Top Banner
ULAZAKU NATO I EKONOMSKI BENEFITI CRNE GORE - .' ,,': Manji trosak~ boljiimidz Pise: Igor Luk~ic( ministar finanslja u Vladi Crne Gore " POREDpolitiekih i bezbjednosnih,pristupanje naj- mocnijem politieko-vojnom savezu donijelo bi Crnoj Gori brojne ekonomske koristi. To je jedan od razloga zbog kojih je Crna Gora uelanjenje u NATOdefinisala kao osnovni spoljnopolitieki i bezbjednosni prioritet. Poznatoje da NATOpromovise osnovne vrijednosti na kojima se temelje moderna drustva, kao sto su demokratija, liene slobode i trzisna ekonomija, Cijim vrijednostima tezi i Crna Gora. Pristupanje Alijansi po- drazumijeva da je zemlja postigla sire reforme i demokratske standarde od vojno-odbrambenih. Stabilna i bezbjedna Crna Gora, u okviru NATO-a, predstavlja povoljan ambijent za razvoj ekonomskih aktivnosti i privlaeenje strani~ investicija, kao i za do- bijanje pomoci partnerskih zemalja da bolje, jeftinije i brze reformisu svoj bezbjednosno-odbrambenisistem. Procijenjenoje da bi ulazak u NATOdonio realne prednosti Crnoj Gori za brzi ekonomski rast. Iskustva veCineod deset novih elanica iz centralne i istoene Evrope, koje su u NATOprimljene 1999. i 2003. go- dine, ukazuju na benefite koje su dobile uCianjenjem u savez, odnosno da su bezbjednost i demokratizacija drustva izuzetno vazne i za ekonomski rast. U svim ovim zemljama, osim u Poljskoj, koja je svoj razvoj bazirala na losim strukturnim osnovama, doslo je do snaznog rasta BOP-a.Ove zemlje su, nakon pristu- panja NATO-u,zabiljezile i znaeajan rast stranih direk- tnih investicija, naroeito Ceska i Poljska, u kojima su investicije duplirane u odnosu na godinu prije pristu- panja, i one su se najveCimdijelom odnosile na osni- vanje novih preduzeca.Takode, slieno je iskustvo i Madarske, koja je dozivjela bum tzv. greenfield inves- ticija. Iskustva ovih zemalja jasno pokazuju da bi Crna Gora konceptom kolektivne bezbjednosti u okviru NATO-a postala sigurnije i bezbjednije trziSte za strana ula- ganja, imajuCiu vidu da elanstvo u ovom savezu donosi imidz stabilne i perspektivne zemlje u kojoj ne postoji rizik za investiranje. Takode, za jednu malu zemlju kao sto je Crna Gora, kada su u pitanju reforme sistema odbrane i troskovi za postizanje potrebnog nivoa bezbjednosti, jeftinije je uci u NATO,nego ostati van njega. Zasto bi za Crnu Goru bilo jeftinije da pristupi NATO-u, odnosno zasto bi nepristupanje kostalo mnogo vise? Vlada Crne Gore je u Prezentacionomdokumentu za Partnerstvo za mir izrazila nastojanje da izdvajanja za odbranu budu na nivou od 2% BOP-a,sto bi trebalo da omoguCidalje sprovodenje reformi i nesmetano funkcionisanje odbrambenog sistema, a ne bi ugrozilo @:ai, .'!1¥1 , Ll: IS.ffiJ :t .'fiB ' ..;;jJ31Uttt11Jrn LJilJ''l .,. 'i:r H ItA ,t",=8:.t A ..c;.rtr.:. ,If.]ij}ili jy 1]. w'ffi.. ctl.J I"'''' 'i! I,.li. . 1\"'. U\.'tB [!] fffi) -R 1=1. f ...1L.t, . 'IW .
2

ULAZAK U NATO I EKONOMSKI BENEFITI CRNE GORE Manji - … · Ulazak u sistem kolektivne bezbjednosti podrazumijeva uzu profesionalizaciju ioptimizaciju Vojske Crne Gore, manje troskove,

Sep 09, 2019

Download

Documents

dariahiddleston
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: ULAZAK U NATO I EKONOMSKI BENEFITI CRNE GORE Manji - … · Ulazak u sistem kolektivne bezbjednosti podrazumijeva uzu profesionalizaciju ioptimizaciju Vojske Crne Gore, manje troskove,

ULAZAKU NATO I EKONOMSKI BENEFITI CRNE GORE

-.' ,,':

Manjitrosak~boljiimidz

Pise: Igor Luk~ic(ministar finansljau Vladi Crne Gore

"

POREDpolitiekih i bezbjednosnih, pristupanje naj-mocnijem politieko-vojnom savezu donijelo bi CrnojGori brojne ekonomske koristi. To je jedan od razlogazbog kojih je Crna Gora uelanjenje u NATOdefinisalakao osnovni spoljnopolitieki i bezbjednosni prioritet.Poznatoje da NATOpromovise osnovne vrijednosti nakojima se temelje moderna drustva, kao sto sudemokratija, liene slobode i trzisna ekonomija, Cijimvrijednostima tezi i Crna Gora. PristupanjeAlijansi po-drazumijeva da je zemlja postigla sire reforme idemokratske standarde od vojno-odbrambenih.Stabilna i bezbjedna CrnaGora, u okviru NATO-a,predstavlja povoljan ambijent za razvoj ekonomskihaktivnosti i privlaeenje strani~ investicija, kao i za do-bijanje pomoci partnerskih zemalja da bolje, jeftinije ibrze reformisu svoj bezbjednosno-odbrambenisistem.

Procijenjeno je da bi ulazak u NATOdonio realneprednosti Crnoj Gori za brzi ekonomski rast. IskustvaveCineod deset novih elanica iz centralne i istoeneEvrope, koje su u NATOprimljene 1999. i 2003. go-dine, ukazuju na benefite koje su dobile uCianjenjemu savez,odnosno da su bezbjednost i demokratizacijadrustva izuzetno vazne i za ekonomski rast. U svimovim zemljama, osim u Poljskoj, koja je svoj razvojbazirala na losim strukturnim osnovama, doslo je dosnaznog rasta BOP-a.Ove zemlje su, nakon pristu-panja NATO-u,zabiljezile i znaeajan rast stranih direk-tnih investicija, naroeito Ceskai Poljska, u kojima suinvesticije duplirane u odnosu na godinu prije pristu-panja, i one su se najveCimdijelom odnosile na osni-vanje novih preduzeca.Takode, slieno je iskustvo iMadarske,koja je dozivjela bum tzv. greenfield inves-ticija.

Iskustva ovih zemalja jasno pokazuju da bi Crna Gorakonceptom kolektivne bezbjednosti u okviru NATO-apostala sigurnije i bezbjednije trziSte za strana ula-ganja, imajuCiu vidu da elanstvo u ovom savezudonosi imidz stabilne i perspektivne zemlje u kojoj nepostoji rizik za investiranje.Takode,za jednu malu zemlju kao sto je Crna Gora,kada su u pitanju reforme sistema odbrane i troskoviza postizanje potrebnog nivoa bezbjednosti, jeftinije jeuci u NATO,nego ostati van njega.

Zasto bi za Crnu Goru bilo jeftinije da pristupi NATO-u,odnosno zasto bi nepristupanje kostalo mnogo vise?

Vlada CrneGore je u Prezentacionomdokumentu zaPartnerstvoza mir izrazila nastojanje da izdvajanja zaodbranu budu na nivou od 2% BOP-a,sto bi trebaloda omoguCidalje sprovodenje reformi i nesmetanofunkcionisanje odbrambenog sistema, a ne bi ugrozilo

@:ai, .'!1¥1 , Ll: IS.ffiJ

:t .'fiB ' ..;;jJ31Uttt11JrnLJilJ''l.,. 'i:rH

ItA ,t",=8:.t A

..c;.rtr.:. ,If.]ij}ilijy 1]. w'ffi..

ctl.JI"''''

'i!I,.li..1\"'. U\.'tB [!]

fffi) -R 1=1.f...1L.t, . 'IW .

Page 2: ULAZAK U NATO I EKONOMSKI BENEFITI CRNE GORE Manji - … · Ulazak u sistem kolektivne bezbjednosti podrazumijeva uzu profesionalizaciju ioptimizaciju Vojske Crne Gore, manje troskove,

-.---

standard gradana i ekonomski razvoj.Takode, drZavnibudzet bi bio jediniizvorfinansiranja odbrane, 51:0je sve uskladu sa standardima i preporukamaNATO-a.

U uslovima ogranicenih budzetskihsredstava ostanak izvan kolektivnogsistema odbrane kostao bi mnogovise, jer bi Crna Gora morala da razvijaveoma skupe kapacitete i sistemeodbrane, kao sto su avijacija, protiv-vazdusna odbrana, jacanje mornarice isl. Crna Gora bi morala sama da garan-tuje svoju bezbjednost i sprovodi re-forme svog odbrambenog sistema, kojebi bile znacajno ogranicene, a sistemodbrane u cjelini inferioran u odnosu na zemlje uokruzenju.

Ulazak u sistem kolektivne bezbjednosti podrazumijevauzu profesionalizaciju i optimizaciju Vojske Crne Gore,manje troskove, s obzirom na to da ne treba ulagati uskupa borbena sredstva i kapacitete, sto sistemodbrane cini jeftinijim i interoperabilnim sa zemljamaClanicama. Ukoliko ne postane clanica NATO-a,CrnaGora bi u buducnosti bila potpuno okruzena zemljama-clanicama NATO-a.Albanija i Hrvatska su pozvane dapristupe clanstvu u NATO,Bosna i Hercegovina je uPartnerstvu za mir, potpuno orijentisana ka puno-..pravnom Clanstvusto je, pretpostavljam, i orijentacija5rbije, imajuciu vidu sadasnje politickeprilike.

II U uslovima ogranicenih budzetskih sred-stava ostanak izvan kolektivnog sistemaodbrane kostao bi mnogo vise, jer bi CrnaGora morala da razvija veoma skupe ka-pacitete i sisteme odbrane, kao sto su avi-jacija, protiwazdusna odbrana, jacanjemornarice i sl. Crna Gora bi morala samada garantuje svoju bezbjednost i sprovodireforme svog odbrambenog sistema, kojebi bile znacajno ogranicene, a sistemodbrane u cjelini inferioran u odnosu nazamlje u okruzenju

Prijemom u program NATO- Partnerstvo za mir i pris-tupanje NATO savezu nece zahtijevati da Crna Goraizdvaja za odbranu vise sredstava od 2% BDP-a, takoda ce ovim sredstvima izvrsitireformu sistemaodbrane i osigurati svoju bezbjednost. Crna Gora bibila u obavezi da iz ovih sredstava finansira medunar-odnu vojnu saradnju, sto se odnosi na vojno-diplo-

-

matska predstavnistva, medunarodne mirovne misijeu obimu kojije primjeren za Crnu Goru, pod uslovomda za takvo angazovanje odgovarajucu odluku donese5kupstina Crne Gore, kao i da placa clanarinu koja bibila odredena prema utvrdenoj formuli0 podjelitroskova u odnosu na visinu BDP-ai mogucnostplacanja male zemlje kao sto je Crna Gora.Takode, Crna Gora bi dobila mnogo viSeu pogledu po-moti u reformi sistemaodbrane,oslobadanjaodviska naoruzanja, zastite vazdusnog prostora i dr.avo znaci da bi Crna Gora, kao clanica Partnerstva zamir,ulaskom u NATOsa istim nivoom izdvajanjazaodbranu, ostvarila veci i brzi obim reformisistemaodbrane nego da ostane van toga saveza.Neutralnost kosta. U svijetu je za vojne svrhe u 2007.godini zvanicno izdvojenovise od 1.000 mlrd U5D,odcega se 90% odnosilo na deset najmocnijihsvjetskihsila. Neutralne zemlje, takode, izdvajaju izuzetno ve-likasredstva za odbranu. Svedska je npr. za te svrhe u2007.90dini izdvojila5,5 mlrd U5D,Finska2,8 mlrdU5D,5vajcarska 2,5 mlrd U5Di Austrija 2,3 mlrd U5D.Ove zemlje se po nivou izdvajanjaza vojne svrhenalazeizmedu25. i 40. mjestau svijetu,dokse noveClaniceNATO-a(Ceska, Madarska, Rumunija, 510-vacka, Bugarska, Latvija)po izdvajanjimaza odbranunalaze iza ovih neutralnih zemalja. Visokaizdvajanjaza odbranu u 2007. godini imale su i ostale neutralnezemlje (Irska - 700 mil.U5D,Kipar384 mil. U5DiMalta44 mil. U5D).

---

5vakako, interes Crne Goreje da restrukturira odbram-bene snage koje ce bitiodrZiveu okviru budzetskihsredstava i koje ce omogucitirealizacijuciljevapart-nerstva. To podrazumijevapostizanje potpune saglas-nostiunutarCrneGore 0 tome kakve i kolikesnagebezbjednosti treba da imamo,da bi izbjeglidupliranjeodbrambenih kapaciteta i neracionalno trosenje sred-stava.

OKTOBAR2008 1 BEZIt~EQI\LOST'- -