Top Banner
Wanda Błeńska
13

Wanda Błeńska

Mar 21, 2016

Download

Documents

Chloe

Wanda Błeńska. Spis Treści. Data Urodzenia Szkoły Życiorys Odznaczenia. Data Urodzenia. 30 października 1911 w Poznaniu. Szkoły. - PowerPoint PPT Presentation
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Wanda Błeńska

Wanda Błeńska

Page 2: Wanda Błeńska

Spis Treści

- Data Urodzenia- Szkoły - Życiorys- Odznaczenia

Page 3: Wanda Błeńska

Data Urodzenia

30 października 1911 w Poznaniu .

Page 4: Wanda Błeńska

Szkoły

Absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Poznańskiego z 1934 roku. W latach 1934–1936 pracowała w Szpitalu Miejskim w Toruniu, a w nim także w Polskim Związku Higieny, w roku 1939 w Szpitalu Morskim w Gdyni, w latach 1945–1946 w PZH i Akademii Lekarskiej w Gdańsku. W 1950 ukończyła kursy medycyny tropikalnej w Hamburgu i Liverpoolu.

Page 5: Wanda Błeńska

Życiorys Lekarka, która 42 lata opiekowała się chorymi na

trąd w Afryce. Wanda Błeńska tak bardzo chciała wyjechać na

misje, że myślała nawet o tym, by na niby wstąpić do misyjnego zgromadzenia. W końcu pojechała do Afryki jako lekarka. Przeszło czterdzieści lat opiekowała się chorymi na trąd.

Kiedy w połowie ubiegłego wieku zaczynała pracę, trąd budził jeszcze powszechne przerażenie, podobne do tego, jakie dziś wywołuje zarażenie wirusem HIV.

Page 6: Wanda Błeńska

„ Wytrwałam dzięki wierze” wyznaje 101-letnia dziś Błeńska. „ Mój wyjazd do Afryki to było ofiarowanie kawałka życia Panu Bogu”.

O misjach marzyła od dziecka. To głównie dlatego poszła na medycynę. Jednak przed wojną świeckich kobiet nie wysyłano na misje. Szanse na wyjazd miały tylko zakonnice. Błeńska wpadła więc na pomysł, żeby wstąpić do zakonu... fikcyjnie. Zdesperowana poszła do jednej z przełożonych i wyznała szczerze, że wstąpi do nich, a jak już pojedzie na misje , to odejdzie. Potem wybuchła wojna. Błeńska wstąpiła do Armii Krajowej. Po wojnie wyemigrowała z komunistycznej Polski na Zachód, by studiować w Londynie medycynę tropikalną. W roku 1950 spełniło się jej marzenie , jako lekarka pojechała do Afryki.

Page 7: Wanda Błeńska

Trędowatymi zajęła się przez przypadek. „Biskup w Ugandzie, do którego się udałam jako misjonarka, dostał akurat od rządu propozycję otwarcia leprozorium dla trędowatych i podał moje nazwisko. Zostałam więc postawiona przed faktem - opowiada. Okazało się jednak, że leprozorium nie powstanie” -powiedziała. Błeńska pojechała więc do Buluby nad jeziorem Wiktoria.

Page 8: Wanda Błeńska

Siostry franciszkanki z Irlandii prowadziły tam zakład dla chorych na trąd. Zaczęła u nich pracować. Pracowała w prymitywnych warunkach. Sala operacyjna to był ciemny, maleńki pokoik. Żeby mieć więcej światła, kazała zdjąć kawałek dachu i wstawić okno. Nie miała stołu operacyjnego z prawdziwego zdarzenia. Operowała więc na... polowym łóżku.

Page 9: Wanda Błeńska

„ Tak ciężko było tylko przez pierwszych dwadzieścia lat” - mówi z humorem. „Na początku lat siedemdziesiątych do Buluby zaczęli przyjeżdżać inni lekarze z Polski.

Dziś jest tam wielki ośrodek z nowoczesnym szpitalem, domami dla trędowatych, szkołą i kościołem. Nosi imię Wandy Błeńskiej. „Trąd przestał już budzić przerażenie” - mówi lekarka. Stało się tak między innymi dzięki jej poświęceniu. „Gdy wieść o tym, że trąd jest uleczalny, zaczęła rozchodzić się po Ugandzie, do Buluby przyjeżdżali zarażeni chorobą duchowni, nauczyciele, oficerowie armii. Gdy wracali do zdrowia, byli naszą żywą reklamą” - mówi Błeńska.

Page 10: Wanda Błeńska

Pracowała już w Afryce kilka lat, kiedy pod prawym kolanem zauważyła drętwe, zaróżowione miejsce. „Czyżbym się zaraziła?”- pomyślała. Na szczęście skończyło się na strachu. Rękawiczki zakładała tylko do operacji. Chorych badała gołymi rękami. „ Pacjent musi mieć zaufanie do lekarza, więc nie mogłam dać im odczuć, że się ich boję”- tłumaczy.

W 1992 roku, po 42 latach spędzonych w Afryce, Wanda Błeńska wróciła do Polski. Zamieszkała w rodzinnym Poznaniu. O Afryce i trędowatych nie zapomniała. Mimo sędziwego wieku nadal prowadzi zajęcia z medycyny tropikalnej w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. Przylgnął do niej przydomek: „Matka Trędowatych”. Nie przepada za tym określeniem. „Wolałabym, żeby zostało ono przy Matce Teresie” - mówi.

Page 11: Wanda Błeńska

Jedenaście lat temu Wanda Błeńska obchodziła 90. urodziny. W kościele dominikanów w Poznaniu odprawiono Mszę świętą w jej intencji. Dla jubilatki ustawiono przed ołtarzem specjalny fotel.

„A Pani Doktor nie ma?” – dopytywali nerwowo dziennikarze gdy rozpoczęło się nabożeństwo, a fotel wciąż stał pusty. Wanda Błeńska siedziała skromnie razem z wiernymi w jednej ze zwykłych ławek. W czasie Mszy usłyszała o sobie wiele dobrych słów. „Czułam się troszkę, jakbym była ubrana w szatę, która była skrojona dla trochę większego człowieka- skomentowała pochwały pod swoim adresem. A każda pochwała to jak te talenty od Pana Boga, z których będę się kiedyś musiała rozliczyć, a ja w długach jestem”.

Page 12: Wanda Błeńska

Odznaczenia Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia

Polski (2011) Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu

Odrodzenia Polski (1993) Order Rycerski Świętego Sylwestra Order Ecce Homo Order Uśmiechu honorowe obywatelstwo Poznania i Ugandy doktorat honoris causa Akademii

Medycznej w Poznaniu

Page 13: Wanda Błeńska

Dziękuję za uwagę. Przygotował: Kamil Kausa