1 The Student Handbook to THE APPRAISAL OF REAL ESTATE Chapter 23 Yield Capitalization — Theory and Basic Applications
Jan 11, 2016
1
The Student Handbook toTHE APPRAISAL OF REAL ESTATE
Chapter 23
Yield Capitalization — Theory and Basic Applications
Chapter 23 2Student Handbook to THE APPRAISAL OF REAL ESTATE
Modern computers allow appraisers to easily discount future cash flows to present value. In the past this process was difficult.
Any investment can be considered the present worth of future benefits.
A dollar today will grow to $X over a period of time, and $X to be received in the future is worth a dollar today if discounted at the same rate.
Chapter 23 3Student Handbook to THE APPRAISAL OF REAL ESTATE
Discounting is the process in which future cash flows are converted into present value.
Discounting requires many calculations that are tedious for any human, but easy for many modern computers.
The sum of the present values of the future cash flows is the present value of the investment. This includes periodic cash flows and the reversion.
Chapter 23 4Student Handbook to THE APPRAISAL OF REAL ESTATE
The time value of money is represented in the “six functions of a dollar” tables. These tables show how the value of a dollar can
be impacted with compound interest. They reflect the impact on the dollar from
interest on interest. There are six tables to follow. Each one shows a
different impact of compound interest.
Chapter 23 5Student Handbook to THE APPRAISAL OF REAL ESTATE
What will $1 today grow to with compound interest?
1 + interest x Previous Balance = New BalanceEnd of year 1 1.10 x $1.0000 = $1.10
End of year 2 1.10 x $1.1000 = $1.21 End of year 3 1.10 x $1.2100 = $1.33 End of year 4 1.10 x $1.3310 = $1.46 End of year 5 1.10 x $1.4641 = $1.61 End of year 6 1.10 x $1.6105 = $1.77 End of year 7 1.10 x $1.7716 = $1.95 End of year 8 1.10 x $1.9487 = $2.14 End of year 9 1.10 x $2.1436 = $2.36 End of year 10 1.10 x $2.3579 = $2.59
Amount of original deposit = $1.00Interest rate = 10%
Chapter 23 6Student Handbook to THE APPRAISAL OF REAL ESTATE
Table 23.2 Present Value of $1
What is $1 in the future worth today?Year 10% Present worth
1 $1.00 / 110.00% = $0.9091
2 $0.91 / 110.00% = $0.8273
3 $0.83 / 110.00% = $0.7545
4 $0.75 / 110.00% = $0.6818
5 $0.68 / 110.00% = $0.6182
6 $0.62 / 110.00% = $0.5636
7 $0.56 / 110.00% = $0.5091
8 $0.51 / 110.00% = $0.4636
9 $0.47 / 110.00% = $0.4273
10 $0.42 / 110.00% = $0.3818
$1 that is paid in one year is only worth $0.9091 today
$1 that is paid in three years is only worth $0.754545 today
Chapter 23 7Student Handbook to THE APPRAISAL OF REAL ESTATE
Table 23.3 Discounted Cash Flow—Level Annuity
What is $1 per period worth today ($100,000 per period and $1,000,000 at the end @10%)?
10%Year Cash flow Discount. rate Present Value
1 100,000 0.9091 90,9092 100,000 0.8264 82,6453 100,000 0.7513 75,1314 100,000 0.6830 68,3015 100,000 0.6209 62,0926 100,000 0.5645 56,4477 100,000 0.5132 51,3168 100,000 0.4665 46,6519 100,000 0.4241 42,41010 1,100,000 0.3855 424,098
Total 1,000,000
Chapter 23 8Student Handbook to THE APPRAISAL OF REAL ESTATE
Table 23.4 Investment Analysis of Drugstore
Year Cash flow x Discount Factor= Present Value
1 $190,674 x 0.92593 = 176,550$
2 $190,674 x 0.85734 = 163,472$
3 $190,674 x 0.79383 = 151,363$
4 $190,674 x 0.73503 = 140,151$
5 $190,674 x 0.68058 = 129,770$
6 $190,674 x 0.63017 = 120,157$
7 $190,674 x 0.58349 = 111,256$
8 $190,674 x 0.54027 = 103,015$
9 $190,674 x 0.50025 = 95,384$
10 $190,674 x 0.46319 = 88,319$
1,279,438$
10 0.26974 = 555,672$
1,835,110$ Total
$2,060,000
Discount rate for the periodic cash flows = 8%
Present value of the periodic cash flows only
Discount rate for the reversion @ 14%
Chapter 23 9Student Handbook to THE APPRAISAL OF REAL ESTATE
Table 23.5 Straight-Line Change
$ - 1 $1.00 x 0.9174 = 0.91743$ 2 $1.05 x 0.8417 = 0.88376$ 3 $1.10 x 0.7722 = 0.84940$ 4 $1.15 x 0.7084 = 0.81469$ 5 $1.20 x 0.6499 = 0.77992$ 6 $1.25 x 0.5963 = 0.74533$ 7 $1.30 x 0.5470 = 0.71114$ 8 $1.35 x 0.5019 = 0.67752$ 9 $1.40 x 0.4604 = 0.64460$ 10 $1.45 x 0.4224 = 0.61250$ 11 $1.50 x 0.3875 = 0.58130$ 12 $1.55 x 0.3555 = 0.55108$ 13 $1.60 x 0.3262 = 0.52189$ 14 $1.65 x 0.2992 = 0.49376$ 15 $1.70 x 0.2745 = 0.46671$ 16 $1.75 x 0.2519 = 0.44077$ 17 $1.80 x 0.2311 = 0.41593$ 18 $1.85 x 0.2120 = 0.39219$ 19 $1.90 x 0.1945 = 0.36953$ 20 $1.95 x 0.1784 = 0.34794$ 21 $2.00 x 0.1637 = 0.32740$ 22 $2.05 x 0.1502 = 0.30787$ 23 $2.10 x 0.1378 = 0.28934$ 24 $2.15 x 0.1264 = 0.27177$ 25 $2.20 x 0.1160 = 0.25513$ 26 $2.25 x 0.1064 = 0.23938$ 27 $2.30 x 0.0976 = 0.22450$
14.13278$ Total
$0.05 change in income each yearDiscount rate of 9%
Chapter 23 10Student Handbook to THE APPRAISAL OF REAL ESTATE
Table 23.6 Exponential-Curve Change
Year Cash Flow Discount Factor Present Value1 $1.00 x 0.9174 = $0.917432 $1.04 x 0.8417 = $0.875353 $1.08 x 0.7722 = $0.835194 $1.12 x 0.7084 = $0.796885 $1.17 x 0.6499 = $0.760336 $1.22 x 0.5963 = $0.725457 $1.27 x 0.5470 = $0.692178 $1.32 x 0.5019 = $0.660429 $1.37 x 0.4604 = $0.6301310 $1.42 x 0.4224 = $0.6012211 $1.48 x 0.3875 = $0.5736412 $1.54 x 0.3555 = $0.5473313 $1.60 x 0.3262 = $0.5222214 $1.67 x 0.2992 = $0.4982715 $1.73 x 0.2745 = $0.4754116 $1.80 x 0.2519 = $0.4536017 $1.87 x 0.2311 = $0.4328018 $1.95 x 0.2120 = $0.4129419 $2.03 x 0.1945 = $0.3940020 $2.11 x 0.1784 = $0.3759321 $2.19 x 0.1637 = $0.3586822 $2.28 x 0.1502 = $0.3422323 $2.37 x 0.1378 = $0.3265324 $2.46 x 0.1264 = $0.3115525 $2.56 x 0.1160 = $0.2972626 $2.67 x 0.1064 = $0.2836327 $2.77 x 0.0976 = $0.27061
$14.37121 Total
$0.04 change in income each yearDiscount rate of 9%
Chapter 23 11Student Handbook to THE APPRAISAL OF REAL ESTATE
Table 23.7 Level Income in Perpetuity
Year Income Discount Rate Value1 $25,000 x 0.925926 = $23,1482 $25,000 x 0.857339 = $21,4333 $25,000 x 0.793832 = $19,8464 $25,000 x 0.735030 = $18,3765 $25,000 x 0.680583 = $17,0156 $25,000 x 0.630170 = $15,7547 $25,000 x 0.583490 = $14,5878 $25,000 x 0.540269 = $13,5079 $25,000 x 0.500249 = $12,50610 $25,000 x 0.463193 = $11,58011 $25,000 x 0.428883 = $10,72212 $25,000 x 0.397114 = $9,92813 $25,000 x 0.367698 = $9,19213 $312,500 x 0.367698 = $114,906
$312,500
Analysis of property with level income and no change in value at 8%
Net present value
Direct Capitalization = $25,000 / 0.08 =$312,500
Chapter 23 12Student Handbook to THE APPRAISAL OF REAL ESTATE
Table 23.8 Analysis of Property with Level Income and Change in Value
Year Cash Flow Discount Factor Present Value0.1000
1 $25,000 x 0.9090909 = $22,7272 $25,000 x 0.8264463 = $20,6613 $25,000 x 0.7513148 = $18,7834 $25,000 x 0.6830135 = $17,0755 $25,000 x 0.6209213 = $15,5235 $328,869 x 0.6209213 = $204,202
$298,972Net present value* The reversion was calculated as 125% of the present value, or $298,972 x 1.10 = $328,869
R = 0.10 – (0.10 x 0.16380)R = 0.083620Direct capitalization: $25,000/0.083620 = $298,972
Δ = 10%Y = 0.10N = 5 years
R = Y – (Δ 1/x S n ⎤)
Chapter 23 13Student Handbook to THE APPRAISAL OF REAL ESTATE
Table 23.9 Constant Change in Income and Value
Year Adj Income Disc. Rate = Present Value0.08
1 $35,000 $35,000 x 0.925926 = $32,4072 $35,000 + $2,178 = $37,178 x 0.857339 = $31,8743 $35,000 + $4,356 = $39,356 x 0.793832 = $31,2424 $35,000 + $6,533 = $41,533 x 0.735030 = $30,5285 $35,000 + $8,711 = $43,711 x 0.680583 = $29,7496 $35,000 + $10,889 = $45,889 x 0.630170 = $28,9187 $35,000 + $13,067 = $48,067 x 0.583490 = $28,0468 $35,000 + $15,244 = $50,244 x 0.540269 = $27,1469 $35,000 + $17,422 = $52,422 x 0.500249 = $26,22410 $35,000 + $19,600 = $54,600 x 0.463193 = $25,29010 $1,050,000 0.463193 = $486,353
= $777,778
R = 0.08 - 0.035R = 0.045
Net present value
777,778 x (0.35 x 0.10) x 0.08 = the increase in cash flows777,778 x 0.035 x 0.08 = 2,177.78
Initial Income Income Change
Direct Capitalization: $35,000 / 0.045 = $777,778To calculate the amount of cash flow change each period, the following formula applies:V x (Δ 1/ ) = n x Y the increase in cash flows
= 0.08Y = - (R Y Δ 1/ )n = 0.08 - (0.35 * 0.10)R
= 35.00%Increase in income and value = 35,000Income $ = 10 Holding period years
Chapter 23 14Student Handbook to THE APPRAISAL OF REAL ESTATE
Table 23.10 Constant-Ratio Change in Income and Value
R = Y - CRR = 0.08-0.03R = 0.05
Direct Capitalization: $35,000 /0.05 = $700,000
Year Income Reversion Cash Flows Discount Factor Net Present Value3.00%
1 $35,000.00 $35,000 0.925925926 $32,407.412 $36,050.00 $36,050 0.85733882 $30,907.063 $37,131.50 $37,132 0.793832241 $29,476.184 $38,245.45 $38,245 0.735029853 $28,111.545 $39,392.81 $39,393 0.680583197 $26,810.086 $40,574.59 $40,575 0.630169627 $25,568.887 $41,791.83 $41,792 0.583490395 $24,385.138 $43,045.59 $43,046 0.540268885 $23,256.199 $44,336.95 $44,337 0.500248967 $22,179.5110 $45,667.06 $45,667 0.463193488 $21,152.6911 $47,037.07 $47,037 0.428882859 $20,173.3912 $48,448.19 $48,448 0.397113759 $19,239.4413 $49,901.63 $49,902 0.367697925 $18,348.7314 $51,398.68 $51,399 0.340461041 $17,499.2515 $52,940.64 $52,941 0.315241705 $16,689.1016 $54,528.86 $1,123,295 $1,177,823 0.291890468 $343,795.41
$700,000.00Total =
Assume the property is in an area where 8% yields are required. Properties are appreciating 3% per year.Income is $35,000/year and it is increasing at 3% per year also.
Chapter 23 15Student Handbook to THE APPRAISAL OF REAL ESTATE
Table 23.11 Constant-Ratio Change in Income and Value
Income is $35,000/year and it is increasing at 3% per year also. R = Y - CRR = 0.08-0.03R = 0.05
Direct Capitalization: $35,000 /0.05 = $700,000
Year Income Reversion Cash Flows Discount Factor Net Present Value3.00%
1 $35,000.00 $35,000 0.925926 $32,407.412 $36,050.00 $36,050 0.857339 $30,907.063 $37,131.50 $37,132 0.793832 $29,476.184 $38,245.45 $38,245 0.735030 $28,111.545 $39,392.81 $39,393 0.680583 $26,810.086 $40,574.59 $40,575 0.630170 $25,568.887 $41,791.83 $41,792 0.583490 $24,385.138 $43,045.59 $43,046 0.540269 $23,256.199 $44,336.95 $44,337 0.500249 $22,179.5110 $45,667.06 $45,667 0.463193 $21,152.6910 * $904,741 0.463193 $435,745.32
$700,000.00
Assume the property is in an area where 8% yields are required. Properties are appreciating 3% per year.
Total =* $700,000 x 1.0310 = $940,744.47
Chapter 23 16Student Handbook to THE APPRAISAL OF REAL ESTATE
Problems
Suggested solutions begin on page 365.
Chapter 23 17Student Handbook to THE APPRAISAL OF REAL ESTATE
Problem 1D
RO = YO - CR 0.02 0 CF
RO = 0.10 - 0.02 100,000$ x 1.02 = 102,000 CF1
RO = 0.08 102,000$ x 1.02 = 104,040 CF2
104,040$ x 1.02 = 106,121 CF3
100,000 / 0.08 = 1,250,000 106,121$ x 1.02 = 108,243 CF4
108,243$ x 1.02 = 110,408 CF5
110,408$ x 1.02 = 112,616 CF6
112,616$ x 1.02 = 114,869 CF7
114,869$ x 1.02 = 117,166 CF8
117,166$ x 1.02 = 119,509 CF9
119,509$ + 1,523,743$ = 1,643,252 CF10
Solve for NPV @ 10% = 1,249,999
Chapter 23 18Student Handbook to THE APPRAISAL OF REAL ESTATE
Problem 2B
RO = = I/V Prove RO = $7,000/$150,000 N 5RO = 0.04667 I 111/S n = 0.16057 PV -150,000Δ = ( - )/1/ )Y R Sn = (0.11 - 0.04667)/0.16057 PMT 7,000Δ = = 0.06333/0.16057 Solve FV 209,164Δ = = 0.39441F V = 150,000 1.39441$ x = 209,162 $
Chapter 23 19Student Handbook to THE APPRAISAL OF REAL ESTATE
Problem 3B
Clear registers1 P/yr.0 CFO
5,000 CFJ
3 NJ
6,000 CFJ
5 NJ
9,000 CFJ
4 NJ
1,209,000 CFJ
9 I/yr.Solve for NPV 439,660
Chapter 23 20Student Handbook to THE APPRAISAL OF REAL ESTATE
Problem 4B
Clear registers1 P/yr.
5,000 CFO
5,000 CFJ
2 NJ
6,000 CFJ
5 NJ
9,000 CFJ
5 NJ
1,200,000 CFJ
9 I/yrSolve for NPV 444,003
Chapter 23 21Student Handbook to THE APPRAISAL OF REAL ESTATE
Problem 5B
RO = YO - Δ 1/Sn Prove
0.08 – (0.10 0.170456)x N 5
0.062954 I 8
V =O /I V PV - 476,538$
30,000/0.062954 PMT 30,000 $
476,538
476,538 1.10 = 524,192x Solve FV 524,189
Chapter 23 22Student Handbook to THE APPRAISAL OF REAL ESTATE
Problem 6C
9 N
-750,000 PV
59,000 PMT
750,000 x 1.25 = 937,500 FV
Solve for I = 9.7288
Chapter 23 23Student Handbook to THE APPRAISAL OF REAL ESTATE
Problem 7A
RO = 100,000 /1,250,000
YO = Ro + CR
YO = 0.08 + 0.01
YO = 0.09
Chapter 23 24Student Handbook to THE APPRAISAL OF REAL ESTATE
Problem 8B
-175,300 PV
25,000 PMT
25 N
0 FV
Calculate I 13.68
Chapter 23 25Student Handbook to THE APPRAISAL OF REAL ESTATE
Problem 9C
100,000 PMT
11 N
100,000 FV
9 I
Solve for PV 719,272