Top Banner
Mokyklos veiklos tobulinimas, siekiant sudaryti sąlygas ugdytis kiekvienam vaikui(Didžiosios Britanijos ir kitų šalių patirties, įgytos stažuotės metu Londone, pristatymas) Vida Dičiūnaitė, Anykščių švietimo skyriaus vedėja 2014
37

Vidos Dičiūnaitės stažuotė Londone

Jun 30, 2015

Download

Lyderių laikas
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Vidos Dičiūnaitės stažuotė Londone

Mokyklos veiklos tobulinimas, siekiant sudaryti sąlygas ugdytis

kiekvienam vaikui(Didžiosios Britanijos ir kitų šalių patirties,

įgytos stažuotės metu Londone, pristatymas)

Vida Dičiūnaitė, Anykščių švietimo skyriaus vedėja

2014

Page 2: Vidos Dičiūnaitės stažuotė Londone
Page 3: Vidos Dičiūnaitės stažuotė Londone
Page 4: Vidos Dičiūnaitės stažuotė Londone
Page 5: Vidos Dičiūnaitės stažuotė Londone
Page 6: Vidos Dičiūnaitės stažuotė Londone
Page 7: Vidos Dičiūnaitės stažuotė Londone
Page 8: Vidos Dičiūnaitės stažuotė Londone
Page 9: Vidos Dičiūnaitės stažuotė Londone
Page 10: Vidos Dičiūnaitės stažuotė Londone
Page 11: Vidos Dičiūnaitės stažuotė Londone

AKADEMIJOS, MOKYKLŲ KLASTERIAI

• Didžiojoje Britanijoje, o ir visose Europos šalyse, einama mokyklų savarankiškumo didinimo link. Tačiau tam, kad mokykla taptų savarankiška(Anglijoje gautų taip vadinamos akademijos statusą), reikia pasiekti labai gerų mokymo(-si) rezultatų, mokyklos veiklą turi labai gerai įvertinti OFSTED-as.

• Tuo būdu Anglijoje pradėti kurti mokyklų klasteriai, mokyklų tinklai, kurių vadyba pagrįsta aukštomis moralinėmis nuostatomis, kolektyvine atsakomybe, noru dalintis gerąja patirtimi, efektyviu ir racionaliu tiek žmogiškųjų, tiek materialinių resursų panaudojimu.

• Akademijos savarankiškumas pagrįstas teise savaip sudaryti ugdymo planus, kurti programas, taikyti savus mokymo metodus. Akademija laisvai disponuoja biudžetu, pasirenka savo vadovavimo struktūrą ir vadybos metodus.

• Akademijai taip pat priskiriamos kitos mokyklos, kurioms OFSTED-o buvo rekomenduota tobulintis arba kurios buvo priskirtos nepatenkinam lygiui. Šioms mokykloms akademija padeda tobulintis ir siekti gerų ugdymo rezultatų.

Page 12: Vidos Dičiūnaitės stažuotė Londone
Page 13: Vidos Dičiūnaitės stažuotė Londone

City of London Academy Islington• Tačiau nežtenka vien didžiuotis

pasiekus aukščiausią mokyklos lygmenį, su mokyklos autonomija ateina ir atsakomybė, ir atskaitomybė.

• City of London Academy Islington, akademijoje, kurioje lankėmis, tiek vadovai, tiek mokytojai kartojo: kad mokinys pasiektų gerų rezultatų, jis turi būti laimingas mokykloje, jausti mokymosi džiaugsmą, jaustis svarbiu ir mokyklos bendruomenėje vertinamu, tuo pačiu tiksliai suvokti, kaip jam reikia elgtis.

• Vidaus tvarkos taisyklės sudaromos diskusijų ir susitarimų būdu, bet, kai jos patvirtinamos, jų laikymasis tampa privalomas visiems.

• Visos mokyklos aptvertos tvoromis, įeiti ir išeiti gali tik su leidimais, visi mokiniai privalo nešioti uniformas ir mokykloje, ir už jos ribų, o, kas įdomiausia ir labiausiai nustebino – pasibaigus kiekvienai pertraukai kieme prie durų sustoja dalykų mokytojai ir prie kiekvieno iš jų rikiuojasi į eilę mokiniai klasėmis, atsižvelgiant , kokio dalyko bus pamoka. Ir taip mokytojas eilute nusiveda mokinius į klasę(žr.nuotrauką).

Page 14: Vidos Dičiūnaitės stažuotė Londone
Page 15: Vidos Dičiūnaitės stažuotė Londone
Page 16: Vidos Dičiūnaitės stažuotė Londone
Page 17: Vidos Dičiūnaitės stažuotė Londone

Vauxhall pradinė mokykla (primary school)

• Vauxhall pradinėje mokykloje mokosi 220 mokinių iš tautinių mažumų , todėl mokinių skaičius mažesnis negu kitose mokyklose. Mokykla turi integruotą vaikų centrą , užsiimantį socialine pagalba vaikams, jų tėvų mokymu.

• Mokykloje irgi buvo pristatyta patirtis, kaip galima sudaryti tinkamas sąlygas siekti kiekvieno mokinio pažangos. Ugdymo principai mūsų mokytojams žinomi : pagarba kiekvienam vaikui, atsižvelgimas į kiekvieno vaiko gebėjimus atitinkamai pritaikant jam tinkamus metodus, tik mūsų mokyklose pasigendama kasdieninio jų pritaikymo.

• Akcentuotina, kad mokytojas visada yra tarp mokinių, bendraujama akių lygyje, dažnai sėdi ant grindų šalia vaikų.

Page 18: Vidos Dičiūnaitės stažuotė Londone
Page 19: Vidos Dičiūnaitės stažuotė Londone
Page 20: Vidos Dičiūnaitės stažuotė Londone
Page 21: Vidos Dičiūnaitės stažuotė Londone
Page 22: Vidos Dičiūnaitės stažuotė Londone
Page 23: Vidos Dičiūnaitės stažuotė Londone
Page 24: Vidos Dičiūnaitės stažuotė Londone
Page 25: Vidos Dičiūnaitės stažuotė Londone
Page 26: Vidos Dičiūnaitės stažuotė Londone
Page 27: Vidos Dičiūnaitės stažuotė Londone
Page 28: Vidos Dičiūnaitės stažuotė Londone
Page 29: Vidos Dičiūnaitės stažuotė Londone

Inspektavimas

• Inspektavimas daro didelę įtaką mokykloms, kad jos galėtų vadintis geromis mokyklomis. OfSTED sukūrė skaidrius ir įtikinamus modelius, kaip įvertinti mokyklas.

• Inspektoriai vertina mokyklos veiklos rezultatus pagal 4 pagrindines funkcijas (mokinių pasiekimus, mokymo kokybę, mokinių elgesį ir jų saugumą, vadovavimo / valdymo kokybę) 4 lygiais (puikūs, geri, reikalingi tobulinti, nepakankami). Patikrinimo metu privaloma mokinių, jų tėvų ir mokyklos personalo apklausa.

• Patikrinimo ataskaitos (apie 10 puslapių) yra tikslios, nurodomas veiklos įvertinimo lygis, konkretūs būdai, kaip pagerinti mokyklos veiklą, kad ji taptų efektyvi ir veiksminga.

Page 30: Vidos Dičiūnaitės stažuotė Londone
Page 31: Vidos Dičiūnaitės stažuotė Londone

Inspektavimas• Pagrindinis inspektavimo tikslas- tobulinti mokyklos veiklą, o tuo

pačiu, kad tėvai žinotų ir galėtų pasirinkti savo vaikams gerą mokyklą.

• Jei mokyklos veikla įvertinama nepatenkinamai, skiriamos specialios priemonės veiklai tobulinti, diskutuojama su vietos valdžios administracija, pagalbos mokyklai institucijomis, kaip tai mokyklai padėti. Vienas OFSTED-o inspektorius paskiriamas pastoviai vizituoti ir stebėti mokyklos progresą, kol mokyklą bus galima priskirti bent jau 3 lygiui, tačiau jeigu per 2 metus niekas nesikeičia, vykdomas dar vienas išsamus patikrinimas ir sprendžiamas klausimas arba dėl mokyklos prijungimo prie stiprios mokyklos, arba direktoriaus pakeitimo, arba mokyklos uždarymo.

Page 32: Vidos Dičiūnaitės stažuotė Londone

Švietimo tendencijos Europoje (pagal vizite dalyvavusių šalių atstovų pristatymus)

• Savarankiškumo ribos• Visose šalyse einama mokyklų

decentralizacijos link. • Savarankiškumas ir laisvė paprastai yra

derinama su įvairių lygių pasitikėjimu ir atsakomybe..

• Mokytojų veiklos kokybė • Yra didelis skirtumas tarp mokytojų veiklos

kokybės, skirtumus daugiausia lemia istorinė, kultūrinė ir finansinė padėtis.

Ugdymo planai ir programos • Yra įvairių požiūrių į mokymo programų

kūrimą ir įgyvendinimą, pradedant nuo nacionalinių mokymo programų ir baigiant atskirų mokyklų programomis.

• Išorinis vertinimas • Mokyklų išorės patikrinimų struktūros

veikia visose šalyse, išskyrus Suomiją. Vis dėlto, ryškus skirtumas tarp inspektorių vaidmenų: vienur jie gali būti geranoriški patarėjai , kitur taikyti specialias priemones, kurios yra privalomos vykdyti mokykloms.

• Nacionaliniai egzaminai

• Daugelyje šalių standartizuoti testai / nacionaliniai egzaminai buvo pristatyti kaip priemonė nustatyti mokyklos kokybę ir nurodyti ugdymo tobulinimo kryptis.

Page 33: Vidos Dičiūnaitės stažuotė Londone

IŠŠŪKIAI EUROPOS ŠVIETIMUI

Dažnai švietimo politika keičiama pasikeitus įvairių lymenų rinkimų rezultatams, nelieka tęstinumo.Sunkoka suderinti savarankiškumą su atskaitomybe, atsakomybe.Problematiškas mokyklų vadovų -lyderių atėjimas į mokyklą, tokių vadovų parengimas, jų noras dirbti mokykloje. Aukšta mokytojo kompetencija, jos susiejimas su prestižu bei atitinkamu atlyginimu. Mokinių požiūris į mokyklą, į mokymąsi.Mokyklos nelankymo problemų sprendimas.

Page 34: Vidos Dičiūnaitės stažuotė Londone

Galimybės

• Jei būtų politinė valia, šiuos geros praktikos pavyzdžius galima lengvai perkelti į daugumą vizite dalyvavusių šalių: 1. Sistemingai vystyti lyderystę mokyklose .2. Išorės tikrinimai ir po jų einantys veiksmai, kaip priemonė gerinti mokyklos pasiekimus .

• 3. Didelį dėmesį skirti mokinių elgesiui , kaip reikšmingam veiksniui užtikrinant sėkmingą mokinių mokymąsi .4. Sutelkti dėmesį į lygių galimybių mokiniams ugdyti sudarymą.5. Sisteminga parama tobulintinoms mokykloms, prastesnių mokyklų atskaitomybė .

Page 35: Vidos Dičiūnaitės stažuotė Londone
Page 36: Vidos Dičiūnaitės stažuotė Londone

Anglijos švietimo sistemos vystymo kryptys

◊ Daugiau autonomijos mokykloms .◊ Sudaryti sąlygas mokykloms pačioms ugdyti mokytojus .◊ Mokykloms sudaryti galimybę mokytis iš geriausių mokyklų, o ne centro nurodymų.◊ Anksti nustatyti ugdymo spragas ir suteikti vaikams geriausią ugdymo startą.

◊ Sėkmės matavimas pagal tarptautinius standartus. ◊ Didinti standartus - tiek mokinių rezultatams, tiek mokytojų kvalifikacijai ir kompetencijai.◊ Padaryti finansavimo sistemą teisingesnę, kad ir vaikai iš skurdesnių šeimų turėtų lygias galimybes siekti mokymosi kokybės.

Page 37: Vidos Dičiūnaitės stažuotė Londone

IŠVADOS

Kompetencija ir lygios galimybės švietime turėtų būti bendras Europos tikslas. Norint pasiekti šį tikslą, EUROPA turi turėti aiškią ilgalaikę viziją, kuri turėtų būti susieta su sistemingomis, įrodymais pagrįstomis, priemonėmis, susijusiomis su profesiniu / vadovavimo tobulinimu , paramos, savarankiškumo ir atskaitomybės didinimu .