Scenariusz lekcji matematyki : Wyrażenia algebraiczne kl. I gimnazjum Autor: mgr Beata Senka Nauczycielka matematyki w Zespole Szkół nr 1 w Pile SCENARIUSZ LEKCJI Temat: Powtórzenie wiadomości z działu: Wyrażenia algebraiczne Klasa: Id Czas trwania: 45 minut Data: 7.04.2010r Nauczyciel: Beata Senska Cel ogólny: Utrwalenie wiadomości i umiejętności związanych z wyrażeniami algebraicznymi. Cele operacyjne - uczeo potrafi: zapisad symbolicznie proste wyrażenia algebraiczne (połowa liczby, kwadrat i sześcian liczby, liczba podwojona i potrojona); uprościd wyrażenia będące iloczynami, ilorazami i potęgami jednomian potrafi podstawid do danego wyrażenia algebraicznego w miejsce zmiennych ich wartości liczbowe, stosowad prawa działao i kolejnośd wykonywania tych działao w zapisie z nawiasami i bez, przeprowadzid redukcję wyrazów podobnych w dowolnej sumie algebraicznej, zapisad obwód dowolnego wielokąta w postaci wyrażenia algebraicznego, jeżeli boki są podane w postaci jednomianów, odróżnid poszczególne wyrażenia od siebie (suma algebraiczna, różnica algebraiczna, iloczyn algebraiczny, iloraz algebraiczny) Metody pracy: - samodzielna z kartami pracy - gra dydaktyczna - domino
7
Embed
Temat: Powtórzenie wiadomości z działu: Wyrażenia algebraicznesp3.pila.pl/pliki/publikacje/wyrazenia.pdf · Załącznik nr 2 DOMINO Z WYRAŻENIAMI ALGEBRAICZNYMI START podwojony
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Scenariusz lekcji matematyki : Wyrażenia algebraiczne kl. I gimnazjum
Autor: mgr Beata Senka
Nauczycielka matematyki w Zespole Szkół nr 1 w Pile
SCENARIUSZ LEKCJI
Temat: Powtórzenie wiadomości z działu: Wyrażenia algebraiczne
Klasa: Id
Czas trwania: 45 minut
Data: 7.04.2010r
Nauczyciel: Beata Senska
Cel ogólny:
Utrwalenie wiadomości i umiejętności związanych z wyrażeniami algebraicznymi.
Cele operacyjne - uczeo potrafi:
zapisad symbolicznie proste wyrażenia algebraiczne (połowa liczby, kwadrat i
sześcian liczby, liczba podwojona i potrojona);
uprościd wyrażenia będące iloczynami, ilorazami i potęgami jednomian
potrafi podstawid do danego wyrażenia algebraicznego w miejsce zmiennych ich
wartości liczbowe,
stosowad prawa działao i kolejnośd wykonywania tych działao w zapisie z nawiasami i
bez,
przeprowadzid redukcję wyrazów podobnych w dowolnej sumie algebraicznej,
zapisad obwód dowolnego wielokąta w postaci wyrażenia algebraicznego, jeżeli boki
są podane w postaci jednomianów,
odróżnid poszczególne wyrażenia od siebie (suma algebraiczna, różnica algebraiczna,
iloczyn algebraiczny, iloraz algebraiczny)
Metody pracy:
- samodzielna z kartami pracy
- gra dydaktyczna - domino
- dwiczeniowa
Formy pracy:
- praca z całą klasą
- indywidualna
- praca w grupach
Środki dydaktyczne:
- karteczki z zadaniami
- krzyżówka dydaktyczna
- gra dydaktyczna – domino z wyrażeniami algebraicznymi
Przebieg lekcji:
1. Czynności organizacyjne: powitanie i sprawdzenie obecności.
2. Sprawdzenie zadania domowego.
3. Realizacja tematu.
a) przypomnienie podstawowych pojęd dotyczących powtarzanego działu
b) indywidualne rozwiązanie KRZYŻÓWKI. Litery w zaznaczonej kolumnie utworzą pierwszy
wyraz hasła. (zał. 1.)
c) podział klasy na czteroosobowe grupy. Rozegranie w grupach gry dydaktycznej DOMINO
Z WYRAŻENIAMI ALGEBRAICZNYMI. Grę rozpoczynamy układając pierwszy element domina z
napisem START. Gracze kolejno dokładają następne elementy dopasowując tak, aby
sąsiadowały ze sobą równe wyrażenia. Gra kooczy się w momencie ułożenia ostatniego
elementu domina z napisem META. Litery na kostkach domina czytane od STARTU do METY
utworzą kolejne wyrazy hasła. (zał.2.)
d) Napisanie na tablicy powstałego hasła: LICZBA JEST ISTOTĄ WSZYSTKICH RZECZY. Zdanie
to wypowiedział Pitagoras z Samos - grecki matematyk i filozof.
e) rozwiązywanie przy tablicy zadao losowanych przez uczniów.(zał.3.)
4. Podanie pracy domowej – zad. 18/ str.148
5. Podsumowanie. Ocena najbardziej aktywnych uczniów.
Załącznik nr 1
KRZYŻÓWKA
1)
2)
3)
4)
5)
6)
1) Wyrażenie algebraiczne będące sumą jednomianów.
2) Składa się z liczb, liter lub iloczynu liczb i liter.
3) Uporządkowanie wyrazów podobnych.
4) Litera występująca w wyrażeniu algebraicznym.
5) Wyrazy …., które można do siebie dodad lub od siebie odjąd.