Top Banner
Wesołych Świąt! Nr 11 (181) ISSN 1428–1198 MIESIĘCZNIK GMINNY GRUDZIEŃ 2011
20

Wesołych Świąt! - Stare Babicearchiwum.stare-babice.waw.pl/gazeta_pdf/gb_12_2011.pdf · 2019. 9. 1. · Wesołych Świąt! Nr 11 (181) ISSN 1428–1198 MIESIĘCZNIK GMINNY GRUDZIEŃ

Sep 11, 2020

Download

Documents

dariahiddleston
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Wesołych Świąt! - Stare Babicearchiwum.stare-babice.waw.pl/gazeta_pdf/gb_12_2011.pdf · 2019. 9. 1. · Wesołych Świąt! Nr 11 (181) ISSN 1428–1198 MIESIĘCZNIK GMINNY GRUDZIEŃ

Wesołych Świąt!

Nr 11 (181) ISSN 1428–1198 MIESIĘCZNIK GMINNY GRUDZIEŃ 2011

Page 2: Wesołych Świąt! - Stare Babicearchiwum.stare-babice.waw.pl/gazeta_pdf/gb_12_2011.pdf · 2019. 9. 1. · Wesołych Świąt! Nr 11 (181) ISSN 1428–1198 MIESIĘCZNIK GMINNY GRUDZIEŃ

2 GAZETA BABICKA nr 11 (181)2

W numerzeOkładka

RynekwStarychBabicach

Z Gminy•Z urzędu•Z terenu

3 10LatZespołuInterdyscyplinarnego

5 ZSesjiRadyGminy

6 FinałKonkursuFotograficznego

7 SzybkaKolejMiejskawpowiecie

Mieszkańcy naszej gminy

8 MedaleodPrezydentadlababickichjubilatów

9 DzieńPracownikaSocjalnego

10 MadonnazDzieciątkiemw…Koczargach

11 KiermaszŚwiątecznyRękodzieła

Wydarzenia • Uroczystości

12 OlszynkaGrochowska…mazwiązekzBabicami

13 Uratowaliśmy500kghistorii

15 TurniejSzachowywBorzęcinie

Informacje

16 BędzienowyplaczabawwBabicach-wygraliśmywKonkursieNivea

17 SzybkaAkcjauratowałapieskowiżycie

Kultura

18 Dziedzictwotwórczościludowejiartystycznej.StartnowegoprojektuGminyiFundacjiHereditas

PomagamyPaniRenacie

19 Zapłaćopłatęroczną.UrządGminyprzypomina…

20 MistrzostwapolskisamorządowcówwTenisieZiemnym

W tym roku Rynek w Starych Babicach uzyskał piękne oświetlenie. Władze Gminy pozyskały sponsorów, którzy dopomogli w sfinansowaniu iluminacji. Wśród nich są m.in. właściciele firm działających przy Rynku. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy!

Listę sponsorów opublikujemy w następnym wydaniu „GB”.

Skład i druk: OMIKRONSp.zo.o.,www.omikron.net.pl

Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia przepełniają nas wszystkich rado-snym oczekiwaniem na przyjście Jezusa Nowonarodzonego. Z Bożym Dzieciątkiem wiążemy nadzieje na lepsze jutro. Myślimy o tym, co minęło w kończącym się roku, i snujemy plany na przyszłość.

Życzę Państwu, aby w nadchodzącym świątecznym czasie każdy otrzymał w darze odrobinę szczęścia, zaznał radości ze spotkań z bliskimi i godnie przeżywał Boże Narodzenie.

Oby w przyszłym roku ziściły się wszystkie Państwa plany, a dalszy rozwój gmi-ny sprawiał, że będziemy dumni z naszej małej Babickiej Ojczyzny.

Życzę wszystkim Państwu dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności w 2012 roku.Wójt Gminy Stare Babice

Krzysztof Turek

ZokazjiMikołajek6grudniawPrzedszkoluwStarychBabicachodbyła sięwspaniała zabawa. Tegodniabyłotamniezwykległośnoiwesoło.Przedszkolakiprzygoto-wałynaprzyjście„Gwiazdora”specjalnewystępy-śpie-wałypiosenkiorazwręczyłyMikołajowilist,wktórymna-rysowałyto,cochciałybydostaćpodchoinkę.CzyMikołajskorzystał z tej podpowiedzi, nie wiemy, ale wszystkiedzieciitakzostałyobdarowanesłodkościami.

Dla wielu przedszkolaków pierwsze spotkanieze Świętym Mikołajem jest niezwykłym przeżyciem.Początkowodziecibyłyonieśmielone,apotemwszystkiechciałyznimzatańczyćiusiąśćnajegokolanach,abynauchopowiedziećmuoswoichwymarzonychprezentach.

SpotkaniazeŚwiętymMikołajemodbyłysięrównieżw innychplacówkachprzedszkolnychprowadzonychprzeznaszągminę.Wszędziesprawiłydzieciomwieleradości,równieżnaustachdorosłychzagościłwtedyuśmiech.IjaktuniekochaćŚwiątBożegoNarodzenia?

Ilona Dobrogosz, Natalia Twardowska

1 stycznia 2012 r. planowane jest uruchomienie nowej linii autobusowej„L-7”przebiegającejprzez terenygmin:OżarówMazowiecki,StareBabice, IzabeliniŁomianki.Autobusybędąkursowałycook.2godziny,natrasie:StarostwoPowiatowe(Ożarów Mazowiecki) – Piotrkówek Mały – Strzykuły – Wieruchów – Babice Nowe–Zielonki–Lipków–Hornówek–Izabelin–Laski–Mościska–Estrady(Warszawa)–Trenów(Warszawa)–Laski–Łomianki–KiełpinStary–doul.Konopnickiej(DziekanówLeśny).WpojazdachbędąhonorowanebiletyZTMważnewdrugiejstrefie(dobowe,3-dniowe,30-dniowe,90-dnioweiBiletSeniora).Swojebiletybędąemitowalirów-nieżprzewoźnicy.

SzczegółoweinformacjepodamyporozstrzygnięciuprzetarguprzezZTM źródło: www.ztm.waw.pl

Drodzy Mieszkańcy Gminy Stare Babice!

Święty Mikołaj w babickim Przedszkolu

Nowa linia autobusowa połączy 4 gminy

Page 3: Wesołych Świąt! - Stare Babicearchiwum.stare-babice.waw.pl/gazeta_pdf/gb_12_2011.pdf · 2019. 9. 1. · Wesołych Świąt! Nr 11 (181) ISSN 1428–1198 MIESIĘCZNIK GMINNY GRUDZIEŃ

Z GMINY•Z URZĘDU•Z TERENU

3GAZETA BABICKA nr 11 (181) 3

10 lat Zespołu Interdyscyplinarnego

W Domu Parafialnym „Arka” 6 grudnia spotkali się członko-wie Zespołu Interdyscyplinarnego. Wspominano 10 lat pracy i omawia-no zmiany, jakie zaszły w życiu wie-lu rodzin w ciągu minionej dekady. W spotkaniu uczestniczyli przedstawi-ciele władz gminy, policji, pracowni-cy GOPS, pedagodzy szkolni, kurato-rzy – słowem wiele osób działających w Zespole Interdyscyplinarnym kiero-wanym przez Wandę Morawską.

Wszystko zaczęło się wiele lat temu

Kiedy w marcu 1997 roku powsta-ła Gminna Komisja RozwiązywaniaProblemów Alkoholowych, okazało się,że potrzebna jest organizacja, która zaj-mie się problemami pojawiającymi się wniektórych rodzinach. Dzięki przychylno-ściwładzgminyStareBabiceizinicjatywyGKRPAzaczęław1998r.działalnośćgru-pa„Rodzinabezprzemocy– Jutrzenka”.Wtedy także został uruchomiony PunktInformacyjno-Konsultacyjny dla osóbzprzemocądomową.

Pierwsze spotkanie grupy odbyło się5 grudnia 1998 r. Uczestniczyły w nim

dwie osoby potrzebujące pomocy, alejuż po miesiącu na spotkanie przyszło12osób.Okazałosię,żedziałalnośćgru-pyjestbardzopotrzebna.Organizacjaza-opiekowała się pokrzywdzonymi: żona-mi, matkami, a także mężczyznami bę-dącymiofiaramiprzemocy.Chodzituza-równo o przemoc fizyczną, psychiczną,wykorzystywaniematerialne,jakioprze-mocseksualną.

Spotkania grupy składają się zawszez dwóch części. W pierwszej osoby po-krzywdzone relacjonują swoją sytuacjęrodzinną.Mówiąotym,cowydarzyłosięwciąguostatniegoczasui jakradząso-biezeswoimiproblemami.Otrzymująin-formacjeiwsparcieodprowadzącegowformieuświadomienia,comożnazmienićwswoichpostawach,jakrównieżwkon-kretnymdziałaniu.

Święta Bożego Narodzenia są okresem, w którym częściej myślimy o ro-dzinie, o naszych bliskich i krewnych. Z rodziną kojarzą się z reguły miłe wspomnienia, poczucie bezpieczeństwa i suto zastawiony świąteczny stół. Niestety, nie zawsze tak jest. Czasem ze słowem „rodzina” skojarzenia są zu-pełnie inne. Gdy brak jest wzajemnego szacunku na co dzień, gdy w domu panuje przemoc – wspomnienia rodzinnych świąt mogą być dramatyczne. Nie warto z takimi problemami borykać się samemu. Jeśli w rodzinie źle się dzieje, korzystajmy z pomocy osób, które znają się na rzeczy. Członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego mogą zmienić czyjeś nieszczęśliwe życie. Nie obawiajmy się prosić o pomoc…

250

1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011

200

150

100

50

0

Liczba osób korzystających z pomocy Punktu Informacyjno-Konsultacyjnego

WskładZespołuInterdyscyplinarnegowcho-dząprzedstawiciele:1)jednostek organizacyjnych pomocy spo-

łecznej2)gminnej komisji rozwiązywania proble-

mówalkoholowych3)policji4)oświaty5)ochronyzdrowia;6)organizacjipozarządowych7)kuratorzysądowi.WskładZespołumogąwchodzićtakżepro-kuratorzy oraz przedstawiciele podmiotówzaangażowanych w przeciwdziałanie prze-mocywrodzinie.

Wanda Morawska

Page 4: Wesołych Świąt! - Stare Babicearchiwum.stare-babice.waw.pl/gazeta_pdf/gb_12_2011.pdf · 2019. 9. 1. · Wesołych Świąt! Nr 11 (181) ISSN 1428–1198 MIESIĘCZNIK GMINNY GRUDZIEŃ

Z GMINY•Z URZĘDU•Z TERENU

4 GAZETA BABICKA nr 11 (181)

Wdrugiejczęścispotkaniepoświęco-nejestedukacjiiprofilaktyce.Celemgrupyjestdawaniepoczuciabezpieczeństwa,za-pobieganiedalszemurozwojowiprzemo-cydomowej. Podopiecznimogąnauczyćsię tam unikania agresji i radzenia sobiew sytuacjach konfliktowych. Uwalniająsię od uzależnienia od sprawcy przemo-cy.Wykonująróżnećwiczenia,nawetod-grywają scenki, aby w praktyce przećwi-czyćkonkretnezachowania.Oswajająsięrównieżzprocedurąsądową.Podczasza-jęćprzybliżasięimrealiaprzesłuchaniaczyagresywnychzachowańzestronysprawcylubjegoobrońcy.

W2001rokuwcałejPolsceodbywa-ły się debaty pod hasłem „Dzieciństwobezprzemocy”.Konferencjęnatentematzorganizowano również w gminie StareBabice.Nadjejorganizacjąiprzebiegiemczuwała Wanda Morawska. Już wów-czas stała się inicjatorką projektu utwo-rzenianatereniebabickiejgminyZespołuInterdyscyplinarnego. Po debacie wysto-sowałapismadoPolicji,GOPS,przychod-nizdrowia,szkół–zprośbąowytypowa-nieosóbchętnychdowspólnejpracy.Itak21listopada2001rokuodbyłosiępierwszespotkanie Zespołu Interdyscyplinarnego.Życiewnaszejgminiewyprzedziłopolskieprawodawstwoo10lat!DopieroodtegorokuUstawodawcanakazałtworzenieta-kichzespołów.

Podczas spotkania z okazji 10-le-cia Zespołu Wanda Morawska przedsta-wiła wykres, na którym uwidocznionowzrostliczbyosóbkorzystającychzpomo-cyPunktuKonsultacyjnego.–Widzimy,żenaszapraca jestbardzopotrzebna–po-wiedziała.–Zgłaszasiędonascorazwię-cej osób z problemem przemocy domo-wej. Nie znaczy to jednak, że zjawiskoprzemocynarasta, tylko ludzieprzekona-lisię,iżmogąotrzymaćunasrealnąpo-moc. Odwiedzałam rodziny, o którychmiałamjużinformacje.Wiedziałamoichkłopotach.Niewszyscyodrazubyligoto-winarozmowę,stopniowoprzekonywalisię,żewartopróbowaćzmienićswojeży-cie.Wielujużsiętoudało.Trzebapopro-stuzrobićpierwszykrok…

–Przemocidzieczęstowparzeznad-używaniemalkoholu.Leczniezawszejest

toregułą.Zjawiskotoniedotyczyrównieżjedynierodzinpatologicznych.Czasemnapozórwydaje się, żewszystko jestwpo-rządku–mamydoczynieniaz inteligenc-kąrodziną,gdzieosobyzajmująodpowie-dzialnestanowiska–tamrównieżpojawiasię„rak”przemocyipotrafidotkliwietoczyćcałąrodzinę.Nieobawiajmysiędziałaćile-czyć–przekonujeWandaMorawska.

Żaden człowiek nie jest samotną wyspą, każdy stanowi ułamek konty-nentu–toprzesłaniejestmottemdziałaniababickiego Zespołu Interdyscyplinarnego.Napytanie,jakZespółpracuje,nadkom. Ewelina Gromek-Oćwieja z KP PolicjiwStarychBabicachodpowiadanastępują-co.–Jeślitylkosąprzesłankidoudzieleniapomocy,zawszestaramysiępomóc.Każdyz nas może dostrzec problem rodziny –policjant, pracownik socjalny, nauczyciel.Wówczastrzebaszybkozgłosićtenfaktnaspotkaniugrupyroboczej iustalićwspól-niezakresdziałania. Jesteśmynabieżącowkontakciezesobąiprowadzimypracęzrodzinami.Wwieluwypadkachowocu-je nabyte doświadczenie. Jednak zawszewarto się dokształcać. PrzewodniczącaZespołu–WandaMorawska–majużwie-le certyfikatów. Jest mediatorem rodzin-nym, odbyła szereg szkoleń w dziedzi-nieprzeciwdziałaniaprzemocywrodzinieiszerokorozumianejprzemocypsycholo-gicznej,problematykinarkotykówinarko-manii,posiadaponadtotytułAmbasadoraogólnopolskiejspołecznejkampaniiprofi-laktyczno-edukacyjnej.

Podczas spotkania głos zabrała tak-że Joanna Matuszczak z GOPS. –Pracownicy socjalni często pierwsi pozy-skują informacje z terenu o niepokoją-cychzjawiskachwrodzinie.Musimywów-czas reagować, znamy procedury działa-nia.Staramysięzawszerozeznaćpotrze-by rodziny i udzielić pomocy. Wiele ro-dzin,wktórychpojawiasięprzemocdo-mowa, jest wspomaganych przez GOPS,choć oczywiście nie jest to regułą. Pracaw Zespole Interdyscyplinarnym to częstopraca w grupach roboczych, w którychustalasięindywidualneplanypomocydlarodzin.Każdyprzypadekjestinny…

–Policjapierwszamusiskuteczniere-agować,gdyzachodziobawaozagroże-nie zdrowia i życia członków rodzin do-tkniętych przemocą – mówi Naczelnik

Wydziału Prewencji podinsp. Anna GajowniczekzKPPwStarychBabicach.Policjanci podejmują czynności, aby za-pewnić bezpieczeństwo. Do określonychdziałań zobowiązują ich ustawy i prze-pisy. Łącznikiem pomiędzy rodzinamii Zespołem Interdyscyplinarnym są poli-cjanci służb dzielnicowych. Oni właśniemająobowiązekudaćsiędorodzinyiroz-poznaćsytuację.Późniejinicjująspotkaniagrupyroboczej.

Zadania na rzecz zapobiegania prze-mocyw rodzinie realizują takżepolicjan-cizzespołuds.nieletnich,specjaliści,któ-rzy zajmują się na co dzień nieletnimi.Utrzymują ścisłą współpracę z ZespołemInterdyscyplinarnymiszkołami.Wzajemnawymianainformacjinatematdzieci,spo-strzeżenia pedagogów szkolnych na te-matrodziny–pozwalająnadogłębneroz-poznanie sytuacji. Wówczas można sku-tecznie pomóc. Wskazujemy drogę roz-wiązania danej sytuacji. Ostatecznościąsą czynności procesowe, wykonywaneprzez policjantów zespołu dochodzenio-wo-śledczego – dodała naczelnik HannaGajowniczek.

– Od kiedy powstała Straż Gminna,zaczęliśmy współpracować z ZespołemInterdyscyplinarnym–powiedziałStarszy Strażnik Leszek Grabowski.Zgłaszamyswoje spostrzeżenia do PrzewodniczącejZespołu Wandy Morawskiej i wspólnieustalamy plan działania. Razem z PaniąWandąidzielnicowymiodwiedzamyrów-nież rodziny. Zawsze staramy się pomócwokreślonejsytuacji.

Zdaniempedagogówszkolnychuczest-niczących w spotkaniu, zachowanie siędzieckanaterenieszkołymożeświadczyćo sytuacji jego rodziny. Ważne są tu nietylko wyniki edukacyjne ucznia, ale rów-nież jego funkcjonowanie w grupie. Jeślidzieckopowodujekonflikty,przejawiaza-chowania agresywne, ale również je-ślijeststalesmutneicharakteryzujejepo-stawa wycofania – może to świadczyćodużychproblemachwżyciurodzinnym.Czasemwskazujenatotakżejegozacho-wanie wobec ludzi dorosłych. Często pe-dagog szkolny podpowiada różne roz-wiązania. Dzięki Zespołowi dowiaduje sięosytuacjirodzinydziecka.Dopierowspólnainformacjazróżnychstrondajeprawdziwyobrazfunkcjonowaniacałejrodziny.

ZespółInterdyscyplinarnydziałanapodstawieaktówprawnych:–UstawaoPrzeciwdziałaniuPrzemocywRodziniezdnia29lipca2005roku.–ZarządzenieWójtaz12grudnia2006roku.–Ustawa z dnia 10 czerwca 2010 roku o zmianie Ustawy o Przeciwdziałaniu Przemocy w

Rodzinieorazniektórychinnychustaw(Dz.U.zdnia13lipca2010r.).–UchwałaNrXLIV/419/10RadyGminyStareBabicezdnia4listopada2010r.wsprawietrybu

isposobupowoływaniaiodwoływaniaczłonkówGminnegoZespołuInterdyscyplinarnegowStarychBabicachorazszczegółowychwarunkówjegofunkcjonowania.

–ZarządzenieNr21/11WójtaGminyStareBabicezdnia25stycznia2011r.wsprawiepowoła-niaGminnegoZespołuInterdyscyplinarnegods.PrzeciwdziałaniaPrzemocywRodzinie.

–PorozumienieoWspółpracyzdnia4marca2011,Nr1/2011.–RozporządzenieRadyMinistrówzdnia13września2011rokuwsprawieprocedury„Niebieskie

Karty”orazwzorówformularzy„NiebieskaKarta”.

Wanda Morawska, Marcin Zając Z-ca Wójta, Jerzy Pietrzak przewodniczący GKRPA i Henryk Kuncewicz Przewodniczący RG.

Page 5: Wesołych Świąt! - Stare Babicearchiwum.stare-babice.waw.pl/gazeta_pdf/gb_12_2011.pdf · 2019. 9. 1. · Wesołych Świąt! Nr 11 (181) ISSN 1428–1198 MIESIĘCZNIK GMINNY GRUDZIEŃ

Z GMINY•Z URZĘDU•Z TERENU

5GAZETA BABICKA nr 11 (181)

XII Sesja Rady Gminy Stare Babice odbyła się 24 listopada br. Na począt-ku obrad Przewodniczący RG i Wójt Gminy poinformowali o działaniach podejmowanych w okresie między-sesyjnym.

W tym czasie Wójt Krzysztof Turekprzeprowadził m.in. naradę z przedsta-wicielami Zarządu Transportu Miejskiegodotyczącąkomunikacjinanaszymterenie.Odbył także rozmowę z Wójtem GminyLeszno w sprawie zasad finansowaniawspólnych linii komunikacji zbiorowej.WójtKrzysztofTurekuczestniczyłponad-to w konferencji poświęconej zadaniomgminwynikającymznowejustawyogo-spodarceodpadamikomunalnymi.

Podczas XII sesji radni podjęli kilka-naście uchwał. Określili zasady usytu-owania miejsc sprzedaży napojów alko-holowych na naszym terenie. Uchwalilitakże Gminny Program ProfilaktykiiRozwiązywaniaProblemówAlkoholo-wych, Przeciwdziałania NarkomaniiiPrzemocyDomowejnarok2012.

Następnie radni przyjęli informacjęWójta o stanie realizacji zadań oświa-

towych gminy Stare Babice za rok2010/2011.Wtymokresiegminabyłaor-ganemprowadzącymdlajednegogimna-zjum,dwóchszkółpodstawowychitrzechprzedszkoli publicznych. Przekazywałatakżedotacjedla7przedszkoliniepublicz-nych. W roku 2010/2011 w gimnazjumi szkołach podstawowych kształciło się1313uczniów,wprzedszkolachpublicz-nych–411,wniepublicznych–270dzie-ci.Wroku2010gminaprzekazałanaza-daniazwiązanezszerokopojętąoświatą21.301.661,74 zł. Należy zaznaczyć, żeprzekazanazbudżetupaństwasubwen-cja(wwysokości8.264.711zł)pokryłatyl-kow39%gminnepotrzebyoświatowe.

Wdalszejczęścisesjiodrzuconojakobezpodstawne wezwanie do usunięcianaruszenia prawa uchwałą nr VIII/55/11Rady Gminy Stare Babice z 30 czerw-ca 2011 r. (w sprawie uchwalenia miej-scowegoplanuzagospodarowaniaprze-strzennego). W czasie obrad odrzuconotakże– jakonieuzasadnioną–skargęnadziałalnośćWójtaGminy.

Kolejna podjęta uchwała dotyczyłaprzystąpieniadosporządzeniamiejscowe-

go planu zagospodarowania przestrzen-negoczęściwsiKlaudyn.

NastępnieRadaGminyprzyjęła spra-wozdanie z realizacji celów przyjętychw Strategii Zrównoważonego RozwojuGminy Stare Babice do roku 2020.Wdokumenciezaprezentowanodynami-kę zmian zachodzącychw rozwoju spo-łeczno-gospodarczym gminy w latach2002-2010 i stopieńzaawansowania re-alizacji poszczególnych celów strategicz-nych,doktórychnależą:

1) podniesienie atrakcyjności gminyjakomiejscazamieszkaniapoprzezrozwójinfrastruktury, usprawnienie komunikacji,poprawę bezpieczeństwa oraz właściwąurbanizację;

2)przyciągnięcieinwestycjizzewnątrz,aktywizacja gospodarcza mieszkańcóworazzwiększeniedochodówgminy;

3) rozwój społeczeństwa obywatel-skiego poprzez wspieranie lokalnych ini-cjatyworazrozwójbazysportowej,rekre-acyjnejiedukacyjnej.

Na podstawie analizy danych zawar-tychwsprawozdaniuuznano,żeniewy-stępują żadne przesłanki, które uzasad-niałyby potrzebę aktualizacji StrategiiZrównoważonego Rozwoju Gminy StareBabicedoroku2020.

Dokończenie na stronie 17

Z Sesji Rady Gminy

Głosy ekspertów z różnych dziedzinpotwierdzają wartość wspólnego działa-nia.Wielepokrzywdzonychosóbzdecydo-wałosięprosićopomocpoprzeczytaniuartykułóww„GazecieBabickiej”.Zawszezachęcamydotego,abypróbowaćzmie-nićswojeżycie.Cieszymysię, jeślikomuśmogliśmypomóc.WandaMorawskapo-twierdza, że często przychodzą do niejosobyzgazetąwrękuiprosząoindywi-dualnespotkanie.

Takichspotkań jestwielewciąguca-łego roku. Aby zachęcić do konsulta-cji w sprawach przemocy, od 2009 r.w Komendzie Policji organizuje się tzw.niebieski tydzień. Wówczas Pani Wandapełni tamdyżury ipomagapokrzywdzo-nym. Zawsze działa w wielu kierunkach.

Wtymrokuzgłosiłanaszągminędoogól-nopolskiejkampanii„Postawnarodzinę”,przeprowadzałaakcjęwszkołachiwśródwielurodzin.

Na zakończenie spotkania wszyscyczłonkowie Zespołu Interdyscyplinarnegozłożyli sobie świąteczne życze-nia. Przekazujemy je również naszym

Czytelnikom. Oby w Państwa rodzinachzawsze panowały zgoda i poczucie bez-pieczeństwa.

WandaMorawskapodziękowałarów-nież władzom gminy za wsparcie, dziękiktóremumożeskuteczniedziałaćipoma-gaćinnym.

Marcin Łada

Zachowanie poufnościCzłonkowiezespołuinterdyscyplinarnegoorazgruproboczych:–obowiązanisądozachowaniapoufnościwszelkichinformacjiidanych,któreuzyskaliprzyre-

alizacjiswoichzadań.Obowiązektenrozciągasiętakżenaokrespoustaniuczłonkostwawzespoleinterdyscyplinarnymorazwgrupachroboczych;

–wzakresieniezbędnymdorealizacjizadańmogąprzetwarzaćdaneosóbdotkniętychprzemo-cąwrodzinieiosóbstosującychprzemocwrodzinie,dotyczące:stanuzdrowia,nałogów,ska-zań,orzeczeńoukaraniu,atakżeinnychorzeczeńwydanychwpostępowaniusądowymlubadministracyjnym,bezzgodyiwiedzyosób,którychdanetedotyczą.

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych–spotkaniaod-bywają się w każdą trzecią środę miesiącawgodz.17.00-19.00.

Punkt Informacyjno-Konsultacyjny przyGminnej Komisji Rozwiązywania ProblemówAlkoholowychdlaosób i rodzinzprzemocądomowązapraszawszystkieosobyzaintere-sowanewponiedziałkiwgodz.17.00-19.00orazwczwartkiwgodz.17.00-19.00.

Grupa „Rodzina bez przemocy” spotykasię w każdą sobotę w godz. 16.00-19.00.Telefondoosobyprowadzącejgrupęczynnycałądobę:0-605-921-579.TelefonzaufaniaczynnywgodzinachpracyPunktuiwgodzi-nachzajęćgrupy:(22)722-04-93.

Gminny Punkt Informacyjno-Konsul-tacyjnydla Osób i Rodzin z Problemem Uzależnień zaprasza wszystkich zaintereso-wanych,wtymosobymająceproblemalko-

holowy we własnej rodzinie. Spotkania od-bywająsięwewtorkiwgodz.16.00-18.00,wsobotywgodz.13.00-15.00.

Telefon zaufaniaczynnywgodzinachpracyPunktu(22)722-04-93.

Wszystkie wymienione organizacje znaj-dują się w Starych Babicach, w nowym budynku Urzędu Gminy, ul. Rynek 21.

TU OTRZyMASZ POMOC PRAWNą I PSyChOLOGICZNą:

Page 6: Wesołych Świąt! - Stare Babicearchiwum.stare-babice.waw.pl/gazeta_pdf/gb_12_2011.pdf · 2019. 9. 1. · Wesołych Świąt! Nr 11 (181) ISSN 1428–1198 MIESIĘCZNIK GMINNY GRUDZIEŃ

6 GAZETA BABICKA nr 11 (181)

Z GMINY•Z URZĘDU•Z TERENU

Na początku spotkania głos zabrał Wójt Krzysztof Turek. Powitał przybyłe osoby i podziękował uczestnikom konkursu za udział w artystycznej rywalizacji. Następnie wystąpiła Beata Bethke – Przewodnicząca Jury, która odczytała protokół komisji konkursowej i laudację. W trakcie jej słów na ekranie wyświe-tlano nagrodzone zdjęcia. Radni i publiczność zgromadzona na sali oglądali je z dużym zainteresowaniem.

Poodczytaniudokumentówzwiązanychzkonkursempoproszonolaureatówpoodbiórnagród–wręczali je:WójtKrzysztof Turek, JolantaPieńkowska–KierownikReferatuRozwojuiPromocjiGminyorazAlicjaSztyler–inspektorreferatu.

NiestetyniewszyscynagrodzenimoglitegodniaodwiedzićUrządGminy.Dlategoteżnagrodywręczonotylkokilkuosobomzwiększejgrupynagrodzonych.PierwszemiejsceprzyznanoBarbarzeSzparaga,drugieRadosławowiTurkowi,atrzecieDominiceStańczyk.Laureatkatrzeciegomiejscapodchodziłaponagrodydwukrotnie,bowiemspośródkilkuzdjęćjejautorstwazgłoszonychnakonkursjednootrzymałotakżewy-różnienie.

Miejsce I – Barbara Szparaga za zdjęcie „Rybka”Wspólnabiesiada,narada,czyteżcośinnego?Tozdjęciezastanawia,dopieropochwiliwi-dzimy,żezgromadzonewokółdziewczynkiukładajązpuzzlirybę.Dlaczegosamedziew-czynki?Chłopcówtonieinteresuje?Amoże,wykonująctęukładankę,potroszebawiąsięwgotowanie,naśladującswojemamy.Przygotowująrybęnawyimaginowanyobiad?Miłafotkapokazującawspólnedziałanie,dajemyImiejsce!

Miejsce II – Radosław Turek za zdjęcie „Piknik rodzinny w Babicach jest suuuuuper”Kiedypatrzęnatozdjęcie,przypominająmisięsłowapiosenki(autorstwaJerzegoKofty)śpie-wanejkiedyśprzezAlibabki:„Jakdobrzewstaćskoroświt,jutrzenkiblaskduszkiempić,nimwgórzetamskowronekzacznietryl–jakdobrzewcześniewstaćdlatychchwil!”.Radośćzpięknejpogody,zesłońca,zmłodości,zwiekudziecięcegowprostemanujezdzieckaprzed-stawionegonafotografii.DlatejradościprzyznajemyIImiejsce.

Miejsce III – Dominika Stańczyk za zdjęcie „Koń by się uśmiał”DrodzyPaństwo,tożtonicinnego,jaktylkouosobieniepowiedzenia„Końbysięuśmiał”.Czykońnaprawdęsięśmieje,czynie–niematozupełnieżadnegoznaczenia.Taktopoprostuwygląda!Biegniezprzypiętymflo–toznaczy,żedostałnagrodę.Mapowodydozadowole-nia.Tenobrazcieszyijego,ioglądającychzdjęcie.PrzyznajemyzradościąIIImiejsce.

Wyróżnienie – Barbara Szparaga za zdjęcie „Ziemniaki”.Jednoznajzabawniejszychzdjęćnadesłanychnakonkurs.Wartopodpatrywaćtakiesytuacje

Okazało się, że wśród laureatów uhonorowanychwyróżnieniami są również dwie bardzo młode osoby.Kilkuletniedziewczynkiczułysięzaszczycone,żepood-biórnagródpoproszonoje,poprzedzającimięinazwi-skosłowem„pani”.Cieszymysię,żenawettakmłodeosobypotrafiąwykonywaćdobrezdjęcia,którezyska-łyuznaniejury.

Zachęcamy Państwa do szerszego udziału w ko-lejnych konkursach fotograficznych organizowanychprzezgminę.Rzeczywistośćstalesięzmienia,okolicz-nekrajobrazyulegająprzeobrażeniom.Zdjęciezatrzy-mujeczaswkadrze.Nawetzwykłefotki,oglądanepolatach, potrafią wzruszać i przywołują wspomnienia.Wartofotografować!Marcin Łada

Finał III Konkursu Fotograficznego24 listopada, pół godziny przed rozpoczęciem se-

sji Rady Gminy, w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Starych Babicach odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu fotograficznego. Laureaci konkursu spotkali się z władzami gminy, radnymi i jury.

Na chwilę przed odczytaniem werdyktu jury. J. Pieńkowska, K. Turek, A. Sztyler, B. Bethke

Page 7: Wesołych Świąt! - Stare Babicearchiwum.stare-babice.waw.pl/gazeta_pdf/gb_12_2011.pdf · 2019. 9. 1. · Wesołych Świąt! Nr 11 (181) ISSN 1428–1198 MIESIĘCZNIK GMINNY GRUDZIEŃ

Z GMINY•Z URZĘDU•Z TERENU

7GAZETA BABICKA nr 11 (181)

Przypomnijmy, że pod koniec ubiegłego roku Starosta PWZ Jan Żychliński wspólnie z burmistrzami i wójtami powiatu oraz w porozu-mieniu ze Starostą Sochaczewskim złożył wniosek do Planu Zagospo-darowania Przestrzennego Woje-wództwa Mazowieckiego. Pismo dotyczyło zapewnienia koryta-rza dla nowej drogi wojewódzkiej z połączeniem szynowym łączącym gminy powiatów warszawskiego zachodniego i sochaczewskiego ze stolicą – w rejonie Chrzanowa.

Argumentowano,żeok.18%koryta-rza planowanego ciągu komunikacyjne-go zarezerwowano już w uchwalonychplanach zagospodarowania przestrzen-nego,adalsze45%zostałoumieszczonewsporządzonychprojektachstudiówuwa-runkowań, kierunków zagospodarowaniaprzestrzennegoiplanówmiejscowych.

Samorządowcy stwierdzili, że nowalinia komunikacyjna doskonale rozwią-że problemy z obecnym dojazdem doWarszawy i odciąży drogi: krajową nr2(poznańską)inasząul.Warszawską–czylidrogęwojewódzkąnr580.

Temat stale aktualny

29 listopada w Radomiu zorga-nizowano pod patronatem Marszał-ka Województwa MazowieckiegoAdama Struzika konferencję dotyczą-cą „Programu rozwoju i moderniza-cji transportuszynowegowwojewódz-twie mazowieckim”. Stwierdzono pod-czas niej, że odrodzenie się transportukolejowego jako głównego środka ko-munikacyjnego w połączeniach aglo-meracyjnych jest warunkiem zrówno-ważonego rozwoju całego regionu.Wychodząc naprzeciw tym potrzebom,władze województwa mazowieckiegoprzystąpiły do opracowania wymienio-negoprogramu,którywpisujesięwpro-cesaktualizacjiStrategiiRozwojuiPlanuZagospodarowaniaPrzestrzennegoWo-jewództwaMazowieckiego.

Współorganizatorem konferencjibyło Mazowieckie Biuro PlanowaniaRegionalnego w Warszawie, któ-re zostało powołane przez SejmikWojewództwa Mazowieckiego w celurealizacji zadań samorządu dotyczą-

cych polityki regionalnej i zagospoda-rowaniaprzestrzennego.

Lekka kolejka dla powiatu

Powiat warszawski zachodni pod-czaskonferencjiwRadomiureprezento-wałWicestarostaPawełBiałecki.–Wielemówiłosiętamopotrzebiebudowypo-łączeńkolejowychwpowiatachokalają-cychWarszawę.Omawianoprojektytzw.lekkiej kolejki do Kobyłki, Konstancina,Piaseczna,atakżedoSochaczewaprzezterenynaszegopowiatu. Jednaknana-szymtereniemożemymówićjużokon-kretach–mamybowiemwytyczonątra-sękorytarzakomunikacyjnegoiwieleza-rezerwowanychdlaniejobszarów,tym-czasem w innych regionach podwar-szawskich zagadnienie jest tylko w sfe-rzeplanów–zauważyłWicestarosta.

W naszym powiecie część przewi-dzianej trasy biegnie po gruntach wol-nychodzabudowy,zewzględunaznaj-dujące sięwpobliżu linie energetyczne.Jesttopasziemioszerokościokoło40m,gdzieniemabudynków i infrastruktury.Wiele odcinków korytarza przebiega pogruntachSkarbuPaństwa,co,jakwiado-mo,jestdużymułatwieniem,boAgencjaNieruchomościRolnychnacelepubliczneprzekazujeterenynieodpłatnie.

Kosztbudowy1kmnowej linii ko-munikacyjnej wyceniono na oko-ło18mln zł. Todużo, jednakmusimyuwzględnić, że wkalkulowano tu nietylkowydatkiinwestycyjne,alerównieżkoszty wykupu gruntów od właścicieliprywatnych.Zewzględunanaszeuwa-

runkowaniakoszttej inwestycjiwPWZmoże być dużo niższy, a zatem mamywiększąszansęnajejrealizacjęniżinnepodwarszawskierejony.

Daleka perspektywa…

Podczas konferencji mówiło się tak-żeoperspektywieczasowejbudowyno-wejliniikomunikacyjnej.Określonojąnaokoło20lat.Tochybazbytdługojaknamożliwości oczekiwania mieszkańcównaszegopowiatu.

Tego samego zdania jest PawełBiałecki. – Budowa nowych linii ko-munikacyjnych jest w najbliższych la-tachkoniecznością.Liniaszynowabyła-bywspaniałymczynnikiemprorozwojo-wym dla terenów powiatu. Wokół niejpowstawałybynoweosiedla.DojazddoWarszawy byłby dużo krótszy. Tym za-gadnieniem zainteresowanych jest aż5 gmin naszego powiatu. Linia komu-nikacyjna przebiegać będzie bowiempo granicy Ożarowa MazowieckiegoiStarychBabic,BłoniaiLeszna,następniepoprzezKampinosażdoSochaczewa.

– Chcemy, aby projekt znalazł sięw planie rozwoju Mazowsza – mówiWicestarosta PWZ – plany strategicz-nemożnabowiemwłączyćwnastępnyokresfinansowaniainwestycjiprzezUnięEuropejską.Jeślizagadnienietoznajdziesię wśród tzw. projektów kluczowych,wówczas nie będzie oceniane na zasa-dachkonkursu,tylkotrafibezpośredniodo Brukseli, co może bardzo przyspie-szyćrealizacjętejinwestycji.

Marcin Łada

Szybka Kolej Miejska w powiecie

Kilka miesięcy temu informowaliśmy Czytelników o pomyśle przeprowadzenia połą-czenia kolejowego przez tereny naszej gminy i powiatu do linii warszawskiego metra. historia ta ma już swój ciąg dalszy…

CZy W DOBIE KRyZySU MOŻEMy SPODZIEWAć SIę TAK DUŻEJ INWESTyCJI?

Page 8: Wesołych Świąt! - Stare Babicearchiwum.stare-babice.waw.pl/gazeta_pdf/gb_12_2011.pdf · 2019. 9. 1. · Wesołych Świąt! Nr 11 (181) ISSN 1428–1198 MIESIĘCZNIK GMINNY GRUDZIEŃ

8 GAZETA BABICKA nr 11 (181)

MIESZKAŃCY NASZEJ GMINY

Medale od Prezydenta dla babickich Jubilatów9 grudnia w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy uhonorowano pary, które przeżyły ze sobą co najmniej 50 lat.

Medale za długoletnie pożycie małżeńskie wręczał Wójt Krzysztof Turek, a towarzyszyli mu przedstawiciele władz gminy Stare Babice: Z-ca Wójta Marcin Zając, Sekretarz Gminy Wiesława Wojtachnio i Jadwiga Sotomska – Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego.

–Minęłoponad50lat,odkądzawarli-ściePaństwozwiązekmałżeński.Wzięliściena siebie obowiązek stworzenia rodzinyiwychowaniadziecinaprawychobywa-teli.Niewielemałżeństwmaszczęściedo-czekać tak pięknego jubileuszu, wieluwnuków,a takżeprawnuków.Zpewno-ściąminione50latupłynęłoWamzgodniezduchemczasuiwydarzeń,którerozgry-wałysięwnaszymkraju,alenajważniejszejestto,żedziśjesteścierazem.

Wimieniuprzedstawicieligminyskła-dam Państwu najserdeczniejsze życzeniazdrowia, wszelkiej pomyślności oraz dal-szych długich lat szczęśliwego pożycia –powiedziałWójtKrzysztofTurek.

–DoceniającPaństwazasługiwtwo-rzeniu polskiej rodziny oraz wychowa-niu dzieci na wartościowych obywate-li Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nawniosekWojewodyMazowieckiegoprzy-znałodznaczeniapaństwowezadługolet-niepożyciemałżeńskie–zakończyłWójt,po czym przystąpiono wspólnie do wrę-czeniaodznaczeń.

Jubilaci prezentowali się wspaniale.Po dekoracji wszyscy odznaczeni zostaliupamiętnieninawspólnymzdjęciurazemz przedstawicielami władz gminy.Następnie zebrani zasiedli dopoczęstun-ku przy stole zastawionym słodkościamii owocami. Przy kawie i herbacie toczy-ły się rozmowy, podczas których Jubilaciwspominali młode lata swego życia.Poprosiliśmykażdązparokrótkąwypo-wiedź.Najbardziejinteresowałonas,wja-kichokolicznościachpoznalisięmłodzilu-dzieprzedpółwiekiemijakąmająreceptęnawspólneudaneżycie.

Teresa i Jerzy Karczmarkowie z Lipkowa:–Wżyciujestróżnie,trzebadużo wytrwałości, by dojść do celu. Jaksiępokłócimy–tosięzawszepogodzimyitakjakośzleciałotychwspólnych50lat.Mamy jedno dziecko i dwóch wnuków.Życieniezawszebyłousłaneróżami,cięż-kopracowaliśmy,alestalejesteśmyrazemiwspieramysię…

Irena i Edward Staniccy z Latchorzewa: – Żeby przeżyć 50 lat

w małżeństwie, musi pan mieć żelaznenerwyijeszczewięcejcierpliwości–mówiPan Edward. Małżonka się śmieje, rozu-miejąc,żetożartymęża.–Wżyciuważ-najestpracaizapewnieniebyturodzinie,wtedy pięćdziesiątka zleci niepostrzeże-nie–mówią.Mają2synówi4wnuków.Najważniejsze, aby teraz listonosz przy-nosiłemeryturęnaczas,anajlepiej2razywmiesiącu...

Wanda i Longin Poręccy z Latchorzewa:–Poznaliśmysięwauto-busie,nagleprzyhamowałitakjakośwpa-dliśmy na siebie. Moja przyszła żona je-chaładoszkoły,ajadopracy.Bardzomisięspodobała.Wewspólnymżyciuważnejest,abysięszanować, liczysiętakżemi-łość,wyrozumiałośćisilnepostanowienie.Mamy3synów,3wnukówijednąwnucz-kę.Życiepłyniedalej…

Maria i henryk Perz z Lubiczowa: – Byliśmy niedalekimi sąsiadami, ła-two było się zatem poznać. PaniMaria przez wiele lat była sołtysemwLubiczowie.Wspomina,żewkażdymmałżeństwie są dobre i złe momenty.Dziśmąż jestpoważniechory idolegli-wośćtawyłączyłagozupełniezewszyst-kiego.PaniMaria,opiekującsięnim,pa-mięta tylko dobre chwile z ich wspól-nego życia. Mają 3 dzieci, 6 wnukówi 2 prawnuków. Rodzina się rozrastaiwszyscyżyjąwzgodzie...

Danuta i Marian Pamiętowie z Borzęcina Dużego: – Poznaliśmy sięnaodpuściewBabicach,jesteśmyzparafiiBorzęcin.Abyżyćrazemzgodnieprzez50lat,trzebapoprostutegochcieć.„Ktosiędoczegodobrzeprzyłoży–toiwpieklemaniezgorzej” –mówi, śmiejąc się, PanMarian.Niemożnadawaćsięprzeciwno-ściom.Bylezdrowiebyło,towszystkobę-dziedobrze.Mają2dzieci,4wnuczkówibardzo ichcieszy to,że rodzinasiępo-większa.Ważne,abymłodziniespali,tyl-kocośdziałali–mówią…

Page 9: Wesołych Świąt! - Stare Babicearchiwum.stare-babice.waw.pl/gazeta_pdf/gb_12_2011.pdf · 2019. 9. 1. · Wesołych Świąt! Nr 11 (181) ISSN 1428–1198 MIESIĘCZNIK GMINNY GRUDZIEŃ

9GAZETA BABICKA nr 11 (181)

WYDARZENIA • UROCZYSTOŚCI

Dzień pracownika socjalnegoStykają się z ludzką niedolą, z biedą, z patologiami. Tam, gdzie inni się

wycofują, wkraczają właśnie oni – pracownicy socjalni. Zawsze podcho-dzą do problemów ludzi z sercem i odpowiedzialnością. Ta praca wyma-ga szczególnych predyspozycji – wrażliwości na los biednych ludzi, którzy często nie radzą sobie w życiu. A bieda powstaje z różnych przyczyn, cza-sem zupełnie niezależnych od nas samych…

W sali konferencyjnej UrzęduGminy spotkali się pracownicy so-cjalni z Gminnego Ośrodka PomocySpołecznej.Obecnibylirównieżprzed-stawicielewładzgminy,osobypracują-cewdawnymOPS iwspółpracownicydzisiejszegoGOPS-u.

Spotkanie miało na celu podsu-mowanie20 latpracyośrodka, a tak-żeuhonorowaniepracownikówsocjal-nych dyplomami dziękczynnymi przy-gotowanymispecjalnienajubileusz.

Serdeczne życzenia pracownikomsocjalnymzłożyłWójtGminyKrzysztofTurek.

– Życzę Państwu satysfakcji z wy-konywanejpracyiwszelkiejpomyślno-ści w życiu zawodowym i osobistym.Wiem, żeWaszapracanie jest łatwa,ale jest społecznie bardzo potrzebna.Pełnicie ważną funkcję w życiu babic-kiejspołeczności,potraficieudzielaćfa-chowejpomocyipodchodzićzsercemdopotrzebujących.Zatodziśskładamwszystkimpracownikomsocjalnymna-szejgminyserdecznepodziękowanie.

Działalność Gminnego OśrodkaPomocy Społecznej omówiła jegoKierownik–AlicjaNapurka.Obecniewplacówcetejpracuje12osób.Ośrodekrealizujeświadczeniawynikającezusta-wy o pomocy społecznej, m.in. zasiłkistałe, celowe i okresowe, świadczeniarodzinne, zagadnieniazwiązanez fun-duszami alimentacyjnymi. Pomaga wdożywianiu dzieci i doposaża stołówkiszkolne,prowadzitakżedziałaniaakty-wizujące dla osób zagrożonych wyklu-czeniem społecznym. Jego podopiecz-nymijestokoło200rodzinznaszejgmi-ny.WzakresiedziałaniaGOPS-ujesttak-że Program Promocji Zdrowia, prowa-dzonyzsukcesamiodwielulat.Wubie-

głymrokubabickagminawzięłaudziałw konkursie samorządów realizującychnaswoimterenieprogramyprofilaktycz-ne.Otrzymała tytuł„ZdrowejGminy” iprzyznano jej3.miejscenaMazowszuwśródgmin,którychdziałaniaprzyczy-niłysiędonajwiększejefektywnościba-dańprofilaktycznych.

DziśnaszGOPSjestprężną,nowo-czesnąplacówką,działającąwszerokimspektrumsprawspołecznych.KiedyOPSrozpoczynał swoją działalność (ponad20lattemu),sprawyzwiązanezpomo-cą społeczną prowadziły dwie osoby.Byłytopanie:KrystynaTrojak(pierwszakierownikOPS)iElżbietaRadziejewska.Zostałyrównieżzaproszonenauroczy-stość i otrzymały za swoją pracę po-dziękowanie. Przez lata sprawprzyby-wało,zmieniałysięprzepisy,apaństwostopniowoodchodziłoodrealizacjiza-gadnień pomocy socjalnej, nakładająctenobowiązeknasamorządy.

Wśród osób uhonorowanych sym-bolicznymi statuetkami i dyplomamioprócz pracowników socjalnych zna-leźlisięrównieżprzedstawicielewładzgminy: Przewodniczący RG HenrykKuncewicz, Wójt Krzysztof Turek,Z-ca Wójta Marcin Zając oraz m.in.Komendant Straży Gminnej TomaszAdamczyk, Przewodnicząca ZI WandaMorawskairedaktor„GazetyBabickiej”MarcinŁada.ł-p

Stanisława i Jan Dymińscy z Zalesia:–Poznaliśmysięwławceszkol-nejwBorzęcinie.Wmałżeństwie,jaktowżyciu, rozmaiciebyło,aleważne,żebyli-śmyrazem.Pracowaliśmynaroli.Mamy3synów.Jesteśmyrazemjuż60 lat,mamyzatemnajdłuższystażzobecnychtudzisiajpar.Niewiadomo,kiedyminęłytelata…

Krystyna i Władysław Góreccy ze Starych Babic: – Poznaliśmy sięw Zielonkach na tzw. dechach (czyli nazabawie). Najważniejsze w życiu to żyćzuśmiechemizadużonienarzekać.Mamy2dziecii3wnuków,jesteśmyznichbardzozadowoleni–tonaszaradośćżycia.Przezlatawszystkosięzmieniło.PracowałemwzakładachNowotkiiwUrsusie–mówiPanWładysław.Dziśtojużhistoria,aletowielelatnaszegowspólnegożycia…

Bronisława i Wacław Berkowscy ze Starych Babic:–MyteżchodziliśmynadechydoZielonek.Todopierobyłyzaba-wy!Dziękinimsiępoznaliśmy.Powojskuzarazsięoświadczyłemitakżyjemyrazem.Mamy4dzieci,5wnucząt,2prawnucząt,anastępnydzidziuśjestwdrodze.Grunttorodzina!

halina i Jan Chruścińscy z Borzęcina Dużego: – Upatrzyłem sobie ją jeszczeprzedwojskiem,wmiędzyczasiewydoro-ślała,kiedytylkozakończyłemsłużbę,za-razsiępobraliśmy.AwcześniejchodziliśmynadechydoBorzęcina,zabawyorganizo-wałatamStrażPożarna.Mamy2synów,3 wnuczków, a może św. Mikołaj przy-niesie nam jeszcze prawnuczka? Żyjemyzgodnieinigdynietracimyczasunakłót-nie.Wtedyżyciemawiększyurok…

Leokadia i Wiesław Sotomscy z Lipkowa:–Zapoznaliśmysięprzypad-kowo,przezrodzinę.Pojechałemdokuzy-nówmotorem,amiałemwtedyWSK-ę,zo-baczyłemmojąprzyszłążonęizakochałemsię od pierwszego wejrzenia. Jeździliśmypóźniej razemna zabawydoOłtarzewa.Mamy dobrą receptę na zgodę w mał-żeństwie.Ten,ktogłośniejmówi,maracjęi trzeba mu ustąpić. Przecież złością ni-czegosięniewskóra.Trzebasięrozumieć,wtedy wszystko będzie dobrze. Mamy 3dzieciiwnuczkę.Wżyciuważnejesttakżewzajemnezaufanie…

Wszyscy Jubilaci obecni na spotkaniuprezentowalidobryhumor i pogodędu-cha.Byćmożetowłaśnie jestreceptąnaudany związek małżeński. Wielu prze-cież uważa, że lepiej żartować niż cho-rować,a takżewartoczasemustąpićniżkłócićsięodrobiazgi.Pewnejest,żeoso-bomuśmiechniętymżyjesięłatwiejmimowszystkichprzeciwnościlosu.

Medale od Prezydenta otrzymali tak-że Anastazja i Mieczysław Bąkowscy zeStarych Babic (niestety, nie było ich naspotkaniu). Wszystkim nagrodzonym Jubilatom serdecznie gratulujemy, ży-czymy dużo zdrowia i wszelkiej po-myślności.mł.

Page 10: Wesołych Świąt! - Stare Babicearchiwum.stare-babice.waw.pl/gazeta_pdf/gb_12_2011.pdf · 2019. 9. 1. · Wesołych Świąt! Nr 11 (181) ISSN 1428–1198 MIESIĘCZNIK GMINNY GRUDZIEŃ

10 GAZETA BABICKA nr 11 (181)

WYDARZENIA • UROCZYSTOŚCI

Madonna z Dzieciątkiem W Koczargach rozstrzygnięto międzyszkolny konkurs plastyczny

Tradycją I Gminnego Gimnazjum w Koczargach Starych jest organizowanie w czasie poprzedzającym Boże Narodzenie konkursu plastycznego o tematyce religijnej. W tym roku konkurs zorganizowano już po raz siódmy, a jego tematyką była „Madonna z Dzieciątkiem – tryptyk – renesansowe inspiracje”.

Na konkurs nadesłano 53 pracez 6 szkół. Ich twórcami byli gimnazja-liści z Koczarg, Kampinosu, ZaborowaiWarszawy.Uczniowiezastosowaliróż-norodne techniki: malowidła tempero-we,pastele,niektórzy równieżwykona-liobrazykredkami.

Tryptykjestciekawąformąmalarską,jaksamanazwawskazuje,jesttodziełozłożoneztrzechobrazów,którewsumiestanowią jedną całość. Można je takżepostrzegaćoddzielnie.Tensposóbmalo-waniastosowanowśredniowieczu,mo-żemy do dziś podziwiać tryptyki gotyc-kie, technika ta została poważnie udo-skonalonawepocerenesansu.

–Tryptykrenesansowymalowanybyłw specyficzny sposób – mówi KrystynaPodlacha, artysta plastyk, nauczycielkawGimnazjumwKoczargach.–Pojawiasięwnimperspektywa,anawetzłudze-nietrójwymiarowości.Tensposóbmalo-waniapozwalamłodzieżyzastanowićsięnadcałąprzestrzenią,trzyobrazystano-wią całość, jest to trudne zadanie ma-larskie.Renesanswprowadziłgłębięob-razu,perspektywęnieba,przenikaniesiękolorówodjasnegodociemnegoiper-spektywęmalarską,wktórejciepłebar-wywychodządowidza,azimneodda-lająsię.

MadonnazDzieciątkiemjestjednymzgłównychsakralnychtematówzwiąza-nychzMatkąBożą.Dzieciczerpałymo-tywyzwielkichdziełklasycznych,dosto-sowującjedoswoichupodobańimoż-liwości. Inspiracją do stworzenia obra-zu Madonny były w kilku przypadkachdziełaRafaelaSanti,jejwizerunekzostał

osadzony jednakw różnych krajo-brazach.Nawysta-wie odnajdziemygóry, łąki, doliny,drogi zmazowiec-kimi wierzbami,a nawet wnętrza,w których zasto-sowanoperspekty-wę geometryczną.Użyto zatem róż-nych tematów, alezamysł renesanso-wy został zacho-wany.

Na wystawie,którazostanieudo-stępniona szerszejpubliczności tak-że podczas ŚwiętaTrzech Króli, kiedyto tradycyjnie wrę-cza się zasłużo-nej osobie statuet-kę Babinicza, bę-dzie można zapo-znać się z różno-rodnością postrze-gania wizerunkuMatki Bożej przezmłodzież. Jest tobardzo ciekawe.WMadonnie dostrze-żemy podobień-stwodolalkiBarbie,japońskiej Mangi, stylizację wzorowanąna sztuce ludowej, a takżeurodęw sty-lu klasycznym. Widać, że młodzi twór-

cyreprezentujązróżnicowanąwrażliwośćnabarwyiinspirujeichotaczającarzeczy-wistość.Wieledziełjestbardzowypraco-

Gabrysia Jabłonowska przy swojej pracy – zdobyła I miejsce Aleksandra Godlewska – II miejsce w konkursie

Page 11: Wesołych Świąt! - Stare Babicearchiwum.stare-babice.waw.pl/gazeta_pdf/gb_12_2011.pdf · 2019. 9. 1. · Wesołych Świąt! Nr 11 (181) ISSN 1428–1198 MIESIĘCZNIK GMINNY GRUDZIEŃ

11GAZETA BABICKA nr 11 (181)

wanych, zastosowano podobrazia drew-niane, a także połączono techniki witra-żuimalarstwa.Najednejzpraczauważy-liśmyprzyMatceBoskiejpostacieAdamaiEwy.–Takiemotywywystępowałybardzoczęstonaobrazachgotyckichirenesanso-wych–mówiKrystynaPodlacha.

–Licząsięnietylkoprace,ważnyjesttakżeprocesichtworzenia.Podczasza-jęćkołaplastycznegowkoczarskimgim-nazjum uczniowie odkrywali osiągnię-ciarenesansu.Pokilkupróbachpotrafi-

li jużwydobyćgłębięmalarskąpoprzezzastosowanie odpowiednich kolorów.Sama później miałam ochotę malowaćwdomu.Bardzolubięrenesans–doda-jePaniKrystyna.

Uroczystemu rozstrzygnięciu konkur-suplastycznegotowarzyszyliprzedstawi-cielestowarzyszenia„OdkrywamyŚwiat”,działającegoprzyIGminnymGimnazjumw Koczargach Starych. Prezes stowarzy-szenia Hanna Domańska – nauczycielkajęzyka polskiego i wiedzy o społeczeń-stwie–poinformowałanas,żeorganiza-cja tapowstała,abypracowaćnad roz-wojem kulturalnym i artystycznym dzie-ci.Dostowarzyszenianależyobecnieok.30osób.Wśródnichsąuczniowie ina-

uczycielezgimnazjum.–Chcemydziałaćdladzieciizdziećmi,roz-budzać ich wyobraźnię i dbać orozwójwdziedziniekulturyiedu-kacji. Będziemy starali sięna tencel pozyskiwać fundusze unijne.Dziśzaprosiliśmygrupęseniorówznaszejgminy,zorganizowaliśmypoczęstunekipomagamyprzyor-ganizacjifinałukonkursu.Chcemypromowaćwolontariatwgminie,nawiążemy w tym celu porozu-

mienie z fundacją „Światna tak”. Będziemy działaćnarzeczmieszkańcówba-bickiejgminy–powiedzia-łaHannaDomańska.

Jury Konkursu pla-stycznego tworzy-li: Przewodnicząca –KrystynaPodlacha–arty-staplastykiczłonkowie:Bogusława Kuncewicz–WicedyrektorSzkoły,Monika Romanowskai Anna Szelenbaum

– nauczycielki języka polskiego.Jury przyznało 12 nagród i 17wyróżnień.

I nagrodę zdobyli:GabrysiaJabłonowska z I GminnegoGimnazjumwKoczargachStarych,IlonaKinus z Zespołu Wolskich PlacówekEdukacji Kulturalnej z Warszawy, PiotrSkrzypecki z Katolickiego GimnazjumMęskiegozWarszawy.

II nagrodę otrzymały: AnnaMakoś, Aleksandra Godlewska i AlicjaPytlakowska – wszystkie laureatkizGimnazjumwKoczargachStarych.

III nagrodę otrzymali:MałgorzataKlawikowska i Karolina Leszczyńska

– obie z Gimnazjum w Zaborowie,Marek Tlaga z Katolickiego GimnazjumMęskiegozWarszawy.

Wśród osób wyróżnionych byłorównież wielu naszych gimnazjali-stów: Julia Ratyńska, Ola Skorupska,Marlena Świątkowska, Karolina Kiełek,Piotr Siemiątkowski, Paulina Matusiak,Sylwia Sucharska, Katarzyna Koba, OlaKołakowska, Sylwia Rubak, PatrycjaSzymczykiAgnieszkaBożyk.MŁ.

WYDARZENIA • UROCZYSTOŚCI

Kiermasz świąteczny rękodzieła11grudniawremizieOchotniczej

Straży Pożarnej w Starych Babicachzorganizowano kiermasz świąteczny.Organizatorka kiermaszu – JolantaSzuba – ściągnęła do Babic kilkuna-stu wytwórców rozmaitego ręko-dzieła.Oferowanowspaniałebomb-ki choinkowe, które były wytwarza-neodwielumiesięcy,abyzdążyćnakiermasz.Sprzedawanotakżeobrazy,ręczniewytwarzanąbiżuterię,ozdobyświąteczne, wyroby ceramiczne orazprzetwory spożywcze własnej robo-ty. Kiermasz stał się miłą okazją doprzedświątecznego spotkania miesz-kańcówgminyidonabyciaoryginal-nychprezentówświątecznychdlaro-dzinyiznajomych.

tekst i fot. Flesz

Page 12: Wesołych Świąt! - Stare Babicearchiwum.stare-babice.waw.pl/gazeta_pdf/gb_12_2011.pdf · 2019. 9. 1. · Wesołych Świąt! Nr 11 (181) ISSN 1428–1198 MIESIĘCZNIK GMINNY GRUDZIEŃ

12 GAZETA BABICKA nr 11 (181)

WYDARZENIA • UROCZYSTOŚCI

Olszynka Grochowska – symbol polskości i patriotyzmuMiejsce to ma wiele wspólnego ze Starymi Babicami i Związkiem Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej…

Niewiele jest takich miejsc w Polsce jak Olszynka Grochowska, naznaczonych bohaterstwem, cierpieniem i miłością do Ojczyzny. Tam 25 lutego 1831 roku miała miejsce najsłynniejsza bitwa Powstania Listopadowego, w wyniku której wojska powstańcze dowodzone przez generała Józefa Chłopickiego odparły przeważające liczebnie siły rosyjskie, dowodzone przez feldmarszałka Iwana Dybicza.

DziśOlszynka,położonanawarszaw-skim Grochowie, co roku gromadzi pa-triotów, którzy upamiętniają obrońcówOjczyzny.Uroczystościodbywająsiętampodkonieclutego–napamiątkęsłynnejbitwyipodkonieclistopada–wrocznicęwybuchuPowstaniaListopadowego.

Od lat Olszynką opiekują się oso-bydziałającewstowarzyszeniach:„KrągPamięci Narodowej”, Komitet Katyńskii „Olszynka Grochowska”. Organizacjetepowstały z inspiracji niezwykłegodu-chownego – księdza prałata WacławaKarłowicza, który swoją posługę dusz-pasterską rozpoczął w Kościele pw.WniebowzięciaNajświętszejMaryiPannywStarychBabicach.Tuwłaśniebyłwika-rymwlatach1932-1933.

Podczas wojny ks. Karłowicz nale-żał do Związku Walki Zbrojnej i ArmiiKrajowej. W jego warszawskim miesz-

kaniu zorganizowano punkt kontakto-wydlakurierówzLondynu.Wczasiepo-wstania pełnił funkcję kapelana batalio-nów„Gustaw”i„Antoni”.Zasłynąłwów-czasbohaterskimczynem.Wyniósłzpło-nącej Katedry św. Jana figurę ChrystusaUkrzyżowanego,którąnastępnieukryłwKościeleDominikańskimpw.św.Jacka.ZaswojąpostawęwPowstaniuWarszawskimzostałodznaczonyKrzyżemWalecznych.

Powojnie bohaterski ksiądzbył pro-boszczem w kilku parafiach, a w latachsiedemdziesiątych rozpoczął działalnośćpatriotyczną w Olszynce Grochowskiej.ByłtamproboszczemParafiiśw.Wacławaprzezblisko30lat.Zjegoinicjatywypo-wstały nie tylko wspomniane już sto-warzyszenia, ale również Aleja ChwałyBohaterów (w Olszynce) oraz KrzyżRomualda Traugutta na warszawskiejCytadeliiKrzyżKatyńskinawarszawskichPowązkach(wojskowych).

Za swoje zasługi został odznaczonym.in.KrzyżemKomandorskimzGwiazdąOrderu Odrodzenia Polski, posiadał tak-żehonorowytytułszambelanapapieskie-go.Dożył100lat,zmarł8grudnia2007r.wWarszawie.

27listopadawOlszynceGrochowskiejodbyłasiękolejnauroczystośćpatriotycznaupamiętniająca Powstanie Listopadowe.Jej organizatorami byli: Rady i Zarządy

Dzielnicm.st.Warszawy–PragiPołudniei Rembertowa, Proboszcz Parafii pw.św. Wacława, Krąg Pamięci NarodowejiStowarzyszenie„OlszynkaGrochowska”.

Wśród gości znaleźli się przedsta-wiciele władz wielu dzielnic Warszawy,atakżeprzedstawicieleWojskaPolskiego,wtymDowództwaGarnizonuWarszawa.Ministra Obrony Narodowej repre-zentował płk Mirosław Kaliński, obec-ny był również Maciej Czulicki z BiuraBezpieczeństwaNarodowego iZbigniewCzaplicki – pełnomocnik Zarządu Woj.Mazowieckiegods.KombatantówiOsóbRepresjonowanych. Licznie reprezento-wani byli kombatanci i przedstawicie-le Światowego Związku Żołnierzy ArmiiKrajowej. Asystę honorową wystawiłaWojskowaAkademiaTechniczna.

Obecni byli również przedstawicie-le babickiego Koła ZOR RP z PrezesemMarcinemŁadąiCzłonkiemZarząduKoła–BogdanemMińkowskim.

Uroczystość rozpoczęła się przemar-szem zebranych osób Aleją Chwały dopomnika poświęconego PowstańcomwalczącymwBitwieGrochowskiej,gdzieodprawionopolowąMszęŚw.iodczyta-noApelPoległych.

Przedołtarzemustawionotablicę,naktórejwidniałnapis:Bóg,Honor,Ojczyzna.Słowa te są równieżzawołaniem imot-temdziałaniaZwiązkuOficerówRezerwyRzeczypospolitejPolskiej,dlategonatych-miast zwróciłyuwagęprzedstawicieli tejorganizacji. Na tablicy umieszczono po-nadto wizerunek orła w koronie, znakPolskiWalczącejikrzyżharcerski.

Andrzej Melak prezentuje „Gwiazdę Wytrwałości”

Page 13: Wesołych Świąt! - Stare Babicearchiwum.stare-babice.waw.pl/gazeta_pdf/gb_12_2011.pdf · 2019. 9. 1. · Wesołych Świąt! Nr 11 (181) ISSN 1428–1198 MIESIĘCZNIK GMINNY GRUDZIEŃ

13GAZETA BABICKA nr 11 (181)

HISTORIA

Radiostacja Babice została zniszczonaprzezwycofującesięwojskaniemieckie16stycznia1945r.Przezlataskazanabyłanazapomnienie.Komuniściniedopuszczalidotego,abyniezwykłeosiągnięciePolskisana-cyjnejujrzałoświatłodzienne.

A jednak byli tacy, którzy pamiętali.Przykazywaliswojąwiedzęnastępnympo-koleniom.PamięćoRadiostacjiBabicecią-gleżyjewśródrodzin,któreoddawnaza-mieszkująZiemięBabicką.WieżeRadiostacjiwidocznebyłyzdaleka,pamiętająjerów-nieżstarsimieszkańcyzachodnichdzielnicWarszawy.

Ślady Radiostacji są widoczne i dziś.Obiekt czeka na godne miejsce w historiiPolski.ORadiostacjipowinnyuczyćsiędzie-ciwszkołach,a jejpozostałościnależało-byotoczyćopieką,jakąprzyznajesięzabyt-komchronionymprawem.

Na razie wiele osób działa doraźnie,zpobudekpatriotycznych.Wśródnichjestrównieżpiszącytesłowa.CopewienczasprzypominamyPaństwuhistorięRadiostacji,publikującwnaszejgazecieartykułynatentemat. Babickie Koło Związku OficerówRezerwy RP przybrało imię ObrońcówRadiostacjiBabice,wspólniezsamorządem

gminnympostawiliśmytablicęinformacyjnąprzyul.HenrykaDobrzańskiego„Hubala”.Co roku przypominamy młodzieży dzie-je Radiostacji, organizując Rajd „SzlakiemNaszejHistorii”.Potrzebajestjednakwielusystematycznychdziałańdużejgrupyludzi,bydawnąchwałęIIRzeczypospolitejprzy-wrócićwspółczesnym.

Pomysłów nam nie brakuje. Chcemywspólnie z samorządem gminnym na-wiązać kontakty partnerskie ze szwedz-ką gminą, w której znajduje się miejsco-wość Grimeton. Tam do dziś znajduje siębliźniacza radiostacja Varberg, wykonana

Radiostacja Babice – ten temat nurtuje nas od wielu lat. Przypomnijmy, że w naszej gminie i po części na terenach Warszawy znajdują się pozostałości niezwykłego obiektu, który zapew-niał Polsce od 1923 roku łączność z całym świa-tem. Infrastruktura Radiostacji ciągnęła się przez 4 km, w jej skład wchodziło m.in. 10 wież o bli-sko 130 m wysokości, budynek radionadawczy i elektrowni. Obiekt ten śmiało można nazwać chwałą myśli technicznej II Rzeczypospolitej.

Uratowaliśmy 500 kg historii!

Jak się dowiedzieliśmy, tablicę tęwykonali przed laty Tadeusz Stańczaki Bogdan Mińkowski, zawsze towarzy-szy ona uroczystościom patriotycznymwOlszynceGrochowskiej.

Mszę Św. celebrował ks. MarekUzdowski – proboszcz parafii św.Wacława. Podczas kazania mówiło potrzebie działań patriotycznych wewspółczesnej Polsce. Następnie głoszabrał Andrzej Melak – Prezes KręguPamięci Narodowej, przypominając hi-storię powstania Alei Chwały PowstaniaListopadowego. Prezes wspomniał rów-nież swojego brata śp. Stefana Melaka,któryzginąłwkatastrofiesmoleńskiej.

Stefan Melak za swoją wieloletnią działalność patriotyczną został uho-norowany „Gwiazdą Wytrwałości” – orderem ustanowionym uchwałą Sejmu powstańczego w 1831 r. na wniosek Joachima Lelewela.Ordertenustanowiono,abywyróżniał„tych,cozasprawęnarodowądoostatniejkroplikrwiwalczyliidokońcawytrwalipodjejsztan-darami.Myśltęwyrażauwidocznionanaodznaczeniudewizałacińska–„Usqueadfinem” (Ażdokońca).Uchwaładawne-gosejmudoczekałasięrealizacjidopierownaszychczasachidziśjestwprowadza-nawżyciejakoinicjatywaspołeczna.

OrderprzyznanyStefanowiMelakowizostał poświęcony przez papieżaBenedyktaXVIibędziezłożonyjakowo-tum w kościele. Prezes Kręgu Pamięci

NarodowejwspomniałtakżeoinicjatywiebudowyKopcanaOlszynceGrochowskiejpoświęconegoObrońcomWarszawy.Byćmożenatenceludasiępozyskaćziemięzbudowywarszawskiegometra.

W dalszej części uroczystości głoszabrał Marcin Łada – Prezes babickie-go Koła Związku Oficerów RezerwyRzeczypospolitejPolskiej.Wswoimprze-mówieniu wspo-mniało90. rocznicytejorganizacji,atak-żeolicznychpracachw dziedzinie pamię-ci narodowej podej-mowanych wspól-nie z SamorządemGminy Stare Babice.Przypomniał rów-nież, że śp. StefanMelak został w ba-bickiej Alei DębówKatyńskich uhonoro-wany drzewem pa-mięci.Na zakończe-nie swojego wystą-pienia Prezes Łada przekazał pamiąt-kowy medal 90-lecia ZOR RP (wyko-nany przez Koło ZOR RP w Starych Babicach) na ręce Andrzeja Melaka – Prezesa Kręgu Pamięci Narodowej, w dowód uznania pracy patriotycznej wszystkich członków tej organizacji.

Andrzej Melak został ponadto pod-czas uroczystości uhonorowany Złotą

Odznaką PTTK im. gen. Józefa LonginaSowińskiego.

Pracapatriotycznawnaturalnyspo-sób łączy wszystkich ludzi i organiza-cjedziałająceworbiciepamięcinarodo-wej. Zawsze jestwnichwieleelemen-tówwspólnych,któreprzenikająsięnie-razwzadziwiającysposób.Wartodzia-łaćrazem,abywzajemniesięwspierać,

a jednocześnie, aby głos patriotycznystałsiębardziejpowszechnyiprowadziłdoogólnej zgodynarodowej. Zadużomamy w Polsce podziałów, działajmyrazemdladobranaszejOjczyzny!

Marcin ŁadaPrezes Koła ZOR RP w Starych Babicach

Podniesienie elementu masztu wymagało pracy ludzi i sprzętu

Page 14: Wesołych Świąt! - Stare Babicearchiwum.stare-babice.waw.pl/gazeta_pdf/gb_12_2011.pdf · 2019. 9. 1. · Wesołych Świąt! Nr 11 (181) ISSN 1428–1198 MIESIĘCZNIK GMINNY GRUDZIEŃ

14 GAZETA BABICKA nr 11 (181)

HISTORIA

wg tego samego paten-tu, co instalacja babicka–patentuAlexandersona.Instalacja szwedzka jestjednakniecomniejszaodbabickiej – ma bowiemtylko 6 wież. Planujemyrównieżnawiązaniekon-taktówzUSA,byćmożewtamtejszycharchiwachzachowałysiętre-ścidepesznadawanychzPolskiwokresiemiędzywojennym.Mamnadzieję,żezdąży-my,jubileusz90-leciapowstaniaRadiostacjiBabiceprzypadajużniebawem,w2013r.Dobrze byłoby wówczas zorganizowaćsympozjum naukowe, zaprosić warszaw-ską prasę i nagłośnić w mediach zagad-nieniedawnej(zapomnianejwskaliPolski)Radiostacji.

Niezwykłe znalezisko

Niestrudzonym badaczem historiiRadiostacji jest Pan płk Ireneusz Dobiech.Od latdokumentujepozostałościobiektu,zabezpiecza jego materialne ślady i gro-madzimateriały źródłowe. Pewnegodniazwrócił się doWójtaGminy zpropozycjąochronypamiątekpoRadiostacji,zbieraczezłomuiwandaleniszcząbowiemjejpozo-stałości.Ostatnionieznanysprawcapouci-nałjedyne,jakiepozostały,resztkiprzewo-du znajdującego się w jednej z podstawcewki.WójtGminypoleciłmi zająć się tąsprawą.

Pan Ireneusz wskazał miejsce, w któ-rymodnalazłiukryłprzedlatypozostałośćpodstawy jednejznógmasztów.Podczasbudowy osiedla Latchorzew II zniszczono

prawdopodobnie kilkaelementówmasztów. Fundamenty betonoweusunięto,astalowąpodstawępo-rzuconowlesie.PanIreneuszprzy-kryłjąziemiąiznalezionymiwśróddrzewpozostałościamizjakiejśbu-dowy,wśródnichbyłystarechod-niki i trochę gruzu. Tak podstawaprzeleżałaprzezwielelat.

Postanowiliśmy spełnić prośbęPana Ireneusza i jąwydobyć.Rojekomarównieułatwiałyzadania.Poodsłonięciu zabytku okazało się,żejestonzbytciężki,nawetjaknamożliwościkilkusilnychmężczyzn.Niedaliśmyradynawetgoruszyć.

Ale od czego są zaprzyjaźnio-ne firmy? Poprosiliśmy o pomocprzedstawicieli GPK „Eko-Babice”.Pan Kierownik Eksploatacji sieciAdamRutkowskizazgodąPrezesaZarząduPawłaTurkotapostanowił

nam dopomóc. Obu Panom serdeczniedziękujemy!Podziękowaniaskładamyrów-nieżpracownikomfirmy.Przypomocycięż-kiegosprzętuwydobytopodstawę iprze-wiezionojądozaprzyjaźnionegomagazy-nu.Nieobyłosięprzyokazjibezmałegoza-mieszania.Mieszkańcyokolicznychdomówzainteresowaniwarkotemkoparkiprzybie-glizobaczyć,cosiędzieje.Posądzilinasna-wet,żetomyprzywieźliśmydolasuśmieci,którymibyłprzykrytystalowyelement!

Moglitaksądzić,bowiempowydobyciupodstawymasztunaświatłodziennewydo-stałysięrównieżstarechodnikiitrochęgru-zu.Leżałytamjednakjużwiele lat.DziękiuprzejmościGPK„Eko-Babice”wywiezionoztegomiejscacałąprzyczepkęśmieciiod-padów budowlanych. Mieszkańcy odeszliuspokojeni,amycieszyliśmysię,żeniepo-rozumieniezostałowyjaśnione.Dobrze,żemieszkańcydbająoczystośćswojegooto-czenia i sągotowi energiczniegobronić.LasBemowskijestnaprawdępięknymmiej-scem,wartooniegodbać.

Co będzie dalej z podstawą?

WydobytyelementRadiostacjiwprzy-szłościzostanieoczyszczonyiwyekspono-wany na postumencie przed nowym bu-

dynkiemUrzęduGminywStarychBabicach.Koncepcję tę zaakceptował już wstępnieWójt Krzysztof Turek (Członek HonorowyZORRP).Wójtpomaganambardzowre-alizacjiwieluprzedsięwzięćpatriotycznychicieszymysię,żenajegowsparciewtychkwestiachzawszemożemyliczyć.

Chcemy doprowadzić do tego, abykażdy, kto odwiedzi Urząd Gminy, mógłprzy okazji dowiedzieć się kilku interesu-jącychfaktówzhistoriiRadiostacjiBabice.Fragmentmasztunapostumenciezobja-śniającątabliczkąorazfotografieiinneod-nalezionepamiątki,którezostanąwprzy-szłym roku wyeksponowane wewnątrzbudynku, będą stanowiły dla wielu osóbpierwszykontaktztąniezwykłąinstalacją,któraotworzyłamłodej,niepodległejPolsceoknonacałyświat.Oknouzaranianiepod-ległości–zaledwie5latpozlikwidowaniuzaborów!

Pan Ireneusz i jego pasja

IreneuszDobiech,dziękiktóremuotrzy-maliśmyinformacjęofragmenciepodstawymasztunadajnika,jestobecnienaemerytu-rze,mieszkanapobliskimBemowie ipra-wiecodzienniespacerujewpobliżudawnejRadiostacji. Podchodzi do jej zagadnieniaw sposób naukowy, jest bowiem absol-wentemWojskowejAkademiiTechnicznej,wtzw.FakultecieWojskŁączności.Ukończyłrównież studia inżynierskie o specjalnościradiowej i magisterskie na wydziale elek-trycznym.PracowałnaWATjakoasystent,zajmująckolejnestanowiskasłużbowe,po-przezadiunkta,doZastępcySzefaKatedry,otrzymał również awans do stopnia puł-kownikaw1974roku.

W 1973 roku, po obronie rozprawydoktorskiejpt.„Analizadoświadczalnapro-cesówelektro-gazodynamicznychtowarzy-szącychwystrzałowi”, uzyskał stopieńna-ukowydoktoranauktechnicznych.

Oprócz pracy naukowej zajmował siędydaktyką. Prowadził wykłady, ćwiczeniai kierował pracami inżynierskimi i magi-sterskimi. Opublikował kilkanaście artyku-łówikilkaskryptów,manaswoimkoncietrzywynalazki.Opublikowałrównieżczte-ry teoretyczne artykuły (informacjaonichjest na stronie www.sigma-not.pl/autor-53268-0-ireneusz-dobiech.html) związanez jego wieloletnim hobby, jakim jest elek-tromaszynowynadajnikwBabicach.SwojewspomnieniazamieściłwInternecienastro-nie http://www.werttrew.fora.pl/. Prowadzirównież w Internecie temat – NadajnikwBabicach.

Dziękujemy Panu płk. Ireneuszowi Dobiechowi za przekazanie nam in-formacji o elemencie Radiostacji i po-pularyzację informacji o nadajniku w Internecie. Wykonuje Pan pracę, która zasługuje na szczególne uznanie i ogromny szacunek.

Marcin Łada

Dr Ireneusz Dobiech przy uratowanym przez siebie elemencie Radiostacji

Radiostacja Babice

Page 15: Wesołych Świąt! - Stare Babicearchiwum.stare-babice.waw.pl/gazeta_pdf/gb_12_2011.pdf · 2019. 9. 1. · Wesołych Świąt! Nr 11 (181) ISSN 1428–1198 MIESIĘCZNIK GMINNY GRUDZIEŃ

15GAZETA BABICKA nr 11 (181)

SPORT

Koło szachowe działa w szkolewBorzęcinieDużymjużod5lat,prowa-dzijeJolantaKrasnodębska.Todziękiniejdzieci z przedszkola i uczniowie szkołystawiająpierwszekrokiwgrzewszachy.Najmłodsza uczestniczka turnieju mia-ła niespełna5 lat, a najstarsi zawodnicy–15.Zajęciakołaszachowegociesząsiędużymzainteresowaniem.

Przychodzi na nie około 50 dzieci.Odwiedzająjetakżegimnazjaliści– to uczniowie, którzy ukończy-li już borzęcińską podstawówkę,przychodzą jednak czasem, abypograćwszachyzmłodszymiko-legami.

–Chodzinamoto,abypopu-laryzowaćgręwszachynaterenieszkoły – mówi instruktor JolantaKrasnodębska.–Dziękiniejdziecirozwijają się intelektualnie imająciekawe zajęcie w wolnym cza-sie. Współpracujemy od 3 lat zJarosławemKowalewskim, który jest in-struktoremwyższejkategorii,adziśtak-że sędziągłównym turnieju. Jużpo razdrugi organizujemy turniej, współfinan-sowany przez Gminę i Stowarzyszenie„Kotwica”.

Jaksiędowiedzieliśmy,dzieciznaszejgminy startowały również w innych tur-niejach.Brałyudziałm.in.wWarszawskichMistrzostwach Przedszkolaków i SzkółPodstawowych, odnosiły tam nawetpierwsze sukcesy, ale popewnym czasiezmienionozasadyuczestnictwawzawo-dach, cobyłodlanaszychdzieci bardzoniekorzystne. Obecnie uczestników spo-zaWarszawyprzyjmujesiętylkodotzw.otwartychzawodów,azatemmałedzieci–przedszkolakiczyuczniowieklasmłod-szych – rywalizują z dużo starszymi za-wodnikami i oczywiście nie mają szans.Dlategoteżpowstałpomysłorganizowa-niaturniejównanaszymterenie.

W dobie multimediów, kompute-rówzainteresowaniedzieci szachaminiejest chyba proste. Jak przekonać dzie-ciaki, by zajęły się tą dyscypliną? – za-pytaliśmy sędziego turnieju JarosławaKowalewskiego.

–Myślę,żecorazwięcejrodziców,na-uczycieliiopiekunówdostrzegaolbrzymiewalory edukacyjne szachów. Są one do-skonałą pomocą w nauce innych przed-

miotów.Ćwicząpamięćilogicznemyśle-nie,ucząskupieniaikoncentracji–awięctego,co jestmłodemuczłowiekowibar-dzo potrzebne. W dobie wszechobec-nych gier komputerowych (a zwłaszczatzw. strzelanek) dzieci, godzinami klika-jącwklawiaturę,marnujączas.Szachysąantidotumnanudę.Tamstajesięzawszeprzed konkretnym problemem, nowyruch na szachownicy to nowy problem,którywymagamyślenianakażdympozio-miegracza–zarównonapoziomiedzie-cięcym,jaki…arcymistrzowskim.

– Warto zwrócić uwagę, jak w trak-ciepartiidzieci są skupione–mówiPanJarek.–Sąambitnewdobrymznaczeniutegosłowa,każdechcewygrać.Zegarjesttu sprawą dodatkową, pozwala uspor-towić grę, dyscyplinuje zawodników doszybszych ruchów. Inaczej partiamogła-bytrwaćcałydzień,asąprzecieżpartie,któretrwająznaczniedłużej,np.przysza-

chach korespondencyjnych mogą trwaćcałyrok.

Gra w szachy jest podobna do bitwyśredniowiecznej,gdziesąpiechurzy–pionyifigurywdrugiejlinii.Dopierogdyhetmanwchodzidogry,powinienrozstrzygnąćbi-twę. Uczę dzieci klasycznych rozgrywek.Ćwiczymy:debiutyotwarte,partięwłoską,hiszpańską,półotwartąpartięsycylijską,kla-sycznerozgrywkidająimdużowiedzy.

Dlaczego warto chodzićna zajęcia koła szachowego?–Wtejgrzebardzoważnesądo-brepodstawy.PaniJolawykonu-jetuświetnąrobotę,bowłaśnienajtrudniej jest nauczyć dziecipodstaw.Częstowdomumłodzigraczenabywajązłychnawykówszachowych i musimy je późniejnaprawiać. Ale najlepszą lekcjąjest turniej. Pewnych zachowańnie da się wyćwiczyć na trenin-gu.Wówczasniematakichemo-

cjijakpodczaszawodów.–Wmojejpracyinstruktorawykształ-

ciłemjużkilkuMistrzówMazowszawka-tegorii przedszkolaków, a także MistrzaPolski Juniorów. Cieszę się, że równieżwBorzęcinietalentówniebrakuje.Jednakosiągnięciepoziomumistrzowskiegowy-magawkażdymwiekudużopracyiindy-widualnychzajęćzzawodnikiem.

Wyniki Turnieju Szachowego w Borzęcinie Dużym:

Imiejsce–PiotrGodlewski,Brwinów;IImiejsce–ŁukaszWieczorek,Milanówek;III – Michał Ręgorowicz – Warszawa.Najlepszym zawodnikiem z BorzęcinaDużego był Olgierd Leszczyński, a naj-lepszą zawodniczką – Ola Dobruch.Najmłodszą zawodniczką turnieju byłaMarysia Dobruch (lat 5) z przedszkolawBorzęcinie.Gratulujemy!

MŁ.

Szach i mat…czyli II Otwarty Turniej Szachowy dla Dzieci i Młodzieży o Puchar Wójta Gminy Stare Babice

W Szkole Podstawowej w Borzęcinie Dużym 3 grudnia odbył się turniej szachowy, zorganizowany przez Stowarzyszenie Kulturalne „Kotwica”, Zespół Szkolno-Przedszkolny i Gminę Stare Babice. Zgłosiło się 31 zawodników z terenów gminy, a także z okolicznych miejscowości, część graczy przyjechała również z Warszawy. Zawodnicy rozgrywali turniej systemem szwajcarskim, każdy grał 7 partii, po 15 minut. Układ graczy wylosował sędziowski program komputerowy.

Page 16: Wesołych Świąt! - Stare Babicearchiwum.stare-babice.waw.pl/gazeta_pdf/gb_12_2011.pdf · 2019. 9. 1. · Wesołych Świąt! Nr 11 (181) ISSN 1428–1198 MIESIĘCZNIK GMINNY GRUDZIEŃ

16 GAZETA BABICKA nr 11 (181)

INFORMACJE

Będzie nowy plac zabaw w Starych BabicachWygraliśmy w konkursie Nivea!

Trwają uzgodnienia – plac zabaw powstanie na wiosnę

Zakończył się ogólnopolski konkurs „100 placów zabaw na 100 lat NIVEA” organizowany przez firmę NIVEA Polska. Spośród ponad 1800 zgłoszonych lokalizacji w całej Polsce ponad 600 tysięcy głosujących wybrało 100 miejsc, w których NIVEA ufunduje i wybuduje place zabaw dla dzieci. Na terenie województwa mazowieckiego powstanie aż 7 nowoczesnych i kolorowych placów zabaw dla najmłodszych.

Społecznościlokalnezwojewództwamazowieckiego bardzo zaangażowałysięwkonkurszokazji100.urodzinmar-kiNIVEA.Mieszkańcyzzapałemgłoso-wali na wybrane lokalizacje za pośred-nictwemspecjalniewtymcelustworzo-nej strony internetowej www.100latni-vea.pl. Na zgłoszone lokalizacje w kra-ju oddano łącznie blisko 15 milionówgłosów, w tym ponad 1.300.000 naMazowszu.

W trakcie trwającej 5 miesięcy ak-cjimieszkańcywojewództwamazowiec-kiegowybrali7miejsc,wktórychNIVEAwybudujeplacezabaw.Zwycięskiegminy

to:Brwinów,gdziepowstanąażdwapla-cezabaw(wBrwinowieiŻółwinie),orazJaktorów, Mordy, Stare Babice, TarczyniZąbki.

Dlaczego place zbaw?

Wodpowiedzinapotrzebylokalnychspołeczności firma,zokazjiobchodzo-negow2011 rokusetnego jubileuszu,postanowiła spełnić marzenia polskichrodzin,awszczególności ichnajmłod-szychczłonkówipodarowaćimniezwy-kły prezent – nowoczesne i przyjazneplacezabaw.Pomysłwybudowaniapla-

cówzabawdladzieciniejestprzy-padkowy. Od początku swojegoistnieniamarkaNIVEAjestzawszebliskoludzi,aproduktyNIVEAod100latdbająoichcodziennąpie-lęgnację.NIVEAtroszczysięoko-lejne pokolenia, dbając nie tyl-kooichskórę,alerównieżstara-jącsięjaknajlepiejzrozumiećichpotrzeby. Troska o ludzi jest bo-wiemwpisanawhistorięicharak-ter marki. Dlatego NIVEA posta-nowiłazadbaćoprawidłowyroz-wójnaszychdzieciistworzyćwy-jątkowe miejsca, w których naj-młodsibędąmoglirozwijaćswojeumiejętności fizyczne,psychiczneipoznawcze.

NIVEA zdecydowała się wy-budować place zabaw, ponieważ

miejsca te spełniają kilka ważnych podwzględem rozwojowym funkcji w życiudziecka:–wywołują spontaniczny śmiech, któ-

ry, jakwiadomo, jestnajlepszymlekar-stwem, działa rozluźniająco na układmięśniowyinerwowy;

–dostarczają wielu różnorodnych bodź-ców, które pomagają tworzyć prze-strzennąmapęwłasnegociała;

–stopniująpoziomtrudnościzadania;–uczą podejmowania kontrolowanego

ryzyka i odpowiedzialności za własnepoczynania;

–pobudzająwyobraźnięmałychodkryw-ców;

–dająmożliwośćzetknięciasięzewszyst-kimisiłamifizyki:siłągrawitacji iprze-ciążeniami, siłą odśrodkową, przyspie-szeniem, hamowaniem, wibracjamiidrganiamioróżnejczęstotliwości,czywreszciesiłątarcia.

Na placach zabaw ufundowanychprzez NIVEA można będzie znaleźćkonstrukcje, które dzieci wykorzystująw sposób naturalny i intuicyjny.Wszystkiedrabinki,zjeżdżalnie,karuze-leihuśtawki,którebędątamdostępne,stymulują i trenują poszczególne czę-ściciała,rozwijająprawidłowąsylwetkęipomagająmalcomwzdobywaniuno-wych,niezbędnychumiejętności.

Wioleta Dłużewska, Edyta Szyszło

Do akcji głosowania w KonkursieNiveawłączyłosiębardzowielumieszkań-ców naszej gminy. Dyrektor PrzedszkolawStarychBabicachBożennaPyćzmobi-lizowaładodziałaniamnóstwoosób.Doakcjiwłączyli się równieżsamorządowcyi pracownicy Urzędu Gminy. My takżegłosowaliśmy i publikowaliśmy artykułynatentemat.

Zebrana liczba głosów pozwoli-ławygraćplac zabawdladzieci - jeden

z7przyznanychnaMazowszu.Czyżniejesttowspaniaławiadomośćnaświęta?Uczestnikomkonkursuserdeczniedzięku-jemy!WszyscypotroszestalisięŚwiętymiMikołajami.

Aktualnietrwająuzgodnieniapomię-dzygminąStareBabiceaorganizatoremkonkursu„100placówzabawna100latNIVEA”. Dotyczą one dokumentacji pro-jektowej i formalności związanychzpo-zwoleniemnabudowę.Gminazobowią-

zanajestnawłasnykosztusunąćzewska-zanego terenu wszelkie elementy unie-możliwiające lub utrudniające budowę.Potwierdzeniewykonaniapractrzebawy-słaćwformiepisemnejifotograficznejnaadresorganizatora. Plac zabawpowsta-nieprzyul.PolnejnatereniePrzedszkolawStarychBabicach.

Marcin Łada

Page 17: Wesołych Świąt! - Stare Babicearchiwum.stare-babice.waw.pl/gazeta_pdf/gb_12_2011.pdf · 2019. 9. 1. · Wesołych Świąt! Nr 11 (181) ISSN 1428–1198 MIESIĘCZNIK GMINNY GRUDZIEŃ

17GAZETA BABICKA nr 11 (181)

KULTURA

Radniuchwalilitakżeprogramwspół-pracy gminy Stare Babice z organizacja-mipozarządowymi ipodmiotami (októ-rychmowawart.3ust.3ustawyzdnia24kwietnia2003r.odziałalnościpożyt-kupublicznego iowolontariacie)na rok2012.Głównymcelemprogramujestpo-lepszeniejakościżyciamieszkańcówgmi-ny,m.in.przezstworzeniewarunkówdopowstaniainicjatywistrukturdziałającychnarzeczspołecznościlokalnej;zwiększeniewpływuorganizacjisektorapozarządowe-gonakreowaniepolitykispołecznejwna-szej gminie; zwiększenie zaangażowaniamieszkańcówwrozwiązywanie lokalnychproblemów.Wprogramieokreślonoprio-rytetydziałaniawtrzechdziedzinach:kul-turyisztuki;kulturyfizycznej,sportuitury-

styki; bezpieczeństwa, polityki społeczneji ochrony zdrowia. Za realizację progra-mu współpracy odpowiada Wójt Gminy.Wysokość środków publicznych przewi-dzianychnajegoprzeprowadzeniewroku2012zaplanowanona165.000zł.

PodczasXIIsesjiradnipodjęlidecyzjęo sprzedaży w drodze bezprzetargowejnieruchomości nr ew. 703/5 w StarychBabicach – w celu przyłączenia do są-siedniej działki. Zadecydowali równieżonadaniu imieniaTomaszaZanaulicypo-łożonejwLatchorzewie.

RadaGminyprzyjęłaponadtouchwa-łęw sprawieokreśleniawzorów formu-larzy,informacjiideklaracjipodatkowych(w zakresie podatku od nieruchomości,podatkurolnegoileśnego).Wprowadziłatakże zmiany w uchwale dotyczącej za-sad udzielania dotacji celowej spółkom,trybu jej udzielania i sposobu rozlicza-niadotacji.Radniokreślili równieżstaw-

kipodatkówodnieruchomościiodśrod-kówtransportu(orazzasadyzwolnieńodtegopodatku)ipodjęlidecyzjęwsprawieopłatytargowej.

WkolejnejczęścisesjiRadaGminyza-aprobowała obniżenie ceny skupu żytadla celów wymiaru podatku rolnego narok 2012. Średnią cenę skupu żyta zaokrespierwszychtrzechkwartałów2011r.zmniejszonoz74,18złza1dtdo40złza1dt.

Ostatnie podjęte uchwały dotyczyłyzmianwbudżeciegminnymnarok2011(zwiększono dochody o 131.953,00zł i wydatki o tę samą sumę) oraz wWieloletniejPrognozieFinansowejnalata2011-2020.

Ze szczegółami uchwał podjętychpodczasXIIsesjimożnasięzapoznaćnastronie internetowejBiuletynuInformacjiPublicznejUrzęduGminyStareBabice.

.kg.

Z Sesji Rady Gminydokończeniezestrony5

Piąty Dzień SenioraW jaki sposób można długo pozostać młodym? Trzeba

po prostu być aktywnym. Dla psychiki i zdrowia fizyczne-go nie ma nic gorszego niż siedzenie w czterech ścianach i oglądanie telewizji. Trzeba coś robić i… spotykać się z mi-łymi ludźmi. Aktywność jest najlepszym sposobem na za-chowanie młodości. Tak właśnie działają seniorzy z naszej gminy.

Ludzie złotego wieku spotykają się w salce katechetycznejwStarychBabicach,atakżewremizieOSPwBorzęcinieDużym.WłaśniewBorzęcinie9październikazorganizowano5.obchodyGminnegoDniaSeniora.

WhalisportowejZSPspotkalisięnietylkoseniorzyznaszejgminy, przyjechało także wielu gości i święto seniorów prze-rodziło się w przegląd chórów połączony z pokazem tanecz-nym.Wystąpiłychóry:„SamiSwoi”zBorzęcinapodkierunkiemWłodzimierza Ignaczewskiego, „Babiczanie” pod kierunkiemZbigniewa Załęskiego, „Ballada” z Leszna pod batutą BernardaOlosia,„OżarowskieKumoszki” i„WesołeWdówki”z Józefowa–obapodkierunkiemWaldemaraDąbrowskiego.Popisytanecz-nezaprezentowaliseniorzyzWarszawyuczęszczającydoszkołytańca„Duet”PawłaBłażejewskiegoorazzespółstudenckizBłoniapod kierunkiem Ewy Mazurkiewicz. Wesoły repertuar utworówimiłypokaztanecznysprawiły,żewszyscyoglądaliwystępyzdu-żymzainteresowaniem.

JakpoinformowałanasZofia Lasocka, „SamiSwoi”działająwBorzęciniejużod7lat.Nigdysięnienudząnaswoichspotka-niach.PaniZosiazaprezentowałanampięknąkronikęzezdjęcia-mi,którąsamaprowadzi.Sąwniejutrwalonewszystkiewydarze-niazwiązanezborzęcińskimiseniorami:ichsukcesynawystępachchórów,wycieczki,spotkaniatowarzyskieiinnemiłeokazje,pod-czasktórychrazemsięspotykają.Wtymrokunp.byliwmiejsco-wościŁysenaKurpiach,tamgdziewykonujesięnajwiększepalmywielkanocnewPolsce,bylitakżewNieborowie,podGrunwaldem,wPoznaniu,awpaździernikubr.pojechalinaLitwę.

Seniorzy dziękują za pomoc, jakiej udzielają im Gmina,Stowarzyszenie „Kotwica”, Borzęcińska OSP i Dyrekcja SPw Borzęcinie. Borzęcińscy seniorzy spotykają się co czwartekogodz.16:00wremizieOSP.mł.

Zofia Lasocka i Michał Czajkowski

Śpiewają „Sami Swoi” z Borzęcina

Chór „Babiczanie”

Prezes „Kotwicy” Krzysztof Grzelak

Page 18: Wesołych Świąt! - Stare Babicearchiwum.stare-babice.waw.pl/gazeta_pdf/gb_12_2011.pdf · 2019. 9. 1. · Wesołych Świąt! Nr 11 (181) ISSN 1428–1198 MIESIĘCZNIK GMINNY GRUDZIEŃ

Z GMINY•Z URZĘDU•Z TERENU

18 GAZETA BABICKA nr 11 (181)

KULTURA

Gmina Stare Babice rozpoczęła re-alizację kolejnego projektu dofinanso-wanego ze środków Unii Europejskiej, z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013. Dofinansowanie uzyskano dzięki udziałowi gminy w konkursie organizowanym przez Lokalną Grupę Działania „Między Wisłą a Kampinosem”. Nabór do kon-kursu odbywał się w kwietniu 2010 r.

Wniosek o dofinansowanie projektupowstał w Referacie Rozwoju i PromocjiGminy. Główny dokument to opracowa-nynaformularzuPROWwniosekzwyma-ganymi załącznikami. Wniosek podlegałocenieprzezKomisjęwLGD.Otrzymałon17,80pkt(najwyżejpunktowanywniosekmiał27pkt),codałonam5.miejscenali-ście.Ocenyakceptującejkwalifikowalnośćkosztów dokonał Urząd MarszałkowskiWojewództwa Mazowieckiego. Osta-tecznie 21 lipca 2011 r. gmina StareBabice podpisała umowę na dofinanso-wanie przedsięwzięcia pn. „Dziedzictwotwórczościludowejiartystycznej–kaplicz-ki,krzyże,figuryiobeliskiwgminieStareBabice”.Powakacjachzebranoofertypo-tencjalnych wykonawców i ostateczniewyłoniono wykonawcę głównych zadańw projekcie. Nadzór nad realizacją pro-jektu sprawuje Referat Architektury. Czastrwaniaprojektu–07.2011-10.2012r.

Celem projektu jest zdobycie i upo-wszechnienie informacji o walorach za-bytkowych, historycznych i artystycznychobiektówmałejarchitekturysakralnejorazwypromowanietychobiektówjako lokal-nych atrakcji turystycznych. Ponadto ce-lem przedsięwzięcia jest podniesienie ak-tywności społeczności lokalnej poprzezdokumentowanie kultywowania miej-scowych tradycji, wydarzeń związanychz w/w obiektami. Podniesienie wiedzyprzez mieszkańców i turystów o historiii znaczeniu małych obiektów sakralnychwkulturzeregionubędziemożliwedziękim.in.wykonaniuoznakowaniatychobiek-tów oraz udostępnieniu interaktywne-go spacerownika na stronie internetoweji wydaniu w przystępnej formie folderu–mapy,prezentującegokapliczki,krzyże,figuryiobeliskiwgminieStareBabice.Projektpolegana:1.Opracowaniu charakterystyki 50-ciu

obiektów wraz z rysem historycznymwformiepracymonograficznej.

2.Opracowaniu kart adresowych obiek-tówzzłącznikami idokumentacjąnie-zbędną do opracowania GminnegoProgramuOpiekinadZabytkami.

3.Wydaniufolderu–mapywprzystępnejformiedlaturystów.

4.Opracowaniu spacerownika z galeriązdjęćwformieelektronicznej.

5.Oznakowaniu obiektów w formie ta-blic.

6.Publikacji artykułów upowszechniają-cychwiedzęoprojekcie,wtymow/wobiektach.Wartość zadania to 49.815 zł brut-

to, w tym dofinansowanie z ProgramuRozwojuObszarówWiejskich2007-2013,Działanie4.1„Wdrażanielokalnychstrate-giirozwoju”zzakresumałychprojektów–wgumowy24.800zł.

Beata TuzimekReferat Rozwoju i Promocji Gminy

Start projektu Gminy i Fundacji hereditas

Podniesienie atrakcyjności tu-rystycznej regionu oraz zachowa-nie lokalnego dziedzictwa kulturo-wego i historycznego to cele projek-tu „Dziedzictwo twórczości ludowej i artystycznej – kapliczki, krzyże, figu-ry i obeliski w gminie Stare Babice”. Wykonawcą zadania – na zlecenie Gminy Stare Babice – jest warszawska Fundacja hereditas, organizacja po-żytku publicznego, zajmująca się sze-roko pojętą ochroną dziedzictwa kul-tury.

Gmina Stare Babice to rejon niezwy-kle atrakcyjny pod względem turystycz-nymirekreacyjnym.Zdrowyklimatiświe-że powietrze, które zapewnia otulinaKampinoskiego Parku Narodowego, za-chęcają do aktywnego wypoczynku –uprawiania turystyki pieszej i rowerowej,aurządzoneścieżkizdrowia,placezabawi obiekty sportowo-rekreacyjne są dosko-nałąpropozycjąspędzeniaczasutakżedladzieciirekonwalescentów.

Lista atrakcji gminy nie byłaby jednaknawetwpołowiepełna,gdybyniewspo-mniećolokalnychzabytkach,reliktachkul-tury, miejscach pamięci narodowej i pa-miątkach związanych z literaturą polską.Natereniegminyznajdująsięcennezabyt-kisztukisakralnej,jakkościoływBorzęcinie,StarychBabicachiLipkowie,rezydencjonal-nej (zespoły dworsko- i pałacowo-parko-wewLipkowieiZielonkach),sepulkralnej–cmentarzparafialnywBorzęcinieiwojennywStarychBabicach.Kiedydodamydotegobezmałakilkadziesiątprzykładówtzw.ma-

łej architektury, jak przydrożne kapliczki,krzyże, figury, etc., otrzymamy obraz nie-zwykleatrakcyjnejpodwzględemkulturo-wymokolicy,zasługującejnanależytąopie-kęiutrwaleniewpostacidokumentacjiza-równofotograficznej,jakiopisowej.

Zachowaniu lokalnego dziedzictwakultury materialnej i niematerialnej po-służy właśnie realizacja projektu FundacjiHereditas. W ramach zadania przygoto-wanezostanieopracowaniezcharaktery-stykącennychdlaobszaruobiektówtwór-czości ludowej i artystycznej gminy StareBabice (kapliczki, krzyże, figury iobeliski)wrazzprzygotowaniemkartadresowych(jakoczęści składowychgminnejewiden-cjizabytków).

Autorzy opracowania przeprowadząna wstępie badania terenowe, podczasktórych będą starali się dotrzeć do moż-liwie szerokich źródeł historycznych, ar-chiwalnych, kronik parafialnych itp. Dotrwałychefektów realizacji projektunale-żećbędą: folder„Kapliczki,krzyże, figuryiobeliskiwgminieStareBabice” (naba-zie mapy turystycznej gminy) oraz „spa-cerownik”zgaleriązdjęćiprzykładowymitrasami turystyczno-edukacyjnymi w for-miestronywww.Wszystkieobiekty,którewejdąwzakresprogramu,zostanątrwaleoznakowane–odpowiednimitablicami.

Wcelurzetelnegoprzygotowaniapo-wierzonegoprojektuwyznaczonezramie-nia Fundacji Hereditas osoby przeprowa-dzątakżewywiadywśródlokalnejspołecz-ności – na obszarze lokalizacji obiektów– z potomkami właścicieli, fundatorów,obecnych mieszkańców i właścicieli po-sesji, na których usytuowane są kaplicz-ki, krzyże, etc. Uprzejmie prosimy o wy-kazanie zrozumienia i okazanie pomo-cy osobom realizującym badania tereno-wenarzeczprojektu.Działaniarealizowa-nebędąwokresiegrudzień2011–czer-wiec2012.

Katarzyna Komar-MichalczykFundacja Hereditas,

Krzysztof TurekWójt Gminy

Dziedzictwo twórczości ludowej i artystycznej– kapliczki, krzyże, figury i obeliski w gminie Stare Babice

Page 19: Wesołych Świąt! - Stare Babicearchiwum.stare-babice.waw.pl/gazeta_pdf/gb_12_2011.pdf · 2019. 9. 1. · Wesołych Świąt! Nr 11 (181) ISSN 1428–1198 MIESIĘCZNIK GMINNY GRUDZIEŃ

19GAZETA BABICKA nr 11 (181)

INFORMACJE

Pomagamy Pani Renacie

ZAPŁAĆ OPŁATĘ ROCZNĄ ZA PRZYŁĄCZE W DRODZE GMINNEJInformacja o opłacie rocznej za przyłącza

Urząd Gminy przypomina, że zgodnie z art. 40 pkt. 3 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. nr 19, poz. 115) za zajęcie pasa drogowego i umieszczenie w nim urządzenia technicznego niezwiązanego z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego (np. przyłącza wodociągowego, kanalizacyjnego, gazo-wego lub elektrycznego) pobierana jest coroczna opłata. Wysokość opłaty została zawarta w decyzji wydanej przez Wójta Gminy Stare Babice, na podstawie której nastąpiło zajęcie pasa drogowego i umieszczenie w nim wnioskowanego urządzenia.Zgodnie z art. 40 pkt. 13a w/w ustawy opłatę roczną za umieszczenie urządzenia infrastruktury technicznej niezwiązanej z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego w pasie drogowym należy wpłacić na konto Urzędu Gminy do 15 stycznia każdego roku, z góry za dany rok. Wpłata powinna nastąpić bez wezwania ze strony Urzędu na konto nr 10 8015 0004 3000 1124 2030 0008. W razie jej braku do dłużnika zostanie wysłane upomnienie, którego kosztami zosta-nie on obciążony.Referatem odpowiedzialnym za wydawanie w/w decyzji jest Referat Gospodarki Komunalnej – tel. (22) 722 95 35, a wpłatami z tytułu opłat rocznych zajmuje się Referat Finansowo-Księgowy – tel. (22) 722 90 07.

W poprzednim wydaniu „Gaze-ty Babickiej” zwracaliśmy się do Pań-stwa z apelem o pomoc dla Pani Re-naty Kozłowskiej, której dom uległ zalaniu przy ubiegłorocznych ulew-nych deszczach. Stary budynek mu-siał zostać rozebrany i postawiono nowy. Wielu ludzi podjęło to wyzwa-nie i wszystkim składamy podzięko-wania za piękny odruch serca.

Pomoc Pani Renacie jest udzielana od sa-mego początku jej kłopotów, już w ub. roku zarówno Gmina, jak i społeczeństwo były w nią zaangażowane. Po zalaniu jej dawne-go domu Pani Renata otrzymała zapomogę z gminy w wys. 10 tys. zł. Gdy okazało się, że budynek nie nadaje się do remontu, Gmina

dopomogła w wynajęciu mieszkania, w spra-wach podziału nieruchomości i we wszyst-kich procedurach budowlanych.

Do akcji pomocy włączył się bardzo owocnie proboszcz babickiej parafii ks. pra-łat dr Grzegorz Kozicki. Dopomógł w pokry-ciu kosztów wynajęcia pokoju, zarządził tak-że zbiórkę finansową podczas Mszy Św.

W akcję pomocy osobiście zaangażo-wana była także Jolanta Stępniak (Z-ca Wój-ta Gminy w 2010 r.), obecnie Członek Za-rządu Powiatu. Wspomina, że z ramienia gminy pomagano w realizacji wszystkich for-malności. Bez opłat wydano zgodę na przy-łącza wodno- kanalizacyjne, szybko uzyska-no pozwolenie na budowę nowego domu. W uzgodnieniu z wykonawcą ustalono, jakie materiały budowlane są potrzebne i poma-

gano w ich zakupie i zbiórce. Na jesieni ub. roku budowa domu została rozpoczęta. Po jej zakończeniu sama Pani Renata stwierdzi-ła, że gdyby nie zalanie, to nigdy nie miała-by takiego domu. W poprzednim nie było ła-zienki...

Kiedy Gmina organizowała zbiórkę da-rów dla powodzian, potrzebne rzeczy i środ-ki czystości przekazano także Pani Renacie.

Wójt Krzysztof Turek dziękuje za pomoc wszystkim osobom, które włączyły się do akcji pomocy. – Jeszcze raz okazało się, że na nasze społeczeństwo zawsze możemy li-czyć. To, że akcja jest przez tyle czasu konty-nuowana, świadczy o Państwa poczuciu so-lidarności z potrzebującymi i za to składam wszystkim serdeczne podziękowania – po-wiedział Wójt Gminy.

Listy do redakcji

Szybka akcja uratowała pieskowi życie…Podczas spaceru ze swoim wyżłem 4 li-

stopada, w okolicy Janowa, natknąłem się na siedzącą w rowie melioracyjnym owczar-kopodobną sukę. Ślady na skarpach wska-zywały, że bezskutecznie próbowała, praw-dopodobnie od kilku dni, wydostać się z zimnej wody. Bezzwłocznie zadzwoniłem na telefon alarmowy Straży Gminnej, gdzie dyżurna funkcjonariuszka poinformowała mnie o przekazaniu sprawy do Weterynarii w Laskach (ul. 3 Maja 89).

Dokładnie po pół godzinie na miejsce przyjechał właściciel firmy – Pan Andrzej Małkowski z asystentką. Nie wahając się, wskoczył do lodowatej wody (w panto-flach) i wspólnie wydobyliśmy trzęsącą się sukę. Została ona owinięta kocem i za-brana do lecznicy.

Wydawać by się mogło, że to stan-dardowa interwencja, ale pozwoliłem sobie ją opisać, gdyż zaskoczyła mnie niesamowita sprawność zaintereso-

wanych służb: naszej Straży Gminnej i dr. Małkowskiego – ze szczególnym podkreśleniem zaangażowania tego ostatniego.

Jeśli jest to możliwe, bardzo pro-szę o podziękowanie na łamach „Gazety Babickiej” tym ludziom za dobrą robotę.

Z poważaniem, Tomasz Pyzowski

Dziękujemy również i my, w imieniu społeczności i ratowanych zwierząt. Apelujemy jednocześnie do Państwa o od-powiedzialność za zwierzęta. Zbliża się okres świąteczny. Zdarza się, że pies staje się prezentem pod choinkę dla dziec-ka. Niestety nie zawsze jest to decyzja przemyślana. Każde zwierzę w domu to nie tylko radość dla domowników, to również stały obowiązek. Czy będziemy mieli czas zajmować się nim? Zwierzę to nie zabawka, potrzebuje przez lata na-szej opieki i zainteresowania (nie mówiąc już o miłości, którą oddaje bezgranicznie). Czy jesteśmy na to gotowi?

Page 20: Wesołych Świąt! - Stare Babicearchiwum.stare-babice.waw.pl/gazeta_pdf/gb_12_2011.pdf · 2019. 9. 1. · Wesołych Świąt! Nr 11 (181) ISSN 1428–1198 MIESIĘCZNIK GMINNY GRUDZIEŃ

Mistrzostwa Polski Samorządowców w Tenisie Ziemnym

Tenisowe Mistrzostwa Polski Samorzą-dowców rozgrywane są od wielu lat. Impre-za ta odbywa się przeważnie w czerwcu, na otwartym powietrzu, na kortach ziemnych. Jej głównym organizatorem jest Urząd Mia-sta Konin. Przewodniczący Rady Miejskiej Konina jest wielkim miłośnikiem tego spor-tu i zdobył nawet puchar Mistrza Polski Sa-morządowców.

Mistrzostwa zorganizowano także kilka razy w Redzie, tam w czerwcu br. przybyło ok. 60 samorządowców, aby grać w tenisa na 8 kortach ziemnych.

Przed kilkoma laty zrodziła się również idea rozgrywek halowych. Kiedyś odbyły się one w Tarnowie, ale później zaniechano ich organizowania. Zainteresowanie tym tema-tem wśród samorządowców było jednak duże i postanowiono zorganizować kolej-ne Mistrzostwa Halowe. Z pomysłem orga-nizacji jesiennej imprezy sportowej wystąpił Wójt Gminy Teresin – Marek Olechowski. Idea trafiła na podatny grunt w naszej gmi-nie, uzyskała poparcie Wójta Gminy Stare Babice – Krzysztofa Turka (który objął nad Turniejem Patronat Honorowy) i akceptację szefów firmy KampinoSport.

Do Starych Babic przybyło 36 uczest-ników zawodów. Organizatorzy zarezer-wowali również korty w Ożarowie Mazo-wieckim, na wypadek gdyby przybyło więcej zawodników, ale okazało się, że wszyscy za-grają w KampinoSporcie.

W jaki sposób zorganizowano nabór za-wodników na Mistrzostwa Polski? – zapytali-śmy Wójta Marka Olechowskiego. – Ogło-szenia pojawiły się w Internecie, poza tym wszyscy od lat mamy wspólne kontakty i za-interesowania – mówi Wójt Olechowski. – Samorządowcem się bywa, a tenisistą, jeśli ktoś lubi ten sport, jest się zawsze. Przyjecha-li przedstawiciele wszystkich regionów Polski; z Katowic, z Gołdapi, ze Szczecina... Cieszy-my się, że impreza doszła do skutku, a w Sta-rych Babicach w KampinoSporcie grało nam się bardzo dobrze. W Babicach korty są do-brze oświetlone, a ośrodek ma odpowiednie zaplecze do odnowy biologicznej.

Gmina Teresin słynie w naszym regio-nie z organizacji różnych zawodów sporto-wych, tam odbywają się turnieje zapaśnicze, zawody łucznicze, a nawet Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Łucznictwie. Dy-rektorem Gminnego Ośrodka Sportu i Re-kreacji jest Krzysztof Walencik – brązowy medalista Mistrzostw Europy w zapasach (Kopenhaga, 1992) i 4. zawodnik Olim-piady w Barcelonie. Sam Wójt również ma zamiłowania sportowe. Przez wiele lat był Prezesem Polskiego Związku Łucznicze-go i Członkiem Zarządu Polskiego Komite-tu Olimpijskiego. Gmina Teresin ma od lat dobre kontakty z naszym powiatem, z któ-rym wspólnie co roku organizuje Eko-Pik-nik w Kampinosie (zawsze w drugą niedzie-lę września).

Dobre kontakty samorządowców owo-cują nie tylko wynikami sportowymi, lecz także w codziennym życiu, w którym trze-ba rozwiązywać wiele spraw lokalnych spo-łeczności. Miła współpraca i wzajemne kon-sultacje dają zawsze dobre rezultaty.

Oto wyniki rozgrywek:Kategoria VIP: 1. Henryk Szczypkowski (UG Lewin Kłodzki). 2. Stanisław Pochyluk (UG Połajewo). 3. ex aequo: Jerzy Conra-di (Starostwo Wejherowo) i Rafał Kowalczyk (UG Wąsewo).Kategoria 45+: 1. Piotr Kaczmarczyk (Sta-rostwo Świdnica). 2. Zbigniew Iciaszek (UM Konin). 3. ex aequo: Adam Kochański (UM Katowice) i Artur Gałach (UM Łuków).Kategoria do lat 45: 1. Hubert Konec-ki (UG Teresin). 2. Łukasz Judek (UM Po-znań). 3. ex aequo: Daniel Bednarek (UM Kleczew) i Adam Stańczuk (UM Gorzów Wielkopolski). Kategoria debel: 1. Łukasz Judek i Jędrzej Solarski (UM Poznań). 2. Piotr Kaczmarczyk (Starostwo Świdnica) i Henryk Skrzypkowski (UG Lewin Kłodzki). 3. ex aequo: Jerzy Con-radi (Starostwo Wejherowo), Sławomir Do-rywalski (UM Sochaczew) i Czesław Chlebek (UM Rzeszów), Jarosław Mazur (UM Koło).Nad przebiegiem zawodów w Babicach czuwał Ariel Lisowski z Sochaczewa – Sę-dzia Polskiego Związku Tenisowego.

Marcin Łada

W dniach 2-4 grudnia na kortach ośrodka sportowego KampinoSport w Starych Babicach odbyły się Halowe Mistrzostwa Polski Samorządowców w Tenisie Ziemnym. Organizatorem Mistrzostw była Gmina Teresin, a jej partnerami: Powiat Warszawski Zachodni, Powiat Sochaczewski, Gmina Stare Babice i ośrodek KampinoSport.