Top Banner
TURIZMO RINKOS TURIZMO RINKOS SEGMENTAI SEGMENTAI
37

TURIZMO RINKOS SEGMENTAI

Jan 14, 2016

Download

Documents

foy

TURIZMO RINKOS SEGMENTAI. Š iuolaikinis turistas pagal pasaulio ir ES turistų elgsenos tyrimus yra lankstesnis, neapsistojantis ilgai vienoje vietoje, siekiantis paslaugų ir kelionės vietų įvairovės. - PowerPoint PPT Presentation
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: TURIZMO RINKOS SEGMENTAI

TURIZMO RINKOS TURIZMO RINKOS SEGMENTAISEGMENTAI

Page 2: TURIZMO RINKOS SEGMENTAI

Šiuolaikinis turistas pagal pasaulio ir ES turistų elgsenos tyrimus yra lankstesnis, neapsistojantis ilgai vienoje vietoje, siekiantis paslaugų ir kelionės vietų įvairovės.

Page 3: TURIZMO RINKOS SEGMENTAI

Vertinant kelionių ar laisvalaikio paslaugų pirkėjo elgesį, svarbu suprasti, kad rinkoje veikia skirtingos asmenų grupės su skirtingais interesais. Paauglius domina visai kiti dalykai nei penkiasdešimtmečius. Reikia žinoti šių vartotojų (turistų) skonį, įpročius, finansines galimybes. Tik tuo atveju galima sėkmingai pasinaudoti galimybėmis ir gauti pelną.

Page 4: TURIZMO RINKOS SEGMENTAI

Segmentavimas – tai visos rinkos suskirstymas į atskiras grupes (vartotojų ar organizacijų), turinčias panašius poreikius.us.

Page 5: TURIZMO RINKOS SEGMENTAI

Kas yra segmentavimo Kas yra segmentavimo pagrindas?pagrindas?

Charakteringų dimensijų visuma, naudojama apibrėžti vartotojui ir jo ryšiui su produktu.

Page 6: TURIZMO RINKOS SEGMENTAI

Rinkos segmentavimo tikslas yra kiek įmanoma geriau užtikrinti, kad ištekliai būtų nukreipti į tuos vartotojus (turistus) ar organizacijas, iš kurių galima tikėtis didžiausios grąžos. Visi gamintojai ir organizacijos turi baigtinius resursus, todėl taikyti kur papuola, užuot tiksliai išsiaiškinus tinkamas grupes, yra tik nepageidaujamas resursų švaistymas.

Page 7: TURIZMO RINKOS SEGMENTAI

Tikslinė rinkaTikslinė rinka suprantama dvejopai. suprantama dvejopai. Pirmiausia, tai vartotojų (turistų) ar organizacijų

grupės, tinkamiausios mūsų tikslams.

Antra, tai tokių siūlomos prekės variacijų sukūrimas, kad ši prekė kuo geriausiai atitiktų skirtingų vartotojų (turistų) grupių poreikius.

Vienas iš pagrindinių gerai žinomų verslo principų skelbia: “Visiems geras nebūsi”. Todėl rinkodaros specialistas turi nutarti, kurių rinkos segmentų poreikius patenkinti verta, o kurių – ne, o po to įvertinti kurie iš šių segmentų yra pelningiausi. 

Page 8: TURIZMO RINKOS SEGMENTAI

Labai nedaug tėra produktų kurie gali patenkinti visų vartotojų (turistų) norus. Marketingo specialistai siekia, kad jų produktai užimtų aiškią poziciją konkurentų atžvilgiu (taip vadinamas produktų pozicionavimas).

Page 9: TURIZMO RINKOS SEGMENTAI

RinkRinkos os nukreipimasnukreipimas

Rinkos segmentuose įvertinimas

Rinkos segmentų parinkimas

Rinkos aprėpties strategijos pasirinkimas

Page 10: TURIZMO RINKOS SEGMENTAI

Rinkos segmentai, tikslinė rinka (tikslinės vartotojų grupės) ir pozicionavimas

Page 11: TURIZMO RINKOS SEGMENTAI

Tradiciškai išskiriami keturi rinkos Tradiciškai išskiriami keturi rinkos segmentavimo lygiaisegmentavimo lygiai::

Masinė rinkodaraTikslinė rinkodaraNišų rinkodaraMikro rinkodara

Page 12: TURIZMO RINKOS SEGMENTAI

Masinė rinkodara. Jo esmė – siūlyti gaminius ar paslaugas, kurių nori beveik kiekvienas vartotojas, gaminti juos didžiuliais kiekiais ir mažomis kainomis, ir agresyvia reklama užimti žymią rinkos dalį. Šis metodas yra sunkiai pritaikomas dėl didelės rinkos diferenciacijos ir skirtingų vartotojų norų. Be to, dėl globalizacijos labai sumažėjo kainų skirtumai tarp masinių produktų ir specifinių produktų grupių. Turtingesniems vartotojams, kuriems priskiriami išsivysčiusių šalių gyventojai, šis kainų skirtumas nėra esminis. 

Page 13: TURIZMO RINKOS SEGMENTAI

Tikslinė rinkodara. Siekiama išskirti svarbiausias vartotojų, turinčių panašius poreikius, grupes. Siekiama patenkinti šių grupių poreikius. Kadangi taikomasi į konkretų segmentą, tai sumažina konkurenciją ir leidžia geriau išnaudoti resursus.

Page 14: TURIZMO RINKOS SEGMENTAI

Nišų rinkodara. Siekiama išskirti didelių rinkos segmentų mažus pogrupius ir gaminti labai tiksliai orientuotus gaminius. Šį segmentavimo metodą labai sėkmingai naudoja mažos įmonės, kadangi jis leidžia pasiekti vartotojų grupes, į kurias nekreipia dėmesio didelės firmos. Dėl mažesnės konkurencijos mažiau išleidžiama reklamai. Nišų vartotojai sudaro nedidelę vienalytę grupę ir jie sutinka mokėti didesnę kainą už tiksliai jiems pritaikytus produktus.

Page 15: TURIZMO RINKOS SEGMENTAI

Mikro rinkodara. Tai pagal užsakymą gaminami produktai ar kuriamos paslaugos. Jau nuo seniausių laikų amatininkai individualiai siūdavo drabužius, gamindavo baldus, statydavo namus. Šiuo metu mikro rinkodaros specialistai turi galimybes panaudoti naujausias technologijas ir patenkinti įnoringų vartotojų poreikius. Daugelis masinius produktus gaminančių įmonių yra pasirengę pagal individualaus vartotojo pageidavimą sukurti individualų, rankų darbo gaminį. Deja, daugelis vartotojų nėra pasirengę mokėti šios paslaugos kainą.

Page 16: TURIZMO RINKOS SEGMENTAI

Kuo labiau paslauga ar produktas pritaikytas individualiam vartotojui, tuo didesnė jo kaina. Jeigu skirtumas tarp masinės gamybos produkto ir individualaus nėra didelis, o kaina smarkiai skiriasi, tai tokia individualizacija vartotojui neapsimoka.

Tipinė kelionė į Turkiją

Netipinė kelionė su specifiniais reikalavimais (pvz.: kelionė per 4 šalis skirtingomis transporto priemonėmis)

Page 17: TURIZMO RINKOS SEGMENTAI

Kiekvienas segmentavimo lygis turi savo privalumus ir trūkumus. Apskritai, vartotojai visada tikisi gauti aukštesnės kokybės lygio produktus, nei turėjo anksčiau, o pasaulio rinkų globalizacija suteikia daug didesnio pasirinkimo galimybę.

Page 18: TURIZMO RINKOS SEGMENTAI

1. Pavyzdys. Firma “Visveta”. Vilniuje registruotos mažos firmos “Visveta” pagrindinė veiklos sritis – turistinės kelionės Lietuvoje. Firmos veikla orientuotą į tikslinę rinką - atvykstančius užsieniečius. Atvykstantys svečiai turi skirtingus poreikius ir galimybes, ribotą laiką ir lėšas. Jų rinką sudaro šie segmentai:

Page 19: TURIZMO RINKOS SEGMENTAI

Atostogautojai. Dažniausiai keliauja poromis ar šeimomis ir nori pažintinių kelionių.

Lėbautojai. Atvyksta vienai ar dviem dienoms (pavyzdžiui, bernvakariams) ieškodami pigesnio alkoholio ir pramogų.

Page 20: TURIZMO RINKOS SEGMENTAI

Atvykstantys darbo reikalais. Verslininkai, mokslininkai, atvykstantys į konferencijas ir pan. Dažniausiai keliauja vieni ir mėgsta trumpas pramogines-pažintines ekskursijas.

Dovanų pirkėjai. Atvyksta prieš šventes (Velykas, Kalėdas) pirkti dovanų.

Pensininkai. Atvyksta prieš ar po turistinio sezono dėl pigesnių serviso kainų.

Page 21: TURIZMO RINKOS SEGMENTAI

Atvykstančių užsienio turistų segmentavimo pavyzdys

Page 22: TURIZMO RINKOS SEGMENTAI

2. Pavyzdys. “Novaturas” - turistinių ir poilsinių kelionių po užsienį, užsakomųjų lėktuvų reisų užsakymas ir organizavimas. Įmonės veikla orientuota į gyventojus, keliautojus, norinčius išvykti į tolimas šalis ar populiarias Europos valstybes. Tai tikslinė rinka.

Page 23: TURIZMO RINKOS SEGMENTAI

“Paskutinių minučių” kelionių paketų mėgėjai – keliautojai, kurie nori išvykti kuo greičiau. Juos vilioja žemesnė nei įprasta kaina bei tai, jog tos kelionės būna pilnai suorganizuotos.

Poilsinių kelionių pirkėjai – šie vartotojai mėgsta poilsiauti svečiose šalyse. Juos vilioja siūlomų šalių įvairumas, bei kelionių patogumas.

Pažintinių kelionių paketų pirkėjai – vartotojai, kurie mėgsta keliauti po užsienio šalis ir susipažinti su jų kultūra, geografija ir kt. Tokius klientus vilioja akcijinės kainos, šalių įvairovė, galimybė pasirinkti nuvykimo būdą.

Page 24: TURIZMO RINKOS SEGMENTAI

Tolimųjų kelionių mėgėjai – vartotojai, kuriuos domina itin tolimos šalys. Užsisakantys šias keliones, mėgsta tai, jog tokios kelionės nėra itin populiarios, taip pat didelė galimybė pasirinkti sau patogų kelionės laiką.

Slidinėjimo mėgėjai – vartotojai, kurie mėgsta žiemos metu keliauti į užsienio šalis slidinįti. Novaturas siūlo pilnus slidinėjimo paketus arba atskirus paketus.

Turistai, keliaujantys užsakomaisiais skrydžiais.

Maldininkai – pageidaujantys piligriminių kelionių.

Įprastinių kelionių po Europą keliautojai.

Page 25: TURIZMO RINKOS SEGMENTAI

Segmentavimo etapaiSegmentavimo etapai

Sėkmingo rinkos segmentavimo pagrindas yra geras rinkos tyrimas. Pirmiausia reikia pažinti vartotojus, žinoti jų poreikius ir savybes. Segmentavimas atliekamas trimis žingsniais:

Page 26: TURIZMO RINKOS SEGMENTAI

Atliekant rinkos tyrimus sužinomos įvairių vartotojų savybės ir poreikiai.

Vartotojai sugrupuojami pagal jų savybes ir poreikius. Tai gali būti sudėtinga operacija, kadangi kartais sunku nustatyti reikšmingiausias vartotojų savybes. Ta pati rinka gali būti segmentuojama daugybe būdu, ir dažnai firma, sugebanti naujai pažvelgti į tą pačią rinką, atranda naujas vartotojų grupes. Tai leidžia tiksliau įvertinti jų norus ir suteikia konkurencinį pranašumą.

Išrenkamos tinkamiausios (tikslinės) grupės. Atmetamos grupės, kurios yra nepelningos ar netinkamos firmos strateginiams tikslams. Pavyzdžiui, galima atrasti pelningą rinką, tačiau dėl didelės konkurencijos gali būti neišmintinga ją laikyti tiksline. 

Page 27: TURIZMO RINKOS SEGMENTAI

Rinkos segmentai gali būti sudaromi daugeliu būdu, tačiau dažniausiai segmentacija atliekama pagal elgsenos faktorius (biheviorizmas: žmonių ir gyvūnų elgsena kaip reakcijų stimulų visuma), pagal psichografinius faktorius arba pagal vartotojų profilius – gyvenimo stiliaus modelius. Skirtingų šalių marketingo specialistai naudoja skirtingos segmentavimo būdus.

Page 28: TURIZMO RINKOS SEGMENTAI

1. Segmentavimas pagal vartotojų elgseną1. Segmentavimas pagal vartotojų elgseną

Yra nesudėtingas, tačiau jam trūksta subtilumo. Pavyzdžiui, dešrelių gamintojas visai nenori žinoti nei savo potencialių pirkėjų amžiaus, nei pajamų, nei interesų. Jam užtenka, kad jie perka dešreles. Tačiau jam reikia žinoti kokio tipo dešreles jie mėgsta, koks kainos ir kokybės santykis juos tenkina, kaip supranta kokybę, kada ir kaip dažnai perka. Į tai atsako segmentavimas pagal elgseną.

Page 29: TURIZMO RINKOS SEGMENTAI

2. Segmentavimas pagal demografinius rodiklius2. Segmentavimas pagal demografinius rodiklius

Matuojami šie svarbiausi požymiai: lytis, amžius, pajamos, šeiminė padėtis, religija, tautybė, etninė grupė, profesija, socialinis statusas.

Page 30: TURIZMO RINKOS SEGMENTAI

3. Segmentavimas pagal geografinius rodiklius3. Segmentavimas pagal geografinius rodiklius

Sudarant galima pradėti nuo globalių pasaulinių rinkų, žemynų ir baigti atskirais miesto mikrorajonais. Geografiniuose segmentuose dažnai vertinamos klimatinės sąlygos. Kailiniai paklausūs šalto klimato kraštuose, o lengvi vasariniai drabužiai – pietinėse šalyse.

Page 31: TURIZMO RINKOS SEGMENTAI

4. Psichologiniai ar psichografiniai segmentai4. Psichologiniai ar psichografiniai segmentai

Sudaromi įvertinant vartotojų asmenines savybes ir charakterio bruožus ir modeliuojant gyvenimo stilius. Psichografija – tai kiekybiniai gyvenimo stiliaus ir asmeninių savybių tyrimai.

Page 32: TURIZMO RINKOS SEGMENTAI

UžduotisUžduotisPirmoji veikla kalbant apie marketingo

procese, kad organizacijoje turime atlikti tyrimą kas geriausiai vyksta organizacijoje ir kokie faktoriai lemia jos sėkmę.

Vienas iš žinomiausių būdų SSGG analizė.

Page 33: TURIZMO RINKOS SEGMENTAI

Šioje matricoje talpinama išanksto surinkta ir apdorota informacija (per prieinamus šaltinius).

Pildant matricą svarbu suprasti ir užfiksuoti, kad silpnosios ir stipriosios pusės – tai informacija apie analizuojamą organizaciją, o galimybės ir grėsmės – apie išorinę analizuojamos organizacijos aplinką.

Page 34: TURIZMO RINKOS SEGMENTAI

Tolimesnė SSGG  matricos analizė numato atsakymą į keturis klausimus:

Ar stiprybės leis panaudoti palankias galimybes?

Ar stiprybės padės išvengti grėsmių?   Ar silpnybės netrukdys panaudoti

palankias galimybes?  Ar silpnybės netrukdys išvengti grėsmių?

Page 35: TURIZMO RINKOS SEGMENTAI
Page 36: TURIZMO RINKOS SEGMENTAI

Pasirinkti vieno tipo organizaciją: sporto klubas, sveikatingumo centras, federacija, kelionių agentūra, kelionių organizatorius, viešbutis, pramogų parkas ir kt.

Jas išsirinkus įrašyti į google dokumentą

(Nuoroda pašte)

Page 37: TURIZMO RINKOS SEGMENTAI

Pristatyti skaidrėmis pateikiant:trumpą organizacijos pristatymą,SSGG analizękriterijus ar indikatorius, kurias remiantis

darėte išvadas,literatūros šaltinius.