Top Banner
Základná škola s materskou školou Dolná Strehová Školský rok: 2013/2014 Číslo: 1 BOCIANIK
22

Základná škola s materskou školou Dolná Strehová

Jan 02, 2016

Download

Documents

mason-carney

BOCIANIK. Základná škola s materskou školou Dolná Strehová. Školský rok: 2013/2014 Č íslo: 1. Nový školský rok je opäť tu. Letné prázdninové dni sa skončili a znova sa začal kolobeh školských povinností. V našej veľkej školskej rodine sme privítali nových členov – našich - PowerPoint PPT Presentation
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Základná škola s materskou školou Dolná Strehová

Základná škola s materskou školou Dolná Strehová

Školský rok: 2013/2014Číslo: 1

BOCIANIK

Page 2: Základná škola s materskou školou Dolná Strehová

Nový školský rokje opäť tu

Letné prázdninové dni sa skončili a znova sa

začal kolobeh školských povinností. V našej veľkej

školskej rodine sme privítali nových členov – našich

prváčikov. Želáme im, aby sa medzi nami cítili dobre

a aby sa im darilo zvládať základy čítania, písania,

počítania ...

Po oddychu by sme sa mali všetci s chuťou

pustiť do práce - do učenia, do riešenia olympiád,

do rôznych súťaží a mimoškolských podujatí. Voľný

čas môžeme využívať na prácu v rôznych záujmo-

vých útvaroch , ale i v elokovanej ZUŠ Modrý

Kameň.

,,Vzdelanie múdremu ukazuje, ako málo vie, a hlúpemu

dáva ilúzie, že vie veľa.“ Nezaraďme sa medzi hlupákov

hrdých a spokojných s tým, čo vedia. Staňme sa múdry-

mi a začnime s prijímaním nového v zdraví a s rados-

ťou. Nech náš nový školský príbeh píše pero múdrosti

s náplňou skúsenosti!

PaedDr. Malatincová

Počet žiakov: 190

- z toho dievčat: 88

- z toho chlapcov : 102

Najčastejšie sa vyskytujúce

mená:

- chlapci: Martin (10), Patrik (7),

Andrej (5), Ján (5)

- dievčatá: Sandra (4), Zuzana

(4), Mária (3), Viktória (3), Nina

(3)

Page 3: Základná škola s materskou školou Dolná Strehová

Jeseň v našej škole

Jeseň je čarovné obdobie - plné farieb, dozrievajúcich plodov, ale aj zmien počasia. Je aj predzvesťou zimy, ktorá prináša do našich príbytkov pokoj a dni oddychu.

Jeseň prichádza pomaly, po horúcich letných dňoch sa k nám vkráda so svojím chladným počasím. Okrem chladnejšieho počasia prináša aj začiatok školského roka. S príchodom jesene sa mení nielen príroda, ale i atmosféra v našej škole. Pani asistentky nám opäť skrášlili vestibul školy farebnými listami jesene a s pomocou žiakov vytvorili krásnu výstavku plodov jesene. Naša školská výstavka sa nám veľmi páčila. Každý z nás prispel rôznymi plodmi, ako tekvice, kukurica, jabĺčka, hrušky, všelijakými ozdobnými tekvičkami atď... Keďže sa blíži pomaličky zima, pevne veríme, že opäť naša vestibul bude skrášlená. Preto prosím všetkých žiakov, aby mali záujem a pomohli pani učiteľkám a asistentkám s vytvorením zimnej výstavky.

V. Gaššová, V. tr.

Page 4: Základná škola s materskou školou Dolná Strehová

Aj zvieratá sú živé bytosti

Dňa 2. 10. 2013 sa v našej škole konal výchovný koncert. Hudobno-vzdelávací program

s názvom Aj zvieratá sú živé bytosti sa konal pri príležitosti Svetového dňa ochrany zvierat.

Jeho cieľom bolo upozorniť nás, žiakov, na to, že aj zvieratá sú živé bytosti. Mali by sme si uvedomiť, keď chceme vlastniť nejaké zvieratko, že ono si vyžaduje našu lásku, starostlivosť, opateru.

Na výchovnom koncerte dvaja hudobníci zahrali a zaspievali niekoľko populárnych piesní súvisiacich so zvieratami. Zároveň premietali prezentáciu o zvieratkách. Medzi piesňami hovorili o ochrane zvierat, dávali nám rôzne otázky a za odpovede sme dostali malé drobnosti.

Koncert sa nám páčil.

J. Holeková, V. tr.

Page 5: Základná škola s materskou školou Dolná Strehová

Školský týždeň zdravia

Zdravie väčšina dospelých umiestňuje v hodnotovom rebríčku na popredné miesta.

Nie vždy však naše správanie a náš prístup k životu nasvedčuje tomu, že si túto priečku zaslúži. Podobný postoj máme i my, naša generácia. Neskoré ukladanie sa do postele, veľa hodín strávených pred televízorom či počítačom, nesprávne zloženie stravovacieho lístka, raňajší odchod do školy bez raňajok, či nedostatok pohybu. To všetko sú faktory, ktoré sa podpisujú k nesprávnemu životnému štýlu, ktorého dôsledky sa prejavujú či už teraz, alebo neskôr vo vyššom veku.

Práve z tohto dôvodu v dňoch 14. – 18. októbra 2013 zorganizovala naša škola celoškolskú akciu ,,Školský týždeň zdravia“. Týždeň zdravia v našej škole sa niesol v znamení rôznych aktivít, ktoré mali za úlohu vzbudiť u detí a širokej verejnosti záujem o zdravý životný štýl. V rámci prednášky sme sa dozvedeli niečo nové o zdravom spôsobe života, ktorý častokrát my, deti, nedodržiavame.

Žiaci prvého stupňa si spestrili tento týždeň prípravou ovocných šalátov a žiaci druhého stupňa pripravili pre svojich spolužiakov ochutnávku rôznych zdravých pomazánok, mohli sme si tiež pochutnať na ovocných šalátoch a smäd sme ,,zahasili“ bylinkovými čajmi, ktoré pre nás pripravili žiaci 8. triedy. Myslím si, že toto podujatie patrí taktiež k nezabudnuteľným, ale predovšetkým by sme sa mali uvedomiť, že dostatočný pohyb, pravidelný spánok, zdravá a vyvážená strava prispeje k lepšiemu spôsobu nášho života.

G. Barcíková, VII. trieda

Page 6: Základná škola s materskou školou Dolná Strehová

Hallowenske tvorivé dielne

Už po druhýkrát sa v našej škole dňa 16. 10. popoludní uskutočnilo podujatie s netradičným názvom: Halloweenske tvorivé dielne. Chceli sme zlepšiť spoluprácu s rodičmi a výsledok sa dostavil v podobe vydarenej akcie, kde rodičia s deťmi premieňali tekvice na rôzne strašidlá, zvieratká či usmievavých pandrlákov z vhodných prírodných materiálov. Po skončení deti dostali za odmenu sladkosti a svoje výtvory umiestnili na nádvorie školy, kde nám asi týždeň skrášľovali okolie.

Jeden z rodičov nám uvaril chutný guľáš, na ktorom sme si všetci pochutnali.

Domov šli najmä deti s dobrým pocitom, plným bruškom a predsavzatím, že sa takto o rok stretneme znovu.

Mgr. Šmelko

Page 7: Základná škola s materskou školou Dolná Strehová

Potešili sme naše staré mamy a starých otcov

Natrhám si kvety pod lesom na stráni,Vám, milí starí rodičia, kvietok dám do dlaní.Hoc vlas Vám šedivie a zrak sa zakalí,prijmite od nás, Vašich detí, tie najkrajšie pozdravy.Prijmite kytičku, čo slzou prevlhla,aj mne sa tiež tískajú slzy do hrdla.Nech sa Vám predĺži životná Vaša púť,želáme z celého srdca... Vaša dcéra, syn, vnučka i vnuk...

Mesiac október by mal byť pre nás všetkých aj pripomienkou, ako si uctiť starších ľudí v našom okolí. Starnutie je zákonitý, všeobecný jav, ktorému podliehajú všetky živé organizmy, teda aj my ľudia. Je to nezvratný a postupný proces v našom živote. Úcta k starším ľuďom by mala byť predovšetkým prirodzenou súčasťou nášho života, mala by byť spontánna a nenásilná. Starší ľudia si ju zaslúžia, pretože vekom nadobudli rôzne skúsenosti, ktoré odovzdávajú nám, mladším. Nemali by sme zabúdať na pozdrav, ktorý je prejavom priateľstva, zdvorilosti, úcty a rešpektu k druhému človeku - bez rozdielu veku. Láska a úcta k starším ľuďom je vysoko cenená a dôležitá aj v kresťanstve. Je dokonca prirodzeným zákonom, ktorý poznajú všetky národy.

Aj naši mladší žiaci so ZŠ s MŠ v Dolnej Strehovej vyjadrili vďaku všetkým starým rodičom krátkym kultúrnym programom, ktorý si pod vedením svojich vyučujúcich pri tejto príležitosti pripravili. Žiaci sa predstavili so svojim programom 22.10.2013 v obci Vieska a 25.10.2013 v obci Dolná Strehová. Zatancovali niekoľko ľudových aj moderných tancov, zaspievali piesne , predniesli básne i zahrali na hudobnom nástroji. Svojím programom chceli starkých potešiť a spríjemniť im jesenný deň. Odmenou im bol úsmev, potlesk a sladká maškrta.

Text : Kminiaková Marta

Foto : Kubalíková Monika

Page 8: Základná škola s materskou školou Dolná Strehová

Už druhý rok sa naša škola zapojila do česko – slovenského projektu Záložka do knihy spája školy, ktorá mala tému Namaľuj si svojho literárneho hrdinu. Za partnerskú školu nám bola pridelená

Základná škola Kamenná Poruba, s ktorou sme si vymenili záložky práve v Deň školských knižníc. Záložky, ktoré nám poslali žiaci z tejto školy boli veľmi zaujímavé, pestrofarebné a hlavne rôznorodé.

Dúfame, že i záložky vyrobené našimi rukami, potešili srdiečka iných detí. Myslím si, že hovorím za nás všetkých, že záložky sme so svojimi vyučujúcimi pripravovali s láskou. Dúfame, že budúci rok

pre nás pripravia naši učitelia jeden z takýchto pekných dní. Ešte raz ĎAKUJEME !

Mgr. Holováčová

Záložka do knihy spája školy

Page 9: Základná škola s materskou školou Dolná Strehová

Školský deň knižníc Dňa 24. 10. 2013 sa uskutočnil ďalší ročník súťaže o najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice k Medzinárodnému dňu školských knižníc. Do tejto akcie sa zapojila i naša školská knižnica. Medzinárodný deň školských knižníc prvý raz vyhlásila Dr. Blanche Woolls, prezidentka Medzinárodnej asociácie školského knihovníctva, roku 1999. Odvtedy sa uskutočňuje každý rok štvrtý októbrový pondelok. V tento deň pre nás pripravila pani učiteľka Mgr. Lucia Holováčová veľmi pekný deň. Všetky aktivity sa uskutočnili v našej vynovenej školskej knižnici, kde boli pripravené aktivity pre všetky ročníky našej školy. Žiaci prvého stupňa si zopakovali literárne pojmy prostredníctvom prezentácie o knihách, porozprávali sa o spisovateľke Márii Ďuríčkovej a slovenskom spisovateľovi Rudovi Móricovi, riešili pracovné listy z kníh Danka a Janka, Z poľovníckej kapsy. Pre žiakov druhého stupňa bola pripravená prezentácia Naj zo sveta knižníc, kde sme sa dozvedeli rôzne zaujímavosti ako napr. najväčšia knižnica na svete, ako vyzerá najväčšia kniha sveta, ktorá je najmenšia kniha atď. Po získaní nových informácií sme pokračovali v práci s literárnymi textami, v ktorých sme riešili rôzne úlohy. Na záver dvaja zástupcovia triedy napísali na vopred pripravené lístočky svoje dojmy z tohto dňa. Steny našej knižnice zdobia i krásne projekty, ktoré vytvorili žiaci 6. ročníka. V rámci tohto podujatia sme si vymenili záložky s našou partnerskou školou. Mgr. Holováčová

Page 10: Základná škola s materskou školou Dolná Strehová

Dňa 13. 11. sa v ZŠ s MŠ v Dolnej Strehovej uskutočnila vydarená akcia - Pasovanie prvákov do cechu školského. Vďaka p. uč. Králikovej, malo toto podujatie tú správnu atmosféru, keď si prváčikovia uvedomili, že byť žiakom tejto školy, nie je len tak. Drobci museli splniť niekoľko úloh, ktoré pre nich pripravili starší spolužiaci, prezlečení za rozprávkové bytosti. Úlohy boli aj vedomostné, aj športové.

Napríklad Černokňažník ich vyskúšal z angličtiny a striga dávala zasa zvieracie hádanky. Po absolvovaní všetkých úloh im p. riaditeľka odovzdala Pasovací dekrét so sladkosťami a kráľ ich mečom pasoval do cechu školského. To sa dialo za prítomnosti rodičov a starých rodičov, ktorí sa prišli pozrieť na svoje ratolesti. Všetci boli spokojní, no najmä deti, ktoré odchádzali s pocitom, že už sú riadni žiaci našej školy, a o to práve išlo.

  Triedny učiteľ: Mgr. Šmelko

Pasovanie prvákov

Page 11: Základná škola s materskou školou Dolná Strehová

Medzinárodný deň slobodyDeň proti fašizmu a antisemitizmu – 9. 11.

Akcia sa v našej škole uskutočnila 8. novembra, zapojili sa do nej všetky triedy školy.

Cieľom akcie bolo, aby žiaci pochopili, čo je to sloboda, čo to znamená – byť slobodný a poukázať na obdobie 2. svetovej vojny, kedy bola sloboda obmedzovaná a aké to malo dôsledky.

V rozhlase bola prečítaná relácia, ktorú prečítala žiačka 8. ročníka. Na hodinách SJL si žiaci prečítali úryvky z Denníku Anny Frankovej. Na hodinách dejepisu, výchovy k ľudským právam, náboženskej výchovy si žiaci mohli pozrieť prezentácie o koncentračných táboroch, o tolerancii a diskutovali na danú tému.

Na hodinách matematiky pracovali žiaci so štatistikou, s počtom obetí holokaustu. Na hodinách cudzieho jazyka sa deti oboznámili so slovnou zásobou, ako : sloboda, vojna, priateľstvo,...atď.

Akcia prebiehala počas celého dňa a vyučujúci sa danej tému venovali podľa možností a času, ktorý si mohli vyčleniť danej problematike.

Mgr. Darina Králiková, koordinátorka VMR

Page 12: Základná škola s materskou školou Dolná Strehová

Európsky Týždeň boja proti drogám

Droga sa stala realitou súčasnosti. Popri alkohole a tabaku veľmi rázne vstupujú do nášho života ďalšie drogy, po ktorých siaha čoraz viac mladých ľudí. Neustále narastá počet drogovo závislých ľudí. Veková hranica sa posúva smerom nadol, čo je alarmujúce a vedie nás k zamysleniu sa nad touto hrozbou. Túto skutočnosť si musíme všetci uvedomiť a klásť väčší dôraz na prevenciu. A preto sa aj naša ZŠ s MŠ v Dolnej Strehovej zapojila do Európskeho týždňa boja proti drogám, ktorý bol tento rok od 18.11.-22.11.2013. Žiaci nám nie sú ľahostajní, preto sa snažíme venovať prevencii a organizujeme akcie, ktorými ich chceme upozorniť na nebezpečenstvo drog a ponúknuť im čo najviac informácií.

Počas Európskeho týždňa boja proti drogám prebehlo na našej škole veľa zaujímavých aktivít, ktorými sme spoločne bojovali proti drogám a drogovej závislosti. Každý deň nás čakalo niečo nové a hlavne sme všetko robili spoločne.

Vyučovanie sa začínalo piesňou Fajčenie škodí zdraviu, ktorá znela v školskom rozhlase každé ráno. Na hodinách slovenského jazyka žiaci tvorili básne a úvahy o drogách. Na informatických výchovách preukázali svoje grafické schopnosti a vzniknuté motivačné plagáty stoja za to. V utorok sa chodba premenila na tvorivé dielne, kde sa kreslilo na dlhé 5metrové pásy, jeden patril I.stupňu a druhý II.stupňu. Vo štvrtok sa proti drogám športovalo a telocvičňu zachvátili povzbudzujúce výkriky. Pestrým obohatením tohto týždňa bola aj prednáška o drogách, ktorú nám pripravil príslušník PZ Mgr.Ján Mičuda. Žiaci 7.-9.ročníka vyplňovali dotazník o drogách a o skúsenostiach s nimi. Každá trieda si spolu s triednym učiteľom urobila svoju vlastnú protidrogovú „daktyloskopiu“(obrys dlane v ktorej sú odtlačky každého žiaka triedy) a tieto teraz zdobia suterén našej školy. Aj žiaci v ŠKD mali zaujímavé aktivity - vytvorili protidrogové heslá – nimi vyzdobili chodby malej budovy a ich popoludnia spríjemňovali prezentácie o drogách. Celý týždeň bolo zaujímavé sledovať, aké dokážu byť deti aktívne a ako sa vedia pre nejakú vec zapáliť

Touto cestou by som sa chcela poďakovať všetkým, ktorí mi pomohli pri realizácii tohto týždňa a všetkým, ktorí sa pridali k nám a spoločne s nami aspoň takouto formou bojovali proti drogám. ĎAKUJEM

Mgr.Lívia Frečková

Page 13: Základná škola s materskou školou Dolná Strehová

Keď som počul o droge, nevedel som, čo to je.Spýtal som sa otca, mamy, vraj to skúsil jeden známy.Marihuanu si dal a v oblakoch vraj lietal.Spýtal sa ma jeden pán, či si aj ja drogu dám.Bol som v menšom pokušení. Odolal som, to sa cení.

Erik Homoľa, VII. trieda

Droga, to je skutočný zabiják. Nie choroby alebo nejaké vírusy. Človek sa k nim dostane chtiac-nechtiac. Niekomu ich ponúknu a niekto to urobí z vlastnej vôle. V mnohých prípadoch sa drogy do človeka dostanú aj násilím., napríklad keď niekoho prepadnú, aby sa nevzpieral, nadrogujú ho.

Fakt nechápem, prečo sa niekto dá na drogy kvôli tomu, aby ho prijali do partie. Takých kamarátov mať, to je ako dať mŕtvemu hodinky. K ničomu! Už aj ten vplyv má negatívny účinok. Nie každému to zaberie tak, ako očakáva. Pod vplyvom drog môže zabiť niekoho zabiť, ale môže zabiť aj sám seba. Drogy ho omámia a v pohode môže vletieť pod autobus.

Najhoršie je, keď droga prestanie pôsobiť. Túžba po ďalšej dokáže narobiť šarapaty! Niekto dostane amok, niekto podreže nevinného kvôli tomu svinstvu, čo ,,potrebuje“ do seba dostať.

Droga, to nie je len marihuana, kokaín či heroín ... Drogou je i káva, energetické nápoje, ale i obyčajná káva. Tieto drogy však majú na organizmus človeka miernejší, no tiež nebezpečný účinok. Každou cigaretou človek prichádza o svoje pľúca. Niektorí kamionisti majú najazdiť stovky kilometrov, a tak vypijú množstvo energetických nápojov, ktorými si ničia svoje zdravie.

A čo alkohol? Je to iný prípad? Kdeže! Alkohol je tiež veľmi zlá droga. Kto už raz začal piť, ťažko s tým prestane. Mnohí ľudia sa o to pokúšajú v liečebniach. Pitie alkoholu je nielen nebezpečné pre zdravie človeka, ale má to zlý vplyv aj na rodinný život – alkoholici ochudobňujú svoju rodinu, často prídu o zamestnanie, kradnú, ba niekedy i zabíjajú...

Kedy už ľudia dostanú rozum a povedia drogám nie? Kedy už ľudia pochopia, že v živote nie sú dôležité drogy a iný ,,humus“? Kedy? ??

Sára Gazdíková, VIII. trieda

Drogy

Page 14: Základná škola s materskou školou Dolná Strehová

Vlado skončil základnú školu a začal sa učiť za maliara bytov. Občas ho známi požiadali, aby im vymaľoval byt. Takto si Vlado zarobil peniaze. Prišli prázdniny a s nimi voľný čas. V lete za krásneho počasia využíval každú príležitosť, aby trávil voľný čas v záhradnej reštaurácii pri vode. Skamarátil sa s Romanom , ktorý sa vyučil za čašníka. Spočiatku si kúpil jeden pohárik drahého koňaku a vydržal pri ňom celý večer. Roman sa výdatne nalieval pivom. Už cez prázdniny sa mu stávalo, že jeden pohárik nestačil, a tak pridával druhý, tretí a niekedy aj celú fľašu. Koncom leta spozoroval, že sa nespráva v určitých situáciách tak ako predtým. Pociťoval nervozitu, cítil sa, ako by nebol vo svojej koži. Úspory na horský bicykel sa mu poriadne stenčili. Alkohol mu začala chýbať. Keď prišla obvyklá hodina, chýbal mu jeho pohárik. Navyše si spočítal, že v uplynulých mesiacoch zaplatil za alkohol 500 eur. Rozhodol sa, že takto to s alkoholom ďalej nepôjde .

A tak sa Vlado rozhodol, že prestane piť. Vydržal nepiť týždeň. Po týždni ho Roman pozval na pohárik. Vlado nevydržal, pozvanie prijal. Musel si dať aspoň dva poháriky. Potom sa pobral domov. Po tomto dni však zasa chodil do krčmy každý deň a stále si dal aspoň 5 pohárikov. Takto fungoval pol roka.

Jedného dňa, keď sa vracal z krčmy, zastavil ho jeden pán a opýtal sa ho, prečo pije. Vlado mu porozprával svoj príbeh. Pán mu povedal: ,,Keď budeš mať chuť si vypiť, spomeň si na to, ako si žil a čo všetko si mal pred tým, ako si začal piť. Spomeň si na to, ako žiješ teraz, na čo utrácaš peniaze a či by si nemohol žiť lepšie.“ Potom sa rozlúčili a každý sa pobral svojou cestou.

Keď Vlado na druhý deň dostal chuť na alkohol, spomenul si na slová človeka, ktorého stretol pri návrate z krčmy a pohárik si nedal. Tak to pokračovalo týždne, mesiace, roky ... Prešlo 5 rokov a Vlado si spomenul na pána, ktorý mu dal dobrý radu, vďaka ktorej sa jeho život zmenil k lepšiemu. Rozhodol sa, že ho navštívi a poďakuje sa mu. Chcel zistiť jeho meno, ale dozvedel sa, že pána, ktorý mu dal tú skvelú radu, našli práve po tej noci mŕtveho. Pri súdnej pitve sa zistilo, že umrel na otravu alkoholom. Vlado mal chuť dať si pohárik, ale vzápätí si uvedomil, čo spôsobilo smrť toho pána. V duchu si dal sľub, že z úcty k pánovi, ktorý zmenil jeho život k lepšiemu, už nikdy nebude piť. A tak sa aj stalo. V živote už nechytil pohárik do ruky.

Tak skončil príbeh Vlada.

Kristián Hegedüš, VII. trieda

Page 15: Základná škola s materskou školou Dolná Strehová

Voda pre život – život pre vodu

Voda pre život

Je ráno. Otvorím oči a pomaly kráčam do kúpeľne. Sadnem si na WC, vstanem a spláchnem. Do kanalizácie tečie voda.

Umyjem si zalepené oči a vyrobím žiarivý úsmev. Do umývadla tečie – opäť voda.

V kuchyni na stole ma čakajú chutné raňajky, ktoré zapíjam voňavým čajom. Mamička ho pripravila z filtrovanej vody. Prečo? Naša studňa nám dáva vodu, ktorú nemôžeme piť. Obsahuje látky, ktoré by mi poškodili zdravie. Moja sučka Alba zjedla kopu granúl a vyčítavo stojí nad prázdnou miskou, v ktorej má mať vodu. Nalejem jej a utekám do školy. Vonku prší, podarí sa mi skočiť do mláky. Keď prídem do triedy, hneď si všimnem zvädnutý kvet na okne. Polejem ho a on rýchlo ožije.

Počas hodiny výtvarnej výchovy sa celá zababrem vodovými farbami. Opäť potrebujem vodu. Blíži sa čas obeda a znovu si umývam ruky. Zjem chutnú paradajkovú polievku, do ktorej tety kuchárky tiež potrebovali vodu. Na umytie obrovského množstva špinavých tanierov, ktoré po nás zostali, ju tiež musia mať.

Rybičky v školskom akváriu plávajú vo vode blízko hladiny a čakajú na krmivo. To je len niekoľko príkladov, kde je voda dôležitá. Je ich ešte veľmi veľa.

Preto ju treba ochraňovať a šetriť ňou!

Stanislava Gábrišová, II. trieda

Voda

Hoci som ja ešte malý,

vodičku mám veľmi rád.

Zažijem s ňou kopec srandy,

nosím ju aj do záhrad.

Pri potôčku bývam,

často sa doň dívam.

Sú v ňom ryby, raky, hady,

niektoré ma majú rady.

Bez vody by bola nuda,

trápil by nás veľký hlad.

Zvieratká, kvietky a či tráva,

zanikol by celý svet.

Martin Ružinský, II. trieda

Voda

Voda – to je dar.

Bez vody sa nedá žiť,

Voda sa nedá nahradiť.

Voda, to je elixír,

voda, tá nás očistí.

Vo vode sa zahráme,

varíme a pijeme.

Voda je dar,

voda je život.

Bez vody sa nedá žiť,

vodu nevieme ničím nahradiť.

Voda, tá nás očistí i nasýti.

Voda je náš elixír.

Martin Kubalík, II. trieda

Page 16: Základná škola s materskou školou Dolná Strehová

Krtko a hasiči

V lese oheň horí, haste vodou ohník.

Hasiči už lesom bežia,

plná nádrž s vodou špliecha.

Voda prudko strieka lesom,

Krkto kričí: ,,Stojte! Kto som? Čo som?

Ja som? Kde som?

Nevytopte mi môj malý domček,

dám vám za to veľký stromček:“

Hasič stojí, darmo kuká,

čo to tam ten krtko húka.

Zachraňuje každý strom,

rýchlo točí kolesom.

A čo Krtko?

Krtko pláva skrz lesom.

Nepomáha nárek, krik,

v lese nie je suchý nik.

Voda pre nás znamená:

život, krásu, záchranu.

Pomáha aj ubližuje.

Patrik Žilka, II. trieda

Potok

Tečie potok popod vŕbu,

z peny robí čipky.

A v potoku, ktože býva?

Raky, žaby, rybky.

Voda je život, voda je dar,

voda je niečo, čo patrí k nám.

Skrýva svoju tajnosť drahú,

dažďovú vodu, ľad i vodnú paru.

Voda je vzácna,

veľmi rada ju mám.

Ak som smädná,

vodou smäd pochovám.

Romana Ragačová, IV. B

Voda je veľmi dobrá a veľmi zdravá pre život všetkých ľudí, zvierat i rastlín. Niektorí ľudia nevedia, že je to hotový poklad pre každého z nás. Niekto si radšej kúpi kofolu, malinovku alebo iné sladené nápoje. Nemyslí na to, že nepitím vody si ukracuje chuť, ale aj účinok čistej, pramenitej vody. Bez vody sa nedá žiť. Táto veta je naozaj pravdivá. Bez vody sa ťažko žije. Aj tento výrok je pravdivý. Predstavme si len, že by sme si nemohli umyť zuby, hlavu, celé telo. Naše mamičky by nemali v čom prať, variť i umývať riad. Môj ocko chodí rád na rybačku. Keď s ním niekedy idem, vždy si zoberieme veľa vody. Keď som bola malá, chcela som piť vodu z rybníka, ale ocko mi vysvetľoval, že niekedy v dávnych časoch sa to dalo. Dnes je však voda v rybníkoch špinavá, lebo ju znečistili ľudia svojím správaním a konaním. A čo by môj ocko urobil, keby voda nebola? Nemohol by sa venovať svojej záľube. Možno by aj ryby boli, ale bez vodičky by aj tak uhynuli. Boli by ako ryba na suchu. Ľudia nemyslia na následky bez vody. Ja mám veľmi rada vodu. Keď sa chcem napiť, zoberiem si sklenený pohár, aby som videla jej krištáľovú farbu. Vždy si pomyslí , prečo sú ľudia takí zlí a nevážia si tento veľký dar prírody – vodu. Dúfam, že si začnú vážiť čistú vodičku a začnú žiť pre vodu. Viktória Kozová, IV. B

Page 17: Základná škola s materskou školou Dolná Strehová

Voda

Tečie voda dole prúdom, tečie voda zlatistá. Pozri moja malinká, ako z nej rybička vykúka. Každý človek, každá zver dobre vie, že bez vody život niet. Chráňme si ju ako zlato, neznečisťujme ju veru za to. Beata Čižmárová, III. trieda   Voda - dar života

Africké deti vodu nemajú, no slovenské ju rýchlo míňajú. V bazénoch veľa vody je, ale žiadny človek si to neuvedomuje.   Znečistené moria od ľudí, veľa škody nám prihodí. Musíme veľa vody piť, aby sme boli zdraví a hlavne ,,fit“. Sebastian Gebauer, III. trieda

Báseň o vode

Hľa, za oblokom, tečie voda dolu potokom. Tečie voda čistá, len sa tak blýska. Do tej vody čistej zrazu skala letí, spoza stromu zjaví sa kŕdeľ detí. Rybky celo poplašené plávajú sa skryť, že by mohli naďalej v čistej vode žiť.

Martin Hvodlik, III. trieda

Page 18: Základná škola s materskou školou Dolná Strehová

Priamo v obci Dolná Strehová sa nachádza kaštieľ Imre Madácha. Neďaleko je vodná nádrž Ľuboreč, ktorá ponúka možnosti na windsurfing či rybolov. Ďalšou športovou aktivitou je možnosť výstupu na blízky Lysec či venovanie sa rôznym športovým disciplínam ( futbal, basketbal, volejbal, tenis) na dvoch multifunkčných ihriskách v obci. Nachádza sa tu fitnescentrum, ktoré je vybavené kvalitnými športovými zariadeniami. Cez zimu je sprístupnená ľadová plocha prispôsobená na hokej a korčuľovanie v časti obce Rákytie. Tento kraj je bohatý na divú zver, o ktorú sa starajú poľovnícke združenia a neďaleko na Imrovom kopci sa nachádza danielia obora. Milovníci hubárčenia tu nájdu skutočný raj.

Dominantou obce je rokokovo-klasicistický kaštieľ z 18. storočia, v ktorom sa nachádza expozícia veľkého básnika Imre Madácha. Pri kaštieli sa nachádza hrobka rodu Madáchovcov so sochou Adama – hlavnej postavy z Tragédie človeka. Zo sakrálnych stavieb sa zachoval neskoro renesančný kostol (ev.av.) z roku 1625 a v roku 1819 bol prestavaný na spôsob barokovo-klasicistických evanjelických tolerančných chrámov. Ďalej je to pôvodne klasicistický kostol Nanebovzatia Panny Márie (rímsko-katolícky) z druhej tretiny 18. storočia.

V šírom okolí areálu obce ( do 50 km ) sa nachádza viacero kultúrnych pamiatok ako hrad Modrý Kameň, ktorý sa v roku 1991 stal sídlom Múzea bábkarských kultúr a hračiek SNM. Hrad počas roka organizuje rôzne podujatia, napr. nočné prechádzky po hrade, kultúrne večery na hrade, sokoliarske predstavenia, strašidelné večerné predstavenia a rôzne iné podujatia.

Tomáš Marko, VI. trieda

Dolná Strehová

Page 19: Základná škola s materskou školou Dolná Strehová

V tejto obci som sa narodil a tu aj žijem so svojou rodinou. Obec Horná Strehová má v súčasnosti 17O obyvateľov. Obec patrí pod okres Veľký Krtíš do Banskobystrického samosprávneho kraja. Nachádza sa v nadmorskej výške 205 metrov nad morom. Rozloha je 781 hektárov. Obcou preteká rieka Tisovník.

História obce:

Na území dnešnej obce Horná Strehová bolo sídlisko pilinskej kultúry z mladšej doby bronzovej a slovanské z doby poveľkomoravskej. Obec sa spomína od roku 1493 ako Zthergowa, je však oveľa staršia. Ďalšie staré a cudzojazyčné pomenovania obce boli: Folsó Stregowa (1573), Strehowa (1786), Horní Strehowá (1808); maďarsky Felsősztregowa. Obec pôvodne patrila rodu Abovcov, od roku 1327 rodu Szécsényiovcom, potom k Divínskemu panstvu. V 17. storočí usadlosti rozdelili medzi Divínske a Modrokamenské panstvo. V 18. storočí tu bo v prevádzke obecný pivovar. V roku 1828 mala obec 36 domov a 301 obyvateľov. Zaoberali sa poľnohospodárstvom.

Pamiatky:

Kostol – evanjelický , barokovo-klasicistický z roku 1776, neogotický, prestavaný koncom 19. storočia, je tu drevený maľovaný strop.

Tradície:

Skupinová cestná zástavba. Ešte v polovici 20. storočia A. Pavlíková ozdobovala kraslice batikovou technikou trubičkou.

Významné osobnosti:

Pôsobil tu Jozef Luňaček (1844 – 1911), ktorý bol prírodovedcom.

Marek Gondáš, VII. tr.

Horná Strehová

Page 20: Základná škola s materskou školou Dolná Strehová

Na hodine v škole: Deti, ako robí ovečka ? Bééééé. Ako robí kohútik ? Kikiriki. A ako robí sviňa? Dobrý deň, diaľničná kontrola,

vaše doklady prosím.

Učiteľka sa pýta Zdenky: Čím by si chcela byť, až budeš

veľká? Sestričkou. Ale veď sa bojíš injekcie. Bojím... ale keď budem

sestričkou, tak budem na bezpečnej strane ihly ja.

O tretej v noci zazvonil profesorovi telefón a ozve sa tichý hlas:

Zobudil som ťa. Hmm...... áno, - odpovie

profesor. Tak to je dobre, lebo ja sa ešte

stále učím.

Zber papiera.

Zn.: Žiacke knižky a učebnice sú vítané.

Jožko sa vrátil domov zo školy a mama sa ho pýta:Páčilo sa ti v škole?- Áno.- Hlásil si sa ?- Áno.- A vyvolali ťa?- Áno?- A čo sa ťa pýtali?- Kto prdol.

- Prečo dostal môj syn z geografie päťku?- Lebo Rimavskú Sobotu hľadal v kalendári.

Učiteľka sa pýta Dežka:- Dežko, máš dve jabĺčka. Ak jedno zješ, čo ti ostane?- Ohryzok, - odpovie Dežko.

V obchode:- Prosím si glóbus.- Nech sa páči.- A v inej farbe nemáte?

M. Žigová, VI. tr.

Zasmejme sa

Page 21: Základná škola s materskou školou Dolná Strehová

1 X X X X

2 X X X X X X

3 X X X X

4 X X X X

5 X X

6

7 X X X X X X

Pozor , žiaci! Zapojte sa do našej súťaže! Odpovede na otázky napíšte na papier, ktorý vhodíte do schránky, ktorá sa bude nachádzať na nástenke vo vestibule školy. Za všetky správne odpovede čaká vyžrebovaných 3 výhercov sladká odmena.

1. Ktorý vták má v strede oko?2. Ako sa dá preniesť voda v sitku?3. Koľko má hruška oranžových kvetov? 4. Ktorú sochu objavili archeológovia v roku 1820 na ostrove Mélu a bola umiestnená v Paríži v Louvre ? Torzu sochy chýbajú obidve ruky a podstavec.

S. Siváková-Moskaľová, Ľ. Kretová, VI. tr.

Vylúšti tajničku:

1. Alkohol spôsobuje v rodinách ...2. Alkohol je legálna ...3. Tvrdnutie pečene sa nazýva ...4. Droga číslo 1 na Slovensku je ...5. Pravidelné pitie vyvoláva u človeka

...6. Úplné zdanie sa pitia alkoholu sa

nazýva ....7. Orgán v tele, ktorý je najčastejšie

ovplyvnený alkoholom, je ...

Page 22: Základná škola s materskou školou Dolná Strehová

Nájdi 10 rozdielov

Redakčná rada:

Členovia Literárneho

krúžku pod vedením

Mgr. Lucie

Holováčovej .