Top Banner
Europejska agenda cyfrowa ZROZUMIEĆ POLITYKĘ UNII EUROPEJSKIEJ Europejska agenda cyfrowa umożliwi obywatelom i przedsiębiorstwom europejskim odniesienie maksymalnych korzyści z technologii cyfrowych. Ożywić gospodarkę w Europie
16

ZROZUMIEĆ UNII EUROPEJSKIEJ POLITYKĘ Europejska agenda …europedirect.um.warszawa.pl/sites/europedirect.um... · • doskonalenie umiejętności cyfrowych, wzrost zatrudnienia

Aug 06, 2020

Download

Documents

dariahiddleston
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: ZROZUMIEĆ UNII EUROPEJSKIEJ POLITYKĘ Europejska agenda …europedirect.um.warszawa.pl/sites/europedirect.um... · • doskonalenie umiejętności cyfrowych, wzrost zatrudnienia

Europejska agenda cyfrowa

Z R O Z U M I E Ć P O L I T Y K Ę

U N I I E U R O P E J S K I E J

Europejska agenda cyfrowa umożl iwi obywatelom i przedsiębiorstwom europejsk im odnies ienie maksymalnych korzyśc i z technologi i cyfrowych.

Ożywić gospodarkę

w Europie

Page 2: ZROZUMIEĆ UNII EUROPEJSKIEJ POLITYKĘ Europejska agenda …europedirect.um.warszawa.pl/sites/europedirect.um... · • doskonalenie umiejętności cyfrowych, wzrost zatrudnienia

SPIS TREŚCI

Dlaczego potrzebujemy europejskiej agendy cyfrowej . . . . . . . . . . . . . . . . . 3

Jednolity rynek cyfrowy . . . . . . . . . . 7

Jak technologie cyfrowe mogą nam ułatwić życie . . . . . . . . . . . . . . . 11

Cyfrowe badania naukowe, rozwój i innowacje . . . . . . . . . . . . . . 14

Perspektywy . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 16

Więcej informacji . . . . . . . . . . . . . . . 16

Zrozumieć politykę Unii Europejskiej – Europejska agenda cyfrowa

Komisja Europejska Dyrekcja Generalna ds. Komunikacji Społecznej Publikacje 1049 Bruksela BELGIA

Tekst ukończono w lipcu 2014 r.

Zdjęcie na okładce i na str. 2: © iStockphoto.com/Voon Nam Fook

16 str. — 21 × 29,7 cm ISBN 978-92-79-24458-2 doi:10.2775/71101

Luksemburg: Urząd Publikacji Unii Europejskiej, 2014

© Unia Europejska, 2014 Zezwala się na powielanie niniejszej publikacji. Wykorzystywanie lub powielanie pojedynczych zdjęć wymaga bezpośredniej zgody posiadaczy praw autorskich.

Ta publikacja jest częścią serii wydawniczej poświęconej działaniom, jakie podejmuje Unia w różnych obszarach,

powodom ich podejmowania i osiąganym wynikom.

Publikacje z tej serii można pobrać ze strony:

http://europa.eu/pol/index_pl.htm

ZROZUMIEĆ POLITYKĘ

UNII EUROPEJSKIEJ

Jak działa Unia Europejska „Europa 2020” – europejska strategia na rzecz wzrostu

Założyciele Unii Europejskiej

Agenda cyfrowa Badania i innowacje

Bezpieczeństwo żywności Budżet

Cła Działania w dziedzinie klimatu

Energia Gospodarka morska i rybołówstwo

Granice i bezpieczeństwo Handel

Konkurencyjność Konsumenci

Kształcenie, szkolenie, młodzież i sport Kultura i sektor audiowizualny

Migracja i azyl Opodatkowanie

Polityka regionalna Pomoc humanitarna i ochrona ludności

Przedsiębiorstwa Rolnictwo

Rozszerzenie Rozwój i współpraca

Rynek wewnętrzny Sprawiedliwość, obywatelstwo, prawa podstawowe

Sprawy zagraniczne i polityka bezpieczeństwa Środowisko

Transport Unia gospodarcza i walutowa oraz euro

Zatrudnienie i sprawy społeczne Zdrowie publiczne

Zwalczanie nadużyć finansowych

Page 3: ZROZUMIEĆ UNII EUROPEJSKIEJ POLITYKĘ Europejska agenda …europedirect.um.warszawa.pl/sites/europedirect.um... · • doskonalenie umiejętności cyfrowych, wzrost zatrudnienia

3E U R O P E J S K A A G E N D A C Y F R O W A

Skuteczna, sprzyjająca integracji społecznej oraz innowacyj-na gospodarka cyfrowa może radykalnie odmienić biznes i społeczeństwo, jak również – dzięki nowym i skuteczniej-szym procesom wykorzystującym technologie informacyjne i komunikacyjne – przyczynić się do powstawania lepszych produktów i usług. Sektor cyfrowy rośnie w tempie o siedem razy szybszym niż reszta gospodarki, jednak jego potencjał hamuje brak spójnych ogólnoeuropejskich ram politycznych. Europa pozostaje w tyle za innymi państwami, jeśli chodzi o szybkie, niezawodne i połączone ze sobą sieci cyfrowe, które leżą u podstaw gospodarki oraz codziennego funkcjo-nowania firm i osób prywatnych.

W tej chwili obywatele z różnych krajów UE, którzy się ze sobą komunikują, mają do czynienia z różnymi cenami, niekompatybilnymi systemami oraz różnicami w zasięgu sieci na całym kontynencie. Jest to szkodliwe dla wszystkich obywateli, przedsiębiorców i innowatorów w Europie.

Europejska agenda cyfrowa pozwoli ożywić gospodarkę europejską, a obywatelom i przedsiębiorstwom – czerpać maksymalne korzyści z technologii cyfrowych.

Agenda cyfrowa, którą zaczęto realizować w maju 2010 r. jako pierwszą z siedmiu inicjatyw przewodnich w ramach strategii na rzecz wzrostu „Europa 2020”, ma na celu pobudzenie gospodarki europejskiej przez zapewnienie trwałych korzyści ekonomicznych i socjalnych wynikających z jednolitego rynku cyfrowego. Osiągnięto już znaczące postępy w realizacji trzech głównych celów europejskiej agendy cyfrowej – dzięki szybkiemu i superszybkiemu internetowi oraz interoperacyjnym aplikacjom. Jako „siła napędowa wzrostu gospodarczego, tworzenia miejsc pracy, zrównoważonego rozwoju i włączenia społecznego ponad granicami i we wszystkich państwach członkowskich UE” agenda przyczynia się do rozwoju technologii.

Pełne wdrożenie agendy cyfrowej przyczyniłoby się do zwiększenia europejskiego produktu krajowego brutto (PKB) o 5%, tj. o 1500 euro na osobę w ciągu najbliższych ośmiu lat. Doszłoby do tego dzięki zwiększeniu inwestycji w techno-logie informacyjne i komunikacyjne, poprawie umiejętności cyfrowych i w dziedzinie technologii informacyjnych wśród pracowników, wspieraniu innowacji w sektorze publicznym oraz reformie warunków ramowych dla gospodarki interneto-wej. Osiągnięto już znaczące postępy w realizacji trzech głównych celów europejskiej agendy cyfrowej:

• zapewnienie lepszych, szybszych i bardziej przystępnych cenowo usług łączności,

• wspieranie strategicznych badań nad technologiami informacyjno-komunikacyjnymi w celu pobudzenia przemysłu w UE,

• doskonalenie umiejętności cyfrowych, wzrost zatrudnienia i przedsiębiorczości.

Problemy i wyzwania

Z internetu korzysta codziennie 250 mln Europejczyków, lecz w Unii Europejskiej nadal mieszkają miliony ludzi, którzy jeszcze nigdy nie korzystali z internetu! Szczególne trudności z dostępem do korzyści związanych z treściami i usługami cyfrowymi mają osoby niepełnosprawne. Coraz więcej codziennych czynności wykonuje się przez internet, dlatego by móc w pełni uczestniczyć w życiu społecznym, wszyscy musimy posiadać znaczące kompetencje w zakre-sie obsługi tego medium. Do 2020 r. liczba miejsc pracy dla osób wykwalifikowanych posiadających umiejętności w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych ma wzrosnąć o 16 mln. Z kolei liczba miejsc pracy dla pracow-ników o niskich kwalifikacjach spadnie o 12 mln. Do 2014 r. 90% miejsc pracy będzie wymagało podstawowych umiejętności informatycznych. Celem agendy cyfrowej jest wyeliminowanie tzw. przepaści cyfrowej, czyli wykluczenia niektórych grup ludzi ze społeczeństwa informacyjnego.

Dlaczego potrzebujemy europejskiej agendy cyfrowej

© asife/Shutterstock.com

Technologie cyfrowe są nieodłączną częścią życia Europejczyków – ale jeszcze nie wszystkich.

Page 4: ZROZUMIEĆ UNII EUROPEJSKIEJ POLITYKĘ Europejska agenda …europedirect.um.warszawa.pl/sites/europedirect.um... · • doskonalenie umiejętności cyfrowych, wzrost zatrudnienia

4Z R O Z U M I E Ć P O L I T Y K Ę U N I I E U R O P E J S K I E J

przekształcane w produkty i usługi, które będą miały szansę wejść na rynek. Obecnie inwestycje unijne w badania w dziedzinie technologii informacyjnych i komunikacyjnych są wciąż o ponad połowę niższe niż w Stanach Zjednoczonych. Celem agendy cyfrowej jest utrzymanie europejskiej przewagi konkurencyjnej przez wyeliminowanie fragmentarycznych działań w tej dziedzinie i zastąpienie ich lepszą koordynacją.

Sprostać wyzwaniom przyszłości: samonapędzający się mechanizm

Ten znaczący potencjał technologii informacyjno-komunika-cyjnych można wykorzystać także dzięki temu, że gospodar-ka cyfrowa działa jak samonapędzający się mechanizm. Należy udostępnić atrakcyjne treści i usługi w pozbawionym granic oraz interoperacyjnym środowisku internetowym. Działanie to pobudzi popyt na większą szybkość i przepusto-wość, co z kolei uzasadni inwestycje w szybsze sieci. Upowszechnienie szybszych sieci otworzy drogę innowacyj-nym usługom wykorzystującym szybsze połączenia.

Fakty i liczby — Na dwa zlikwidowane miejsca pracy

w tradycyjnych sektorach gospodarki przypada pięć nowych miejsc pracy, jakie powstają w sektorze cyfrowym.

— Gospodarka cyfrowa w UE odnotowuje wzrost w tempie 12% rocznie i w tej chwili ma większą wartość niż gospodar‑ka krajowa Belgii.

— W UE jest więcej abonamentów na usługi telefonii komórkowej niż ludzi.

— W sektorze technologii informacyjnych i komunikacyjnych w Europie istnieje 7 mln miejsc pracy.

— Szacuje się, że połowa wzrostu produk‑tywności pochodzi z inwestycji w techno‑logie informacyjne i komunikacyjne.

Do 2020 r. miejsca pracy wymagające umiejętności z zakresu technologii informacyjnych i komunikacyjnych mają wzrosnąć o 16 mln.

W całej Unii należy zagwarantować równy i przystępny cenowo dostęp do usług i produktów – sieci i usługi telekomunikacyjne, niezależnie od tego, czy chodzi o telefo-nię stacjonarną, czy komórkową, stają się podstawą naszego społeczeństwa. Dostęp do nich po przystępnej cenie ma pierwszorzędne znaczenie.

Ludzie powinni mieć możliwość korzystania z internetowych usług handlowych i kulturalno-rozrywkowych bez granic. Jednak rynki usług internetowych w UE są nadal oddzielone barierami, które utrudniają dostęp do ogólnoeuropejskich usług telekomunikacyjnych oraz usług i treści cyfrowych. Dlatego celem unijnych ram politycznych w tej dziedzinie jest poprawienie konkurencji, wspieranie innowacyjności oraz rozszerzanie praw konsumentów w ramach jednolitego europejskiego rynku telekomunikacyjnego.

Technologie cyfrowe mogą też pomóc nam w rozwiązywa-niu wielu problemów, z jakimi zmagamy się w życiu codziennym, oraz w podejmowaniu ważnych wyzwań społecznych, jakimi są zmniejszenie zużycia energii, pomoc osobom starszym, reforma służby zdrowia oraz lepsza jakość usług użyteczności publicznej. Technologie informa-cyjne i komunikacyjne mogą przyczyniać się do dalszej cyfryzacji europejskiego dziedzictwa kulturowego i zapew-nić tym samym dostęp do niego wszystkim obywatelom.

Aby zachęcić najlepsze umysły w Europie do działalności badawczej, potrzebna jest światowej klasy infrastruktura i odpowiednie fundusze. Najlepsze koncepcje muszą być

Tworz

enie międzynarodowych usług i treściBrak inwestycji

w sieci

Rozdrobnienie w kwestiireagowania na

problemy społeczne

Brakinteroperacyjności

Wzrostcyberprzestępczości i niski poziom zaufania

Brakumiejętności

Niewystarczającedziałania w dziedziniebadań i rozwoju

Rozdrobnienie rynków cyfrowych

Budowa sieci

Wzrost zapotr

zebo

wania

na

usłu

gi

SAMONAPĘDZAJĄCY SIĘ MECHANIZM GOSPODARKI CYFROWEJ

© European U

nion

Europejska agenda cyfrowa zapewni powszechny dostęp do technologii cyfrowych.

Page 5: ZROZUMIEĆ UNII EUROPEJSKIEJ POLITYKĘ Europejska agenda …europedirect.um.warszawa.pl/sites/europedirect.um... · • doskonalenie umiejętności cyfrowych, wzrost zatrudnienia

5E U R O P E J S K A A G E N D A C Y F R O W A

oznacza, że postępy są zadowalające. W UE zarówno firmy, jak i osoby prywatne coraz częściej korzystają z internetu, częściej robią zakupy on-line i czują się coraz swobodniej jako użytkownicy technologii informacyjnych i komunikacyjnych.

ZREALIZOWAĆ CELEZ danych za 2014 r. wynika, że Komisja Europejska i państwa członkowskie są na najlepszej drodze do tego, by do 2015 r. zrealizować 95 ze 101 projektów cyfrowych, co

Średnia w UE

Sieci szerokopasmowe 2014 (w %)

cel (w %)

Powszechny zasięg podstawowych sieci szerokopasmowych 100 100 (2013)

Jednolity rynek cyfrowy

Udział osób kupujących w internecie 47 50 (2015)

Międzynarodowe transakcje elektroniczne 12 20 (2015)

MŚP prowadzące sprzedaż on-line 14 33 (2015)

Cyfrowe włączenie społeczne

Regularne korzystanie z internetu 72 75 (2015)

Regularne korzystanie z internetu przez osoby znajdujące się w niekorzystnej sytuacji

57 60 (2015)

Odsetek ludzi, którzy nigdy nie korzystali z internetu 20 15 (2015)

Usługi publiczne

Obywatele kontaktujący się przez internet z organami publicznymi

42 50 (2015)

Obywatele wysyłający do organów publicznych wypełnione formularze drogą elektroniczną do 2015 r.

21 25 (2015)

Cele europejskiej agendy cyfrowej – podsumowanie

W europejskiej agendzie cyfrowej nie chodzi o wykonanie kolejnych punktów planu, lecz o wykorzystanie technologii do tego, by ludziom żyło się lepiej. Komisja wyznaczyła 13 konkretnych celów. Są to:

1. Wprowadzenie szerokopasmowego internetu w całej UE do 2013 r. (zrealizowano).

2. Wprowadzenie w całej UE szerokopasmowego internetu o prędkości ponad 30 Mbps do 2020 r.

3. Szerokopasmowy internet o prędkości ponad 100 Mbps w 50% gospodarstw domowych do 2020 r.

4. Robienie zakupów w internecie przez 50% populacji do 2015 r.

5. Robienie zakupów za granicą przez 20% populacji do 2015 r.

6. 33% małych i średnich przedsiębiorstw będzie dokonywało sprzedaży on-line do 2015 r.

7. Różnica między cenami usług w roamingu a taryfami krajowymi powinna do 2015 r. być bliska zeru.

8. Zwiększenie regularnego korzystania z internetu z 60% do 75% do 2015 r. oraz z 41% do 60% w przypadku osób z mniej uprzywilejowanych grup społecznych.

9. Do 2015 r. zmniejszenie o połowę liczby osób, które nigdy nie korzystały z internetu z 30% do 15%.

10. Korzystanie z usług e-administracji przez 15% obywateli do 2015 r., w tym ponad 50% w przypadku zwrotu wypełnionych formularzy.

11. Dostęp przez internet do 2015 r. do wszystkich kluczo-wych transgranicznych usług publicznych, co do których państwa członkowskie osiągnęły porozumienie w 2011 r.

12. Podwojenie inwestycji publicznych w badania naukowe i rozwój w dziedzinie technologii informacyjnych i komunikacyjnych w dziedzinie badań i rozwoju, tak aby do 2020 r. kwota ta wyniosła 11 mld euro.

13. Zmniejszenie zużycia energii na oświetlenie o 20% do 2020 r.

Page 6: ZROZUMIEĆ UNII EUROPEJSKIEJ POLITYKĘ Europejska agenda …europedirect.um.warszawa.pl/sites/europedirect.um... · • doskonalenie umiejętności cyfrowych, wzrost zatrudnienia

6Z R O Z U M I E Ć P O L I T Y K Ę U N I I E U R O P E J S K I E J

Szerokopasmowy internet: siła napędowa gospodarki cyfrowej

Podstawowy internet szerokopasmowy jest dostępny w całej Europie.

Gospodarka cyfrowa rośnie w tempie siedem razy szybszym niż reszta gospodarki i gdyby nie jej wzrost, recesja miałaby dla Europy bardziej negatywne konsekwencje. Duża część tego wzrostu związana jest z dostępem do szerokopasmo-wego internetu. Obecny rozwój szybkich sieci jest tak samo rewolucyjny jak rozwój sieci elektrycznych i transportowych sto lat temu. Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Neelie Kroes powiedziała: „Szybki szerokopasmowy internet jest dla gospodarki cyfrowej tym, czym tlen dla człowieka. Jest on niezbędny dla dobrobytu w Europie”. Celem agendy cyfrowej jest to, aby dostęp do podstawowych sieci cyfrowych miały wszystkie gospodarstwa domowe i firmy w Europie. Cel, jakim jest szerokopasmowy dostęp do internetu dla wszyst-kich obywateli UE, został już osiągnięty w 2013 r. Teraz agenda cyfrowa ma kolejne, bardziej ambitne cele:

• pełna dostępność internetu szerokopasmowego o prędko-ści ponad 30 Mbps do 2020 r.,

• abonament na szerokopasmowy internet o prędkości ponad 100 Mbps w 50% gospodarstw domowych do 2020 r.;

• bez szybkiego internetu szerokopasmowego podstawowe usługi innowacyjne, takie jak przetwarzanie w chmurze, e-zdrowie, inteligentne miasta lub usługi audiowizualne – oraz płynące z nich korzyści – nie będą mogły być realizowane.

Od czasu gdy w 2010 r. przyjęto europejska agendę cyfrową, zrobiliśmy duży postęp. Ulepszony podstawowy internet szerokopasmowy jest dostępny w całej Europie, a lepsza wydajność satelitów umożliwia dostęp do sieci 4,5% ludności zamieszkującej obszary, na których nie zainstalowano stałych łączy szerokopasmowych. Od 2010 r. zasięg łączności szerokopasmowej wzrósł o 86%, a liczba abonamentów o 420%. Wykorzystanie ruchomej łączności szerokopasmowej wzrosło o 142% od 2009 r.

Fakty i liczby – 2014 — 54% obywateli UE ma dostęp do interne‑

tu o prędkości przesyłu danych powyżej 30 Mbps.

— 36% obywateli UE ma dostęp do interne‑tu za pośrednictwem laptopa lub innego urządzenia przenośnego.

— Sieci łączności ruchomej czwartej genera‑cji (LTE – long term evolution) w ciągu jednego roku zwiększyły swój zakres trzykrotnie – do 26%.

— 70% osób regularnie korzysta z in‑ternetu co najmniej raz w tygodniu.

— 45% osób korzysta z internetu, by kupo‑wać produkty i usługi.

Ale mimo znacznych postępów poczynionych w ostatnim dziesięcioleciu należy kontynuować działania, aż do czasu gdy wszyscy będą mieli dostęp do internetu szerokopasmowego o wysokiej przepustowości infrastruktury. Dlatego właśnie potrzebna jest unijna strategia i polityka dotyczące dostępu szerokopasmowego, które określają cele rozwoju łączy szerokopasmowych i służą za punkt odniesienia dla krajowych strategii i polityk w zakresie łączy szerokopasmowych.

Komisja Europejska wspiera upowszechnianie szybkich połączeń szerokopasmowych przez:

• opracowanie ogólnoeuropejskiego podejścia do przepisów dotyczących telekomunikacji w swoim zaleceniu w sprawie sieci dostępu nowej generacji,

• pakiet środków regulacyjnych w sprawie jednolitych obowiązków niedyskryminacji i metod kalkulacji kosztów w celu wspierania konkurencji i ulepszenia otoczenia dla inwestycji w sieci szerokopasmowe,

• zmienione wytyczne w sprawie pomocy państwa na rzecz łączy szerokopasmowych,

• propozycję dotyczącą ukończenia procesu tworzenia jednolitego rynku telekomunikacyjnego oraz zapewnienia łączności na całym kontynencie.

Nadrzędnym celem jest zapewnienie stabilnych ram prawnych pobudzających inwestycje w otwartym i konkurencyjnym środowisku. Jednocześnie UE stara się opracować skuteczną politykę widma radiowego oraz ułatwić wykorzystanie unijnych funduszy strukturalnych do celów związanych z gospodarką cyfrową.

© European U

nion

Każde gospodarstwo domowe i przedsiębiorstwo w Europie będzie miało dostęp do szybkiego internetu.

Page 7: ZROZUMIEĆ UNII EUROPEJSKIEJ POLITYKĘ Europejska agenda …europedirect.um.warszawa.pl/sites/europedirect.um... · • doskonalenie umiejętności cyfrowych, wzrost zatrudnienia

7E U R O P E J S K A A G E N D A C Y F R O W A

Europejski sektor telekomunikacyjny w nowym wydaniu

Choć kolejne fale reform w sektorze telekomunikacyjnym realizowanych przez UE przyczyniły się do zmiany sposobu świadczenia usług telekomunikacyjnych w Unii Europejskiej, unijny rynek telekomunikacyjny jest nadal mocno podzielo-ny. W jego obrębie funkcjonuje 28 oddzielnych rynków krajowych, unijne przepisy są wdrażane na różne sposoby, a bariery dotyczące wejścia na rynek są trudne do pokona-nia. Nie ma jednej spółki telekomunikacyjnej, która prowa-dziłaby działalność w całej UE.

Prawdziwie jednolity rynek telekomunikacyjny jest niezbęd-ny, aby umożliwić wydajnym przedsiębiorstwom telekomu-nikacyjnym konkurowanie w skali kontynentu, a tym samym przynieść wszystkim Europejczykom korzyści w postaci większego wyboru i bezproblemowo świadczonych usług. Jednolity rynek telekomunikacyjny pozwoli uzyskać korzyści skali w sektorze telekomunikacji, osiągnąć wyższą wydaj-ność w innych sektorach gospodarki dzięki bardziej

Jednolity rynek cyfrowy

efektywnej łączności transgranicznej, przystępnym cenom za usługi międzynarodowe, liczniejszym innowacjom i większej różnorodności produktów i usług. Umożliwi to Europie odzyskanie pozycji światowego lidera w dziedzinie gospodarki cyfrowej.

Dlatego w 2013 r. Komisja zaproponowała pakiet „Łączność na całym kontynencie”. Obejmuje on rozporządzenie, które ma wzbogacić istniejące ramy regulacyjne o środki skon-centrowane na elementach niezbędnych do stworzenia przewidywalnych i sprzyjających konkurencji oraz inwesty-cjom ram dla jednolitego rynku telekomunikacyjnego.

Najważniejsze elementy rozporządzenia „dotyczącego europejskiego jednolitego rynku łączności elektronicznej i mającego na celu zapewnienie łączności na całym kontynencie” to: otwarty internet, większe prawa konsu-menta, brak dodatkowych opłat za roaming w UE, skoordy-nowane przydzielanie częstotliwości radiowych oraz pewność dla inwestorów.

1984: Polityka UE w dziedzinie telekomunikacji – wspólne normy i specyfikacje.

1987: Pierwsza zielona księga Komisji w sprawie jednolitego rynku telekomunikacyjnego.

1990: Dyrektywa ramowa – zasada otwartej sieci; UE wprowadza normę GSM – sektor, który w tej chwili generuje 250 mld euro rocznie.

1998: Pełne otwarcie rynków – od monopolu do konkurencji; dyrektywa o wzajemnym połączeniu i koncesjonowaniu.

2000: Uwolniony dostęp do lokalnej pętli abonenckiej – alternatywni operatorzy komunikacyjni uzyskują dostęp do ostatniego odcinka sieci.

2003: Rozszerzenie ram regulacyjnych na całą komunikację elektroniczną, w tym sieci transmisji.

2007: Eurotaryfa – ograniczenie cen za połączenia w roamingu; obniżenie ceny detalicznej za połączenia, SMS‑y i przesyłanie danych o ponad 80% od 2007 r.

2011: Nowe prawa klientów — zmiana operatora w ciągu jednego dnia

z zachowaniem numeru, — jasność w zakresie oferowanych usług, — lepsza ochrona danych osobowych

w sieci, — wzmocniony nadzór ze strony Komisji

Europejskiej i Organu Europejskich Regulatorów Łączności Elektronicznej (BEREC).

2012: Przesyłanie danych w roamingu jest o 91% tańsze w porównaniu z 2007 r.

Lato 2014: Konsumenci uzyskują możliwość wybrania oddzielnej umowy roamingowej.

Reformy przepisów telekomunikacyjnych – kalendarium

Page 8: ZROZUMIEĆ UNII EUROPEJSKIEJ POLITYKĘ Europejska agenda …europedirect.um.warszawa.pl/sites/europedirect.um... · • doskonalenie umiejętności cyfrowych, wzrost zatrudnienia

8Z R O Z U M I E Ć P O L I T Y K Ę U N I I E U R O P E J S K I E J

Otwarty internet (neutralność sieci)

Blokowanie i ograniczanie treści internetowych powinno zostać zabronione, dzięki czemu użytkownicy powinni zyskać dostęp do pełnego, otwartego internetu, niezależnie od rodzaju wykupionego abonamentu. Ponadto przedsię-biorstwa mogłyby oferować usługi specjalistyczne podwyż-szonej jakości (takie jak telewizja internetowa, wideo na żądanie, aplikacje – w tym wysokiej rozdzielczości obrazo-wania medycznego oraz kluczowe dla biznesu aplikacje wykorzystujące duże zbiory danych w ramach chmury obliczeniowej) dopóty, dopóki nie byłaby zagrożona jakość otwartego internetu. Przepisy te nie tylko zapewnią korzyści konsumentom, lecz również będą podstawą funkcjonowania nowych, innowacyjnych przedsiębiorstw, które będą w stanie rozpocząć świadczenie usług bez obaw przed blokowaniem lub ograniczaniem treści internetowych oraz projektować nowe usługi wymagające gwarantowanej jakości usług.

Zwiększenie zakresu praw konsumenta w całej UE

Nowe prawa konsumenta obejmują prawo do przystępnie sformułowanej umowy (z większą liczbą porównywalnych informacji), zwiększone uprawnienia do zmiany operatora lub umowy, prawo do 12-miesięcznej umowy (w razie gdy klient nie chce zawierać dłuższej umowy), prawo do odstąpienia od umowy (w przypadku gdy prędkość internetu nie osiąga parametrów określonych w umowie) oraz prawo do korzystania z przekierowywania e-maili na nowy adres po zmianie dostawcy internetu.

Roaming

Dzięki działaniom UE w sprawie roamingu konsumenci i przedsiębiorstwa już korzystają z tańszych połączeń. Od 2007 r. koszty roamingu spadły o 50% w przypadku połączeń głosowych i o 93% w odniesieniu do przesyłu danych.

Jednak opłaty roamingowe wciąż zmuszają wiele osób do wyłączenia smartfonów podczas pobytu za granicą i stanowią główną przeszkodę w rozwoju komunikacji między maszynami i w opracowywaniu inteligentnych samochodów. Rozporządzenie dotyczące łączności na całym kontynencie ma na celu zapewnienie klientom w całej Unii możliwości korzystania z telefonów i ze smartfonów po stawkach krajowych w czasie podróży po całej UE. Aktualnie Parlament Europejski opowiada się za zniesieniem opłat roamingowych do grudnia 2015 r. Dyskusje trwające w Radzie, która reprezentuje państwa członkowskie, i w Parlamencie Europejskim mają na celu osiągnięcie porozumienia.

Skoordynowane przydzielanie częstotliwości radiowych

Za sprawą lepszej koordynacji harmonogramu przydzielania praw do częstotliwości oraz okresu i innych warunków obowiązywania tych praw operatorzy mobilni będą mogli tworzyć bardziej efektywne, w większym stopniu transgra-niczne plany inwestycyjne. Państwa członkowskie będą nadal odpowiedzialne za przydział częstotliwości, będą jednak działać w bardziej spójnych ramach. Dzięki tym ramom Europejczycy uzyskają szerszy mobilny dostęp do sieci 4G i Wi-Fi, a rynek zaawansowanych urządzeń telekomunikacyjnych będzie się rozwijać.

Zharmonizowane europejskie produkty wirtualnego dostępu szerokopasmowego

Standardowe produkty dostępu wirtualnego pozwolą dostawcom usług łączności elektronicznej rozwijać działal-ność w różnych państwach członkowskich. Zapewni to lepsze i bardziej konkurencyjne możliwości wyboru przed-siębiorstwom będącym użytkownikami końcowymi, którzy potrzebują płynnej łączności na jednolitym rynku niezależ-nie od tego, w jakim miejscu znajduje się ich siedziba i pracownicy. Dzięki temu produkty wirtualnego dostępu przyczynią się do tworzenia miejsc pracy i rozwoju europej-skiej gospodarki.

Uproszczenie przepisów dotyczących operatorów telekomunikacyjnych

Ujednolicenie warunków udzielania oraz cofania zezwolenia umożliwi zredukowanie formalności administracyjnych, jakie muszą realizować operatorzy telekomunikacyjni.

UE planuje zlikwidować opłaty roamingowe do końca 2015 r.

© R

ober

t N

eum

ann/

Shut

ters

tock

.com

Page 9: ZROZUMIEĆ UNII EUROPEJSKIEJ POLITYKĘ Europejska agenda …europedirect.um.warszawa.pl/sites/europedirect.um... · • doskonalenie umiejętności cyfrowych, wzrost zatrudnienia

9E U R O P E J S K A A G E N D A C Y F R O W A

Pewność dla inwestorów

Przyjęcie zalecenia w sprawie metodologii kosztowych i niedyskryminacji zapewnia krajowym organom regulacyj-nym w Europie kompleksowy zbiór przepisów sprzyjających konkurencji, a podmiotom na rynku oferuje stabilność i pewność prawa potrzebną do długofalowego planowania i inwestowania. Cel ten będzie realizowany po pierwsze przez dalszą harmonizację i stabilizację kosztów, które operatorzy zasiedziali mogą pobierać za udostępnianie innym operatorom swoich sieci miedzianych, a po drugie przez zapewnienie prawdziwie równego dostępu do sieci tym, którzy o ten dostęp zabiegają. Zagwarantowanie takiej presji konkurencyjnej oraz braku dyskryminacji doprowadzi-łoby do tego, że ceny hurtowego dostępu do sieci szeroko-pasmowych nowej generacji byłyby ustalane nie przez organy regulacyjne, lecz przez rynek, co ograniczyłoby formalności administracyjne dla operatorów.

Łatwiejsza i tańsza budowa szybkich sieci

Oprócz usprawnień regulacyjnych Komisja zwróciła także uwagę na fakt, że wprowadzanie szybkich sieci interneto-wych jest nadal zbyt drogie i powolne. Prace inżynieryj-no-budowlane, takie jak przebudowa ulic na potrzeby instalacji kabla światłowodowego, mogą stanowić nawet 80% łącznych kosztów wdrożenia szybkich sieci łączności elektronicznej. Proces komplikują również różnice w przepi-sach i praktykach administracyjnych stosowanych na szczeblu krajowym i regionalnym.

W kwietniu 2010 r. Parlament Europejski i Rada zatwierdziły nową unijną dyrektywę, która rozwiązała następujące problemy: nieefektywne rozwiązania lub wąskie gardła dotyczące użytkowania istniejącej infrastruktury fizycznej (np. przewodów, kanałów kablowych, studzienek, szafek ulicznych, słupów, masztów, anten, słupów kratowych i innych pomocni-czych elementów infrastruktury), wąskie gardła dotyczące wspólnej rozbudowy infrastruktury, nieefektywne rozwiązania dotyczące udzielania zezwoleń administracyjnych i wąskie gardła dotyczące infrastruktury wewnątrzbudynkowej.

Dyrektywa ta pozwoli firmom zaoszczędzić 20–30% całkowitych kosztów infrastruktury sieciowej, sięgających aż 40–60 mld euro, i doprowadzi do ograniczenia prac budowlanych dzięki akumulacji wyników osiąganych w różnych sektorach, a zwłaszcza dzięki współpracy operatorów telekomunikacyjnych i przedsiębiorstw użytecz-ności publicznej.

Otwarty dostęp do treści internetowych

Jednolity rynek cyfrowy ma zapewnić wszystkim Europej-czykom możliwość dostępu do treści i usług on-line w całej UE, a przedsiębiorstwom – bez względu na ich wielkość – daje możliwość dotarcia do ponad 500 mln konsumentów. Dla operatorów telekomunikacyjnych jednolity rynek oznacza wzrost oszczędności skali. Platformy internetowe są łatwą metodą dystrybucji oraz wymiany wszelkiego rodzaju treści: muzyki, filmów, zdjęć i innych materiałów. Konsumenci mają duże wymagania – chcą mieć możliwość korzystania z wybranych treści w dowolnym momencie i na różnych urządzeniach. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Na przykład konsument z Malty może mieć kłopoty z pobraniem materiałów z niemieckiej strony internetowej. Często trudności z dostępem do treści on-line mają związek z licencjami. Skuteczne zbiorowe zarządzanie prawami autorskimi w ramach agendy cyfrowej umożliwi innowacyj-ną i przyjazną dla konsumenta dystrybucję materiałów cyfrowych w całej Europie.

Realizacja jednolitego rynku cyfrowego ma na celu uprosz-czenie procesu udostępniania praw autorskich, zarządzania nimi i licencjonowania transgranicznego dzięki lepszemu zarządzaniu, większej przejrzystości i udzielaniu licencji wieloterytorialnych do celów zbiorowego zarządzania prawami autorskimi (w internecie).

Równocześnie wprowadzenie i wdrożenie w całej Europie usług identyfikacji elektronicznej i elektronicznych usług zaufania (np. podpisów elektronicznych, pieczęci elektro-nicznych, znaczników czasu, usług przekazu elektronicznego i uwierzytelniania witryn internetowych) pozwoli osobom indywidualnym i firmom pewnie działać na pozbawionym granic jednolitym rynku cyfrowym, łączącym konsumentów i dostawców z całej Europy.

Dyrektywa o medialnych usługach audiowizualnych wprowadza ogólnoeuropejską koordynację krajowych przepisów dotyczących wszystkich mediów audiowizual-nych. Wprowadza ona do dyrektywy „Telewizja bez granic” z 1989 r. zmiany istotne z uwagi na rozwój technologii cyfrowych, aktualizuje przepisy dotyczące reklamy, rekla-mowania „niezdrowej” żywności i napojów w programach dla dzieci i propaguje takie dziedziny, jak umiejętność korzystania z mediów, współ- i samoregulacja oraz dostęp do treści dla osób z zaburzeniami słuchu lub wzroku.

Nowe przepisy ułatwią instalowanie i konserwowanie sieci o dużej przepustowości oraz obniżą ich koszty.

© luchunyu/Shutterstock.com

Page 10: ZROZUMIEĆ UNII EUROPEJSKIEJ POLITYKĘ Europejska agenda …europedirect.um.warszawa.pl/sites/europedirect.um... · • doskonalenie umiejętności cyfrowych, wzrost zatrudnienia

10Z R O Z U M I E Ć P O L I T Y K Ę U N I I E U R O P E J S K I E J

Przyjazny dla konsumenta jednolity rynek cyfrowy

W Europie coraz prężniej działają firmy rozpoczynające działalność gospodarczą w dziedzinie nowych technologii – tworzą miliony miejsc pracy i generują miliardowe dochody.

Unijny sektor aplikacji przynosi dochody w wysokości 17,5 mld euro i zapewnia 1,8 mln miejsc pracy. Do 2018 r. liczba miejsc pracy w sektorze dojdzie do prawie 5 mln.

„StartUpEurope” – plan działań Komisji Europejskiej na rzecz nowych firm ma na celu ulepszenie środowiska biznesowego z myślą o europejskich przedsiębiorcach zajmujących się technologiami internetowymi oraz informa-cyjno-komunikacyjnymi. Chodzi o to, by pomóc im w zdoby-ciu niezbędnych środków oraz przyczynić się do innowacji, wzrostu gospodarczego i zatrudnienia.

Obecnie handel elektroniczny w UE jest niewystarczająco rozwinięty. Konsumenci mają trudności z dostępem do sklepów internetowych, a przedsiębiorstwa – z oferowaniem swoich usług w innych krajach UE.

W 2013 r. 47% obywateli UE kupiło towary lub usługi przez internet, lecz tylko 12% w innym kraju UE. Nieco ponad 14% unijnych firm prowadziło sprzedaż w internecie. Celem agendy cyfrowej jest to, aby:

• do 2015 r. 50% ludności dokonywało zakupów przez internet,

• 20% kupowało przez internet towary z zagranicy,

• do 2015 r. 33% małych i średnich przedsiębiorstw dokonywało zakupów przez internet.

Europejska agenda cyfrowa umożliwi modernizację unijnych przepisów dotyczących jednolitego rynku cyfrowego, aby ułatwić handel elektroniczny. Przyjęty przez Komisję w 2012 r. plan działania na rzecz e-handlu ma na celu dwukrotne zwiększenie wielkości handlu elektronicznego w Europie do 2015 r. dzięki inicjatywom na rzecz uspraw-nienia dostarczania poczty; uproszczenie transakcji dokonywanych za pomocą karty, elektronicznie i za pośrednictwem urządzeń przenośnych oraz podniesienie poziomu bezpieczeństwa zakupów w internecie dzięki strategii dotyczącej bezpieczeństwa internetu w Europie i lepszej ochrony przed atakami cybernetycznymi.

Z badań wynika, że zastąpienie faktur w formie papierowej fakturami elektronicznymi w całej UE pozwoli w ciągu sześciu lat zaoszczędzić około 240 mld euro. Planuje się, aby do 2020 r. fakturowanie elektroniczne stało się główną metodą fakturowania w Europie. Gdyby wszystkie faktury przesyłane były w formacie elektronicznym, sektor publicz-ny mógłby zaoszczędzić nawet do 1 mld euro rocznie.

Internet jest wspaniałym przykładem współpracy różnych urządzeń i aplikacji na całym świecie. Dlatego UE zależy na zagwarantowaniu, by nowe urządzenia telekomunikacyjne lub informatyczne, aplikacje, bazy danych i usługi sprawnie współdziałały – tak jak internet. Zgodnie z agendą cyfrową kluczem do sukcesu są usprawnione procedury ustalania norm i zwiększona interoperacyjność.

Unijne inicjatywy tworzą otoczenie biznesowe sprzyjające internetowi oraz przedsiębiorstwom sektora technologii informacyjnych i komunikacyjnych.

© D

rago

n Im

ages

/Shu

tter

stoc

k.co

m

Page 11: ZROZUMIEĆ UNII EUROPEJSKIEJ POLITYKĘ Europejska agenda …europedirect.um.warszawa.pl/sites/europedirect.um... · • doskonalenie umiejętności cyfrowych, wzrost zatrudnienia

11E U R O P E J S K A A G E N D A C Y F R O W A

Celem agendy cyfrowej jest nie tylko sprawienie, by wszyscy Europejczycy mieli dostęp do internetu, lecz również ułatwienie im poruszania się w świecie on-line oraz wykorzystanie potencjału internetu dla dobra społeczeń-stwa. Komputery, telefony komórkowe i technologie cyfrowe są nieodłącznym elementem naszego życia codziennego i mogą pomóc nam w rozwiązywaniu wielu problemów, jakie przed nami stoją: od bezpieczeństwa na drodze przez starzenie się w dobrej formie, aż po lepsze usługi użytecz-ności publicznej i ochronę środowiska.

Bezpieczeństwo na drodze

Błąd ludzki ma udział w 95% wszystkich wypadków na drogach Europy, w których co roku ginie ponad 30 tys. osób, a 1,5 mln zostaje rannych. Inteligentne technologie „eBezpieczeństwa” oparte na technologiach komputerowych i telekomunikacyjnych mogą znacznie zmniejszyć liczbę ofiar.

Unijny system „eCall” pozwala chronić ludzkie życie dzięki temu, że w razie poważnego wypadku samochód automa-tycznie wybiera numer 112 – wspólny europejski numer alarmowy – co znacznie skraca czas oczekiwania na przybycie służb ratowniczych. „eCall” ma zostać wprowa-dzony we wszystkich nowych modelach samochodów osobowych i lekkich pojazdów dostawczych i od 2015 r. będzie już funkcjonował w całej UE, jak również w Islandii, Norwegii i Szwajcarii.

System „eCall” skraca czas reakcji służb ratowniczych. Zmniejsza go o 50% na obszarach wiejskich i o 60% na terenach zabudowanych. Dzięki szybszemu reagowaniu można będzie rocznie ocalić życie tysiącom ludzi w UE. W dziesiątkach tysięcy przypadków zastosowanie tego systemu pozwoli ograniczyć zakres odniesionych obrażeń. Pomoc można też będzie wezwać, naciskając przycisk znajdujący się wewnątrz pojazdu. Ponieważ system jest zazwyczaj uśpiony, nie umożliwia on śledzenia pojazdu poza sytuacjami nadzwyczajnymi.

Inteligentne miasta

Inteligentne miasto to miejsce, w którym dzięki zastosowa-niu technologii cyfrowych i telekomunikacyjnych wzrasta skuteczność tradycyjnych sieci i usług. Płynące z tego korzyści odczuwają zarówno mieszkańcy miasta, jak i przedsiębiorstwa. Unia Europejska inwestuje w badania i innowacje w sektorze technologii informacyjnych i komu-nikacyjnych oraz opracowuje strategie polityczne na rzecz poprawy jakości życia obywateli dzięki zarządzaniu miastami w sposób bardziej zgodny z zasadami zrównowa-żonego rozwoju, z uwzględnieniem celów, które UE chce osiągnąć do 2020 r.

Aby przyspieszyć wdrożenie tych rozwiązań, Komisja Europejska zainicjowała europejskie partnerstwo innowacyjne na rzecz inteligentnych miast i społeczności, w którym uczestniczą przedstawiciele władz miejskich, firm i społeczności i które stanowi forum służące wymyślaniu, opracowywaniu i rozpowszechnianiu innowacyjnych rozwiązań, jak również wprowadzaniu ich w życie. Europej-skie partnerstwo innowacyjne na rzecz inteligentnych miast i społeczności koncentruje się na zrównoważonej mobilności miejskiej, zrównoważonych dzielnicach i środowisku zbudowanym, jak również na zintegrowanych infrastruktu-rach i procesach w obszarze energii, technologii informacyj-nych i komunikacyjnych oraz transportu. Koncepcja inteligentnego miasta wykracza poza wykorzystanie technologii informacyjnych i komunikacyjnych do lepszego wykorzystania zasobów oraz zmniejszenia emisji. Oznacza bardziej inteligentny transport miejski, zmodernizowane sieci zaopatrzenia w wodę i urządzenia do usuwania odpadów oraz skuteczniejsze sposoby ogrzewania i oświet-lania budynków. Koncepcja ta obejmuje również bardziej

Jak technologie cyfrowe mogą nam ułatwić życie

Technologie cyfrowe i telekomunikacyjne mogą poprawić wydajność tradycyjnych sieci i usług wykorzystywanych

w miastach.

© aurem

ar/Shutterstock.com

Page 12: ZROZUMIEĆ UNII EUROPEJSKIEJ POLITYKĘ Europejska agenda …europedirect.um.warszawa.pl/sites/europedirect.um... · • doskonalenie umiejętności cyfrowych, wzrost zatrudnienia

12Z R O Z U M I E Ć P O L I T Y K Ę U N I I E U R O P E J S K I E J

interaktywną i lepiej reagującą na potrzeby obywateli administrację miejską, bezpieczniejszą przestrzeń publiczną oraz sprostanie potrzebom starzejącego się społeczeństwa.

Na rzecz inteligentnych miast i społeczności Komisja przeznaczyła około 200 mln euro w budżecie na lata 2014–2015 z programu ramowego w zakresie badań naukowych i innowacji – „Horyzont 2020” – w celu przyspie-szenia postępów we wprowadzaniu na szeroką skalę rozwiązań służących inteligentnym miastom. Pojawią się również możliwości dostępu do europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych.

Zmiany klimatu

Technologia może pozytywnie wpłynąć na działania zmierzające do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla i sprawić, że Europa będzie bardziej przyjazna dla środowi-ska. Takie inicjatywy jak inteligentne miasta, inteligentne systemy transportowe, rozwiązania w zakresie zarządzania ruchem lotniczym w jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej oraz europejski system zarządzania ruchem kolejowym wykorzystują specjalistyczną wiedzę z zakresu technologii informacyjnych i komunikacyjnych, aby uzyskać dostęp do czystszej energii, produkować mniej odpadów i chronić środowisko – wodę, powietrze i otoczenie.

Chociaż technologie te mogą pomóc w zmniejszeniu zanieczyszczeń i ograniczeniu marnowania energii, sam sektor technologii informacyjnych i komunikacyjnych odpowiada za emisje dwutlenku węgla, które rosną w szybkim tempie. Europejska agenda cyfrowa obejmuje więc inicjatywy, które mają pomóc w rozwiązaniu tego problemu i wspierać ten sektor w minimalizowaniu jego wpływu na środowisko.

Bezpieczeństwo w internecie

Bezpieczeństwo w internecie budzi obawy wielu Europejczy-ków. Tylko 12% europejskich użytkowników sieci czuje się w pełni bezpiecznie, dokonując transakcji on-line. Zagroże-nia, takie jak złośliwe oprogramowanie i oszustwa interne-towe, zmniejszają poczucie bezpieczeństwa konsumentów i ograniczają skuteczność działań na rzecz promowania gospodarki cyfrowej. W agendzie cyfrowej proponuje się pewne praktyczne rozwiązania, w tym skoordynowaną europejską reakcję na cyberataki oraz wprowadzenie surowszych przepisów dotyczących ochrony danych osobowych.

Aby odzyskać zaufanie konsumentów i zapewnić sprawne funkcjonowanie gospodarki cyfrowej, niezbędny jest wysoki poziom bezpieczeństwa sieci i informacji w całej UE. Istotnym elementem jest stworzenie unijnej strategii bezpieczeństwa cybernetycznego oraz wniosek Komisji dotyczący dyrektywy w sprawie bezpieczeństwa sieci

Europejska agenda cyfrowa zawiera praktyczne rozwiązania, które zwiększają bezpieczeństwo korzystania z internetu.

© iS

tock

phot

o.co

m/M

oreP

ixel

s

i informacji. Zarówno strategia, jak i wniosek wymagają środków prawnych i zachęt, które sprawią, że środowisko internetowe w UE będzie najbezpieczniejsze na świecie.

Ponieważ sieci i systemy informatyczne są ze sobą powią-zane w skali globalnej, bezpieczeństwo cybernetyczne ma również wymiar światowy. UE aktywnie uczestniczy w pra-cach grupy roboczej UE–Stany Zjednoczone ds. bezpie-czeństwa cybernetycznego i cyberprzestępczości. Bezpie-czeństwo cybernetyczne jest również elementem dyskusji dotyczących internetu na szerszych forach wielostronnych, takich jak Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, Zgromadzenie Ogólne ONZ, Międzynarodowa Unia Teleko-munikacyjna (ITU), Organizacja Bezpieczeństwa i Współpra-cy w Europie (OBWE), Światowy Szczyt Społeczeństwa Informacyjnego i Forum Zarządzania Internetem.

Te działania w zakresie bezpieczeństwa sieci i informacji są wspierane przez Europejską Agencję ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji, a także przez zespół reagowania na incydenty komputerowe w instytucjiach UE.

Unia podejmuje działania na rzecz bezpiecznego internetu, w tym zwalczania cyberprzestępczości, w wielu różnych obszarach. Przyjęto dyrektywę mającą na celu zwalczanie zakrojonych na wielką skalę ataków na systemy informatycz-ne oraz kompleksową strategię bezpieczeństwa cybernetycz-nego w Unii Europejskiej. W głównej siedzibie Europolu w Hadze założono Europejskie Centrum ds. Walki z Cyberprze-stępczością, którego celem jest ochrona UE przed internetową przestępczością zorganizowaną – oszustwami finansowymi, kradzieżą danych z kart kredytowych, wymuszeniami poprzez ataki wirusów i innymi podobnymi przestępstwami.

Aby chronić dzieci przed zagrożeniami czyhającymi na nie w internecie, Komisja przyjęła szereg inicjatyw, w tym europejską strategię na rzecz lepszego internetu dla dzieci. Komisja Europejska wspiera działającą we wszystkich państwach członkowskich sieć ośrodków informacyjnych INSAFE/INHOPE, która uczy dzieci i młodzież, jak korzystać z internetu – i innych technologii internetowych i mobilnych – prawidłowo, bezpiecznie i skutecznie. Komisja doprowadziła

Page 13: ZROZUMIEĆ UNII EUROPEJSKIEJ POLITYKĘ Europejska agenda …europedirect.um.warszawa.pl/sites/europedirect.um... · • doskonalenie umiejętności cyfrowych, wzrost zatrudnienia

13E U R O P E J S K A A G E N D A C Y F R O W A

także do powstania koalicji dyrektorów generalnych firm (CEO Coalition), w ramach której 31 przedsiębiorstw z sektora najnowocześniejszych technologii dokonało licznych zmian w celu zapewnienia konsumentom lepszej ochrony.

Przyjęta została również dyrektywa mająca na celu zwalcza-nie wykorzystywania seksualnego dzieci, obejmująca ściganie przestępców, ochronę pokrzywdzonych i środki zapobiegaw-cze. Ponadto w grudniu 2012 r. ministrowie sprawiedliwości i przedstawiciele 52 krajów spotkali się w Brukseli, aby utworzyć światowy sojusz przeciw niegodziwemu traktowaniu dzieci w internecie w celach seksualnych. Sojusz zobowiązał się do zwiększenia zasobów potrzebnych do zidentyfikowania większej liczby ofiar wykorzystywania dzieci widniejących na zdjęciach i w filmach zamieszczonych w internecie.

Zdrowie

Europejczycy żyją obecnie dłużej niż kiedykolwiek wcześniej, a ze względu na nowe i drogie zabiegi koszty opieki zdrowotnej i społecznej wzrosną znacząco – do około 9% produktu krajowego brutto UE w 2050 r. Technologie informacyjne i komunikacyjne mogą w znacznej mierze przyczynić się do zapewnienia obywatelom UE lepszych i tańszych usług opieki zdrowotnej i socjalnej oraz komfor‑towego starzenia się. Szacuje się, że wprowadzenie technologii informacyjnych i komunikacyjnych oraz tele-medycyny poprawi wydajność opieki zdrowotnej o 20%. Ponadto technologie informacyjne i komunikacyjne dają użytkownikom ze wszystkich grup wiekowych możliwość kontrolowania swojego stanu zdrowia w większym stopniu.

Usługi e-zdrowia odegrają pierwszorzędną rolę w tym, aby wszystkim obywatelom starzejących się społeczeństw zapewnić dostęp do opieki zdrowotnej po przystępnej cenie. Jednym z celów, który ma być zrealizowany do 2015 r., jest zapewnienie Europejczykom bezpiecznego dostępu do ich danych medycznych – nie tylko z domu, ale także z każdego miejsca w UE. Ułatwiłoby to lekarzom pracę, a pacjenci mieliby zapewnioną opiekę medyczną najwyższej jakości, bez względu na to, czy leczą się w swoim kraju, czy w innym państwie członkowskim UE.

Unijny plan działania w dziedzinie e‑zdrowia obejmuje dziedziny tak różnorodne, jak prawa pacjentów do opieki zdrowotnej za granicą, finansowanie, oraz gwarantuje, że systemy elektronicznych kart zdrowia będą kompatybilne w skali międzynarodowej. Plan przewiduje też działania mające na celu upodmiotowienie pacjentów i pracowników opieki zdrowotnej, łączenie urządzeń i technologii oraz inwestowanie w przyszłości w badania dotyczące usług medycznych dostosowanych do indywidualnych potrzeb. Oznacza to świadczenie usług zdrowotnych bardziej inteligentnych, bezpieczniejszych i dostosowanych do indywidualnych potrzeb pacjenta. Ze względu to, że tablety i smartfony są coraz powszechniejsze, plan działania kładzie szczególny nacisk na m-zdrowie (zdrowie mobilne).

Fakty i liczby — Zdalne monitorowanie w domu stanu

pacjentów chorych na serce może popra‑wić wskaźnik przeżywalności o 15%, skrócić czas hospitalizacji o 26%, a koszty opieki pielęgniarskiej zredukować o 10%.

— Dzięki e‑receptom można będzie o 15% zmniejszyć odsetek błędów w zakresie dawkowania leków.

Europejska strategia na rzecz lepszego internetu dla dzieci ma chronić bezpieczeństwo dzieci w internecie.

© d

jedz

ura/

Shut

ters

tock

.com

Usługi e‑zdrowia będą niezbędne do tego, aby wszystkim obywatelom starzejących się społeczeństw zapewnić dostęp do opieki zdrowotnej w przystępnej cenie.

© EdBockStock/Shutterstock.com

Page 14: ZROZUMIEĆ UNII EUROPEJSKIEJ POLITYKĘ Europejska agenda …europedirect.um.warszawa.pl/sites/europedirect.um... · • doskonalenie umiejętności cyfrowych, wzrost zatrudnienia

14Z R O Z U M I E Ć P O L I T Y K Ę U N I I E U R O P E J S K I E J

Cyfrowe badania naukowe i innowacje będą w przyszłości podstawą dobrobytu i jakości życia w Europie. Cały sektor technologii informacyjnych i komunikacyjnych stanowi 4,8% gospodarki UE. Generuje on 25% całkowitych wydatków przedsiębiorstw na inwestycje w badania naukowe i rozwój. Inwestycje w technologie informacyjno-komunikacyjne stanowią 50% łącznego europejskiego wzrostu wydajności. Badania naukowe i innowacje są podstawowym elementem europejskiej agendy cyfrowej. Z programów realizowanych w jej ramach finansowane są projekty badawcze, w których uczestniczą najlepsi naukowcy i inżynierowie w Europie.

Obecny program skoncentrowany jest na następujących obszarach badań:

• Robotyka: maksymalne wykorzystanie potencjału tego rozwijającego się rynku dzięki partnerstwom publicz-no-prywatnym z udziałem władz publicznych, przemysłu i uczelni wyższych. Robotyka przyczyni się do poprawy konkurencyjności europejskiego przemysłu poprzez technologie w zakresie robotyki, produkcję robotów i opracowanie usług w zakresie robotyki, tak by pomóc w rozwiązaniu niektórych wyzwań społecznych stojących przed UE (takich jak starzenie się społeczeństw), pewnych kwestii etycznych i prawnych oraz w opracowaniu celów strategicznych.

• Komponenty i systemy: finansowanie najważniejszych technologii niezbędnych do tworzenia produktów i usług w przyszłości. Obejmuje to wsparcie dla elektroniki, systemów cyberfizycznych, zaawansowanych technologii obliczeniowych, inteligentnych systemów produkcji, systemów oświetleniowych, fotoniki i innych.

• Elektronika: wartość światowego rynku elektroniki wynosi ok. 218 mld euro i rośnie o 5% rocznie. Sektor zatrudnia 220 tys. pracowników w Europie. Przemysł

planuje do 2020 r. inwestycje w wysokości 100 mld euro, co umożliwi stworzenie 250 tys. miejsc pracy. 6 mld euro z europejskiej inicjatywy w zakresie elektroniki przezna-czonych zostanie na mikroelektronikę.

• Powstające technologie: wspieranie nowych koncepcji i długofalowych badań, poszukiwanie rozwiązań w tak różnorodnych dziedzinach, jak medycyna dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta, profilaktyka chorób, autonomiczne urządzenia inteligentne wykorzystywane w życiu codziennym oraz maszyny zdolne do interakcji z człowiekiem.

• Technologie językowe: wsparcie na rzecz badań w dziedzinie języka i treści cyfrowych, aby otworzyć europejski jednolity rynek cyfrowy dla wszystkich Europejczyków.

• Cyfrowa przyszłość – Digital Futures: kształtowanie polityki w dziedzinie technologii informacyjnych i komuni-kacyjnych po 2020 r., oraz tworzenie długoterminowej wizji polityki na lata 2040–2050.

Fakty i liczby na temat robotyki — Światowy rynek robotyki wart jest

15,5 mld euro rocznie. Unijny rynek robotyki – 3 mld euro rocznie.

— Udział UE w światowym rynku robotyki przemysłowej wynosi 20%, a w sektorze robotyki usługowej – 50%.

— Do 2060 r. odsetek osób powyżej 65. roku życia w UE wzrośnie do ponad 30%. Roboty, które zapewniają opiekę osobom starszym, mogą pomagać w wykonywa‑niu codziennych czynności, takich jak podnoszenie ciężkich przedmiotów czy gotowanie, lub uruchamiają alarm, jeśli wbudowana kamera zarejestruje, że osoba starsza na przykład upadła.

— Nowe partnerstwo publiczno‑prywatne w dziedzinie robotyki otrzyma 700 mln euro z funduszy unijnych, które uzupełnią 2 mld euro inwestycji prywat‑nych.

Cyfrowe badania naukowe, rozwój i innowacje

W nadchodzących latach europejska agenda cyfrowa przyczyni się do pobudzania badań i innowacji w Europie.

© D

ragon Images/Shutterstock.com

Page 15: ZROZUMIEĆ UNII EUROPEJSKIEJ POLITYKĘ Europejska agenda …europedirect.um.warszawa.pl/sites/europedirect.um... · • doskonalenie umiejętności cyfrowych, wzrost zatrudnienia

15E U R O P E J S K A A G E N D A C Y F R O W A

• zwiększenie wydajności we wszystkich sektorach gospodarki przez poprawę w zakresie wywiadu gospodarczego,

• rozwiązanie w bardziej adekwatny sposób wielu proble-mów, przed jakimi stoją nasze społeczeństwa,

• poprawę jakości badań i przyspieszenie innowacji,

• redukcję kosztów dzięki bardziej zindywidualizowanym usługom,

• wzrost wydajności w sektorze publicznym.

Działania UE w tej dziedzinie:

• Elementy strategii dotyczącej łańcucha wartości danych.

• Finansowanie badań naukowych i innowacji w dziedzinie dużych zbiorów danych i otwartych danych.

• Polityka dotycząca otwartych danych, a szczególnie:

• przepisy w sprawie ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego, takie jak dyrektywy w sprawie informacji sektora publicznego (dyrektywa 2003/98/WE), krajowe przepisy wykonawcze, jak również przepisy w sprawie ponownego wykorzystania danych Komisji,

• środki nieustawodawcze wspierające większy dostęp do informacji sektora publicznego,

• portale otwartych danych.

• Ułatwienie wykorzystania i ponownego wykorzystania publikacji i danych pochodzących z eksperymentalnych badań naukowych finansowanych przynajmniej w części z funduszy publicznych, czyli tzw. otwarty dostęp.

Fakty i liczby — Udostępnienie danych publicznych

do 2020 r. osiągnie wartość 10 mld euro rocznie.

— Korzyści ekonomiczne wynikające z otwarcia dostępu do danych publicznych w UE mogą wynieść 40 mld euro rocznie.

Przetwarzanie w chmurze

W ciągu ostatnich siedmiu lat UE zainwestowała w prze-twarzanie w chmurze 340 mln euro, zapewniając unijnym przedsiębiorstwom łatwiejszy dostępu do tego rynku, który zgodnie z europejską strategią w zakresie chmury oblicze-niowej mógłby umożliwić utworzenie 2,5 mln miejsc pracy oraz zwiększyć produkt krajowy brutto o 160 mld euro do 2020 r.

Wciąż jednak istnieją pewne przeszkody, dlatego składająca się z trzech elementów europejska strategia w zakresie chmury obliczeniowej ma za zadanie:

• rozwiązać problem ilości i różnorodności standardów,

• określić bezpieczne i uczciwe warunki umowne,

• ustanowić europejskie partnerstwo na rzecz chmur obliczeniowych, w którym uczestniczyć będą władze publiczne i przemysł, w celu pobudzenia rozwoju i efek-tywnego wykorzystywania chmury obliczeniowej, szczególnie przez sektor publiczny w Europie.

Przetwarzanie w chmurze może działać jedynie w skali unijnej lub większej, a popyt na tego rodzaju usługi przyczyni się do dalszych inwestycji w lepszej jakości sieci. Przetwarzanie w chmurze jest główną wartością, którą uzyskać można dzięki technologii superszybkich łączy szerokopasmowych. Pakiet „Łączność na całym kontynen-cie” mógłby pobudzić rozwój rynku chmur obliczeniowych w Europie, ponieważ na on na celu m.in. poprawę jakości nowych usług (takich jak chmury obliczeniowe, wideokonfe-rencje, druk trójwymiarowy).

Duże zbiory otwartych danych

Dane stały się jednym z podstawowych zasobów społeczeń-stwa, podobnie jak zasoby ludzkie i finansowe. Bez względu na to, czy chodzi o informacje geograficzne, statystyki, dane dotyczące pogody, wyniki badań naukowych, dane dotyczące transportu, zużycia energii czy zdrowia, potrzeba odpowiedniego wykorzystania dużych zbiorów danych jest siłą napędową innowacji w dziedzinie technologii, opraco-wywania nowych narzędzi oraz rozwijania nowych umiejętności.

Sensowne wykorzystanie danych może otworzyć nowe perspektywy przed bardziej tradycyjnymi sektorami, np. transportem, opieką zdrowotną czy przemysłem wytwór-czym. Poprawa analizowania i przetwarzania danych, szczególnie dużych zbiorów danych, umożliwi:

• przekształcenie sektora usług w Europie dzięki stworzeniu szerokiego wachlarza innowacyjnych produktów i usług związanych z informacjami,

Page 16: ZROZUMIEĆ UNII EUROPEJSKIEJ POLITYKĘ Europejska agenda …europedirect.um.warszawa.pl/sites/europedirect.um... · • doskonalenie umiejętności cyfrowych, wzrost zatrudnienia

16Z R O Z U M I E Ć P O L I T Y K Ę U N I I E U R O P E J S K I E J

NA-70

-12-031-PL-C

Więcej informacji

ISBN 978-92-79-24458-2 doi:10.2775/71101

X Komisja Europejska, Dyrekcja Generalna ds . Sieci Komunikacyjnych, Treści i Technologii: http://ec.europa.eu/dgs/connect/en/content/dg-connect

X Europejska agenda cyfrowa: http://ec.europa.eu/digital-agenda/en X Program „Horyzont 2020”: http://ec.europa.eu/research/horizon2020/index_en.cfm X Digital Futures (cyfrowa przyszłość): http://ec.europa.eu/digital-agenda/en/digital-futures X Na pytania na temat Unii Europejskiej odpowie serwis Europe Direct: 00 800 6 7 8 9 10 11 –

http://europedirect.europa.eu

Perspektywy

Gospodarka cyfrowa jest elementem naszej rzeczywistości. Nadal będzie oferować Europejczykom szanse oraz stawiać przed nimi nowe wyzwania, a Europie pomoże rozwijać się i budować dobrobyt. Komisja będzie dalej wspierać strate-gie polityczne, których celem jest zapewnienie obywatelom dostępu do szybkiego, cenowo przystępnego internetu szerokopasmowego. Ponieważ technologie informacyjne i komunikacyjne stają się elementem wszelkich podejmo-wanych przez nas działań gospodarczych i politycznych, Komisja Europejska będzie dążyć do tego, by mieć swój udział w rewolucji technologicznej. Będzie dążyć do tworzenia zachęt dla nowych cyfrowych modeli bizneso-wych, tworzenia miejsc pracy w sektorze cyfrowym, wspierania przedsiębiorstw rozpoczynających działalność w tym sektorze i będzie gotowa uwzględniać przyszłe potrzeby w działaniach związanych z gospodarką cyfrową. Przy wsparciu państw członkowskich Komisja zagwarantuje Europejczykom dostęp do otwartego, sprzyjającego włączeniu społecznemu i bezpiecznego internetu.

Agenda cyfrowa w znacznym stopniu przyczyni się do wzrostu gospodarczego w UE i umożliwi wszystkim grupom społecznym korzystanie ze zdobyczy epoki cyfrowej.

© d

otsh

ock/

Shut

ters

tock

.com