Top Banner
TROVANJA ŽIVOM Milan Mišić SEI 43
25

Trovanje živom

Jul 02, 2015

Download

Documents

Milan Misic
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Trovanje živom

TROVANJA ŽIVOM

Milan Mišić SEI 43

Page 2: Trovanje živom

Fizičko-hemijske osobine žive

• Živa je jedini tečni metal na običnoj temperaturi. Isparava čak i na tački smrzavanja vode, ključa na +357 C, a smrzava se na -39,4 C. Isparavanje žive utoliko je veće ukoliko je temperatura viša. Pare su joj bez mirisa i ukusa, što uvećava opasnost od nje. Dve osobine žive objašnjavaju njenu široku upotrebu: pri običnim uslovima ona je tečna i s’drugim metalima ima osobinu da pravi amalgame. Ona gradi mnogobrojne soli merkuro i merkuri jedinjenja.

Page 3: Trovanje živom

Etiologija trovanja

Zbog svojih fizičko-hemijskih osobina upotrebe žive je mnogostruka, kako u zanatsvu, tako i u industriji. Zbog primene odgovarajućih zaštitnih higijensko –tehničkh mera, kao i zbog sve češće zamene žive drugim, manje toksičnim supstancama, profesionalna trovanja živom su postala ređa.

Što se tiče profesionalne izloženosti, na prvom mestu stoje radnici u rudnicima žive i topionicama, a zatim radnici u električnoj i hemijskoj industriji i krznarstvu.

U industriji, živa se upotrebljava pri proizvodnji raznih preciznih aparata. Živini termometri, aparati za merenje krvnog pritiska, barometri, manometri.

U električnoj industriji za izradu-električnih živinih lampi, radio cevi, fluorescentnih i rendgenskih cevi, zatim kao sprovodnik u raznim aparatima, za izradu električnih prekidača...

Page 4: Trovanje živom

Živini amalgami imaju mnogostruku primenu. Upotrbljavaju ih zubari i njihovi pomoćnici u zubnoj tehnici, koriste se za ekstrakciju plemenitih metala, za izradu akumulatora, električnih baterija. Živin fulminat je jak eksploziv, upotrbljava se za punjenje municije.

Način prodiranja žive u organizam

Metalna živa i u većim količinama uneta u digestivni trakt, izgleda da je malo toksična. Ali, ako je podeljena u sitne čestice ili ako duže boravi u organizmu ona može dovesti do trovanja. Ako se metalna živa unese pod kožu efekat pre svega zavisi od toga u kojoj je meri živa raspoređena u sitne čestice. Živina jedinjenja mogu biti resorbovana preko svih pristupačnih sluzokoža, a može da se resorbuje i preko kože.

U profesionalnoj patologiji najvažnija je resorpcija žive preko organa za disanje u obliku pare i u vidu sitnih čestica.

Page 5: Trovanje živom

Fiziopatologija

Živa ima lokalno i opšte dejstvo I organska i neorganska jedinjenja žive imaju diuretsko dejstvo Pri udisanju živinih para napdnut je uglavnom nervni sistem, dok uneta

peroralno, živa i njena rastvorljiva jedinjenja izazivaju renalne i gastro-intestinalne poremećaje. Gastro-intestinalni poremećaji su bez obzira na način unošenja, uglavnom eliminacionog karaktera. Živa se eliminiše mokraćom, stolicom, preko kože, žuči, pljuvačke i mleka.

Individualna osetljivost na živu je vrlo različita. Zapaženi su slučajevi letalnog egzitusa pri unošenju svega 0,02g sublimata, a kod drugih slučajeva ni 3g nisu izazivala smrt ( kao letalna doza uzima se 0,2-1,0g ).

Page 6: Trovanje živom

Patološka anatomija

Patološkoanatomski nalaz kod akutnog trovanja bitno se razlikuje od onoga kod hroničnog.

Kod akutnog trovanja najčešće su izražene promene u digestivnom traktu i bubregu.

Kod hroničnog trovanja oštećenja bubrega su znatno manja Lezije nervnog sistema nisu dovoljno proučene. Mnogobrojni simptomi su

najverovatnije posledica atrofije moždane kore, naročito malog mozga. Prema trajanju, trovanje može biti akutno, subakutno i hronično. Najčešća

su trovanja profesionalnog karaktera.

Page 7: Trovanje živom

Akutno trovanje Pri unošenju živinih jedinjenja u gastro-intestinalni trakt oseća se neprijatan

ukus metala, a potom paljenje u ždrelu, jednjaku i epigastrijumu. Malo zatim dolazi do inicijalnog povraćanja kojimse eliminiše jedan deo otrova. Ukoliko je otrov unet nekim drugim putem, ti znaci ne postoje. Bez obzira na put unošenja, posle nesvestice, slabosti, hipotonije, nastaju digestivni poremećaji koji dominiraju kliničkom slikom. Povraćanja su stalna, najčešće žučnog karaktera. Mokraća, normalna ili oskudna po količini, sadrži belančevine, a u sedimentu se mogu naći crvena krvna zrnca.

Drugog ili trećeg dana nastaju merkurijalni stomatitis i anurija, koji sada dominiraju kliničkom slikom. Jačina stomatitisa nije u punom skladu sa jačinom trovanja.

U teškim slučajevima pri brzoj i masivnoj resorpciji dolazi do teške kliničke slike, kolapsa i smrtnog ishoda.

Pri akutnom trovanju nastalom inhalaciom, dolazi do oštećenja respiratornog aparata, laringitisa, bronhitisa i pneumonije. Ove lokalne promene se obično povlače.

Page 8: Trovanje živom

Evolucija – akutno trovanje u teškim slučajevima može da ima letalan ishod u toku 24-36 časova. U drugim slučajevima anurija ostaje i posle 8-12 dana dolazi do smrti u uremiji. Na prognozu utiču individualna osetljivost, stanje trovanog organa, naročito bubrega i jetre, a u toku bolesti trajanje anurije, uspostavljanje diureze, koncentracija ureje u mokraći.

Dijagnoza – Podaci o ekspoziciji olakšavaju dijagnozu. U odsustvu podataka o kontaktu sa živom, nagla i potpuna anurija i to često kod osoba bez prethodno bolesnog bubrega, stomatitis i teški digestivni poremećaji, treba da nam nametnu misao o eventualnom trovanju živom.

Page 9: Trovanje živom

Subakutno trovanje

Mnoga živina jedinjenja široko se primenjuju u terapijske svrhe i pri tom može doći do trovanja koja su često subakutnog tipa. Ovi oblici često prelaze u hronične.

Pre nego što se uspostavi klinička slika trovanja, česti su prodromi u vidu opšte slabosti, astenije, anoreksije, mišićnih bolova. Posle ovih, javljaju se toksički znaci dejstva žive na sluzokožu usta, creva, na bubreg i na kožu.

Lak i parcijalni stomatitis treba smatrati alimentarnim znakom, dolazi do osećaja ukusa metala u ustima, gingivitisa, pioreje i ulceracija. Nastaju astenija, nesanica glavobolja. Nastaju oštećenja digestivnog trakta. Oštećenje bubrega nije karakteristična pojava. Promene na koži danas su ređe.

Dijagnoza – Podaci o kontaktu sa živom bilo u kom obliku, uz postojanje kliničkih znakova, olakšavaju dijagnozu. Teže nam je kada anamnestički podaci nedostaju i kad su klinički znaci izolovanja nepotpuni.

Page 10: Trovanje živom

Hronično trovanje

Po pravilu je profesionalnog karaktera. Karakteriše se trima pojavama: promenama u ustima, mišićnim tremorom i

psihičkim promenama, pri čemu su katkad prisutne sve tri, katkad dve ili samo jedna.

Kod žena pstoji veća sklonost ka trovanju Dijagnoza – profesionalnog hroničnog trovanja živom ne može se

zamisliti bez radne anamneze u smislu profesionalne ekspozicije. Nije uvek moguće dobiti sigurne podatke o izloženosti. Kako početno hronično trovanje ide u vidu nerastenične slike ( glavobolja, nesvestica, nervoza, slabost zapažanja ), u ranim slučajevima se ova slika može zameniti s’beznačajnim funkcionalnim poremećajima. Dijagnoza je otežana i zbog indukcije među radnicima: i kod zdravih mogu da se jave nervozne pojave, čak u vidu prave epidemije. U svakom slučaju potrebno je obratiti pažnju na diskretne znake trovanja živom: stomatitis, digestivni poremećaji, tremor.

Page 11: Trovanje živom

Terapija kod trovanja živom

Akutno trovanje – Efikasnost lečenja akutnog trovanja živom zavisi od vremena kad je lečenje započeto. Osnovni princip je u tome da se lečenju pribegne što je moguće ranije. Ako je otrov unet peroralno, pre svega, treba pokušati da se što pre i i što je moguće veće količine otrova eliminišu, a prisutan otrov u digestivnom traktu treba neutralisati. Odmah treba dati mleko, jaja ili tečnost koja sadrži belančevine. U svrhu izbacivanja otrova izaziva se povraćanje draženjem farinksa prstom. Potrebno je primeniti ispiranje želuca. Kod povraćanja korisno je dati vodeni rastvor natrijum-bikarbonata ili ispirati creva rongalitom. Neophodno je stalno kontrolisanje opšteg stanja.

BAL ( dimerkaptopropranol ) jeste suvereno sredstvo u terapiji trovanja živom.

Page 12: Trovanje živom

Subakutno trovanje – Pri pojavi simptoma odmah obustaviti svaki kontakt sa živom. Stomatitisi koji su najčešće benigni, leče se ispiranjima sa 10%-nim Na-metilen-sulfoksilatom. Kožne lezije tretiraju se kalcijum-hloridom. BAL se može primeniti kod težih oblika. Preventivno, protiv infekcija indikovana je i primena antibiotika.

Hronično trovanje – Kad se utvrde znaci profesionalnog trovanja, potrebno je smesta i trajno otrovanog ukloniti s’posla. Lekovi koji se obično upotrebljavaju kod hroničnog trovanja, nemaju sigurno dejstvo. Ako su nastale degenrativne promene, mala je verovatnoća da će ih BAL zaustaviti. Kod lakih i početnih slučajeva, BAL može biti koristan. Antidotum metalorum Sauter preporučuje se u slučajevima posle primene kure BAL-a ili kad je primena BAL-a bila bezuspešna. Davanje ovog leka ustvari je samo pokušaj. Bolesniku treba obezbediti mir, dobru ishranu, omogućiti mu život na čistom vazduhu s primenom visinske klime tokom nekoliko meseci.

Page 13: Trovanje živom

Zaštita od trovanja živom

Gde god da postoji mogućnost potrebno je odstraniti živu iz proizvodnje i zameniti je drugim, netoksičnim ili manje toksičnim supstancijama. Tamo gde zamena žive nije moguća moraju se primeniti stroge mere higijensko-tehničke zaštite, koncentracija živinih para i prašine mora da se svede na što manju meru ( ne sme da pređe količinu od 0,0075 mg na 1m3 vazduha ). Tamo gde postoji mogućnost nastajanja živinih para ili prašine, potrebno je primeniti forsiranu ventilaciju i odvođenje para i prašina sa samog mesta njihovog nastajanja. U rudnicima rudare treba snabdeti respiratorima protiv živinih para. Neophodno je obratiti pažnju na ličnu higijenu radnika. Obavezno je kupanje posle rada, upotreba radne odeće, kape, gumenih rukavica. Važno je obratiti pažnju i na higijenu usta i zuba.

Page 14: Trovanje živom

Pre upošljavanja tj. Pre stupanja na radno mesto na kome će radnik biti u kontaktu sa živom, obavezan je prethodni lekarski pregled. Neophodno je prethodno ispitati funkcionalno stanje jetre i bubrega. Lekarski pregledi treba da se ponavljaju svaka tri meseca. Mlade osobe, alkoholičari, gravidne žene, kao i žene koje doje, ne smeju se upošljavati na mestima na kojima se radi sa živom. Svaki radnik koji pokaže ma kakav sumnjiv znak, naročito u ponašanju, a ako loše stoje sa higijenom, mora promeniti radno mesto.

Page 15: Trovanje živom
Page 16: Trovanje živom

Barometri i vakuum merači

Page 17: Trovanje živom

Baterije Zubne plombe sa amalganom

Page 18: Trovanje živom

Hidrometri, higrometri, psihrometri

Page 19: Trovanje živom

Kompaktne fluoroscentne sijalice

Page 20: Trovanje živom

Neonske U-cevi

Fluo sijalice

Neonske sijalice

Page 21: Trovanje živom

Halogene sijalice

Sijalice sa parom natrijuma

Page 22: Trovanje živom

Manometri

Ezofagil dilatatori

Page 23: Trovanje živom

Gastrointestinalne tube

Man

omet

ri

Pirometri

Page 24: Trovanje živom

Top

lom

eri

Industrijskitermometri

Laboratorijskitremometri

Page 25: Trovanje živom

HVALA NA PAŽNJI