Top Banner
БҚО Казталов ауданы Тереңкөл ауылы Тереңкөл орта жалпы білім беретін мектебінің бастауыш сынып мұғалімі Мусагалиева Мерует Утемисовна Пән: Сауат ашу Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:Тыңдалым және айтылым Ортақ тақырып: « Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті» Күні:21.02.2018ж Сынып:1 «ә» Мектеп:Тереңкөл ОЖББМ Мұғалімі: Мусагалиева Мерует У. Қатысқандар саны:10 Қатыспағандар саны:0 Сабақтың тақырыбы: Кейіпкерлерді сипаттаймын. Ю әрпі. Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 1.1.9.1 сөздегі дыбыс түрлерін (дауысты, дауыссыз, жуан және жіңішке дауыстылар) ажырату және дұрыс дыбыстау 1.2.2.1 мәтінде автордың кім (не) туралы айтқысы келгенін түсіну Сабақтың мақсаттары Барлық оқушылар:Дыбыстарды дұрыс айтады, каллиграфиялық талапқа сай жазады. Көптеген оқушылар: Сөздегі дыбыстардың түрлерін (дауысты/дауыссыз, жуан және жіңішке дауыстылар) анықтайды. Кейбір оқушылар: Мәтіннің тақырыбын анықтайды. Автордың ойын болжап айтады. Тілдік мақсаттар - Қосарлы дауысты дыбыс - Ю әрпі орыс тілінде де Ю әрпі, ағылшынша кю деп айтылады.Q деп жазылады. Талқыланатын сұрақтар: - Аю қандай аң? - Түсі қандай? - Оның аяғы қандай болады? - Ол қайда тіршілік етеді.?
10

bilimgylym.files.wordpress.com  · Web view2018-02-25 · Ф дыбысы және әрпі «Кэррол» әдісін ... Сөйтіп аю түлкі мен қасқырдан

Dec 27, 2019

Download

Documents

dariahiddleston
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: bilimgylym.files.wordpress.com  · Web view2018-02-25 · Ф дыбысы және әрпі «Кэррол» әдісін ... Сөйтіп аю түлкі мен қасқырдан

БҚО Казталов ауданы Тереңкөл ауылы

Тереңкөл орта жалпы білім беретін мектебініңбастауыш сынып мұғалімі

Мусагалиева Мерует Утемисовна

Пән: Сауат ашуҰзақ мерзімді жоспар бөлімі:Тыңдалым және айтылымОртақ тақырып: « Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті»Күні:21.02.2018ж Сынып:1 «ә»

Мектеп:Тереңкөл ОЖББММұғалімі: Мусагалиева Мерует У.

Қатысқандар саны:10Қатыспағандар саны:0

Сабақтың тақырыбы: Кейіпкерлерді сипаттаймын. Ю әрпі.Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.1.9.1 сөздегі дыбыс түрлерін (дауысты, дауыссыз, жуан және жіңішке дауыстылар) ажырату және дұрыс дыбыстау1.2.2.1 мәтінде автордың кім (не) туралы айтқысы келгенін түсіну

Сабақтың мақсаттары Барлық оқушылар:Дыбыстарды дұрыс айтады, каллиграфиялық талапқа сай жазады.Көптеген оқушылар: Сөздегі дыбыстардың түрлерін (дауысты/дауыссыз, жуан және жіңішке дауыстылар) анықтайды.Кейбір оқушылар: Мәтіннің тақырыбын анықтайды. Автордың ойын болжап айтады.

Тілдік мақсаттар - Қосарлы дауысты дыбыс- Ю әрпі орыс тілінде де Ю әрпі, ағылшынша кю деп айтылады.Q деп жазылады.Талқыланатын сұрақтар:

- Аю қандай аң?- Түсі қандай?- Оның аяғы қандай болады?- Ол қайда тіршілік етеді.?

Құндылықтарды дарыту: Құрмет: Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс: Дүниетану сабағы.АКТ қолдану дағдылары: Аудиожазба- мәтінді оқуда, ю әрпі

туралы айтылуда қолданамын.Слайд- аю туралы мағлұмат беру кезінде қолданамын.

Бастапқы білім Сөздегі дыбыстардың түрлерін (дауысты/дауыссыз, жуан және жіңішке дауыстылар) анықтай алады. Дыбыстарды дұрыс айтуға дағдыланған.

Page 2: bilimgylym.files.wordpress.com  · Web view2018-02-25 · Ф дыбысы және әрпі «Кэррол» әдісін ... Сөйтіп аю түлкі мен қасқырдан

Сабақ барысы:Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы:Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру 2 минут

3 минут

ШиратуСыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру мақсатында «Әсем күлкі» шеңбер құрып тұрғызу.- Көңіл күйлеріңіз қалай?- Керемет (қолдарын көтереді)-Сабаққа дайындықтарыңыз қалай?-Тамаша (алақандарын шапалақтайды)-Ендеше сабағымызды бастайық!Әр оқушыға сөздер беріледі. Ферма, фирма, футбол, фото, кофе, кафе, телефон, Африка деген сөздерді оқып, ф әрпі сөз басынды кездесетіндер бір топ, ф әрпі сөз ортасынды кездесетіндер екінші топқа бөлінеді. ҚБ«Басбармақ» әдісімен өзін-өзі бағалау.

Үй тапсырмасын қайталауФ дыбысы және әрпі

«Кэррол» әдісін қолданамын

Сөздер:ферма, фирма, футбол, фото, факс, кофе, кафе, телефон, африка, телеграф, Қожанасыр, Алдаркөсе.

Сөздер

Сөздер жазылған карточкалар

Ф ә

рпі с

өз

басы

нда

Ф әрпі жоқ сөз

Ф ә

рпі с

өз б

асы

нда

ем

ес

Ф әрпі сөз ортасында

Page 3: bilimgylym.files.wordpress.com  · Web view2018-02-25 · Ф дыбысы және әрпі «Кэррол» әдісін ... Сөйтіп аю түлкі мен қасқырдан

Ю

Й У

ҚБ: «От шашу» әдісі Сабақтың ортасы30 минут

Оқушыларға оқу мақсатын таныстыру(Ұ) «Ол не?»- Оқушылар, мен сендерге

жұмбақ жасырамын, ал сендер жұмбақтың шешуін табасыңдар.

Жұмбақ1) Алты ай бойы ұйықтайтын,

Білесің бе батырды?Бұл қандай аң? (аю)

- Ендеше, балалар, бүгінгі өтетін әрпіміз Ю әрпі - дауысты дыбыс.

Ю әрпі туралы аудиожазбаны тыңдату

МК - Екі дыбыстан құралған

дыбыс.

-Ю әрпі орыс тілінде де Ю әрпі,ағылшынша кю деп айтылады.Q деп жазылады.

1 (Ж) Оқулықпен жұмыс

Сөздерді оқу, талдау

Қ ұ ю

т ү ю

Е с е ю

А з а ю

Аю суреті

Аудио жазбаҮнтаспа арқылы ю әрпі туралы тыңдату

Оқулық 104 бет

Сызба және көк, қызыл шаршылы қағаздар

Page 4: bilimgylym.files.wordpress.com  · Web view2018-02-25 · Ф дыбысы және әрпі «Кэррол» әдісін ... Сөйтіп аю түлкі мен қасқырдан

Ү л к е ю

К ө б е ю Қою, қию

МК-Ю-дыбысы орыс тілінде сөздердің басында кездеседі, ал қазақ тілінде Ю дыбысынан басталатын сөз жоқ көбіне сөздердің соңында кездеседі.

-ҚБ: «Жұлдызша» Өзара бағалау

2 Мәтінді аудио жазбадан «Стоп кадр» әдісі арқылы тыңдату

«Жеңімпаз аю» Аю, түлкі, қасқыр –үшеуі жарысты. /стоп/ Қорбаңдаған аю араның ұясын бұзып кетті. Аралар аюды шаға бастады. /стоп/ Араларға таланған аю тез жүгірді. /стоп/ Сөйтіп аю түлкі мен қасқырдан озып кетті.

Оқушыларға аудиоматериалға байланысты негізі ойды анықтауға бағытталған жетекші сұрақтар қойылады.«Ашық микрофон» әдісі.Мұғалім сұрақ дайындап, микрофон арқылы келесі оқушыға сұрақ қояды.

1. мәтін не туралы?2. Негізгі кейіпкерлерді ата.3. Аю не істеді?4. Аралар не істеді?

Жұлдызша

Мәтінге байланысты сурет

Үнтаспа

Слайд

Page 5: bilimgylym.files.wordpress.com  · Web view2018-02-25 · Ф дыбысы және әрпі «Кэррол» әдісін ... Сөйтіп аю түлкі мен қасқырдан

5. Мәреге бірінші келгені қайсы? Неге?

ҚБ: Мұғалімнің кері байланысы «Екі жұлдыз, бір ұсыныс»» әдісі

МК- Аюлар-мығым аяқты, тауда,

орманда тіпті арктикалық аймақтарда кездеседі. Аюлар етпен қоректенетін жыртқыш аң, аю жемістерді де жей береді. Аюлар қынамен, тамырлармен, жаңғақтармен, шөптермен, балмен, құрттармен, құмырсқалармен қоректенеді. Негізі аюлардың сегіз түрі белгілі. Олар:Азия қара аюы, қоңыр аю, солтүстік Америка қара аюы, панда, ақ аю, ерінді аю, көзілдірікті аюы және малай аюы. Аюлар ұйқыға күзде дайындала бастайды. Аюлар апанда өмір сүреді. Ақ аюлар- ең үлкен аюлар. Ақ аюлар теңіз мұзында өмір сүреді. Ақ аюлар өте жақсы жүзеді. Ақ аюлар су астында екі минуттан аса шықпай тұра алады.

3. (Т) Сұрақтар бойынша аюды сипатта.

Аю суреті. Сызбаны толтыру - Аю қандай аң?- Түсі қандай?- Оның аяғы қандай болады?- Ол қайда тіршілік етеді.?

ҚБ: «Бағдаршам» әдісі оқушылар топ бағалауы

Аю суреті салынған А3 формат

сызба

Page 6: bilimgylym.files.wordpress.com  · Web view2018-02-25 · Ф дыбысы және әрпі «Кэррол» әдісін ... Сөйтіп аю түлкі мен қасқырдан

Сергіту сәті«Аю туралы ән» тыңдату

Саралау тапсырмалары:

Барлық оқушылар:аюды бейнелеген сөздерге дыбыстық талдау жасайды.

Көптеген оқушылар: Аю туралы не білесің?Ақпарат береді.

Кейбір оқушылар:Аю туралы қандай ертегі білесің? Баяндап, айтып бер.

ҚБ:«Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісі

4 тапсырма(Ж) Көп нүктенің орнына төмендегі керекті сөздерді қойып жаз.Әлия......(не) ойды. Фарида......(қандай) айран ұйытты. Сүтті ыдысқа....(не істеу) керек.Керекті сөздер: құю, ою, қою.

ҚБ: «Ақша маркалары» 5000тг, 2000тг, 1000тг

5 тапсырмаДәптермен жұмыс Ю әрпіне байланысты жазу үлгісін көрсету Үлгі бойынша ю әрпін жазу

Үй тапсырмасын беру: «Жеңімпаз аю» мәтінді оқып келу

Сабақтың соңы:5 минут

Кері байланыс.«Менің сөзім»Ұйымдастыру: ұжыммен жұмыс.Мақсаты: оқушылардың сабақта алған білім, білігін бағалау. Сипаттамасы:сыныптан бір оқушы тұрып, сабақтан бүгінгі үйренгендерін қорытындылап айтады. Айтып болған соң, басқа бір оқушының атын атайды. Сөзді сол оқушы жалғастырып, сабаққа рефлексия жасайды. Барлық оқушы

Микрофон қолдануға болады

Page 7: bilimgylym.files.wordpress.com  · Web view2018-02-25 · Ф дыбысы және әрпі «Кэррол» әдісін ... Сөйтіп аю түлкі мен қасқырдан

сабақты қорытындылауға осы ретпен қатысады және «Кеме, ұшақ, пойыз» әдісі арқылы өзін –өзі бағалайды.

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау

көрсетуді жоспарлайсыз?

Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспар

лайсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасы

ныңсақталуы

Оқушылардың белсенділігін арттыру мақсатында жеке, жұптық, топтық жұмыс ұсынылды. Тапсырмалар жоспарлау кезінде оның қолжетімділігі қарастырылды. Қабілетті оқушыларға бүгінгі өмірмен байланысты дәлелдемелер келтірілді. Саралау тапсырмалары:А деңгейі: аюды бейнелеген сөздерге дыбыстық талдау жасайды. В деңгейі:Аю туралы не білесің? Ақпарат береді.С деңгейі:Аю туралы қандай ертегі білесің? Баяндап, айтып бер.

Оқу мақсатына жету үшін жоспарланған тапсырмаларды орындау барысында оқушыны жетелеу үшін қалыптастырушы және критериалды бағалау өлшемдерін пайдалануды жоспарланды. Мұғалім оқушылардың іс-әрекетін бақылап, топтар, жұптар арасындағы өзара ынтымақтастықты бағамдайды. Үй тапсырмасын сұрау мақсатында «Кэррол» әдісін қолдандым.«Ашық микрофон» әдісі. Оқушы сұрақ дайындап, микрофон арқылы келесі оқушыға сұрақ қояды. Оқушының меңгеру деңгейін анықтау үшін мұғалімнің кері байланысы «Екі жұлдыз, бір ұсыныс»» әдісі, «От шашу», «Басбармақ», «Бағдаршам», «Ақша маркалары» әдістерін қолдандым. Сабақ соңында кері байланыс арқылы қалыптастырушы бағалау жасайды.

Дүниетану

Кабинет ішінде оқушылардың еркін қозғалуына және бір- бірімен жақын байланыс жасауына жағдай жасалады. Уақытты тиімді қолдануға үйрету

Сергіту сәтінде ережені сақтау