še naša zaključna prireditev vrtca, kibo v celoti povezana z zgodbo o Velikihnemarnih škornjih. Sodelovali bomo vsioddelki vrtca.

Otroci so zgodbo o Velikih nemarnih škornjihhitro sprejeli za svojo. Na vsakem koraku, koso opazili smeti, so zato krivili velike nemarneškornje in za njimi tudi pospravljali.

Kako škornjem povedati, da to kar počnejo v naravni ni prav?Kaj lahko naredijo junaki, kaj ti, mi…?

1. Spodimo nemarne škornje iz gozda. (Eva 4 lata)

2. Gobe še ne bi znale poklicati gasilcev, zato bi povedale nam in mi bi poklicali gasilce, da bi pogasili požar.(Luka 5 let)

3. Naredimo table, na katerih bo znak, da se ne sme kaditi, pa ne bo požara. ( Taja 5 let)

4. Pokličimo policiste, pa jih bodo ujeli in zaprli. (Kiara 4 leta)

5. Pokličimo "velike nemarne škornje" v vrtec in jim povejmo, kaj se ne sme delati. (Mateja 5 let)

6. Velikim nemarnim škornjem nastavimo pasti in jih zvežimo. ( Nik 4-5 let)

7. Okoli gozda bi postavili „pastirja-elektriko“, pa ne bi mogli nemarni škornji not. (Luka 5 let)

8. Šli bi potiho v gozd, bi si dali masko in počakali, da pridejo nemarni škornji ter jih premagali. (Luka 5 let)

9. Naredili bi se, da smo mi nemarni škornji, bi poklicali nemarne škornje, oni bi mislili, da smo njihovi prijatelji in jim bi povedali, da to ni prav, da ne smejo to delat, kar delajo. (Lana 4,5 let)

10. Še v gozdu postavimo koše, pa bodo nemarni škornji smeti metali v koše, tako kot na našem igrišču (Neža 3,5 let)

GALEGIJA NAŠEGA POTEPANJA Z VELIKIMI NEMARNIMI ŠKORNJI!

GALEGIJA NAŠEGA POTEPANJA Z VELIKIMI NEMARNIMI ŠKORNJI!

GALEGIJA NAŠEGA POTEPANJA Z VELIKIMI NEMARNIMI ŠKORNJI!

GALEGIJA NAŠEGA POTEPANJA Z VELIKIMI NEMARNIMI ŠKORNJI!

GALEGIJA NAŠEGA POTEPANJA Z VELIKIMI NEMARNIMI ŠKORNJI!

Ustvarjali smo v knjigo

Ko smo s starejšimi otroci v gozdu bralizgodbo o Velikih nemarnih škornjih, smo kzgodbi dodali stavek o kajenju in odvrženihogorkih. Veliki nemarni škornji so ob vsehgrozotah, ki so jih počeli tudi kadili in ustvarilipreplah požara med gobami. To smo storile znamenom, da ob tej priložnosti vključimotudi gasilce. Bil je ravno mesec oktober, mesecpožarne varnosti, ko smo obiskali gasilce intudi njim povedali, kaj se dogaja prebivalcemgozda. Od njih smo dobili zagotovilo, da bodopriskočili na pomoč, če bo le to potrebno ternas opozorili na vse nevarnosti v zvezi spožarom v gozdu in na sploh.

»Škrat Bradatko«, ki nas je motiviral in vodil pridejavnostih »Velikih nemarnih škornjev nam jepredlagal, da bi njegove prijatelje, gozdneškratke povabili v prazničnem decembru v vrtec,v skupino, da bi lahko tudi oni doživeli delprazničnega vzdušja in se za kratek čas izognilinemarnim škornjem. Izdelali smo škratke inprebrali nadaljevanje zgodbe o škratkih ternjihovih groznih prigodah. Odšli smo v gozd injim pustili sporočilo naj pridejo med našeškratke, kjer jim bo toplo in z nami bodopričakali novo leto. Ustvarili smo novoletno ekosmrečico s škratki, da jim ni bilo dolgčas, smopod njo postavili gobe, živali. Za starše smo vprazničnem času ustvarili in odigrali svojo igricov katero smo vključili tudi gozdne živali inškratke, ki so si pomagali in igrico zaključili ssrečnim koncem.

Igrali smo se gibalne igre, ki smo jih malospremenili, namesto igre »Mačka lovi miš«, soškornji lovili zajčke, polže, gobe, škratke, igro »Alise bojite črnega moža«, ali se bojite „nemarnihškornjev“…

V okviru projekta »Veliki nemarni škornji«smo si zadali namestitev košev za smeti, nanašem vrtčevskem igrišču. Večkrat smonamreč našli okoli našega vrtca različne smeti.Po mnenju otrok, so to storili »veliki nemarniškornji«. Predlog otrok je bil, da bi moraliimeti na igrišču koše. Pri tem nam bi lahkopomagal hišnik. Odpravili smo se do njega inga prosili za pomoč. Z veseljem nam jeprisluhnil. Pripravil je vse potrebno in prednami ustvaril dva koša, ki smo ju samiprepleskali ter pritrdili na stojali, ki ju je ravnotako pripravil hišnik. Koša že lepo služitasvojemu namenu. Mi pa smo ponosni, da smolahko prispevali kamenček k naši čistejšiokolici vrtca.

www.velikinemarniskornji.si

Koordinator projekta:Vista, zavod za razvoj vrednot Murska SobotaLendavska 1, 9000 Murska Sobotawww.zavodvista.siVodja projekta: Aleksandra Pinterič

OŠ Gabrovka-Dole, vrtec ČebelicaGabrovka 30, 1274 GabrovkaMentorici: Marinka Lenart in Simona Resnik

Osnovna šola Gabrovka - Dole Vrtec ČebelicaGabrovka 30

1274 Gabrovka

top related