Fizyka w medycynie

Post on 01-Jul-2015

1496 Views

Category:

Documents

2 Downloads

Preview:

Click to see full reader

Transcript

Fizyka w medycynie

Opracowała: Monika Szewczyk

Opiekun: Aneta Kowalczyk

1.Jak działa termograf?

2.Jak działa tomograf?

3.Jak działa strzykawka?

4.Jak działa ultrasonograf?

5.Jakie są rodzaje prześwietleń?

6.Jak działa oko?

7.Jaki wpływ mają okulary na sposób widzenia?

8.Jak zbudowany jest termometr lekarski?

Termograf to przyrząd mierzący temperaturę i rejestrujący jej przebieg w funkcji czasu. Zastosowanie tak mało czułych i mających dużą bezwładność cieplną elementów pomiarowych wynika z potrzeby uzyskania dość dużych sił, które zdolne będą pokonywać opory tarcia w przekładni, przenoszącej ruch czujnika deformacyjnego na wskazówkę zakończoną pisakiem i tarcia pisaka o papier (termogram).

Pacjent leży na wąskim stole który wjeżdża do środka skanera sprzętu. W zależności od rodzaju badania, pacjent może leżeć na brzuchu, plecach albo boku. Podczas przebywania w skanerze, promienie rentgenowskie wirują wokół pacjenta. Nowoczesne „spiralne” skanery mogą wykonać zabieg podczas jednego obrotu.

Nabierając do strzykawki pewną ilość wody, a następnie (po zatkaniu wylotu strzykawki palcem) próbując zmniejszyć jej objętość przez przesunięcie tłoka w stronę wylotu strzykawki. Zauważymy, że ciecze są praktycznie nieściśliwe, ponieważ bardzo trudno jest zmienić ich objętość. Gdy wodę zastąpimy powietrzem, objętość powietrza można znacznie zmniejszyć. Oznacza to, że gazy są ściśliwe. Dlatego ta właściwość wody(cieczy) ma zastosowanie przy robieniu zastrzyków.

Każdy aparat do wykonywania USG w swoim działaniu wykorzystuje zjawisko rozchodzenia się fal ultradźwiękowych. Podobne fale stosują do porozumiewania się między sobą zwierzęta – delfiny i nietoperze. Pozwalają one na uzyskanie obrazu przekroju badanego narządu w ciele człowieka lub obiektu. Metoda badania ultrasonograficznego znajduje sięw powszechnym użyciu. Jest ona szczególnie często wykorzystywana podczas prowadzenia ciąży.

RTG - technika obrazowania wykorzystująca promieniowanie rentgenowskie (promieniowanie X). Często stosowana w medycynie, głównie w diagnostyce układu kostnego. Polega ona na wykorzystaniu różnego pochłaniania promieniowania rentgenowskiego przez różne tkanki ciała. Przechodzące przez ciało promieniowanie powoduje zaczernienie kliszy fotograficznej w stopniu zależnym od natężenia tego promieniowania.

Ultrasonografia, USG – metoda diagnostyczna pozwalająca na uzyskanie obrazu przekroju badanego obiektu. Metoda ta wykorzystuje zjawisko rozchodzenia się, rozpraszania oraz odbicia fali ultradźwiękowej na granicy ośrodków, przy założeniu stałej prędkości fali w różnych tkankach równej 1540 m/s.

Światło odbite od przedmiotów przechodzi przez rogówkę i wpada do oka. Ilość światła, jakie wpadnie do środka, zależy od aktualnego rozszerzenia źrenicy. Im ciemniejsze światło tym źrenica jest bardziej rozszerzona. Szerokość źrenicy dopasowuje się zatem do jasności światła. Następnie światło przechodzi przez soczewkę, która je załamuje. Załamane światło pada na siatkówkę, na której powstaje obraz odwrócony. Siatkówka przetwarza impulsy świetlne na odpowiednie sygnały nerwowe, które poprzez nerw wzrokowy wędrują do mózgu. Tu kończy się rola oka, teraz pora by do akcji wkroczył mózg. Obraz który widzimy nie powstaje w oku, tylko w mózgu! Mózg przetwarza sygnały dostarczone mu przez oko za

pomocą nerwu wzrokowego, a następnie na podstawie tych sygnałów tworzy obraz.

Jak powszechnie wiadomo, okulary to specjalne przyrządy optyczne, dzięki którym – ogólnie mówiąc – nasz wzrok staje się bardziej ostry. Tradycyjny podział okularów, pozwala nam wyłonić dwie ich podstawowe grupy. Są to okulary: do codziennego użytku i do zadań specjalnych. Te pierwsze to nic innego jak okulary, służące nam do czytania, oglądania telewizji czy wszystkich innych czynności, które wymagają od nas dobrego wzroku. Drugi typ okularów, to takie, które służą do bardziej precyzyjnych czynności takich jak chociażby: praca przy komputerze, w laboratorium czy też uprawianie sportu zawodowego typu: pływanie czy narty. Istnieje jednak i taki rodzaj czy typ okularów, które można z powodzeniem, zaliczyć zarówno do jednej jak i drugiej grupy. Są to tak zwane okulary korekcyjne.

W medycynie stosowany jest najczęściej termometr rtęciowy, tzw. lekarski, który zachowuje wskazanie uzyskane w czasie mierzenia temperatury ciała człowieka dzięki specjalnej budowie, polegającej na zastosowaniu przewężenia rurki o przekroju mikrometrycznym, uniemożliwiającym cofnięcie się słupa rtęci po zmierzeniu temperatury ciała (tzw. termometr maksymalny).

Obraz który widzimy powstaje w:

a. okub. mózguc. na płótnie

Jak nazywa się papier wykorzystywany do termografu:

a) termogramb) termograwc) tomograf

top related