Top Banner
1 Билтен Факултета музичке уметности Универзитета уметности у Београду Београд, октобар 2012. Број 9 Година III јун септембар 2012. ДОГАЂАЈИ/ПРОСЛАВЕ/ЈУБИЛЕЈИ ИЗБОР ДЕКАНА ФАКУЛТЕТА МУЗИЧКЕ УМЕТНОСТИ И РЕКТОРА УНИВЕРЗИТЕТА УМЕТНОСТИ У БЕОГРАДУ Савет Факултета музичке уметности је на седници одржаној 25. септембра 2012. године донео одлуку о избору др Дубравке Јовичић, редовног професора за декана Факултета музичке уметности за наредни трогодишњи мандатни период за академске 2012/2013, 2013/2014. и 2014/2015. године. У декански тим изабрани су мр Маја Смиљанић – Радић, ванредни професор, продекан за област уметничког рада; мр Слободан Раицки, ванредни професор, продекан за област пројеката – пројекти наставе, уметности и науке од значаја за рад Факултета и др Мирјана Закић, доцент, продекан за област наставе и научног рада. Савет Универзитета уметности Београду је на Свечаној седници, одржаној 7. јуна 2012. године, за ректора за наредни трогодишњи период школске 2012 – 2015. године једногласно, на тајном гласању, изабрао досадашњу Ректорку др Љиљану Мркић Поповић, редовног професора Факултета драмских уметности На функције проректора изабрани су проф. др Димитрије Големовић, редовни професор на Факултету музичке уметности, Анђелка Бојовић редовни професор на Факултету ликовних уметности и Марина Накићеновић, редовни професор на Факултету примењених уметности, досадашњи проректори Универзитета уметности.
28

TREPTAJ 9

Dec 31, 2015

Download

Documents

gnjanica84

Treptaj. Bilten Fakulteta muzičke umetnosti u Beogradu.
Trill. Bulletin of the Faculty of Music in Belgrade.
Periodična publikacija. Periodic publication.
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: TREPTAJ 9

1

Билтен Факултета музичке уметности Универзитета уметности у Београду

Београд, октобар 2012. Број 9 Година III јун – септембар 2012.

ДОГАЂАЈИ/ПРОСЛАВЕ/ЈУБИЛЕЈИ

ИЗБОР ДЕКАНА ФАКУЛТЕТА МУЗИЧКЕ УМЕТНОСТИ И РЕКТОРА УНИВЕРЗИТЕТА УМЕТНОСТИ У БЕОГРАДУ

Савет Факултета музичке уметности је на седници одржаној 25. септембра 2012. године донео одлуку о избору др Дубравке Јовичић, редовног професора за декана Факултета музичке уметности за наредни трогодишњи мандатни период за академске 2012/2013, 2013/2014. и 2014/2015. године. У декански тим изабрани су мр Маја Смиљанић – Радић, ванредни професор, продекан за област уметничког рада; мр Слободан Раицки, ванредни професор, продекан за област пројеката – пројекти наставе, уметности и науке од значаја за рад Факултета и др Мирјана Закић, доцент, продекан за област наставе и научног рада.

Савет Универзитета уметности Београду је на Свечаној седници, одржаној 7. јуна 2012. године, за ректора за наредни трогодишњи период школске 2012 – 2015. године једногласно, на тајном гласању, изабрао досадашњу Ректорку др Љиљану Мркић Поповић, редовног професора Факултета драмских уметности На функције проректора изабрани су проф. др Димитрије Големовић, редовни професор на Факултету музичке уметности, Анђелка Бојовић редовни професор на Факултету ликовних уметности и Марина Накићеновић, редовни професор на Факултету примењених уметности, досадашњи проректори Универзитета уметности.

Page 2: TREPTAJ 9

2

ЛЕТЊА УМЕТНИЧКА ШКОЛА Летња уметничка школа Универзитета уметности у Београду одржана је у Новом Бечеју од 27. јула до 4. августа 2012. године. У оквиру Школе учествовали су студенти и професори сва четири факултета београдског Универзета уметностим, а Факултет музичке уметности представио се етномузиколошком радионицом коју су водили др Димитрије Големовић, редовни професор и др Сања Радиновић, доцент на Катедри за етномузикологију ФМУ. Учесници етномузиколошке радионице били су студенти Факултета музичке уметности у Београду (4 студента), Академије умјетности у Бањој Луци (1 студент) и академије Ференц Лист из Будимпеште (1 студент). У плану рада етномузиколошке радионице било је теренско истраживање Новог Бечеја и околних насеља. Увидевши комплексност терена изражену како на тематском тако и на националном плану (Срби, Мађари и Роми), током истраживања је одлучено да оно буде ограничено на Нови Бечеј и Ново Милошево. У Новом Бечеју обављено је снимање инструменталиста, а у Новом Милошеву је забележен веома хетероген материјал изведен од стране Срба и Мађара, чије је музичко стваралаштво изражено на два плана – духовном и световном. Посебно занимљиво је било снимање литургије изведене 2. августа, на св. Илију, будући да је то сеоска слава. Том приликом, уз певаче за појницом, певали су и сви присутни сељани. Рад етномузиколошке радионице „крунисан“ је концертом у Новом Бечеју, 3. августа, где су студенти у оквиру програма дужег од једног сата, у сарадњи са хармоникашем Светозаром Ничетином, изводили нумере научене на овом терену, али и оне које су знали од раније а које потичу из других крајева Србије и Мађарске. У току теренског рада снимљен је богат звучни и видео материјал, као и бројне фотографије чија обрада тек следи. Ово ће бити драгоцена основа за даља истраживања како Новог Бечеја и околине, тако и ширег терена Баната.

др Димитрије Големовић, ред. проф.

Студенти на терену Тамбурашки ансамбл Дурка и син

Завршни концерт Хармоникаш Светозар Ничетин

Page 3: TREPTAJ 9

3

ТЕМПУС

У летњем периоду, од јуна до септембра 2012. године обављена је процедура обједињене јавне набавке

опреме за све академске партнере на Пројекту из Србије. Ово је најважнија пројектна активност у првој

години пројекта. Тендерску процедуру јавне набавке опреме је успешно координирао пројектни тим

Факултета музичке уметности уз сарадњу са колегама са Универзитета уметности у Београду. Факултет

музичке уметности ће овај начин добити нове инструменте (клавире, клавинове и ударачке инструменте)

као и студијску и компјутерску опрему, што ће значајно побољшати рад студената и професора на

Факултету.

Шеф Клавирске катедре

ванр.проф. Бранко Пенчић и

ред.проф.Александар

Шандоров су посетили

представништва Кawai i Yamaha

у Дизелдорфу и Хамбургу и

изабрали четири полуконцертна

клавира за ФМУ.

АКТИВНОСТИ ЦЕНТРА ЗА ПЕРМАНЕНТНО ОБРАЗОВАЊЕ ПРИ ФМУ

Центар за перманентно образовање при ФМУ, захваљујући укључивању у текући ТЕМПУС програм, у последње време је остварио значајан пораст својих активности. Свих тринаест програма-семинара које су пријавили професори нашег Факултета за наредни период, добило је акредитацију од ЗУОВ-а (Завод за унапређивање образовања и васпитања). Протеклог месеца одржана су три семинара које је похађало око 75 учесника – углавном наставника основних и средњих школа. У октобру ће се одржати пет, а до краја календарске године планирано је одржавање свих тринаест програма. С обзиром на актуелност ових семинара и на високе компетенције сваког ангажованог предавача, постоји велико интересовање за њихово одржавање. Значајан допринос томе дао је и ТЕМПУС који је учесницима обезбедио бесплатно похађање семинара.

Посебну вредност акредитованих програма које организује Центар за перманентно образовање, чини околност да њихов садржај непосредно проистиче из редовне предавачке делатности наших колегиница и колега као и њихових посебних интересовања за поједине уже области свог професионалног рада. Теме ових семинара обухватају следеће области: музичку педагогију, извођаштво, психологију и етномузикологију.

Програми у организацији Центра за перманентно образовање

за школску 2012/13. и 2013/14. годину 1. Дејан Синадиновић, Анализа интерпретације музичког дела 2. Александар Сердар и Драган Шобајић, Бетовенове клавирске сонате – историјат и интерпретација 3. Вера Миланковић, Играј, играј, играј – педагошки форум сценских уметности 4. Соња Лончар и Андрија Павловић, Истраживање креативности у сфери камерне музике – процес заједничког

свирања кроз пример клавирског дуа као музичке дисциплине

Page 4: TREPTAJ 9

4

5. Драган Шобајић, Клавирске школе за почетнике у нашем данашњем музичком школству 6. Весна Кршић, Снежана Николајевић, Педагошки аспекти литературе за клавирски дуо 7. Бланка Богуновић и Тијана Мировић Припрема ученика за јавни наступ – психолошки и средински чиниоци

успешности 8. Вера Миланковић, Синтетичко слушање музике 9. Ивана Дробни, Синхронизација елемената наставе солфеђа у средњој музичкој школи 10. Зоран Божанић, Теоријско-аналитички приступ уметности фразирања 11. Мирјана Закић, Традиционални инструменти у Србији 12. Селена Ракочевић и Здравко Ранисављевић, Увод у етнокореологију (студије традиционалног плеса) 13. Драгана Јовановић и Гордана Каран, Рад са хором и хорско дириговање – анализа партитуре, мануелна

техника, проба хора и интерпретација хорског дела.

За све информације о програмима посетите сајт: http://katalog.zuov.rs/Default.aspx?oblast=31#kompetencije или контактирајте руководиоца Центра на адресу: [email protected].

Др Драган Шобајић

ЏЕЗ ОДСЕК – ПРВИ СТУДЕНТИ, ПРИЈЕМНИ Пријемни за нови Студијски програм за џез и популарну музику одржан је 25.6. и 30.6 у Великој сали ФМУ. Поред стално запослених наставника (Лука Игњатовић, Сава Милетић, Новак Мијовић, Вања Кеврешан и Милан Николић), том приликом су у Kомисији били и наши истакнути џез музичари Михајло Блам, Војислав Симић, Јован Маљоковић, Слободан Мирковић, Мирко Шоуц, Стјепко Гут, Милош Крстић, Јован Адамов. За полагање пријемног испита пријавио се велики број кандидата а уписано је 16 студената на седам студијских програма . Џез бубњеви: Радмиловић Петар,ЂокићНикола, Јовичић Лука Џез гитара: Митровић Јован, Поповић Александар Џез клавир: Булатовић Филип, Сарић Душан, Туркић Бојан Џез контрабас: Бенке Марко Џез певање: Вукмировић Ивана, Матиша Петра Леона, Трајановски Филип Џез саксофон: Поповић Александар, Блануша Иван, Јаћимовић Александар Џез труба: Миросавић Никола

НАШИ У ИНОСТРАНСТВУ

Конференција Међународне асоцијације музичких библиотека, архива и документационих центара (IAML), Монтреал У Монтреалу је од 22. до 27. јула 2012. године одржана Конференција Међународне асоцијације музичких библиотека, архива и документационих центара (IAML). Конференција је окупила библиотекаре, музикологе и информатичаре из целог света, мада је највећи број њих, природно , био из Сједињних држава и Канаде. У програм Конференције увршћен је заједнички рад Радмиле Милинковић, шефа Библиотеке Факултета музичке уметности, и Лане Милетић, вишег књижничара: (In)visible collection in the Library of FoM: Legacy of Miloje Milojević. Рад је написан као део друге фазе пројекта „Заштита и презентација збирке старе и ретке књиге у Библиотеци Факултета музичке уметности у Београду“, пријављеног код Министарства културе Републике Србије. У њему је описана богата грађа - штампане публикације и рукописи - који представљају драгоцени извор за проучавање живота и рада Милоја Милојевића. Радмила Милинковић је присуствовала Конгресу, те је изложила рад током сесије на којој су представљене сродне колекције других библиотека (Конгресне библиотеке у Вашингтону и Архива Државног универзитета Мичигена). Р. Милинковић је присуствовала и радном састанку RILM-а, (Répertoire international de littérature musicale), као и састанку Outreach Committee-а, радног тела чији је члан. Са госпођом Geraldine E. Ostrove, уредницом годишње међународне библиографије Recent Publications in Music, договорила је наставак сарадње, односно припрему листе српских музичких издања за ову годину. Учешће на Конгресу било је прилика да се успоставе контакти са колегама из различитих земаља, али и да се упозна део културног наслеђа земље домаћина. Тако је организована је посета Националној библиотеци Квебека и упознавање оргуља у црквама Монтреала.

Радмила Милинковић

Page 5: TREPTAJ 9

5

Декан ФМУ др Дубравка Јовичић и референт за међународну сарадњу Милица Суботић су на позив Глазбене Матице из Љубљане, Интернационалног Мариборског оркестра и Летње музичке академије Бранимир Слокар биле у радној посети Љубљани у периоду 24.-27. јула 2012. Током посете имале су састанак са деканом Академије за гласбо из Љубљане проф. Андрејем Графенауером, оствариле контакте са бројним значајним светским уметницима (Бранимир Слокар, Божо Параџик, Франсоа Бенда, Рејмонд Карфс, Латица Хонда Розенберг, Клаус Арп...) који су изразили жељу да држе мајсторске курсеве на ФМУ. Са представницима партнерске организације МИО (Томо Першух, Жива Плој Першух, Петра Ферлич, Франц Косем) разговарале су о даљој сарадњи. Са поменутом организацијом ФМУ успешно сарађује већ три године и многи наши студенти наступили су у оквиру оркестра МИО. Остварени контакти ће допринети развоју међународне сарадње ФМУ и отворити нове могућности наступања студената ФМУ у иностранству.

Дарко Карајић, доцент на Полиинструменталној катедри ФМУ, одржао је солистички концерт 19. јула у оквиру VII међународног Никшић гитар фестивала, одржаног од 16. до 21. јула 2012. године. На програму су била дела Р. де Визеа, Ј. Х. Капсбергера, А. Пичининија, Ђ. З. Романа и С. Л. Вајса, а изведена су на старим инструментима као што су теорба, архилутња, барокна гитара и барокна лутња. Карајић је са истим програмом наступио и на манифестацији 42. Вараждинске барокне вечери 25. септембра.

У јулу ове године, у оквиру 69. фестивала Settimana Musicale Senese у Сијени (Италија), премијерно је изведена најновија, четврта по реду, опера Исидоре Жебељан Две главе и девојка. Оперу је наручила и продуцирала чувена италијанска фондација Accademia Musicale Chigiana. Либрето за оперу написао је Борислав Чичовачки, а у извођењу и припремању опере учествовали су: Анета Илић, сопран (као Падма), Piotr Prochera, баритон (Немачка, као Чандра), Ivan Ludlow, баритон (Велика Британија, као Бати), Aile Asszonyi, сопран (Естонија/Италија, као богиња Кали), Никола Ђуричко (као Приповедач), Alessandro Carbonare, соло-кларинет (Италија, као Пророк), Peeter Gross (као Пророк/акробата), Orlando Ludlow (Велика Британија, као Дечак). Оркестром Жебељан у саставу: Александар Ружичић, флаута, флаута пиколо, алт флаута, окарина; Борислав Чичовачки, обоа, обоа-сопиле, енглески рог, окарина; Александар Тасић, бе кларинет, де кларинет; Иван Јотић, фагот, контрафагот; Милан Роксандић, хорна, окарина; Иван Марјановић, удараљке; Наталија Младеновић, клавир; Јулија Хартиг, виолина, окарина; Ђорђе Пинтор, виолина, виола, окарина; Дејан Божић, виолончело; Бобан Стошић, контрабас, дириговао је Премил Петровић. Представу је режирао Ran Arthur Braun (Изралел/Италија), а костимограф је била Ангелина Атлагић.

Од 7. до 8. јуна у Марибору је одржан међународни симпозијум музиколога и етномузиколога под називом Culture during the World War Two 1939-1945, на ком су своје радове изложили др Драгослав Девић (Songs and Melodies in NOB in Serbia) и др Димитрије О. Големовић (Singing "in bas" in Serbia under the influence of the First and Second World Wars). Органозатори овог скупа у Марибору били су Музеј народног ослобођења у Марибору и Институт за музичко-информативне науке при Центру за интердисциплинарна и мултидисциплинарна истраживања и студије Универзитета у Марибору.

Др Татјана Марковић, ванредни професор на Одсеку за музикологију, изложила је рад Topoi of Prientalism in Southeast European opera (Serbia and Croatia) на међународном интердисциплинарном научном скупу по позиву, Translating Orientalism, Towards new epistemological approaches to processes of identity building, одржаном у Истанбулу 28–29. јуна 2012. у коорганизацији Don Juan Archiva Wien и Института за студије културе и историју театра Аустријске академије наука у Бечу. Симпозијум је одржан у Аустријском културном форуму у Истанбулу. Изложени радови историчара, театролога, социолога, правника и музиколога биће штампани у издању Hollitzer Wissenschaftsverlag из Беча. http://www.donjuanarchiv.at/veranstaltungen/symposia/symposia-2012.html

Page 6: TREPTAJ 9

6

У Риму је од 1. до 7. јула 2012. године одржан 19. конгрес Интернационалног музиколошког друштва (IMS) под називом Musics, Cultures, Identities. На њему су учествовале: др Мирјана Веселиновић-Хофман, (The Culture of Musical Identities), која је позвана од стране Department of Theoretical Music Studies of George Enescu University of Arts за члана селекционе комисије наредне интернационалне научне конференције, коју организује IMS Regional Association for the Balkan Countries, затим др Татјана Марковић, која је у својству шефа Студијске групе Music and Cultural Studies, organizovala sesiju Celebrating anniversaries: Musical life between political practice and cultural policy и изложила свој рад под називом “Correcting” a national opera: Celebrating anniversaries in three Yugoslavias, Тијана Поповић Млађеновић (Music has a vision: Listening to others and oneself through it), Ивана Илић (Celebrating the federal and the republic anniversaries in the Radio Belgrade musical program /1946-1963/) и Марија Масникоса (The “saturated self“ of the Serbian postminimalist music. A case of Zoran Erić’s Konzertstück).

На 27. конгресу ICTM студијске групе за етномузикологију, који је одржан од 22. до 29. јула на Irish World Academy of Music and Dance, Универзитета у Лимерику (Ирска), др Селена Ракочевић, доцент на Катедри за етномузикологију ФМУ, учествовала је са радом Dance, place and cross/cultural exchange: Dance practice of the village of Svinica.

На здруженој 12. међународној конференцији о музичкој перцепцији и когницији и 8. Триеналној конференции Европског удружења за когнитивне науке у музици (12th ICMPC/8th ESCOM), која је одржана од 23. до 28. Јула 2012. у Солуну, Грчка, у организацији Аристотел Универзитета у Солуну и Европског удружења за когнитивне науке уз музици (ESCOM), др Бланка Богуновић, ванр. проф. представила је ауторски истраживачки рад Personality of Musicians: Age, Gender, and Instrumental Group Differences (Личност музичара: Разлике у односу на узраст, пол и инструменталну групу), као и коауторски рад Бланке Богуновић и Иде Вујовић (Royal Conservatoire, The Hague,The Netherlands): Cognitive Strategies in Sight-singing (Когнитивне стратегије у певању с листа).

Др Селена Ракочевић обавила је компаративна теренска истраживања музичке и плесне праксе Срба и Македонаца у Качареву 8. августа, српске музичке и плесне праксе села Свиница у Румунији 15. и 16. септембра и Батање у Мађарској 19-24. септембра 2012.

Нинослав Живковић, редовни професор на Катедрти за клавир ФМУ, одржао је мајсторски курс на острву Порос (Грчка) од 21. августа до 1. септембра 2012, у оквиру 4. међународне летње клавирске академије Порос 2012.

Др Бланка Богуновић је учествовала у раду 13. Интернационалног конгреса Савета за високе способности (13th International European Council for High Ability Conference, ECHA) од 12. до 15. Септембра 2012. који је одржан у Мунстеру, Немачка, са темом Giftedness accros Lifespan, sa radom Developmental changes of musically gifted: psychological, educational and professional aspects (Развојне промене музички даровитих: психолошки, образовни и професионални аспекти). Том приликом Бланка Богуновић је изабрана за ECHA представника у Србији.

Према избору Програмског одбора 18. годишњег скупа ESEM-a (European Seminar in Ethnomusicology) под називом Music and Cultural Memory in post-1989 Europe, др Татјана Марковић је изложила рад Transforming torment to happiness: Ironical national self-portrait in the rap-opera “Zemlja sreće” (Belgrade, 2007) Vladimira Pejkovića. Скуп је одржан у Љубљани од 19. до 23. септембра 2012. године. http://esem-music.eu/

27. септембра 2012. године, предавањем професора Карла Казера (Karl Kaser), директора Одсека за Историју Југоисточне Европе Универзитета у Грацу, (Visuelle Kulturen im südöstlichen Europa), започела је серија јавних интердисциплинарних предавања под називом Südosteuropastudien: Theater und Musik/Southeast European Studies, према концепту и у организацији др Татјане Марковић, ванредног професора на Одсеку за музикологију Факултета музичке уметности у Београду. Предавања се одржавају у Don Juan Archivu Wien, у сарадњи са директором Матијасом Пернерсторфером (Matthias Pernerstorfer), на немачком и енглеском језику. У периоду од септембра 2012. до маја 2013. године планирано је пет предавања експерата из области историје, историје уметности, музикологије, етномузикологије и театрологије из Београда, Љубљане, Граца, Беча, Истанбула и Атине. По завршетку циклуса предавања, презентоване студије ће бити штампане у новој серији издавачке куће Hollitzer Wissenschaftsverlag из Беча, коју ће уређивати Татјана Марковић. http://www.donjuanarchiv.at/veranstaltungen/vorlesungen.html

Page 7: TREPTAJ 9

7

АУДИЦИЈЕ/СТИПЕНДИЈЕ Мајсторски курсеви за оркестарске музичаре и соло певање у Нарнију – Италија Асоцијација Моцарт Италија са седиштем у Тернију уз сарадњу Међународног удржења Моцартеум Салцбург, је доделила две пуне стипендије (обухватају регистрациону котизацију, трошкове курса као и смештај и исхрану) за учешће двоје студената ФМУ на мајсторским курсевима у Нарнију. Студенти Ненад Чича (тенор) и Јелена Банковић (сопран), на предлог Катедре за соло певање представљали су ФМУ на курсевима. Курсеви су се одвијали у периоду 18./26. Август 2012.Током одвијања курсева студенти су наступали са својим професорима на више локација у историјском језгру града Нарни, а завршни концерт укључио је и оркестар који је паралелно са одвијањем курсева и спремао репертоар за заједнички наступ са певачима. Посредовањем проф. Николе Китановског- шефа Катедре за соло певање и љубазношћу председице Асоцијације Моцат Италија госпође Анаис Ли, наши студенти су имали прилике да се усавршавају на курсу код истакнутих певача: Леле Корберли, Анаис Ли и Пабла Асантеа (Lella Corberli, Anais Lee, Pablo Assante).

Аустријска барокна академија Ове године Аустријска барокна академија која се традиционално одржава у Гмундену била је посвећена породици Бах. Одржана је упериоду од 8. до 18. августа. Студенти ФМУ учествовали су са делимичним стипендијама (покривени су трошкови одржавања курса, а студенти су платили регистрациону котизацију и симболично учешће за смештај и исхрану). Катедра за камерну музику уз консулатције са колегама са других Катедара изабрала је следеће студенте за учествовање: Лидију Марић (чембало), Душана Вилића (виолина) и Вању Трајковић (соло певање).

Оливера Тичевић, студенткиња соло певања која је претходне године била награђена од стране публике, професора и организатора АБА, ове године учествовала је у раду Академије на позив организатора уз такође делимично покривене трошкове. Посебан позив добили су и чланови ансамбла „Београдски барок“ који сачињавају наши бивши студенти (Катарина Ђукић-барокна виолина, Катарина Алексић – барокна виолина, Жељко Манић - чембало, Срђан Станић - виола да гамба) и студент докторских студија Растко Поповић, барокна виола. Уметнички директор АБА је био Рубен Дубровски. Наши студенти радили су са следећим професорима: Дебором Јорк, Лидијом Вирлингер и Герд Кендом- област соло певање, Иљом Корољем- област виолина, Рубеном Дубровским – област камерна музика и Јеремијем Џозефом- област чембало. Мариборски инетрнационални оркестар (MIO 2012) ФМУ већ трећу годину сарађује са Мариборским интернационалним оркестром у својству придуженог партнера у програму Култура Европске Уније. На ФМУ је крајем марта организована регионална аудиција на којој је свој изврсним извођењем студенткиња виолончела Маја Панковић себи обезбедила учешће. Организатор је такође замолио ФМУ да препоручи студента виоле за учешће и на тај начин је и студентикња Александра Кијановић постала део тог веома значајног интернационалног пројекта. Рад у оквиру оркестра одвијао се у периоду 12. јул/4. август 2012. У оквиру оркестра и Академије Бранимир Слокар учествовало је 350 младих музичара из 36 земаља света, од тог броја 75 студената који су учествовали искључиво у оркестру.

Page 8: TREPTAJ 9

8

Турнеја се одвијала у Словенији (Марибор и Љубљана), Италији (Cividale del Friuli), Великој Британији (Лондон - St John Smith Square, у време одржавања Олимпијских игара) и Шпанији (Salceda de Caselas). Програм MIO 2012 осим рада у оркестру понудио је интензивне мајсторсе курсеве за солисте и оркестарске музичаре, као и за диригенте. Како је ФМУ препознат као уважени партнер који је у протекле три године умногоме допринео раду Академије нашим студентима додељене су две пуне стипендије за учешће у раду Академије Бранимир Слокар. На предлог Катедри стипендије су користили студенти: Мариа Николић – обоа и Урош Јовановић – контрабас. Мариа је учествовала на курсу проф. Емануела Абула (Emanuel Abbühl), а Урош Јовановић на курсу проф. Боже Параџика. Обоје су наступили на завршним концертима класа у сали Крижанке у Љубљани. Међународна летња академија Праг-Беч-Будимпешта ФМУ традиционално сарађује са овом престижном Академијом па су тако и ове године наши студенти похађали курсеве са делимично покривеним трошковима. ФМУ су на курсевима представљали: Ана Марија Бановић (флаута), Каратина Анђелковић (клавир), Лазар Милетић (виола) и гудачки квартет у саставу: Ана Милановић (виолина), Дијана Опачић (виолина), Милош Ракић (виола), Петар Лазаревић (виолончело). Студенткиња Дијана Опачић обезбедила је бројне донације које су помогле нашим студентима да оду на курсеве. Наиме Академија је доделила 6 стипендија, а 8 студената су са одличним успехом прошли аудицију.Ивана Петровић (соло певање) одустала је од учешћа, те су студенти морали заједнички да изврше уплату комплетних трошкова смештаја и курса за једну особу. Академија се одвијала у периоду од 12. До 26. августа 2012. У градовима у околини Беча (Семеринг- гудачи, Пајербах –дувачи, Рајхенау- пијанисти и гудачки ансамбли). Ана Марија Бановић је победила на Reicha такмичењу у оквиру Академије, као члан квартета флаута. Фестивал Неи Суони деи Луоги Асоцијација Progetto Musica са којом ФМУ успешно сарађује већ три године,организује сваког лета Фестивал Неи Суони деи Луоги у Италији. Ове године 94 студента је учествовало на аудицији за наступе, а њих 8 је добило пуне стипендије за наступ на Фестивалу. Концерте су имали следећи студенти:

Ервин Лука Сешек, виолина Сен Ђовани ал Натисоне, Вила Брандис Александра Аливојводић, сопран Рагоња, Пиеве дел Кастело Слађана Цвејић, Слађан Цвејић, Петар Обрадовић, Вук Кривошија – гудачки квартет Сан Лоренцо Исонтино, Киеза и Равео, Карниармоние Сара Вујадиновић, клавир Червињано, Вила Брешиани

Page 9: TREPTAJ 9

9

КОНЦЕРТИ

На VII Фестивалу ране музике одржаном од 9. до 17. јуна 2012. у Цркви св. Петра у Београду, наступили су Бојана Димковић (чембало – Фрескобалди, А. и Д. Скарлати, хендл, К. Е. Бах), Милан Поповић (чембало - "Француски клавсенисти"), Дарко Карајић (лаута и теорба – музика 16-18. века), Исидора Кузмановић (чембало – Ј. С. Бах, Купрен).

Бојана Димковић Милан Поповић Дарко Карајић

Виолински дуо Мадлен Стокић Васиљевић и Марија Мисита наступио је на неколико концерата са делима домаћих аутора – Два лица (Татјана Милошевић), Партита (Александар Вујић), Вињете оп. 43г (Дејан Деспић), Под храстом јесен (Светислав Божић), Шест и по осмеха (Иван Бркљачић) и Соната за две виолине и клавир (Душан Радић) где је као гост наступоио Арпад Печвари (клавир). Концерти су одржани у Коларчевој задужбини (10. јун), у Нишу (12. јун) и у Центру лепих уметности Гварнеријус (12. септембар).

Пијаниста Александар Сердар одржао је концерт 20. јуна у Великој сали Коларчеве задужбине. На програму су била дела В. А. Моцарта (Соната KV 310 а-мол), Г. Ф Хендла (Три студије), Ф. Шопена (4 Емпромптија, Балада бр. 1, Балада бр. 4).

У Галерији Задужбине Илије М. Коларца 20. јун 2012. приређен је концерт Катарине Анђелковић (клавир) са делима Бетовена, Шепића и Пулaнка. Катаринa Анђелковић је студент специјалистичких студија на Факултету музичке уметности у Београду, у класи доцента Ненада Радића.

На Светски дан музике, 21.јуна, кларинетиста Анте Гргин отворио је 44. Калемегданске сутоне концертом у Уметничком павиљону Цвијета Зузорић. На концерту су наступили и његови студенти Владимир Гагић, Душан Савковић и Стефан Шошкић уз клавирску сарадњу Антонеле Гргин.

У Свечаној сали Скупштине града Београда 25. јуна је приређен концерт Са руском романсом кроз векове, на ком су наступиле Људмила Грос Поповић (сопран) и Зорица Ћетковић (клавир). На програму су биле песме Шостаковича, Метнера, Шапорина и Глиера.

Page 10: TREPTAJ 9

10

Уметнички ансамбл МО Србије Станислав Бинички и студенти ФМУ одржали су 28. јуна у Кристалној дворани Дома Војске Србије заједнички концерт под називом Пут ка белканту. На концерту су се представили студенти из класе ред. проф. Николе Китановског – Ивана Петровић (сопран), Ана Станковић (сопран), Мирјана Матић (сопран), Љубица Атанасијадис (мецосопран), Драгана Поповић (мецосопран), Тамара Грубин (мецосопран), Ненад Чича (тенор), Љубомир Поповић (тенор) и Вук Зекић (баритон). Ансамбл је наступио уз диригентску управу Весне Шоуц и клавирску сарадњу Миливоја Вељића.

Ивана Петровић (сопран), студенткиња мастер студија у класи проф. Николе Китановског, наступула је у улози Микаеле у Бизеоовој опери Кармен 28. јуна на сцени Народног позоришта у Београду. Петровићева је након положене аудиције у Народном позоришту добила и улогу Абигаиле у Вердијевој опери Набуко, а од 27. септембра до 7. октобра похађала је мастер курс Миреле Френи на CUBEC Accademia di Belcanto - Modena - Italia.

У Свечаној сали Скупштине града Београда 30. августа је одржан концерт камерне музике на ком су наступили Трио Бојан Пешић (обоа), Игор Лазић (хорна) и Дејан Суботић (клавир), као и Клавирски дуо Теа Димитријевић и Дејан Суботић. Дела Мориса Равела (Павана) и Карла Рајникеа (Трио за клавир, обоу и хорну Оп.188) извео је Трио, а дела Клода Дебисија (l’Enfant Prodigue, La Boite De Joujoux) Клавирски дуо.

47. Мокрањчеви дани отворени су 13. септембра у Неготину, беседом композиторке Исидоре Жебељан. Традиционално натпевавање хорова, на чијем је репертоару обавезна композиција била Приморски напјеви Мокрањца оцењивао је жири у саставу: професор и диригент Даринка Матић-Маровић, музиколог др Бранка Радовић и диригент Влада Милић. У оквиру пратећег програма, 17. септембра је приређен и концерт квартета Бродски из Лондона, који је извео музику Исидоре Жебељан уз сарадњу ауторке (клавир), Анете Илић, сопрана, Бобана Стошића, контрабас, Александра Тасића, кларинет и Мирослава Карловића, удараљке, и уз диригентску управу Премила Петровића. Премијера Свите за гудачки квартет из Пасије св. кнеза Лазара композитора Рајка Максимовића као и интегрално дело за солисте, хор и оркестар изведени су 20. септембра. Свиту је извео квартет Мокрањац, а оригинално дело су извели хор и оркестар РТС са солистима Дејан Чавић (казивач), Михаило Шљивић (бас, Лазар), Тања Обреновић (мецосопран, Милица), Васа Стајкић (баритон, Милош), Драгослав Павле Аксентијевић (појац, МОНАХ) и диригентом Бојаном Суђићем.

У Студентском културном центру 23. септембра је одржан концерт ансамбла Метаморфозис који је извео камерну музику савремених српских композитора млађе генерације. Ансамбл који чине: Младен Дренић, Јелена Драгнић и Александра Милановић (виолине), Саша Мирковић (виола), Ђорђе Милошевић и Небојша Јанковић (виолончела), Урош Јовановић (контрабас), Љиљана Миливојевић (флаута), Михаило Саморан (кларинет, бас кларинет), Тамара Добранић и Љубица Секулић (харфа), Владимир Глигорић и Уки Оваскаинен (клавир), извели су дела Ане Гњатовић (Густина и дрво, за виолу и харфу), Марка Алексића (Трио, за флауту, виолу и харфу), Јанка Васиљевића (El Quarteto triste, за гудачки квартет), Исидоре Жебељан (Сарабанда, за виолу, виолончело и харфу), Ирене Драговић (Little Noiz, за гудачки квартет), Бранке Поповић (Dream, за кларинет, виолончело и клавир), Милице Ђорђевић (У дну камена, за две виолине, виолу, виолончело, контрабас, кларинет, бас кларинет и клавир), Драгане Јовановић (Танго Џанго, за виолину, виолончело и клавир) и Јасне Величковић (У Пандориној кутији, за две виолине, 2 виолончела, контрабас и клавир четвороручно).

Пијаниста Владимир Цвијић одржао је 28. септембра целовечерњи концерт у Скупштини Града Београда. Цвијић

се представио интерпретацијом дела Роберта Шумана Бечки карневал оп. 26, Фантастични комади оп. 111, АБЕГГ варијације оп. 1 и Карневал оп.

Page 11: TREPTAJ 9

11

GUARNERIUS Циклус концерата најбољих студената ФМУ

9.јун Душица Блаженовић, виолина Душица Блаженовић. је дипломирала 2004. у класи проф. Маје Јокановић, а 2010. магистрирала у класи проф. Марије Шпенглер. Од 2003. је запослена у оркестру Народног позоришта. Сарађивала је и са бројним симфонијским и камерним оркестрима у Београду као и у региону. Тренутно је на другој години докторских студија на ФМУ у Београду.

16.јун Миљана Иванковић, клавир програм: Дебиси, Равел, Скрјабин, Шуман Дипломирала је и завршила специјалистичке студије на факултету музичке уметности у Београду, у класи Дејана Стошића. Добитник је награде из фонда Јелене Павловић, за најбољег дипломираног студента на одсеку за клавир. Учествовала је на многим домаћим и међународним такмичењима, на којима је освојила

бројне награде Међународни фестивалу у Шапцу 2003, 2004. и 2005, Такмичење младих пијаниста у Нишу 2004, Меморијал Др Војислав Вучковић 2003, Републичко такмичење 2005, Међународно такмичење младих пијаниста Николај Рубинштајн у Паризу 1997. и 1998, Међународно такмичење младих пијаниста Gradus ad Parnassum u Крагујевцу 2003. и 2005, шести пијанистички конкурс ЕПТА 2003, Београдски подијум младих талената у Београду 2004. и 2006. године.

20.јун Станко Симић, клавир Вече Скрјабинове музике Станко Симић је завршио основне и мастер студије 2011. године на Факултету музичке уметности у Београду на Одсеку за клавир у класи ред. проф. Лидије Станковић. Добитник је награде из фонда Слободанке Милошевић-Савић за најбољег студента Студијског програма клавира и за најбољи постигнут успех из главног предмета. Два пута је био добитник стипендије Доситеја. Тренутно студира на Одсеку за композицију (четврта година студија у класи проф. Властимира Трајковића).

Page 12: TREPTAJ 9

12

23.јун Јована Чуровић, соло певање програм: Шуберт, Шуман, Волф, Дебиси, Шосон Јована Чуровић је студент завршне године академских студија соло певања Факултета музичке уметности у Београду, у класи проф. Вишње Павловић Дракулић. Поред бројних награда на такмичењима за соло певаче (Лазар Јовановић, Никола Цвејић, Петар Коњовић...), освојила је и награду за најбољег студента студијског програма соло певања у академској години 2009/10. из фонда Јелене Михаиловић.

27.јун Катарина Анђелковић, клавир програм: Скарлати, Бетовен, Пуланк Катарина Анђелковић је на специјалистичким студијама на ФМУ у Београду, а већ годинама са успехом учествује на домаћим и међународним такмичењима. Од бројних освојених награда, издвајамо прво место на Међународном музичком конкурсу у Стрези (Италија) и на 11. ЕПТА пијанистичком конкурсу. Факултет музичке уметности јој је за академску 2009/2010. годину доделио награду из фонда Олга Михаиловић за најталентованијег студента студијског програма клавира.

3.јун Драган Средојевић, виолина и Лоренцо Мацамуто (Италија) програм: Берио, Вијењавски, Исаи, Сарасате

Један од најбољих и најнаграђиванијих младих српских виолиниста Драган Средојевић, наступио је са истакнутим младим италијанским уметником Лоренцом Мацамутом. Средојевић је добитник великог броја престижних домаћих и интернационалних награда и стипендија и некадашњи је студент Факултета музичке уметности у Београду, одакле је школовање наставио на чувеном московском конзерваторијуму Чајковски, као једини српски виолиниста. Лоренцо Мацамуто се сматра за једног од најцењенијих италијанских виолиниста млађе генерације, а тренутно је на усавршавању на конзерваторијуму Чајковски.

Page 13: TREPTAJ 9

13

ДЕЧЈИ КУЛТУРНИ ЦЕНТАР Циклус концерата класичне музике МУЗИЧКА СРЕДА

22. јун Никола Аврамовић и Сања Спасић, клавир

програм: Бах, Бетовен, Григ, Прокофјев и Шуман Никола Аврамовић и Сања Спасић су студенти Факултета музичке уметности у Београду у класи мр Нинослава Живковића, ред. проф.

СЦЕНА СТУДИО ЈДП

21. јун Вече контрабаса Марко Јефтић и Урош Јовановић (класа ред. проф. Слободана Герића) Уметнички сарадник Истра Печвари, клавир П. Хиндемит Соната за контрабас и клавир Марко Јефтић, контрабас Ф. Прото Соната за контрабас и клавир Марко Јефтић, контрабас Н. Рота Концертантни дивертименто Урош Јовановић, контрабас Г. Ботесини Тарантела Урош Јовановић, контрабас

Page 14: TREPTAJ 9

14

НАСТУПИ ЈУН 3. Теа Димитријевић (клавир) / Арпад Печвари (клавир) програм: Форе, Дебиси, Равел, Милош Петровић МШ Станковић

12. Весна Шоуц (диригент) Неки то воле вруће,мјузикл ПНАТ 24. Трио Покрет (Мадлен Стокић, виолина / Милош Николић, кларинет / Маја Михић, клавир) Југослав Бошњак Лета – река заборава Слободан Атанацковић Sublimacioni per tre Александар Вујић Метаморфозе Милана Стојадиновић Милић Неоромантико 2 Дејан Деспић Стара мелодија и игра Татјана Милошевић Dark Blue Almost Black Светлана Савић Il Tempo Sensibile Иван Бркљачић Кувада Нови Кнежевац

25. Теа Димитријевић / Дејан Суботић (клавирски дуо) програм: Бизе, Дебиси, Менделсон, Шуман САНУ

♫ Дијана Сретеновић / Љиљана Несторовска / Милена Станишић / Ивана Павловић (Београдски квартет харфи) Пахелбел, Глиер, Офенбах/Браун, Шуле, Обрадиновић, Балакирјев, Прес, Роџер/Спарнон, Ортиз, ПЦЗ

28. Ивана Петровић (сопран / кл. Николе китановског) Ж. Бизе: Кармен (Микаела) НП

ЈУЛ 2. Андреа Дер / Сања Луковац (клавирски дуо, кл. доц. Дејана Суботића) Моцарт, Дебиси, Пуланк Нови Сад

17. Драгана Биљана Радаковић (сопран) Моцарт: Дон Ђовани (Дона Ана) Сала Моцартеум, Салцбург (Аустрија)

18. Драгана Биљана Радаковић (сопран) Моцарт: Квартет и Финале (Дон Ђовани) Опера, Салцбург (Аустрија)

Page 15: TREPTAJ 9

15

АВГУСТ 5. Уна Станић (виолина) Дејан Суботић (клавир) Бах, Шуберт, Сен-Санс Гварнеријус

18. Драгана Биљана Радаковић (сопран) Верди: Атила (Одабела) Праг (Чешка)

19. Биљана Радаковић (сопран) Верди: Трубадур (Леонора) Брно (Чешка)

СЕПТЕМБАР 8. Миомир Симоновић (флаута) Тања Симоновић (флаута) Иван Вељковић (клавир) Леје, Телеман, Бетовен, Доплер Фестивал камерне музике Тисин цвет / Нови Кнежевац

14. Трио Покрет (Мадлен Стокић, виолина / Милош Николић, кларинет / Маја Михић, клавир) Југослав Бошњак Лета – река заборава Слободан Атанацковић Sublimacioni per tre Александар Вујић Метаморфозе Милана Стојадиновић Милић Неоромантико 2 Дејан Деспић Стара мелодија и игра Татјана Милошевић Dark Blue Almost Black Светлана Савић Il Tempo Sensibile Иван Бркљачић Кувада МШ Станковић

16. Весна Кршић / Снежана Николајевић (клавирски дуо) К. Дебиси: Линдараја, У белом и црном К. Дебиси / Ј. Мајевски: Лагани валцер Р. Шуман / К. Дебиси: Три етиде у форми канона И. Стефановић: Песник на броду Дејан Деспић: Notturno и Toccata (из Дубровачког дивертимента) ЗИК

21. Биљана Радаковић (сопран) Верди: Набуко (Абигаила) Константа (Румунија)

Page 16: TREPTAJ 9

16

23. Марија Мисита (виолина) Наташа Митровић (клавир) Миомир Симоновић (флаута) Г. Ф. Хендл: Соната за флауту и клавир Е. Григ: Соната за виолину и клавир Рајко Максимовић: Руковет-Гарланд за флауту, виолину и клавир Ј. Ибер: Два интерлудијума за флауту, виолину и клавир ЗИК

25. Версна Зеленовић / Катарина Јовановић (клавирски дуо, кл. доц. Дејана Суботића) Моцарт, Белафронте, Казеја, ди Фјоре Гварнеријус

ИЗВОЂЕЊА

ЈУН 6. Рајко Максимовић Руковет, за флауту, виолину и клавир Трио Аморозо ДКЦБ

8. Милан Михајловић Сенке снова и мора за женски хор и оркестар Зоран Ерић Међучин, фарса-епизода за симф. оркестар хор и оркестар РТС / Бојан Суђић (диригент) ЗИК

11. Милана Стојадиновић Тајни агент са Тимпаниуса, мини рапсодија Милан Милић (клавир) МШ Коста Манојловић (Смедерево)

15. Милана Стојадиновић Тајни агент са Тимпаниуса, мини рапсодија Милан Милић (клавир) МШ Мокрањац

16. Александар Вујић Отче наш Светислав Божић Њест свјат (из Опела) Соло: Предраг Обровић, бас

Дејан Деспић Псалам Димитрије Големовић С нами Бог Соло: Тибор Хевеши, тенор

Рајко Максимовић Корал и фуга Твоје је слово (из Тестамента владике црногорског Петра II Петровића Његоша) Градски камерни хор Лицеум / Милоје Николић (диригент) Галерија фресака

23. Димитрије Големовић Вкусите Црквени хор Опленац / Марија Ракоњац (диригент)

Page 17: TREPTAJ 9

17

26. Вера Миланковић Оче наш Светислав Божић Воскресеније Христово видјевше Хор Свети Симеон Мироточиви / Милица Тишма (диригент) Галерија фресака

ЈУЛ 5. Димитрије Големовић Да исправитсја Свјете тихиј Александар С. Вујић Господи возвах Отче наш Хор Барили / Каталин Тасић (диригент) Галерија фресака

СЕПТЕМБАР 12. Дејан Деспић Пролећна пасторала оп. 32 Вињете оп. 43 Милан Михајловић Елегија Александар С. Вујић Из Источне Србије Српско коло Сенка Новак (виолина) / Милица Секулић (клавир) Галерија ЗИК

17. Милана Стојадиновић Рок-џез-рол етида на распродаји гудачки квартет Мокрањац МШ Мокрањац

20. Милана Стојадиновић Рок-џез-рол етида на распродаји гудачки квартет Мокрањац Мокрањчеви дани (Неготин)

ЛЕГЕНДА: * − Премијерно извођење АНМ−Атријум Народног музеја БФ−Београдска филхармонија ДА–Дом армије ДКСГ−Дом културе Студентски град ДКЦБ−Дечји културни центар Београда ДС−Дом синдиката ЕМ–Етнографски музеј ГП−Галерија Прогрес КЦБ – Културни центар Београда МТК–Међународна трибина композитора НБС−Народна банка Србије НП–Народно позориште ПНАТ– Позориште на Теразијама ПЦЗ−Павиљон Цвијета Зузорић САНУ−Галерија САНУ СЦ−САВА центар СГБ−Скупштина Града Београда СКЦ−Студентски културни центар ЗИК−Задужбина Илије М. Коларца

Page 18: TREPTAJ 9

18

РЕЧ О МУЗИЦИ

ПГП РТС објавио је ДВД издање Пасије Светога кнеза Лазара композитора Рајка Максимовића. Снимак је начињен на концерту одржаном 9. децембра 2010. године, на ком су наступили хор и симфонијски оркестар РТС и хор "Обилић - Крсмановић" са диригентом Бојаном Суђићем и уз драмског уметника Гојка Шантића као казивача, Михаила Шљивића као Лазара (бас), Наташу Јовић Тривић као Милицу (мецосопран), Владимира Андрића као Милоша (баритон) и појца Драгослава - Павла Аксентијевића као Монаха. ДВД је урађен с титловима и комплетно је опремљен.

Мр Ива Ненић, асистент на Катедри за етномузикологију ФМУ, одржала је 9. јуна гостујуће предавање Припитомљавање вишка: репрезентације женскости у традиционалној и савременој култури у оквиру мастер програма студија рода на Факултету политичких наука у Београду.

Пијанисткиња Нада Колунџија, ред. проф. и Ивана Миладиновић Прица, асистент на Катедри за музикологију, организовале су мултимедијалну манифестацију Имагинарни пејзажи Џона Кејџа поводом обележавања стогодишњице композиторовог рођења и Светског дана музике, 21. јуна 2012. године у Културном центру Београда. Овај целодневни програм је обухватао три концерта на којима су изведене композиције Џона Кејџа, Милоша Раичковића, Катарине Миљковић, Мирослава Савића, Ивана Елезовића и Ане Гњатовић, као и поетски перформанс, филмске и видео пројекције, веб конференцију и документарну изложбу о Кејџовом гостовању на Битефу 1972. Поред истакнутих стваралаца из различитих уметничких дисциплина (Јован Ћирилов, Маргарет Ленг Тан, Боро Драшковић, Филип Филиповић, Бранка Парлић...), у реализацији програма учествовали су и студенти основних, мастер и докторских студија: Дарја Дамјановић, Јована Ђорђевић, Ана Ковачевић, Соња Лукић, Емилија Кортус, Ана Гњатовић, Драшко Аџић, Ана Живчић, Биљана Срећковић, Михаило Саморан, Растко Петровић, Бранислава Савић, Слађана Цвејић, Слађан Цвејић, Петар Обрадовић, Сара Андрић.

Уз 8. број Ревије класичне музике Музика класика изашао је и пратећи ЦД, на којем су поред осталих објављени и снимци композиција Дејана Деспића (Стара песма и Игра, оп. 79а бр.1), Милане Стојадиновић Милић (Neoromantiko 2) и Ивана Бркљачића (Кувада) у извођењу трија Покрет, као и композиција Византијски мозаик Светислава Божића у извођењу пијанисткиње Јасмине Кулаглић. Уредник издања је Александра Паладин а издавач Агенција Мизика класика, Београд.

Др Селена Ракочeвић је аутор пројекта Фестивал традиционалне музике ETHNO.COM, који је ове године под тематским насловом Традиционална музика Србије између Истока и Запада одржан од 31. августа до 1. септембра у организацији Културног центра Панчева.

ОБЈАВЉЕНИ РАДОВИ

У септембру је из штампе изашао Зборник радова са научног скупа Трагом црногорске музичке баштине, у ком су између осталих објављени радови др Драгослава Девића (Записи црногорских народних мелодија у раздобљу вијекова), др Димитрија О. Големовића (Пјевање уз гусле: Од традиционалне до савремене позорнице) и Милице Гајић (Опера "Црногорци" Карела Бендла – поимање и транспозиција елемената музичког фолклора). Скуп је одржан у марту 2010. године у Подгорици, у органозацији Црногорске академије наука и умјетности.

Швајцарски часопис Mitteilungen der Paul Sacher Stiftung (No. 25, 2012, p. 66), који једном годишње издаје Paul Sacher Stiftung из Базела, у годишњу библиографију написа о савременој музици уврстио је студију Драгане Стојановић-Новичић “Carter-Nancarrow Correspondence“, објављену у часопису American Music (Spring 2011, Vol. 29, No. 1, pp. 64-84). То је четврти пут узастопно (2009, 2010, 2011, 2012) да су радови - до сада укупно једна књига (о савременој музици) и шест студија (две о Винку Глобокару, по једна о Конлону Ненкероуу, Едгару Варезу и Фондацији Паул Захер, као и ова, о преписци Конлона Ненкероуа и Елиота Картера) - др Драгане Стојановић-Новичић, ванредног професора ФМУ, уврштени у ову интернационалну библиографију.

Page 19: TREPTAJ 9

19

Студија др Драгане Стојановић-Новичић о Хенрију Кауелу (Ovo je priča o Henriju Kauelu, ili Da li je zatvor promenio autora? [This is a story about Henry Cowell, or did the prison change him?], у Muzikološke i etnomuzikološke refleksije, ур. Dragana Jeremić-Molnar и Ivana Stamatović, Beograd: Fakultet muzičke umetnosti, 2006, 135-50) уврштена је у Cumulative LGBTQ Music Bibliography, Compiled and updated by Jacob Sagrans, Keith Wace, and Lloyd Whitesell, која је представљала пратећи материјал за the AMS-LGBTQ STUDY GROUP MEETING San Francisco 2011. http://www.ams-lgbtq.org/Updates/U1.html (приступљено 23. јула 2012)

НАГРАДЕ И ПРИЗНАЊА На 18. Међународни фестивал духовне музике: Хорови међу фрескама, одржаном од 16. јуна до 5. јула 2012. у Галерији фресака, награда за најизвођенијег композитора додељена је Димитрију О. Големовићу. На фестивалу су изведена два става из Големовићеве Литургије Пређеосвећених дарова (Да исправитсја и Свјете тихиј) у интерпретацији Хора Барили из Пожаревца уз диригентско вођство Каталин Тасић, композиција С нами Бог за соло тенор (Тибор Хевеши) и хор (Лицеум, Крагујевац) којим је дириговао Милоје Николић, као и Вкусите (такође став из Литургије) у извођењу хора Опленац из Тополе под управом диригента Марије Ракоњац.Председник жирија била је Весна Шоуц.

Награду за драмско стваралаштво "Град театар" за 2012. годину припала је композитору Зорану Ерићу. У образложењу жирија се између осталог каже да је "Зоран Ерић један од композитора који је маркантно обележио најпознатије продукције "Града театра" Будва својом сценском музиком, као што су Бановић Страхиња, Сан летње ноћи, Каролина Нојбер, Антигона у Њујорку и Кањош Мацедоновић. Зоран Ерић је, у сарадњи са редитељима, својим осведоченим даром и оригиналношћу, али увек у складу са суштином представе, дао значајан допринос позоришном догађају". Жири је радио у саставу: Мани Готовац, театролог из Хрватске, Ненад Вуковић, театролог из Црне Горе и Јован Ћирилов, театролог из Србије.

На 41. Софест филмском фестивалу, одржаном у Сопоту од 2. до 4. јула 2012. године, композитор Иван Бркљачић, доцент на Катедри за музичку теорију ФМУ, добио је награду за најбољу оригиналну музику, компоновану за филм Устаничка улица. На истом фестивалу Устаничка улица је добила Гранд при за најбољи филм.

Page 20: TREPTAJ 9

20

На 61. ARD International Music Competition 2012, одржаном у Минхену од 6. до 21. септембра, Друго место у категорији Кларинет, припало је Стојану Кркулеском заједно са још двоје такмичара (Sergey Eletskiy, Русија и Annelien Van Wauwe, Белгија). На овом, једном од најзначајнијих такмичења за извођаче на дувачким инструментима, ове године није додељена ни Прва ни Трећа награда, али је поред заузетог другог места Стојан Кркулески освојио и највећи број гласова публике.

Енике Герег

На острву Порос (Грчка) од 21. августа до 1. септембра 2012, одржана је 4. међународна летња клавирска академија Порос 2012. У оквиру Академије учествовале су Енике Герег

(студент 2. године докторских студија) и Ноеми Герег (студент завршне године докторских студија), обе у класи ред. проф. Нинослава Живковића. У конкуренцији од 80 учесника обе су награђене наградама стручног жирија и публике. Прва награда стручног жирија (састављеног од 13 професора, руководилаца мајсторских курсева у оквиру Академије) додељена је Енике Герег, која ће имати неколико концертних наступа током следеће сезоне у оквиру летњих фестивала на Сицилији (Италија), а Прву награду публике (у

новчаном износу) освојила је Ноеми Герег.

Ноеми Герег

Овогодишњи добитник награде "Миле Недељковић" за најбољу књигу из области савремене фолклористике је др Сања Радиновић. Ова награда вреднује студије које се баве проучавањем етнологије и антропологије, етномузикологије и народне књижевности, а додељује је Удружење грађана “Баштина и будућност – Аранђеловац 1859“. Жири који чине академик Петар Влаховић, проф. др Ненад Љубинковић (председник), др Јелена Јовановић, др Бранко Златковић и Јасна Бјеладиновић-Јергић сматра да књига Сање Радиновић Облик и реч (Закономерности мелопоетског обликовања српских народних песама као основ за методологију формалне анализе), у издању Факултета музичке уметности у Београду (2011), представља својеврсни допринос у начину проучавања српске музичке народне традиције.

Page 21: TREPTAJ 9

21

Награда “Миле Недељковић“ уручена је крајем септембра у Аранђеловцу, када је додељена и повеља “Миле Недељковић“ за животно дело проф. др Драгославу Девићу за изузетне резултате у проучавању српске традиционалне музичке културе.

Камерни дуо Ad libitum Софија Томић, виолина и Миодраг Ђорђевић, хармоника из класе ред. проф. Зорице Ћетковић, током септембра су освојили 4. место на међународном такмичењу камерних ансамбала у Италији (Castelfidardo). Овај дуо је учествовао и на фестивалу Euro-Med. Youth Music Expo 2012 на Кипру.

Повељу Стефан Првовенчани, 19. Рашких духовних свечаности, која се додељује за изузетан допринос култури Србије, добила је ове године Исидора Жебељан. Свечаности су одржане од 16. до 19. августа 2012. године.

Годишња награда УМУС-а за животно дело припала је кларинетисти Анти Гргину. Одлуку о добитницима награда жири, којим је председавала Снежана Николајевић, донео је једногласно. У образложењу се наводи да је Гргин дуги низ година провео као први кларинетиста Београдске филхармоније "обојивши меким, топлим звуком многа симфонијска извођења", а такође се истиче и значајан композиторски опус овог музичара. Ова награда се додељује сваке године поводом дана Удружења музичких уметника Србије.

Page 22: TREPTAJ 9

22

IN MEMORIAM

ВИКТОР ЈАКОВЧИЋ

(19312012) Виктор Јаковчић је рођен 1931. године у Загребу. Музичко образовање започео је 1941. године у Музичкој школи Ватрослав Лисински у Загребу, а 1945. уписује студије на Конзерваторијуму у Загребу (у класи Антонија Јанигра). Године 1951. уписује Академију Санта Чечилија у Риму (класа Е. Маинардиа) где остаје до 1953. године. Годину дана касније, 1954, уписује се на Национални конзерваторијум у Паризу (класа А. Наваре), где је 1959. године дипломирао. За време студија у више наврата је учествовао на летњим курсевима виолончела на Академији Киђијана у Сијени (у класама Г. Касадоа и А. Наваре) и летњим курсевима камерне музике (у класи Квинтето Киђијано). По повратку у земљу изабран је за доцента на Музичкој академији у Загребу, а 1960. бива изабран за доцента на Музичкој академији у Београду, и у то звање реизабран 1965. године. За ванредног професора је изабран 1970. и 1975. године, а у звање редовног професора ступа 1980. године. Уметничка делатност В. Јаковчића датира из његових студентских дана, када је као солиста свирао концерте Вивалдија и Сен-Санса уз пратњу оркестра (М. Хорват). Прве реситале имао је у Италији 1951. године а касније је имао солистичке концерте у свим већим градовима у земљи као и у иностранству (Италија, Француска, Мађарска, Румунија, Немачка, Шпанија). Снимао је за радио и телевизију у земљи и иностранству, а реализовао је и две грамофонске плоче за ПГП РТС. Као камерни музичар, најпре је, као студент свирао у трију са Ј. Климом и Ј. Мурајем, а затим у Квартету Радио Загреба у саставу Пинкава, Вајланд, Пасађо, Јаковчић (1950, 1951). Године 1963. оснива заједно са Андрејом Прегером и Александром Павловићем "Београдски трио", са којим је гостовао у 17 земаља Европе и Америке и одржао преко 500 концерата (турнеја у СССР и Енглеској, 7 концерата у Канади...). Виктор Јаковчић је имао и значајну педагошку делатност. До његовог одласка у пензију 1996. године, у његовој класи је дипломирао велики број студената који су постигли значајне резултате као студенти али и као солисти и чланови значајних камерних ансамбала и оркестара. Многи од њих су се и сами определили за педагошки рад. Као истакнути стручњак за виолончело В. Јаковчић је био активан у многим жиријима републичких, савезних и међународних текмичења. В. Јаковчић је био члан Удружења музичких уметника и Удржења музичких педагога. Умро је 1. августа 2012. године.

ИВАНКА СИМОНОВИЋ СЕКВИ (19222012) Иванка Симоновић Секви је рођена 1922. године у Сремским Карловцима. Основну школу је похађала у Новом Саду где је у 3. разреду започела учење клавира код Терезе Фрајнд и Рихарда Шварца, и већ као ученица јавно наступала. У Новом Саду започиње и гимназију али по избијању рата 1941. године прелази са породицом у Београд где је положила матуру у Трећој женској гимназији. Исте године, након положеног пријемног испита, уписује Музичку академију у класи клавира професора Ћирила Личара. По завршетку студија 1948. године постављена је за професора клавира у новосадској музичкој школи Исидор Бајић, али упоредо са педагошким радом посвећује се и извођачкој делатности. На београдску Музичку академију долази 1958. године на место стручног сарадника, а 1974. прелази у статус вишег стручног сарадника. Како је показала посебан афинитет према музици старих мајстора, определила се за студије чембала на Конзерваторијуму Бенедето Марчело у Венецији, где је, у класи Еђиде Ђордани Сартори, дипломирала 1964. године. Те године започиње њена изванредно плодна активност чембалисткиње са на десетине реализованих концерата у земљи и иностранству и бројним снимцима за радио и телевизију. На њеном репертоару налазила су се дела од италијанских и шпанских барокних мајстора преко француских клавсениста до енглеских вирџиналиста. Бах заузима ипак најзначајније место на њеном репертоару. Године 1976, тадашња Самоуправна интересна заједница културе Београда (СИЗ за културу Београда) додељује јој новчану награду и признање за "Најбоље остварење" у 1975. години за Вече Скарлатијевих соната. У јануарау 1978. одржала је солистичке концерте у више градова на Сицилији. За све то време Иванка Симоновић Секви се предано бави и педагогијом настојећи да код свих својих студената развије љубав према клавиру и музици, нарочито негујући познавање технике и стила. Била је члан Удружења музичких уметника од 1948. године. Иванка Симоновић Секви је умрла 5. септембра 2012. године.

Page 23: TREPTAJ 9

23

МИЛАН РАНКОВИЋ (1932-2012)

Милан Ранковић је рођен 5. јануара 1932. године у Београду.

Од 1964. до 1973. предавао је Основе науке о друштву и Социологију уметности у звању ванредног професора ФМУ. Био је заменик министра културе Србије (1973-1976) и министар културе Србије (1988-1991). Објавио је више од 40 књига, бројне студије, критике и есеје у домаћим и иностраним часописима.

Преминуо је 31.јула 2012. године у Београду.

НОВА ИЗДАЊА ФМУ Роксанда Пејовић:Музички писци у Београду. Музички живот друге половине XX века – есеисти и критичари старије генерације (од Петра Коњовића до Оскара Данона) Уредник Весна Микић

Роксанда Пејовић: Драгутин Гостушки. Комплексно посматрање музике: критичари, есејисти и естетичари Уредник Весна Микић

НОВО У БИБЛИОТЕЦИ ФМУ

КЊИГЕ

Adamičev zbornik, Ljubljana, Akademija za glasbo, 2004.

Alves, William, Music of the peoples of the world, Boston, Schirmer cengage learning, cop. 2010.

Aspects of teaching secondary music: perspectives on practice, London, Routledge, cop. 2002.

Caine, Barbara, Gendering European history, London, Continuum, 2000.

Čavlović, Ivan, Uvod u muzikologiju: i metodologija naučno-istraživačkog rada, Sarajevo, 2012.

Comparative musicology and anthropology of music: essays on the history of ethnomusicology, Chicago, The University of Chicago press, cop. 1991.

Conomos, Dimitri E., The late Byzantine and Slavonic communion cycle: liturgy and music, Washington, D. C., Dumbarton Oaks, cop. 1985.

Elliott, David J, Music matters: a new philosophy of music education, New York, Oxford University press, 1995.

Elliott, David J, Music matters: a new philosophy of music education, New York, Oxford University press, 1995.

Ethnicity, identity and music: the musical construction of place, Oxford, Berg, 1997.

Forte, Allen, The atonal music of Anton Webern, New Haven, Yale University press, cop. 1998.

Hatten, Robert S., Interpreting musical gestures, topics and tropes – Mozart, Beethoven, Schubert, cop. 2004.

Page 24: TREPTAJ 9

24

Hirsch, Foster, Kurt Weill on stage: from Berlin to Brodway, New York, Limelight edition, cop. 2002.

Howat, Roy, The art of French piano music : Debussy, Ravel, Faure, Chabrier, New Haven, Yale University press, 2009.

Katunac, Dragoljub, Velike godišnjice: Klavirski svet Franca Lista (1811–1886) povodom 200 godina od rođenja, s. l., Zemun art club, s. a.

Kingsbury, Henry, Music, talent and performance: a conservatory cultural system, Philadelphia, Temple University press, cop. 1988.

Kingsbury, Henry, Music, talent, and performance: a conservatory cultural system, Philadelphia, Temple University press, cop. 1988.

Learning to teach music in the secondary school: a companion to school experience, London, Routledge, 2007.

Lorković, R., Melita Lorković (+cd), Zagreb, Jakša Zlotar, 2012.

Marijan Lipovšek (1910–1995), Ljubljana, Akademija za glasbo, 2011.

Marković, Jelica V., Engleski za muzičare, Beograd, Građevinska knjiga, 2008.

McLean, Mervyn, Pioneers of ethnomusicology, Llumina press, 2006.

Merriam, Alan P., The anthopology of music, Northwestern, University press, 1964.

Tenzer, Michael (ed.), Analytical studies in world music, Oxford, Oxford University press, 2006.

Tenzer, Michael (ed.), Analytical studies in world music, Oxford, Oxford University press, 2006.

Morosan, Vladimir, Choral performance in pre-revolutionary Russia, Guilford, Musica Russica, cop. 1986.

Nercessian, Andy, Postmodernism and globalization in ethnomusicology: an epistemological problem, Lanham, The Scarecrow press, 2002.

Nešić, Dragana, Bežbanje bez vežbe: koncentracija i načini vežbanja za uspešno izvođenje muzike, Beograd, Beoknjiga, 2012.

Nettl, Bruno, The study of ethnomusicology: thirty-one issues and concepts, Urbana, University of Illinois press, 2005.

Nisbet, Alek, Snimanje i obrada zvuka, Beograd, Univerzitet umetnosti, 1990.

Ob stoletnici rojstva akademika Dragotina Cvetka (1911–1993), Ljubljana, SAZU, 2012.

Pavel Šivic (1908–1995), Ljubljana, Akademija za glasbo, 2009.

Peričić, Vlastimir, Vokalni kontrapunkt za srednje muzičke škole, sv. 1. (na Brajevom pismu)

Peričić, Vlastimir, Vokalni kontrapunkt za srednje muzičke škole, sv. 2. (na Brajevom pismu)

Petrović, Danica, Osmoglasnik u muzičkoj tradiciji Južnih Slovena, Beograd, Muzikološki institut, 1982.

Петровић, Радмила, Српска народна музика: песма као израз народног музичког мишљења, Београд, Музиколошки институт, 1989.

Pople, Anthony, Messiaen : Quatuor pour la fin du Temps, Cambridge, Cambridge University press, 1998.

Serdar, Aleksandar (prir.), Razvoj pijanističke tehnike, Podgorica, Muzički centar Crne Gore, 2012. (20 primeraka)

Štatkić, Rozalija, Jednoglasni diktati, Novi Sad, 2011.

Štatkić, Rozalija, Modalna melodika, Novi Sad, 2011.

Swanwick, Keith, Teaching music musically, London, Routledge, 2012.

The new (ethno)musicologies, Lanham, The Scarecrow press, 2008.

The psychology of music, Amsterdam, Academic press, 1999.

Tragom crnogorske muzičke baštine, Podgorica, CANU, 2012.

Turino, Thomas, Music as social life : the politics of participation, Chicago, The University of Chicago press, 2008.

Vida, Claude, History of A. E. C. 1953–1988, Angers, L’Association Europeenne des Conservatoires, 1996.

Women’s voices across musical worlds, Boston, Notheastern university press, 2004.

Worlds of music : an introduction to the music of the world’s peoples, Belmont, Schirmer cengage learning, cop. 2009.

Васиљевић, Зорислава М., Српско музичко благо, Београд, Просвета, 1996.

Јовановић, Владимир (прир.), Европска сведочанства о београдској Опери: гостовања од 1939. до 1969. године, Београд, Фото Футура, 1999.

Маринковић, Соња (ур.), Владо С. Милошевић: Традиција као инспирација: зборник радова са научног скупа, Бања Лука: Академија умјетности, 2012.

Пејовић, Роксанда, Есејисти и критичари: од Петра Коњовића до Оскара Данона, Београд, Факултет музичке уметности, 2010. (2 примерка)

Пејовић, Роксанда, Комплексно посматрање музике : Павле Стефановић [и] Драгутин Гостушки, Београд, Факултет музичке уметности, 2012.

Станковић, К., Диригент Војислав Илић: живот и стваралаштво, Ниш, Нишки културни центар, 2012.

Чанак, М., Математика и музика, Београд, Завод за уџбенике, 2009.

Шобајић, Драгољуб-Драган, Душан Трбојевић : портрет уметника, Нови Сад, Матица српска, 2003. (2 примерка)

CD/DVD

Stamenković, Dubravka: Iz radio emisije Kod dva bela goluba : In memoriam Dušan Trbojević, pijanista (Radio Beograd I program, 12.09.2011) [kopija]

Stamenković, Dubravka: Iz radio emisije Kod dva bela goluba : Enriko Josif i Vera Krstić (Radio Beograd I program, 14.03.2011), [kopija

Stamenković, Dubravka: Iz radio emisije Kod dva bela goluba : In memoriam Konstantin Babić (govore: K. Babić, M. Šujica-Babić, B. Suđić, Radio Beograd I program, 15.10.2009), [kopija

Page 25: TREPTAJ 9

25

Stamenković, Dubravka: Iz radio emisije Kod dva bela goluba : Legat Josipa Slavenskog (prva emisija; govore.: M. Živković i dr.; Radio Beograd I program, 07.11.2005), [kopija

Stamenković, Dubravka: Iz radio emisije Kod dva bela goluba : Slavenski – njegovi učenici i studenti (treća emisija; govore: M. Sajić i dr.; Radio Beograd I program, 11.05.2006), [kopija]

Katunac, Dragoljub: Velike godišnjice: 150 godina od rođenja K. Debisija (prilog uz knjigu), DVD [kopija

Antiphonarium Bratislavense IV (izv. Schola Gregoriana Bratislavensis, dir. M. Kolena), Martin: Slovak National Library, 2007 (Memoria Slovaciae), CD-ROM

Šuvaković, Miško: Video pojmovnik umetnosti i teorije 20. veka, Beograd : Orion Art, 2012, DVD

Škerjanc, Lucijan Marija...et.al.: Koncert za violinu i orkestar (izv. I. Ozim, violina; Orkestar Slovenačke filharmonije...et.al.; dir. S. Hubad...et.al), Ljubljana : Društvo slovenskih skladateljev, 2009 (2 CD)

Bosanskohercegovačka muzika V : koncertni zapis (N. Tunjić...et.al.; izv. A. Mušanović, klavir...et.al.), Sarajevo : Muzikološko društvo FBiH, 2008

Djela BiH. kompozitora u dijaspori : koncertni zapis (V. Ivanović...et.al; izv. O. Blentić, klavir...et.al), Sarajevo: Muzikološko društvo FBiH, 2007

Konkursna djela BiH kompozitora (S. Bukvić...et.al; izv. V. Smailović, violina...et.al.), Sarajevo: Muzikološko društvo FBiH, 2008

Grgin, Ante: Portrait (Ballad...; izv. Umetnički ansambl „Stanislav Binički“, Camerata Serbica; dir. D. Matić Marović), Montreux (Suisse): Marcophon, [s.a.], (2 CD)

Музика композитора – академика САНУ (Д. Јенко...и др.; Хор РТС-а... и др.; дир. К. Барановић... и др.), Београд : САНУ, Одељење ликовне и музичке уметности, 2011 (3 CD)

НОТЕ

Campbell, James: Symphonic Dances For Solo Snare Drum, [s.l.] , Inovative Percussion, 2011.

Bridge, Robert: After Tornado for Snare Drum Solo, New York, Kendor Music, 2006.

Markovich, Mitch: Stamina for Solo Snare Drum, Glenview, Creative Music, cop. 1966.

Markovich, Mitch: The Winner, Glenview, Creative Music, cop. 1966.

Markovich, Mitch: Tornado for Solo Snare Drum, Glenview, Creative Music, cop. 1966.

Ichiyanagi, Toshi: The Source for Solo Marimba, Tokyo, Schott, cop. 1991.

Miyake, Kazunori: Chain for Solo Marimba, Maasbree, Beurskens Muziekuitgeverij, s.a.

Abe, Keiko: Dream of the Cherry Blossoms, Frankfurt, Zimmermann, s.a.

Abe, Keiko: Frogs, Asbury Park, Studio 4 Music, cop. 1978.

Abe, Keiko: Michi, Ft. Lauderdale, Colla Voce, cop. 1979.

Abe, Keiko: Works for Marimba, Tokyo, Schott, cop. 1987.

Abe, Keiko: Works for Solo Marimba, [s.l.] , Xebec Music Publishing, cop. 1997.

Abe, Keiko: Michi Paraphrase for Solo Marimba, [s.l.] , Xebec Music Publishing, cop. 2009.

Burritt, Michael: Scirocco for Marimba, [s.l.] , Keyboard Percussion Publications, 2003.

Bach, J.S./Roderburg, C.: Suite G-Dur BWV 1007 für Marimba, [s.l.] , [s.n.] , [s.a.].

Bach, J.S./Roderburg, C.: Suite d-moll BWV 1008 für Marimba, [s.l.] , [s.n.] , [s.a.].

Bach, J.S./Roderburg, C.: Suite C-Dur BWV 1009 für Marimba, [s.l.] , [s.n.] , [s.a.].

Bach, J.S./Roderburg, C.: Suite Es-Dur BWV 1010 für Marimba, [s.l.] , [s.n.] , [s.a.].

Bach, J.S./Roderburg, C.: Suite c-moll BWV 1011 für Marimba, [s.l.] , [s.n.] , [s.a.].

Bach, J.S./Roderburg, C.: Suite D-Dur BWV 1012 für Marimba, [s.l.] , [s.n.] , [s.a.].

Glentworth, Mark: Gilbert's Got A New Blues for Vibraphone,

Wiener, Ruud: Six Solos for Vibraphone 1, Godermo, Rawi Percussion Publications, 1983.

Wiener, Ruud: Six Solos for Vibraphone 2, Godermo, Rawi Percussion Publications, 1981.

Wittiber, Benjamin: Morning Dance for Vibraphone Solo, Wiesloch, Bewimusic, 2009.

Wittiber, Benjamin: Three Solos for Vibraphone, Wiesloch, Bewimusic, 2007.

Briggs, Thomas: Duet for Marimba & Vibraphone, Greensboro, C. Alaiu Publications, cop. 1991.

Chabrier, E./Sejourne, E.: Bourree fantasque pour marimba duo, Clermont Ferraud, Alfonce Production, 2006.

Chopin, Frederic: Preludes Vol.1 for Vibraphone and Marimba, Hollywood, Erral Ruchipov Publications, cop. 1997.

Friedman, D./Samuels, D.: Carousel, [s.l.] , Future Passed Music, cop. 1985.

Friedman, David: Nyack, [s.l.] , Future Passed Music, cop. 1985.

Gileadi, Michael: Suite for two marimbas , Columbus, Permus, cop. 1981.

Houllif, Murray: Conversations for Vibra and Marimba, Columbus, Permus, cop. 1978.

Kovins, David: Gypsy Carnival for Mallet Duet, Delevan, Kendor music, cop. 2001.

Leth, Max: I can see in your eyes f. Marimba and Vibra, Van Nuys, Studio 4 Productions, cop. 1993.

Leth, Max: Mallet Waltz for Marimba and Vibra, Van Nuys, Studio 4 Productions, cop. 1993.

Leth, Max: Recardo for Vibraphone and Marimba, Van Nuys, Studio 4 Productions, cop. 1995.

Page 26: TREPTAJ 9

26

Piazzolla, Astor/Super, K.: Tango Suite First Movement, Everett, Honeyrock, cop. 1998.

Piazzolla, Astor/Super, K.: Tango Suite Second Movement, Everett, Honeyrock, cop. 1992.

Piazzolla, Astor/Super, K.: Tango Suite Third Movement, Everett, Honeyrock, cop. 2001.

Ravel, Maurice: Bolero for Marimba Duo, Oslo, Nolsk Musikforlag, cop. 2008.

Samuels, Dave: Sunset Glow, [s.l.] , [s.n.] , cop. 1985.

Sejourne, Emmanuel: Departures for Marimba Duo, Tienen, Europe Publications, cop. 2006.

Sejourne, Emmanuel: Losa for Vibra & Marimba Duo, Everett, Honeyrock, cop. 2002.

Steiner, Gitta: Duo for Vibraphone and Marimba, Somers, Somers music publications, cop. 1987.

Tsubonoh, Katsuhiro: Fantom Fire for two Marimbas, Japan, Japan Federation of composers, [s.a.].

Wiener, Ruud: Blue Tango for Marimba & Vibes, [s.l.] , Rawi Percussion Publications, cop. 1998.

Wiener, Ruud: My Spanish Past for Marimba and Vibraphone, [s.l.] , Rawi Percussion Publications, cop. 1998.

Yeager, Steve: Bachannova for Vibra & Marimba Duet, St. Paul, Windfall Music, cop. 1996.

Benetti, Didier: Percuria pour 2 percussionnistes, Paris, Gerard Billaudot, cop. 2006.

Fambrough, Gene: Three Cycles for accompanied snare drums (Book + Cassette), [s.l.] , Collected edition, cop. 1994.

Franke, Bernd: 3 x Virtuoses für 2 x 1 Schlagzeuger (2 Spieler), Leipzig, Deutscher Verlag fur Musik, [s.a.].

Houllif, Murray: Legends of Percussion Duet Edition, Delevan, Kendor Music, cop. 1996.

Hummel, Bertold: Fünf Szenen für 2 Schlagzeuger (Duo concertante), Frankfurt, Zimmermann, cop. 1976.

Istvan, Miloslav: Capriccio für Vibra, Marimba und Percussion, Praha, Barenreiter, 2004.

Koshinski, Gene:As One for Percussion Duet, Everett, Honeyrock, cop. 2007.

Norgard, Per: Re-Percussion for two percussion players, Copenhagen, Wilhelm Hansen, [1992].

Pagel, Sebastian: El baile del diablo for Vibraphone & Drumset, Kronshagen, Zegap Verlag, cop. 1999.

Pape, Andy: CaDance for 2 Percussionists, [Kobenhavn] , Edition S – music sound art, 1998.

Siegel, Wayne: Savanna for Percussion Duo, Oslo, Norsk Musikforlag, cop. 2007.

Beck, John: Episodes for Percussion Trio, Centyry City, Wimbledon Music, cop. 1981.

Gauger, Tom: Round Trip for Trio, Brookline, T. Gauger, cop. 1989.

Marinov, Albert: Collage for Percussion Trio, Luxembourg, Edition Axent, cop. 2001.

Kopetzki, Eckhard: Marimba Music, Sulzbach-Rosenberg, conTakt Musikverlag, cop. 2001.

Moore, J. David: Skins for Percussion-Trio, Ft. Lauderdale, Plymouth Music, cop. 1991.

Thärichen, Werner: Schlagzeug-Trio op.52, Berlin, Boter Bock, cop. 1970.

Streicher, Ludwig: Mein Musizieren auf dem Kontrabaß, Wien, Doblinger, cop. 1977.

Milhaud, Darius: Salade, ballet, for voice and piano, Paris, Hengel, cop. 1924.

Milhaud, Darius: Malheurs D'Orphee, Paris, Hengel, 1993.

Milhaud, Darius: Train Bleu, za klavir, Paris, Hengel, cop. 1924.

Milhaud, Darius: Le Boeuf sur le Toi, ballet, Paris, Eschig, 2011.

Poulenc, Francis: Cinq Poèmes de Paul Éluard pour voix & piano, Paris, Durand, cop. 1935.

Poulenc, Francis: Tel jour, telle nuit neuf mélodies sur des poèmes de Paul Éluard, Paris, Durand, cop. 1937.

Poulenc, Francis : Le Bestiaire ou Cortège d'Orphée, Six chants, Paris, Eschig, cop. 1920.

Mozart, Wolfgang Amadeus: Piano Concerto D minor KV 466, Kassel, Barenreiter, [Urtext 2006].

Mozart, Wolfgang Amadeus: Piano Concerto C major KV 467, Kassel, Barenreiter, [Urtext 2006].

Mozart, Wolfgang Amadeus: Piano Concerto A major KV 488, Kassel, Barenreiter, [Urtext 2006].

Mozart, Wolfgang Amadeus: Piano Concerto C minor KV 491, Kassel, Barenreiter, [Urtext 2008].

Mozart, Wolfgang Amadeus: Violin Concerto B-flat major KV 207, Kassel, Barenreiter, [Urtext 1986].

Mozart, Wolfgang Amadeus: Violin Concerto G major KV 216, Kassel, Barenreiter, [Urtext 2008].

Mozart, Wolfgang Amadeus: Quartets for Flute, Violin, Viola and Violoncello, Kassel, Barenreiter, [Urtext 2006].

Jesper Bøje Christensen: 18th century continuo playing : a historical guide to the basics, Kassel, Barenreiter, cop. 2002.

Martinu, Bohuslav: Promenades (1940). (4 Settings for 3 Instruments). For Flute, Violin, Harpsichord/Piano, Kassel, Barenreiter, cop. 2010.

Гаврилин, В. А, Первая немецкая тетрадь, Санкт Петербург, Композитор, 2007.

Гаврилин, В. А, Русская тетраь, Санкт Петербург, Композитор, 2006.

Гаврилин, В. А, Песни, баллады, романсы, Санкт Петербург, Композитор, 2008.

Beethoven, Ludwig van: Sonatina e variazioni, Budapest, Editio Musica, cop. 1977.

Poulenc, Francis: Cocardes pour voix & ensemble instrumental, Paris, Max Eschig, cop. 1966.

Milhaud, Darius: Catalogue de fleurs, pour voix & ensemble instrumental (vm), Paris, Durand, cop. 1923.

Scelsi, Giacinto : Hyxos, Paris, Salabert, cop. 1987.

Milhaud, Darius: Scaramouche, Paris, Salabert, cop. 1937.

Edmund Neupert: 33 Etuden, Leipzig, Wilhelm Hausen, cop. 1910.

Paert, Arvo: Fratres, Wien, Universal Edition, cop. 2008.

Paert, Arvo: Te Deum, Wien, Universal Edition, cop. 1984.

Weill, Kurt : The Threepenny Opera, Wien, Universal Edition, cop. 2000.

Weill, Kurt: The Threepenny Opera (Die Dreigroschenoper), Study Score, Wien, Universal Edition, cop. 1928.

Weill, Kurt : Weill der protagonist, Vocal Score op. 15, Oper in 1 Akt, Wien, Universal Edition, cop. 1926.

Milhaud, Darius: Abandonment of Ariadne, Wien, Universal Edition, cop. 1928.

Rihm, Wolfgang: Gesungene Zeit Instrumentation: for Violin and Orchestra, Wien, Universal Edition, cop. 1992.

Page 27: TREPTAJ 9

27

Marić, Ljubica: The threshold of dream : cantata for soprano, alto, narrator and chamber orchestra, Kassel, Furore verlag, [s.a.].

Marić, Ljubica: Song for the flute, Kassel, Furore verlag, cop. 2010.

Marić, Ljubica: The wondrous milligrame, Kassel, Furore verlag, cop. 1998.

Marić, Ljubica: Klaviermusik II, Kassel, Furore verlag, cop. 1998.

Marić, Ljubica: Sonata fantasia for violin solo, Kassel, Furore verlag, cop. 1998.

Marić, Ljubica: Invocation : für Kontrabaß und Klavier, Kassel, Furore verlag, [s.a.].

Marić, Ljubica: Torso : for violin, cello and piano, Kassel, Furore verlag, cop. 1998.

Marić, Ljubica: Klaviermusik I, Kassel, Furore verlag, cop. 1998.

Marić, Ljubica: Music for orchestra, Kassel, Furore verlag, cop. 1998.

Hindemith, Paul: Hir und zuruck, Mainz, Schott, cop. 1955.

Grgin, Ante: Sonata : oboe & piano, Crans-Montana, EMR, [s.a.].

Grgin, Ante: Sonata : bassoon & piano, Crans-Montana, EMR, [s.a.].

Grgin, Ante: Sonata : flute & piano, Crans-Montana, EMR, [s.a.].

Grgin, Ante: Sonata : F horn & piano, Crans-Montana, EMR, [s.a.].

Grgin, Ante: Sonata : trumpet (Bb + C) & piano, Crans-Montana, EMR, [s.a.].

Grgin, Ante: Sonata : solo clarinet & piano, Crans-Montana, EMR, [s.a.].

Page 28: TREPTAJ 9

28

Трептај излази 3 пута годишње Уредници: Наташа Даниловић и Милица Ерић

Дизајн и техничко уређење: Наташа Даниловић и Милица Ерић За издавача: проф. др Дубравка Јовичић

Издавач: Факултет музичке уметности, Краља Милана 50, Београд Штампа: Стазе, Београд

[email protected], [email protected], [email protected] http://www.fmu.bg.ac.rs