1 Prof.Padurariu Emanuela Tatiana „Nu vă mândriţi cu predarea unui mare număr de cunoştinţe. Stârniţi numai curiozitatea. Mulţumiţi-vă să deschideţi minţile, nu le supraîncărcaţi. Puneţi în ele scânteia”.( Anatole France) PROIECT DIDACTIC UNITATEA ŞCOLARĂ: Colegiul Economic Administrativ Iaşi DISCIPLINA: Tehnologia informatiei si a comunicatiilor CLASA: a XI-a E DATA: 30 mai 2012 CADRU DIDACTIC: Pădurariu Emanuela-Tatiana UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Prelucrarea datelor cu ajutorul foilor de calcul – Microsoft Excel TEMA LECṬIEI: Functii financiare - Partea a II-a Functii pentru obiective financiare Functii pentru previziuni TIPUL LECTIEI : - Lectie de asimilare si dobandire de noi cunostinte VARIANTA: Mixta LOCUL DE DESFĂŞURARE: Sala de laborator UNITATEA DE COMPETENŢE (din componenţa Standardului de pregătire profesională / SPP) Utilizarea calculatorului şi prelucrarea informaţiei COMPETENŢE GENERALE: Organizează şi prelucrează informaţia. COMPETENŢE SPECIFICE: Prelucreaza informatia cu ajutorul functiilor financiare Excel COMPETENTE DERIVATE: Recunoaşterea situaţiilor în care este necesară utilizarea functiilor financiare Excel; Cunoaste sintaxa functiilor financiare si le aplica corect in aplicatiile specifice domeniului de activitate; Identifica avantajele si dezavantajele functiilor financiare in aplicatiile specifice domeniului de activitate; NIVELUL INIŢIAL AL CLASEI: Colectiv eterogen Capacitatea de învăţare a elevilor: înaltă – 15 elevi; medie – 8 elevi; mică –1 elevi;
13
Embed
UNITATEA ŞCOLARĂ: Colegiul Economic Administrativ Iaşi · PDF fileintrebarea esentiala a lectie: Microsoft Excel ofera utilizatorului functii pentru obiective financiare si pentru
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
1 Prof.Padurariu Emanuela Tatiana
„Nu vă mândriţi cu predarea unui mare număr de cunoştinţe. Stârniţi numai
curiozitatea. Mulţumiţi-vă să deschideţi minţile, nu le supraîncărcaţi. Puneţi în
ele scânteia”.( Anatole France)
PROIECT DIDACTIC
UNITATEA ŞCOLARĂ: Colegiul Economic Administrativ Iaşi
DISCIPLINA: Tehnologia informatiei si a comunicatiilor
CLASA: a XI-a E
DATA: 30 mai 2012
CADRU DIDACTIC: Pădurariu Emanuela-Tatiana
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Prelucrarea datelor cu ajutorul foilor de calcul – Microsoft Excel
TEMA LECṬIEI: Functii financiare - Partea a II-a
Functii pentru obiective financiare
Functii pentru previziuni
TIPUL LECTIEI : - Lectie de asimilare si dobandire de noi cunostinte
VARIANTA: Mixta
LOCUL DE DESFĂŞURARE: Sala de laborator
UNITATEA DE COMPETENŢE (din componenţa Standardului de pregătire profesională / SPP)
Utilizarea calculatorului şi prelucrarea informaţiei
COMPETENŢE GENERALE:
Organizează şi prelucrează informaţia.
COMPETENŢE SPECIFICE:
Prelucreaza informatia cu ajutorul functiilor financiare Excel
COMPETENTE DERIVATE:
Recunoaşterea situaţiilor în care este necesară utilizarea functiilor financiare Excel;
Cunoaste sintaxa functiilor financiare si le aplica corect in aplicatiile specifice domeniului de
activitate;
Identifica avantajele si dezavantajele functiilor financiare in aplicatiile specifice domeniului
de activitate;
NIVELUL INIŢIAL AL CLASEI:
Colectiv eterogen
Capacitatea de învăţare a elevilor: înaltă – 15 elevi; medie – 8 elevi; mică –1 elevi;
2 Prof.Padurariu Emanuela Tatiana
STRATEGII DIDACTICE:
Principii didactice
- principiul participării şi învăţării active;
- principiul asigurării progresului gradat al performanţei;
- principiul conexiunii inverse.
Resurse
Timp: 50 minute
Materiale: cretă, tablă, manual, calculator, Fişa de reflectie/Jurnal de invatare, prezentare
PowerPoint, Fişe de lucru, http://it-teacher11.blogspot.com/; Yahoo.mail; blog-jurnal de
invatare;
Procedurale:
- Metode de comunicare orală: expunerea, conversaţia;
- Metode de acţiune: exerciţiul, analiza problemei, invăţarea prin descoperire;
- Procedee de instruire: explicaţia în etapa de comunicare, invăţarea prin descoperire
prin rezolvarea de aplicaţii, conversaţia în etapa de fixare a cunoştinţelor;
- Forme de dirijare a învăţării: dirijată de profesor sau prin materiale didactice; grupe
2 elevi, frontală;
- Metode de evaluare: observarea şi aprecierea verbală; chestionare orală; set de
aplicaţii practice.
Bibliografie
- Manual “Tehnologia informatiei si a comunicatiilor”, clasa a XI-a , Mariana
Milosescu.
- Suport de curs http://it-teacher11.blogspot.com/
- “Modele de aplicatii practice Excel” culegere de aplicatii, Ed.SedcomLibris, Dinu
Airinei s.a.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII:
a. Moment organizatoric :
Pregătirea lecţiei
o întocmirea proiectului didactic;
o intocmirea unitatii de invatare;
o intocmirea prezentarii multimedia/
o publicarea materialelor: http://it-teacher11.blogspot.com/;