Top Banner
Peter SZAKÁCS i ADR, IMDG, SEVESO саветник TOXICHEM KFT. УПОРЕЂИВАЊЕ КЛАСИФИКАЦИЈЕ ОПАСНИХ МАТЕРИЈА НА ОСНОВУ 67/548/ ЕЕЗ И 1272/2008/ ЕЗ ДИРЕКТИВЕ СА РАЗЛИЧИТИМ ПРОПИСИМА О ТРАНСПОРТУ ОПАСНИХ МАТЕРИЈА (ADR/RID/ADN, IMDG, IATA) Класификација материја по њиховој опасности располаже са историјом већом од 150 година. Са свеобухватном класификацијом се првобитно срећемо у правилницима о транспорту робе. Први овакав правилник потиче из 1850-их година о транспорту на Рајни, а урађен је по узору на Маннхејмски Акт из 1850. године. У другој половини прошлог века процес развоја се убрзава и 1957. године добијамо ADR о транспорту опасне робе а 1967. године се појављује и прва Европска уредба о класификацији опасних материја. Након тога се свугде по свету изграђују класификациони принципи. Ове класификације су сADRжале категорије опасности које су у зависности од географског положаја знатно одударале једне од других. На стандардизацију ових категорија су циљале Уједињен Нације увођењем Глобално Хармонизованог Система (GHS), који би био основа како за класификацију опасних материја тако и за класификацију опасне робе у транспортуЕвропска Унија је 2008. године усвојила уредбу која уводи класификацију по GHS-у и њоме смењује ону стару из 1967. године. Ово је оглашено у 1272/2008/ЕC уредби коју ћемо убрзо назвати CLP уредбом скраћено од енглеских речи: Classification (класификација), Labelling (етикетирање тј. обележавање) и Packing (паковање). У даљем тексту ћемо упоредити класификацију опасних материја, мешавина, отпада и робе по тренутно важећим прописима. ФИЗИЧКЕ ОПАСНОСТИ Увођење класификације по GHS-у у односу на садашњи систем најевеће промене доноси у случајевима физичке опасности. Не може се користити универзални кључ за прекласификацију већ се на основу физичких особина врши увршћење по CLP-у или се раде нова физичка испитивања потребна за класификацију. На слици испод су приказане ове физичке опасности. 1967 1976 1988 1987 1989 1. слика Увођење класификације опасних материја
12

Uporedivanje Klasifikacije Opasnih Materija

Nov 27, 2014

Download

Documents

szakacsp
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Uporedivanje Klasifikacije Opasnih Materija

Peter SZAKÁCSi ADR, IMDG, SEVESO саветник TOXICHEM KFT.

УПОРЕЂИВАЊЕ КЛАСИФИКАЦИЈЕ ОПАСНИХ МАТЕРИЈА НА ОСНОВУ 67/548/ЕЕЗ И 1272/2008/ЕЗ ДИРЕКТИВЕ СА РАЗЛИЧИТИМ ПРОПИСИМА О ТРАНСПОРТУ ОПАСНИХ МАТЕРИЈА (ADR/RID/ADN, IMDG, IATA) Класификација материја по њиховој опасности располаже са историјом већом од 150 година. Са свеобухватном класификацијом се првобитно срећемо у правилницима о транспорту робе. Први овакав правилник потиче из 1850-их година о транспорту на Рајни, а урађен је по узору на Маннхејмски Акт из 1850. године. У другој половини прошлог века процес развоја се убрзава и 1957. године добијамо ADR о транспорту опасне робе а 1967. године се појављује и прва Европска уредба о класификацији опасних материја. Након тога се свугде по свету изграђују класификациони принципи. Ове класификације су сADRжале категорије опасности које су у зависности од географског положаја знатно одударале једне од других. На стандардизацију ових категорија су циљале Уједињен Нације увођењем Глобално Хармонизованог Система (GHS), који би био основа како за класификацију опасних материја тако и за класификацију опасне робе у транспортуЕвропска Унија је 2008. године усвојила уредбу која уводи класификацију по GHS-у и њоме смењује ону стару из 1967. године. Ово је оглашено у 1272/2008/ЕC уредби коју ћемо убрзо назвати CLP уредбом скраћено од енглеских речи: Classification (класификација), Labelling (етикетирање тј. обележавање) и Packing (паковање). У даљем тексту ћемо упоредити класификацију опасних материја, мешавина, отпада и робе по тренутно важећим прописима.

ФИЗИЧКЕ ОПАСНОСТИ

Увођење класификације по GHS-у у односу на садашњи систем најевеће промене доноси у случајевима физичке опасности. Не може се користити универзални кључ за прекласификацију већ се на основу физичких особина врши увршћење по CLP-у или се раде нова физичка испитивања потребна за класификацију. На слици испод су приказане ове физичке опасности.

1967 1976

1988

1987

1989

1. слика Увођење класификације опасних материја

Page 2: Uporedivanje Klasifikacije Opasnih Materija

2

2. слика Физичка опасност – не постоји универзалан кључ. Класификација се мора поново извршити на основу физичких особина.

У слуцају физичких опасности CLP класификационе смернице се подударају са онима из (ADR/IMDG/ICAO) прописа о транспорту. Из CLP класификације једне опасне материје се може одредити ADR класификација исте. И даље отежава

без ознаке

Супстанце и смеше корозивне за метале

Експлозиви

Оксидујући гасови

Запаљиве чврсте супстанце

Самореактивне супстанце и смеше

Оксидујуће течности

Оксидујуће чврсте супстанце

Органски пероксиди

без ознаке

E; R2 E; R3

O; R8

O; R7

O; R9

Запаљиви гасови

Запаљиви аеросоли

Запаљиве течности

Запаљиве чврсте супстанце

Самореактивне супстанце и смеше

Самозапаљиве течности

Самозапаљиве чврсте супстанце и смеше

Самозагревајуће чврсте супстанце и смеше

Супстанце и смеше које у контакту са водом ослобађају запаљиве

гасове

Гасови под притиском

R10

F+; R12

F; R17

F; R15

F; R11

без ознаке

Page 3: Uporedivanje Klasifikacije Opasnih Materija

3

ситуацију чињеца да се опасне мешавине и опасан отпад још увек класификују по 67/548/ЕЕC директиви из које се како до садашња пракса показује не може једносмислемо одредити опасност при транспорту. Погледајмо како се у слуцају „Запаљиве течности” одвија класификација:

ЗДРАВСТВЕНА ОПАСНОСТ

Као прво упоредићемо оне здравствене опасности које су битне и из погледа транспорта опасне робе.

АКУТНА ТОКСИЧНОСТ

Уместо досадасње три категорије уведене су четири кетегорије опасности у вези акутне токсичности. Две најважније промене су то да це се одређене до сада увршћене као штетне материје од сада обележавати са мртвачком главом. Из тога једносмислено произилази да се у транспорту материје и мешавине које су обележене са мртвачком главом одређују као опасна роба.

3. слика Класификација запаљивих течности

R10 - Запаљиво; R11 – Лако запаљиво; R12 – Веома лако запаљиво; H224 – Веома лако запаљива течност и пара. H225 – Лако запаљива течност и пара. H226 – Запаљива течност и пара. H3-A – Високо запаљив; H3-B - Запаљив

Page 4: Uporedivanje Klasifikacije Opasnih Materija

4

Page 5: Uporedivanje Klasifikacije Opasnih Materija

5

Page 6: Uporedivanje Klasifikacije Opasnih Materija

6

Из диаграма се види да се ситуација није променила при одређивању опасности у транспорту опасног отпада. У случају отпада који се уврштава „само” као штетан треба узети у обзир LD50 вредност материјала у њему и на основу те вредности утврдити да ли се отпад треба уврстити као опасан при транспорту по ADR/RID-у. По опасности саставних материја можемо одредити и степен опасности самог отпада користећи следећу табелу:.

1. табела Класификација отровног и штетног отпада на основу степена опасности саставних материја.

Степен акутне токсичности саставних материја

Класификација опасности отпада

T+;

R26 – R27 – R28

T;

R23 – R24 – R25

Xn;

R20 – R21 – R22

R65

R48/…

R68/…

H6 - Отрован ≥ 1,0% ≥ 25% -

H5 – Штетан (опасан) ≥ 0,1% ≥ 3% ≥ 25%

Отпад ће добити „H6 – Отрован” класификацију уколико:

∑ + ≥ 1 (1)

Отпад ће добити „H5 – Штетан (опасан)” класификацију уколико:

∑ + + ≥ 1 (2)

У формули горе: - је размер масе или запремине свих јако токсичних материја у отпаду изражен у процентима - је размер масе или запремине свих токсичних материја у отпаду изражен у процентима - је размер масе или запремине свих стетних материја у отпаду изражен у процентима ; ; - Унапред утврђене граничне вредности размера масе и запремине појединих јако токсичних, токсичних или штетних материја изражено у процентима. Податке садржи 1272/2008/ЕC директива у прилогу број VI. 3.2. табела, или ако тамо нема онда се из горње табеле треба извадити.

Класификацију по ADR-у потребну за транспорт отпада као и групу паковања можемо одредити само уколико смо упознати са процењеном акутном токсичном вредносцу садржаја (LD50/LC50):

∑ непознато % отпад = ∑ (3)

где је: – i. концентрација састојака (маса или запремина у процентима) i – поједини састојци од 1 до n n – број састојака – процењена акутна токсичност за састојак i

Page 7: Uporedivanje Klasifikacije Opasnih Materija

7

КОРОЗИВНЕ, ИРИТАТИВНЕ МАТЕРИЈЕ

Као сто смо видели код физичких опасности CLP је увео класификацију материја које су корозивне за метале. Поред тога остају нам и „класични” појмови корозивног и иритативног дејства.

У овом случају је најлакше одредити класификацију транспорта из класификације материје. Иритативне материје које не показују корозивно дејство на челику и алуминијуму не треба транспортовати по ADR-у.

Степен опасности отпада можемо одредити на основу опасности материја које се у отпаду налазе узимајући у обзир граничне вредности концентрације из 2. табеле:

2. табела Класификација корозивног и иритативног отпада по степену опасности састојака

Класификација саставних материја

Степен опасности отпада

C;

R35

C;

R34

Xi;

R41

Xi;

R36 – R37 – R38

H8 – Корозиван ≥ 5% ≥ 10% - -

H4 – Надражујући (иритантан) ≥ 1% ≥ 5% ≥ 10% ≥ 20%

Page 8: Uporedivanje Klasifikacije Opasnih Materija

8

Отпад ће добити „H8 – Корозиван” класификацију уколико::

∑ ; ; + ; ; ≥ 1 (4)

Отпад ће добити „H4 – Надражујући (иритантан)” класификацију уколико:

∑ ; ; + ; ; + ; ; + ; ; + ; ; + ; ; ≥ 1 (5)

У формули горе: ; - је размер масе или запремине свих јако корозивних материја у отпаду изражен у процентима ; - је размер масе или запремине свих корозивних материја у отпаду изражен у процентима ; ; ; ; ; ; ; - је размер масе или запремине свих иритативних материја у отпаду изражен у процентима ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; - унапред утврђене граничне вредности размера масе и запремине појединих по животну средину опаних материја изражено у процентима. Податке с адржи 1272/2008/ЕC директива у прилогу број VI 3.2. табела, или ако тамо нема онда се из горње табеле треба извадити.

Класификацију по ADR-у потребну за транспорт и групу паковања можемо одредити уз помоћ CLP уредбе, табела 3.2.3 и 3.2.4. На основу ових табела и прописа о транспорту у 3. табели приказујемо одређивање групе паковања отпада по опасности састојака.Уколико се адитивни принцип не може користити препоручљиво је узети у обзир информације из 4. табеле приликом одређивања групе паковања.

3. табела Одређивање групе паковања на основу корозивне опасности састојака

Категорије корозивног дејства састојака на кожу Концентрација ADR 8 степен групе паковања

Корозивно за кожу категорија 1A ≥ 5% I.

Корозивно за кожу категорија 1Б ≥ 5% II.

Корозивно за кожу категорија 1Ц ≥ 5% III.

Корозивно за кожу категорија 1А + категорија 1Б ≥ 5% II.

Корозивно за кожу категорија 1А + категорија 1Б + категорија 1Ц ≥ 5% III.

4. табела Одређивање групе паковању у случају да се адитивни принцип не може користити.

Опасности састојака Концентрација ADR 8 степен

групе паковања

pH ≤ 2,0 ≥ 1% I или II.

pH ≥ 11,5 ≥ 1% I или II.

Остали корозивни (Категорије 1А, 1Б и 1Ц) састојци на које се адитивност не односи

≥ 1% I. или II. или III.

Page 9: Uporedivanje Klasifikacije Opasnih Materija

9

OPASNOST PO ŽIVOTNU SREDINU

Највећи проблем у класификацији је управо класификација опасности по животну средину. Разлог је то што већина прописа о транспорту већ користе GHS 3 док се тренутни CLP заснива на GHS 2 верзији. Већ најављени АТP 2 (286/2011/ЕC, 10. мерт 2011.) ће ово кориговати али је његова употреба обавезна тек од 1. децембра 2012

На диаграмима приказујемо различите облике транспорта, важеће CLP, АТP 2 измене, за месавине још увек важећу 67/548/ЕEC и за отпад 2008/98/ЕC директивама одређене класификације. Нисмо приказали „сигурносну мрежу” (хроничну 4.) категорију коју АТP 2 и АDN одређују у оним случајевима када нам подаци које имамо на располагању не омогућавају сврставање по другим критеријумима, али ситуација није у потпуности задовољавајућа.На пример код оних слабо растворљивих материја код којих се не примећује акутна токсичност до нивоа водорастворљивости, али се не разграђују брзо и приказују биоакумулаторну способност.

Page 10: Uporedivanje Klasifikacije Opasnih Materija

10

Отпад се треба сврстати у „H14 – Опасан по животну средину (екотоксичан)” категорију уколико се испуне услови из следеће формуле:

∑ ; ; + ; ; + + ; ; + + ≥ 1 (6)

У формули горе:: ; - је размер масе или запремине свих јако токсичних материја по животну средину у отпаду изражен у процентима ; - је размер масе или запремине свих токсичних материја по животну средину у отпаду изражен у процентима - је размер масе или запремине свих штетних материја по животну средину у отпаду изражен у процентима ; ; ; ; ; ; ; ; - доња гранична вредност концентрације изражена као масени удео у процентима, за сваку супстанцу опасну по животну средину којој су додељене ознаке ризика R50-53 или R51-53 или R52-53 или R50 или R53 или R59. Податке сADRжи 1272/2008/ЕC директива у прилогу број VI 3.2. табела, или ако тамо нема онда се из горње табеле треба.

Опасности састојака Опште граничне вредности

R50 -53 ≥ 0,25%

R51-53 ≥ 2,5%

R50 или R52 или R53 или R53-53 ≥ 25%

R59 ≥ 0,1%

Код класификације опасних мешавина најлакше можемо да користимо збирну формулу.

УВРШТАВАЊЕ У АКУТНУ КАТЕГОРИЈУ

У табели дате М-факторе треба извадити из 1272/2008/ЕC уредбе VI. прилог или у недостатку истог користити овде дате.

CLP CLP ATP 2 ADR/RID ADN IMDG IATA

M × Категорија 1, акутно ≥ 25% Категорија 1,

акутно

Категорија 1,

акутно

Категорија 1,

акутно

Категорија 1,

акутно

Категорија 1,

акутно

Категорија 1,

акутно

M × 10 × Категорија 1, акутно + Категорија 2, акутно ≥ 25% - - -

Категорија 2,

акутно - -

M × 100 × Категорија 1, акутно + M × 10 × Категорија 2, акутно + Категорија 3, акутно ≥ 25%

- - - Категорија

3, акутно

- -

У слуцају отпада уколико је класификован у било коју акутну категорију треба га класификовати као „H14 – Опасан за животну средину (екотоксичан)”. При транспорту само у том случају треба допунски обележети са „Опасан по животну средину” уколико облик транспорта захтева такву класификацију..

Page 11: Uporedivanje Klasifikacije Opasnih Materija

11

УВРШТАВАЊЕ У ХРОНИЧНУ КАТЕГОРИЈУ

CLP CLP ATP 2 ADR/RID ADN IMDG IATA

M × Категорија 1, хронично ≥ 25% Категорија

1, хронично

Категорија 1,

хронично

Категорија 1,

хронично

Категорија 1,

хронично

Категорија 1,

хронично

Категорија 1,

хронично

M × 10 × Категорија 1, хронично + Категорија 2, хронично ≥ 25%

Категорија 2,

хронично

Категорија 2,

хронично

Категорија 2,

хронично

Категорија 2,

хронично

Категорија 2,

хронично

Категорија 2,

хронично

M × 100 × Категорија 1, хронично + M × 10 × Категорија 2, хронично + Категорија 3, хронично ≥ 25%

Категорија 3,

хронично

Категорија 3,

хронично

Категорија 3,

хронично

Категорија 1, хронично + Категорија 2, хронично + Категорија 3, хронично + Категорија 1, хронично ≥ 25%

Категорија 4,

хронично

Категорија 4,

хронично

Категорија 4,

хронично

У случају отпада уколико је класификован у хроничну 1. категорију, хроничну 2. и хроничну 3. категорију треба га класификовати као „H14 – Опасан за животну средину (екотоксичан)”. При транспорту само у том случају треба допунски обележети са „Опасан по животну средину” уколико облик транспорта захтева такву класификацију.

М-ФАКТОРИ

Акутна токсичност М-фактор Дуготрајна токсичност М-фактор

L(E)C50

[mg/l]

NOEC

[mg/l]

Не распада се брзо Брзо распадајуће

0,1 < L(E)C50 ≤ 1 1 - - -

0,01 < L(E)C50 ≤ 0,1 10 0,01 < NOEC ≤ 0,1 1 -

0,001 < L(E)C50 ≤ 0,01 100 0,001 < NOEC ≤ 0,01 10 1

0,0001 < L(E)C50 ≤ 0,001 1000 0,0001 < NOEC ≤ 0,001 100 10

0,00001 < L(E)C50 ≤ 0,0001 10000 0,00001 < NOEC ≤ 0,0001 1000 100

0,000001 < NOEC ≤ 0,00001 10000 1000

ЛИТЕРАТУРА

• UN RECOMMENDATIONS ON THE TRANSPORT OF DANGEROUS GOODS - MODEL REGULATIONS SIXTEENTH REVISED EDITION

• EUROPEAN AGREEMENT CONCERNING THE INTERNATIONAL CARRIAGE OF DANGEROUS GOODS BY ROAD (ADR) APPLICABLE AS FROM 1 JANUARY 2011, UNITED NATIONS, NEW YORK AND GENEVA, 2010, (ISBN 978-92-1-139140-4)

• EUROPEAN AGREEMENT CONCERNING THE INTERNATIONAL CARRIAGE OF DANGEROUS GOODS BY INLAND WATERWAYS (ADN) INCLUDING THE ANNEXED REGULATIONS, APPLICABLE AS FROM 1 JANUARY 2011, UNITED NATIONS, NEW YORK AND GENEVA, 2010 (ISBN 978-92-1-139138-1)

Page 12: Uporedivanje Klasifikacije Opasnih Materija

12

• CONVENTION CONCERNING INTERNATIONAL CARRIAGE BY RAIL (COTIF) APPENDIX C – REGULATIONS CONCERNING THE INTERNATIONAL CARRIAGE OF DANGEROUS GOODS BY RAIL (RID) WITH EFFECT FROM 1 JANUARY 2011, (ISBN: 978-80-8-620640-0)

• INTERNATIONAL MARITIME DANGEROUS GOODS CODE (2010 EDITION) INCORPORATING AMENDMENT 35-10, ISBN 978-92-801-1513-0, LONDON, 2010

• DANGEROUS GOODS REGULATIONS (IATA RESOLUTION 618 ATTACHMENT „A”) EFFECTIVE 1 JANUARY – 31 DECEMBER 2011 - 52ND EDITION, MONTREAL, QUEBEC, 2010

• IBC CODE 2007 EDITION (ISBN 978-92-801-4226-6), LONDON, ELECTRONIC EDITION, 2010 • REGULATION (EC) NO 1272/2008 OF THE EUROPEAN PARLIAMENT AND OF THE COUNCIL OF 16 DECEMBER 2008

ON CLASSIFICATION, LABELLING AND PACKAGING OF SUBSTANCES AND MIXTURES, AMENDING AND REPEALING DIRECTIVES 67/548/EEC AND 1999/45/EC, AND AMENDING REGULATION (EC) NO 1907/200, OFFICIAL JOURNAL OF EUROPEAN UNION, L353, 31.12.2008, P.1–1355

• DIRECTIVE 2008/98/EC OF THE EUROPEAN PARLIAMENT AND OF THE COUNCIL OF 19 NOVEMBER 2008 ON WASTE AND REPEALING CERTAIN DIRECTIVES, OFFICIAL JOURNAL OF EUROPEAN UNION, L 312, 22.11.2008, P. 3–30

• COUNCIL DIRECTIVE 67/548/EEC OF 27 JUNE 1967 ON THE APPROXIMATION OF LAWS, REGULATIONS AND ADMINISTRATIVE PROVISIONS RELATING TO THE CLASSIFICATION, PACKAGING AND LABELLING OF DANGEROUS SUBSTANCES, OFFICIAL JOURNAL OF EUROPEAN UNION, 196, 16.8.1967, P. 1–98

• COMMISSION REGULATION (EU) NO 286/2011 OF 10 MARCH 2011 AMENDING, FOR THE PURPOSES OF ITS ADAPTATION TO TECHNICAL AND SCIENTIFIC PROGRESS, REGULATION (EC) NO 1272/2008 OF THE EUROPEAN PARLIAMENT AND OF THE COUNCIL ON CLASSIFICATION, LABELLING AND PACKAGING OF SUBSTANCES AND MIXTURES TEXT WITH EEA RELEVANCE , OFFICIAL JOURNAL OF EUROPEAN UNION L 83, 30.3.2011, P. 1–53

• ENVIRONMENT AGENCY HAZARDOUS WASTE : INTERPRETATION OF THE DEFINITION AND CLASSIFICATION OF HAZARDOUS WASTE (2ND EDITION V2.3), APRIL 2011, WWW.ENVIRONMENT-AGENCY.GOV.UK

i Дипломирани хемијски инжињер, петнаест година се активно бави са опасним материјама и хемијском сигурношћу робе. Члан је Међунаронг Друштва Саветника за Безбедност и Chemical Hazard Communication Society енглеског удружења. Toxichem Kft., H-6721 Szeged, Osztrovszky u. 27.; tel: +36 30 999-7782, fax: +36 62 64-1213; [email protected], www.toxichem.hu