Datum predložitve: 2.7.2014
Projekt
OBOGATENO UČENJE TUJIH JEZIKOV III
Udeleženec projekta (ime in priimek, predmet; tel/GSM,
e-naslov)
NIVES ČOTAR, angleščina, 030-847350
NASTJA VALENTINČIČ AL BUKHARI, ekonomija, podjetništvo,
040-511091; [email protected]
Šola
ŠOLSKI CENTER NOVA GORICA, Srednja ekonomska in trgovska šola,
Cankarjeva ulica 10, 5000 Nova Gorica
RAZVOJNA NALOGA RN-1; 2013/14
NAVODILO:
Vnesite zaporedno številko razvojne naloge: RN 2, RN 3.
PREDSTAVITEV PRIMERA INTERAKTIVNE TIMSKE UČNE URE oz. UČNEGA
SKLOPA (okr. ITP)
Priprava na izvedbo in evalvacija izvedbe
X
Načrt/Priprava na pouk in racionalna evalvacija
Zamisel in kritična refleksija
NAVODILO:
Ustrezno označite z znakom .
1 PRIPRAVA NA INTERAKTIVNO TIMSKO UČNO URO
Nosilec ITP
(predmet in učitelj)
EKONOMIJA, Nastja Valentinčič Al Bukhari – nosilni predmet
ANGLEŠČINA, Nives Čotar – močno poudarjena vloga predmet
Potek priprave ITP
(opis sodelovanja v fazi priprave)
· Učitelj nejezikovnega predmeta izbere vsebino, cilje,
rezultate za posamezen vsebinski sklop in ga v dogovoru z učiteljem
tujega jezika razdelita na posamezne učne enote (5-9ur)
· Učitelj nejezikovnega predmeta poišče za izbrane cilje
(vsebine, koncepte ..) ustrezna tujejezična gradiva, pri tem mu
pomaga učitelj tujega jezika
· Učitelji tujega jezika presodi jezikovno zahtevnost in
ustreznost izbranih tujejezičnih besedil
· Izdelava grobega poteka, zaporedja vsebin ure ter vstopov
učiteljev
· Ponovni pregled zaporedja vsebin – sledi individualno delo
doma - razdelitev dela – razčlemba materialov, priprava nalog,
učnih listov, delo na daljavo
· Izdelava PP predstavitve
· Ponovno srečanje učiteljev – izmenjava mnenj, usklajevanje
idej, popravek zaporedij vsebin - metakognicija,
· Ponovni pregled vstopov učiteljev in vsebin, da si logično
sledijo, brez ostrih prehodov zato, da dijaki čim lažje povezujejo
in sledijo
· Kompleksnejša znanja v slovenščini, produktivna raven v tujem
jeziku
2OPIS INTERAKTIVNE TIMSKE UČNE URE
1. del: Osnovni podatki
Šola
ŠOLSKI CENTER NOVA GORICA, SREDNJA EKONOMSKA IN TRGOVSKA ŠOLA,
Cankarjeva ulica 10, 5000 Nova Gorica
Predmet/-a
EKONOMIJA
ANGLEŠČINA
Učitelj/-a
NASTJA VALENTINČIČ AL BUKHARI
NIVES ČOTAR
Oddelek
4. A EKONOMSKA GIMNAZIJA
Datum
25.3.2014, od 9.20 do 10.10
Kraj/Prostor
Srednja ekonomska in trgovska šola, prostor: učilnica 114
2. del: Didaktična priprava in potek učne ure
2.1 Didaktična priprava
Učna enota
Neenakomerna porazdelitev dohodka - navezava na literarno delo
The Diamond as Big as the Ritz (F.S. Fitzgerald)
Učni sklop
JAVNE FINANCE
Učni cilji
Dijaki:
· povežejo znanje literarnega dela s strokovnim predmetom,
· spoznajo možnost uporabe strokovnega predmeta v povezavi s
književnostjo,
· znajo ovrednotiti posledice določenih dogodkov v povezavi z
ekonomskim dogajanji v družbi,
· spoznajo stare ekonomske teorije, ki so vplivale na spremembe
in oživljanje le-teh,
· uporabijo znanja, veščine strokovnih predmetov in jih znajo
izraziti v angleščini,
· se znajo sporazumevati v angleščini,
· nadgrajujejo svoje splošno znanje iz angleščine s strokovno
terminologijo iz strokovnih predmetov.
Pričakovani učni rezultati (PUR)
Dijaki bodo:
· uzavestili vpliv neenakomerne porazdelitve dohodkov na
družbena dogajanja
· ter v učnem procesu samem ter ob/po koncu učne ure (dokazali,
da) so zmožni:
· prepoznati pasti neenakomerne porazdelitve dohodka,
· kritično presoditi vrednost delovne sile,
· izluščiti (morda) dodatna sporočila literarnega dela,
· razumeti prenos nekdanjih ekonomskih teorij v dogajanja v
današnji družbi nasploh (Marx-Piketty),
· uzavestiti „stare napake“ v novi preobleki.
Pristopi k poučevanju:
Strategije, oblike, metode
Frontalna, individualno delo, delo v parih.
Razlaga, pogovor,metoda diskusije, učna metoda uporabe
besedilnih, avdio-vizualnih in drugih gradiv.
Vrste/Tipi (I)TP
Pristopi k učenju:
Strategije, oblike, metode
ITP A: Dvogovorna, soodvisna, dopolnjevalna
Učna gradiva in orodja:
individualno delo, delo v parih
Za učence/dijake
Delovni listi
Tabla, računalnik, LCD projektor
Za učitelja (Viri)
PP predstavitev, spletne strani, časopisni viri, književno
besedilo The Diamond as big as the Ritz.
2.2 Potek učne ure
Čas
Trajanje
DEJAVNOSTI UČITELJEV
DEJAVNOSTI UČENCEV/DIJAKOV
OPOMBE
Učitelj 1 (SU)
Učitelj 2 (TU)
Operativne/Izvedbene in kognitivne/miselne
Vrsta ITP in
DODANA VREDNOST
1'
Pripravi računalnik, pozdravi.
Vpiše v dnevnik uro, preveri prisotnost.
Pripravijo pripomočke.
1. ZA DIJAKE:
· Dijaki spremljajo učno snov v slovenščini in angleščini.
Posamezne strokovne vsebine bolje razumejo, jih povezujejo, saj so
jim prikazane z različnih vidikov hkrati.
· Dijak pridobiva znanje iz strokovne terminologi v
angleščini.
· Ker uporabljava različne vire, je to spodbuda dijakom, da tudi
sami sledijo različnim virom
· Večja aktivnost dijakov pri pouku.
· Dijaki izboljšajo jezikovno kompetenco, branje in bralno
razumevanje ter govorno sporočanje in razumevanje pri
angleščini.
· Dijaki se zavejo, da je tuj jezik orodje, ki mu omogoča
pridobivanje širšega strokovnega znanja iz različnih virov
· Dijaki razvijajo kompetenco samoiniciativnosti in podjetništva
ter pozitiven odnos do tujih jezikov
1'
Upravlja z računalnikom.
Napove učno uro, prebere naslov na zdrsnici PP predstavitve.
Napove poslušanje dela pesmi in poda navodilo za delo ob
poslušanju.
Glasba: http://www.youtube.com/watch?v=iXvJzPRE2jY
(Jimmy Buffett: The Diamond as Big as the Ritz)
Poslušajo, odgovarjajo.
Poslušajo, prepoznavajo in zapisujejo ključne besede.
3'
Upravlja z računalnikom: na PP se prikazujejo fotografije
Montane v ZDA.
Vpraša: Katere besede ste slišali, prepoznali?
Piše na tablo besede po nareku dijakov.
Napove poslušanje refrena pesmi do konca in pokaže zapis
celotnega besedila pesmi.
Odgovarjajo, dopolnjujejo, komentirajo, gledajo, prepoznajo,
sklepajo iz znanega.
Primerjajo zapisano, dopolnjujejo.
3'
Upravlja z računalnikom: na zdrsnici je naslovnica knjige in
slika diamanta
Pove: Tudi sama je morala prebrati knjigo, v kateri je predvsem
kot ekonomist videla »denar in številke«.
Opozori, kako različni bralci lahko vidijo vsebino literarnega
dela z različnih zornih kotov.
Vpraša:
Česa se spomnite ob naslovnici? O čem govori literarno delo?
Katere so ključne teme? Katera tema je na vas naredila največji
vtis / ste morda o njej največ razmišljali?
Opazujejo, odgovarjajo, utemeljujejo, sklepajo iz znanega.
Poslušajo, komentirajo.
4'
Upravlja z računalnikom: na zdrsnici se pojavijo vse teme.
Vpraša:
Katere teme so vključene v literarno delo? Katere teme obravnava
literarno delo?
Postavi ključno vprašanje:
Katera tema je po vašem mnenju povezana z ekonomijo?
Pove: učiteljici sta na podlagi prebranega literarnega dela
dodali še štiri ekonomske teme.
Poslušajo, razmišljajo, odgovarjajo, primerjajo.
Kritično razmišljajo, odgovarjajo, komentirajo, zapisujejo.
Poslušajo, zapisujejo.
5'
Upravlja z računalnikom
Vpraša: Kaj pomeni naravno bogastvo za posamezno državo?
Spodbuja dijake, da povežejo vpliv cen naravnih bogastev s
posameznimi ekonomskimi sistemi.
Učitelj pozove dijaka, da prebere enostavčni odlomek in citat iz
besedila ter preveri usvojeno znanje. Učitelj vpraša o ključni temi
v literarnem delu – denar in bogastvo.
Piše na tablo angleške besede (BDP, surovina, ponudba,
povpraševanje).
Pozove dijake, da preberejo besede na tabli.
Odgovarjajo,ponovijo usvojeno znanje, analizirajo.
Odgovarjajo iz znanega,
kritično razmišljajo, odgovarjajo, povezujejo.
Berejo, zapisujejo, komentirajo.
5'
Upravlja z računalnikom.
Pove: vpliv neenakomerno razporejenega bogastva in vpliv lobijev
na posamezne ekonomske sisteme in državne vlade. Spodbuja z
vprašanji.
Učitelj pozove dijaka, da prebere enostavčni odlomek in preveri
usvojeno znanje v angleščini, tako, da vpraša: V kaj verjamejo
Američani (v povezavi z literarnim delom)? (pričakovani odgovor:
bogastvo, denar)
Berejo, poslušajo,dopolnjujejo, povezujejo, primerjajo,
zapisujejo.
Komentirajo, kritično analizirajo, dopolnjujejo.
5'
Upravlja z računalnikom
Pove: Delovna sila kot blago, primerjava s teorijo K. Marxa,
oportunitetni stroški, učinkovitost delovne sile.
Učitelj pozove dijaka, da prebere citat, vzet iz literarnega
dela, in preveri usvojeno znanje v angleščini.
Vpraša: Kdo je delal v rudnikih? Kaj je Washington zamolčal
sužnjem?
Odgovarjajo iz znanega, kritično argumentirajo, primerjajo,
zapisujejo.
Komentirajo, kritično analizirajo, dopolnjujejo,
odgovarjajo.
5'
Upravlja z računalnikom
Pove:
Hierarhična razporeditev – doprinos v družbi; ponazoritev potreb
in dobrin v kapitalizmu in socializmu (osnova je Marxova teorija,
ki postaja spet aktualna – T. Piketty).
Učitelj pozove dijake, da preberejo citata iz literarnega dela
in preveri usvojeno znanje v angleščini.
Vpraša: V kateri del literarnega besedila bi umestili
citata?
Vpraša: Kako pomembni so prijateljstvo, svoboda in ljubezen?
Koliko je vredno človeško življenje?
Preberejo citata, analizirajo, pravilno umestijo, ugotavljajo,
kritično razmišljajo, sklepajo
Komentirajo, kritično analizirajo, dopolnjujejo,
odgovarjajo.
3'
Upravlja z računalnikom.
Pove: vrednost delovne sile kot blago, ponazoritev s aktualnimi
primeri po svetu (Kongo, Bangladeš, Etiopija).
Učitelj vpraša po novih pogledih na literarno delo.
Vpraša: Katere vrednote, po Fitzgeraldu, so izginile v ameriški
družbi?
Pozove dijaka, da prebere prvi zapis na zdrsnici.
Pozove dijaka, da prebere drugi zapis na zdrsnici.
Kritično razmišljajo, sklepajo, odgovarjajo
Preberejo, komentirajo, sklepajo, primerjajo.
Preberejo, komentirajo, sklepajo, primerjajo.
Komentirajo,
dopolnjujejo, odgovarjajo.
4'
Na zdrsnici se pojavi grafikon o najbogatejših Američanih – od
1917 do 2008.
Pove: zgodovinski pregled povečanja deleža najbogatejših v ZDA
do 2008 in do današnjega časa (povezava Marx in Piketty).
Upravlja z računalnikom.
Kritično razmišljajo, primerjajo, ugotavljajo, komentirajo,
sprašujejo, zapisujejo.
1'
Pove: resnica o najbogatejših v ZDA in njihov vpliv na posamezne
vlade sveta.
Upravlja z računalnikom.
Kritično razmišljajo, primerjajo, ugotavljajo, komentirajo,
sprašujejo, zapisujejo.
2'
Upravlja z računalnikom.
Opozori na razkorak med revnimi in bogatimi.
Na zdrsnici prebere še dve dodatni sporočili literarnega
dela.
Vpraša: Ali mislite, da so sporočila literarnega dela še danes
aktualna?
Zakaj so, po vašem mnenju, aktualna še danes? Kaj smo se naučili
iz zgodovine?
Kritično razmišljajo, primerjajo, ugotavljajo, komentirajo,
sprašujejo, zapisujejo.
2'
Upravlja z računalnikom in razdeli delovne liste.
Da navodila za delo na delovnem listu (politične karikature) za
prvo karikaturo.
Pozove, da preberejo ob karikaturi zapisan komentar v
angleščini.
Poslušajo, sprašujejo, razmišljajo, beležijo, sklepajo iz
znanega.
Preberejo, komentirajo, primerjajo, dopolnijo.
1
Upravlja z računalnikom.
Da navodilo za nadaljevanje delovnega lista kot domačo
nalogo.
Poslušajo, sprašujejo.
3. del: DIDAKTIČNI NAPOTKI ZA UČITELJE
Priporočamo, da na šoli določijo prioritete tako učitelji kot
vodstvo. Izbrane vsebine naj vključujejo tudi posamezne kompetence
kot npr.: učenje učenja, IKT (uporaba krajših filmov, slik,
povezava na socialna omrežja, avdio posnetkov, uporabo različnih
virov: časopisi, spletne strani...), samoiniciativnost in
podjetnost ter različne metode in oblike dela (projektno delo, delo
v skupinah, v parih,..), raziskovalno delo doma. Posamezne ure v
razredu naj ne bodo ločene in samostojno izvedene, ampak v okviru
večjih vsebinskih sklopov (6 do 8 ur), ker šele tako dijaki
pridobijo splošen vpogled v vsebino. Za lažje načrtovanje
priporočamo, naj učitelji najprej razmislijo in določijo, katere
rezultate pričakujejo za posamezni vsebinski sklop, šele nato naj
določijo cilje in pot do rezultatov. Lahko pa začnejo tudi s
postavljanjem ciljev, če jim je to laže. Iz izkušenj sva ugotovili,
da niso vse vsebine enako primerne za timsko poučevanje, zato je
dobro biti pri izbiri le-teh pazljiv, usklajen in previden. Izbrane
teme/vsebine naj bodo aktualne, zanimive za dijake, da bodo čim
bolj aktivni pri pouku; vsebine, o katerih je mogoče pri urah
razpravljati, tako da dijaki lahko izražajo svoja mnenja in
pomisleke - skratka vsebine, s katerimi spodbujamo kritično
mišljenje, primerjanje in izmenjavo mnenj v maternem in tujem
jeziku. Izbrane vsebine so lahko skladne s priporočili in cilji
predmetnih izpitnih katalogov za splošno in poklicno maturo in naj
se pri izvajanju le-teh upoštevajo ključne kompetence iz učnega
načrta. Predvsem priporočava natančno načrtovanje vsake posamezne
ure izvedene v razredu ter da so kompleksnejša znanja v
slovenščini, produktivna raven pa v tujem jeziku.
3 REFLEKSIJA OZ. EVALVACIJA IZVEDBE ITP
NAVODILO:
Besedo izvedbe ustrezno nadomestite z besedo: načrta oz. zamisli
za… .
Opis poteka in rezultatov ITP
Ura je bila izvedena v skladu z najinimi načrti. Dijaki so se
zelo dobro odzivali in sodelovali. Dosegli sva vse zastavljene
cilje.
Refleksija učitelja 1
Refleksija učitelja 2
Ura je potekala, kot sva si zamislili. Dijaki so zelo lepo
sodelovali, spraševali, dopolnjevali. Ure vedno natančno
načrtujeva. Zelo zadovoljni sva bili z zamišljenimi prehodi iz
enega predmeta na drugega, saj predstavlja usmerjanje pozornosti
dijakov z enega učitelja na drugega velik izziv; hkrati pa paziva,
da ne predstavlja nevarnosti za kakovost in učinkovitost timskega
pouka. Pri takih urah spodbujava dijake k aktivnemu sodelovanju in
sproti preverjava njihovo razumevanje ter v kolikšni meri dosegava
zastavljene rezultate posamezne ure. Prav tako sva dobro zastavili
politične karikature na delovnih listih, da jih kritično
ovrednotijo in skozi satiro razmišljajo o aktualni problematiki.
Posebno pozornost posvečava vsebinski in časovni smiselni
komunikaciji v obeh jezikih, ki jih uporabljajo dijaki.
Odzivi dijakov
Odlični odzivi dijakov – glej refleksijo učitelja 1 in 2.
Mnenja dijakov
Dijaki so zelo zadovoljni s takimi urami, ker so bolj aktivni.
Najbolj jim je bila všeč posebnost izbrane vsebine (književnost v
povezavi z ekonomijo), možnost izražanja svojega mnenja v obeh
jezikih. Dijakom je bila všeč ideja, kako sva umestili aktualni
ekonomski problem – kriza in dohodek – v literarni okvir. Poudarili
so dinamičnost ure, spoznali stare ekonomske teorije (Marx) v novi
preobleki (Piketty), kar še poudarja končno ugotovitev, da se iz
zgodovine nismo pripravljeni ničesar naučiti. Mnenja sva zbrali na
ustni način.
NAVODILA:
Opis poteka in rezultatov povezave
Dejstveni opis, objektivne ugotovitve
1.
Refleksija učitelja 1
Ocena učitelja o ustreznosti/izvedljivosti načrta ITP, o
učinkovitosti izbranih pristopov in metod, o kakovosti sodelovanja
s kolegom, o posebno uspešnih elementih ITP, o odstopih od
načrta/priprave in vzrokih zanje, o spremembah, ki jih je smiselno
vpeljati itd.
2.
Refleksija učitelja 2
Glej zgoraj – učitelja lahko zapišeta tudi skupno mnenje
3.
Odzivi dijakov
Opažanja učiteljev – ločena ali skupna – o odzivih dijakov in
komentarji
Mnenja dijakov
Mnenja dijakov o izvedeni povezavi, zbrana na ustni ali pisni
način
PRILOGE:
1.
Priloga 1
Glej 2. del: Didaktična priprava in potek učne ure
2.
Priloga 2
PP predstavitev
3.
Priloga 3
Delovni list: Cartoons
4.
Priloga 4
http://www.youtube.com/watch?v=iXvJzPRE2jY, besedilo pesmi
NAVODILA:
Priloga 1
Priprava na učni sklop/učno uro
4.
Priloga 2
Učno gradivo za dijake 1 (navedba virov, npr. učbenik, spletna
stran ipd.)
5.
Priloga 3
Učno gradivo za dijake 2 (na šoli pripravljeno gradivo, npr.
učni listi – navedba naslovov in avtorjev)
6.
Priloga 4
Gradivo za učitelje (navedba virov in/oz. na šoli pripravljeno
gradivo – navedba naslovov in avtorjev)
Gradivo pripravil/-a:
Priimek in ime
Navedba avtorstva
Učitelj 1:
Nastja Valentinčič Al Bukhari
PP predstavitev, delovni listi za domačo nalogo
Učitelja 2:
Nives Čotar
PP predstavitev, delovni listi za domačo nalogo
Operacijo delno financira Evropska unija iz Evropskega
socialnega sklada ter Ministrstvo za šolstvo, znanost in šport.
Operacija se izvaja v okviru Operativnega programa razvoja
človeških virov v obdobju 2007-2013,
razvojne prioritete: Razvoj človeških virov in vseživljenjsko
učenje; prednostne usmeritve: Izboljšanje kakovosti in
učinkovitosti sistemov izobraževanja in usposabljanja.
9
PRILOGA 2: POWER POINT
PRILOGA 3: Delovni list: CARTOONS
Study the cartoons below and describe them. In your opinion,
what message do they convey? Explain.
PRILOGA 4: a) Spletna
stran:http://www.youtube.com/watch?v=iXvJzPRE2jY – uporaba avdio
strani kot MP3
Jimmy Buffett: The Diamond ad Big as the Ritz
b) Besedilo pesmi: The Diamond as Big as the Ritz
Hidden in the mountains Undergone the earth and
stone A cubic mile of perfection Treasure no one has
known One man came upon this mother lode Built himself a
thousand room chateau
He's the emperor of diamonds Master of the prize He's
got the hold on happiness And all that money can
buy Everyday he lives in fascination This is not an
everyday temptation, no
It's the diamond as big as the Ritz What you gonna do with
this Tell me who's goin' to save you When you're a slave
to the Diamond as big as the Ritz
Whatis thevalueofa human life?
Nives Čotar in
Nastja Valentinčič Al Bukhari
What is the value of a human life?
Nives Čotar in
Nastja Valentinčič Al Bukhari
Nastja, pozdrav, da je malo drugačna ura tudi zame je bila huda
ura.
Nives: Hello, every prebere naslov ure, glasba 2‘
1
Diamond As Big As The Ritz
Jimmy Buffett
Barometer Soup, track 5
243173.61