Top Banner
ZÁBAVNÁ FYZIKA
9

ZÁBAVNÁ FYZIKA

Jan 11, 2016

Download

Documents

Tracy

ZÁBAVNÁ FYZIKA. ČO BY STE CHCELI VEDIEŤ?. AKO DOSTAŤ VAJCE DO FĽAŠE. Pomôcky : vajce uvarené na tvrdo a zbavené škrupiny, zapaľovač, papier, fľaša od mlieka. Postup : Na sklenenú fľašu položíme vajce. Vidíme, že vajce samovoľne nevpadne cez hrdlo. - PowerPoint PPT Presentation
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: ZÁBAVNÁ FYZIKA

ZÁBAVNÁ FYZIKA

Page 2: ZÁBAVNÁ FYZIKA

ČO BY STE CHCELI VEDIEŤ?

Page 3: ZÁBAVNÁ FYZIKA

AKO DOSTAŤ VAJCE DO FĽAŠE

Pomôcky : vajce uvarené na tvrdo a zbavené škrupiny, zapaľovač, papier, fľaša od mlieka. Postup : Na sklenenú fľašu položíme vajce. Vidíme, že vajce samovoľne nevpadne cez hrdlo. Zapálime papier a vložíme ho do fľaše. Na vrch fľaše položíme vajce.

Záver:Horiaci papier vo fľaši spotrebúva kyslík. Tým vo fľaši uzatvorenej vajcom vzniká v porovnaní s vonkajším atmosférickým tlakom podtlak, v dôsledku čoho je vajce vtiahnuté do fľaše.

Page 4: ZÁBAVNÁ FYZIKA

AKO NAFÚKNUŤ BALÓNIK

Pomôcky:sklenená fľaša, teplá voda, studená voda, balónik, nožnice, široká misa.

Postup: Zohrejeme sklenenú fľašu tak, že do nej nalejeme horúcu vodu

a necháme ju približne 3 minúty stáť. Po zahriatí vodu z fľaše vylejeme. Odstrihneme otvor balóna a prevlečieme balón cez hrdlo fľaše. Fľašu postavíme do misy so studenou vodou.

Záver:Ochladzovaním vzduch vo fľaši zmenšuje svoj objem a zaberá menší priestor. Do uvoľnenej časti fľaše vniká vzduch z okolia. Balón stojí v ceste prenikajúcemu vzduchu, a preto je vťahovaný dovnútra.

Page 5: ZÁBAVNÁ FYZIKA

AKO SI VYROBIŤ TELEFÓN

Pomôcky:dva plastové poháre od jogurtu, niť, špajľa.

Príprava: Urobíme malý otvor do dna pohára. Niť prevlečieme cez poháre a na oboch koncoch ju

zauzlíme (môžeme ju zauzliť aj na kúsok špajle v pohári).

Postup: Vezmeme si s kamarátom po jednom pohári a niť

medzi sebou pevne natiahneme. Presvedčíme sa, že sa ničoho nedotýka.

Jeden z nás si dá pohár k uchu, zatiaľ čo druhý do svojho pohára niečo hovorí.

Záver:Hlas vzniká chvením hlasiviek Chvenie sa prenáša na dno pohára, z toho potom prechádzajú zvukové vlny cez napnutú niť do dna druhého pohára. Chvenie dna druhého pohára rozochveje okolitý vzduch, ktorého chvenie sa prenesie na náš ušný bubienok. Zvuk sa šíri lepšie a rýchlejšie pevnými látkami ako vzduchom.

Page 6: ZÁBAVNÁ FYZIKA

AKO ZHASIŤ SVIEČKU

Pomôcky:fľaša z plastu, mikroténové vrecko, guma na zaváranie, nožnice, malá sviečka.

Príprava: Z plastovej fľaše odstrihneme dno. Z igelitového vrecka odstrihneme časť, ktorou

zakryjeme spodnú časť fľaše. Cez spodnú časť fľaše pevne natiahneme vrecko

a upevníme ho gumou.

Postup: Zapálime sviečku a priložíme ústie fľaše

do vzdialenosti 2 cm až 5 cm od sviečky. Prstami zabubnujeme na natiahnuté vrecko.

Záver:Prúd vzduchu, ktorý je vypudzovaný úderom do pružného dna fľaše, sa pri hrdle fľaše zabrzdí, vznikne vzdušný vír. Vzniknuté vírové prstence sa pohybujú veľkou rýchlosťou a narážajú na plameň sviečky, ktorý sa vychýli, poprípade zhasne.

Page 7: ZÁBAVNÁ FYZIKA

Pomôcky:žiarovka (3,8 V), batéria (4,5 V), lepiaca páska, ohybný drôt bez izolácie (asi 1 m), pero, škatuľa od topánok, izolovaný drôt (asi 0,5 m), nožnice, spájkovačka.

Príprava: Prepisovacím perom urobíme tri dierky do vrchnáka škatule od topánok. Oddelíme 15 cm ohybného drôtu a odložíme ho bokom. Oddelíme ďalších 15 cm ohybného drôtu a zohneme jeden koniec do slučky. Točivým pohybom spojíme druhý koniec s holým koncom izolovaného drôtu. Prelepíme ich lepiacou páskou. Prestrčíme druhý koniec izolovaného drôtu cez otvor uprostred vrchnáka. Poohýbame zvyšok ohybného drôtu. Prevlečieme ho slučkou. Zatlačíme koniec drôtu cez otvor na konci vrchnáka. Oba konce prilepíme lepiacou páskou k vrchnáku tak, že necháme

na konci 10 cm voľných. Prispájkujeme dlhý koniec poohýbaného drôtu na kontakt žiarovky. Holý koniec izolovaného drôtu prispájkujeme k jednej svorke batérie. Odložený ohybný drôt prispájkujeme jedným koncom ku kontaktu žiarovky a druhým koncom k druhej svorke batérie.

Postup: Držíme drôt so slučkou v jednej ruke a pohybujme ňou k druhému koncu vytvarovaného drôtu tak, že sa budeme snažiť nedotknúť sa drôtu.

Záver: Pri dotknutí slučky s vytvarovaným drôtom sa uzavrie sa elektrický obvod, ktorý spôsobí rozsvietenie žiarovky. Keď sa drôty nedotýkajú, je elektrický obvod prerušený a žiarovka nesvieti.

AKO ZISTIŤ PEVNOSŤ RUKY

Page 8: ZÁBAVNÁ FYZIKA

AKO SI VYROBIŤ ELEKTRÁREŇPomôcky: viečko na 0,7 litrovú fľašu, kružidlo, uhlomer, nožničky, elektromotorček, vodiče (medený drôt), ampérmeter.

Príprava: Na viečku vyznačíme kružidlom stred, narysujeme kruh (polomer

2,6 cm) a rozdelíme jeho obvod na 16 rovnakých dielov. Pomocou uhlomeru vyznačíme uhly po 22,5°, spojíme tieto

značky so stredom kruhu a narysujeme druhú kružnicu s polomerom 1,3 cm.

Nožničkami vystrihneme kruh a prestrihneme vyznačené polomery z obvodu po vnútorný kruh.

Vzniknuté lopatky pootočíme o 45°. Môžeme ho vytvarovať podľa fotografie.

V strede kruhu prerazíme otvor tak, aby bol o niečo menší ako je priemer osky použitého motorčeka.

Plechové koliesko narazíme na osku motorčeka a upevníme ho lepidlom.

Na vývody motorčeka pripojíme ampérmeter.

Postup: Do lopatiek veternej turbíny prudko fúkneme alebo udrieme

prstom tak, aby sa lopatky turbíny čo najrýchlejšie roztočili. Na ampérmetri pozorujeme výchylku ručičky.

Záver:Roztočené lopatky veternej turbíny sú priamo spojenés elektromotorom. Jednosmerný elektromotor je vlastne cievka rotujúca v magnetickom poli trvalého magnetu. Výchylka ručičky je dôkazom vzniku jednosmerného indukovaného prúdu.

Page 9: ZÁBAVNÁ FYZIKA

AHOJ NABUDÚCE ☺