Top Banner
Комунальний заклад «Районний методичний кабінет Немирівської районної ради» Універсальна десяткова класифікація (УДК): знайомимось, вивчаємо, впроваджуємо (методичні рекомендації шкільним бібліотекарям щодо впровадження УДК в практику роботи шкільних бібліотек) 1
51

 · Web viewУ 1895 році з ініціативи бельгійських вчених Поля Отле й Анрі Лафонтена відбулась Міжнародна

Dec 24, 2019

Download

Documents

dariahiddleston
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1:  · Web viewУ 1895 році з ініціативи бельгійських вчених Поля Отле й Анрі Лафонтена відбулась Міжнародна

Комунальний заклад «Районний методичний кабінет Немирівської районної ради»

Універсальна десяткова класифікація (УДК): знайомимось, вивчаємо,

впроваджуємо(методичні рекомендації шкільним бібліотекарям щодо впровадження

УДК в практику роботи шкільних бібліотек)

Немирів 2018

1

Page 2:  · Web viewУ 1895 році з ініціативи бельгійських вчених Поля Отле й Анрі Лафонтена відбулась Міжнародна

Універсальна десяткова класифікація (УДК): знайомимось, вивчаємо, впроваджуємо (методичні рекомендації щодо впровадження УДК в практику роботи шкільних бібліотек)

Упорядник: Януш Ірина Миколаївна, методист комунального закладу «Районний методичний кабінет Немирівської районної ради»

Запропоновані методичні рекомендації спрямовані на організацію та впровадження Універсальної десяткової класифікації в роботу шкільних бібліотек, містять основну інформацію про УДК, інформаційне та методичне забезпечення та практичні поради щодо визначення нових індексів. Призначені для практичного використання шкільними бібліотекарями.

2

Page 3:  · Web viewУ 1895 році з ініціативи бельгійських вчених Поля Отле й Анрі Лафонтена відбулась Міжнародна

Зміст

1. Вступ …………………………………………………….42. Теоретична частина. Майже все про Універсальну

десяткову класифікацію ………………………………..5-18 Що таке УДК? ……………………………………….…5 Власник УДК і ліцензіати ……………………………..6 Історія створення УДК …………………………….…..7 УДК в УРСР …………………………………….……..8 Сучасний стан УДК в Україні ……………………..…9 Структура УДК ………………………………………...13 Основна таблиця ……………………………………....15 Допоміжні таблиці ……………………………………17

3. Методична частина. Організація та методика переведення бібліотечних фондів з системи ББК на УДК ………19-20 Офіційні матеріали …………………………………….19 Стандарти ………………………………………………19 Класифікаційні таблиці ………………………………..20 Заходи з упровадження УДК ………………………….20 Методичні матеріали …………………………………..20 Інформаційна підтримка впровадження УДК ……….20

4. Практична частина. «Переводимо бібліотечні фонди шкільних бібліотек на УДК»……………………………21-31

5. Використані джерела ……………………………………326. Додатки ……………………………………………………33

3

Page 4:  · Web viewУ 1895 році з ініціативи бельгійських вчених Поля Отле й Анрі Лафонтена відбулась Міжнародна

ВступСеред численних функцій бібліотеки для освітянських бібліотек можна

виділити дві провідні, а саме: інформаційна функція , яка полягає в інформаційному забезпеченні учасників освітнього процесу (учнів, вчителів, батьків) та освітня функція (сприяння освітньому процесу засобами шкільної бібліотеки). Усі інші функції є похідними від цих двох.

Слід зауважити, що жодна бібліотека не може якісно виконувати свої функції як без добре організованого бібліотечного фонду так і без добре організованого пошукового апарату до нього. Організація каталогів і картотек є обов’язковою умовою роботи бібліотек будь якого типу і виду в тому числі і шкільних бібліотек.

До останнього часу у шкільних бібліотеках бібліотечний фонд розміщувався відповідно до Бібліотечно-бібліографічної класифікації (ББК) за таблицями 1978 року. Але за майже 40 років використання така класифікаційна система застаріла і не може повністю задовольнити потреби користувачів бібліотек, оскільки за ці роки відбулися значні зміни у суспільно-політичному житті як нашої країни так і інших країн світу, а також у продовжується стрімкий розвиток науки і техніки.

Тому на часі перехід всіх бібліотек України, в тому числі і шкільних, на використання Універсальної десяткової класифікації, яка є більш універсальною і глибокою та якою користуються у більшості країн світу.     Дізнатись більше про УДК можна з наступних джерел:UniversalDecimalClassification [Електронний ресурс] : [національний еталон УДК українською мовою] // UniversalDecimalClassification : [веб-сайт Консорціуму УДК]. — Режим доступу: http://www.udcsummary.info/php/index.php?tag=0&lang=uk#.Стрішенець Н. В. Бібліографічна спадщина Юрія Меженка [Електронний ресурс] / Н. В. Стрішенець ; НАН України, Нац. б-ка України імені В. Вернадського. — Київ: НБУВ, 1997. — 144 с. — Режим доступу: http://web.archive.org/web/20120408202604/http://www.nbuv.gov.ua/books/19/97megen/1.htm.Універсальна десяткова класифікація [Електронний ресурс] // Державна наукова установа «Книжкова палата України імені Івана Федорова» : [веб-сайт]. — Режим доступу: http://www.ukrbook.net/UDC/UDC_1.html.

Перехід на Універсальну десяткову класифікацію у шкільній бібліотеці справа не проста. Вона потребує від бібліотекарів певних знань про нову класифікаційну систему, опанування методикою роботи з основною та допоміжними таблицями УДК, мінімальних практичних навичок у обробці наявної у фонді літератури, матеріального забезпечення, а також значних затрат часу.

Запропоновані методичні рекомендації мають на меті підготувати шкільних бібліотекарів до впровадження нової класифікаційної системи у бібліотеці, а також допомогти розпочати роботу по переведенню наявного бібліотечного фонду на УДК.

4

Page 5:  · Web viewУ 1895 році з ініціативи бельгійських вчених Поля Отле й Анрі Лафонтена відбулась Міжнародна

Що таке УДК?За матеріалами загальнодоступної вільної онлайн-енциклопедії Вікіпедія

Універса́льна десяткова класифікація (УДК) - бібліотечна класифікація документів, яка широко використовується у всьому світі для систематизації творів науки, літератури і мистецтва, періодичного друку, різних видів документів і організації картотек. Розроблена Міжнародним бібліографічним інститутом у 1895–1905 рр. на основі «Десяткової класифікації» американського бібліотекаря Дьюї.

Державна наукова установа «Книжкова палата України імені Івана Федорова» пропонує до уваги наступну інформацію про УДК:●   Універсальна десяткова класифікація (УДК) — це міжнародна багатомовна класифікаційна система, що об'єднує всі галузі знань в єдиній універсальній структурі з загальною десятковою нотацією.

●   Таблиці УДК призначені для систематизації документів, пошуку інформації та організації фондів документів з усіх галузей знань у бібліотеках, видавництвах, інформаційних центрах тощо.

●   Міжнародним еталоном УДК є англомовна база даних MasterReferenceFile (MRF), яка налічує близько 70 000 класифікаційних рубрик.

●   Оновлення УДК здійснюється щорічно, і це дає змогу підтримувати систему в актуальному стані та відображати всі зміни, події та явища, які відбуваються у світі.

●   Близько 130 держав світу використовують УДК (30 з них застосовують її як основну класифікаційну систему) [http://www.udcc.org/countries.htm].Таблиці перекладено більше ніж на 50 мов (стандартний чи скорочений варіанти) [http://www.udcc.org/index.php/site/page?view=users_worldwide#languages].

●   В Україні з 2000 року використовують таблиці УДК українською мовою.

●   Вихідні відомості кожного видання повинні містити класифікаційний індексУДК згідно з ДСТУ 4861:2007 ʺІнформація та документація. Видання. Вихідні відомостіʺ.

5

Page 6:  · Web viewУ 1895 році з ініціативи бельгійських вчених Поля Отле й Анрі Лафонтена відбулась Міжнародна

Власник УДК і ліцензіати●  Універсальна десяткова класифікація (УДК) є інтелектуальною власністю міжнародної некомерційної організації "Консорціум УДК" (УДКК) (UDCConsortium, UDCC), що знаходиться у Нідерландах [http://udcc.org/]. Консорціум УДК здійснює роботу з ведення, вдосконалення і розповсюдження системи УДК. Актуалізація УДК забезпечується за допомогою введення в еталонну базу даних змін та доповнень, розроблених фахівцями Консорціуму.

●  Уповноважені органи  різних держав (члени УДКК і ліцензіати) займаються підготуванням, випуском і розповсюдженням УДК національними мовами згідно з отриманою від УДКК ліцензією.

●  Інформування розробників національних версій УДК і користувачів про здійснені Консорціумом зміни та доповнення відбувається за допомогою випуску щорічного журналу "ExtensionsandCorrectionstotheUDC". У свою чергу, розробники публікують зміни та доповнення до УДК національними мовами.

●  Ведення, актуалізацію і вдосконалення українського варіанта таблиць УДК здійснює відділ класифікаційних систем Книжкової палати України, яка має ексклюзивну ліцензію на випуск і розповсюдження видань УДК українською мовою.

●  При УДКК функціонує міжнародна Консультативна рада УДК, до складу якої входять представники різних держав-користувачів УДК (розробники національних версій, перекладачі, редактори, користувачі УДК, волонтери). Консультативну раду було створено для обговорення проблемних питань під час роботи над УДК та подання своїх зауважень і пропозицій щодо вдосконалення системи. З 2007 року завідувач відділу класифікаційних систем Книжкової палати України М. Й. Ахвердова є членом Консультативної ради як представник України.

●  Зауваження, пропозиції і запитання користувачів щодо УДК для розгляду, аналізу, подальшого опрацювання і прийняття рішень можна надсилати до Консорціуму через Книжкову палату України.

6

Page 7:  · Web viewУ 1895 році з ініціативи бельгійських вчених Поля Отле й Анрі Лафонтена відбулась Міжнародна

Історія створення УДКУ другій половині XIX — на початку ХХ століття виникла потреба у

створенні класифікаційних систем, які давали б змогу відображати нові науки, теми, поняття тощо. Однією з таких систем стала Універсальна десяткова класифікація (УДК).

У 1895 році з ініціативи бельгійських вчених Поля Отле й Анрі Лафонтена відбулась Міжнародна бібліографічна конференція (Брюсель), в якій взяли участь делегати з різних країн. Згідно з її підсумками в основу новостворюваної класифікаційної системи було вирішено покласти Десяткову класифікацію Дьюї (ДКД), яка вже широко застосовувалась у бібліотеках США та Англії й стала відомою в багатьох країнах світу. ДКД як найбільш деталізована система, здатна до подальшого розгалуження, з досить високим науковим рівнем, зі зручною та зрозумілою нотацією, не залежною від мови, мала безумовні можливості розвитку.

Перетворення ДКД на комбінаційну систему (якою мала стати УДК) забезпечувалось за допомогою введення в нотаційний апарат ряду математичних і пунктуаційних знаків, відомих в усьому світі й тому настільки ж зрозумілих, як і арабські цифри, використовувані в системі. За допомогою нових позначень типові та повторювані поняття було згруповано в самостійні таблиці визначників, які не належали до основних класів (розділів). Саме П. Отле висунув пропозицію щодо застосування знаків, спеціально призначених для комбінування класифікаційних індексів (навскісна риска, плюс, двокрапка тощо). Окрім цього, було прийнято ще одне рішення: якщо подальше ієрархічне підрозділяння стає неможливим або недоцільним, до класифікаційних індексів можна приєднувати алфавітні позначення.

Перше видання таблиць класифікації під назвою "Manueldurépertoirе bibliographiqueuniversel" ("Посібник з універсального бібліографічного репертуару") було випущено в період 1905—1907 років Таблиці налічували 33 тис. класів.

Назва "Універсальна десяткова класифікація" вперше з'явилась з виходом у світ другого видання таблиць французькою мовою "Classificationdécimale universelle" (1927—1933). Відтоді саме під цією назвою таблиці почали вдосконалювати і регулярно перевидавати, завдяки чому вони набували міжнародного поширення. Вважалось престижним розміщувати індекс УДК на титульному аркуші книги, демонструючи тим самим її місце в упорядкованому за допомогою УДК "світовому репертуарі".

Обсяг таблиць збільшувався від видання до видання: 1907 рік — 33 тис. рубрик, 1927—1933 роки — 70 тис. рубрик. Згодом повні таблиці налічували 100—120 тис. рубрик, а для більшості бібліотек було розроблено середні (35—40 тис. ) і скорочені (10—12 тис. рубрик) варіанти таблиць.

Упродовж ХХ століття розробленням і вдосконаленням УДК займався Міжнародний бібліографічний інститут (МБІ). У 1924 році після чергової реорганізації у складі МБІ залишилось лише п'ять держав (Нідерланди,

7

Page 8:  · Web viewУ 1895 році з ініціативи бельгійських вчених Поля Отле й Анрі Лафонтена відбулась Міжнародна

Франція, Німеччина, Швейцарія і Радянський Союз). Після переїзду з Брюселядо Гааґи в 1931 році його перейменовано на Міжнародний інститут документації (МІД), у 1937 році — на Міжнародну федерацію з документації (МФД), а згодом — на Міжнародну федерацію з інформації та документації (МФІД), діяльність якої завершилась уже у наші дні.

У 1991 році було створено Консорціум УДК (УДКК), до складу якого увійшла МФІД і видавці УДК. Одним з основних напрямів діяльності УДКК стало розроблення у 1993 році електронної бази даних еталона УДК англійською мовою (MasterReferenceFile, MRF), який, на відміну від повного видання німецькою мовою, є стандартною (середньою) версією УДК.

Удосконалення і розповсюдження УДК здійснюється Консорціумом донині і стало міжнародною справою. Подальший розвиток системи Консорціум пов'язує з її фасетизацією та пристосуванням до потреб автоматизованих інформаційних систем.

              Мелвіл   Мелвілл Дьюї, фото 1890                                           Поль Отле й Анрі Лафонтен

УДК в УРСРУ 1919 році Головна Книжна Палата України підготувала до друку

"Міжнародну децимальну бібліографічну класифікацію" (скорочені таблиці), розроблену відомим українським бібліографом Ю. Івановим-Меженком на основі десяткової класифікації Б. Боднарського, який здійснив скорочений переклад з французької "Посібника з універсального бібліографічного репертуару". Особливістю класифікації Іванова-Меженка було те, що вона відображала українську тематику.

12 січня 1921 року Головполітосвіта РРФСР видала міжнародну десяткову класифікацію і прийняла постанову про її обов'язкове застосування в бібліотеках СРСР. Невдовзі аналогічну постанову ухвалили Управління в справах друку та Головполітпросвіта УРСР.

Видання десяткової класифікації Б. Боднарського (1919), Ю. Іванова-Меженка (1919), Головполітосвіти РРФСР (1921), Є. Добржинського (1924) в

8

Page 9:  · Web viewУ 1895 році з ініціативи бельгійських вчених Поля Отле й Анрі Лафонтена відбулась Міжнародна

Україні, Росії та інших республіках СРСР були, по суті, скороченими перекладами міжнародної УДК, не завжди правильними й точними. Найбільш цікавими і повними були видання таблиць десяткової класифікації М. Русинова (1924, 1944) та Є. Добржинського (1930). Вони також мали недоліки, але їх широко використовували наукові бібліотеки, книжкові палати, архіви, видавництва тощо. Індекси десяткової класифікації в Україні централізовано проставляли з 1924 року в "Літописі українського друку", а з 1927 року — на друкованих картках, які видавала Українська книжкова палата.

У 1931 році було перевидано таблиці Головполітосвіти РРФСР для масових бібліотек, на основі яких Книжкова палата УРСР у 1938 році опублікувала більш розширені таблиці УДК.

Для подальшої роботи над УДК в Інституті бібліотекознавства (Москва) створено комісію на чолі з Л. Троповським. У 1938, 1939 і 1942 роках було випущено три видання таблиць УДК для масових бібліотек. Районні, міські та обласні бібліотеки СРСР користувались спрощеною десятковою класифікацією — "Схемой библиотечной классификации для массовых библиотек", складеною Міжбібліотечною класифікаційною комісією Міністерства культури РРФСР й опублікованою в 1955 році за редакцією З. Амбарцумяна, і "Таблицами библиотечной классификации для областных библиотек". Це було, по суті, доповнене видання "Схемы…", що значно відрізнялось від оригіналу УДК.

Згідно з Постановою Ради Міністрів СРСР "О мерах по улучшению организации научно-технической информации в стране" від 11 травня 1962 року УДК було запроваджено як єдину обов'язкову класифікацію для систематизації документів  з природничих і прикладних наук у науково-технічних бібліотеках, видавництвах, редакціях науково-технічних журналів, установах науково-технічної інформації. Багато технічних і наукових бібліотек почали використовувати УДК і для систематизації документів суспільно-економічної тематики. Відтоді УДК набуває значного поширення. Обов'язки з ведення, вдосконалення і впровадження системи УДК було покладено на Міжвідомчу комісію з класифікації Державного Комітету СРСР з науки і техніки, вона ж підтримувала зв'язок з МФД. Науково-дослідний інститут технічної інформації, класифікації та кодування Держстандарту СРСР разом з Міжвідомчою комісією і галузевими інститутами інформації підготував і надрукував третє видання УДК  російською мовою (1979—1986).

Міжнародний характер УДК, її високий науковий рівень, постійне вдосконалення під егідою авторитетного міжнародного центру сприяли становленню органів НТІ в державі.

Сучасний стан УДК в УкраїніУ 1997 році Книжковою палатою України було розроблено проект

"Класифікаційна система України", що передбачав створення україномовної класифікації (на той час вітчизняні користувачі застосовували російськомовні

9

Page 10:  · Web viewУ 1895 році з ініціативи бельгійських вчених Поля Отле й Анрі Лафонтена відбулась Міжнародна

видання класифікаційних систем). Керівник проекту — перший заступник директора Книжкової палати Н. О. Петрова.

Після детального вивчення та критичного аналізу переваг і недоліків використовуваних в Україні й світі класифікаційних систем було обрано Універсальну десяткову класифікацію (УДК) з урахуванням її міжнародного статусу та нагромадженого досвіду роботи з нею.

Книжковою палатою було підписано угоду з Консорціумом УДК (власником міжнародного англомовного еталона УДК Master Reference File) і придбано ліцензію на підготовку й випуск таблиць УДК українською мовою. Для реалізації проекту в Книжковій палаті було організовано відділ класифікаційних систем. Завідувачем відділу і відповідальною за випуск УДК призначили Н. О. Петренко. Фінансову підтримку для реалізації проекту надали Міжнародний фонд "Відродження" та Інститут відкритого суспільства (Будапешт, Угорщина).

Незважаючи на колосальний понятійний обсяг матеріалу, проект реалізували у досить короткий термін: упродовж трьох років (1997—2000)було здійснено переклад таблиць, відредаговано текст рубрик УДК, узгоджено термінологію з галузевими фахівцями.

Очікуваним результатом проекту стало перше видання таблиць УДК українською мовою в двох книгах:

·     Книга 1. "Універсальна десяткова класифікація (УДК). Таблиці" (2000);·   Книга 2. "Універсальна десяткова класифікація (УДК). Алфавітно-

предметний покажчик" (2001).Головний редактор видання — директор Книжкової палати України професор М. І. Сенченко.

У межах проекту розробили також електронну версію УДК, яку безоплатно розповсюдили серед бібліотек України.

Актуальний стан українського варіанта УДК підтримувався завдяки внесенню змін та доповнень, розроблених Консорціумом УДК і опублікованих у щорічному виданні "Extensions and Corrections to the UDC", на основі якого українською мовою випущено чотири видання (2003—2006) (три з них випущено на замовлення Держкомтелерадіо України):

·     "Універсальна десяткова класифікація (УДК). Зміни та доповнення (1998—2000)";

·     "Універсальна десяткова класифікація (УДК). Зміни та доповнення (2001)";

·    "Універсальна десяткова класифікація (УДК). Зміни та доповнення (2002)";

·    "Універсальна десяткова класифікація (УДК). Зміни та доповнення (1998—1999; 2001—2002)".

Враховуючи значну кількість уведених в УДК змін (після випуску першого видання), та для зручності у користуванні таблицями було вирішено випустити друге україномовне видання УДК у восьми книгах зі змінами та доповненнями за 1997—2006 роки:

·     "Універсальна десяткова класифікація (УДК). Допоміжні таблиці";

10

Page 11:  · Web viewУ 1895 році з ініціативи бельгійських вчених Поля Отле й Анрі Лафонтена відбулась Міжнародна

·     "Універсальна десяткова класифікація (УДК). Основна таблиця: 0/3 Загальний відділ. Філософія. Психологія. Релігія. Суспільні науки";

·     "Універсальна десяткова класифікація (УДК). Основна таблиця: 5 Математика та природничі науки. 60 Біотехнологія. 61 Медичні науки";

·     "Універсальна десяткова класифікація (УДК). Основна таблиця: 62 Машинобудування. Техніка в цілому";

·    "Універсальна десяткова класифікація (УДК). Основна таблиця: 6 Прикладні науки. Медицина. Техніка: основні ділення. 63/65 Сільське, лісове, рибне та мисливське господарство. Комунально-побутове господарство. Організація виробництва, торгівлі, транспорту, зв’язку, поліграфії. Бухгалтерія.  Реклама";

·    "Універсальна десяткова класифікація (УДК). Основна таблиця: 66/69 Хімічна технологія. Хімічна промисловість. Різні галузі промисловості та ремесла. Будівельна промисловість";

·    "Універсальна десяткова класифікація (УДК). Основна таблиця: 7/9 Мистецтво. Ігри. Спорт. Мовознавство. Художня література. Літературознавство. Географія. Історія";

·    "Універсальна десяткова класифікація (УДК). Алфавітно-предметний покажчик (зведений)".

Друге видання УДК (2008, 2011) було випущено на замовлення Держкомтелерадіо України за програмою "Українська книга". Головний редактор — директор Книжкової палати України, професор М. І. Сенченко; відповідальні за випуск — перший заступник директора Н. О. Петрова та заступник директора з наукової роботи Г. О. Гуцол; укладачі — співробітники відділу класифікаційних систем.

У 2010 році Книжковою палатою України випущено електронне видання УДК українською мовою на компакт-диску у форматі PDF (зі змінами та доповненнями станом на 2006 рік), а також таблицю відповідності скорочених варіантів УДК і ББК (зі змінами та доповненнями до УДК станом на 2008 рік, ББК — на 1997 рік); в 2011 році — короткий тлумачний словник термінів з УДК.

Книжкова палата України тісно співпрацює з представниками Консорціуму, вносить свої зауваження і пропозиції з питань удосконалення міжнародного еталона УДК, бере участь у проектах УДКК, зокрема у підготуванні та подальшому підтриманні в актуальному стані україномовної версії скорочених таблиць УДК (див. рубрику "Скорочені таблиці УДК он-лайн").

У межах Ліцензійної угоди Книжкова палата України продовжує щорічно отримувати від Консорціуму MasterReferenceFile разом з переліком змін і доповнень до УДК, які опрацьовуються відділом класифікаційних систем і вводяться в українську версію УДК, завдяки чому забезпечується її безперервна актуалізація. Так, у 2011 році вийшло друком видання "Універсальна десяткова класифікація (УДК). Зміни та доповнення (2007—2008)" (на замовлення Держкомтелерадіо України). У 2012 році видано зміни та доповнення (2009). Того ж року випущено два електронні видання УДК,

11

Page 12:  · Web viewУ 1895 році з ініціативи бельгійських вчених Поля Отле й Анрі Лафонтена відбулась Міжнародна

одне з яких містить таблиці УДК (станом на 2006 рік), алфавітно-предметний покажчик і зміни та доповнення до УДК (2007—2008), а друге — окремо зміни та доповнення (2007—2008), а також випущено брошуру, що містить методичні рішення для понять, на які в таблицях УДК відсутні прямі індекси. У 2013 році видано зміни та доповнення (2010), а 2015 року видано зміни та доповнення (2011). Щодо наступних випусків змін та доповнень до УДК, то вони перебувають у процесі опрацювання і підготовки до друку (див. рубрику "Видання УДК").

Подальшу діяльність Книжкової палати України щодо УДК спрямовано на:

·    підтримання україномовної версії УДК в актуальному стані за допомогою введення змін та доповнень до УДК, її удосконалення;

·    наповнення таблиць УДК українською тематикою, яка відображає національні особливості історії, релігії, літератури тощо;

·    підготування та випуск видань УДК;·    підтримання співпраці з Консорціумом УДК;·    налагодження контактів з користувачами УДК в Україні;·    впровадження національного еталона УДК в Україні.

12

Page 13:  · Web viewУ 1895 році з ініціативи бельгійських вчених Поля Отле й Анрі Лафонтена відбулась Міжнародна

Структура УДКУніверсальна десяткова класифікація (УДК) є міжнародною системою

класифікування документів. Вона відповідає найістотнійшим вимогам до класифікації (міжнародність, універсальність, мнемонічність) та надає можливість відображати новітні досягнення науки й техніки без будь-яких суттєвих змін в її структурі. Такої гнучкості не має жодна з існуючих систем класифікації.

Наявність детально розробленої системи допоміжних таблиць визначників, здатність відображати нові поняття за допомогою розподілу рубрик від загального до конкретного також роблять систему УДК гнучкою. Це дає змогу багатоаспектно розкривати зміст матеріалів за допомогою комбінування індексів. Застосування визначників безмежно розширює можливості класифікації та відкриває нові для детального класифікування матеріалу.

УДК використовується для організації як вузькоспеціалізованих довідково-інформаційних, так і багатогалузевих фондів. Можливість єдиної систематизації інформаційних матеріалів робить систему УДК найзручнішою у процесі обміну інформацією між країнами.

УДК охоплює всі галузі людських знань. Її розділи органічно пов’язані між собою, і зміни одного розділу вимагають змін в інших розділах.

В основі структури УДК — принцип десяткових дробів. Для позначення рубрик застосовують арабські цифри, зрозумілі в усіх країнах, що робить УДК загальнодоступною міжнародною системою. Десятковий принцип структури дає змогу безмежно розширювати її за допомогою приєднання нових цифрових позначень до існуючих, не змінюючи системи загалом.

Індекси УДК побудовані так, що кожна наступна цифра, що приєднується до індексу, не змінює попереднє значення, а лише уточнює, позначаючи конкретніше поняття.

Наприклад, індекс поняття "система PAL" 621.397.132.125 будують так:6 Прикладні науки. Медицина. Техніка62 Інженерна справа. Машинобудування. Техніка в цілому621 Загальне машинобудування621.3 Електрика. Електротехніка621.39 Телекомунікація621.397 Телевізійна техніка621.397.1 (вільний)621.397.13 Телебачення621.397.132 Кольорове телебачення621.397.132.1 Системи з одночасною передачею кольорів621.397.132.12 Із спільним каналом для передачі сигналів основних

кольорів621.397.132.125 Системи зі зміною фази за рядками (PAL)

За таким самим ієрархічним принципом побудовано і допоміжні таблиці загальних та спеціальних визначників.

13

Page 14:  · Web viewУ 1895 році з ініціативи бельгійських вчених Поля Отле й Анрі Лафонтена відбулась Міжнародна

Таблиці УДК розподілені на основні та допоміжні. Крім того, до УДК належать алфавітно-предметний покажчик, методичні вказівки до багатьох розділів, а також знаки, за допомогою яких здійснюється побудова індексу.

Розподіл таблиць на основні та допоміжні базується на особливостях понять, які у них відображені.

Основна таблиця містить поняття з усіх галузей науки, техніки, мистецтва тощо. До допоміжних таблиць належать поняття, що повторюються, спільні для всіх чи багатьох розділів (загальні визначники), або ті, що застосовані лише в одному розділі (спеціальні визначники).

Визначники використовують для подальшої деталізації індексу, відображаючи якісні характеристики документів або властивості предмета з певної точки зору, вони уточнюють, звужують ту чи іншу тему. Визначники приєднують до основного індексу за допомогою знаків (символів), характерних для конкретного визначника (крапка, дужки, дефіс, лапки тощо).

 

14

Page 15:  · Web viewУ 1895 році з ініціативи бельгійських вчених Поля Отле й Анрі Лафонтена відбулась Міжнародна

Основна таблицяЗа десятковою системою всю сукупність знань розділено на десять

основних класів:0 Загальний клас1 Філософія. Психологія2 Релігія. Теологія (богослов'я)3 Суспільні науки4 (вільний з 1961 р.)5 Математика. Природничі науки6 Прикладні науки. Медицина. Техніка7 Мистецтво. Декоративно-прикладне мистецтво. Ігри. Спорт8 Мова. Мовознавство. Художня література. Літературознавство9 Географія. Біографії. ІсторіяКожен з цих класів поділено на десять розділів, які, у свою чергу,

поділяються на десять підрозділів тощо. 

Клас 0 Загальний клас групує матеріали з питань організації наукової роботи, науково-технічної інформації, писемності, інформаційних технологій, бібліографії й бібліотечної справи, журналістики тощо. Індекси цього класу використовуються для систематизації матеріалів загального характеру, що не належать до конкретної галузі.

У класі 1 Філософія. Психологія згруповано матеріал щодо історії філософії, сутності предмета, методів, категорій філософії, філософських систем і концепцій (ідеалізму, матеріалізму, соціалістичних учень, утопічного соціалізму, марксизму). Він компонує літературу з питань загальної психології, психології окремих видів діяльності, віку та статі, парапсихології, гіпнотизму, навіювання, психотехніки. Крім того, у класі 1 розміщено літературу з питань окультизму (алхімії, магії, астрології, гороскопів, спиритизму тощо), хоча частково ці поняття  також відображено у класі 2.

Клас 2 Релігія. Теологія (богослов'я) містить матеріали з питань теорії, філософії, природи релігії, релігійної практики окремих релігій та релігійних систем від доісторичних до сучасних. Документи щодо релігійного права необхідно групувати в 2-74, а літературу про відносини між церквою та державою — в 2-67 та 322. Посилання до розділів класів 1, 3 не поодинокі й демонструють тісний зв’язок класів у висвітленні певних проблем (див. Основні таблиці).

Клас 3 Суспільні науки… слугує для групування матеріалів щодо теорії та методології суспільних наук, статистики, демографії, соціології, політики, економіки, права, державного адміністративного управління, військової справи, соціальної допомоги та страхування, освіти та етнографії тощо.

Історія та історичні науки, економічна географія належать до класу 9, філологія — до класу 8, мистецтво та мистецтвознавство — до класу 7,

15

Page 16:  · Web viewУ 1895 році з ініціативи бельгійських вчених Поля Отле й Анрі Лафонтена відбулась Міжнародна

філософія і філософські науки, що мають загальне методологічне значення, — до класу 1.

Клас 4 (вільний)

Клас 5 Математика. Природничі науки відображає науки, об’єктом дослідження яких є природа, з метою подальшого практичного використання результатів цих досліджень.

У більшості природничих наук є загальновизнані традиційні класифікації, такі, як періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва або систематика в ботаніці та зоології. Оскільки ці системи мають не тільки суто наукову цінність і значення, а й широко застосовуються для систематизації документів, їх використовують і в УДК.

Клас 5 висвітлює питання теоретичного характеру, дослідження загальних законів фізики, хімії, біології тощо. Дослідження явищ природи може відбуватись у вигляді поставленого експерименту, але його здійснюють не у виробничих умовах, а в межах плану науково-дослідних робіт інститутів або інших наукових організацій.

Клас 5 тісно пов’язаний з класом 6.

Клас 6 Прикладні науки. Медицина. Техніка відображає питання технології різних галузей промисловості, виробничі процеси, конструкцію обладнання, роботу транспорту і транспортних засобів, сільське господарство. У цьому класі згруповано матеріали щодо практичного використання загальних законів фізики, хімії, біології тощо з метою отримання необхідних для життя людини матеріалів і продуктів, використання природних багатств та інше. Коли за змістом та характером документа неможливо визначити, з якої точки зору (наукової чи прикладної) розглянуто питання, необхідно керуватися методичними вказівками, наведеними у відповідних розділах таблиць. У суперечливих питаннях рекомендується дублювати документ.

Класи 7/9 об’єднують мистецтво та гуманітарні науки: філологію (мовознавство, література, літературознавство), географію, історію.

Клас 7 Мистецтво. Декоративно-прикладне мистецтво. Ігри. Спорт тісно пов’язані з іншими класами і розділами. Так, розділ 72 Архітектура — з розділами 624/628 та 69 Будівельна промисловість. У 72 групують матеріали з проектування споруд у поєднанні їхнього внутрішнього змісту та призначення з мистецтвом  зовнішнього оформлення. Техніка будівельних робіт, будівництво загалом до розділу 72 не належить.

Клас 8 Мова. Мовознавство. Художня література. Літературознавство складений відповідно до Таблиці Іс Загальні визначники мови. Відсутні в класі 8 індекси створюють за допомогою визначників з Таблиці Іс із заміною знака рівності крапкою.

Клас 9 Географія. Біографії. Історія містить матеріали з питань археології, географічних та історичних наук тощо.

16

Page 17:  · Web viewУ 1895 році з ініціативи бельгійських вчених Поля Отле й Анрі Лафонтена відбулась Міжнародна

Допоміжні таблиціВ УДК, крім основної, є допоміжні таблиці визначників, які

використовують для подальшої деталізації індексу. Наявність визначників, які надають системі гнучкості та багатоаспектності, є головним надбанням УДК. Комбінуючи індекси основної таблиці з визначниками, можна отримати велику кількість складних індексів, що розширює діапазон класифікації загалом.

Визначники поділяються на дві групи: загальні та спеціальні (аналітичні).

Загальні визначники (розділ І) відображують загальнопоширені характеристики, тобто ті, що застосовуються в усіх або багатьох розділах таблиць.

Загальні визначники можна приєднувати до будь-якого індексу основної таблиці УДК.

Існує дві групи загальних визначників: незалежні та залежні. У разі необхідності незалежні визначники, а саме визначники мови, форми, місця, народів та часу, можна використовувати як самостійні  індекси, зокрема, якщо потрібно визначити тільки аспекти місця під час складання картотеки. Наприклад:

(477)  УкраїнаЗалежні визначники завжди мають приєднуватись до індексу — це

визначники -02 Властивості, -03 Матеріали, -04 Процеси та -05 Особи.

Загальні визначники мови (Таблиця 1с) містять класифікацію мов. Їх використовують також для позначення багатомовних документів і перекладів з різних мов. Їх розпізнавальний символ =… (знак рівності), наприклад:

=161.2  Українська мова398=133.1  Фольклор французькою мовою53(035)=111=161.2  Англо-український довідник з фізики

Загальні визначники форми документів (Таблиця 1d) мають символ (0…). Їх застосовують для класифікування документів за формою і характером викладу: підручник, стаття, довідник, словник, звіт, патент тощо. Наприклад:

54(075.8)  Підручник з хімії для ВНЗ77(091)  Фотографія, історія питання331(094.4)  Кодекс законів про працю

Загальні визначники місця (Таблиця 1е) мають символ (1/9). Їх застосовують для відображення географічного або територіального аспекту, в якому розглядається тема. Вони дають змогу позначати місце і простір взагалі, фізико-географічні області та зони, ріки, моря, океани, країни й території сучасного та стародавнього світу тощо.

Загальні визначники місця приєднуються до індексу будь-якого розділу, якщо необхідно відобразити матеріал в зазначеному аспекті. Наприклад:

55(477)  Геологія України

17

Page 18:  · Web viewУ 1895 році з ініціативи бельгійських вчених Поля Отле й Анрі Лафонтена відбулась Міжнародна

69(213.5)  Будівництво у тропіках913(100)  Регіональна географія світу

Загальні визначники рас, етнічних груп та народів (Таблиця 1f) створюють із загальних визначників мови, взятих у круглі дужки, та використовують для позначення національностей, народностей або етнічних груп. Наприклад:

=111 Англійська мова   (=111) Англій

ці

=161.2 Українська мова   (=161.2) 

Українці

Загальні визначники часу (Таблиця 1g) мають символ "…". Їх застосовують для створення підрозділів за хронологічним принципом.

Тисячоліття позначається однією цифрою, століття — двома, десятиліття — трьома, рік — чотирма. Перше століття нашої ери позначено двома нулями "00", тому кожне цифрове позначення визначника є на одиницю меншим за цифрове позначення століття. Наприклад:

"16"  XVII століття61(52)"08"  Японська медицина у ІХ столітті

Для позначення періоду часу вказуються роки початку і кінця періоду через навскісну риску. Наприклад:

"04/14"  період з V по ХV століття"1941/1945"  період з 1941 по 1945 рік

Загальні визначники основних характеристик (Таблиця 1k) мають символ -0. Існує чотири види таких визначників:

-02  Властивості-03  Матеріали-04  Процеси-05  Особи та характеристики осіб

Спеціальні визначники (розділ ІІ) відображають локально розповсюджені характеристики, тобто ті, що застосовані в одному або кількох розділах основної таблиці.

Спеціальні визначники розрізняють за їхніми символами:-1/-9 — визначники з дефісом (крім -0 — Загальні визначники з дефісом);.01/.09 — визначники з крапкою нуль;’1/’9 — визначники з апострофом.Для наочності спеціальні визначники виокремлюють вертикальною

рискою на полях таблиць.

18

Page 19:  · Web viewУ 1895 році з ініціативи бельгійських вчених Поля Отле й Анрі Лафонтена відбулась Міжнародна

Спеціальні визначники найчастіше розробляються і використовуються в основній таблиці та наводяться безпосередньо у розділі, в якому застосовуються. У допоміжних таблицях загальних визначників спеціальні визначники розробляються та застосовуються рідше, переважно їх використовують у визначниках форми та місця.

Організація та методика переведення бібліотечних фондів з системи ББК на УДК 

Офіційні матеріали29 березня 2017 року відбулася видатна для України подія

– після офіційного опублікування набула чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 22 березня 2017 року № 177 «Про припинення використання Бібліотечно-бібліографічної класифікації та впровадження Універсальної десяткової класифікації» (додаток 1).

Відповідно до цієї постанови Уряду заклади нашої країни, що досі користувались бібліотечно-бібліографічною класифікацією (ББК), а це і дитячі, і шкільні бібліотеки зокрема , вже в поточному році мають перейти до використання для систематизації документів відповідно до Універсальної десяткової класифікації (УДК). Методичне забезпечення впровадження Універсальної десяткової класифікації здійснюватиме Державна наукова установа "Книжкова палата України імені Івана Федорова".

В свою чергу МОН України видано наказ від 26.06.2017 № 929 «Про впровадження Універсальної десяткової класифікації в практику роботи бібліотек» (додаток 2).

Цим наказом передбачено перехід протягом 2017 року на систематизаціюдокументів за УДК зокрема і в бібліотеках загальноосвітніх навчальних закладів. Методичний супровід покладено на Інститут модернізації змісту освіти та ДНПБ України імені В.О.Сухомлинського.

Нормативні матеріали. Стандарти ДСТУ 6096:2009 (ГОСТ 7.90–2007, MOD). Універсальна

десяткова класифікація. Структура, правила ведення та індексування. – Чинний з 2009.07.01. – Вид. офіц. – Київ : Держспоживстандарт, 2009. – ІІІ, ІІІ, 22 с. – (Система стандартів з інформації, бібліотечної та видавничої справи) (Національний стандарт України).  Цей стандарт уведено вперше. Він відповідає міждержавному стандарту ГОСТ 7.90—2007 "Система стандартов по информации, библиотечному и издательскому делу. Универсальная десятичная классификация. Структура, правила ведения и индексирования". Стандарт установлює правила ведення таблиць УДК та їхнього використання для індексування документів. Призначений для служб

19

Page 20:  · Web viewУ 1895 році з ініціативи бельгійських вчених Поля Отле й Анрі Лафонтена відбулась Міжнародна

ведення національних видань таблиць УДК, бібліотекарів, бібліографів, систематизаторів, фахівців інформаційних центрів, авторів, перекладачів, укладачів та інших осіб, що несуть відповідальність за видання, працівників видавництв і поліграфічних підприємств.

ДСТУ 2395–2000 (ГОСТ 30671–99) (ISO 5963:1985). Обстеження документа, встановлення його предмета та відбір термінів індексування. Загальна методика. – Вид. офіц. – Київ : Держстандарт України, 2001. – 8 с. – (Інформація та документація) (Державний стандарт України). 

ДСТУ ГОСТ 7.59:2003 (ГОСТ 7.59-2003 (ИСО 5963-85), IDT). Індексування документів. Загальні вимоги до систематизації та предметизації. – Вид. офіц. – Київ : Держспоживстандарт України, 2004. – 6 с. – (Система стандартів з інформації, бібліотечної справи та видавничої справи) (Національний стандарт України). 

Класифікаційні таблиці Універсальна десяткова класифікація онлайн українською мовою на

сайті Консорціуму УДК (Гаага, Нідерланди).

Заходи з упровадження УДК 

1 червня 2017 року у рамках Всеукраїнського науково-практичного семінару „Бібліотека в інформаційно-освітньому середовищі: інформаційні ресурси, технології, проекти”, організованого Державною науково-педагогічною бібліотекою України ім. В. О. Сухомлинського, відбулося засідання круглого столу на тему „Упровадження Універсальної десяткової класифікації в практику роботи освітянських бібліотек” Матеріали семінару можна знайти на сайті цієї установи.

Методичні матеріали 

Сторінка «Універсальна десяткова класифікація» на сайті Державної наукової установи «Книжкова палата України імені Івана Федорова»На порталі ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського в рубриці «Бібліотечному фахівцю» створено сторінку «Упровадження Універсальної десяткової класифікації»

Інформаційна підтримка упровадження УДК

Враховуючи те, що найкращим засобом поширення інформації нині є соціальна мережа Facebook, пропонуємо

20

Page 21:  · Web viewУ 1895 році з ініціативи бельгійських вчених Поля Отле й Анрі Лафонтена відбулась Міжнародна

долучитись до загальнодоступної групи «Універсальна десяткова класифікація (УДК)», у якій публікуються новини і повідомлення про упровадження УДК в Україні.

Переводимо бібліотечні фонди шкільних бібліотек на УДК

З чого почати? Перш за все впровадження УДК в роботу шкільної бібліотеки потрібно із видання відповідного наказу по школі, створити комісію по роботі з фондом шкільної бібліотеки та скласти план роботи. Зразок наказу можна знайти у додатку 3, а орієнтовний план роботи по впровадженню УДК ви знайдете у додатку 4.

Для впровадження Універсальної десяткової класифікації у шкільній бібліотеці потрібно мати 2 таблиці, а саме «Таблиця зіставлення індексів ББК і УДК» і «Таблиця зіставлення індексів УДК і ББК». Перша таблиця показує як розміщений фонд у бібліотеці і які індекси УДК він отримає. Друга таблиця покаже як у подальшому буде розміщений фонд за УДК. Для індексування бібліотечного фонду за УДК на сайті Державної наукової установи «Книжкова палата України імені Івана Федорова» розміщені скорочені таблиці Універсальної десяткової класифікації. Повні таблиці зіставлення індексів ББК і УДК для шкільних бібліотек не потрібні.

Перш ніж розпочати переводити бібліотечний фонд на УДК потрібно проаналізувати стан фонду, очистити його від застарілої літератури, від непрофільної літератури, від літератури багатоекземплярної, яка не використовується, від літератури, яка давно застаріла морально. Має залишитися фонд з актуальними книжками, які діти захочуть прочитати, які будуть корисні вчителям. Працювати з таким фондом буде значно легше і якість роботи буде на зовсім іншому рівні.

21

Page 22:  · Web viewУ 1895 році з ініціативи бельгійських вчених Поля Отле й Анрі Лафонтена відбулась Міжнародна

Книжковий фонд шкільної бібліотеки поділяється на фонд підручників, фонд художньої літератури і науково-популярної літератури.

Проаналізувавши цих три складових фонду роботу по переведенню фонду із ББК на УДК краще розпочати із найлегшого варіанту – фонду підручників.

Фонд підручників

Фонд підручників майже у всіх шкільних бібліотеках для зручності використання розміщений окремо по класах (1-й, 2-й, 3-й, 4-й …). Тому нічого переставляти не потрібно. Краще все залишити розташованим так як і було. Для того, щоб побачити чи проіндексований наявний фонд підручників за класифікацією УДК потрібно його проаналізувати. Аналізуємо підручники по кожному окремому класу і по кожній окремій назві підручника.

Для прикладу, проаналізуємо підручники для учнів 3-го класу. Беремо в руки підручник, наприклад, «Математика. 3 клас» (автори М.М. Богданович, Г.П. Лишенко). Відкриваємо книжку на розвороті і дивимось на її індекси у верхньому лівому кутку. Як бачимо, при оформленні цієї книжки вказана її класифікація і за ББК і за УДК, атому ніяких додаткових позначок на підручнику робити не потрібно:

Аналізуємо інші підручники для 3-го класу і бачимо, що при оформленні більшості підручників видавництва, які їх друкують проставляють класифікаційні індекси і за УДК і за ББК.

22

УДК 51(075.2)ББК 22.1я72

Б73

Page 23:  · Web viewУ 1895 році з ініціативи бельгійських вчених Поля Отле й Анрі Лафонтена відбулась Міжнародна

При подальшому аналізі підручників для 3-го класу можна помітити, що у підручнику «Англійська мова. 3 клас» (автор О.Д. Карп’юк), який надрукований у ТзОВ «Видавництво Астон» у 2013 році вказаний тільки індекс за ББК, а саме:

Тому на такому підручнику потрібно зробити позначку, яка б показувала індекс за УДК. Скориставшись скороченими таблицями УДК, які розміщені на сайті Книжкової палати України, визначаємо, що «Англійська мова» має індекс 811.111, «Навчальні посібники. Шкільні підручники» позначаються індексом 075, а «Підручники для початкової школи. Букварі» індексом075.2. Над індексом ББК, який вже був на підручнику проставляємо новий індекс УДК. Запис буде мати такий вигляд:

що означає: 811.111 – англійська мова;

(075.2) – підручник для початкової школи.

Також підручник «Основи здоров’я. 3 клас» (автори І.Д. Бех, Т.В. Воронцова, В.С. Пономаренко, С.В. Страшко) видавництва «Алатон», який виданий у 2013 році має індекс тільки за ББК, а саме:

Знову по таблицях УДК визначаємо відповідний індекс для цього підручника. Індекс 613 означає «Гігієна. Особисте здоров’я та гігієна. Валеологія», а індекс 075.2показує, що це «Шкільний підручник для початкової школи». Записуємо новий індекс над індексом ББК. Запис буде мати такий вигляд:

що означає: 613 – Гігієна. Особисте здоров’я та гігієна. Валеологія;

(075.2) – підручник для молодшого шкільного віку.

За аналогією проводимо подальший аналіз фондів підручників інших класів. Визначаємо нові індекси за УДК для тих підручників де їх немаєі робимо відповідні позначки у підручниках. При індексуванні враховуємо, що підручники для молодшого шкільного віку мають визначник

23

ББК 81.43.21-922К 26

УДК 811.111 (075.2)

ББК 51.204я 721О-88

УДК 613 (075.2 )

Page 24:  · Web viewУ 1895 році з ініціативи бельгійських вчених Поля Отле й Анрі Лафонтена відбулась Міжнародна

(075.2),підручники для середньої та старшої школи – (075.3). Окремий індекс (076.6) мають посібники у вигляді текстів укладені відповідно до навчальних програм (хрестоматії).

Якщо у шкільній бібліотеці крім підручників є фонди іншої навчально- методичної літератури то індекси по УДК для них можуть бути такими: (07) - Посібники для викладання, навчання, практичної підготовки.(072) – Допоміжні матеріали для навчання. Методичні посібники.(073) – Навчальні програми. Навчальні плани.(075.4) – Підручники та навчальні посібники для самостійного навчання та самоосвіти дорослих.(075.8) – Підручники та навчальні посібники для ВНЗ.(076) – Посібники для практичних занять та навчання.(079.1) – Задачі та вправи для контрольних, іспитів і т.д.

Слід зауважити, що перехід на УДК фонду підручників не є обов’язковим, оскільки цей фонд підлягає лише сумарному обліку, не відображається в каталогах і зберігається окремо від основного фонду бібліотеки.

Після проведеного аналізу фонду підручників переходимо до аналізу та індексування основного фонду, зокрема до фонду художньої літератури.

Фонд Художньої літератури

У шкільних бібліотеках фонд художньої літератури може бути розміщений на стелажах за територіальним принципом, наприклад, «Література України» та «Література Росії і інших зарубіжних країн», «Література Америки», за мовним принципом, наприклад «Українська література», «Російська література», «Англійська література», за тематичним принципом, за

24

Page 25:  · Web viewУ 1895 році з ініціативи бельгійських вчених Поля Отле й Анрі Лафонтена відбулась Міжнародна

абетковим принципом тощо. Для зручності використання фонду шкільні бібліотекарі використовують роздільники за ББК, але найчастіше використовуються алфавітні роздільники.

Якщо у шкільній бібліотеці систематичний каталог відсутній і відповідно немає прив’язки до ББК (роздільники ББК також відсутні), то на сьогодні їх робити і не потрібно. Завдання полягає у тому, щоб класифікувати наявний фонд художньої літератури за УДК. Тому книжковий фонд так і залишаємо на місці, а під нього підбираємо нові індекси за міжнародною системою класифікації УДК. На книгах не потрібно проставляти нові індекси за УДК. Достатньо проставити нові індекси на роздільниках, які були раніше.

Якщо ж у шкільній бібліотеці ведеться систематичний каталог і є прив’язка до ББК, а у фонді використовувалися роздільники ББК, в такому разі потрібно підібрати під літературу відповідні індекси УДК. Одному роздільнику ББК має відповідати один роздільник УДК. Систематичний каталог також необхідно перевести на УДК.

Аналізуємо фонд художньої літератури. Наприклад, книжковий фонд у бібліотеці поділений на розділи «Література України» та «Зарубіжна література».

Аналізуємо розділ «Література України». У ньому книги можуть розміщуватися замовним принципом, наприклад, на одних стелажах розміщена «Українська література» (література написана українською мовою), а на інших стелажах «Література українських авторів, які пишуть різними мовами». У наш час в Україні дуже багато авторів , які пишуть російською мовою.

Загальний розділ «Література України» має індекс УДК:Де: 821 – художня література окремими мовами і мовними сім’ями; (477) – визначник місця – Україна.Розділ «Українська література» (література на українській мові) буде

мати індекс:

де: 821 – художня література окремими мовами і мовними сім’ями; 161.2 – українська мова.Якщо розділ «Література України» поділений на два періоди, наприклад

«Художня література до 1917 року» та «Художня література після 2017 року» то така література буде мати і відповідні індекси УДК, а саме:

де: 821 – художня література; (477) – визначник місця - Україна; ʺ…/1917ʺ - визначник часу - до 1917 року.Відповідно художня література після 1917 року буде мати індекс:

25

УДК  821 (477)

УДК 821.161.2

УДК  821(477)ʺ…/1917ʺ

УДК 821(477)ʺ1917/…ʺ

Page 26:  · Web viewУ 1895 році з ініціативи бельгійських вчених Поля Отле й Анрі Лафонтена відбулась Міжнародна

де: 821 – художня література; (477) – визначник місця - Україна; ʺ1917/…ʺ-визначник часу – після 1917 року і до безмежності.

Якщо у шкільній бібліотеці література розміщена за періодами «Література України до 1917 року», «Література до незалежності України» і «Сучасна література України», то індексація за УДК буде наступною:

«Література України до 1917 року»: де: ʺ…/1917ʺ - визначник часу - до 1917 року.

«Література до незалежності України»: де:ʺ1917/1991ʺ-визначник часу - з 1917 по 1991 роки.

«Сучасна література України»: де: ʺ1992/…ʺ-визначник часу - після 1992 року і до безмежності.

При визначенні індексів УДК не слід плутати клас 82 і клас 821. Клас 82 має загальну назву «Література. Літературознавство». До класу «Література» входить все,що стосується літератури (історія літератури, етика літератури, літературна критика,літературні дослідження тощо). Клас 821 означає тільки «Художня література».

Якщо у шкільній бібліотеці окремо зібраний фонд «Література Росії» то його індекс за УДК буде :

що означає: 821 – художня література; (470) – визначник місця – Росія.

Якщо книжковий фонд «Література Росії» також розміщений за визначниками часу (до 1917 року, після 1917 року, сучасна література), то провівши аналогію з тим, як ми індексували «Літературу України» можемо підібрати відповідні індекси і до «Літератури Росії», а саме:

«Література Росії до 1917 року»: де:ʺ…/1917ʺ - визначник часу - до 1917 року.

«Література Росії після 1917 року»: де:ʺ1917/…ʺ-визначник часу - з 1917 року і до безмежності.

«Сучасна література Росії »:26

УДК 821(477)ʺ…/1917

УДК 821(477)ʺ1917/1991ʺ

УДК 821(477)ʺ1992/…ʺ

УДК 821(470)

УДК  821(470)ʺ1992/…ʺ

УДК  821(470)ʺ…/1917ʺ

УДК  821(470)ʺ1917/…ʺ

Page 27:  · Web viewУ 1895 році з ініціативи бельгійських вчених Поля Отле й Анрі Лафонтена відбулась Міжнародна

де: ʺ1992/…ʺ-визначник часу - після 1992 року і до безмежності.

Якщо у фонді шкільної бібліотеки не виділена окремо «Література Росії» і вона розміщена у фонді «Зарубіжна література» то є два варіанти написання індексів УДК.

Наприклад,«Зарубіжна література»: де: 821 – художня література; 477 – визначник місця – Україна; 87 – за межами України (зарубіжна).

Інший варіант індексування «Світова література» : де: 821 – художня література; 100 – світова література.

Наприклад, індекс серії «Бібліотека світової літератури для дітей» буде мати такий вигляд:

де: 821 – художня література; 100 – світова література; 082 – визначник форми документів – різних авторів.

Якщо фонд зарубіжної літератури розміщений також за територіальним принципом, наприклад, «Література Росії», «Література Америки», «Література Англії» то до неї можна підібрати відповідні роздільники УДК, а саме:

«Література Росії» індекс за УДК буде : де: 821 – художня література; (470) – визначник місця – Росія.

«Література Америки» індекс за УДК: де: 821 – художня література; (73) визначник місця – Сполучені Штати Америки.

«Література Англії»: де: 821 – художня література; (410) визначник місця – Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії (Англія).

27

УДК  821(477-87)

УДК  821(100)

УДК  821(100)(082)

УДК  821(470)

УДК  821 (73)

УДК  821 (410)

Page 28:  · Web viewУ 1895 році з ініціативи бельгійських вчених Поля Отле й Анрі Лафонтена відбулась Міжнародна

Якщо у фонді виділений окремо розділ «Критика» то його індекс за УДК буде :

що означає: «Літературна критика. Літературні дослідження».Якщо у фонді виділена «Критика літератури України» то добавляємо

визначник місця України (477)і отримуємо індекс за УДК: де: 821.09 – критика; 477 – визначник місця – Україна. Відповідно «Критика світової літератури» отримає індекс УДК:

де: 821.09 – критика; (100) - світова література.

«Критика зарубіжної літератури» буде збиратися під індексом: де: 829.09 – критика; (477-87) – визначник місця – за межами України.

«Критика літератури Росії» матиме індекс УДК: де: 829.09 – критика: (477-87) – визначник місця – Росія

Якщо у фонді окремо виділені розділи «Пригоди» та «Фантастика» то індекси будуть такими: «Фантастика»: «Пригоди»:

Якщо у фонді окремо виділені «Детективи» то відповідно індекс буде:

Фонди, які розміщені на тематичних полицях, наприклад, «Знаємо і пам’ятаємо» (виставка-реквієм), «Ми є. Були. І будем ми» (виставка-літопис), то такі книги залишаємо на місці і їх переміщувати нікуди не потрібно.

Якщо у фонді шкільної бібліотеки в розділі «Література України» окремо виділений підрозділ «Вірші українських поетів» то його індекс за УДК буде мати такий вигляд:

що означає: 821 – художня література; (477) – визначник місця – України; - 1 - вірші.

28

УДК  821-312.9 УДК  821-311.3

УДК  821-312-4

УДК  821.09

УДК  821.09(477)

УДК  829.09(477-87)

УДК  821.09(470)

УДК  821(477)-1

УДК  821.09(100)

Page 29:  · Web viewУ 1895 році з ініціативи бельгійських вчених Поля Отле й Анрі Лафонтена відбулась Міжнародна

Якщо у бібліотеці в одному місці зібрані «Вірші українських і зарубіжних поетів», то такий розділ за УДК буде мати індекс: що означає: 821 – художня література; - 1 - вірші.«Українські народні казки» за УДК матимуть індекс: що означає: 398.2 – казки; = 161.2 – українською мовою.На роздільнику «Казки народів світу» проставляємо індекс:

що означає: 398.2 – казки; (=01) – народів; (100) – світу.На цьому ж роздільнику можна поставити і простіший індекс: що означає: 398.2 – казки; (100) – світу

Якщо фонд шкільної бібліотеки поділений на вікові категорії, наприклад, «Література для молодшого шкільного віку»,«Література для середнього шкільного віку» і «Література для старшого шкільного віку», то можемо скористатися сайтом Національної бібліотеки України для дітей де знайдемо рекомендації щодо визначення нових індексів за УДК.

Наприклад, для читачів молодшого шкільного віку художня література зібрана за підрозділами «Казки», «Фантастика», «Пригоди», «Оповідання». В такому разі позначка Мл (молодший вік 6-9 років) на роздільнику залишається як і була, а нові індекси будуть мати вигляд: що означає:«Пригоди для молодшого шкільного віку»;

що означає: «Казки для молодшого шкільного віку»;

29

УДК  821-1

УДК  398.2(=161.2)

УДК  398.2(100)

УДК Мл  821-311.3

УДК  Мл 398.2

УДК  398.2(=01)(100)УДК 398.2(=01)(100)

Page 30:  · Web viewУ 1895 році з ініціативи бельгійських вчених Поля Отле й Анрі Лафонтена відбулась Міжнародна

що означає: «Оповідання для молодшого шкільного» віку»; що означає: «Вірші для молодшого шкільного віку».

Позначки Д , С та Ст на роздільниках відповідно означатимуть, що це література для дітей дошкільного віку (0-6 років), для дітей середнього віку (10-11 років) та для дітей старшого шкільного віку (12-15 років).

Фонд «Словники і довідники»

               

Цей фонд у більшості шкільних бібліотек також зібраний разом на окремих стелажах, тому переміщувати його на інше місце не потрібно, а краще під цей фонд підібрати нові індекси за УДК.

Слід зазначити, що в Універсальній десяткові класифікації виділяється окремий клас (03), який називається «Довідкові видання», клас (030) – «Універсальні довідкові видання». До нього можна віднести «Універсальну енциклопедію знань», «Великий довідник школяра», «Велику ілюстровану енциклопедію» та інші універсальні довідники. Але «Енциклопедія тварин», «Енциклопедія рослин» та інші вузькопрофільні енциклопедії до класу універсальних не відносяться. Енциклопедії в УДК позначають індексом (031), довідники і посібники – (035), словники – (038). Наприклад «Довідник з фізики», який розташований у загальному фонді довідників матиме індекс:що означає: (035) – клас довідники;53 – фізика.Якщо цей довідник розміщений на стелажах, які мають назву «Фізика», то індекс буде такий:

що означає: 53 – фізика;(035) – клас (довідники).

30

УДК  Мл 821-32

УДК  Мл 821-1

УДК  (035)53

УДК  53 (035)

Page 31:  · Web viewУ 1895 році з ініціативи бельгійських вчених Поля Отле й Анрі Лафонтена відбулась Міжнародна

Фонд науково-популярної літератури

Часто у шкільних бібліотеках окремо виділяють фонд «Науково-популярна література» в якому книги розміщені за розділами, наприклад, «Біологічні науки», «Хімічні науки», «Фізико-математичні науки», «Історія», «Географія», «Освіта. Виховання. Навчання. Дозвілля», «Релігія. Теологія (Богослов’я)» тощо. В такому разі скориставшись таблицями УДК під нього теж потрібно підібрати нові індекси УДК.Наприклад: «Історія» : де: клас 94 – Всесвітня історія.«Історія України»: де: клас 94 – Всесвітня історія;

(477) – визначник місця – Україна.«Історія України періоду Другої світової війни» :

де: клас 94 – Всесвітня історія; (477) – визначник місця – Україна;

ʺ1939/1945ʺ - визначник періоду часу.

«Освіта. Виховання. Навчання. Дозвілля»: «Основи виховання, освіти та навчання. Теорія. Політика тощо»: «Дошкільна освіта і виховання»:

«Початкова школа»:

«Середня школа»:

«Психологія»:

«Географія. Географічні дослідження Землі та окремих країн. Подорожі. Регіональна географія»:

Якщо шкільна бібліотека має фонди періодичних видань то їм також потрібно присвоїти нові індекси за УДК: «Серійні видання та періодика» збираються у фонді за індексом:

31

УДК  94

УДК  94(477)

УДК  94(477)ʺ1939/1945ʺ

УДК  37

УДК  37.01/09УДК  373.2

УДК  373.3

УДК  373.5

УДК  159.9

УДК  91

УДК  050

Page 32:  · Web viewУ 1895 році з ініціативи бельгійських вчених Поля Отле й Анрі Лафонтена відбулась Міжнародна

«Статті в періодичних виданнях»:

«Газетні статті»:

Проаналізувавши таким чином весь основний фонд шкільної бібліотеки можна вважати, що перехід на УДК виконаний.

Список Використаних джерел:1. Державна наукова установа «Книжкова палата України ім. І. Федорова»: [Електронний ресурс] :[Веб-сайт]. –Режим доступу: http://www.ukrbook.net /. 2. Державна науково-педагогічна бібліотека України ім. В.О. Сухомлинського: [Електронний ресурс] :[Веб-сайт]. – Режим доступу: www.dnpb.gov.ua/.3. Універсальна десяткова класифікація: [Електронний ресурс]//Вікіпедія – вільна енциклопедія. - Режим доступу:https://uk.wikipedia.org/wiki/ Універсальна_десяткова_клас...4. Майстер-клас «Впровадження Універсальної десяткової класифікації у роботу шкільної бібліотеки». Презентація відео: Муравйова В.М. –Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=RP8pp_OiiPI5. Упровадження Універсальної десяткової класифікації в практику роботи бібліотек загальноосвітніх і професійно-технічних навчальних закладів. Презентація відео: Лобановська І.– Режимдоступу:      https://www.youtube.com/watch?v=BBCRYdybYc0

32

УДК  045

УДК  046

Page 33:  · Web viewУ 1895 році з ініціативи бельгійських вчених Поля Отле й Анрі Лафонтена відбулась Міжнародна

Додаток1

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

від 22 березня 2017 р. № 177

Київ

Про припинення використання Бібліотечно-бібліографічної класифікації та впровадження

Універсальної десяткової класифікації

Кабінет Міністрів України постановляє: 1. Запровадити для класифікації документів в установах та організаціях

Універсальну десяткову класифікацію як міжнародну класифікаційну систему, припинивши використання Бібліотечно-бібліографічної класифікації.

2. Державному комітетові телебачення і радіомовлення, Міністерству культури, Міністерству економічного розвитку і торгівлі, Міністерству освіти і науки вжити в межах своїх повноважень заходів до впровадження Універсальної десяткової класифікації.

3. Міністерству культури забезпечити протягом 2017 року перехід бібліотек на систематизацію документів за Універсальною десятковою класифікацією.

4. Визначити відповідальною за методичне забезпечення впровадження Універсальної десяткової класифікації державну наукову установу “Книжкова палата України імені Івана Федорова”.

33

Page 34:  · Web viewУ 1895 році з ініціативи бельгійських вчених Поля Отле й Анрі Лафонтена відбулась Міжнародна

Прем’єр-міністр України В. ГРОЙСМАН

Додаток2

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

НАКАЗ

№ 929 від 26 червня 2017 року

Про впровадження Універсальноїдесяткової класифікації в практикуроботи бібліотек

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 22 березня 2017 р. № 177 «Пpo припинення використання Бібліотечно-бібліографічної класифікації та впровадження Універсальної десяткової класифікації» для організації фондів і довідково-пошукового апарату бібліотек за Універсальною десятковою класифікацією НАКАЗУЮ:

1. Забезпечити протягом 2017 року перехід на систематизацію документів за Універсальною десятковою класифікацією бібліотек:

1) наукових установ, вищих навчальних закладів, професійно-технічних навчальних закладів, які підпорядковані Міністерству освіти і науки;

2) інститутів післядипломної педагогічної освіти, органів управління освітою обласних та Київської міської державних адміністрацій та загальноосвітніх навчальних закладів.

2. Інституту модернізації змісту освіти (Завалевський Ю. І.) спільно з Державною науково-педагогічною бібліотекою України імені В. О. Сухомлинського (Березівська Л. Д., за згодою) забезпечити науково-методичний супровід переходу на систематизацію документів за Універсальною десятковою класифікацією.

34

Page 35:  · Web viewУ 1895 році з ініціативи бельгійських вчених Поля Отле й Анрі Лафонтена відбулась Міжнародна

3. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.

Міністр           Лілія Гриневич

ДОДАТОК 3

35

Page 36:  · Web viewУ 1895 році з ініціативи бельгійських вчених Поля Отле й Анрі Лафонтена відбулась Міжнародна

ДОДАТОК 4

36