Dərsin məqsədi: 1) üçbucaqları tərəfinə və ya bucağına görə növlərə ayırır, 2) tərəflərinə görə müxtəlif üçbucaqlar qurur, 3) iki tərəf və onlar arasındakı bucağa görə üçbucaqlar qurur. Dərsin tipi: induktiv İş formaları: fərdi iş, cütlərlə iş Üsulları: suallar, beyin həmləsi İnteqrasiya: informatika, həyat bilgisi, qurma məsələləri, Resurslar: dərslik, iş vərəqləri, kompyuter, proyektor, transportir, xətkeş
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Dərsin məqsədi: 1) üçbucaqları tərəfinə və ya bucağına görə növlərə ayırır,2) tərəflərinə görə müxtəlif üçbucaqlar qurur,3) iki tərəf və onlar arasındakı bucağa görə üçbucaqlar qurur.Dərsin tipi: induktivİş formaları: fərdi iş, cütlərlə işÜsulları: suallar, beyin həmləsiİnteqrasiya: informatika, həyat bilgisi, qurma məsələləri,Resurslar: dərslik, iş vərəqləri, kompyuter, proyektor, transportir, xətkeş
YÖNƏLDİCİ SUAL Üçbucaqlar haqqında nə deyə bilərsiniz?
YÖNƏLDİCİ SUALBucaqlar necə qurulur?
İKİ TƏRƏFİNƏ VƏ ONLAR ARASINDAKI BUCAĞINA GÖRƏ ÜÇBUCAQLAR NECƏ
QURULUR?
İKİ TƏRƏFİNƏ VƏ ONLAR ARASINDAKI BUCAĞINA GÖRƏ ÜÇBUCAQ QURMALİ
5 sm, 6 sm, 700
5 sm 700
6 sm
Tədqiqata üçbucaqların növünü müəyyənləşdirmək, bucaqlar qumaqla başlayırıq. İki tərəf və onlar arasındakı bucağı qurmaqla davam edirik. Şagirdlərə iki variantda işlədiyim iş vərəqlərini paylayıram.
B
İş vərəqi 1
Üşbucaqlar
F Fənn: riyaziyyat sinif v
Şagirdin soyadı, adı ________________________________
1) Üçbucaqların növünü müəyyənləşdirin
2) 300 və 1200 dərəcəyə yuğun bucaqlar qurun.
3) Qurun: 600, 4 sm, 5 sm
B
İş vərəqi 2
Üçbucaqlar
F Fənn: riyaziyyat sinif v
Şagirdin soyadı, adı ________________________________
1) Bucaqların növünü müəyyənləşdirin və bucaqları ölçün
2) 600 və 1500 dərəcəyə yuğun bucaqlar qurun.
3) Qurun: 900, 4 sm, 3 sm.
B
İş vərəqi 1
Üşbucaqlar
F Fənn: riyaziyyat sinif v
Şagirdin soyadı, adı ________________________________
1) Üçbucaqların növünü müəyyənləşdirin
2) 300 və 1200 dərəcəyə yuğun bucaqlar qurun.
3) Qurun: 600, 4 sm, 5 sm ..
B
İş vərəqi 2
Üçbucaqlar
F Fənn: riyaziyyat sinif v
Şagirdin soyadı, adı ________________________________
1) Bucaqların növünü müəyyənləşdirin və bucaqları ölçün
2) 600 və 1500 dərəcəyə yuğun bucaqlar qurun.
3) Qurun: 900, 4 sm, 3 sm.
…
Mövzunun müzakirəsiMövzunun müzakirəsi1) Üçbucaqların hansı növləri vardı?2) İki tərəf və onlar arasındakı bucağına görə üçbucaqları necə
qurdunuz?
Nəticələrin çıxarılmasıNəticələrin çıxarılmasıİki tərəf və onlar arasındakı bucağına görə üçbucaqları qurmaq üçün:1) üçbucağın verilmiş bucağını qurduq;2) qurduğumuz bucağın təpəsindən verilmiş tərəflərin uzunluqlarına uyğun parçaları ayırdıq;3) tərəflər üzərində ayırdığımız parçaların uc nöqtələrini birləşdirdik.
YARADICI TƏTBİQETMƏ
Bərabəryanlı düzbucaqlı və bərabərtərəfli üçbucaqlar qurun.
Ev tapşırığıEv tapşırığı Rəncli kağızdan müxtəlif üçbucaqlar kəsin. Üçbucağın bir bucağını və iki tərəfini ölçərək onu dəftərinizdə qurun. Sonra kəsdiyiniz üçbucağı çəkdiyiniz üç-Bucagın üzərinə qoymaqla qurmanın düzgünlüyünü yoxlayın.