Top Banner
TIOP 3.4.2 projekt bemutatása A projekt javaslat és eredményeinek rövid összefoglalása A korszerűsítést pályázó szociális intézmény a MÉCSES SZOLGÁLÓ KÖZÖSSÉG EGYESÜLETE fenntartó NAPSUGÁR GONDOZÁSI KÖZPONTJA integrált intézménye: NAPSUGÁR FOGYATÉKKAL ÉLŐK LAKÓOTTHONA, az intézményében lévő ellátottjai számára. Az egyesület létrejöttének célja 12 évvel ezelőtt az volt, hogy a hátrányos helyzetű, beteg, fogyatékos emberek életét segítse, akik önmaguk erejéből életüket megoldani nem tudják és segítségre szorulnak. Az egyesület tagjai önként, saját jövedelmükből és adományaiból, szeretetből, egy nagy szükségletet felismerve hozták létre ezt az első lakóotthont 2000-ben állami gondoskodásban felnőtt fogyatékos fiataloknak. A segítség nyújtás céljai között szerepel, hogy a fogyatékos emberek a társadalom aktív tagjaivá is váljanak és a legteljesebb életet élhessék meg, amit megtudnak. Ezt sok szeretettel, sok fejlesztéssel, foglalkoztatás szervezésével kívánják elérni. Azonban ez sok akadályba ütközött az évek folyamán. Ahhoz, hogy az otthonban élők fejlesztése mind teljesebb legyen, hogy képesek legyenek és képesek maradjanak a helyi közösségek életébe aktívan bekapcsolódva élni, munkavállalóként dolgozni, szükséges, hogy a tárgyi feltételek olyanok legyenek, amelyek nem hordoznak minden napon feszültségeket, problémákat, és szorongást a mindennapok megélésében. A jelenlegi állapotok pedig sajnos ezt okoznak. Az öreg épület az eltelt évek alatt tovább öregedett, elhasználódott és zsúfolt lett, szükség van korszerűsítésére, valamint a zsúfoltság csökkentésére, amely férőhelyszám csökkentéssel jár az otthonban, mivel a hálószobák méretei nem felelnek meg a jogszabályi előírásoknak, kisebbek. Jelenleg a szociális szakemberek kapacitása a karbantartás és veszély elhárításokba merül ki, nem tudnak teljes mértékben az ellátottakkal törődni és a szakmai munkával foglalkozni és számukra biztonságot, gondoskodást és fejlesztést nyújtani. Az épület korszerűsítésével és a zsúfoltság kiváltásával az új támogatott lakhatás létrehozásával ezek az akadályok elhárulnak és a pályázat teljességben hozzájárul ahhoz a célhoz, amiért ez az otthon létrejött. A megszűnő férőhelyeken ellátott személyek számára egy új épület megvásárlására és megnyitására van szükség, amely egyúttal 20 %-os kapacitás bővítést is eredményez, 4 fő új férőhelyet jelentve a Gondozási Központ bentlakásos ellátásában.
21

tiop342.mecsesegyesulet.hutiop342.mecsesegyesulet.hu/bemutatas.docx · Web viewA megszűnő férőhelyeken ellátott személyek számára egy új épület megvásárlására és megnyitására

Feb 17, 2020

Download

Documents

dariahiddleston
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: tiop342.mecsesegyesulet.hutiop342.mecsesegyesulet.hu/bemutatas.docx · Web viewA megszűnő férőhelyeken ellátott személyek számára egy új épület megvásárlására és megnyitására

TIOP 3.4.2 projekt bemutatása

A projekt javaslat és eredményeinek rövid összefoglalása

A korszerűsítést pályázó szociális intézmény a MÉCSES SZOLGÁLÓ KÖZÖSSÉG EGYESÜLETE fenntartó NAPSUGÁR GONDOZÁSI KÖZPONTJA integrált intézménye: NAPSUGÁR FOGYATÉKKAL ÉLŐK LAKÓOTTHONA, az intézményében lévő ellátottjai számára.

Az egyesület létrejöttének célja 12 évvel ezelőtt az volt, hogy a hátrányos helyzetű, beteg, fogyatékos emberek életét segítse, akik önmaguk erejéből életüket megoldani nem tudják és segítségre szorulnak. Az egyesület tagjai önként, saját jövedelmükből és adományaiból, szeretetből, egy nagy szükségletet felismerve hozták létre ezt az első lakóotthont 2000-ben állami gondoskodásban felnőtt fogyatékos fiataloknak. A segítség nyújtás céljai között szerepel, hogy a fogyatékos emberek a társadalom aktív tagjaivá is váljanak és a legteljesebb életet élhessék meg, amit megtudnak. Ezt sok szeretettel, sok fejlesztéssel, foglalkoztatás szervezésével kívánják elérni. Azonban ez sok akadályba ütközött az évek folyamán.

Ahhoz, hogy az otthonban élők fejlesztése mind teljesebb legyen, hogy képesek legyenek és képesek maradjanak a helyi közösségek életébe aktívan bekapcsolódva élni, munkavállalóként dolgozni, szükséges, hogy a tárgyi feltételek olyanok legyenek, amelyek nem hordoznak minden napon feszültségeket, problémákat, és szorongást a mindennapok megélésében. A jelenlegi állapotok pedig sajnos ezt okoznak. Az öreg épület az eltelt évek alatt tovább öregedett, elhasználódott és zsúfolt lett, szükség van korszerűsítésére, valamint a zsúfoltság csökkentésére, amely férőhelyszám csökkentéssel jár az otthonban, mivel a hálószobák méretei nem felelnek meg a jogszabályi előírásoknak, kisebbek.

Jelenleg a szociális szakemberek kapacitása a karbantartás és veszély elhárításokba merül ki, nem tudnak teljes mértékben az ellátottakkal törődni és a szakmai munkával foglalkozni és számukra biztonságot, gondoskodást és fejlesztést nyújtani.

Az épület korszerűsítésével és a zsúfoltság kiváltásával az új támogatott lakhatás létrehozásával ezek az akadályok elhárulnak és a pályázat teljességben hozzájárul ahhoz a célhoz, amiért ez az otthon létrejött.

A megszűnő férőhelyeken ellátott személyek számára egy új épület megvásárlására és megnyitására van szükség, amely egyúttal 20 %-os kapacitás bővítést is eredményez, 4 fő új férőhelyet jelentve a Gondozási Központ bentlakásos ellátásában.

A korszerűsítés után a régi otthonban 8 fő fogyatékos ember fog élni lakóotthoni ellátási formában és az új épületben is 8 fő fogyatékos ember elhelyezésére lesz korszerű lehetőség támogatott lakhatási formában, e mellett vendégszoba és mentori-gondozói szoba is kialakításra kerül.

II. A PROJEKT BEMUTATÁSA (HÁTTERE ÉS INDOKOLTSÁGA)

1. HELYZETÉRTÉKELÉS:

I.1. Térség bemutatása

Page 2: tiop342.mecsesegyesulet.hutiop342.mecsesegyesulet.hu/bemutatas.docx · Web viewA megszűnő férőhelyeken ellátott személyek számára egy új épület megvásárlására és megnyitására

A projekt megvalósításának helyszíne a Dél-alföldi Régió és ezen belül elsősorban Békés megye északi része.

Békés megye gazdaságilag elmaradott térség, az ország vérkeringésétől le van szakadva, mivel nem köti össze autópálya az ország többi megyéivel.

Kevés az üzemek, gyárak száma, többségük a rendszerváltást követő években ment tönkre, zárt be. Új munkahelyek jelentős számban nem jöttek létre az utóbbi két évtizedben. Az emberek többsége mezőgazdaságból él, illetve állattartásból. Igen jelentős az inaktív, eltartott emberek száma.

Az emberek egy főre jutó átlagjövedelme a legkisebb az országban. Oka a magas munkanélküliség, valamint az inaktív emberek magas száma. A munkanélküli ráta 20 % körül mozog. A megváltozott munkaképességű emberek aránya országosan 5,6%, addig Békés megyében 9,3% a KSH adatai szerint. A beteg, fogyatékos emberek sokkal kevésbé mobilak és számuk, arányuk folyamatosan növekszik a térségben. Ez a gazdasági környezet teljesen meghatározza az itt működő szervezetek életét és gazdasági lehetőségeit.

A formális gazdaság és intézményrendszer képtelen az elmaradás hátrányait leküzdeni, a munkanélküliség, a hiányzó infrastruktúra okozta problémák felszámolására és nem tud kellő számú munkahelyet létrehozni. A civil szervezetek fontossága jelentős, mivel innovatív, újszerű ellátásokat, megoldásokat ők hoznak a térségbe.

A Mécses Egyesület által létrehozott Napsugár Gondozási Központ 140 fogyatékos és pszichiátriai betegnek nyújt ellátást, akik a környező 7 településen élnek. A települések lakossága teljesen eltérő. Két település lakossága 600 fő körül mozog, a többi település lakossága pár ezer fő és a legnagyobb település Békés lakossága: 20600 fő, Mezőberény lakossága 12.000 Fő ahol a projekt megvalósításra kerül.

I.2. A pályázó szolgáltatásainak bemutatásaA Mécses Szolgáló Közösség Egyesülete1999-ben alakult, 12 alapító taggal. A Gyulai Bíróság 2000. február 17-én jegyezte be 1778 sorszámmal.

Célja: hátrányos helyzetű gyermekek, fiatalok, felnőttek segítése, köztük kiemelten a fogyatékos, beteg emberek életének segítése, részükre ellátások biztosítása, ellátások nyújtása, érdekképviseletük.

Az egyesület elnöke és az intézmények vezetője: Nelhübel Henriette

Az egyesület által működtetett intézmények egy irányítási és szervezeti rendszerben vannak összefogva, melynek neve: Napsugár Gondozási Központ.

Az egyesület által nyújtott ellátások:

1.) Támogató szolgálat:

Elsődleges feladata: a fogyatékkal élő személyek életének segítése a mindennapokban, integrációjuk, érdekképviseletük elősegítése. Biztosít még számukra szállítási szolgáltatás is, amely nagyon kedvezményes km áron lehetősége nyújt arra, hogy eljussanak különböző szabadidős programokra, szakemberekhez, speciális iskolába illetve óvodába. Ezeket a feladatokat 2 fő személyi segítő és 1 fő személyszállító végzi.

2.) Fogyatékosok nappali ellátása: 50 fő részére

Page 3: tiop342.mecsesegyesulet.hutiop342.mecsesegyesulet.hu/bemutatas.docx · Web viewA megszűnő férőhelyeken ellátott személyek számára egy új épület megvásárlására és megnyitására

A nappali otthon feladata a városban és környékén élő fogyatékos emberek, illetve fogyatékos gyermekek napközbeni ellátását szolgálja.

Reggel 8-tól délután 16-ig van nyitva, ez időszak alatt szakembereink folyamatos fejlesztést, gondozást nyújtanak részükre.

Délben meleg ebédet, valamint tisztálkodási, fürdési lehetőséget biztosítunk részükre. Az intézményben 3 éves kortól vehetünk fel fogyatékos gyermekeket, de a tankötelezettség miatt 16 éves kor után jellemző, hogy jelentkeznek.

Működési engedély időpontja: 2002. március 1.

3.) Fogyatékos személyek lakóotthonai: 18 fő részre

A lakóotthon jelenleg a bentlakásos intézményi ellátásokhoz hasonló ellátást nyújt. Egyesületünk lakóotthona állami gondozásban felnövekedett, családi háttérrel nem rendelkező értelmi fogyatékos fiataloknak jött létre. Átlag életkoruk 35 év. Jelenleg két lakóotthont működtet.

Napsugár Lakóotthon: ez az intézmény melynek korszerűsítéséről, átalakításáról szól a pályázat.

Működési engedélyt 2001.január 1- én kapta, jelenleg 12 főre szól.

Harangvirág Lakóotthon:

Működési engedélyt 2005. Szeptember 21-én kapta, 8 fő ellátását biztosítja.

4.) Pszichiátria betegek nappali otthona: 60 fő részére

A nappali otthon feladata a városban és környékén élő pszichiátriai betegek, idegrendszeri betegséggel küzdők napközbeni ellátásának, gondozásának, fejlesztésének és integrált képzésének megoldása reggel 8-tól délután 16-ig van nyitva. Délben meleg ebédet, valamint tisztálkodási, fürdési lehetőséget biztosítunk részükre.

Működési engedély: 2008. január 1-től kapta.

5.) Foglalkoztatás

Az egyesület 2003 óta védett foglalkoztatást szervez az ellátásában bekerülő emberek részére.

Jelenleg ellátotti köréből 64 fő részére intézményen belüli fejlesztő-felkészítő foglalkoztatásra van engedély, 40 fő részére munka-rehabilitációs foglalkoztatásra.

Akkreditált foglalkoztatási engedélyünk 2012 év végén kaptunk és 2013 óta vannak foglakoztatva emberek jelenleg 62 fő.

A védett foglalkoztatás tevékenységei:

Kertészet: 1 hektáros földterületen gyümölcsös és zöldségtermesztés folyik, valamint 500 m2 fóliaházban primőr áru termelése. Ez egy gyakorló tangazdaság.

Szövés és varrodai munka: népi szőttesek, varrodai termékek készítése kékfestőből

Kosárfonás: vesszőből készült népi használati termékek készítése

Page 4: tiop342.mecsesegyesulet.hutiop342.mecsesegyesulet.hu/bemutatas.docx · Web viewA megszűnő férőhelyeken ellátott személyek számára egy új épület megvásárlására és megnyitására

Szerelő bedolgozó munka: különböző gyárak részére bérmunkában vállalt szerelő tevékenység

gyógynövény gyűjtés és feldolgozás, gyümölcs feldolgozás ( lekvár, szörp)

I.3. A korszerűsítendő intézmény: Napsugár Lakóotthon bemutatása

A Napsugár Lakóotthon 12 éve működik. Egy több mint 100 éves polgári házból került kialakításra, aminek egyik részét adományban kapta meg 12 évvel ezelőtt a szervezet, a másik részét pedig a másik tulajdonostól megvásárolta az akkor Szociális Minisztérium támogatásával, amely 7.500.000 Ft volt. Az összeg nem tette lehetővé az épület korszerűsítését, ezért az elmúlt 11 évben folyamatosan az égető problémák kerültek mindig orvoslásra. Önerőből a tető felújítását a szervezet elvégeztette, mivel a beázás nagyon sok problémát okozott.

Az épület 100 %-ban az egyesület tulajdonába van.

A város központjában található, a város egyik főutcáján, buszmegálló 100 m-re van, ahol mind a helyi buszjárat, mind a távolsági busz megáll. A vasútállomás 1 km-re található.

Az épület igen nagy telken helyezkedik el, melyen az elmúlt évek alatt kialakításra került egy másik intézmény, a Harangvirág Lakóotthon, mely TÁMOP 4. 2 pályázatból került megvalósításra. Ez az intézmény teljesen korszerű és minden igényeknek megfelelő.

A Napsugár Lakóotthon épülete 100 éves elmúlt, a főfalak fele részben téglából, fele részben vályogból készültek. Tégla alapon áll. Az épület vizes, salétromos, veti le a vakolatot.

A fűtési rendszer nagyon régi, sok helyen csöpög és hiányos. A konyha berendezése az elmúlt 11 évben elhasználódott. A folyosó kövezete repedezett. A mosás és szárítás nem megoldott. A fürdőszobákban a zuhanyfülkék töredezettek, a csapok rosszul zárnak, folynak. Nincs a lakóotthonban a segítők részére kialakított gondozói szoba.

A lakóotthonba a szobák kicsik, 12-13 m2-esek, zsúfoltak, nincs meg a jogszabályban előírt 8 m2/ fő egy-egy szobában. Az épületben 6 hálószoba és egy nappali, valamint nemenkénti WC és fürdőszoba van.

A segítők számára nincs külön gondozói-segítői szoba, rész kialakítva, a folyosón lévő íróasztal és alatta lévő szekrény, amely a szakmai anyagok tárolására és szakmai munkavégzésre helyet biztosít.

Ezek együttese miatt nagyon szükséges az épület átalakítása, korszerűsítése és a zsúfoltság csökkentése. 4 fiatal át tud költözni a jelenlegi otthonból az új otthonba, a támogatott lakhatás megnyitásával és még plusz 4 új férőhely is létrejönne, ezzel bővül a Gondozási Központ kapacitása a bentlakásos ellátásban 20 %-kal.

Ahhoz, hogy az ellátottak fejlesztése mind teljesebb legyen, hogy képesek legyenek és képesek maradjanak a helyi közösségek életébe aktívan bekapcsolódva élni, szükséges, hogy a tárgyi feltételek olyanok legyenek, amelyek nem hordoznak minden napon feszültségeket, problémákat, és szorongást a mindennapok megélésében és a szociális szakemberek kapacitása nem a karbantartás és veszély elhárításokba merül ki, hanem tudnak velük törődni és a szakmai munkával foglalkozni.

Page 5: tiop342.mecsesegyesulet.hutiop342.mecsesegyesulet.hu/bemutatas.docx · Web viewA megszűnő férőhelyeken ellátott személyek számára egy új épület megvásárlására és megnyitására

I.4. A zsúfoltság csökkentésre létrehozandó új támogatott lakhatású otthon bemutatása

A támogatott lakhatás kialakításra kerülő épület a régi felújítandó épületünkkel pontosan szemben helyezkedik el az utca túloldalán, Mezőberény, Petőfi u. 55. szám alatt. Ezt az új épületet a pályázati támogatásból tervezzük megvásárolni.

Az épület elhelyezkedése nagyon ideális, közel van, a város központjában van, nem kell elszakadni a régi barátoktól a fogyatékos fiataloknak, és a befogadó környezet azonos marad: az utcában a szomszédok ismerik és elfogadták őket, a környező boltokban és árusító helyeken is teljes elfogadással viseltetnek irántuk, segítik őket.

Az épület egy kétlakásos társasház, amelynek egyesítésével jön létre az új otthon. Ez az épület 25 évvel ezelőtt épült, korszerű, igényes kivitelezésű. Piaci ára a jelenlegi nyomott árak és a térség alacsony árfekvése miatt nagyon kedvező, ebből az árból az épületet újonnan megépíteni nem lehetne.

A kialakításra kerülő épületben 4 hálószoba jön létre a sérültek részére, amelyek méretei megfelelőek, tágasak, nagyok, világosak valamint egy vendégszoba és egy segítői-gondozói szoba. E mellett közösségi együttlétre alkalmas helyiség, konyha, és nemenkénti fürdőszoba és WC.

I.5. Személyi feltételek megléteA személyi feltételek a 1/2000. (I. 7.) SzCsM rendelet a személyes gondoskodást nyújtó szociális intézmények szakmai feladatairól és működésük feltételeiről jogszabályi előírással összhangban van.

A támogatott lakhatási otthonban egy fő otthon vezető és 1 fő segítő dolgozik. Az új jogszabályok alapján esetfelelős és esettámogató megnevezéssel. A napközbeni ellátáshoz szükséges szolgáltatásokat megvásárolja az ellátott a nappali intézményben és a támogató szolgálattól.

A személyzet tagjai közül mind a 2 fő szakvégzettséggel rendelkező szakember. A lakóotthon vezető szociális munkás diplomával rendelkezik, a segítők közül 1 fő szociális ápoló-gondozó szakvégzettséggel.

A támogatott lakhatás létrejöttével a régi otthon szakember létszámból 2 fő átmegy az új ellátásba, valamint 1 fő diplomás szakember felvételre kerül, akinek a feladata lesz a támogatott lakhatás életének irányítása, vezetése.

A szervezet folyamatosan beiskolázza munkatársait továbbképzésekre, jellemzően a Kézenfogva Alapítvány által indított továbbképzésekre, amelyek nagyban segítik a szakemberek számára az új típusú kis csoportos lakhatási formáknál jelentkező szakmai elvárásoknak való megfelelést. Két munkatársunk részt vett a komplex szükségletfelmérés módszere és gyakorlata képzésen, ahol megismerték a támogatott lakhatás jogszabályi kereteit komplex felmérő eszköz elméleti, gyakorlati illetve jogszabályi kereteit.

A projekt keretében egy olyan képzés van betervezve, amit az ANDILHEN Oktatási KFT vállalt, hogy szervezet részére kidolgoz, amely olyan speciális képzést ad a segítő szakembereknek, hogy képesek legyenek háztartási ismereteket átadni a lakóknak. A szociális ápoló gondozó képzés csak ápolási feladatokra tanítja meg a segítő szakembereket, de a támogatott lakhatási életforma ennél sokkal több és más képességeket és ismereteket is elvár. Ezek az ismeretek és technikák mind hiányoznak a szociális képzésből.

Page 6: tiop342.mecsesegyesulet.hutiop342.mecsesegyesulet.hu/bemutatas.docx · Web viewA megszűnő férőhelyeken ellátott személyek számára egy új épület megvásárlására és megnyitására

Ezen speciális ismeretek megtanítását fogja ez a képzés szolgálni.

A képzés neve: Háztartási ismeretek átadása támogatott lakhatási életformába élőknek. A képzés 30 órás, és gyakorlatra épülő képzés.

2. A PROJEKT CÉLJÁNAK, CÉLCSOPORTJÁNAK BEMUTATÁSA

A kiscsoportos lakhatási forma, amelyet a fenntartó egyesület választott 12 évvel ezelőtt a fogyatékossággal élő állami gondozásból jövő fiatalok számára a legjobb ellátási forma volt.

Az egyesület önmaga, tagjainak jövedelméből és adományaiból, szeretetből, egy nagy szükségletet felismerve hozta létre ezt az első lakóotthont. Ezek a fiatalok az otthon nélkül ma valahol az aluljárókba matracokon hajléktalanként, vagy börtönben bűnözőként vagy áldozatként lennének, élnének, szenvednének.

Az egyesület örömmel és szeretettel szolgál a beteg emberek felé és szeretné, ha életük olyan lenne, ami által biztonság, öröm és szeretet lenne jelen az életükbe.

Ez az ellátási forma, amit nekik nyújt, összhangba van az 1998. évi XXVI. a fogyatékos személyek jogairól és esélyegyenlőségük biztosításáról szóló törvény és annak módosításában 2013. évi LXII. tv., biztosítja az élet éléséhez mind azt, hogy esélyegyenlőségük megvalósuljon és képességeikhez mérten a legteljesebb életet élhessék. Az otthon biztosítja a normalizációs elvek érvényesülését, minden lakója részére foglalkoztatási formát szervez és kiemelt szerepet kap a foglalkoztatásban való benntartás, fejlesztés, képzés.

Cél, hogy aktív tagjai maradhassanak a társadalomnak önálló életvitelükkel és ők is hozzátegyék a nemzeti össztermékhez azt, amire képesek.

Célcsoport bemutatása

Az otthon szolgáltatásában részesülők ellátása az ide vonatkozó szabályokról szóló 1993. évi III. törvény a szociális igazgatásról és szociális ellátásról, és a 9/1999. (XI. 24.) SzCsM rendelet a személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátások igénybevételéről szóló szabályok alapján nyújt szolgáltatatást lakóinak.

A Napsugárház működtetésének célja a fogyatékossággal élő emberek élet- és lakáskörülményeinek normalizálása, a nem fogyatékos kortársaihoz való közelítés elősegítése, a sérült ember által is megélhető teljesebb élet lehetőségének megteremtése. Az emberi személyiség kiteljesítése a keresztény értékrend alapján, a szeretet segítségével a gyógyítás, a szemléletformálás.

A lakók itt nem fogyatékos kortársaikéhoz hasonló körülmények között, hasonló módon, hasonló térbeli és időbeli struktúrában, hasonló tiszteletben, bánásmódban részesülve az ép emberekével közös világban, ehhez minél több szálon kapcsolódva élnek majd.A hasonló életmód és bánásmód egyrészt személyiségük, emberi jogaik, személyes igényeik és kívánságaik messzemenő figyelembevételét jelenti, másrészt azt a célt, hogy kialakuljon bennük az egyéni lehetőségeikhez képest a legnagyobb önállóság, a felelősségvállalás és részvétel saját maguk ellátásában, környezetük alakításában, rendben tartásában.

Page 7: tiop342.mecsesegyesulet.hutiop342.mecsesegyesulet.hu/bemutatas.docx · Web viewA megszűnő férőhelyeken ellátott személyek számára egy új épület megvásárlására és megnyitására

A Napsugárház lakói

A ház lakói olyan értelmi fogyatékos fiatal felnőttek, akik az intézmény ellátásában vannak 15 éve. Mindannyian állami gondoskodásban növekedtek fel, ill. intézeti nevelésben részesültek.12 fő értelmi sérült fiatal számára nyújt ápoló-gondozó bentlakásos ellátást, 6 fiú és 6 lány részére.

Ők maradnának továbbra is lakói az otthonnak, illetve közülük költözik 4 fő át az új otthonba. Az új otthonban beköltözni kívánó további 4 fiatal szintén értelmi fogyatékos fiatal, akiknek nincs családjuk, vagy családjuk már meghalt. Jelenleg a nappali otthon ellátásába vannak és a támogató szolgálat segíti életük. Hosszútávon azonban a támogatott lakhatás jelenti számukra a megoldást.

A támogatott lakhatásba költözésnél a kiválasztás szempontjai egy új típusú szakmai program mentén valósulnak meg, amit a lakókkal állítunk össze. Ennek lényege, hogy ide olyan lakók kerülnek be, akik szeretnének aktívan részt venni az otthon életébe, önmaguk ellátásába és erre van igényük. Saját magukra mosni, főzni, és takarítani szeretnének. Mivel ők mind állami gondoskodásból jönnek, ezek fejlesztése és igénye teljesen más, mint a szülői háttérrel rendelkező fogyatékos embereknél. Ennek az igénynek kifejlesztése, szocializációja hiányzik a gyermekotthonban felnőtt fiatalok életéből, mivel a nagy intézetekben önmagukról és környezetükről gondoskodni nem kellett, mindent készen megkaptak.

Azonban pár fiatalnál megvan ez és ezt az igényt és célt a jelenlegi lakók fogalmazták meg. Az új ház kialakításába és elképzeléseibe a lakók véleménye és kérése jelenik meg. A szakmai létszámba ezért kevesebb szakember fog a támogatott lakhatásban dolgozni a rendeletnek megfelelően, viszont az ott dolgozó szakmai létszám háztartási ismeretek tanítására képzést kap a projekt indulása előtt, hogy tudja majd az új lakókat ezen szempontok mentén fejleszteni, segíteni.

A korszerűsítéssel és zsúfoltság csökkenésével járó pozitív hatások:

1. A fiatalok szeretnek itt élni. Azonban a ház vizesedéséből, a salétromosodásból, a szivárgó csapok, időnként leálló fűtés miatt sokszor frusztráltak, idegesek és feszültek, ami kihat a teljes napjukra, munkavégzésükre és viselkedésükre. A vizes falak sok allergiás betegség okozója, ami sok szenvedést okoz nekik. Ha a tárgyi feltételek megváltoznak, javulnak, akkor a naponkénti idegeskedés ezek miatt megszűnik, csökken feszültségük és biztonságba érzik maguk és kiegyensúlyozottá válnak, ami eredménye, hogy képesekké válnak minőségi munkavégzésre.

2. A szobák zsúfoltak, nagyon kell egymáshoz alkalmazkodni, kicsi a mozgástér és a légtér, reggelre nagyon elfogy a levegő, léghiány van, a levegő nehéz és büdös, az alvás benne nem pihentető. Ez a kicsi szobák egy ágyasra való átalakításával megszűnne.

3. A szakemberek megfelelő tárgyi feltételek között képesek színvonalas szakmai munkára, az ellátottak szükségleteire való odafigyelésre, gondoskodásra.

Lakókörnyezet felkészítése

1. A Petőfi utcán ahol a régi lakóotthon és a létrehozandó támogatott lakhatás található egy idősek otthona, egy iskola, egy óvoda és több üzlet, valamint

Page 8: tiop342.mecsesegyesulet.hutiop342.mecsesegyesulet.hu/bemutatas.docx · Web viewA megszűnő férőhelyeken ellátott személyek számára egy új épület megvásárlására és megnyitására

magánlakások vannak. Mivel a lakókörnyezet már ismeri ezeket a fiatalokat, ezért a felkészítő, tájékoztató programokat társadalmi érzékenyítéssel is összehozni kívánjuk. Ezt a projekt indulása utáni első három hónapban fogjuk elindítani. Ennek lépései:

- az iskola szakköri óráin a fiatalok által végzett tevékenységek: fazekasság, kosárfonás, gyöngyfűzés általuk bemutatásra kerül, közös osztályfőnöki órák keretében.

- a tanulók és tanárok meghívást kapnak az intézményben, a foglalkoztató műhelyekbe, ahol kipróbálhatják az előbb említett tárgyak készítését, valamint közös teázásra és beszélgetésre nyílik lehetőség osztályfőnöki óra keretében.

2. Az idősek otthona lakóinak, valamint a városi óvodát a fogyatékos fiatalok meglátogatják és harangkórusuk műsort ad nekik. Ez már most karácsonykor megtörtént és nagy tetszés aratott. Ezt folytatni fogjuk a jövőben is jeles ünnepekkor.

3. A szomszédok részére nyílt napot tartunk, amelyet meghirdetünk a kábel tévén, ahol megtekinthetik a otthonokat, a fiatalok munkáit, és leülhetnek egy kávé mellett beszélgetni velük. A nyílt nap témája a támogatott lakhatások létrehozása, valamint az ő megismerésük. A nyílt napot a pályázati program indulását követő első három hónapja alatti időszakra tervezzük. Célunk ezekkel a programokkal, hogy tájékoztassuk és felkészítsük a lakosságot egy új otthon létrehozására, valamint az, hogy megismerjék és megszeressék őket és érzékenyebbé váljanak a beteg, fogyatékos emberek problémái felé.

4. A PROJEKT EREDMÉNYEKÉNT MEGVALÓSULÓ SZOLGÁLTATÁS LEÍRÁSA

A Napsugár lakóotthon létrejötte 12 évvel ezelőtt a fogyatékos önálló életvitelt folytatni képtelen fiatalok életét segítette és segíti azóta is, ezen ellátás hiánypótló, mivel a bentlakásos intézményekben nincs férőhely és szakellátásuk nélkülözhetetlen. Jelenleg 12 fiatal él itt. A lakóotthonban nincs egyszeri belépési összeg. Nagyon sok fiatal szeretne bekerülni ide, akik fogyatékossággal élnek. A gyermekotthonok vezetői folyamatosan jelzik ez irányú szükségleteiket.

A ellátás következtében ezen fiatalok helyzete pozitív irányban változott és részlegesen megvalósul társadalmi integrációjuk:

1. Az intézet műhelyeiben aktívan dolgoznak, munkaviszonyuk van 2. Kialakultak olyan képességek, amely a másik közösségben lévő munkahelyre való

közlekedéshez kellenek, tájékozódáshoz.3. A személyes törődés és bánásmód következtében, olyan személyiségjegyek

fejlődtek ki, amelyek alapján viszonylag hamar tudnak jó kapcsolatba kerülni környezetükkel.

A pályázat eredménye lesz, hogy az a cél, amiért az intézmény létrejött továbbra is teljesül a mostani elvárások között egy magasabb színvonalon jogszabályi előírásoknak megfelelő feltételek között és további fogyatékos fiatalokat tesz képessé bekapcsolódni a társadalmi életbe, teszi életüket értékessé és hasznossá.

Page 9: tiop342.mecsesegyesulet.hutiop342.mecsesegyesulet.hu/bemutatas.docx · Web viewA megszűnő férőhelyeken ellátott személyek számára egy új épület megvásárlására és megnyitására

A projekt eredményeként ezek a fiatalok tovább élhetnek mind a 12-en egy sokkal teljesebb életet és sokkal jobb körülmények között, mint ahol saját erejükből tudnának élni és további 4 fiatal számára is megnyílik ennek lehetősége.

3.1. A korszerűsítendő Napsugár Fogyatékkal Élők Lakóotthona intézmény szakmai feladati a korszerűsítés folyamatában

A lakóotthon 2001. január 1. ével kapta meg működési engedélyét. A mellékletbe van a hiteles másolata. Az első engedély 10 főre szólt, majd a megnövekedett igények miatt 12 főre lett módosítva. A lakók száma 12 fő, de sokszor előfordul, hogy családtagok további fogyatékos emberek elhelyezését kérték átmenetileg 1-2 napra.

Az értelmi akadályozottsággal élő embereket úgy lehet a legmegfelelőbben szolgálni, ha az egész életívet átfogóan épülnek ki az egymáshoz illeszkedő és egymást kiegészítő foglalkozások, fejlesztések, mint az „élet váltófutásának versenyzői” kézből kézbe adjuk őket, így segítve boldogságukat a mindennapokban itt a Földön.Ezeket a fiatalok Tarhoson a Gyógypedagógiai Intézet és Gyermekotthon alapozó iskoláiban már évek óta arra készítették fel, hogy – saját képességeiket figyelembe véve – önálló, átlag emberi életet tudjanak élni. Az iskolákban – alapozó iskola, speciális szakiskola, készségfejlesztő, speciális szakiskola – megtanulták egyéni adottságaik függvényében az eredményes munkavégzést, a nevelőktől individuális megsegítést kaptak, mindvégig törekedve a függőségi helyzet csökkentésére.A nagykorúságuk elérése után a tarhosi intézményt el kellett hagyniuk és önmagukra lettek utalva, ellátásuk megszűnt. Ebbe a helyzetbe lépett be az egyesület, amikor létrehozta ezt a lakóotthont. Otthont és biztonságot hozott létre nekik.

A jelenleg 2 ágyas szobákban élnek a lakók. A korszerűsítést követően három szoba marad 2 ágyas, másik két szoba egy ágyas lesz, ezzel csökkentve azokban a szobákban a zsúfoltságot. Összesen 8 lakó marad az létrejövő támogatott lakhatást nyújtó Napsugár Otthonban.

A korszerűsítés során az alábbi feladatok elvégzésére fog sor kerülni:

A legfontosabb munkák, melyek feltétlenül szükségesek a régi épület korszerűsítéséhez:

az épületbe való akadálymentes bejutás biztosítása, rámpa építés (5% lejtés) az épületen belüli akadálymentes közlekedés kialakítása: a folyosón lévő válaszfal

bontása (mosókonyha előtt, így akadálymentes, kerekesszékkel is használható közlekedés megteremtése

akadálymentes parkoló tervezése a bejárat közelében a Petőfi utcai falak talajnedvesség elleni szigetelése, nyílászárók cseréje különnemű WC és fürdők felújítása, ajtók átpántolása padlóburkolatok kialakítása a folyosón, és a mosókonyhában klimatizált nappali és ebédlő kialakítása

A funkcionális átalakításhoz szükséges munkák mosókonyha – szárító - vasalóhelyiség kialakítása (meglévő sötét lakószobából)

fűtés kialakítása a meglévő központi fűtés rendszer bóvítésével, felújításával

Page 10: tiop342.mecsesegyesulet.hutiop342.mecsesegyesulet.hu/bemutatas.docx · Web viewA megszűnő férőhelyeken ellátott személyek számára egy új épület megvásárlására és megnyitására

a mosókonyhában mosdó és mosógépek vízvételi helyének kialakítása a vízvezeték rendszer bővítésével (szomszédos fürdőből)

a meglévő, megmaradó WC és fürdőszoba ajtajainak átpántolása, hogy minden ajtó kifelé nyíljon

mentori szoba kialakítása konyhabútor cseréje új, kültéri rámpa építés 5%-os lejtéssel, gépészeti rendszer bővítésével a tervezett mosókonyha fűtésének

kialakítása

a meglévő elektromos rendszer bővítésével a tervezett mosókonyha elektromos árammal való ellátása

az enyhén szellemi fogyatékkal élők igényeinek megfelelően a tájékozódást segítő piktogramok elhelyezése

csúszás és káprázás mentes burkolatok kialakítása

Az épület végleges kialakításánál, kivitelezésénél a 19/2002. (V.8.) OM rendelet, valamint a 1/2000. (I.7.) SzCsM. rendelet előírásait és a 369/2013 (X.24.) Korm. rendeletet be kell tartani.

Akadálymentesítés1. Épület körüli környezet kialakítása1. Járdák, gyalogutak kialakítása

A gyalogos út egyenletes, sík felülettel lesz kialakítva. A burkolat felületi érdessége nem haladja meg a 0,5 cm-t.

A gyalogos útvonalnak nem lesz 5%-nál nagyobb menetirányú lejtése. A megfelelő vízelvezetés szempontjából a járdafelületet 1,5%-os maximális oldallejtéssel lesz kialakítva.

Vízelvezető csatornák, rácsok elhelyezését kerülni kell a gyalogos út mentén. Ha ez nem lehetséges, akkor az elhelyezésre kerülő vízelvezető árkok rácsainak nagysága legfeljebb 2x2 cm legyen a bottal illetve mankóval történő biztonságos közlekedés érdekében.

A vakok és gyengénlátók közlekedésének és tájékozódási képességének segítése érdekében a járdaszegélyek folytonos kialakításúak. A jó észlelhetőség és érzékelhetőség érdekében a szegélyek minimális magassága lehetőleg 7,5 cm legyen. A szegélyek lekerekített - letört – élkialakításúak lesznek.

A különböző felületképző anyagok megválasztásakor figyelembe kell venni az anyagok tulajdonságait (szín, érdesség, keménység), valamint hogy a kialakítandó felület milyen szerepet játszik az érzékelésben.A felületképző anyagok variálása a vakok és gyengénlátók tájékozódását segíti: vezetővonalak, akadályok előtti figyelmeztető jelzés, stb. Ezeket a jelöléseket, kialakításokat az infokommunikációs kiviteli terv tartalmazza majd.

2. Megközelítés

Page 11: tiop342.mecsesegyesulet.hutiop342.mecsesegyesulet.hu/bemutatas.docx · Web viewA megszűnő férőhelyeken ellátott személyek számára egy új épület megvásárlására és megnyitására

Az épület akadálymentes megközelítésére a Petőfi utcai bejáratokon át nem oldható meg. Az épület helyi egyedi védelem alatt áll. A kerti bejárathoz a meglévő teraszra szabályos rámpa készül. A rámpa az OTÉK előírásának figyelembevételével 5% lejtéssel készül. A rámpakar szabad szélessége az OTÉK-ban előírt minimális 1,20 m szélességet biztosítja. A rámpa épület felőli oldalán 7,5 cm magasságú kiemelt szegély készül. A rámpa vonalát követően kétsoros, a járófelülettől mért 0,70 és 0,95 m magasságban elhelyezett 4-5 cm átmérőjű kör keresztmetszetű korlát, (a jelenlegi korlát felhasználásával) készül. A korlát a rámpa indulásánál és érkezésénél 30 cm-rel túlnyúlik, ahol az balesetveszélyt nem okoz. A markolat megfogása fém oszlopokon, alulról történik. A rámpa burkolata kiselemes térkő-burkolat, amely kellően szilárd, egyenletes felületet biztosít.

2.1. Bejárat kialakítása Az akadálymentes bejárat az udvar felől, a folyosóra nyílik. A bejáratok mindkét

oldalán a mozgáshoz - manőverezéshez - megfelelő méretű (1,50x1,50m), vízszintes hely biztosított. A bejárat külső oldali pihenője a vízelvezetéstől függően a belső padlószinttől -0,2 cm különbséggel lesz kialakítva.

Az ajtólap üvegezett ajtólappal van kialakítva, az ajtó nyitásának láthatósága és a forgalom biztonsága érdekében is megfelel. A küszöb maximum 2 cm magas és lehetőleg legömbölyített legyen.

A zárszerkezetek, kilincsek, az összes kezelőszerv a padlószinttől 0,85 és 1,10 m közötti magasságban helyezkednek el.

2.2. Bejárat mérete, helyigények A folyosó elég tágas a kerekesszék fennakadás nélküli átjárásához, illetve az ajtók

megfelelő használásához, a padlóburkolata vízszintes és csúszásmentes kialakítású.

Sárkaparó rácsok nyílásainak nagyságát maximálisan 2x2 cm-nek kell megválasztani. A lábtörlő süppedésmentes legyen.

Az épület bejáratánál tervezett információs tábla, amely tartalmazza az épület alaprajzát segíti az épületen belüli tájékozódást, megfelelő információt nyújt az épületben lévő funkciók elhelyezkedéséről és azok megközelíthetőségéről.

3. Belső közlekedés3.1. Előszoba, folyosó

A folyosón lévő válaszfal (jelenlegi mosókonyhát választja le) elbontásával az folyosó szabad szélessége megfelelő, a kifelé nyíló fürdő és WC ajtók kezelése, a kerekesszékkel történő manőverezés is biztosított. Helyi szűkületek a folyosó szélességét 0,90 m-re sehol sem szűkítik le. A folyosón biztosított a kerekesszékkel történő megfordulás.

A közlekedők, folyosók és egyéb személyforgalmi területek szabad belmagassága a 2,20 m-t meghaladja.

4. Belső helyiségek, kialakítása4.1. Járófelületek

Page 12: tiop342.mecsesegyesulet.hutiop342.mecsesegyesulet.hu/bemutatas.docx · Web viewA megszűnő férőhelyeken ellátott személyek számára egy új épület megvásárlására és megnyitására

Az akadálymentes közlekedés érdekében az átalakított helyiségeknek csúszásmentes, szilárd és könnyen tisztán tartható burkolattal kell rendelkezniük.

4.2. Biztonsági rendszerek

Az akadálymentes WC-mosdó helyiségekben alacsonyfeszültségű vészjelző berendezés kerül telepítésre, amely fény és hangjelzéssel jelez.

4.3. WC-mosdó, fürdő helyiség kialakítása Az épületben egy meglévő akadálymentes WC van, és egy-egy különnemű fürdő,

melyben WC is elhelyezésre került. A tervezett átalakítás során a fürdők is akadálymentesek lesznek. A zuhanytálcákat elbontjuk, új, vizesen is csúszásmentes, világos színű burkolatot tervezünk, így megfelelő kontrasztos kialakítás jön létre, mely segíti az érzékelést is.

Az akadálymentes használhatóságához olyan méretű illemhelyet biztosítottunk, amely lehetővé teszi a kerekesszéket használó személy részére a 180 fokos megfordulást.

Az akadálymentes használatot nyújtó fürdő-WC helyiség az előtérből önállóan (100/210) nyílik. Az ajtókat át kell pántolni kifelé nyílóra. A WC ajtó könnyen nyitható, és kerekesszékben ülve is zárható. A fürdők és az illemhely ajtaja vész esetén kívülről is nyitható WC-zárral (reteszelővel) lesz ellátva.

A WC csésze úgy lett tervezve, hogy egy aktív használó kerekesszékből történő átülése lehetséges legyen. Az akadálymentes használhatóság érdekében a WC-csésze oldalán a minimum 0,80 m széles hely, a WC-csésze előtt pedig a minimum 1,50 m hosszúságú hely biztosított.

Az akadálymentes használhatóság érdekében a WC-ülőke a padlószinttől 0,46 - 0,48 m magasan helyezkedjen el, a fal síkjától számított kiállása pedig minimum 0,70 m legyen.

A kerekesszékből a WC-re történő átülés segítése érdekében a WC-csésze mindkét oldalán kapaszkodókat kell elhelyezni. A kapaszkodók használata az átülés módjától és a használó szokásaitól, képességeitől függően különböző lehet. A különböző használhatóság érdekében a WC-csésze nem a fal felöli oldalán felhajtható kapaszkodó elhelyezése szükséges. A kapaszkodók ideális magassága minden esetben a padlóvonaltól mért 0,75 m.

A mosdó felett olyan magas tükröt kell elhelyezni, hogy az állva és ülve is teljes értékűen használható legyen.

A vizes helyiségekben még vizes állapotban is csúszásmentes padlóburkolatot terveztünk. Könnyen tisztítható padlók, falak és szerelvények legyenek elhelyezve. A kontrasztos hatás úgy érvényesül, ha a sötétkék csempeburkolathoz világos színű padlóburkolatot választunk.

A helyiségben balesetveszélyt jelentő éles és kiálló sarkok nem lehetnek. Az ajtó belső oldalán a padlóvonaltól mért 0,75 m magasságban vízszintesen

elhelyezett, 55 cm hosszúságú, 32 mm átmérőjű színterezett acél ajtóbehúzó korláttal készül. Az illemhely ajtaja vész esetén kívülről is nyitható WC-zárral (reteszelővel) lesz ellátva.

Az akadálymentes WC-mosdó helyiségekben alacsonyfeszültségű vészjelző berendezés kerül telepítésre, amely fény és hangjelzéssel jelez.

Page 13: tiop342.mecsesegyesulet.hutiop342.mecsesegyesulet.hu/bemutatas.docx · Web viewA megszűnő férőhelyeken ellátott személyek számára egy új épület megvásárlására és megnyitására

3.2. A zsúfoltság csökkentést kiváltó támogatott lakhatás létrehozásának szakmai feladatai a korszerűsítés folyamatában.

A megvásárolandó épület címe:Mezőberény, Mécses Szolgáló Közösség Egyesülete támogatott lakhatásának kialakítása

5650 Mezőberény, Petőfi u. 55. sz. társasházból, hrsz.: 917/A/1 és 917/A/2

Szakmai feladatok a vásárlás és átalakítási munkák során:

1. Épület megvásárlása, a vételár 21,6 millió forint. A előszerződésbe az eladó garantálták a vételárat és hogy az épületet fenntartják a szervezet számára.

2. Az épület átalakítása támogatott lakhatási funkcióra: az épületbe való akadálymentes rámpás bejutás biztosítása akadálymentes parkoló tervezése a bejárat közelében az eredetileg gépkocsi tárolónak épült helyiségek padlószintjének megemelése,

(talajnedvesség elleni szigetelés, hőszigetelés beépítésével, nyílászárók

Page 14: tiop342.mecsesegyesulet.hutiop342.mecsesegyesulet.hu/bemutatas.docx · Web viewA megszűnő férőhelyeken ellátott személyek számára egy új épület megvásárlására és megnyitására

cseréjével) a lakások padlószintjének magasságára, így az épületen belüli akadálymentes közlekedés lehetőségének megteremtése

különnemű WC és fürdők tervezése, legalább egy-egy akadálymentes WC és fürdő kialakítása

mosókonyha – szárító - vasalóhelyiség kialakítása mentori szoba és vendégszoba kialakítása, mert ez nagyon hiányzott a korábban

kialakított otthonok működéséhez fedett nagy terasz, amely közös együttlétek és programok helyszíne klimatizált nappali és ebédlő

A funkcionális átalakításhoz szükséges munkák a kamrák elbontása, így kerekesszékkel is használható előszobák kialakítása a gépkocsi tárolók között az udvar felőli oldalon a válaszfal elbontása, nappali

kialakítása, gépkocsi tárolók ajtajainak bontása,

a terven jelölt új nyílászárók elhelyezése (szerkezeti átalakítás itt nem történik)

új válaszfal építése a nappali mindkét oldalán a konyhákkal való akadálymentes kapcsolat

kialakítása 100/210-es ajtók beépítése (terv szerint-szerkezeti fal bontás!)

padlóburkolatok kialakítása, abban a központi fűtés vezetékek elhelyezése, talajnedvesség elleni szigetelés, hőszigetelés,

egy akadálymentes fürdő-WC kialakítása, ez egyben a női fürdő-WC is lesz a meglévő, megmaradó WC és fürdőszoba ajtajainak átpántolása, hogy

minden ajtó kifelé nyíljon

mosókonyha, szárító-vasaló helyiség kialakítása az egyik konyhából konyhák ajtajainak cseréje 100/210-es méretre új, kültéri „tereprámpa” , fedett terasz és burkolatok építése gépészeti rendszer bővítésével a tervezett nappali és vendégszoba fűtésének

kialakítása

a meglévő elektromos rendszer bővítésével a tervezett helyiségek elektromos árammal való ellátása

a szellemi fogyatékkal élők igényeinek megfelelően a tájékozódást segítő piktogramok elhelyezése

csúszás és káprázás mentes burkolatok kialakítása

Az épület végleges kialakításánál, kivitelezésénél a 19/2002. (V.8.) OM rendelet, valamint a 1/2000. (I.7.) SzCsM. rendelet előírásait be kell tartani.

Akadálymentesítés1. Épület körüli környezet kialakítása1.2. Járdák, gyalogutak kialakítása

A gyalogos út egyenletes, sík felülettel lesz kialakítva. A burkolat felületi érdessége nem haladja meg a 0,5 cm-t.

A gyalogos útvonalnak nem lesz 8%-nál nagyobb menetirányú lejtése. A megfelelő vízelvezetés szempontjából a járdafelületet 1,5%-os maximális oldallejtéssel lesz kialakítva.

Page 15: tiop342.mecsesegyesulet.hutiop342.mecsesegyesulet.hu/bemutatas.docx · Web viewA megszűnő férőhelyeken ellátott személyek számára egy új épület megvásárlására és megnyitására

Vízelvezető csatornák, rácsok elhelyezését kerülni kell a gyalogos út mentén. Ha ez nem lehetséges, akkor az elhelyezésre kerülő vízelvezető árkok rácsainak nagysága legfeljebb 2x2 cm legyen a bottal illetve mankóval történő biztonságos közlekedés érdekében.

A vakok és gyengénlátók közlekedésének és tájékozódási képességének segítése érdekében a járdaszegélyek folytonos kialakításúak. A jó észlelhetőség és érzékelhetőség érdekében a szegélyek minimális magassága lehetőleg 7,5 cm legyen. A szegélyek lekerekített - letört – élkialakításúak lesznek.

A különböző felületképző anyagok megválasztásakor figyelembe kell venni az anyagok tulajdonságait (szín, érdesség, keménység), valamint hogy a kialakítandó felület milyen szerepet játszik az érzékelésben.A felületképző anyagok variálása a vakok és gyengénlátók tájékozódását segíti: vezetővonalak, akadályok előtti figyelmeztető jelzés, stb. Ezeket a jelöléseket, kialakításokat az infokommunikációs kiviteli terv tartalmazza.

2. Megközelítés

Az épület akadálymentes megközelítése a Petőfi utcai bejáratokon át nem oldható meg, az épület egyedi szerkezeti kialakítása miatt. A rámpa az OTÉK előírásának figyelembevételével 5% lejtéssel készül. A rámpakar szabad szélessége az OTÉK-ban előírt minimális 1,20 m szélességet biztosítja. A rámpa épület felőli oldalán 10 cm magasságú kiemelt szegély készül. A kert felöli oldalon tereplejtő készül, növények kiültetésével. A rámpa vonalát követően kétsoros, a járófelülettől mért 0,70 és 0,95 m magasságban elhelyezett 4-5 cm átmérőjű kör keresztmetszetű korlát készül az épület, a nyílászárók színével megegyező színű mázolással. A korlát a rámpa indulásánál és érkezésénél 30cm-el túlnyúlik, ahol az balesetveszélyt nem okoz. A markolat megfogása fém oszlopokon, alulról történik. A rámpa burkolata kiselemes térkő-burkolat, amely kellően szilárd, egyenletes felületet biztosít.

2.1. Bejárat kialakítása Az akadálymentes bejárat az udvar felől, a folyósóra nyílik. A bejáratok mindkét

oldalán a mozgáshoz - manőverezéshez - megfelelő méretű (1,50x1,50m), vízszintes hely biztosított. A bejárat külső oldali pihenője a vízelvezetéstől függően a belső padlószinttől -0,2 cm különbséggel lesz kialakítva.

A zárszerkezetek, kilincsek, az összes kezelőszerv a padlószinttől 0,85 és 1,10 m közötti magasságban helyezkedik el.

2.2. Bejárat mérete, helyigények A társalgó- nappali szoba elég tágas a kerekesszék fennakadás nélküli

átjárásához, illetve az ajtók megfelelő használásához, a padlóburkolata vízszintes és csúszásmentes kialakítású lesz.

Sárkaparó rácsok nyílásainak nagyságát maximálisan 2x2 cm-nek kell megválasztani. A lábtörlő süppedésmentes legyen.

Az épület bejáratánál elhelyezett információs tábla, amely tartalmazza az épület szintjeinek alaprajzát segíti az épületen belüli tájékozódást, megfelelő információt nyújt az épületben lévő funkciók elhelyezkedéséről és azok megközelíthetőségéről. Az alaprajzi térképeket tapintható kialakításban, fedett helyen, a bejárat közelében, az előtető alatt tervezzük elhelyezni, hogy a látáskárosultak igényeit is kielégítse.

Page 16: tiop342.mecsesegyesulet.hutiop342.mecsesegyesulet.hu/bemutatas.docx · Web viewA megszűnő férőhelyeken ellátott személyek számára egy új épület megvásárlására és megnyitására

3. Belső közlekedés A közlekedők, folyosók és egyéb személyforgalmi területek szabad belmagassága

a 2,20 m-t meghaladja.

4. Belső helyiségek, kialakítása4.1. Járófelületek

Az akadálymentes közlekedés érdekében az átalakított helyiségeknek csúszásmentes, szilárd és könnyen tisztán tartható burkolattal kell rendelkezniük.

4.2. Biztonsági rendszerek

Az épületbe tervezett akadálymentes WC-ben vészjelző berendezést kell kialakítani.

4.3. WC-mosdó, fürdő helyiség kialakítása Az épületben egy akadálymentes WC-t tervezünk. Az akadálymentes használhatóságához olyan méretű illemhelyet biztosítottunk,

amely lehetővé teszi a kerekesszéket használó személy részére a 180 fokos megfordulást.

Az akadálymentes használatot nyújtó WC-mosdó helyiség az előtérből önállóan (100/210) nyílik. WC ajtó könnyen nyitható, és kerekesszékben ülve is zárható legyen. Az illemhely ajtaja vész esetén kívülről is nyitható WC-zárral (reteszelővel) lesz ellátva.

A WC csésze úgy lett tervezve, hogy egy aktív használó kerekesszékből történő átülése lehetséges legyen. Az akadálymentes használhatóság érdekében a WC-csésze oldalán a minimum 0,80 m széles hely, a WC-csésze előtt pedig a minimum 1,50 m hosszúságú hely biztosított.

Az akadálymentes használhatóság érdekében a WC-ülőke a padlószinttől 0,46 - 0,48 m magasan helyezkedjen el, a fal síkjától számított kiállása pedig minimum 0,70 m legyen.

A kerekesszékből a WC-re történő átülés segítése érdekében a WC-csésze mindkét oldalán is kapaszkodókat kell elhelyezni. A kapaszkodók használata az átülés módjától és a használó szokásaitól, képességeitől függően különböző lehet. A különböző használhatóság érdekében a WC-csésze nem a fal felöli oldalán felhajtható kapaszkodó elhelyezése szükséges. A kapaszkodók ideális magassága minden esetben a padlóvonaltól mért 0,75 m.

Az akadálymentes fürdőszobában egy zuhanyozó kerül kialakításra, falra szerelt lehajtható ülőkével, ülő helyzetből is elérhető zuhany csapteleppel, vízszintes és függőleges kapaszkodóval.

Konkáv peremkialakítású, könyöklő résszel ellátott mosdó elhelyezését terveztük. A mosdó mindkét oldalán kapaszkodót terveztünk. A mosdó megközelíthetősége miatt a mosdókagyló a padlószinttől 0,85 m magasan helyezkedik el.

A mosdó felett olyan magas tükröt kell elhelyezni, hogy az állva és ülve is teljes értékűen használható legyen.

A vizes helyiségekben még vizes állapotban is csúszásmentes padlóburkolatot terveztünk. Könnyen tisztítható padlók, falak és szerelvények legyenek elhelyezve.

A helyiségben balesetveszélyt jelentő éles és kiálló sarkok nem lehetnek. Az ajtó belső oldalán a padlóvonaltól mért 0,75 m magasságban vízszintesen

elhelyezett, 55 cm hosszúságú, 32 mm átmérőjű színterezett acél ajtóbehúzó korláttal készül. Az illemhely ajtaja vész esetén kívülről is nyitható WC-zárral (reteszelővel) lesz ellátva.

Page 17: tiop342.mecsesegyesulet.hutiop342.mecsesegyesulet.hu/bemutatas.docx · Web viewA megszűnő férőhelyeken ellátott személyek számára egy új épület megvásárlására és megnyitására

Az akadálymentes WC-mosdó helyiségekben alacsonyfeszültségű vészjelző berendezés kerül telepítésre, amely fény és hangjelzéssel jelez.

A Remény ház lakói

A ház lakói olyan értelmi fogyatékos illetve autizmussal élő fiatal felnőttek, akik az intézmény ellátásában vannak 15 éve vagy családból költöznek be.

A régi otthonból költözik át 4 fő. Az új otthonban beköltözni kívánó további 4 fiatal szintén értelmi fogyatékos fiatal, akiknek idősödő szülők családjuk, vagy családjuk már meghalt. Jelenleg a nappali otthon ellátásába vannak és a támogató szolgálat segíti életük. Hosszútávon azonban a támogatott lakhatás jelenti számukra a megoldást.

A meglévő állapot képes dokumentációja