Top Banner
162

Útépités És Fenntartás 2014 TELJES

Dec 18, 2015

Download

Documents

vasútépítés fenntartás
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
  • 13

    11.Foglalja ssze az t-, hdfenntarts PMS s BMS rendszerei alkalmazst, gyakorlati jelentsgt

    A PMS alkalmazs alapja az a szmtgpes program. Az gy kialaktott eljrs ma mr a hazai stratgiai tervezs fontos eszkze, segtsget nyjt a hlzati szint tgazdlkodsi dntsekhez s a hatsvizsglatokhoz.

    A gazdlkodsi rendszer matematikai modellje hlzati -, projekt -, vagy feladat szint eredmnyeket ad.

    A hlzati szint modell az tszakaszokat az llapotjellemzk szerinti halmazokba sorolja.

    A ltestmny (projekt) szint modell a hlzati szint adatokat tszakaszokra bontja.

    A feladat szint modell a ltestmny szint modell tnyleges temezse s konkrt kidolgozsa.

    Haznkban az 1980-as vek kzeptl kezdden tbb gazdlkodsi modellt Pavement Management System (PMS), Bridge Management System (BMS) vettnk t, fejlesztettnk tovbb, illetve alaktottunk ki ltalnos s specilis clokra.

    12.Mutassa be a Nemzeti tfeljtsi Program burkolatgazdlkodsi szempontjait

    A burkolatgazdlkodsi rendszerben a teljes orszgos kzthlzaton az utakat burkolattpusoktl fggen aszfaltbeton, aszfaltmakadm burkolatcsoportba, ezen bell 3-3 forgalmi kategriba soroljk, mgpedig:

    A burkolat, illetve plyaszerkezet llapott ngy llapotjellemzvel jellemezzk, s a kt burkolattpuson bell az albbi osztlykzkbe sorolva vizsgljk:

  • 14

    Az rdessg/csszsurlds figyelembe vtele egyedileg trtnik.

    Az llapotkategrik szmt a teherbrs kivtelvel cskkentettk, trl hromra. Ennek oka, hogy fenntarts tervezsi tmenedzselsi szempontbl csak azoknak az llapotjellemzknek s llapotkategriknak van rtelmk, amelyekhez beavatkozsokat lehet rendelni.

    A beavatkozsokat nem technolgia szerint, hanem funkcik szerint klntik el. A fenntartsi beavatkozsok hatsa lehet:

    Loklis

    Csak felleti

    Szerkezeti

    A beavatkozsra rendelkezsre ll ves kltsgkeretet az rvnyes stratgia jelli meg. A keret nagysga s a lehetsges beavatkozsok fajlagos tlagos kltsgei alapjn meghatrozhatk az elvgezhet beavatkozsok, beavatkozsok ltal elrhet tllapot - vltozsok. Ekzben az thlzat azon rszre, ahol nem vgezhet beavatkozs, az ignybevtelek hatsra tovbb hasznldnak, romlanak.

    A burkolatllapot teht minden vben vltozik, az tllapot sszettele minden vben ms s ms lesz.

    Az elsbbsgi sorols burkolatgazdlkods egyik f feladata a beruhzsok meghatrozott kltsgkorltok figyelembevtele melletti sszehasonltsa. A megvlaszoland krdsek: mely tszakaszon-, milyen technolgival-, mikor vgzend beavatkozs. A programozs egyves, vagy tbbves szinten lehetsges.

    13.Foglalja ssze az utak kezelinek feladatait

    a kzt kezelje kteles gondoskodni arrl, hogy a kzt a biztonsgos kzlekedsre alkalmas, kzvetlen krnyezete eszttikus s kultrlt legyen.

    nyilvn kell tratania a kzt mszaki baleseti, forgalmi adatait

    kzlekeds rsztvevit tjkoztatja a kzlekeds biztonsgt s zavartalansgt jelentsen befolysol krlmnyekrl

  • 15

    a kzt megrongldst kteles kijavtani s a kzt forgalmnak biztonsgt veszlyeztet helyzetet elhrtani. A kijavtsig s a veszlyhelyzet elhrtsig kteles a forgalomban rsztvevket a veszlyre figyelmeztetni, szksg esetn sebessg, vagy slykorltozst elrendelni, illetleg a kzutat lezrni

    a kzutat tisztn kell tartania, h eltakartsrl, skossg elleni vdekezsrl gondodkodnia kell

    Helyi kzutakon tellenri szolglatot mkdtet

    Ezen feladatok az llapotfelvtel, forgalmi baleseti nyilvntarts, az tellenrzs, az ltalnos tzemeltets (tisztntarts, nvnyzetgondozs) utazk tjkoztatsa s a tli tzemeltets keretben kerlnek megvalstsra.

    A kezel a nvekv ignyek kiszolglsa rdekben a tulajdonos megbzsbl meghatrozott fejlesztsi feladatokat is ellt.

    Fejleszts feladatain tl korltozott tulajdonosi vagyonkezeli feladatokat is ellt, szablyozza az t forgalmt.

    A kezeli feladatok maradktalan elltshoz elengedhetetlen az ugyancsak trvnyi ktelezettsgknt is elrt llapot- s adatfelvtel, nyilvntarts.

    14.Ismertesse a kzutak ktelez nyilvntartsnak kvetelmnyeit

    A kzt adatainak nyilvntartsa:

    A Trvny /7/ elrsa szerint a kzutat, annak mszaki, minsgi, forgalmi, baleseti adatait, valamint forgalmi rendjt meghatroz jelzseket, tovbb a kzti beruhzsi kiadsok, foly kiadsok-ezen bell elklntve a burkolatfenntartsi kiadsok, ltalnos kiadsok - adatait nyilvn kell tartani.

    A nyilvntarts alapja az azonosts s helymeghatrozs

    Ez trtnhet:

    1. az t nevvel, szmval s az adott pont kezdponttl mrt km tvolsgval, 2. az t nevvel, szmval s n. csomponti azonostk kzti km tvolsggal, 3. az t nevvel, helyrajzi szmval.

    (A csompontok fixek, a szelvnyezs nem minden esetben megfelel)

    A kzti nyilvntartsok adatai:

    1. ingatlan nyilvntartsi adatok s trkpek, 2. a mszaki szakaszos adatok: kzt azonostk, kzt hlzati szerepkr, terleti

    elhelyezkeds, kzti krnyezet, tgeometria, keresztszelvny, plyaszerkezet, vztelents, vilgts, kerkprutak, jrdk, gyalogutak, kzm-oszlopok, fasorok, facsoportok, hfog erd, -cserje svok , t menti tm-, bls-, zajvd falak, elvlaszt svok, tmegkzlekeds;

    3. mszaki pontszer adatok: csompontok, tmegkzlekeds meglli, tereszek, hidak kln szablyozs szerint /11/, kzmalagutak, kompok, rvek, pontonhidak, pihen

  • 16

    s vrakozhelyek, t feletti merev thidalsok, memlki vdettsg mtrgyak, mszaki emlkek, csatlakoz utak, gyalogos tkelhelyek, vadtjrk, kerkpros tvezets;

    4. minsgi adatok: mrsi s llapotfelvteli adatok, minst osztlyzatok 5. forgalomszmllsi adatok (NF, MOF, F 100, kerkpros), 6. forgalmi rend adatai: kzti jelzsek: jelztblk, tburkolati jelek, forgalomirnyt

    berendezsek, csomponti forgalmi rend vzlatok, ttartozkok, szintbeni kzti-vasti keresztezdsek, kijellt gyalogos tkelhelyek

    V..: A kzt forgalmi rendjt ha jogszably msknt nem intzkedik a kzt kezelje alaktja ki. /7/

    7. forgalombiztonsgi adatok, 8. szolgltatsi osztlyba sorols 9. .tgazdlkods adatai beruhzs/foly kiadsok/ltalnos kiadsok;

    klcsnk/trleszts/hitelszolglat (EU kvetelmny!), 10. kezeli intzkedsek nyilvntartsa hozzjrulsok, nyilatkozatok, szemlk.

    15.Mutassa be a kztkezel tellenrzsi kzvetlen s kibvtett feladatait

    Kzvtlen feladat:

    Az aktulis tllapot, forgalmi helyzet szlelse, a kzlekedk s a bels szolglat informlsa, a jogszablyi kvetelmnyek s a kezeli hozzjrulsokban elrtak kzthasznlk ltali betartsnak ellenrzse, a veszlyhelyzet -, a meghibsodsok elhrtsa a jogszably ltal elrtan a szolgltatsi osztly ltal meghatrozott gyakorisggal (napi 2x 0,4 v).

  • 17

    Kibvtett feladat:

    A hidak/mtrgyak llapotnak megszemlls tjn trtn ellenrzse. A flvente vgzend alaposabb hdszemle, az ves hdvizsglat, a meghatrozott mtrgyaknl hosszabb idszakonknt ismtld fvizsglat kln szakszemlyzet faladata.

    A burkolat s vzelvezets llapotnak venknti vizsglata (lsd ROADMASTER), a ktelez ves tbeutazs, az tereszek mkdkpessgnek ves vizsglata, a tm- s blsfalak, vdkapuk, merev thidalsok ves, a hdvizsglattal azonos mlysg vizsglata.

    A szintbeli kzti-vasti keresztezsek tellenrzs gyakorisgval azonos, de legalbb heti vizsglata.

    A forgalmi s baleseti helyzet lnyeges vltozsakor, de legalbb 5 venknt forgalombiztonsgi fellvizsglat.

    A 2 venknti fa llagvizsglat.

    16.Foglalja ssze a kztkezelnek az t burkolatra s a krnyezetre kiterjed tiszttsi, polsi feladatait.

    Tiszttsi, polsi feladatok:

    A kzlekedsi felletek (t, jrda, parkol), a hidak, mtrgyak, vzelvezet rendszerek, forgalmi jelzsek, az tvilgts, a pihenhelyi ptmnyek, felszerelsek.

    Krnyezetre kiterjed tisztts:

    tterlet rszt kpez nvnyllomny polsa, gondozsa, a ffelletek kaszlsa.

    A fkrl, cserjkrl szaknyilvntartst/zemtervet kell vezetni, llomnyvltozsukat meg kell tervezni, azzal el kell szmolni. A fk llkonysgt 2 vente egyenknt ellenrizni kell. zemelteti feladat a fk, cserjk gondozsa, metszse, rszelvny biztostsa, a krostk irtsa.

    17.Foglalja ssze a kztkezel tli forgalombiztostsi tevkenysgt.

    Az utakat az v minden szakban a lehetsges legnagyobb biztonsggal kell zemeltetni. Fokozottan rvnyes a tli zemre. A tli zem elnevezssel ellenttben egsz ves tevkenysg.

    A nyri-szi idszakban trtnik a felkszls a tli tzemre. Ennek keretben el kell hrtani a kezdd t- s padkahibkat, ptolni kell a hinyz ttartozkokat, gondoskodni kell az esetlegesen hfvst elidz tmenti akadlyok, nvnyzet eltvoltsrl, gondoskodni kell a hfvs elleni vdelem cljbl teleptett nvnysvok rendszeres polsrl. A tbbves hfvs-statisztika alapjn ki kell helyezni az ideiglenes hfvs elleni vdmveket, illetve a hatkonyabb vdelem rdekben fa-, cserjesvokat kell telepteni.

    Biztostani kell a skossg elleni vdekezs vegyszereit, szranyagait.

  • 18

    A tli vdekezsi terv ksztse sorn be kell sorolni az tszakaszokat a tli vdekezs kategriiba, meg kell tervezni az gyeleti/vdelmi szolglatot, be kell osztani a szemlyzetet, gondoskodni kell az oktatsukrl, szocilis elltsukrl. El kell kszteni, le kell szemlzni a tli vdekezs gpeit, eszkzeit, szerzdst kell ktni a brelt tartalkokra. Meg kell tervezni a rendszeresen hfvsos szakaszok szksg szerinti eseti lezrst, a lezrs ltal sjtott kzlekedk elhelyezst. Ki kell jellni a hidakrl, parkolkbl, a lakott terletek egyes rszeirl eltvoltand h leraksi helyt. Egyeztetni kell az nkormnyzatokkal, a kzforgalmat lebonyoltkkal, az egyttmkd szervezetekkel (Katasztrfavdelem, rendrsg, mentk, tzoltk).

    A tli vdekezs elksztse a mdia tjkoztatsval zrul.

    A tli forgalombiztostst a kztkezel kzponti gyelete s az zemmrnksgi gyeletek irnytjk. Napi feladat az orszgos s a sajt gyjts meteorolgiai adatok rtkelse.

    Tli idszak legnagyobb gyakorisggal jelentkez feladata a megfagyott nedvessgbl ered csszsveszly megelzse, elhrtsa a sikossg elleni vdekezs.

    A tl elmltval be kell gyjteni az ideiglenes hvdmket, el kell takartani a tli vdeezs maradkait s el kell vgezni a tli szolglat kirtkelst.

    18.Mutassa be az tzemeltetsben a tli skossg elleni vdekezs rendszert, klns tekintettel a krnyezet vdelmre.

    Tli idszak legnagyobb gyakorisggal jelentkez feladata a megfagyott nedvessgbl ered csszsveszly megelzse, elhrtsa a sikossg elleni vdekezs.

    Az orszgos kzthlzat ftjain s az NF>5000 forgalm sszekt utakon rjratos rendszer vdekezs zajlik. Ennek keretben rendszeres helyszni ellenrzs folyik s a szolgltatsi osztlytl fggen 0,5 3,0 rn bell megkezdik s 2,0 8,0 rn bell befejezik a teljes hosszra kiterjed vegyszeres skossgmentestst.

    Az NF>5000 forgalm, rjratos rendszerbe nem sorolt tbbi mellkton rajonos rendszer vdekezs trtnik. Itt nincs az elzhz hasonl rendszeressg tli tellenrzs, az tllapotokrl kzvetett informci ll rendelkezsre. A vdekezs a tli vdekezsi tervben elre rgztett balesetveszlyes (v, emelked, csompont, megllhely, gyalogtkel) helyeken, adott esetben rdest anyaggal trtnik Heltakartsi igny esetn ezek az tszakaszok az rjratosok utn kvetkeznek.

    Kln kategria az n. fehr utak csoportja, amelyeken elssorban krnyezetvdelmi meggondolsbl nem trtnik skossg elleni vdekezs.

    A skossg elleni vdekezs kevsb krnyezetterhel mdja az rdest anyaggal val szrs. Ez azonban nagy forgalm, nagy sebessggel jrt klterleti utakon nem megolds. Ezeken vegyszeres vdekezsre van szksg.

    A skossg megelzsre, megszntetsre alkalmazott vegyszer az ton/levegben lev nedvessggel oldatba megy, melynek a fagyspontja a negatv tartomnyba (vegyszertl

  • 19

    fggen -8-15C) esik. A gyakorlati alkalmazsban egyelre a kloridok si (NaCl, CaCl2) adjk a tlnyom tbbsget. Az ugyancsak alkalmazhat nitrtok, a karbamid, alkoholok, specilis keverkek lnyegesen kltsgesebbek s azonos mennyisget tekintve kevsb hatkonyak.

    A fs szr nvnyek vdelme rdekben kormnyrendelet tiltja 2010. szeptembertl a jrdk krost anyaggal val kezelst.

    Az orszgos kzthlzaton tbb vtizede kvetelmny a feladat lehet legkisebb krnyezeti terhelssel trtn megoldsa, kiemelt figyelemmel a kltsghatkonysgra is.

    A krnyezeti terhels minimuma a felhasznls minimalizlsval rhet el csak akkor amikor szksges, csak annyit amennyi szksges. Az eurpai norma az 1 kg/ m2/v max. felhasznls. Ehhez pontos, helyszni meteorolgiai adatokra, elrejelzsre, a burkolaton visszamaradt vegyszer mennyisgnek ismeretre, pontosan szablyozhat szrgpekre van szksg. Nagy segtsg a felhasznls visszafogsban az elzetes preventv szrs, ami nedvestett anyaggal/nedvestssel szr gppel valsthat meg.

    A havat a jrhatsg biztostsa, valamint a csszsveszly elhrtsa rdekben az t kezeljnek el kell tvoltania. A heltakarts a h vastagsgtl fggen ekkkel (egyszrny - ktszrny eke) illetve hmarkkal, hszrkkal trtnik.

    Az rjratos utakon a havazs megindulsakor jgold vegyszerrel el kell szrni preventv vdekezs. Tarts havazs esetn, ezen utakon ismtelt ekzs szksges.

    Amennyiben a hfvsok felszabadtsa a nagy szl (< 30 40 km/), a fokozott hutnptls miatt eredmnytelen, a szlerssg cskkensig csak az let s vagyonbiztonsg rdekben folyik munkavgzs.

    A hfvssal rintett tszakaszokon a vdekezst az utbbi idben a katasztrfavdelmi szolglat irnytja.

    A hfvssal rintett tszakaszokrl folyamatos, esetszer nyilvntartst kell vezetni.

    19. Vesse ssze a vegyesforgalm s a gyorsforgalm utak jellemzit, mutassa be a gyorsforgalmi utak ltal nyjtott elnyket.

    A gyorsforgalmi utak sajtossga az egyb tkategrikkal szemben a nagyobb forgalmi teljestmny mellett magasabb forgalombiztonsg, a krnyezetterhelssel szembeni kiemelt terveszer vdelem, a kiemelt szolgltatsi sznvonal.

    Az tkategrikkal kapcsolatos kvetelmnyeket is rgzt jogszablyunk szerint a gyorsforgalmi utak hasznlata kizrlag azon gpjrmvek szmra megengedett, amelyek 60 km/h sebessget meghaladsebessggel kzlekdnek. Ennek megfelel ezen utak vzszintes s magassgi vonalvezetse, csomponti kialaktsa, ezen thlzati elemeken nem lehet szinbeni vasti kresztezs (kzti sincs), tmegkzlekedsi jrm megllhely (legfeljebb pihenhelyeken), a plyra nem csatlakozhat tmenti ingatlan.

  • 20

    Az autplyk fizikailag elvlasztott, osztott kialaktsban irnyonknt legalbb kt forgalmi svval, zemi ("lell") svval rndelkeznek. A csatlakozsok klnszintek, a fel- s lehajts kln svokon trtnik, a plya a krnyezettl kertssel elvlasztott, magas szint tjkoztat elemekkel felszerelt, rendszeres tvolsgban pihenhelyi szolgltatssal elltott.

    Az auttat szablyozott, elsbbsggel rendelkez - 2*2 sv esetn klnszint csompontokkal s fizikailag elvlasztott irnyokkal, lellsra alkamas padkval kell kialaktani.

    Elnyk:

    Az autplyn az rucsere idtnyzje rvidl, a szllts biztonsga n, a versenykpessg fokozdik.

    A hlzatfejleszts, kiemelten a gyorsforgalmi utak fejlesztse gazdasglnkt hatssal br.

    A gyorsforgalmi utak kialaktsukbl ereden jelents szerepet jtszanak a kzlekedsbiztonsg javtsban is.

    Rendkvl nagy forgalom biztonsgos lebonyoltst teszi lehetv

    A plyahossz nvekedse mellett is cskkent a szemlysrlses balesetek szma, st a relatv baleseti mutat is javult, azaz a balesetek slyossga is cskkent.

    Az ide vonzott forgalommal tehermentestnk ms tszakaszokat, a gyorsforgalmi utak kialaktsa, nyomvonal-vlasztsa, a koncentrlt forgalom hatsaival szembeni koncentrl vdekezs lehetsge nemzetgazdasgi szinten a krnyezeti teher mrlegnek cskkentst teszi lehetv.

    20. Foglalja ssze a gyorsforgalmi utak kialaktsnak, felszereltsgnek sajtossgait.

    A gyorsforgalmi utak sajtossga az egyb tkategrikkal szemben a nagyobb forgalmi teljestmny mellett magasabb forgalombiztonsg, a krnyezetterhelssel szembeni kiemelt terveszer vdelem, a kiemelt szolgltatsi sznvonal.

    A mszaki jellemzkbl - az emelt sebessgnek megfelel korltozott emelked s lejtviszonyok, nagyobb vsugarak, akadlytalan jrmmozgst biztost svszm, - szlessg, lttvolsg, dinamikus vonalkifejts, forgalombiztonsgi meggondolsokat kvet, fizikailag elvlasztott plya, csomponti tbbletsvok (v.. HCM kvetelmnyek) az egybknt

  • 21

    megszokottnl nagyobb terletignnyel, nagyobb mret mtrgyakkal, ezekhez igazod vzelvezetsi ignyekkel, kiterjedt, folyamatos zemeltetsi beavatkozsokat ignyl fldm felletekkel, fejltt, clirnyos forgalomtechnikai megoldsokkal jr.

    Felszereltsg:

    A gyorsforgalmi utak magasabb szolgltatst szolgljk a fejlett elektronikai rendszerek mind az zemi, mind a szolgltatsi terleten. Kapcsold szolgltats a mdia terletn - RDS, TCM - is megjelenik.

    Az intelligens kzlekeds fejlesztse EU clkitzs is. A klnbz tagllami rendszerek egyttmkdsre j plda a CONNECT, az EASY WAY. A kezdeti lpsek mr a hazai autplykon is megfigyelhetk.

  • 22

    Az autplya elektronika kln terlett kpezik a djszedssel, illetve a fizets ellenrzsvel kapcsolatos megoldsok, amelyek kvetik az alalmazott rendszereket (talny/hasznlatarnyos), technolgiai megoldsokat (zrt/nylt/vegyes) s fizetsi lehetsgeket (matrica/kapu, kszpnz/krtya/hitelkrtya/fedlzeti kszlk...).

    21.Ismertesse a gyorsforgalmi utak zemeltetsnek, fenntartsnak sajtossgait.

    A gyorsforgalmi utakat zemeltet telepeket - autplya mrnksg - a gyorsforgalmi tra - vonalra - szervezik, tlag 50 km gyakorisggal, esetenknt a teleplsektl fggetlenl (szolglati laksok). A nagyobb forgalmi koncentrci, - sebessg megkveteli a rendrsgg specilis szolglatt s az zemeltetvel val egyttmkdst, clszeren a kzs telephelyet is. Az zemeltetsi telepek egy rsze specilis feladatokat is ellt (hd, alagt, sajt javt bzis). Az zemeltets ltalban clorientlt.

    A gyorsforgalmi utak zeme folyamatos gyeleti szolglatot, gyakoribb tellenrzst, magas szervezettsg tjkoztatst (forgalomszablyozst) ignyel. Kiemelt jelentsg a kritikus idjrsi helyzetek kezelse.

    Haznkban az llami kezels autplyk zemeltetje az llami Autplya Kezel Zrt.

    A PPP konstrukcij M5 s M6 autplykat a koncesszorok alvllalkozjaknt a dl-afrikai Intertoll-Europe Zrt. lenyvllalatai zemeltetik.

    A gyorsforgalmi utak zemeltetsben az egyb utakhoz viszonytva nagyobb szerepe van az tllapotok rendszeres mszeres megfigyelsnek, a mtrgyak, vzelvezets, fldm, vdelmi rendszerek (pl. kerts) ellenrzsnek, a burkolat gyorsjavtsnak, a gpestsnek. Jellemz a kiterjedt feladatok vllaklozsok ltal trtn megoldsa.

    22.Mutassa be a kzutak szolgltatsi osztlyba sorolst, annak jelentsgt.

    A kzt kezelse - zemeltetse, fenntartsa szolgltats, amit az llam/nkormnyzat kzssgi bevtelekbl finanszroz, ezrt jogos elvrs a finanszrozssal arnyos sznvonal

  • 23

    (biztonsg, knyelem, djarnyossg s mltnyossg, pontossg, kiszmthatsg, iformci) a kvetelmnyek nyilvnossga.

    A szolgltatsi osztly az egyes kezeli feladatok elltsnak gyakorisgt/intenzitst szabja meg egysgesen, minden az adott osztlyba sorolt kztra. A besorolstl fgg feladatok meghatrozsa, gyakorisguk/srgssgk rgztse alkalmas a szksges forrsok nagysgnak a megllaptsra is.

    A gyakorisg az I-VII szolgltatsi osztlyon bell igen diferencilt.

    Tekintettel arra, hogy ezek a forrsok teljes kren nem llnak rendelkezsre, a rendelet A-B-C szolgltatsi kategrikat is bevezet, amelyek a teljeskr feladatelltstl elmletileg a forgalombiztonsg elrt minimumig cskken mrtk feladatelltst jelentenek.

    A szolgltatsi osztlyba sorols alapja

    1. az adott kzt kategrija, 2. hlzati jelentsge, 3. kiptettsge, 4. forgalomnagysga, forgalmi funkcii, 5. forgalmnak idszakos vltozsa.

  • 24

    Az osztlyba sorolsnl figyelemmel kell lenni arra, hogy a lehet legnagyobb sszefgg thosszakat azonos kategriba soroljk, a teleplsek be-, kivezet s lakott terleten belli szakaszai, ezek csatlakoz szakaszai, a megyehatron tmen szakaszok azonos kategriba legyenek sorolva.

    23.Ismertesse az tplyk llapotparamtereit s azok tfenntartsi felhasznlst, a beavatkozsi stratgikat, a beavatkozsi stratgik megvlasztsnak szempontjait

    Az utak llapota a biztonsggal, a knyelemmel, a szerkezettel, a krnyezettel sszefgg llapotmutatkkal lerhat. Az llapotmutatk mszakilag meghatrozott tulajdonsgokkal kzelthetk, melyek egyenknt, vagy clszer csoportostsban (kombinlt teljestmny mrszmok (Combined Performance Indicator)) hasznlatosak.

    Az llapotmutatk mrhet paramterekkel mrszmok - jellemezhetk. Az gy szmszerstett rtk meghatrozott rtkhatrai az iskolai osztlyzatokhoz hasonlan osztlyzatokkal helyettesthetk - az egyes mutatkat osztlykzkbe soroljk. Az osztlykzk mrszmnak rtkei ennek megfelelen tkategrinknt is vltozhatnak.

    Az llapotmutatk osztlyzatainak meghatrozott pontjai beavatkozsi hatrokknt szolglnak. Jellemz hatrok: a figyelmeztet ~, beavatkozsi ~.

  • 25

    Fenntartsi beavatkozs szksges, ha az tllapot egy, vagy tbb mutatja egy

    1. a forgalombiztonsg, 2. az llagvdelem, 3. a hasznlati komfort szempontjbl jellemz, meghatrozott rtket meghalad.

    Amennyiben a beavatkozsi hatrt elrt mutat javtst halasztani kell (pl.forrshiny), a balesetveszly elhrtsra egyb intzkedst kell tenni hasznlat korltozsa.

    Beavatkozsi stratgik:

    Stratgik sszefoglalan a szintentart, a megelz, a kvet fogalmakkal jellemezhetk.

    Ezek gyakorlati megvalstsa:

    az adott sznvonal megrzse (pl. teherbrs, egyenetlensg tekintetben),

    a meghatrozott sznvonal elrse (pl. EU tlag az egyenetlensgben futakon) pnzgyi korltok kzt, vagy korlt nlkl.

    az adott paramterek meghatrozott szintre hozsa, - szinten tartsa.

    A stratgia tovbbi szempontjai lehetnek:

    a rfordts-hatkonysg,

    a forgalombiztonsg javtsa,

    trsadalmi prioritsok.

    Kvethet taktika lehet

    a meghatrozott technolgik preferlsa,

    a minl nagyobb felleten val beavatkozs.

    A stratgia rsze az egymst kvet beavatkozsok sorozata is. Az egyes technolgik klnbz sszekapcsolsa a beavatkozsi fa ms-ms idbeli kifutst ad.

  • 26

    Az alkalmazs gyakorlati pldja a mr idzett NP technolgiai vlasztka s beavatkozsi kszbrtkei.

    Az elsbbsgi sorols egyik f feladata a beruhzsok meghatrozott kltsgkorltok figyelembevtele melletti sszehasonltsa. A megvlaszoland krdsek: mely tszakaszon-, milyen technolgival-, mikor vgzend beavatkozs. A programozs egyves, vagy tbbves szinten lehetsges.

    24.Ismertesse az tplyk leromlsi grbi tfenntartsi sszefggseit, elemezze a leromlsi grbt egy clszer beavatkozsi folyamat esetre

    A dntsek elsegtsre az llapotmutatkat n. dntsi mtrixokba rendezik. Kvetett eljrs tbb llapotjellemz egy paramteren - pl. egyenetlensg - keresztl trtn kvetse is.

    A srgssg megllaptsnl az tadattrban ugyancsak nyilvntartott baleseti helyzetnek, forgalmi jellemzknek is fontos szerepe van.

    A beavatkozsi idpontjnak meghatrozshoz szksg van az adott llapotmutatk vltozsi jellemzinek trendjnek - a becslsre, hiszen a tervezs s a megvalsts kzt is

    id telik el, valamint beavatkozsi sorozatokat is terveznk. Az elrebecslsi modellekhez megfelel adatbzis, az sszes lnyeges vltozfigyelembe vtele, a valsgot minl jobban kzelt n. leromlsi-modell, a kzelts pontossgnak ismerete szksges. A fenntarts

    intenzitst is figyelembe vev tendencikat a 3.5/2. bra, a beavatkozsok klnfle paramterekre gyakorolt hatst/sszefggseit a 3.5/3. bra szemllteti.

  • 27

    25. Mutassa be a magyarorszgi kzutak, hidak rtknyilvntartst

    A Magyar Kzt Nonprofit Zrt. illetkes szakosztlya folyamatosan dolgozik az Orszgos Kzti Adatbankban lev, a mintegy 31 ezer kilomter hossz orszgos kzthlzat fbb forgalmi, baleseti jellemzinek, az tburkolatok s hidak llapotnak kezelsn, ezzel segtve a hosszabb tv fenntartsi s fejlesztsi tervek elksztst s a beavatkozsok indoklst.

    A kzthlzat t s hd rtke

    Az rtket ltalban pnzben fejezik ki, gy a hlzaton tallhat utakat s hidak mennyisgt is idrl idre rtkelik, hiszen a kzt kezeljnek szksges vagyonleltr ksztenie az rtkeirl. A teljes rtk az utak (alptmny, plyaszerkezet, egyb [vztelents, forgalomtechnika]), a hidak jraellltsi rtke, sszesen a brutt rtk, tovbb az ignybe vett fldterlet, valamint az tptshez szksges, de mshol aktivlt ltestmnyek (elbontott pletek, kzvilgts, szennyvzelvezets ptlsa, mdostsa) rtke.

    A vagyonrtkels msik fontos eleme a vagyon minsgt, azaz az utak aktulis llapott ler llapot minsts (tnyleges fizikai elhasznlds, erklcsi avuls), a nett rtk.

    Az orszgos kzutakon 1979. ta trtnik rendszeres, szablyozott llapot vizsglat. 1991-tl pedig, rendszeres gpi llapotmrsek alapjn minstik a burkolatok mszaki llapott. Ez tartalmazza a nyomvly, a teherbrs, az egyenetlensg s a felleti hibk mrseit s rtkelseit. A mszaki llapot jellemzk jelents szerepet kapnak a kzutak rtk szmtsra, illetve a mszaki-erklcsi elhasznltsgot kifejez nett-rtk meghatrozsa sorn.

  • 28

    A vagyonrtkelsi eljrshoz szksges harmadik fontos rszt az aktulis brutt jraellltsi r meghatrozshoz szksges mszaki-gazdasgi informatikai httranyag (fajlagos rak, szmtsi program, algoritmusok, stb.) kpezi.

    Az Orszgos Kzti Adatbank (OKA) szolgltatja az els s msodik rtkelsi alap adatbzist, mg egy tapasztalati adatokbl sszelltott adatbzis kpezi a harmadik rtkelsi alap informatikai httr anyagt.

    Az orszgos kzthlzat brutt rtke 8 142,2 mrdFt, a nett/brutt rtkarny 59 % (2004).

    26.sszefoglalan ismertesse az tburkolatok felletnek egyenetlensgi llapotjellemzit s azok mrsi mdszereit

    Az t burkolatnak fellett az elmleti fellettl/sktl val eltrsek jellemzik, melyeketnagysgrendjktl fggen ms-ms elnevezssel illetnek s az azzal sszefgg hatsokkal szmolnak

  • 29

    Egyenletessg- hossz keresztirny

    Nyomvly

    Csszsellenlls felleti rdessg

    Burkolatllapot, felleti hibk

    Mrsi mdszereket lsd a kvetkez krdseknl.

    27.Mirt szksges a kztkezelsben a rendszeres llapotfelvtel,milyen llapotjellemzket figyelnek meg s melyek az llapotfelvtel kvetelmnyei

    A kzutak hasznlhatsgt az llapotmutatkon keresztl lehet objektven bemutatni. Amint mr lttuk, ez segti a gazdasgi tervezst Az llapotmutatk idsora segti a leromlsi folyamat fggvnynek meghatrozst, az egyes technolgik hatkonysgnak megtlst, a szablyozsok megalapozst.

    Az utak llapotminstse a plyaszerkezet, a burkolat, a vzelvezets, a mtrgyak aktulis llapotnak szmszer minstsn tl a hlzati elemek vonalvezetsnek, keresztmetszetnek, a csompontoknak, keresztezdseknek (kzt vast, gyalogos) meghatrozott kvetelmnyszinthez mrt megfelelsgt is magba foglalja.

    Az llapotjellemzk helyazonostsa az orszgos kzthlzaton az t neve -, szma -, kezdponttl mrt hossza alapjn, vagy az n. csomponti azonostktl mrt tvolsga alapjn, a helyi kzutakon az t neve, helyrajzi szma alapjn, ugyancsak meghatrozott kiindulponttl mrt tvolsggal trtnik. Nhny ve a munkt GPS alap eszkzk segtik.

    A rendszeres llapotfelvtellel szemben a gazdasgossgon tl kvetelmny az ismtelhetsg, sszehasonlthatsg, a napra kszsg s felvtel kapcsn a minimlis forgalomzavars.

    A plya felletvel szemben tmasztott kvetelmnyek szempontok

    egyenletessg ptsi,

    rdessg forgalombiztonsgi,

    alacsony zajszint krnyezetvdelmi,

    optikai megjelens forgalombiztonsgi,

    vzelvezets forgalombiztonsgi.

    Amint azt korbban mr rtuk az utak burkolatnak/plyaszerkezetnek a tulajdonsgait/ teljestmnyt llapotismertet jegyekkel (Performance Indikator), llapotparamterekkel rjk le.

  • 30

    Az llapotismertet jegyeket mrt, illetve ltalban 1 5 kzti skln meghatrozott osztlyzattal minstik

    Ez utbbiaknl rendszerint az 1 jelenti a nagyon j/cl rtket, az 5 a nagyon rossz/trhetetlen rtket.

    Az llapot vizsglat/minsts clja:

    1. az llagmegrzsi tevkenysg elsegtse, 2. az azonos tkategrik egysges szolgltatsi szintjnek biztostsa, 3. az tllapot vltozs egysges elvek alapjn trtn meghatrozsa, 4. a PMS adatolsa, 5. a pnzgyi szksglet meghatrozsa, 6. a forrsfelhasznls optimalizlsa.

    28.Ismertesse az tburkolatok hossz- s keresztirny egyenetlensgnek llapotjellemzit, felvteli mdszereit, a jellemzk kzlekedkre gyakorolt hatsait

    A hasznlatos llapotmutatk kzl az t burkolatnak fellett az elmleti fellettl/sktl val eltrsek jellemzik, melyeket nagysgrendjktl fggen ms-ms elnevezssel illetnek s az azzal sszefgg hatsokkal szmolnak

    A felleti eltrseket - felleti egyenetlensg - a gyakorlatban a plya egyes hossz-, keresztirny metszetein hatrozzk meg.

    Ennek megfelelen:

    hosszirny felleti egyenetlensg/hullmossg a plya tengelyvel megegyez irnyban felvett eltrs.

  • 31

    Legltalnosabban hasznlt vltozata a nemzetkzi egyenetlensgi index / IRI (International Roughnes Index), a hosszegysgre vettett eltrs-sszeg (mm/m; m/km).

    A keresztirny felleti egyenetlensg/nyomvly a tengelyre merleges irnyban mrt deformci.

    Hatsa kiemelten forgalombiztonsgi jelentsg, a jrmt r vzszintes erhats, ami a kormnyozhatsgot rontja n. sn effektus, valamint a nyomvlyban sszegyl csapadk hatsra bekvetkez vzen csszs aquaplaning jelensg. Ez utbbinak kialakulsa alapveten a nyomvlyban a hossz- s keresztess fggvnyben kialakul vzmlysgtl fgg, de kialakulsra befolyssal van a jrm sebessge, - slya, a gumiabroncs profilja s a burkolat felleti tulajdonsgai.

  • 32

    A nyomvly fentieknek megfelel mrsi vltozata a kerknyom menti magaspontra fektetett vzszintesen mrt mlysg mm-ben,

    A burkolat felletnek egyes jellemzit klnfle egyedi eszkzkkel s berendezsekkel mrik, mg a profil deformciinak, st vele egytt a plya hossz- s keresztirny vonalvezetsnek komplex mrsre specilis jrmvek szolglnak.

    29.Ismertesse az tburkolat-fellet strukturlis llapotjellemzit, azok mrsi mdszereit s a kzlekedsre gyakorolt hatsait

    A jrm gumiabroncsa s a burkolat fellete kzti kapcsolat erssgt, a tapads mrtkt fejezi ki, elnevezse srldsi tnyez.

    Mrse a kedveztlenebb hatst mutat nedves-vizes burkolatfelleten trtnik, mrszma dimenzi nlkli.

    A srldsi tnyez nagysgt befolysolja a gumiabroncs fellett a burkolat felletttl elvlaszt vzfilm vastagsga, valamint az aquaplaning kapcsn mr jelzett abroncsprofil, burkolatfelleti struktra, tovbb a jrm sebessge s slya. Az itt lertakat minden hosszas magyarzat helyett rthetv teszik a felletek s a sebessg sszefggseit, az aquaplaning kialakulst, a felletek kzti kapcsolatokat bemutat brk.

  • 33

    Rgztendk a mrsi krlmnyek: a sebessg v = 40-, 60-, 80-, 100 km/; a vzfilm vastagsga; a blokkols gyakorisga.

    Ferdekerekes SCRIM, meghatrozott slip rtkig fkezett kerkkel mr ASFT berendezsek

    Kzi mreszkz - SRT inga s kifolysmr.

    A kifolysmr a fellet struktrjt - "durvasgt" - hivatott jellemezni, amelyre elterjedtebb elterjedtebb a homokmlysggel trtn meghatrozs. A fellet durvasgt - aminek a gumiabroncs rintkez fellete alli vzelvezets szempontjbl van nagy jelentsge - egy kln mrszmmal, az n. homokmlysggel fejezik ki. Hatst a sebessg fggvnyben mutatjk az brk, amelyek a homokmlysgen tl a felleti textra s a felletet alkot kszemcse tulajdonsgaira (durva/finom rdessg) s a gumiabroncs kialaktsnak jelentsgre is utalnak.

  • 34

    30.Ismertesse a burkolatllapot -, felleti hibk felvteli elveit, mdszereit, tartalmt, a plyaszerkezet teherbrsnak llapotfelvteli mdszereit, az adatok felhasznlst

    Az elbbiekkel szemben a burkolatllapotot nem fizikai mrsekkel, hanem az n. hasznlhatsgi mrszmmal PSI (Present Serviceabiliti Index) jellemzik. Ez az AASHO tkisrleteinl kifejlesztett szubjektv mdszer, mely az tszakaszra 1 5 skln adott, az thasznli megelgedettsget kifejez mrszm. Meghatrozott szablyokkal felvett thibk sszegzsvel az osztlyozs egzaktabb tehet.

    A felvtel gpestsre plda a ROADMASTER adatgyjt. A rszadatok a fellet, a deformci, a burkolatszl/hosszrepeds, a kereszt-/elgaz repeds.

    A burkolatllapot felvtelnek kimen adatai: a hibatpus terjedelme [db, m, m2,%] s GPS koordinti, az 500 m-es szakaszok sszestett llapotosztlyzata (1-5).

    A burkolatllapot felvtelvel egyidejleg kerl vizsglatra a viztelents, melynek llapotosztlyzata az elzktl eltren (1-3).

    Az elbbiekbl kivlasztott OKA llapotmutatk: a kty [db/km], a kipergs, repeds [fellet%] s az elbbiek szerinti sszestett llapot osztlyzat, valamint a padkavztelents osztlyzata.

    Teherbrs:

    Az aktulis llapotban lev plyaszerkezet adott mennyisg teherforgalomnak tengelythaladsnak val megfelelsgt, azaz a szerkezeti kapacitst jellemz mutat, amelyet a plya terhels alatti alakvltozsval behajls, grbleti sugr , illetve a mretezsi eljrsokhoz kapcsold mdszerekkel hatroznak meg s a htralev nehzforgalmi kapacitssal fejeznek ki.

    Mrs:

    Benkelman-tart

    statikus Lacroix-deflectogrf

    dinamikus FWD-Falling Weight Deflectometer

    A legjabb kutatsok egyrtelmen bizonytjk, hogy a dinamikus vizsglati mdszerek a plyaszerkezet tpustl hajlkony, flmerev, merev nem fgg mdon, lnyegesen megbzhatbban biztostjk a teherbrsi llapot s az ebbl kvetkez beavatkozsi ignyek meghatrozst.

    sszefoglallag: a teherbrsmrs olyan adatot szolgltat, amely egy mrszm, a felhasznls cljtl fgg, hogy milyen ms tnyezket is figyelembe kell venni a dntseknl.

    Az egyes mutatk clszer slyozsval - amint ezt az albbi pldn bemutatjuk - md van a burkolatllapot komplex rtkelsre is:

    A = 0,4B + 0,1 C + 0,2 D + 0,1 E + 0,1 F

  • 35

    ahol: A: a komplex plyaszerkezet llapot, B: a teherbrs -, C: a felletegyenetlensg -, D: a kerknyomvly mlysg -, E: a felletpsg -, F: csszsellenlls mrszma/osztlyzata.

    Az egyes llapotjellemzk adott mrtke nyilvn befolyssal van az adott tszakasz forgalombiztonsgi helyzetre.

    31.Mutassa be az OKA adatbankot, ismertesse mely adatok ptik fel az adatbzist s annak gyakorlati felhasznlst

    A kzti gazat irnyt szervezete a Gazdasgi s Kzlekedsi Minisztrium, s ennek httrintzmnye a Magyar Kzt llami Kztkezel Kzhaszn Trsasg vrl vre sszefoglalja s publiklja az Orszgos Kzti Adatbankban a mintegy 31 ezer kilomter hossz orszgos kzthlzat fbb forgalmi, baleseti jellemzit, az tburkolatok s hidak llapott, ezzel segtve a hosszabb tv fenntartsi s fejlesztsi tervek elksztst s a beavatkozsok indoklst.

    32. Mutassa be, hogy milyen kvetelmnyeknek kell megfelelnik a kzti ltestmnyek fldmveinek (altalaj, tltsalapozs, tlts, fldm-tkr)

    A fldmvek megfelel tervezs, ptstechnolgia, vdelem s fenntarts esetn a mszaki ltestmnyek - gy az utak leghosszabb lettartam, tbb, akr sok szz ves elemei. A fenntartsnak a vdelmet ellt nvnyzet karbantartsban, a felszni s felszn alatti vztelent- s vzelvezet rendszerek mkdsnek megfigyelsben, karbantartsban s helyrelltsban, valamint a meghibsodsok helyrelltsban van fontos szerepe.

    Az t fldmve a plyaszerkezetet altmaszt, a plyaszerkezet tpusa szerinti szilrdsgi -, llkonysgi-, hasznlhatsgi-, tartssgi kvetelmnyeket kielgt tulajdonsgokkal ellltott talaj/kzet/egyb anyag szerkezet, melyet a helyben tallhat talajra ptettek. A terephez viszonytott elhelyezkedsi szerint tlts, bevgs, illetve vegyes szelvny. A fldm legfels rtege szksg szerint fagyvd s/vagy javtrteg, a termett talajhoz csatlakoz rteg pedig a teherviselsi kvetelmnyeknek megfelelen kialaktott talajrteg.

  • 36

    A fldm felsznnek fldm tkr meghibsods nlkl kell viselnie a plyaszerkezetbl add mechanikai ignybevteleket, a tltstestnek meghibsods nlkl kell viselnie a kzti terheket s klimatikus hatsokat, a fldm altalajnak meghibsods nlkl kell viselni a kzti terheket, a fldm slybl s a klimatikus hatsokbl ered ignybevteleket. Az altalaj s a fldm nem hibsodhat meg a talaj/felszni vizektl. A fldm rzsinek meghibsods nlkl kell viselni a forgalmi-, klimatikus- s erzis ignybevteleket.

    A jl tervezett flm megfelel, ha az altalaj mszaki paramterei az elrs szerintiek llandak, a fldm talajnak bepthetsgi jellemzi jk, a tmrsg a tervezett szint, a rzsvdelem s a vztelents funkcionl.

    33.Ismertesse a fldmvek terveivel szembeni mszaki kvetelmnyeket

    A fldm tervezshez az egyes szaktervezket generltervezknt irnyt tterveznek geotechnikus tervez kzremkdst kell ignybe vennie. A kzremkds mlysge a feladatnak a talaj- s morfolgiai adottsgok, az tptsi feladat jellege, az alkalmazand geotechnikai megoldsok s technolgik s a vrhat krnyezeti klcsnhatsok fggvnyben az T 2-1.222:2007 Utak s autplyk ltestsnek ltalnos geotechnikai szablyai szerinti 1-3. geotechnikai kategriba sorsolsa dnti el.

    A geotechnikai tervezs a vonatkoz informcik sszegyjtsvel s rtkelsvel, a talajfeldertssel, a talajvizsglati-, illetve a geotechnikai szakvlemny elksztsvel indul. Esetenknt tervezsi feladat a szokvnyostl eltr eljrsok szksgszer kidolgozsa. Az pts alatt a geotechnikai mszaki felgyelek, az zem alatt a szksgszer geotechnikai megfigyels a szakfeladat.

    A geotechnikai tervezs rszletezettsge a tervezs cljnak, a projekt aktulis szakasznak a fggvnye.

    Kvetelmnyek:

    A fldm s a kapcsold geotechnikai szerkezet (alap, tmszerkezet, vztelents, javtott talajzna)

    - funkcionlisan alkalmas, - statikailag megfelel, - kivitelezhet, krnyezetbart s eszttikus, - tarts, - fenntarthat, gazdasgos - ltalnosan elfogadhat legyen

    Funkcionlis alkalmassg: forgalmi kvetelmnyekbl add vzszintes s magassgi vonalvezets, keresztmetszeti kialakts s rszelvny, plyaszerkezet terhelhetsg, folyamatos biztonsgos zemeltets biztostsa.

    Statikai megfelelsg: a plyaszerkezetben, a tltstestben s az alatta lev talajban, a bevgsi szelvnyben, a kapcsold tmszerkezetben, a krnyezet ptmnyeiben nem kvetkezhet be trs, vagy llkonysgveszts jelleg tnkremenetel, mely az t, illetve

  • 37

    krnyezet hasznlhatsgt, megnehezti, ellehetetlenti, korltozza, veszlyezteti [teherbrsi-, hasznlhatsgi hatrllapot].

    Kivitelezhetsg:

    - a valszn idpontban s tervezett hatridvel; - a valsznstheten rendelkezsre ll anyagokkal, termkekkel, eszkzkkel,

    technolgikkal;

    - a relisan figyelembe vehet krlmnyek kztt.

    Tartssg s fenntartathatsg:

    - a tervezett lettartam alatt a m alatti talajznk s teherhord szerkezetek javt beavatkozst ne ignyeljenek;

    - a rzsk krosodsai knnyen javthatk legyenek; - a tmszerkezetek a hidaknl is jratos mdon javthatk legyenek; - a vztelent berendezsek csak tiszttst ignyeljenek

    A kvetelmnyeket a geotechnikai szakvlemnyek, az ptsi tervek, az ellenrztt kivitelezs, a folyamatos llapot-megfigyels s a szksges fenntarts biztostjk.

    34. Ismertesse a kzti fldmvek szerkezeti elemeit (tltstalp, alapozs, tltstest, fldm fels rsze, rzs), azok kialaktsnak klns kvetelmnyeit, az alacsony tltsek, kis bevgsok problematikjt

    Az utak kzlekedsi felletet, az ahhoz csatlakoz, kzlekedsi cl mellkfelleteket visel kzel vzszintes s az azokhoz csatlakoz lezr rzss felletekkel hatrolt fldmvei keresztmetszetket (keresztszelvny) tekintve tltsekbl azaz a termett talajra ptett, abbl kiemelked fldtestekbl, vagy bevgsokbl, azaz a termett talajba sllyesztett, abbl kivgott geometrij testbl, illetve ezek keresztszelvnyen belli kombincijbl, azaz vegyes szelvnybl kerlnek kialaktsra.

    A tltsek a tltstalpon csatlakoznak a termett talajhoz. A tltstalp megfelel kialaktsa hvatott biztostani a terlet ptshez szksges jrhatsgt, a tltstest

  • 38

    megpthetsgt, a tltsalapozsi megoldsok kivitelezhetsgt, a tltstest felszni s felszn alatti vizektl val vdelmt, valamint a tltstest elcsszs elleni stabilitst.

    Amennyiben az pts, vagy a hasznlat sorn az altalajban, illetve a felsznen talajtrs veszlye ll fenn, tovbb a tlts sllyedsbl s alakvltozsbl szerkezeti krosods, valamint hasznlhatsgi korltok addhatnak, tltsalapozst kell tervezni. Ez lehet alkalmas ptsszervezs, megfelel tltsszerkezet, vagy elzetes talajjavts/talajcsere.

    A tlts alatti fellettl ltalban Tr 85% tmrsgi fokot, illetve E2 20MPa teherbrsi modulus vrnak el. Ez a biztostka a tlts megfelel tmrthetsgnek.

    A vonatkoz tgyi Mszaki Elrs rgzti a klnbz talajok fldmanyagknt val alkalmassgt, valamint az alkalmass ttel megoldsait.

    A tltstesttl megfelel tmrsget ltalban Tr 85-90% rtket, illetve teherbrst a beptsre kerl talaj, a rteg tltsen belli elhelyezkedse s a plyaszerkezet fggvnyben E2 20-55 MPa vrunk el. A bevgsok kialaktsnl klns figyelemmel kell lenni a fejtsi s szlltsi megoldsokra, a vztelentsre, az erzivdelemre, a tovbbpts folyamatossgra.

  • 39

    A plyaszerkezet megfelel llkonysga rdekben kln, fokozott kvetelmnyek vannak a fels fldmrsz bevgsok aljn, a tltsek tetejn lev 50(100) cm-es talajrteg anyagra, tmrsgre, teherbrsra. Kvetelmny a plyaszerkezet tarts, egyenletes altmasztsa, a forgalom alatti utntmrds minimalizlsa, a vzfelvtel miatti duzzads s a fagy deforml hatsnak kivdse. Kvetelmny, hogy a fels fldmrteg beptskori llapota s teherhrsa az eltakarsig minimlisan romoljon. Ugyancsak itt kell gondoskodni a fagyrzkeny, fagyveszlyes talajokon a plyaszerkezet llkonysgnak vdrteggel val biztostsrl.

    Az alacsony tltsek/kis bevgsok, az tmeneti szakaszok esetn a fldm egyes szerkezeti elemei nem klnthetk el, fokozott gondossgra van szksg. Problma a vztelents nehzsge, a gyenge, vltoz teherbrs, a magas szervesanyag tartalom. Megolds lehet a talajcsere, a talajstabilizci, s a geomanyagok alkalmazsa.

    A rzsk kialaktsakor a krnyezetbe val illeszkeds, a terletfoglals minimalizlsa, az anyagfelhasznls gazdasgossga, a kivitelezs s fenntarts szoksos eszkzkkel trtn vgrehajthatsga mellett biztostani kell az ltalnos llkonysgot (tltlts, rzshengerls) s az erzis krok minimalizlst (fvests). Helyhiny, a biztonsgos rzss kialakts tlzott kltsge esetn a rzsk lbtl kiindulan tmszerkezeteket alkalmaznak.

    Fokozott odafigyelst ignyel tovbb a httlts, eltlts, rtlts, melyek mindig a legjobb minsg szemcss talajokbl ptendk, gondoskodva a megfelel szivrgtest kialaktsrl is.

    Mindezek biztostsa felttele a fldm biztonsgos zemnek, hossz lettartamnak

    35. Foglalja ssze az tvztelents krdskrt cljt, kiemelt terleteit

    Az utak vztelentsnek clja/funkcii:

    - az lland- s idszakos vzfolysok tovbbvezetse - a talajvz eltvoltsa, nyomsnak cskkentse - a csapadkvz elvezetse a befogadig, szikkaszts/trozs

  • 40

    - a plyaszerkezetrl, a krnyezetbl a plyaszerkezetbe jut vizek kivezetse

    - az pts kvetkezmnyeknt megvltoz lefolysbl, az zemszer mkdsbl, havribl ered a krnyezetszennyezs megakadlyozsa

    Az tvztelents kritikus szakaszai/keresztmetszetei:

    - elvlaszt sv, - szigetek, - bevgs/tlts tallkoz vonala - a hossz-szelvny mlypontja - a tlemels tfogats kis hosszessben - a hidak fel es hossz-szelvny - hidak eltt

    - hossz emelked.

    Mindezek vzelvezetsnek precz megoldsa a megfelel helyekre tervezett kereszt-, hossz-szivrgkkal lehetsges.

    36.Ismertesse az utak fldm ptsnek folyamatt, szempontjait

    A fldm ptshez az egyes szerkezeti elemek klns ignyeit is figyelembe vve, a lehetsg szerinti legmegfelelbb tltskpz anyagot kell hasznlni.

    A kivlaszts szempontjai:

    - a talajfajta - szemeloszls, szervesanyag tartalom, plaszticits, aggresszivits, krnyezetszennyezs, teresztkpessg;

    - a romlsi hajlam mlls, aprzds, oldhatsg, fagyrzkenysg, trfogatllandsg;

    - a technolgiai jellemzk

    A tltspts sorn a teher s a tmrt munka hatsra tmrdik az altalaj, a hasznlat sorn tovbbi tmrds s ezzel jr alak/mretvltozs llhat el.

    Fagyott, duzzad talajok kezels nlkl nem pthetk be. Aggresszv, szennyez sszetevk kros hatsai ellen vdekezni kell. Egyes nem kielgt tulajdonsgok javthatk, hatsuk kivdhet aprts, rostls, moss, vztartalom szablyozs, drnezs, vegyszeres kezels, vdelem.

    Az pts sorn az altalaj sllyedsnek sebessgt ellenrzs alatt kell tartani (talajtrs veszlye), illetve az elsdleges tmrds befejezdst is regisztrlni kell ezen feladatokat szolglja a tltssllyeds rendszeres mrse.

    A tltspts sorn klns figyelmet kell fordtani a kohzis talajok fokozott munkahelyi vztelentsre, fagypont alatti munkavgzs csak specilis intzkedsek (takars, melegts) mellett lehetsges, vz alatti ptsnl a puha altalaj eltvoltand, vagy specilis megoldsok szksgesek.

    Kohzis talajoknl kiemelt figyelmet kell fordtani az ptskzi vztelentsre. Vz alatti ptskor a puha altalaj eltvoltand, vagy egyb specilis megolds szksges.

  • 41

    A nem megfelel aktulis talajfizikai llapot javtand vztartalom szablyozs, szemcsemret-, szemeloszls mdosts, vegyi kezels, drnezs, vdelem tjn.

    A megfelel tmrtshez alkalmas tltstalp kialakts, megfelel fizikai llapot talaj, clszer tmrt eszkz, - mdszer, megfelel tertsi vastagsg szksges.

    Az elterts s a tmrts mdjt befolysolja a tlts anyagnak eredete s jellemzje, a bepts mdja, e beptsi vztartalom s vltozsai, a beptend rteg kezdeti s vgs vastagsga, a tmrts egyenletessge, az altalaj jellemzi.

    37. Ismertesse a fldmvek tmrtsvel kapcsolatos tudnivalkat

    A tmrts technikai eszkzei a statikus/vibrcis -, sima aclkpeny/juhlb/gumihengerek, a vibrls, a dngls, a mlytmrts.

    TMRT ESZKZK HATKONYSGA

  • 42

    A megfelel tmrtshez alkalmas tltstalp kialakts, megfelel fizikai llapot talaj, clszer tmrt eszkz, - mdszer, megfelel tertsi vastagsg szksges.

    Az elterts s a tmrts mdjt befolysolja a tlts anyagnak eredete s jellemzje, a bepts mdja, e beptsi vztartalom s vltozsai, a beptend rteg kezdeti s vgs vastagsga, a tmrts egyenletessge, az altalaj jellemzi.

    A bepts rszleteinek pontostsra a prbatmrts szolgl. A prbatmrts clja:

    - a beptsre tervezett talajok minstsnek pontostsa - a terep s a feltalaj jrhatsgnak megtlse - a tltstalp kialaktsa technolgijnak megtlse - a beptsre tervezett fldanyagok optimlis tmrtsi technolgijnak a megtlse - a flm fels rsze tervezett kialaktsa alkalmassgnak ellenrzse - specilis anyagok bepthetsgnek megtlse - tervezett talajkezelsi technolgik alkalmassgnak ellenrzse - a tmrsg s teherbrs ellenrzsre tervezett mdszerek ellenrzse, kalibrlsa

    Kohzis talajoknl kiemelt figyelmet kell fordtani az ptskzi vztelentsre. Vz alatti ptskor a puha altalaj eltvoltand, vagy egyb specilis megolds szksges. A nem megfelel aktulis talajfizikai llapot javtand vztartalom szablyozs, szemcsemret-, szemeloszls mdosts, vegyi kezels, drnezs, vdelem tjn.

    A tltspts sorn klns figyelmet kell fordtani a kohzis talajok fokozott munkahelyi vztelentsre, fagypont alatti munkavgzs csak specilis intzkedsek (takars, melegts) mellett lehetsges, vz alatti ptsnl a puha altalaj eltvoltand, vagy specilis megoldsok szksgesek. A fldm megfelel tmrsge az llkonysg, a mrettarts alapvet eszkze, ezrt a ksz m tervszer/megfelel tmrsgnek ellenrzse elengedhetetlen.

    A tmrsg ellenrzse megoldhat:

  • 43

    - kzvetlen mrssel

    - szraz trfogatsrsg, vztartalom / Proctor [Tr ];

    - izotpos srsg-, vztartalom mrs / Proctor - htrnyuk, hogy durva szemcsknl nem alkalmasak;

    - dinamikus tmrsgmrssel - tmrdsi T alakvltozsbl szmtott tmrsgi fok [Trd = TrE*Trw] - teherbrsi modulus (E2), behatolsi ellenlls mrse (CBR) ezen mrs kohzis

    talajoknl problms,

    - kzvetett ellenrzssel - prbatmrtssel azonos eljrs ellenrzse - henger alatti nyom ellenrzse.

    KVETELMNYEK A FLDM FELS 1 MTERRE BETONBURKOLATOK ESETN

    A tltspts sorn a teher s a tmrt munka hatsra tmrdik az altalaj, a hasznlat sorn tovbbi tmrds s ezzel jr alak/mretvltozs llhat el. Az pts sorn az altalaj sllyedsnek sebessgt ellenrzs alatt kell tartani (talajtrs veszlye), illetve az elsdleges tmrds befejezdst is regisztrlni kell ezen feladatokat szolglja a tltssllyeds rendszeres mrse.

    TMRDS MIATTI SLLYEDS MRTKE

  • 44

    38. Mutassa be a fldmvek kialaktsval kapcsolatos sajtos krlmnyeket (kedveztlen helyszni felttelek thidalsa, fagykr/olvadsi kr elleni vdekezs, a talajersts lehetsgei)

    A rendelkezsre ll tltskpz anyagok, helyszni viszonyok, ptsi krlmnyek, technolgiai id, ptgpek fggvnyben a szoksostl eltr eljrsok technolgia, anyagfelhasznls, minsg-ellenrzs szksgesek, melyeket a konkrt esetre kln meg kell tervezni.

    Kohzis s tmeneti talajoknl kiemelt fontossg a jglencse kpzdsbl ered fagykr, illetve a megnvekedett vztartalm talaj teherbrs cskkensbl ered olvadsi kr elleni vdekezs. A vdekezs fagyvd rteggel, vzszint sllyesztssel, a plya emelsvel, hszigetelssel lehetsges. A szksges fagyvdelmi vastagsg: hv = F hi* fi

    - F ghajlati vezettl, forgalmi terhelstl, fagyveszly mrtktl fgg rtk 40-80 cm

    - hi plyaszerkezet-, javtrteg vastagsga

    - fi rteg fagyvdelmi jellemzje 1,0-1,5

  • 45

    OLVADSI KR

    FAGYKR

  • 46

    AZ ORSZG KLMAVIDKEI FAGYVESZLY SZEMPONTJBL S A FIGYELEMBE VEEND FAGYBEHATOLSI MLYSG

    PLYASZERKEZETI RTEGEK FAGYVDELMI JELLEMZI

    A specilis talaj/tlts kezels eljrsok kzt emltendk a talajerstsek injektls, jethabarcsosts; a tltsersts, a mlykevers, a mlyvibrci, a fggleges drain.

  • 47

    39. Mutassa be a kzutak fldmveinek jellegzetes krosodsait, helyrelltsi mdjait

    Tervezsi kvetelmny tbbek kzt a gazdasgossg, gy a tervez sszer kockzatvllalsa, ami esetenknt a fenntartsi munkk keretben utlagos llagvdelmi beavatkozsokat tesz szksgess. Fldm meghibsodsokhoz vezethet a hibs tervezs, -kivitelezs, a termszeti behatsok, de a fenntarts hinya is. A meghibsodsok a fldm geometrijnak vltozsban, slyosabb esetben llkonysgi hinyokra utal mozgsokban jelentkeznek.

    A fenntartsi munkk szerepe: a vrhat mozgsok rtkelse, a megfigyels, a helyrellts.

  • 48

    A helyrellts elvi lehetsgei: a nyrszilrdsg nvelse, illetve a nyrfeszltsg cskkentse.

    A mdszerek: geometriai, hidrolgiai, szerkezeti, illetve ltalban ezek kombincii

    A fldmvek krosodsa megelzsnek, illetve a krelhrtsnak elengedhetetlen trseszkze a nvnytelepts

    40. Ismertesse, hogy milyen mdon trtnik a flmvek rzsfelleteinek vdelme, mi a megoldsok jelentsge

    A rzsk kialaktsakor a krnyezetbe val illeszkeds, a terletfoglals minimalizlsa, az anyagfelhasznls gazdasgossga, a kivitelezs s fenntarts szoksos eszkzkkel trtn vgrehajthatsga mellett biztostani kell az ltalnos llkonysgot (tltlts, rzshengerls) s az erzis krok minimalizlst (fvests). Helyhiny, a biztonsgos rzss kialakts tlzott kltsge esetn a rzsk lbtl kiindulan tmszerkezeteket alkalmaznak.

  • 49

  • 50

  • 51

    41. Ismertesse a fvests, gyepests technolgiai lehetsgeit, az egyes megoldsok elnyeit/htrnyait

    A nvnyi vdelem mkdsi felttelei:

    A nvnyzet megersdsig gondoskodni kell a fldm ideiglenes vdelmrl biotechnolgiai vdelem (szalmaterts, rzsefonat, geotextlia, talajstabilizci) Mr a fldm kialaktsa sorn gondoskodni kell a nvnyzet letfeltteleirl humuszols, talaj elkszts, a tjnak s a klmnak megfelel (shonos) nvnyzet kivlasztsa.

    Fvests, gyepests:

    Hagyomnyos megolds a helyben vetssel trtn a fvests, nagyobb teljestmnyt nyjt a vzsugaras gyepests, a gyorsabb vdelmet szolglja a vdrteges gyepests. Extrm krlmnyek, gyors eredmny elrsnek ignye esetn elre elksztett gyepelemek, kln fmag hordoz rteg beptse lehet a megolds.

    A helyben vets a fellet elksztst gyomtalants, egyengets, rovtkols-, maggy ksztst talaj laztsa, aprzsa - kveten, az alkalmazsi helytl (nagy fellet, kis fellet, rzs) fggen 15-40 g/m2 alkalmas fmag gpi/kzi kijuttatst, majd a mag takarst, nedvesen tartst jelenti. Hagyomnyos vetsre alkalmas idszak a nyr vge s a kora tavasz. Kevsb alkalmas idszakban, illetve deflcis veszly esetn vdrteges (vizes szalmra mtrgyval kevert mag vetse, majd bitumenemulzi permetezs) fvestst, vagy vzsugaras gyepestst (vetmag, ktanyag, mtrgya, cellulz szl vizes keverke vzgyval) alkalmaznak.

  • 52

    Termszetes anyagokkal operl az EREDKPES GSZNYEG technolgija:

    Intenzv vdelmi igny esetn korszer megolds a fmagkeverket, tp- s humuszanyagokat tartalmaz geomanyag beptse.

    Az egyes technolgik ELNYEI-HTRNYAI:

    - a termfldborts (humuszols) az erzi ellen csak korltozottan vd, rossz talajfizika esetn rzsromls llhat el;

    - a vzsugaras gyepests kves talajon is mkdkpes, faggyal-, szrazsggal szemben is vd, de csak csapadkmentes, azonban prs idszakban eredmnyes;

    - a vdrteges fvests gyors, egyszer, olcs, rossz talajban is alkalmas, de csak laposabb rzskn;

    - a paplanszer gyepelemek azonnali vdelmet, gyors vgs eredmnyt adnak, mly bevgsoknl alkalmazsuk klnsen elnys, de kltsges, specilis szakrtelmet ignyel;

    - az eredkpes gsznyeg azonnali erzivdelmet biztost s a tovbbi nvnytelepts kiindul alapja;

    - a fszvet sokig tarts, fokozottan vd, meredek rzskre is alkalmas megfelel rgzts mellett, de finomszemcss talajt ignyel, alacsony a vztrol kapacitsa, kltsges;

    - a manyag pokrcos fvests ugyancsak hatkony vdelmet nyjt, meredek rzskn, agyagon-, laza talajon is j, de fokozottan kltsges.

    A gyepfellet legfontosabb fenntartsi mvelete az ltalnos zemeltets keretben vgzett kaszls, mely elsegti a gyepnvnyzet bokrosodst, irtja az egyves gyomokat s visszaszortja a tbbveseket. A tnkrement gyepfellet ptlsa a feladat terjedelmtl fggen karbantarts/helyrellts keretben trtnik.

    Fldmvek vdelme cserje teleptssel

    A fvestsre alkalmatlan rzsk erzi elleni vdelme, koprok beteleptse cserje csoportok, svok, sorok ltetsvel lehetsges. Ez esetben is gondolni kell a fajta kivlasztsnl a termhelynek val megfeleltetsre. Terjed tv, alacsony max. 25 cm - nvs fajokat kell vlasztani, amelyek ltetskor legalbb hrom ves iskolzott egyedek,

  • 53

    vagy burkolt gykerek (n, kontneres) legyenek. A telepts rtegvonallal prhuzamosa, hrmas ktsben, gdrs-, rkos- vagy padks megoldssal trtnjen. Alkalmazand sortvolsg 1-2 m, ttvolsg 0,4-0,5 m, soronknt egy fajta nvny teleptend.

    t menti fk:

    A fk eszttikai, tjba illesztsi szerepe mellett elsdleges szempont a forgalombiztonsg a lttvolsgra, az oldalakadly-tvolsgra vonatkoz, a tervezsi elrsokban tosztlytl, tervezsi sebessgtl fggen rgztett elrsok betartsa. Klterleti utakon kiemelten fontos a jrm t menti fval val tkzs elleni vdelme; amire vonatkozan klnfle megoldsokat rgztettek egy kln szablyozsban. A baleseti kockzatot cskkenti a szakaszosan, hzagosan alaktott llomny, a cserje telepts.

    Fatelepts:

    ltalnos szably, hogy szabad gyker facsemetket lombhullstl rgyfakadsig, burkolt gykereket fagymentes talajba brmikor telepthetnk, de hrsat, nyrt csak tavasszal, fenyflket pedig tavasszal, vagy szeptemberben.

    j teleptseknl a faltets jrulkos munki a karzs, ktzs, a vadkr elleni vdelem, az ltetgdr feletti terlet alaktsa sszel kupacols, tavasszal tnyrozs, a koronavesszk nyesse. zemeltetsi feladat a meglev llomnyban a fentieken tl mg a sarjhajtsok eltvoltsa s a krokozk elleni vdelem, tovbb a nyess. A nyesst megfelel technolgival kell vdekezni a berepeds ellen.

    A fstott terlteken gondoskodni kell a gyommentestsrl, a korbban mr rt rendszeres llapotellenrzs mellett a beteg, balesetveszlyes, szraz fk eltvoltsrl, a cserje svok fiatalt metszsrl. Kiemelten a hfog erdsvokban de termszetesen msutt is ptolni kell a kiveszett fkat. Az elregedett fstsokat le kell cserlni, lehetsg szerint a meglev llomny ritktst kvet elzetes teleptssel, melynek sorn gondolni kell a mr trgyalt j forgalombiztonsgi kvetelmnyek rvnyestsre is.

    42. Ismertesse egy mintakeresztszelvnyen a fldt kialaktst s mutassa be az egyes keresztmetszeti elemek funkcijt, valamint a fenntarts technolgijt

    A fldutak rendszerint 6-8 m koronaszlessggel, 5-6 % oldalesssel, ktoldali rokkal kialaktott ltestmnyek.

    Az orszgos kzutakon mintegy 300 km, a helyi kzutakon kzel 100 000 km ebbl 17 000 km belterleti t nem rendelkezik szilrd burkolattal.

    A mr tbbszr hivatkozott kztkezeli szablyzatok szerint a fldutak jrhatsgrl a forgalmi viszonyoknak, a talajadottsgoknak s az idjrsnak megfelelen gondoskodni kell.

    A karbantartst: a forgalmat-, vzlefolyst akadlyoz deformldott fellet javtsa kpviseli.

  • 54

    A helyrelltsi munkk a talajszintrl val kiemels rendszerint az rok anyagbl, a mlyebb fekvs szakaszokon a tlts pts, a mly fekvs szakaszokon a vztvezet mtrgyak ptse.

    Grderes fldmunka: a kiemelst kttt talajon min. 20 cm, szemcss talajon min. 10 cm vastagsgban vgzik.

    A jrfelletet feljtsi munkaknt a minden idben val hasznlhatsgnak biztostsa rdekben stabilizljk. A mechanikai stabilizci szemcss anyag hozzadsval biztostja a kedvez szemeloszlst. A ktanyagos stabilizci a talajfajta szerint vlasztott cement, pernye, granullt kohsalak, bitumenemulzi, vagy vegyszer bekeversvel, majd tmrtsvel, utkezelsvel valsul meg.

    43. Foglalja ssze az tfenntartsban a padka- s rokrendezs jelentsgt, kvetelmnyeit kiemelten a klnsen hajlkony plyaszerkezetek s a ktanyag nlkli alaprteggel ptett plyaszerkezetek esetre

    Az elrsok szerint ves helyrelltsi program keretben kell gondoskodni arrl, hogy a csapadkvizek rokba jutsa s tovbbvezets biztostott legyen, ennek rdekben a felmagasodott padkaszakaszokat le kell nyesni, a kijrdott, gdrs, vagy laza padkt fel kell tlteni, az rok s rzsoldal kimosst ki kell javtani, gondoskodni kell a klnfle szivrg rendszerek folyamatos mkdkpessgrl.

    Elmleti alapok, meggondolsok

    A fldmvek legnagyobb krtevje a vz. Az llkonysgot krosan befolysol vizek s krostott fldm elemek: csapadkvz-rzsk, kapillris vz-fagyveszly, talajvz bevgsi rzsk, tltslbak, szivrg vz-bevgsi rzsk, pang vz-bevgsok, tkr, rtegvz-csszlap, erodl vz-rzsk, lvz-hullmvers, beszivrg vz-ramlsi csszlap.

    Fogalmak, munkamveletek:

    Terletrendezs: az tzem feltteleinek, a gpestett tfenntarts lehetsgnek a biztostsa rok, padkarendezs kapcsn, vagy nll mveletknt,

    Padkarendezs: felmagasodott, kijrdott padka szintbehozsa rokrendezs eltt mindig vgrehajtand; kvetelmnyek: oldaless 5 %, illetve plya keresztesse +2%,

    Szlessg min.1,0 -, rendkvli nehzsgek esetn 0,5 m.

    Padka stabilizci: a padka teherbrsnak nvelse mechanikai-, vagy ktanyagos stabilizcival NF>3 000 E/nap esetn, illetve tkelsben 6,0 m s ez alatti burkolatszlessgnl.

    lbevgs megszntetse: az roktisztts (kzi) sorn az rok kls oldalra rakott fldbl keletkezett akadly eltvoltsa kln programknt hfvsveszly, illetve elreltsi korltozs esetn kivve, ha iszap lemosdst akadlyoz meg.

  • 55

    roktisztts, rokrendezs: csapadkvz elvezetsre/elnyelsre (szikkaszt rok) alkalmatlan rok karbantartsa, helyrelltsa.

    j rok nyitsa: teljesen feltltdtt rok, illetve megvltozott vzviszonyok esetn.

    temezs: ves programban (helyrellts), illetve burkolaton megll csapadkvz, burkolatnl magasabb, vagy 5 cm-nl mlyebb padka esetn (karbantarts).

    44. Ismertesse a burkolt trkok kialaktsi ignyt, az tterlet csapadkvizeinek kezelsi lehetsgeit (tiszttst)

    Talajfajta fggvnyben meghatrozott hatrsebessg felett (

  • 56

    BIOFILTRCIS CSAPADKVZ TISZTTS

  • 57

    45.Mutassa be az talapok plyaszerkezetben betlttt szerept, a jellemz t-plyaszerkezeteket, ismertesse az egyes alaprtegek elnyeit s htrnyait

    Szerepe:

    Az utak alaprtegeinek az a szerepe, hogy a tehereloszt hatst biztostsa, s ezltal a fldmre olyan terhels jusson, amely abban marad alakvltst nem okoz.

    Az alaprteg relatve nagy vastagsg, ezrt igyekeznek olcs, helyi anyagokat felhasznlni.

    Jellemz plyaszerkezetek:

    Alaprtegek elnyei s htrnyai:

    Ktanyag nlkli alaprtegek: (alkalmazsuk csak klnsen indokolt esetben)

    Elnye: anyagnyerhely kzelben gazdasgos

  • 58

    Htrnyai: hzszilrdsg felvtelre nem alkalmasak, azonos teherbrs elrshez nagyobb vastagsgban ptendk, nem szemcss fldm esetn vdrteg ptst ignylik

    Bitumenes ktanyagak: (neghatrozott hmrskleti krlmnyek kzt viszkoelasztikus tulajdonsgak, velk kszlt rtegek hajlkonyabbak)

    Elnyei:repeds nlkl kpesek nagyobb behajls/mozgs elviselsre, a keverssel kszl aszfaltoknl egyszerbb eszkzkkel lltthatk el

    Htrnyai: kisebb a tehereeloszt kpessgk, magasabb hmrskleten hajlamosak maradamd deformcira (nyomvly), specilis gplnc kell a beptshez

    Hidraulikus ktanyag rtegek:

    Elny: jobb tehereloszt kpessg

    Htrny: kts s a hasznlat sorn rendszerint dilatcis repedsek keletkeznek, melyek az aszfaltburkolaton reflexis repedsek formlyban jelennek meg.

    Vegyes ktanyag keverkek: (kt tulajdonsgot plaszticits/merevsg tvzik)

    Elny: bontott plyaszerkezetet hasznostjk jra.

    46.Ismertesse az alaprtegekkel szembeni kvetelmnyeket

    Az alaprtegekkel szembeni alapvet kvetelmnyek:

    1. megfelel teherbrst biztostson, 2. lljon ellen a kros utntmrdsnek, 3. megfelel geometrival pljn (egyenletes vastagsgban tudjon az alapra rplni a

    kvetkez rteg) , 4. nem lehet vz- s fagyrzkeny, 5. a rpl rtegek ptsbl szrmaz mechanikai ignybevteleket krosods nlkl

    tudja viselni,

    6. aszfaltburkolat ptse esetn abban ne idzzen el reflexis repedseket 7. betonburkolat estben az u.n. pumping hatssal szemben ellenlllegyenek, 8. tervezsnl, ptsnl a tarts funkcionlis megfelelssg s a gazdasgossg

    szempontjai egyarnt rvnyesljenek

  • 59

    47.Foglalja ssze az talapok lehetsges adalkanyagait, ktanyagait, ezek teherviselsbeni mkdst

    Alapanyagai:

    A keverkek adalkanyaga - azaz durva-szemcss (4 mm feletti szemcsemret) anyaga a stabilizcira alkalmas talajon tl bnyatermk (zzottk, murva, kavics, ipari mellktermk),

    Msodlagos nyersanyag: kohsalak, bnyamedd, bontott anyag jrahasznostott: aszfalt, beton, egyb.

    Alapanyagokkal szembeni kvetelmnyek:

    - szemeloszls - legnagyobb szemnagysg - tmrthetsg - fagyllsg Az anyag szrmazsa szerint differencilt jellemzk - sszettel - krnyezetszennyezs veszlye

    Ktanyagai:

    Az alapanyagot/alapanyagok keverkt alkalmazzk ktanyag hozzadsa nlkl ktanyag nlkli plyaszerkezeti rtegek (hagyomnyos zzottk[makadm]-, mechanikai stabilizcik, folytonos szemeloszls rtegek), vagy ktanyag/ok hozzkeversvel, ktanyagos plyaszerkezeti rtegek bitumenes ktanyaggal (aszfaltmakadmok, bitumenes stabilizcik, kevertelepi meleg/forr aszfaltok); hidraulikus ktanyaggal (helyszni/kevertelepi stabilizcik, beton burkolatalapok); vegyes ktanyaggal (bitumenes+hidraulikus ktanyag helyszni/telepi stabilizcik)

    A burkolatalapok ktanyagai

    - A ktanyag tpusa sznhidrogn alap bitumenes -; - kovasav, aluminium-szilikt, CaO vegylet hidraulikus -, - vagy a kett keverke vegyes ktanyag.

    A sznhidrogn alap ktanyag klnbz hosszsg sznhidrogn lnc alkotta vegyletek keverke, mely a szemcss vzzal jelents tapadsos/ragasztsos kapcsolatot ltest s a hmrsklet fggvnyben tbb-kevsb viszkoelasztikus tulajdonsg.Tbbnyire sznhidrogn vegyletek leprlsa sorn keletkezik, esetenknt a tulajdonsgai javtsa cljbl adalkoljk, szakszval modifikljk.

    Jellemz fajti az tptsi bitumen, a kisebb fajsly kolajszrmazkkal hgtott bitumen, illetve az tptsi bitumen vzben emulgelt keverke, a bitumenemulzi.

    A hidraulikus ktanyag szilrd, porszer llapotbl vzzel keverve kplkeny ppp vlik, vizes keverkbl kmiai (hidratcis) folyamatok hatsra n. cementk cementsvnyok keletkezik, mely a szemcss vzzal szilrd, oldhatatlan kapcsolatot hoz ltre - megkt, szilrdsgt vz alatt is megrzi, st tovbb szilrdul.

  • 60

    A hidraulikus ktanyagok kzt emltend a ellltott cement, valamint a kovasav s/vagy aluminium szilikt tartalm n. puccolnos anyagok. (nmagukban vzzel keverve nem ktkpesek, de finomra rlve, szoksos krnyezeti hmrskleten, vz s msz jelenltben az oldott kalcium-hidroxiddal reakciba lpnek s szilrd kalcium-sziliktok, -alumintok kpzdnek.)

    Ilyenek pldul: trassz, bzikus pernye, savany pernye, granullt kohsalak s a msz.

    Teherviselsbeni mkdsk:

    Bitumenes s hidraulikus ktanyag egyttes adagolsval ksztett keverkek:

    o Helyi stabilizcis rtegek (in situ, in place)

    o Kevertelepi, elkevert stabilizcis rtegek (in plaint)

    A plyaszerkezeti rtegek szilrdsgt tehervisel kpessgt a ktanyag nlkli rtegeknl a klnbz szemnagysg s szemeloszls durva szemcss alapanyag tmrtett llapotban egymsra tmaszkod/feszl szemcsk adjk. Ezek hzfeszltsg felvtelre nem alkalmasak, forgalom alatti uttmrdsi hajlamuk jelents.

    A ktanyagos plyaszerkezeti rtegek szilrdsga a tmr keverk durva szemcsi egymsra tmaszkodsnak, a ktanyag ltal ltrehozott durva szemcsk kzti kapcsolatnak, valamint a durva szemcsk hzagait kitlt finom szemcse - ktanyag keverknek az eredmnye.

    48.Ismertesse az tplyk ktanyag nlkli alaprtegei ptstechnolgijt, a felhasznlhat adalkanyagokat

    Ktanyag nlkli alaprtegek:

    o MZA 8, -10, -12: zzottk s kohsalakk alap o M-22, -56, -80: mechanikai stabilizci o FZKA 0/22, 0/32, 0/56 folytonos szemeloszls zzottk alap (WetMix,

    Mineralbeton, Macadam)

    Amennyiben nem szemcss talajbl kszlt fldmre kerlnek, vd/szivrg als rteg ptst ignylik.

    Ktanyag nlkli alaprtegek technolgii

    MZA jel szakaszos szemeloszls zzottk (kohsalakk) alapok 8 -10 -12 - ahol a szmok a rtegvastagsgot jellik cm-ben.

    Az elsknt eltertett 32/56 mm zzottkre 4/11 mm szemcsemret zzalk, majd kikelsknt 0/4 / 0/2 / homok kerl.

    A zzottkvel szembeni idllsgi igny Kf- C1, -C2 (LA30, 35, MDE 25); NZ szemeloszls; korltozott agyag/iszap-, szervesanyag tartalom, - szennyezettsg.

    Mechanikai stabilizcis alaprtegek

    1. M-22: Dmax=22 mm, 10-20 cm-es rtegvastagsggal 2. M-56: Dmax=56 mm, 15-25 cm-es rtegvastagsggal

  • 61

    3. M-80: Dmax=80 mm 20-30 cm-es rtegvastagsggal.

    Alkalmazsa akkor elnys, ha a kzelben j (folytonos, a Fuller egyeneshez kzeli) szemeloszls szemcss, HK, KH, murva van.

    Folytonos szemeloszls zzottk alapok

    FZKA 0/22, - 0/32, - 0/56 ahol a szmok a max. szemnagysgot jellik. A szemmegoszls tpusonknt elrt, rendszerint csak keverssel elllthat, a mechanikai stabilizcinl szigorbb.

    ptsi vastagsg 15-30 cm, a zzottszem- arny kvetelmny a forgalmi terhelsi kategria fggvnye. A szilrdsgi, idllsgi kvetelmny Kf-D1 (LA40, MS25)

    49.Mutassa be a bitumenes/vegyes ktanyag, hideg/flmeleg eljrssal ksztett alaprtegeket

    Bitumenes ktanyag alaprtegek:

    Helyszni stabilizcis rtegek (FOAMSTAB)

    Aszfaltmakadmok

    Kevertelepi technolgival kszlt alaprtegek (HABA)

    Bitumenes (s vegyes) ktanyag plyaszerkezeti rtegek

    Kevertelepen egy-, vagy tbb zzalk/kavics szortimentbl-, technolgiban elrt szemeloszls szemcss anyagbl, bontott, zzott-, osztlyozott anyagbl, egyes technolgiknl kliszt-, hidraulikus ktanyag hozzadsval, hgtott bitumen-, illetve a szemeloszlsnak megfelel trsidej bitumenemulzi valamint tptsi bitumen habostott vltozata felhasznlsval hideg/flmeleg/alacsonyabb hmrsklet meleg eljrssal kszthetk keverkek forgalmi terhels fggvnyben utak alap-, illetve kzbens rtegeibe trtn bepts cljbl.

  • 62

    A helysznen ellltott alaprtegek kzt emltendk a stabilizcik hgtott bitumen, bitumenemulzi, illetve habostott bitumen ktanyaggal, valamint a bitumenes ktanyaggal ellltott bitumenes, valamint az egyidejleg adagolt hidraulikus ktanyaggal vegyes ktanyag stabilizcik.

    A szemcss anyag rendszerint a meglev plya anyaga, szksg szerint javt adalkolssal.

    50.Ismertesse az tplyk hidraulikus ktanyag alaprtegei ptstechnolgijt, a felhasznlhat adalk- s ktanyagokat

    A hidraulikus ktanyag vzzel keverve kmiai reakcik hidratci hatsra megkt, vz alatt is szilrdul, szilrdsgt megrzi. A ktanyagot az 5.1. alatt ltalnosan bemutatott, megktsekkel hasznlhat adalkanyagokkal keverik, helysznen, vagy telepen, gyakran bitumenes ktanyagot (vegyes ktanyag) is adagolva.

    Jellse:

    1. Ktanyag fajtja szerint o C: cement (pl:/kspc, ppc) o K: cementklinker o P: termszetes puccoln o W. bzikus pernye o V: savas pernye o T: getett pala o L: aktv msz (mszhidrt, oltott msz, portott getett msz, msz

    mellktermkek) 2. Szemcss anyagok s talajok fajtja, minsge szerint:

    o E: rgi tplykra ptett erstrteg, vagy jonnan pl plyaszerkezet fels alaprtege. Csak szemcss anyagokbl plhet, szigoran megadott felttelek mellett!

    fllazt marfej

  • 63

    o K: folyamatos szemeloszls szemcssanyag (zzottk, homokoskavics, stb.) o S: salak o T: kttt talaj (szemcse 6, szervesanyag

  • 64

    A reflexis repedsek korltozsnak mdszerei:

    - a rteg vzszintes mozgsnak hosszvltozsnak cskkentse : a rteg keresztirny hzagolsval, mikro-repesztsvel,

    - a fggleges mozgs cskkentse: a fldm fels rtegnek hidraulikus stabilizlsval,

    - a rtegek elvlasztsa: n. fordtott plyaszerkezet (ktanyag nlkli rteg beiktatsa) alkalmazsval, vagy geotextlia beptsvel,

    - a rtegek eltr mrtk feszltsge hatsnak cskkentse: Stress Absorbig Membran Interlayer (specilis kialakts felleti bevonat)

    - az aszfalt burkolat ellenllkpessgnek nvels: modifiklt ktanyag, nvelt vastagsg.

    51.Mutassa be a meszes talajkezels kedvez hatsait, alkalmazsi lehetsgeit

    A kttt agyagtalajokat nem lehet cementtel stabilizlni, ezrt itt meszes stabilizcit hasznlnak. A meszes kezels elnysen javtja a fldmbe kerl plasztikus talajok tulajdonsgait is.

    Az agyagos talaj msztartalmnak nvelsvel a folysi hatr (Wl) alig -, a sodrsi hatr (Wp) viszont kedvezen vltozik, Ip cskken, kedvez irnyban vlt, a kezelt talaj teherbrsa az id mlsval nvekszik.

    (Magyarorszgon elnytelenl kevs meszes stabilizcit alkalmazunk, mert a msztermkek drgk s hinycikknek szmtanak.)

  • 65

    52.Foglalja ssze az utak aszfalt plyaszerkezeti rtegei alapanyagait, a velk szemben tmasztott kvetelmnyeket s

    Az aszfalt a bitumen s svnyi anyagok termszetes, vagy mestersges keverke.

    Az aszfaltgyrts alapanyagai a ktanyagok, a klnfle kanyaghalmazok, egyb alapanyagok, modifiklszerek s adalkszerek.

    Az aszfaltok alapanyagai:

    Ktanyaga:

    A kolaj leprlsa kapcsn nyert, szobahmrskleten szilrd tptsi bitumen, mely vzben s alkoholban nem oldhat, szerves oldszerekben oldhat. Vltozata a feldolgozsi clra illkony, knny prlatokkal hgtott bitumen, illetve a bitumen s vz elegyeknt ltrehozott bitumenemulzi.

    A bitumen viszkoelasztikus anyag, Magyarorszgon -20 C - +70 C az aszfalt hasznlati intervalluma; melegben elasztikusan, hidegben mereven viselkedik trik. Meghatrozott hmrskleti tartomnyban kedvezbb viselkeds rhet el a ktanyagtpus megfelel megvlasztsval (lgyulspont, penetrci), illetve modifikl szerek adagolsval.

    A vizsglati eljrsok kzt az tptsi bitumeneknl a lgyulspont-, a penetrci-, a duktilits-, a rugalmas visszaalakuls-, a trspont vizsglata; a higtott bitumeneknl a lobbanspont, a kifolysi id, a tapads-; a bitumenemulziknl a trsi id s a tapadkpessg vizsglata a rendszerestett eljrs.

    A hmrskletfgg tulajdonsg miatt fontos paramter a szivattyzhatsgi-, permetezhetsgi-, keverhetsgi-, bepthetsgi-, tmrthetsgi viszkozits.

    Hmrskleti kvetelmnyeket a ktanyag alkalmazott technolgia ignye szerinti hmrskletre melegtssel, a bepthetsgi hmrsklet biztostsval veszik figyelembe.

  • 66

    Kanyaghalmazok:

    A kanyaghalmazok a klnfle termszetes eredet s termszetes llapotban felhasznlt, svnyi eredet anyagok, azok trsvel, zzsval s osztlyozsval ellltott anyagok s termkek.

    Fontos jellemzik

    - Los-Angeles-i [LA 15, -20, -25, -30, -40] - Mikro-Deval aprzdsi ellenlls [MD10, -15, -20, -25] - a fagyllsgukat jellemz szulftos kristlyosodsi vesztesg [MS18, -25] - a kszemcse csiszoldssal szembeni ellenllst mutat PSV50 rtk - a frakci (nvleges als fels szemcsemret) - a szemszerkezet szemmegoszls

    - szemalak (lemezessgi szm, szemalaktnyez)

    Ezen teljestmny-szintjelzjellemzk alapjn a D>2mm feletti durva kanyaghalmazokat osztlyokba soroljk.

    Az adott kanyaghalmaz felhasznlhatsga szempontjbl fontos mutat az estleges szerves s szervetlen szennyezdst, agyagrgket, morzsolhat szemeket, agyag-iszap bevonatot jelz tisztasg, melyek kros hatst (duzzads) a szemrevtelezsen, vizes szitlson tl a metilnkk-vizsglattal (MBF ) ellenrzik.

    A kanyaghalmaz mret szerint lehet tltanyag, homok s kanyag.

    A tltanyag a keverk 0,063 mm alatti rsze, jellemzen mszkliszt, illetve a gyrts sorn levlasztott, max. a kpzds arnyban visszaadagolhat kpor (exhaustor por).

    A homok (termszetes/zzott) a keverk 0,063 2,00 mm kztti frakcija.

    A kanyag a keverk 2,00 mm feletti mret rsze.

    Egyb alapanyagok:

    Az egyb alapanyagok a kanyag-halmazokhoz hasonl felhasznls lapanyagok, melyek mellktermkek msodlagos hasznostsbl szrmaznak. Egyik f csoportjuk az osztlyozott kohsalak zzalk, mely kielgti az adott aszfalttpus kanyagra elrt kzetfizikai s termk kvetelmnyeket s a vonatkoz T elrsait. A visszanyert aszfalt, melyet aszfalt plyaszerkezeti rtegekbl marssal, bontssal s aprtssal, rostlssal

  • 67

    lltanak be a megfelel szemcsemretre s az j aszfaltkeverk gyrtshoz a vonatkoz. T szerinti mennyisgben visszadagolhat.

    Modfifiklszer:

    A modifiklszer alapanyag, amelyet aszfaltkeverk tulajdonsgainak kedvezbb ttele cljbl adagolnak az aszfalt gyrtsnl.

    Adalkszer:

    Az adalkszer (additive) alapanyag pl. szerves vagy szervetlen szl, polimer mely kis mennyisgben adagolva a mechanikai tulajdonsgok, a bedolgozhatsg, a keverk sznnek mdostst szolglja.

    53.Mutassa be az aszfalt plyaszerkezeti rtegek jratos gyrtstechnolgiit

    Az aszfaltok a gyrtstechnolgia szerint permetezs, szrsos eljrssal, vagy keverses eljrssal kszl utntmrd, vagy tmr szerkezetek.

    Az ellltsi hmrsklet szerint: hideg -, flmeleg -, meleg s forr eljrsos technolgik ismeretesek.

    A tmr aszfaltok esetben megklnbztetnk keverses eljrssal ellltott hromfzis rendszert, amelyet

    1. svnyi anyag 2. bitumen 3. svnyi szemcsk kztti leveg - szabad hzagtartalom alkot, tovbb habarcsostssal kszl ktfzis rendszert amely az alapanyagok

    hzagmentes keverkbl ll.

    Az egyes technolgiai eljrsok ltal ellltott szerkezetek

    Hideg eljrs bitumenemulzi ktanyag

    bitumenemulzi ktanyag aszfaltkeverkek (A-EA 0/20, 0/35) 7. fejezet

    permetezs, szrsos technolgij bitumenemulzis felleti bevonatok (lsd a 9. fejezetben)

    hidegeljrsos kevert nterl bevonatok (Slurry Seal, mikro Seal, KFB) lsd a 9. fejezetben

    Flmeleg eljrs - higtott bitumen ktanyag

    felleti bevonatok (lsd a 9. fejezetben)

    higtott bitumen ktanyag utntmrd aszfaltkeverkek (HAB, HA) 7. fejezet

    aszfalt alaprtegek (itatott -, ktzzalkos -, kevert aszfaltmakadmok - ezek nll burkolatknt is mkdnek )

    Meleg eljrs tptsi bitumen ktanyag

    hromfzisos aszfaltok (160-190 C on lltjuk el) Ezek az un. hengerelt aszfaltok - a folytonos szemeloszls aszfaltbetonok, a klnsen vkony aszfaltrtegek,a

  • 68

    kihagysos, vagy rszben kihagysos szemeloszls homokaszfaltok, porzus aszfaltok s a zzalkvzas masztix- aszfaltok.

    Forr eljrs kemny tptsi bitumen ktanyag

    ntttaszfaltok s masztixok (2 fzisak) 180-240 C gyrtjk.

    54.Foglalja ssze az thlzatban az aszfaltmakadmok alkalmazsi gyakorlatt, mutassa be a jratos technolgikat

    Az aszfaltmakadm plyaszerkezeti rtegek kisebb forgalm utakon pthetk az T 2-3.304:1989 elrs szerint, kezdetben nll burkolatknt zemelnek. Fenntartsi munkk plyaszerkezet ersts - kapcsn aszfaltrteggel (vagy rtegekkel) bortva nagyobb forgalmak viselsre is alkalmas plyaszerkezet alakthat ki. Ekkor az aszfaltmakadm alaprtegg vlik.

    A higtott bitumennel ksztett aszfaltmakadm burkolatok utntmrd jellegek, a fellet teljes elaszfaltosodsa azaz a bitumen teljes megktse- a hgt anyag elprolgsval, tbb hnap elteltvel kvetkezik be, de a szerkezet hzagtartalma mg ekkor is magas, nehz forgalom hatsra tovbb tmrdik.

    Tpusai:

    itatott aszfaltmakadmok (It 40, -90)

    ktzzalkos aszfaltmakadmok (Kt-35, -70)

    kevert aszfaltmakadmok (KM-60, -120)

    Az aszfaltmakadmok hgtott bitumen ktanyaggal kszlnek. Elnye, hogy viszonylag egyszer felszereltsget kvn, gyorsan pthet, kbnyk trsgben viszonylag olcs, a fldm esetleges mozgsait kvetni kpes, helyrelltsi technolgija is viszonylag egyszer s kevsb kltsges. Htrnyai kzt kell emlteni, hogy az aszfaltbetonhoz kpest felleti egyenetlensge rosszabb, ktanyaga krnyezetvdelmi szempontbl korszertlen, rtkes nyersanyagot zzottkvet hasznl (ami azonban helyettesthet megfelel msodnyersanyagokkal), csak kis forgalmi terhels A-C esetn alkalmazhat, nagy melegben esetleg utkezelst ignyel, kevsb kedvelt az thasznlk rszrl.

    Itatott aszfaltmakadm

    A kivitelezs sorn 6 cm laza 35/55-20/55 szemnagysg zzottk rtegre, simt hengerls utn hgtott bitument kell permetezni, majd Z 12/20 szemnagysg zzalkot terteni, azt behengerelni, majd a felletet ismtelten kisebb srsg hgtott bitumennel s Z 5/12 zzalkkal bevonni. Amennyiben az gy kialaktott szerkezet koprtegknt kerl hasznlatba, egy tovbbi hgtott bitumen s NZ 5/12 szemnagysg zzalkkal ksztett felleti bevonst zrrteget kell fektetni.

    Az itatott aszfaltmakadm elkszlte utn a gumikerekes forgalom alatt bekvetkez elaszfaltosodsig a felleti bevonatoknl rtakhoz hasonl utkezelst sebessgkorltozst, kipergett zzalk visszaseprst/begyjtst, esetleges meghibsods javtst - ignyel.

    A hasznlat sorn, a felleten nagy melegben jelentkez bitumen feldsulst (izzads) karbantartsi munka keretben zzalkszrssal s behengerlssel kell megszntetni. Az eljrs a szksges gyakorisggal ismtlend.

  • 69

    Ktzzalkos aszfaltmakadm

    A technolgia az elbbiek azon vltozata, ahol a felleti bevonati rtegek s a zrrteg nem szraz zzalkkal, hanem bitumennel bevont zzalkkal ktzzalk kszlnek. A kipermetezett ktanyag ennek megfelelen cskkentett mennyisgben kerl felhordsra.

    A Kt-35-, Kt-60 tpusmegjells a felleti bevonat ksztshez felhasznlt ktzzalk kg/m2-ben kifejezett mennyisgt jelzi.

    Ez a technolgia is ignyel utkezelst, de annak az idtartama rvidebb, a burkolat mr forgalomba helyezskor aszfaltburkolat ltszatt kelti, az elaszfaltosods tkletesebb, a fent jelzett izzadsi jelensg ltalban nem fordul el.

    Kevert aszfaltmakadm

    A technolgia lnyegben a forgalomban lev zzottk vlasztkbl sszelltott svnyi vz s hgtott bitumen aszfaltszer, de nem folytonos szemeloszls, tltanyagot nem tartalmaz, nem tptsi bitumenes keverknek a beptst jelenti.

    A tpusmegjells KM-60, KM120. Az eljrs a jelenleg alkalmazott kevergpeknl egyszerbb konstrukcikkal vgrehajthat (volt). A technolgia a jelenlegi n. lgyaszfaltok egyik elfutrnak tekinthet.

    Az utkezelsrl a fentiekben rtak itt is rvnyesek.

    55.Ismertesse a melegen/forrn gyrtott aszfaltkeverkek technolgiai vltozatait, tpusait.

    Hengerelt aszfaltok, mint hromfzis rendszerek melegen kevert aszfaltok

    A hengerelt aszfaltok kvzt - amint azt az bra is bemutatja - tmrts utn sem tlti ki teljesen a tltanyag, illetve a ktanyag, ezrt ezeket hromfzis rendszereknek nevezzk. A hengerelt aszfaltok tervezsi szabad hzagtartama ltalban 3 - 7 tf % rtkek kztt vltozik.

  • 70

    (Tl magas hzagtartalom esetn sszefgg, vzzel is tjrhat hzagok keletkeznek. A vz bejut s bent is marad, ez megfagyhat, ez alap- s ktrtegek estben jelents krosodshoz vezethet, olyn lesz, mint a szivacs).

    Vannak olyan specilis nyitott prus szerkezet hengerelt aszfaltok is, amelyek hzagtartalma igen nagy. Ezeket koprtegknt ptik. Ilyen a drnaszfalt (porzus aszfalt[PA]), mely a rkerlt vizet az alsbb rteg felsznig tereszti s onnan kerl kivezetsre.

    Melegaszfalt tpusok

    A melegen kevert - hromfzisos - aszfaltok kanyagnak szemeloszlsa az elrni kvnt mechanikai -, stb. tulajdonsgok fggvnyben a betontechnolgit kvet legtmrebb svnyi sszettelre trekv - aszfaltbetonok, vagy magasabb homoktartalm - rdestett homokaszfalt, vagy magasabb zzalktartalm - zzalkos masztixaszfalt.

    Aszfaltbetonok (Asphalt Concrete) AC 4 32 alap-, kop-, kt-, kiegyenlt rtegknt, norml (N) -, illetve fokozott (F)/(NM) ignybevtelre.

    Meleg eljrssal, szakaszos, vagy dobkevervel gyrtott, folytonos szemeloszls aszfaltok a rtegtpushoz igazod (kop kt - alap) h = 1,5 6,0 % tervezsi hzagtartalommal.

    Keverk tpusok

    koprtegek AC 4-, 8-, -11 kop; AC 11 kop (F); AC 11-, -16 kop (F), -(mF)

    ktrtegek AC 11-, -22 kt; AC 16-, AC 22 kt (NM); AC 22 kt (F), -(mF), - (NM), -(mNM)

    alaprtegek AC 16 -, -22-, -32 alap; AC 32 alap (F), -(mF)

    az elnevezs: AC betjel, szm (4-8-11-16-22-32) nvleges legnagyobb szemnagysg (D), plyaszerkezeti rtegre utals (kop-ktalap), fokozott ignybevteli kategriban pthet: (F), E-R forgalmi kategria alap-, ktrtege (NM), modifiklt ktanyag m, bitumen fokozat 35/50, 50/70, 70/100, modifiklszer neve

    Amint a fentiekbl lthat, a rtegtpus elnevezs s a tnyleges plyaszerkezeten belli elhelyezkeds esetenknt eltr!

    Aszfaltbeton nagyon vkony rtegekhez

    20 30 mm vastag koprteg,amelyben a kanyaghalmaz szakaszos szemeloszls, a kanyagszemek egymssal rintkeznek, a felletszerkezet nyitott. A kanyag fizikai tulajdonsgaival szemben fokozottak a kvetelmnyek, a ktanyag modifiklt bitumen.

    Keverktpusok:

    BBTM 5 A, - 8 A, - B, - 11 A, - B

    az elnevezs: BBTM betjel, szm (5-8-11) nvleges legnagyobb szemnagysg (D) [mm], szemmegoszls tpusra utal betjel ( A/B), a polimerrel modifiklt bitumen tpusjele (pl.25/55 65)

    Zzalkvzas masztix- aszfalt: (Stone Mastic Asphalt)

  • 71

    Bitumen ktanyagot tartalmaz szakaszos szemeloszls, kizrlag zzott kanyag s zzott homok kvz aszfaltkeverk, amelyben a durva zzottk vzat masztixhabarcs (mszkliszt s sajt kliszt s bitumen keverke) kti ssze.

    Lnyege, hogy szemkihagysos, a homoktartomny hinyzik, viszonylag nagy finomanyag tartalom mellett (~ 20%), 70%-os zzalktartomny. Ezek a zzalkvz miatt j melegviselkedsek.

    Keverktpusok:

    SMA 4, SMA 8, SMA 8 (mF), SMA 11 (mF)

    az elnevezs: SMA betjel, , szm (4-8-11) nvleges legnagyobb szemnagysg (D) [mm], fokozott ignybevteli kategrira alkalmassg esetn (mF) betjel, a gyrtshoz hasznlt bitumen tpusjele (45/80-60, 50/70), az alkalmazott modifiklszer jele

    rdestett homokaszfalt: (Hot Rolled Asphalt) HRA - 22:

    Magas bitumentartalm homokaszfalt, lnyege a kihagysos szemszerkezet - az 5-8 mm frakcit hagyjk ki -, de eltertst kveten impregnlt zzalkot szrjnak a felletre s behengerlik. J durva rdessgi tulajdonsg - megjelense majdnem olyan, mint a felleti bevonatok, hossz lettartam, de a hasznlati id msodik felben repedsre hajlamos.

    A magyar autplyk burkolati rtegeknt plt az 1980-as vek msodik felig. A behengerelt zzalk minsge (PSV) svnyianyag problma miatt nehezen volt biztosthat.

    Lgy aszfalt (Soft Asphalt)

    Lgy ktanyaggal kszlt aszfalt (pl. finnaszfalt)

    Ktfzis, forrn kevert/fztt aszfaltok nttt -, masztix aszfaltok

    1. A szerkezet felptse eltr a hengereltaszfalt keverktl, melyeknl a tltanyag tartalom 5-8 %, mg a ktfzis rendszernl 25% is lehet.

    2. A stabilitst nem az svnyi vz adja (hiszen ezek sznak a bitumen filmben), hanem a kemny bitumen - mely nagy kemnysg, alacsony penetrcij B-30, B-15 s a tltanyag keverke. Melegviselkedsk lnyegesen jobb a hengerelt aszfaltoknl.

    3. Nagy a finomanyag tartalmuk ezrt nem lehet hagyomnyos technolgit alkalmazni az ellltsnl.

    4. Ellltsukhoz keverses- fzses technolgit alkalmaznak. Az anyagot sokig kell fzni, keverni, hogy a sok finom svnyi szemcse kztti leveg tvozzon (ktfzisos rendszer alakuljon ki).

    ntttaszfalt (Mastic Asphalt) MA

    Kemnybitumen ktanyag hzagtartalom-mentes aszfaltkeverk, melyben a bitumen s a tltanyag trfogata meghaladja a kvz hzagtrfogatt.

    Keverktpusok:

    MA 4, MA 8, MA 11, MA 11 (F), - (mF)

  • 72

    az elnevezs: MA betjel, szm (4-8-11) nvleges legnagyobb szemnagysg (D) [mm], fokozott ignybevteli kategrira alkalmassg esetn (F), (mF) betjel, a gyrtshoz hasznlt bitumen tpusjele (10/45-65, 35/50), az alkalmazott modifiklszer jele

    Az MA-4 csak jrda, vagy kerkpr utaknl, illetve kiemelt szegly mellett vltoz oldalessnl alkalmazhat. Vrosi utak koprtegnek az MA-12 alkalmas, de ezeket ma mr szinte alig hasznljk koprtegnek. Jelenleg csak koprteg ktyzsra hasznljk az nttt aszfaltokat.

    A kizrlag apr szem svnyi anyaggal gyrtott aszfaltmasztixot hidak szigetelshez hasznljk.

    56.Mutassa be az aszfaltrtegek plyaszerkezeti tervezst

    Az aszfaltrtegek tervezse alatt jelen esetben a rtegtpus s vastagsg megvlasztst/mretezst, valamint az ignybevteli kategria megvlasztst rtjk.

    t-plyaszerkezeti aszfaltrtegek elrs jrulkos ignybevtelek szerinti kategrik N norml/F fokozott~ - meghatrozsa a korbbi alkalmazs gyakorlati tapasztalatai alapjn:

    I. Szabad forgalmi ramls tszakasz A C (30 000 1 000 000) forgalmi terhels N, D R (1 000 000 30 000 000) forgalmi terhels F,

    II. Csatornzott forgalom, kapaszkodsv, csompont, belterleti ft, buszsv A B (30 000 300 000) forgalmi terhels N, C R (300 000-30 000 000) forgalmi terhels F.

    A plyaszerkezeti rtegek szksges vastagsgnak a meghatrozsa a forgalom, a krnyezeti felttelek s a rtegtpus fggvnyben tapasztalati ton (empirikus -, semiempirikus eljrsok) kpletek, grafikonok segtsgvel trtnik. A fejlettebb, mechanikai alapon trtn mretezs szmtgpes algoritmusokkal trtnik; a rtegtpusok felvtelt kveten meghatrozott ignybevtelek (rtegenknti feszltsgek/alakvltozsok) s a rtegtpusonknti hatrfeszltsgek/alakvltozsok alapjn addnak a geometriai adatok (rtegvastagsgok).

    A tervezsi feladatot egyszerstik a tpus-plyaszerkezet katalgusok.

    Aszfaltburkolat tplyaszerkezetek mretezsi s megerstsi utastsa a tervezett lettartam figyelembe vtelvel szmtott nehz egysgtengely forgalom (A R .-.30 000 30 000 000) alapjn klnsen hajlkony, hajlkony s flig merev plyaszerkezeti tpusokban ktanyag nlkli -, teljes aszfalt -, stabilizcis -, illetve beton alap plyaszerkezetek felptsre ad tpus-plyaszerkezeti megoldsokat a plyaszerkezet fekvse szerinti talaj, csapadk, fldm, talajvzszint alapjn figyelembe vett vdrteggel eltott min. 40 MPa teherbrs fldmre.

  • 73

    Elrs rgzti az egyes plyaszerkezeti rtegekbe pthet aszfaltkeverk tpusokat.

    1. Elrja az alkalmazand anyagok minsgt 2. Egyes ignybevteli kategriknl milyen anyagokbl plhet fel a szerkezet 3. Milyen vastagsgi hatrok kztt pthet be az adott rteg

    Az egyes szerkezeti rtegekbe bepthet aszfaltkeverk tpusok a hivatkozott elrs szerint az albbiak:

    Aszfalt alaprtegek:

    AC 16 alap, AC 22 alap, AC 32 alap, AC 32 alap (F), AC 22 (NM) -ahol az F a fokozott

    ignybevteli kategrira, az NM a nagymodulus ugyancsak F ignybevtelre alkalmas, fokozott deformci ellenlls aszfaltra utal. Ez utbbiak csak kemnyebb, illetve modifiklt bitumennel kszlhetnek, 100% zzott anyagot kell tartalmazniuk. A homokfrakci is zzott, zzott kavics helyett zzott bazalt, vagy andezitet tartalmaz.

    Ktrtegek:

    AC 11 kt, AC 22 kt, AC 16 alap, AC22 alap, AC 32 alap, AC 16 kop (burkolatfeljts esetn), AC 22 kt (F), AC 16 kt (NM), AC 22 kt (NM).

    t-plyaszerkezeti aszfaltrtegek elrs az aszfaltbeton keverkeken tl az aszfaltbeton nagyon vkony rtegekhez, a zzalkvzas masztixaszfalt, az ntttaszfalt koprteg keverkek alkalmazhatsgt is rgzti a koprteg kategriban.

    Ugyancsak ezen elrs adja meg a keverktpus, maximlis szemnagysg, plyaszerkezetben elfoglalt hely fggvnyben az egyes keverkek bepthet legkisebb/legnagyobb vastagsgt.

    Koprteg kategrik:

    AC 4 kop (kerkprutakhoz), AC 8 kop, AC 11 kop,AC 11 kt (A B forgalmi terhelsre), AC 16 alap (A B forgalmi terhelsre), AC 11 kop (F), AC 16 kop (F).

  • 74

    BBTM 5, BBTM 8, BBTM 11 aszfaltbeton nagyon vkony rtegekhez

    SMA 8 (mF), SMA 11 (mF) zzalkvzas masztixaszfalt

    HA 22 rdestett homokaszfalt

    PA porzus aszfalt

    Kiegyenlt rtegbe pthet keverkek:

    AC 8 kop, AC 11 kop, AC 11 kt N ignybevteli kategrira.

    F ignybevteli kategriban kiegyenltrteg nem pthet!

    57.Foglalja ssze az tptsi aszfaltkeverk gyrts-elksztsi eljrst

    Az aszfaltkeverk tervezsn a vlasztott keverk szabvnyos kvetelmnyeit kielgt keverk sszettel meghatrozst, gyrtstechnolgiai utastsba foglalst, majd az els gyrts jellemzinek ellenrzst rtjk.

    Az aszfaltoknl tervezsi kvetelmnyknt elrtak

    1. alapanyag ktanyag, tltanyag, homok, kanyag - minsgek 2. szemnagysg hatrok 3. mszkliszt mennyisge 4. a tltanyag mennyisge (T) 5. homoktartomny 6. zzott homok mennyisge: csak a homokot (0,09-2,0mm) vizsglva, 100%-nak

    vve, a termszetes s zzott homok arnyt 7. a 2,0 mm feletti kanyag tartomnyra (K) vonatkoz kvetelmny: csak zzott

    termkek lehetnek bizonyos tpusoknl 8. a bitumentartalom (ktanyag- tartalom) tartomnyt (B). 9. Marshall stabilitsra s a prbatest hzagtartalmra (h) vonatkoz kvetelmny 10. j vizsglati kvetelmny a vzrzkenysg 11. Az F tpus keverkek esetn kiegszti kt jabb vizsglattal az elrst:

    12. kerknyomkpzds 13. kszsvizsglat

    Az aszfaltkeverkek tervezsnek kiindulpontja lehet a fentiek szerinti elrs (tapasztalati), a teljestmny-kvetelmnyt alapvet mszaki tulajdonsgokkal (kerknyomkpzds, Marshall viselkeds) kzelt teljestmnyelv performance-related requirement -, a teljestmny-kvetelmnyt alapvet mszaki tulajdonsgokkal meghatroz teljestmnyalap performance-based requirement.

    Az aszfaltkeverkek tervezse az alapanyagok, a kisrleti keverkek laboratriumi megfelelsgi vizsglatval trtnik, melynek sorn klnbz keverk-vltozatokat lltanak ssze s vizsglnak.

    A vgleges keverkterv jvhagysa az Elrsok szerint sszelltott keverkek tpusvizsglatt s a keverk kevertelepi gyrtst kvet rvnyestst (validls) jelenti.

    Ezt kveten a gyrtnak az MSZ EN 13 108 -21 zemi gyrtsellenrzs szerint kell eljrni s a vonatkoz hazai rendelet szerint 2+ rendszerben kell a keverk megfelelsgt igazolni.

  • 75

    A gyrt igazolsa a megfelelsgi tanstvny, a tanst szervezet rtkelse az igazols. Ez utbbiak felhasznlsa mr a ksz plya tad