Top Banner
Twierdza Srebrnogórska
16

Twierdza Srebrnogórska

Jan 22, 2018

Download

Education

Anna Sz.
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Twierdza Srebrnogórska

Twierdza Srebrnogórska

Page 2: Twierdza Srebrnogórska

Twierdza Srebrna Gόra jest unikatowym obiektem w skalidziedzictwa kulturowego Europy i jedną z najważniejszych atrakcjiDolnego Śląska. W chwili powstania (1765-1777) należała donajnowocześniejszych tego typu fortyfikacji w Europie. Największypodziw budził i nadal budzi potężny Donjon, jeden znajciekawszych obiektόw fortyfikacji epoki nowożytnej.

Dziedziniec

donżonu

Page 3: Twierdza Srebrnogórska

Twierdzę srebrnogórską zbudowano w XVIII w. według projektustworzonego przez pruskiego inżyniera Ludwika Wilhelma

Reglera, zmodyfikowanego przez samego króla Fryderyka IIWielkiego. Twierdza miała zabezpieczyć militarnie Śląsk zdobytyprzez Prusy w 1740 roku. Pod budowę fortyfikacji wybrano dwagórujące nad Przełęczą Srebrną (586 m n.p.m.) wzniesienia:Forteczną (Warowną) Górę (686 m n.p.m.) oraz Ostróg (627 mn.p.m.). Twierdza składa się z sześciu fortów.

Page 4: Twierdza Srebrnogórska

Budowa całego zespołu przez 4 do 4,5 tys. robotników trwała 12 lat(1765–1777), a jej koszt wyniósł 1 668 000 talarów (w tym 70 000przekazane jako „ofiara” Ślązaków). Finansowanie budowy zapewniłściągany na Śląsku specjalny podatek, zwany przez miejscowych

dopustem srebrnogórskim.

Page 5: Twierdza Srebrnogórska

Lata świetności twierdzy trwały do 1800 roku, kiedy to zmarłFryderyk Wilhelm II, jeden z największych jej zwolenników.W tym samym roku fortyfikacje odwiedził ówczesny ambasador USAw Berlinie, John Quincy Adams (prezydent Stanów Zjednoczonych wlatach 1825–1829).

Page 6: Twierdza Srebrnogórska

Pierwszym, i jak dotąd jedynym sprawdzianem dla obronnościfortyfikacji było oblężenie przez wojska napoleońskie podczas

wojny Prus z Francją (1806-1807). 28 czerwca 1807 rokuBawarczycy i Wirtemberczycy próbowali szturmem zdobyć SrebrnąGórę. Twierdza odpowiadała ogniem; w końcu nie została zajęta,

gdyż 9 lipca 1807 podpisano pokój w Tylży.

Page 7: Twierdza Srebrnogórska

W latach 1830–1848 twierdzę wykorzystywano jako więzienie dla działaczy ruchu „Młodych Niemców”. 1 stycznia 1860 roku wydano rozkaz likwidacji przestarzałej jużtwierdzy. Ostatni żołnierze opuścili ją w 1867 roku; przez kilka następnych lat fortyfikacje służyły jako poligon doświadczalny do prób artylerii i materiałów wybuchowych.

Page 8: Twierdza Srebrnogórska

W II połowie XIX wieku zaczęto dostrzegać korzyści płynącez turystyki i rekreacji. Władze pruskie nakazały zaprzestać niszczeniatwierdzy i uczynić z niej atrakcję dla przyjezdnych. Na początku XXwieku dojazd do znajdującej się między fortami Przełęczy Srebrnejumożliwiła zębata Kolej Sowiogórska. Po I wojnie światowej głównyfort odremontowano i urządzono w jego wnętrzu restaurację„Donjon”.

Page 9: Twierdza Srebrnogórska

Dynamiczny rozwój srebrnogórskiej turystyki przerwała II wojnaświatowa. W fortach Ostróg (Spitzberg) i Wysoka Skała (Hohenstein)utworzono karny obóz jeniecki, Oflag VIII B (15 grudnia 1939 – 1

września 1941) dla polskich oficerów. Więziono tu łącznie ponad 300osób.

Page 10: Twierdza Srebrnogórska

Lata powojenne przyniosły postępującą dewastację twierdzy, złupionej wcześniej przez wojska radzieckie. Dopiero w 1965 roku PTTK i Komenda Dolnośląskiej Chorągwi ZHP podpisała porozumienie, na mocy którego uprzątnięto II Fort Rogowy i nadano mu nazwę „Harcerz”. Fort Ostróg uprzątnięto przy pomocy ówczesnego (1969) ministerstwa Górnictwa i przemianowano na

Fort „Górnik”. W dniu 28 czerwca 1974 na terenie Fortu Donżon otwarto muzeum ciężkiej broni palnej.

Page 11: Twierdza Srebrnogórska

Twierdza srebrnogórska została uznana za pomnik historii rozporządzeniem Prezydenta RP z dnia

14 kwietnia 2004.

Page 12: Twierdza Srebrnogórska

Twierdza składa się z kilku wysuniętych dzieł artyleryjskich i rdzenia. Jej trzon składa się z wieńca bastionów i kleszczy, z donżonem w środku.

Page 13: Twierdza Srebrnogórska

Bastion Dolny

Page 14: Twierdza Srebrnogórska

W obiekcie jest 151 pomieszczeń fortecznych (kazamat), rozmieszczonych na trzech kondygnacjach.

Page 15: Twierdza Srebrnogórska

Ogromne magazyny, studnia, zbrojownia, kaplica, więzienie, szpital, piekarnia, browar, warsztaty rzemieślnicze i prochownia czyniły fort samodzielnym i samowystarczalnym – nagromadzone zapasy miały wystarczyć na 3-5 miesięcy oblężenia: w jego wnętrzu mieściło się3756 żołnierzy, olbrzymie zapasy amunicji, opału i żywności, do obrony służyły 264 działa i moździerze. W twierdzy wydrążono 9 studni, z których najgłębsze znajdowały się na terenie fortu Ostróg (84 m) i donżonu (70 m).

Page 16: Twierdza Srebrnogórska

Źródła:http://forty.pl/https://pl.wikipedia.org/wiki/Twierdza_Srebrnog%C3%B3rskahttps://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Srebrna_G%C3%B3ra_Fortress