Top Banner
VÝROČNÍ ZPRÁVA 2009 Zdeněk Dvořák Radost z medaile (vítězná fotografie fotosoutěže Život nejen na kolech 2009)
24

Výroční zpráva 2009

Mar 29, 2016

Download

Documents

Výroční zpráva Ligy vozíčkářů 2009
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Výroční zpráva 2009

V Ý R O Č N Í Z P R Á VA 2 0 0 9

Zdeněk Dvořák Radost z medaile (vítězná fotografi e fotosoutěže Život nejen na kolech 2009)

Page 2: Výroční zpráva 2009

Liga vozíčkářů je občanským sdružením, které už dvacet let poskytuje informace a služby osobám se zdravotním postižením.

Máme za to, že právě prostřednictvím kvalitních služeb podporujících samostatný a nezávislý život bez ohledu na druh a míru postižení, můžeme dosáhnout našeho poslání, tedy začleňování osob se zdravotním postižením do většinové společnosti na základě rovnoprávnosti a vzájemného respektu.

Těžištěm naší práce jsou tři sociální služby registrované v souladu se zákonem o so-ciálních službách. Jedná se o osobní asistenci, odborné sociální poradenství a sociál-ní rehabilitaci. Mimo tyto základní kameny spoluposkytujeme dopravu imobilních osob upraveným mikrobusem, vydáváme časopis Vozíčkář, pořádáme doprovodný program veletrhu kompenzačních a rehabilitačních pomůcek Medical Fair.

„Přisedni si“ – tato výzva je zároveň názvem informační kampaně a sbírky ve pro-spěch služeb osobám se zdravotním postižením. Název Život nejen na kolech patří naší fotosoutěži a putovní výstavě fotografi í dokumentujících barevnost a různo-rodost života s postižením.

Jsme velmi pyšní na to, že některé naše činnosti překračují hranice našeho regionu a jsou dosažitelné i v ostatních částech naší země.

Dvacetiletí za námi, ve kterém jsme rostli a rozšiřovali svoji nabídku, je pro nás základem, na kterém chceme stavět další naplněné cíle.

Zdeněk Škaroupka, ředitel

Page 3: Výroční zpráva 2009

...žiju podle svého

O PROGRAMUPosláním programu je zvýšení kvality života osob se zdravotním postižením zejména prostřednictvím služby osobní asisten-ce. Za cíl si klade poskytovat kvalitní a dostupnou službu osobní asistence a realizovat projekty přispívající ke zlepšení kvali-ty života lidí s postižením. V rámci programu jsou realizovány služby Osobní asistence zdravotně postiženým (registrovaná sociální služba dle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách) a Domácí asistent.

OSOBNÍ ASISTENCE ZDRAVOTNĚ POSTIŽENÝMOsobní asistence je terénní sociální služba, která pomáhá člověku se zdravotním postižením žít svůj život naplno podle svých představ v okruhu svých blízkých. Lidé s postižením potřebují v různé míře dopomoci při běžných každodenních nebo jen občasných činnostech. Osobní asistence může zahrnovat pravidelnou pomoc s péči o vlastní osobu, ale i ojedinělý doprovod k lékaři či za kulturou.

Cílem služby osobní asistence je uživatel, který žije ve svém přirozeném prostředí s rodinou či přáteli, studuje nebo pracuje, tráví volný čas podle svých zájmů, osamostatňuje se a stává se nezávislým na službě i svých blízkých. Osobní asistent pomáhá člověku s postižením zajistit péči o vlast-ní osobu (přesun na vozík, oblékání, zajištění a příprava jídla, hygiena), péči o domácnost a doprovází ho k lékaři, na úřady či za zájmovými aktivitami. Veškeré úkony jsou popsány v písemné smlouvě s uživatelem a jsou zcela při-způsobeny jeho individuálním potřebám.

V roce 2009 se nám podařilo udržet cenu za hodinu služby osobní asistence na 60 Kč, čímž se řadíme mezi nejlevnější poskytovatele této služby. Zaznamenali jsme velký nárůst

Page 4: Výroční zpráva 2009

zájemců o službu a téměř všem jsme službu mohli poskytnout. Službu jsme poskytli celkem 40 uživatelům (oproti roku 2008 nárůst o 14 uživatelů), významnou část uživatelů tvoří děti do 18 let (13 uživatelů, tj. 1/3). V průběhu roku jsme zaměstnali 38 osobních asistentů, z toho 18 na hlavní pracovní poměr. Rozložení mezi muže a ženy bylo 10:28. Osobní asistenti odpra-covali celkem 21 902 hodiny.

K 31. 12. 2009 jsme ukončili mnohaleté poskytování služby osobní asistence v bezbariérovém domě Mikulovská 9 v Brně – Vinohradech. Po celý rok pracovali osobní asistenti v době mimo pracovní dobu Pečovatelské služby zajišťující péči pro obyvatele tohoto domu. Jednalo se o všechny noční služby po celý rok a celodenní služby o víkendech a státních svátcích pro 8 uživatelů. Od roku 2010 přebírá zajištění 24-hodinové služby Pečovatelská služba.

Služba osobní asistence bude nadále působit výhradně ve své terénní formě pro jednotlivé uživatele, kteří si ji objednají, a to nejen na územích Brno – město a Brno – venkov, ale od podzimu loňského roku jsme rozšířili působnost osobní asisten-ce také na města Adamov a Slavkov u Brna. Službu osobní asistence chceme nadále poskytovat tak, aby pomohla co nejvíce lidem s postižením uspořádat si život podle svých představ, žít v přirozeném prostředí a přiblížit se co nejvíce k běžnému životu bez omezení a bariér.

DOMÁCÍ ASISTENTNa konci roku jsme nabídli novou službu Domácí asistent. Služba je koncipována jako mo-derní terénní službu, která umožní svým uživatelům žít s pomocí asistenta plnohodnotný život podle svých představ a potřeb. Služba je nabízena všem věkovým skupinám a není omezena druhem postižení či nemoci, o všech potřebách je jednáno individuálně. Poskytu-jeme ji na územích Brno – město a Brno – venkov. Asistent uživateli pomáhá zejména s péčí o vlastní osobu, péčí o domácnost, zajištěním společenských aktivit a dalšími činnostmi dle individuálních potřeb. Zavedením této služby jsme rozšířili naši nabídku zejména vůči senio-rům, kteří nemohou nebo nechtějí využívat osobní asistenci. Domácí asistent nabízí pomoc v jakýchkoli dohodnutých časech, jednorázově i dlouhodobě.

V následujících letech chceme Program Osobní asistence rozšiřovat o další aktivity, které přinesou lidem se zdravotním postižením pomoc a podporu.

Mgr. Nikol Mikušová, Mgr. Lukáš Poláčektel.: 537 021 480, 777 154 815, e-mail: [email protected]

Page 5: Výroční zpráva 2009

...žiju s vámi

O PROGRAMUNedílnou a přirozenou součástí života člověka je práce, a také společenský život. Někteří lidé se zdravotním postižením ale mají méně příležitostí nalézt si zaměstnání nebo bydlení, které vyhovuje jejich představám a potřebám. Nemají možnost libovolně navštěvovat sportovní a kulturní akce, nebo se vzdělávat v oboru, který je zajímá. Pomocí nabízených služeb se snažíme tuto situaci řešit a zlepšit. Posláním našeho programu je podpora lidí se zdravotním postižením a spolupráce s je-jich sociálním okolím takovým způsobem, aby tito lidé mohli žít ve společnosti podle svých přání a možností.

Rok 2009 byl pro program Práce, vzdělávání, integrace rokem „evropským“. Veškeré realizované projekty byly podpořeny Evropským sociálním fondem z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a státním rozpočtem České republiky. Projekt Centrum sociální rehabilitace se stal od ledna 2009 až do konce roku 2011 součástí Individuálního projektu JMK „Zajištění vybraných sociálních služeb na území Jihomoravského kraje“ a společně s 11 subdodavateli zajišťuje službu so-ciální rehabilitace pro více než 3000 klientům ročně v Brně a okolí. V polovině roku 2009 jsme zahájili expanzi do mimo-brněnských lokalit Jihomoravského kraje a kraje Vysočina prostřednictvím projektu Chopím se šance.

CENTRUM SOCIÁLNÍ REHABILITACERegistrovanou sociální službu sociální rehabilitace již třetím rokem nabízíme lidem se zdravotním postižením, kteří bydlí v lokalitě Brno-město a Brno-venkov nebo zde chtějí bydlet, pracovat či dále studovat. V roce 2009 využívalo služeb Centra sociální rehabilitace (CSR) 270 uživatelů, kteří spolupracovali s pracovníky CSR při individuálních konzultacích, účastnili se vzdělávacích kurzů, seminářů a workshopů, jezdili na výlety za kulturou, zábavou nebo sportem či se scházeli při neformál-ním setkávání „S Ligou ve středu“.

Page 6: Výroční zpráva 2009

V průběhu roku jsme také navázali spolupráci se 14 zaměstnavateli, kteří se přímo na CSR obrátili se žádostí o poraden-ství v oblasti zaměstnávání pracovníků se zdravotním postižením či o vytipování vhodného zaměstnance. V těchto fi rmách našlo uplatnění 6 klientů CSR.

Během roku 2009:• 73 uživatelů absolvovalo vzdělávací kurz a 67 z nich kurz

úspěšně ukončilo,

• 202 klientů (73 v rámci individuálních konzultací a 129 v rámci tranzitního programu „Ze školy do práce“) získalo reálnější představy o trhu práce, svých možnostech a způsobu, jak se na trhu práce uplatnit,

• 13 aktivně spolupracujících klientů nalezlo uplatnění na trhu práce,

• 1 uživatel získal bydlení odpovídající více jeho potřebám,

• 24 uživatelů mělo možnost se dostat na akce a do míst, kam by se sami nevypravili.

Do dalších let se chystáme rozšířit nabídku kurzů o vzdělávání v oblasti administrativní práce a především zahájit provoz Den-ního centra.

V roce 2009 jsme spolupracovali s těmito subjekty: Střední škola F. D. Roosevelta pro tělesně postižené Brno, Café Práh, Handiscan, Úřad práce Brno-město, Úřad práce Brno-venkov, Psychiatrická léčebna Černovice, Subdodavatelé IP JMK.

CHOPÍM SE ŠANCEProjekt běží od května 2009 a cílovou skupinou projektu Chopím se šance nejsou pouze osoby se zdravotním postižením hledající uplatnění na trhu práce, ale také zaměstnavatelé, kteří mají zájem takového pracovníka zaměstnat.

Zatímco předešlé projekty Ligy vozíčkářů zabývající se problematikou zaměstnávání osob se zdravotním postižením byly ur-čeny převážně brněnským občanům, projekt Chopím se šance je určen lidem s handicapem z celého Jihomoravského kraje

Page 7: Výroční zpráva 2009

a kraje Vysočina. Hlavním impulsem pro vznik tohoto projektu byl zájem ze strany osob se zdravotním postižením, kterým chyběla služba tohoto typu v dostupné vzdálenosti od místa bydliště. Aktivity projektu napomáhají řešit problém vysoké nezaměstnanosti lidí se zdravotním postižením, především v menších městech a obcích.

V rámci projektu jsou zdarma nabízeny vzdělávací kurzy, jejichž absolvování zvyšuje šance klientů na nalezení zaměstnání, a individuální konzultace, jejichž součástí je příprava na přijímací pohovor a situace, které mohou nastat před i po nástupu do zaměstnání. Cílem projektu je také nabídnout zaměstnavatelům takovou podporu, která nevede k navyšování nákladů na pracovní místo pro zaměstnance s postižením, ani k nutnosti věnovat tomuto zaměstnanci větší pozornost než zaměst-nanci bez postižení.

Za 8 měsíců realizace projektu využilo nabízené aktivity 41 klientů. Během dosavadního průběhu projektu jsme začali spo-lupracovat s lidmi se zdravotním postižením z následujících lokalit: Hustopeče u Brna, Židlochovice, Blansko a Veselí nad Moravou. Prostřednictvím vzdělávacích kurzů jsme podpořili 29 klientů. Z nabídky vzdělávacích kurzů jsme uskuteč-nili PC kurz Začínám s počítačem (v Hustopečích u Brna), Znám pracovněprávní minimum (v Blansku) a kurz Píšu všemi deseti (v Blansku). O účast v projektu Chopím se šance je mezi lidmi se zdravotním postižením velký zájem, a tak momentálně evidujeme ve Veselí nad Moravou 13 zájemců, v Kyjově 9, v Havlíčkově Brodě 8 a v Blansku také 8. Díky spolupráci se zaměstnavateli jsme dosud nabídli našim klientům možnost zprostředkování 8 pracovních pozic.

Během realizace projektu se nám podařilo navázat úspěšnou a nadále se rozvíjející spolupráci s úřady práce v Jihomorav-ském kraji a kraji Vysočina. Aktivity projektu Chopím se šance jsou průběžně nabízeny osobám se zdravotním postižením prostřednictvím besed konaných na úřadech práce v Jihomoravském kraji a kraji Vysočina. Prozatím proběhly informační besedy na ÚP v Hustopečích u Brna, v Blansku, ve Veselí nad Moravou a v Hodoníně.

Děkujeme fi rmě AG Foods, která zaměstnala klienta projektu, a za ochotu a spolupráci děkujeme Úřadům práce v Blansku, ve Veselí nad Moravou a v Hustopečích u Brna. Spolupracovali jsme: Dům dětí a mládeže Veselí nad Moravou, ÚP Hodonín, ÚP Blansko, Centrum celoživotního vzdělávání, Městský úřad Hustopeče – sociální odbor.

Centrum sociální rehabilitace – Mgr. Šárka Mikulková, Petra Konečná,DiS., Mgr. Zuzana Brodová, Mgr. Dana Sklenářová, Andrea Slavíčková,DiS., Mgr. Tomáš Ergens, Bc. Jaroslav ŠrámekChopím se šance – Mgr. Martina Kaiprová, Mgr. Radek Florián, Iva Šoupalovátel.: 537 021 485, e-mail: [email protected]

Page 8: Výroční zpráva 2009

...žiju s přehledem

O PROGRAMUProgram usiluje o zvýšení kvality života osob se zdravotním postižením prostřednictvím informačního a poradenského servisu. Maximální informovanost přispívá k úspěšnému řešení každodenních situací v životě s postižením. Nabízíme nejen poskytnutí odborné rady, ale také možnost samostatně si vyhledat potřebné informace.

PORADNA PRO ŽIVOT S POSTIŽENÍMTato poradna započala svou činnost již v roce 2001. Poskytuje odborné sociální poradenství osobám se zdravotním postiže-ním (převážně tělesným a kombinovaným) a osobám v jejich okolí, které potřebují odbornou radu v dané životní situaci. Poradna má celorepublikovou působnost. Bezplatná služba nabízí pomoc při uplatňování práv, oprávněných zájmů, posky-tuje poradenství v oblasti sociálních systémů, legislativy, sociálního zabezpečení, nabídky kompenzačních a rehabilitačních pomůcek, zaměstnávání zdravotně postižených a v dalších problema-tických sférách života se zdravotním postižením. Poradna neposkytuje komplexní poradenství z oblasti práva a daní ani lékařské konzultace a posuzování zdravotního stavu. V těchto případech jsou klienti odká-záni na jinou kvalifi kovanou občanskou poradnu.

Na základě Rozhodnutí Krajského úřadu Jihomoravského kraje ze dne 12. 6. 2007 č.j. 62962/2007 je služba registrována podle zákona o sociál-ních službách č. 108/2006 jako sociální služba.

Pracovníci poradny zajišťovali po celý rok 2009 aktuálnost poskytova-ných informací, sledovali změny v rámci legislativy, spolu s ostatními projekty významně přispívali ke zmapování sociální oblasti osob se zdravotním postižením. Ke všem klien tům bylo přistupováno s ohledem na jejich individuální potřeby. Snahou všech pracovníků zůstává zodpo-vídat položené dotazy s maximální přesností.

Page 9: Výroční zpráva 2009

Klienti v roce 2009 využívali pro získání informací více možností. Nejvíce využívanou formou kontaktu bylo zadávání dotazů do internetové poradny na webu www.ligavozic.cz/poradna a vyřizování telefonických dotazů na bezplatné zelené lince 800 100 250. Dalšími využívanými možnostmi byly poradenství přes e-mail, kontakt prostřednictvím pošty, osobní konzultace či informační besedy v terénu.

V roce 2009 pracovníci poradny zodpověděli celkem 6698 do-tazů z oblasti života se zdravotním postižením (průměrně 26 do-tazů denně), což činilo nárůst dotazů oproti roku 2008 o 9 %. Největší množství dotazů se týkalo problematiky invalidních důchodů – celkem 2099 dotazů, tento fakt souvisí především s transformací důchodového systému od roku 2010. Časté byly také dotazy z oblasti příspěvků a výhod pro zdravotně postižené

– 903 dotazů či z oblasti zaměstnávání osob se zdravotním postižením – 670 dotazů. K dalším oblastem poradenství patřily kompenzační pomůcky, daně a poplatky, bariéry či oblast státní sociální podpory.

Poradenské služby byly poskytovány jak v sídle organizace, tak rovněž na akcích pro veřejnost. Mezi ně patří každoroční účast na akci Pro Váš úsměv v rámci veletrhu Medical Fair na brněnském Výstavišti v měsíci říjnu, pravidelné setkání v ka-várně Café Práh v Galerii Vaňkovka každou první středu v měsíci či účast na festivalu Mezi ploty v psychiatrické léčebně v Černovicích. Navázali jsme také spolupráci s rehabilitačním ústavem Kladruby.

NÁPADNÍK A INFORMAČNÍ PORTÁLNa konci roku 2009 pracovníci Poradny pro život s postižením připravovali podklady k vydání nové publikace Nápad-ník 2010 – sborník rad a informací pro život s postižením. Cílem je vydávat publikaci, která zajistí komplexní informovanost lidí po úraze či nemoci a nabídne jim možnost zorientovat se v nastalé životní situaci. Pro osoby dlouhodobě zdravotně po-stižené má být Nápadník praktickou příručkou, zajišťující ucelený přehled v problematice života s postižením.

Informační portál na www.ligavozic.cz/ip nabízí rychlou a dostupnou orientaci v mnoha oblastech života s postižením. Jedná se o „informační samoobsluhu“, která doplňuje práci poradny.

Page 10: Výroční zpráva 2009

PROJEKT S LIGOU PROTI DISKRIMINACIRozšíření nabídky poradenství bylo umožněno získáním grantu na projekt S Ligou proti diskriminaci, jehož cílem je pro-střednictvím informovanosti osob o jejich právech a zákonných nárocích minimalizovat možnost jejich diskriminace. V rámci projektu pracovníci pořádali informační besedy pro osoby se zdravotním postižením v obcích s rozšířenou působností v Jiho moravském kraji. Díky grantové podpoře se poradna také rozrostla o komplikovanější právnické poradenství z ob-lasti života se zdravotním postižením či o službu virtuální asistence, tedy pomoc na telefonu v případě jednání s úřady či organizacemi.

Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Finančního mechanismu EHP a Norského fi nančního mechanismu prostřednictvím Nadace rozvoje občanské společnosti.

Lucie Marková, DiS., Mgr. Kateřina Bulantová, Bc. Veronika Foltýnková, DiS., Bc. et Mgr. Lucie Teresa Šultesovátel.: 800 100 250, 537 021 490, e-mail: [email protected]

Page 11: Výroční zpráva 2009

O PROGRAMUBezbariérové divadlo BARKA je dlouhodobým projektem založeným v roce 1994. Filosofi e BARKY stojí na vytvoření motivačního prostředí pro amatérské, dětské, studentské, menšinové, integrované, alternativní i profesionální aktivity. V našich prostorách se potkávají lidé postižení i zdraví a podle svých zájmů navazují kontakty a spolupracují. Ptáte se, co je to motivační prostředí? Vytvoření kvalitního provozně-technického a lidského zázemí, které motivuje aktivní lidi k vytvoření hudebního, tanečního či divadelního představení. Integrovaný soubor pohybového divadla Cyranovy boty a taneční sdružení Filigrán má v BARCE domácí zázemí. Divadlo nemá stálý profesionální soubor. Divadlo najdete na ulici Svatopluka Čecha 35a, Brno – Královo Pole.

BARKADivadelní sál a jeho příslušenství s kapacitou 150 diváckých míst a jevištěm 9x9metrů slouží svým zázemím zhruba 40 souborům ročně. V roce 2009 oslavila BARKA 15 let své existence. Celoroční provoz divadelního prostoru umožnilo během roku 2009 celkem 115 představení a 1731 hodin zkoušek. Z celkového počtu představení bylo 19 premiér.

Z festivalů, přehlídek a představení, které proběhly v loňském roce v divadle, vybíráme:

Festivaly, přehlídky: TANCESSE 2009, DREHBŰHNE Brno, BRNKÁNÍ XVI., TANEC PRAHA 2009, NATŘIKRÁT XI., NADĚLENÍ XV.

Představení, ve kterých účinkují handicapovaní: Afrika, Mlýny (Divadlo Jaroslava Pokojského – Archa comunity), Židlení, Bílý holoubek, V lese (Cyranovy boty Integra), Putování ošklivého káčátka (Divadlo Neslyším).

Amatérská a studentská divadla: Jan Werich FIMFÁRUM (HISDRUŽAK Poustevník Brno), Malý krámek hrůz (SUUD-soubor unikátně unylých divadelníků Brno), Králík na smetaně (Divadelní spolek Fenek Brno), Ruby a Garnet? (Hop Hop Ostrov nad Ohří), Kočičí hry (Narovnátka Ostrava), Horizont událostí (DDS Brnkadla), Snehová kráľovná (SK/Martin), Černá šalina (2.oddíl DDS Pírko Brno), Jako pomáda (Zvon Frenštát pod Radhoštěm).

...žiju svou roli

Page 12: Výroční zpráva 2009

Taneční představení a rytmoprojekty: Luna Plina/Úplněk (Ivana Mona Popovici – RO/CZ), Gala večer orientálního tance Sultánské narozeniny (Zafi rah – CZ/Brno, Shadiyah CZ/Praha), Večer irských tanců (La Quadrila- CZ/Brno), Bolero (TD Mimi Fortunae – CZ/Brno), Židlení, Bílý holoubek, V lese (Cyranovy boty Integra – CZ/Brno ), Poslední hraní, Kytice kraj (Doteky – CZ/Němčice nad Hanou ), Jsou pouhou vodou, S vůní m (Malé taneční seskupení – CZ/Brno ) Souznění (Iluze – CZ/Štramberk ), Možnost, Věneček, Hoře, Na tej našej střeše, Podzimní setkání, Tancem ovládaná, Preludium, Allegro ben ritmato, E deciso (Primavra – CZ/Praha ), Next to that, Fig (Da tanez – RUS/Vladislavl ), Zrovna královna, Kudy Kam, Za Barákem ( Bla Bla Du – CZ/Praha ), Bez názvu (Akro Dance Theatre – PL/Toruń ), Solitude (Zdena! Jana! – CZ/Brno), Větve téhož stromu, Jako pierka, Čokoládová princezna, Člověče, nezlob se, Figurky, Půlměsíc, Večer napřidanou (Cyranovy boty – CZ/Brno ), Bobky a grcky (Divadlo Přechod– CZ/Mikulov ), Individuality (Pop Balet – CZ/Praha ), Tanec 1001 noci (Studio Slunce – CZ/Brno), Filigrán a Maléf (CZ/Brno), Setkání mezi městy – Malé taneční seskupení (CZ/Brno), Fim a Fárum (CZ/Brno), hosté (CZ/Žďár nad Sázavou, Karlovy vary, Jihlava ), Kinesthetic Project – Void (BG), Kostas Tsioukas Company – Pinnochio (GR),Steinunn Ketilsdottir/Brian Gerke – Love Always, Debbie and Susan (ICL/US), Muhanad Rasheed/Iraquis Bodies – Crying of my mother (IRQ/NL), Grupo Tápias – On Ne Se Connait Pas Encore Mai (BRA), Lenka Bartůňková – Identita (CZ), Compangnie Drift – Sound machina (CH), Večr irských tanců (Démáirt – CZ/Brno), Svatojánská noc v Barce, Bahar Sultana Show (SK/Trenčín), Dora Hoštová – Tore (CZ), Nanohach&Michal Záhora – Resonance (CZ), Filigrán – K.Y.S., Možnost 917 (CZ).

Komorní opera HF JAMU: Gian Carlo Menotti Medium, Bohuslav Martinů Veselohra na mostě, Bohuslav Martinů Dvakrát Alexandr.

Cestovatelské besedy s promítáním: Mt.Kenya, Kilimanjaro – z rovníku na střechu Afriky (Jaromír Novák), Thajsko – Země plná úsměvů (Roman Doležal), Jenisej – cesta do hlubin Sibiře (Vojtěch Zvěřina), Manaslu Nepál – hora s duší (Pavel Matoušek), Rumunské Karpaty – Třetina století očima pamětníků (Pavel Ševčík, Pavel Hanzelka), Chile – Krajem sopek II (Zuzana a Miloš Druckmüllerovi), Antarktida – Poslední země (Marek „Orko“ Vácha), Západní Austrálie – Zlatá země Chile (Tomáš Paleček), Nový Zéland – Země kontrastů (Klement Rejšek), SIKKIM – na kole podhůřím Himaláje (Jan Synak).

Ing. Zdeňka Vlachovská, David Fadingertel.: 541 213 206, e-mail: [email protected]

Page 13: Výroční zpráva 2009

...žiju svou roli

O PROGRAMUProgram se snaží realizovat akce a aktivity, které mohou přinést veřejnosti informace o problematice života s postižením i o možnostech, jak přispět k řešení těchto problémů.

Činíme jeden nebo více kroků vstříc veřejnosti, aby bylo slyšet naše hlasy a vidět naši práci. Chceme hovořit s lidmi na uli-cích i v přednáškových sálech. Chceme upozorňovat na problémy, ale také ukazovat úspěchy i mimořádné výkony, kterých bylo dosaženo bez ohledu na zdravotní postižení.

PRO VÁŠ ÚSMĚVOd 20.–23. října tradičně proběhla akce s názvem Pro Váš úsměv, což je doprovodný program veletrhu Medical Fair a Re-haprotex, který již po čtrnácté pořádala Liga vozíčkářů. Loňského Úsměvu se zúčastnilo na 60 organizací a velká většina z nich sídlila v pavilonu C.

Na stánku Ligy vozíčkářů byli k dispozici pracovníci, kteří rádi poskytli zájemcům informace o činnosti organizace a mož-nostech pro lidi se zdravotním postižením. Nejvytíženějšími byli zaměstnanci programů Poradenství a informace a Práce, vzdělávání, integrace, kteří zde zájemcům poskytovali informace o svých aktivitách.

Nejenže Liga vozíčkářů koordinovala celou akci, ale také se významně podílela na jejím programu. Úterní a středeční pro-gram Liga obohatila odbornými přednáškami na téma „Sociální poradenství pro osoby se zdravotním postižením – mini-mum pro sociální pracovníky“ a „Podpořte s námi novou šanci osob se zdravotním postižením.“

Novinkou celého programu byl Aktivní koutek, což byl prostor v rohu pavilonu C, kde si mohli návštěvníci sami vyzkoušet, jaké to je hrát basketbal či fl orbal na vozíku, pohybovat se se zavázanýma očima s pomocí slepecké hůlky či osobního asis-tenta, nebo se dozvědět něco více o komunikaci s nedoslýchavými.

Tradičním centrem zábavy bylo pódium, které v úterý doslova rozbubnoval Jiří Vokáč Čmolík se svým programem Origi-nal Rhytm Team s technikami Drum Circle. Každý návštěvník veletrhu mohl pod dozorem odborného vedení v sobě najít

Page 14: Výroční zpráva 2009

skrytý rytmus a proměnit jej ve hru na bubínky. Dalším z mnoha zajímavých vystoupení bylo představení pě-vecké skupiny BuDu z Domova důchodců Buchlovice, kteří všem předvedli, jak šťastný může být život po še-desátce.

V hledišti pódia bylo vystaveno 30 nejlepších snímků fo-tografi cké soutěže Život nejen na kolech, z kterých si návštěvníci sami vybrali tu nejoblíbenější a ohodnotili ji Cenou diváka. Samotným hlasováním mohl každý vy-hrát zajímavou cenu.

Na výstaviště také již tradičně přijel bezbariérový Vlak plný úsměvů, který ve spolupráci s akciovou společností Veletrhy Brno, a.s. a Ligou vozíčkářů vypravily České dráhy.

ŽIVOT NEJEN NA KOLECHV roce 2009 se uskutečnil již třináctý ročník fotografi cké soutěže Život nejen na kolech, tematicky zaměřený na Okamžiky lidí se zdravotním postižením. Do soutěže bylo zasláno více jak 300 snímků od 41 autorů. Fotografi e byly hodnoceny odbornou porotou ve složení – Jindřich Štreit (předseda), Martin Sedláček, Lenka Hloušková, Jan Schejbal a Zdeňka Vlachovská. Porota snímky hodnotila v rámci kategorií Amatér a Profesionál. Dále byla udělena speciální Cena Bezbariérového divadla BARKA a Cena diváka na veletrhu Medical Fair.

Vyhodnocení:

kategorie Amatér

1. místo: Radost z medaile – Zdeněk Dvořák, Znojmo

2. místo: Báječní muži na ostrých nožích – Stanislav Navrátil, Malenovice

3. místo: Cestou necestou – František Újezdský, Praha

Page 15: Výroční zpráva 2009

kategorie Profesionál: ocenění získal pan Zbyněk Prys za cyklus fotografi í s názvem Samota.

Cena Bezbariérového divadla BARKA: získal ji Jaroslav Šimeček z Olomouce za soubor fotek s názvem „Na kolech, která znamenají život, na prknech, která znamenají svět.”

Cena diváka: o této ceně rozhodli návštěv-níci veletrhu Medical Fair a získal ji Roman Barák z Brna za fotografi i For Men.

Ze soutěžních fotografi í bylo vybráno 30 nejlepších, které byly vystaveny v hledišti pódia v pavilonu C během veletrhu Medical Fair a Rehaprotex ve dnech 20.-23. října. Návštěvníci se tak stali zároveň porotci a sami si vybrali tu nejlepší fotografi i. Na stánku Ligy vozíčkářů byla umístěna velkoplošná plazmová televize, na které probíhala prezentace veškerých soutěžních fotografi í pro rok 2009. Během čtvrtečního dne proběhlo ofi ciální vyhlášení soutěže. Ceny byly vítězům předány samotným předsedou poroty a známým fotografem Jindřichem Štreitem.

Ze všech ročníků soutěže jsou vybrány ty nejúspěšnější a nejzajímavější a jsou zařazeny do putovní výstavy. V roce 2009 jsme ji představili v těchto výstavních místech: Středisko Teiresiás MU – Brno, Městské kino Hvězda – Uherské Hradiště, Kavárna Anděl – Brno, Divadlo – Ústí nad Orlicí, Městská knihovna Pelhřimov, Domov pro seniory – Havlíčkův Brod, Muzeum Vyso-činy – Jihlava, veletrh Medical Fair – Brno.

VOZÍČKÁŘ – ČASOPIS NEJEN PRO SEDÍCÍV roce 1986 Oldřich Pechar, jeden ze zakládajících členů naší organizace, po zjištění, že osoby se zdravotním postižením nejsou dostatečně informovány o tom, co by mohlo jejich život kladně ovlivnit, začal vydávat časopis Vozíčkář v malém for-mátu A5 jako občasný doplněk svojí poradny.

Roman Barák, FOR MEN

Page 16: Výroční zpráva 2009

Dodnes se nám daří dodržovat zásadu rozesílání časopisu osobám s postižením zdarma. Za poplatek je rozesílán i právnickým osobám. Najdete v něm údaje tý-kající se kompenzačních a rehabilitačních pomůcek, sociálních dávek či legislativy, sportovních, kulturních a pobytových akcí, o zaměstnávání osob se zdravotním po-stižením, rubriku Zdravotnictví naplňují články na různá témata MUDr. Lia Vašíč-ková, MUDr. Taťána Šrámková a Mgr. Radmila Fajtová. Formou rozhovorů a repor-táží jsou představovány zajímavé osobnosti z řad zdravotně postižených. Rubrika Osobní inzerce nabízí možnost něco prodat nebo koupit, vyměnit, najít si přátele nebo partnera. Rubrika Názory postřehy a Napsali jste nám poskytuje prostor pro vyjádření našich čtenářů.

V čem se časopis liší oproti začátkům, je změna jeho rozměru na dnešní formát A4 a barevnost. Vychází pětkrát ročně v nákladu cca 8000 kusů. Jedno z čísel je tzv. Speciál. Jde o rozšířené číslo, které vychází ve vyšším nákladu než běžná čísla. Při-náší informace o výstavě Pro Váš úsměv, která je doprovodným programem vele-trhu Medical Fair a každoročně probíhá na podzim na brněnském výstavišti.

Vydavatelem časopisu je občanské sdružení Liga vozíčkářů, realizátorem tisku je Brněnská agentura speciálních služeb, spol. s r. o., která prostřednictvím inzerce zajišťuje podstatnou část fi nančních prostředků na realizaci časopisu. Rok od roku menší díl fi nančních prostředků se nám daří získávat i od Ministerstva zdravotnictví.

Vozíčkář vycházel v roce 2009 s legislativní přílohou SKOK do reality, která je vydávaná Národní radou osob se zdravotním postižením ČR, o. s.

Časopis Vozíčkář i jeho legislativní příloha jsou v elektronické podobě ve formátu pdf umístěny na nových webových strán-kách časopisu – www.vozickar.com. Zrakově postižené osoby ho zde naleznou i v textovém formátu.

Časopis Vozíčkář je možné objednat na kontaktech Ligy vozíčkářů. Firemní inzerci můžete sjednat na tel. č. 608 748 631, nebo na e-mailu zdenek.skaroupka@ ligavozic.cz. Ceník fi remní inzerce a harmonogram výroby časopisu najdete na www.ligavozic.cz

Page 17: Výroční zpráva 2009

Časopis pro vás loni připravovali – redakce a grafi cká úprava: Eva Bartusková • sazba: Vladimír Ludva • korektura: Marie Fišerová • obsahová korektura: Hana Valová • odborná garance: MUDr. Lia Vašíčková • tisk: tiskárna Helbich, a.s., Brno • rozesílání časopisu: BM Marketing, s. r. o., Brno.

PŘISEDNI SIMezi naše aktivity patří organizování informační kampaně a veřejné sbírky s názvem Přisedni si.

Informační kampaň se snaží poukázat na problematiku života s postižením trošku z jiného úhlu. Nezaměřuje se na všudypřítomné bariéry, které lze vidět všude kolem nás, ale na ty v myslích v každém z nás. Snaží se přiblížit „život s postižením” lidem bez tělesného postižení a to prostřednictvím nejen vo-zíčkářů. PŘISEDNI SI je v postatě nabídka konkrétního vozíčkáře komukoliv, kdo má zájem dozvědět se něco z jeho života. Kmotry kampaně jsou herečka Anna Polívková a režisér Arnošt Goldfl am.

Souběžně probíhá i veřejná sbírka, jejíž výtěžek je určen přímo na provoz služeb pro zdravotně postižené. Sbírku můžete podpořit zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS PRISEDNI na telefonní číslo 87 777 (cena DMS je 30 Kč, Liga vozíčkářů obdrží 27 Kč) nebo můžete pomáhat pravidelně každý mě-síc po dobu jednoho roku, stačí odeslat SMS ve tvaru DMS ROK PRISEDNI na číslo 87 777 (každý měsíc vám bude automaticky ode-

čtena částka 30 Kč, Liga vozíčkářů obdrží 27 Kč). Více informací najdete na www.prisednisi.cz a www.darcovskasms.cz. Podpořit nás můžete i na sbírkový účet vedeny u Komerční banky Brno s číslem 25050207/0100.

Pro Váš úsměv, Život nejen na kolech – Jan Charvát, Vydávání časopisu Vozíčkář – Eva Bartusková, Přisedni si – Ondřej Charváttel.: 537 021 482, e-mail: [email protected]

Page 18: Výroční zpráva 2009

Liga vozíčkářů stojí rozkročena na pilířích svých programů, ale to nestačí, musí být ještě podpírána silou svých provozních pracovníků.

Vedoucí provozu je Hana Valová, která věnuje svůj pracovní čas jednak řízení provozních pracovníků, a jednak vlastní úkolům, kam patří zaměstnanecká agenda včetně vzdělávání zaměstnanců, vnitřní předpisy organizace, dohled nad eko-nomikou i informačními a propagačními texty, které dokumentují naši činnost.

Finance, účetnictví, pojištění, kontroly, daňová přiznání – to vše je doménou Dany Růžičkové. Ženy, která dokáže vítězit nad stohy papírů v šanonech i mimo ně. Věnuje se práci, která se jeví pro mnohé z nás velmi suchopárnou a nezáživnou. Nicméně život organizace je na ní naprosto závislý.

Velmi důležitou osobou pro spokojenost zaměstnanců je i mzdová účetní, kterou je pečlivá a důsledná Gabriela Dušíková.

Příležitosti pro získání podpory naší práce formou dotací, grantů nebo sponzorství drží pod svým bdělým dohledem Tereza Živná. A nejen to, neúnavně pročítá zadávací dokumentaci, aby mohla psát a psát naše plány, myšlenky a cíle vtělené do projektových záměrů a rozpočtů.

Prvním, koho při kontaktování nebo návštěvě naší organizace potkáte je pracovník na recepci (loni Milan Tomášek, od le-tošního roku Eva Hučková). Zpravidla vás nasměruje za některým ze sociálních nebo provozních pracovníků, abyste mohli řešit svůj problém nebo s vámi naplánuje vaši jízdu bezbariérovým mikrobusem, popřípadě vyhoví vaší objednávce časopisu Vozíčkář.

Řidičů pro vás pracuje hned několik. Požadavky na dopravu jsou směrovány takřka na jakoukoliv denní či noční hodinu bez ohledu na svátky a dny pracovního klidu. Proto se za volanty mikrobusů střídají Stanislav Švábenský, Ivo Suchý a Igor Přibyl.

Čistota je půl zdraví, tento slogan už na nástěnkách nevisí, ale svoje opodstatnění má stále. Pořádek našemu pracovišti neúnavně vrací Lenka Vlachová. A protože po našich chodbách šlape nebo jezdí stále více návštěvníků, má pořád co dělat.

PROVOZ ORGANIZACE

tel.: 537 021 493, e-mail: [email protected]

Page 19: Výroční zpráva 2009

V období od 1. června 2009 do 31. května 2011 realizuje Liga vozíčkářů projekt „Akreditace vzdělávacího kurzu pro pracov-níky v sociálních službách“ fi nancovaný prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost (www.esfcr.cz). Akreditovaný kurz je díky podpoře z ESF a rozpočtu ČR pro účastníky v průběhu realizace projektu zdarma. Hlavním cí-lem projektu je podpořit integraci sociálně vyloučených osob nebo osob sociálním vyloučením ohrožených do společnosti.

Kurz s názvem „Vzdělávání pracovníků v sociálních službách se zaměřením na osobní asistenci a pečovatelskou službu u osob s tělesným nebo kombinovaným postižením” byl akreditován Ministerstvem práce a sociálních věcí dne 4.12.2009 pod číslem 2009/695 – PK.

Kurz je určen pro:– stávající pracovníky v sociálních službách poskytující přímou péči, kteří dosud nesplňují zákonné požadavky na vzdělání (resp. zaměstnavatelé těchto pracovníků, kteří toto vzdělání pro své zaměstnance zajišťují),– osoby pečující o osobu blízkou, které tak budou mít možnost svoje zkušenosti zprofesionalizovat a v budoucnu získat profesní uplatnění.

Vlastní kurzy jsou organizovány v bezbariérových prostorách Ligy vozíčkářů v Brně na ulici Bzenecká 23. V průběhu reali-zace projektu jsou plánovány 3 běhy čtyřměsíčních kurzů, jejichž kapacita je až 13 účastníků na kurz. Výuka bude probíhat formou třídenních bloků, které se budou konat 1x za 14 dnů. Praktická část výuky se uskuteční v terénu.

Plánované běhy: leden 2010 – duben 2010, červen 2010 – září 2010, prosinec 2010 – březen 2011. Projekt bude uzavřen vyhodnocením kvality kurzu na základě zpětných vazeb od účastníků a předáním akreditovaného osvědčení úspěšným absolventů kurzu. Za úspěšného žadatele bude považován ten, kdo absolvuje alespoň 80 % výuky a napíše závěrečný znalostní test.

AKREDITACE VZDĚLÁVACÍHO KURZU

Tento projekt je spolufi nancován z prostředků ESF prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a státního rozpočtu České republiky.

Hana Valová, DiS., Bc. Linda Hanouskovátel.: 537 021 493, e-mail: [email protected]

Page 20: Výroční zpráva 2009

VÝSLEDEK HODPODAŘENÍ

Položka Částka v Kč

Náklady

Spotřeba materiálu 695 155,03

Spotřeba energie 322 434,50

Opravy a udržování 141 719,00

Cestovné 43 431,00

Ostatní služby 17 802 372,08

Osobní náklady 8 666 164,00

Daně a poplatky 7 500,00

Ostatní náklady 239 993,70

Odpisy, prodaný majetek, tvorba rezerv a opravných položek 426 215,89

Celkem 28 344 985,20

Výnosy

Tržby za vlastní výrobky a služby 18 469 413,60

Úroky 1 818,27

Jiné provozní výnosy 185 223,01

Tržby z prodeje majetku a materiálu 372 456,00

Přijaté příspěvky 1 756 752,68

Provozní dotace 7 199 945,08

Celkem 27 985 608,64

Výsledek hodpodaření -359 376,56

Poznámka: celkové hodnoty Nákladů a Výnosů obsahují částky, které Liga vozíčkářů jako hlavní dodavatel služby sociální rehabilitace distribuuje subdodavatelům v rámci „Zajištění v rámci vybraných sociálních služeb na území Jihomravského kraje“.

Page 21: Výroční zpráva 2009

Děkujeme za podporu partnerům i jednotlivcům, bez jejichž pomoci by naše práce nebyla možná.

HLAVNÍ PARTNEŘI CanoCar, s.r.o. EU a státní rozpočet ČRJihomoravský kraj Lesy České republiky, s.p.Ministerstvo kulturyMinisterstvo práce a sociálních věcí Ministerstvo zdravotnictví České republikyNadace O2Nadace rozvoje občanské společnostiStatutární město Brno Úřad vlády České republikyVECOM zdvihací zařízení, s.r.o.

PARTNEŘIBrno International Business School, a.s.CANOINVEST, s.r.o.E.ON IS Czech Republic, s.r.o.Jihomoravská plynárenská, a.s.Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97Nadace Charty 77

Nadace Jedličkova ústavuNadace Naše dítěNadace Taťány Kuchařové – Krása pomociNadační fond J & TSiemens Industrial Turbomachinery s.r.o.Templářské sklepy Čejkovice, vinařské družstvo

OSTATNÍ PARTNEŘIAVG Technologies CZ, s.r.o.Hodinářství ParavanIndies MG RecordsJMP s.r.o. – Studio zdravého spaníLibor Kučera – Distribuce IndiesNovaservis a.s.Obchodní-důmOlympus C & S, spol. s r.o.Online nákupy a.s. (Obchody 24)ORLÍK – KOMPRESORY, výrobní družstvoPila Belcredi, s.r.o.Video Klinik, spol. s r.o.Vltava Stores, a.s.

PARTNEŘI LIGY VOZÍČKÁŘŮ

Page 22: Výroční zpráva 2009

SPOLUPRACUJEME S:

ALTECH, spol. s r.o. ANTIPOL Brno, spol s r.o.API CZ, s.r.o. Athamas, spol. s r.o. Atlantis, spol. s r.o.Aukro, s.r.o.B. Braun Medical, s.r.o. BM Marketing, s.r.o.CanoCar, s.r.o. Centrum celoživotního vzdělávání

HustopečeColoplast A/SColosseum CZ. TECH Čelákovice, a.s. Časopis FotoVideoČeský tenisový svaz vozíčkářůDigitální studioDopravní podnik města Brna, a.s.Dům dětí a mládeže Veselí

nad MoravouElectro World, s.r.o.ERILENS, s.r.o. Fórum dárcůHacienda Mexicana CateringHana Gümplová – SivakHandiscanHodinářství SarahHORIZONT-NARE, s.r.o.

IKARIA CZ, a.s.Ing. Hana PetruželováINTER META OSTRAVA, s.r.o. INVACAR, s.r.o.IROA – HDC, s.r.o.I-serviceITS Praha, spol. s r.o. Janáčkova akademie múzických úměníJosef HurtKalpeKontakt bBKonzulta Brno, a.s.Lázně Velké LosinyMANUS Prostějov, spol. s r.o. Městské úřady Kuřim, Boskovice,

Vyškov, Hustopeče, Ivančice, Mikulov, Slavkov, Tišnov, Blansko, Pohořelice, Rosice, Šlapanice

Městský úřad Hustopeče, sociální odbor

META Plzeň, s.r.o.MetropolitanMetropolitanMeyra ČR, s.r.o. Microsoft, s.r.o.Náboženská obec církve

československé husitské v Brně–Králově Poli

NedomYsleno, s.r.o. NUOVO CAFFE, s.r.o.o.s. Handisport.czPALA, s.r.o. divize BrzobohatýPATRON Bohemia, a.s.Petr KurimaiProgram BrněnskoPsychiatrická léčebna ČernoviceRádio Kiss HádyRádio PetrovRehabilitační ústav KladrubyREPO-RECK spol. s r.o. Sdružení PráhSkynet, a.s.soubory, ZUŠ aj. spolupracující

s BARKOUStřední škola F.D.Roosevelta

pro tělesně postižené, BrnoÚřad městské části Brno – VinohradyÚřad práce BlanskoÚřad práce Brno – městoÚřad práce Brno – venkovÚřad práce HodonínVeletrhy Brno, a.s.Vladyka, s.r.o. Wannieck Gallery Wolters Kluwer ČR, a.s. (ASPI)

Page 23: Výroční zpráva 2009

JAK NÁS MŮŽETE PODPOŘIT?

Financování činnosti naší organizace se opírá zejména o veřejné rozpočty, prakticky

nepřetržitě pracujeme na dotačních žádostech, které od nás putují na magistrát, kraj-

ský úřad i ministerstva. Podobně usilovně pracujeme také na žádostech o nadační

granty. Tyto fi nanční zdroje naplňují náš rozpočet přibližně z 65%.

Poměrně velká částka zůstává na naše vlastní zdroje, sem patří například platby uživa-

telů za poskytované služby.

Ale ani to nestačí, jakákoliv fi nanční nebo materiální podpora je pro nás nesmírně

cenná a posunuje nás v našem úsilí krok za krokem dál a dál.

Jsme připraveni zpracovat podklady pro vznik smluvního vztahu a přijmout tak vaši

podporu jako pomoc i závazek zároveň. Pro vaši fi nanční pomoc je připraven bankovní

účet č. 2083157001/5500.

Mezi naše aktivity patří také organizování veřejné sbírky v rámci kampaně Přised-

ni si, jejíž výtěžek je určen přímo na provoz služeb pro zdravotně postižené. Sbírku

můžete podpořit zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS PRISEDNI na tele-

fonní číslo 87 777 (cena DMS je 30 Kč, Liga vozíčkářů obdrží 27 Kč) nebo můžete

pomáhat pravidelně každý měsíc po dobu jednoho roku, stačí odeslat SMS ve tvaru

DMS ROK PRISEDNI na číslo 87 777 (každý měsíc vám bude

automaticky odečtena částka 30 Kč, Liga vozíčkářů obdrží 27 Kč). Více in-

formací najdete na www.darcovskasms.cz.

Děkujeme.

Zdeněk Škaroupka

Page 24: Výroční zpráva 2009

Liga vozíčkářůBzenecká 23, 628 00 Brno

tel.: 537 021 493, 777 010 331e-mail: [email protected]

www.ligavozic.czwww.vozickar.comwww.prisednisi.cz

Bezbariérové divadlo BarkaSvatopluka Čecha 35a, 612 00 Brno

tel.: 541 213 206