Top Banner
Zaprojektujcie modernistyczny blok mieszkalny! Kto mieszka w Waszym bloku? Wielu modernistycznych architektów wierzyło, że projekt budynku może wpłynąć na zachowania ludzi, a architektura może kształ- tować całkiem nowe społeczeństwo. Przyjrzyjcie się kartonowi, który dla Was przygotowaliśmy – to wzór bloku. Zaprojektujcie jego fasadę, czyli stwórzcie jego zewnętrzną dekorację. W jaki sposób można go ozdobić, aby stał się Waszym wymarzonym miejscem do mieszkania? Jak wyglądają jego mieszkańcy? Czym się zajmują? Jak można zaznaczyć ich obecność? ZADANIE
2

Wymiary Utopii / Papierowy blok - przewodnik dla dzieci

Mar 07, 2016

Download

Documents

„Papierowy blok” to przewodnik dla dzieci towarzyszący projektowi „Wymiary Utopii” (14.07-26.08.2012) Specjalnie dla najmłodszych zwiedzających przygotowaliśmy model papierowego bloku, który spełnia funkcje przewodnika po wystawach Nicolasa Grospiere’a i Laury Paweli. Mali widzowie będą mogli stworzyć model modernistycznego bloku mieszkalnego, w którego wnętrzu kryje się niejedna tajemnica. Czy takie budynki mogą istnieć w rzeczywistości? Dzieci przekonają się także o tym, współtworząc „idealne miasto”. Przewodnik jest dostępny na licencji Creative Commons: Uznanie autorstwa –Na tych samych warunkach 3.0 Polska. Zobacz także dokumentacje filmowa i fotograficzna wystawy - materialy udostepnione na portalu www.sztuka24h.edu.pl
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Wymiary Utopii / Papierowy blok - przewodnik dla dzieci

Papierowy blokDruk dla dzieci towarzyszący

projektowi Wymiary utopii

Witajcie w Bunkrze Sztuki!

Czy macie ochotę na zabawę ze sztuką współ-czesną? Przed Wami dwie wystawy, które razem łączą się w jeden projekt zatytułowany Wymiary utopii.

*Utopia to wizja idealnego świata, zbudowanego na *Utopia to wizja idealnego świata, zbudowanego na *zasadach sprawiedliwości, solidarności i równości. Po-tocznie utopia to coś niemożliwego do zrealizowania.

Wejdźcie po schodach i zobaczcie wystawę Nicolasa Grospierre’a Miasto, które nie istnieje – uzupełnijcie pierwszą stronę druku, który trzymacie w rękach. W Przestrzeni Otwartej znajdziecie wszystkie przybory i na-rzędzia potrzebne do wykonania zadań.

Możecie też stworzyć tam idealne miasto!

Na parterze Galerii zapoznajcie się z wystawąLaury Paweli Nie będzie dziury w niebie, jeżeli nawet pójdziesz tyłem – po drugiej stronie kartonu czekają na Was zadania. Uzupełnijcie druk, wytnijcie i poskładajcie go według wskazówek.

Nicolas Grospierre urodził się w 1977 roku w Genewie (Szwajcaria). Jego tata jest Francuzem, mama Polką. Wychował się we Francji, od 1999 roku mieszka w Polsce. Choć studiował socjologię (nauka o funk-cjonowaniu społeczeństwa), jest znanym i cenionym fotografem.

Miasto, które nie istnieje to wystawa nawiązująca do architektury modernizmu, czyli tych kierunków w architekturze świa-towej, które rozwijały się od około 1918 do 1975 roku. W tym okresie odrzucano wszel-kie nawiązania do historii, rezygnowano ze stylizacji budynków. Najważniejsza była funkcjonalności budowli.Nicolas Grospierre tworzy projekty budynków, które nie istnieją w rzeczywistości, a także konstruuje swoją wizję miasta, wykorzystując do tego autentyczne budowle.

Jakie budynki znajdziecie na wystawie Nicolasa?

Jakie spełniają funkcje?

W jaki sposób zostały sfotografowane?

Czy chcielibyście żyć w mieście, które zapro-jektował artysta?

Zastanówcie się też nad otoczeniem Waszych domów – czy widzicie jakieś podobieństwa do architektury, którą zobaczyliście na wys- tawie? Czy jest coś, co chcielibyście zmienić w budynkach, w których mieszkacie?

MIEJSCE NA GRAFITTI

Zaprojektujcie modernistyczny blok mieszkalny! Kto mieszka w Waszym bloku?Kto mieszka w Waszym bloku?Wielu modernistycznych architektów wierzyło, że projekt budynku może wpłynąć na zachowania ludzi, a architektura może kształ-tować całkiem nowe społeczeństwo. Przyjrzyjcie się kartonowi, który dla Was przygotowaliśmy – to wzór bloku.

Zaprojektujcie jego fasadę, czyli stwórzcie jego zewnętrzną dekorację. W jaki sposób można go ozdobić, aby stał się Waszym wymarzonym miejscem do mieszkania? Jak wyglądają jego mieszkańcy? Czym się zajmują? Jak można zaznaczyć ich obecność?

ZADANIE

Page 2: Wymiary Utopii / Papierowy blok - przewodnik dla dzieci

Laura Pawela urodziła się w 1977 roku. Ukończyła studia w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Opolskiego i na Wydziale Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Jest artystką multimedialną, to znaczy, że w swojej twórczości wykorzystuje różne media, między innymi wideo i fotografię. Tworzy także instalacje i obiekty.

Nadając tytuł swojej wystawie, Laura Pawela wykorzystała cytat z filmu Stefana i Franciszki Themersonów Przygoda człowieka poczciwego z 1937 roku.

*Jeśli jesteście ciekawi, o czym opowiada ten film, po powrocie do domu *Jeśli jesteście ciekawi, o czym opowiada ten film, po powrocie do domu *poszukajcie go w Internecie – znajdziecie go na stronie youtube.com

Nie będzie dziury w niebie, jeżeli nawet pójdziesz tyłem– co może oznaczać to zdanie? Do czego może doprowadzić chodzenie tyłem i czym może być wspomniana dziura w niebie? Laura nie zaprasza nas serdecznie do poznania odpowiedzi. Na samym początku widzimy napis „precz” – czy macie ochotę iść dalej? Nie bójcie się, ale bądźcie uważni – przed Wami nie lada wyzwanie! Zobaczycie serię najnowszych prac artystki. Aby do nich dotrzeć, musicie wejść do ciemnego korytarza. Odwagi! Miejcie oczy szeroko otwarte!

Co zobaczyliście w korytarzu? Co zrobiło na Was największe wrażenie? Jak się czuliście, idąc w ciemności? Czy byliście kie-dyś na takiej wystawie?

Laura Pawela zaproponowała wystawę „na opak”, by wska-zać nam, że czasami warto patrzeć na świat „do góry nogami” właśnie po to, aby zobaczyć rzeczy, których normalnie nie dostrzegamy.

Każdy dom skrywa tajemnicę. W modernistycznym bloku mieszka wielu ludzi – wyobraźcie sobie, jak dużo mogą mieć tajemnic. Zdradzimy Wam jedną z nich…

Pewnego dnia jeden z mieszkańców Waszego bloku odebrał telefon. W słuchawce usłyszał dziwne zdanie: Nie będzie dziury w niebie, jeżeli nawet pójdziesz tyłem. Przekazał tę informację innym mieszkańcom – mimo początkowego zdziwienia i sprze-ciwów, większość domowników postanowiła spróbować…

Przed Wami wnętrze bloku „na opak”. Mieszkają w nim ludzie, którzy postanowili chodzić tyłem i do góry nogami. Zaprojektujcie ich mieszkania. Jakie sprzęty będą im najbardziej potrzebne? Wykorzy-stajcie swoją wyobraźnię – wszystkie chwyty dozwolone! To przecież całkowicie odwrócony świat!Na koniec zastanówcie się nad tym, czy taki dom to całkowita utopia?

PAPIEROWY BLOKDruk dla dzieci towarzyszący projektowi Wymiary utopii

Koncepcja: Karolina VyšataKonsultacje merytoryczne: Lidia Krawczyk, dr Monika NęckaOpracowanie graficzne: Aleksandra PiętaKorekta: Karolina Więckowska

W ramach zadania Otwarta Przestrzeń Sztuki. Edukacja Kulturalna w Bunkrze.Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Druk jest dostępny na licencji Creative Commons: Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska. Treść licencji jest dostępna na stronie: http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/legalcode

ZADANIE