Top Banner
12

Zabytki w berlinie - prezentacja

Jun 12, 2015

Download

Education

Prezentację wykonał Oskar (lat 12), uczeń Szkoły Języków Obcych "Paroli"
www.paroli.pl
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Zabytki w berlinie - prezentacja
Page 2: Zabytki w berlinie - prezentacja

Razem:3,5 mln

Dzielnica LudnośćCharlottenburg-Wilmersdorf 315.244

Friedrichshain-Kreuzberg 264.922

Lichtenberg 258.964Marzahn-Hellersdorf 249.882

Mitte 325.629Neukölln 305.658Pankow 356.956Reinickendorf 243.536Spandau 224.408Steglitz-Zehlendorf 288.572

Tempelhof-Schöneberg 332.091

Treptow-Köpenick 236.450

Page 3: Zabytki w berlinie - prezentacja

Dzielnica Powierzchnia

Charlottenburg Wilmersdorf 64,72 km²

Friedrichshain-Kreuzberg 20,16 km²

Lichtenberg 52,29 km²Marzahn-Hellersdorf 61,74 km²

Mitte 39,47 km²Neukölln 44,93 km²Pankow 103,01 km²Reinickendorf 89,46 km²Spandau 91,91 km²

Steglitz-Zehlendorf 102,50 km²

Tempelhof-Schöneberg 53,09 km²

Treptow-Köpenick 168,42 km²

Page 4: Zabytki w berlinie - prezentacja

W prezentacji zobaczycie:

• Brama Brandenburska• Reichstag• Mur berliński• Berliner Dom• Siegessäule • Stara Galeria Narodowa• Grunewaldturm• Charlottenburg

Page 5: Zabytki w berlinie - prezentacja

Brama Brandenburska

• Budowana po wojnie siedmioletniej, w czasach umacniania Prus (kiedy w Polsce trwał Sejm Czteroletni), w roku rewolucji francuskiej została wzbogacona kwadrygą, którą powoziła naga wówczas Wiktoria, bogini zwycięstwa uwieńczona dębowymi liśćmi. Na biało pomalowana budowla nazwana została wtedy Bramą Pokoju.

• Brama Brandenburska jako symbol Pokoju i Wolności od 3 października 1990, w rocznicę Zjednoczenia Niemiec, jest znowu w swej oryginalnej formie. Remont tej historycznej budowli trwał dwa lata.

• Zabytek znajduje się na niemieckich rewersach monet 10, 20 i 50 eurocentów jako symbol zjednoczenia państwa niemieckiego.

Page 6: Zabytki w berlinie - prezentacja

Gmach parlamentu Rzeszy w Berlinie

• Neorenesansowy budynek został zbudowany w latach 1884–1894 według projektu Paula Wallota. Do 1918 obradował tu parlament II Rzeszy Niemieckiej. W latach 1919–1933 odbywały się tu posiedzenia parlamentu Republiki Weimarskiej. Gmach został poważnie uszkodzony wskutek pożaru w 1933 oraz w wyniku działań wojennych. Odbudowany w zmodernizowanej formie w latach 60. XX w. przez Paula Baumgartena, przebudowany po zjednoczeniu Niemiec w latach 1991–1999 według projektu Normana Fostera.

Page 7: Zabytki w berlinie - prezentacja

Mur berliński

• Był on jednym z najbardziej znanych symboli zimnej wojny i podziału Niemiec. Podczas prób przedostania się przez strzeżone urządzenia graniczne do Berlina Zachodniego wielu ludzi zostało zabitych. Dokładna liczba ofiar jest sporna i niepewna, różne źródła podają od 86 do 238 śmiertelnych przypadków.

Page 8: Zabytki w berlinie - prezentacja

Katedra w Berlinie• Ewangelicka katedra, znajdująca się w Berlinie. Została

zbudowana w latach 1894-1905 według planów architekta Juliusa Carla Raschdorffa z Pszczyny w stylu późnego, włoskiego renesansu. W miejscu, gdzie dziś stoi katedra znajdowała się wcześniej mniejsza katedra w stylu barokowym. W 1944 roku katedra została uszkodzona przez naloty aliantów, a odbudowa rozpoczęła się dopiero w 1975 roku. Świątynia ma 1500 miejsc i jest jedną z największych w Berlinie. To właśnie tutaj odbywają się najczęściej ekumeniczne nabożeństwa z okazji świąt państwowych lub w ważnych dla narodu momentach.

• Berlińska katedra była inspiracją dla wielu architektów. Na jej wzór został zbudowany ewangelicko-augsburski kościół św. Trójcy w Łodzi przy pl. Wolności, który dziś jest rzymskokatolickim kościołem parafialnym Zesłania Ducha Świętego.

Page 9: Zabytki w berlinie - prezentacja

Stara Galeria Narodowa• to berlińskie muzeum, którego ekspozycja

obejmuje XIX wieczne malarstwo i rzeźbę. Budowę gmachu muzeum rozpoczął Friedrich August Stüler, a po jego śmierci ukończył w roku 1876 Johann Heinrich Strack. Budynek zbudowany został na wzór świątyni w porządku korynckim. Do wejścia prowadzą monumentalne schody zwieńczone posągiem konnym cesarza Fryderyka Wilhelma IV, autorstwa Aleksandra Calandrellego. Kolekcja muzeum rozmieszczona jest na trzech poziomach:

• pierwsze piętro – rzeźba klasycystyczna oraz dzieła tworzone pod wpływem naturalizmu i Jugendstilu (przełom XIX i XX wieku)

• drugie piętro – niemiecki realizm i impresjonizm (lata 1850–80)

• trzecie piętro – klasycyzm i romantyzm – dzieła pochodzące z I połowy XIX wieku

Page 10: Zabytki w berlinie - prezentacja

Grunewaldturm• Der Grunewaldturm - (pol.) Wieża Grunewaldzka,

historyczna wieża w stolicy Niemiec, Berlinie. Zbudowana została według planów Franza Schwechtena między rokiem 1897 a 1898. Urząd powiatu Teltow zarządził zbudowanie wieży z okazji stulecia urodzin pruskiego króla i cesarza Niemiec Wilhelma I Hohenzollerna. 5 czerwca 1899 wieża graniczna została otwarta, nadano jej imię Kaiser-Wilhelm-Turm (Wieża Cesarza Wilhelma). Po pierwszej wojnie światowej, została ona przechrzczona na Grunewaldturm, nawiązując do otaczającego ją lasu, który nazywa się właśnie Grunewald.

• Wieża zbudowana jest z czerwonych cegieł, ma wysokość 56 metrów. Ulokowana jest na 79-metrowym wzgórzu Karlsberg w południowo-zachodnim Berlinie, blisko jeziora Wannsee. Wieża mieści w sobie okrągły hall, w którym znajduje się marmurowa statua Wilhelma I Hohenzollerna. Do tarasu widokowego, z którego rozciąga się widok na Hawelę oraz Las Grunewaldzki prowadzą 204 schody. W budynku znajduje się również restauracja oraz ogródek piwny.

Page 11: Zabytki w berlinie - prezentacja

Charlottenburg

• Charlottenburg - dzielnica Berlina w dystrykcie Charlottenburg-Wilmersdorf, początkowo niezależne miasto w Marchii Brandenburskiej, następnie pruskiej prowincji Brandenburgia (do 1920).

• W 1699 wzniesiono tu pałac letni margrabiów brandenburskich, od 1705 nazywany pałacem Charlottenburg. W XIX wieku nastąpił gwałtowny rozrost tego zachodniego przedmieścia Berlina. W czasie spisu powszechnego w 1910 Charlottenburg posiadał 306 tys. mieszkańców, podczas gdy już 100 tys. mieszkańców dawało status wielkiego miasta (Großstadt).

• W latach 1911–1912 wzniesiono w Charlottenburgu przy Bismarckstraße Operę Niemiecką (Deutsches Opernhaus). 1 października 1920 włączono miasto do Wielkiego Berlina jako jego siódmą dzielnicę. Po II wojnie światowej Charlottenburg znalazł się pod okupacją brytyjską, po czym wszedł w skład Berlina Zachodniego. Od lat 50. wykształciło się na skraju Charlottenburga jego centrum z Dworcem Zoo i kościołem pamiątkowym, jako alternatywa wobec historycznych dzielnic centralnych, które znalazły się po wschodniej stronie muru berlińskiego.

• W Charlottenburgu znajduje się również Stadion Olimpijski.• W tym mieście studiowali m.in. Stefan Cybichowski, Kazimierz Ulatowski, Wojciech Korfanty i Jan Czochralski.

Page 12: Zabytki w berlinie - prezentacja

- KONIEC -Źródło grafik i tekstu: http://

pl.wikipedia.orgAutor prezentacji: Oskar, lat 12

Zapraszam na bloga o języku niemieckim:http://blog.tyczkowski.com

lubwww.niemiecki.tk

Internetowa szkoła języków obcych

www.paroli.pl