PROIECT DIDACTICANOTIMPURILEED:COSTACHE ECATERINANIVEL II
CATEGORIA DE ACTIVITATE: EXTINDERE
MIJLOACE DE REALIZARE: ANOTIMPURILE-TEATRU EXPERIMENTAL
TIPUL ACTIVITATII: EVALUARE
SCOP: consolidarea/verificarea cunostintelor copiilor despre
anotimpuri prin stimularea celor cinci analizatori: vizual,
auditiv, tactil, olfactiv, chinestezic;recunoasterea si denumirea
schimbarilor/transformarilor din mediul inconjurator, cat si a
momentului in care acestea se produc.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
-sa identifice caracteristicile anotimpurilor, culoarea si
mirosul acestora
-sa recunoasca/denumeasca/descrie fenomene ale naturii si
momentul producerii lor (ploaie,curcubeu, vant, ninsoare, inghet,
fulger, trasnet)
-sa fie capabili sa execute lucrari plastice si practice
inspirate din natura, valorificand deprinderile, abilitatile
insusite anterior-sa foloseasca in realizarea lucrarilor materiale
diferite, combinandu-le
MATERIAL DIDACTIC:
1.Materiale necesare teatrului experimental:
Pentru anotimpul iarna:
-imbracaminte specifica
-felinare
-hartie alba pentru (bulgari de zapada)
-folie celofan
-cuburi de gheata (pt. Gheata)
-confeti, vata, polistiren (pt. Fulgi)
-crenguta de brad
Pt.anotimpul Primavara:
-fire de matase, iarba cosita, umbrelute verzi (pt. fire de
iarba)
-nori de ploaie
-curcubeu
-costum ghiocel
-stropitoare
-parfum de flori( lacrimoare)
Anotimpul Vara--valuri din saten albastru/ fasii de nailon
albastre
-soare-glob+ veioza-spice de grau si maci
-nisip
-galetusa cu forme
-scoici
Pentru anotimpul toamna:
-nori de toamna
-frunze uscate
-crengi cu frunze uscate
-uscator de par-vantul toamnei
-umbrelute in culorile toamnei
CD-fond muzical sincronizat cu utilizarea materialelor
CD din colectia Sunetele naturii
2. MATERIALE NCESARE PENTRU LUCRAREA COLECTIVA:
Folie celofan
Plansa carton
Hartie glasata
Foarfece
Pasta de dinti
Materiale refolosibile
Precizare: toate materialele vor fi realizate in activitati
anterioare, in aceasta activitate lele vor fi doar asamblate
METODE?PROCEDEE DIDACTICE:
Invatarea prin descoperire
Conversatia
Demonstratia
Stimularea tuturor analizatorilor, pe tot parcursul activitatii,
muzica/sunetele/zgomotele vor fi adaptate la diverse
situatiiNOTA:
Pe parcursul unei astfel de activitati (teatru experimental)
copiii sunt lasati sa se desfasoare, nu se va atrage atentia , nici
o clipa, cu privire la comportamentul acestoraNr
crtEvenimentul
didactic Continutul stiintificStrategii didacticeEvaluare
1.Organizarea
grupei-Pregatirea salii de grupa si a copiilor pentru
desfasurarea activitatii in conditii optime.
-Aerisirea salii de grupa
-Aranjarea mobilierului
-Pregatirea materialului didactic
-Intrarea copiilor in sala si ocuparea locurilorSe pregatesc
pentru a participa la un spectacol de teatrufrontal
2.Captarea
atentieiIntroducerea in activitate o voi face prin utilizarea
metodei teatru experimental: E iarna! Ger, frig, intuneric.Lumina
vine de la felinar.Flacara parca e tot mai mare si incearca sa
alunge puterea infricosatoare a noptii.Dar vine dimineata, copiii
ies la joaca, frigul nu-i impiedica.Incep sa se joace cu fulgii,
apoi, dupa ce zapada se asterne, fac bulgari de zapada, arunca la
tinta cu ei.O alta bucurie a iernii e gheata. Ce bine e la
patinoar! Dar, cand se incalzeste gheata se topeste, se
topeste....La fel si zapada si.....incetisor scot capul de sub
plapuma de nea ghioceii sitimide, la inceput, firicele de
iarba.
Ploua.Cand nu este destula ploaie copiii ajuta plantele sa
creasca stropindu-le cu stropitoarea.De multe ori dupa ploaie apare
curcubeul. Ce minunat e!
Soarele e tot mai puternic, razele sale ajuta fructele sa se
coaca. Se apropie vacanta mare.
Ce dor mi-a fost de ea! Mergem la mare sa adulmecam briza marii,
sa ne jucam cu nisipul fierbinte, sa inotam racorindu-ne printre
valurile albastre.Putem merge la munte, sa respiram aer curat si
sanatos, sa ne adapostim de canicula la umbra padurii.Dar trece
vara si vin iar ploile reci, vanturile puternice. Natura incepe sa
se ofileasca,
soarele e parca tot mai departe; vantul imprastie frunzele
uscate ce au capatat culoarea curcubeului demult uitat.
Cu toate ca ploua, mai vezi trecatori scutindu-se sub umbrele,
indragostiti de viata, de natura, chiar de ploaie,de cerul
pastelat, de atatea minuni cate sunt pe pamant..Copiii participa la
activitate cooperand si avand reactii potrivite la solicitarile
educatoarei
Frontal
3.Reactualizarea cunostintelorEste iarna, frig, intuneric.Se
vede doar lumina felinarului(stimulare vizuala/auditiva) care parca
e tot mai mare si incearca sa alunge puterea intunericului/noptii.E
dimineata. Copiii ies la joaca(stimul tactil, vizual, chinestezic,
auditiv)
Bucuriile iernii sunt multe. Ce bine e la patinoar!(stimuli
vizuali, tactili, chinestezizci, auditivi).Gheata e lucioasa,
alunecoasa dar can vine caldura se topeste, se tooooopeste...Cei
care nu se sperie de zapada si gheata sunt ghioceii si firele de
iarba.
Ploaia de primavara e scurta, iar dupa ea apare, de obicei,
curcubeul.
Cand nu ploua, copiii ajuta plantele sa creasca stropindu-le cu
apa din stropitoare.
Razele soarelui sunt tot mai calde. Se coc fructele, vine
vacanta mare.
Mergem la mare/munte.
Interesante sunt cararile vacantei!
Mergem la mare sa adulmecam briza marii, sa ne jucam cu nisipul
fierbinte, sa inotam racorindu-ne printre valurile albastre.Putem
merge la munte, sa respiram aer curat si sanatos, sa ne adapostim
de canicula la umbra padurii.
Dar trece vara si vin iar ploile reci, vanturile puternice.
Natura incepe sa se ofileasca,
soarele e parca tot mai departe; vantul imprastie frunzele
uscate ce au capatat culoarea curcubeului demult uitat.
Cu toate ca ploua, mai vezi trecatori scutindu-se sub umbrele,
indragostiti de viata, de natura, chiar de ploaie,de cerul
pastelat, de atatea minuni cate sunt pe pamant..Care sunt
caracteristicile anotimpurilor?
Iarna: ziua e mai scurta, afara e frig, ninge si ingheata.
Primavara: zapada/gheata se topesc, apar ghioceii si firicelele
de iarba, vin pasarile calatoare, dupa ploaie apare curcubeul.
Vara:se coc fructele, este vacanta, mergem la munte/mare, facem
plaja, innotam,cautam scoici, ne plimbam
Toamna: frunzele se usuca si cad, ploile sunt mai reci,se culeg
roadele .
Care sunt mirosurile anotimpurilor?
Iarna: are miros de zapada, rece, fum, brad
Primavara: iarba, flori (lacrimioare)
Vara: fan cosit, flori, nisip fierbinte
Toamna: frunze uscate, fructe, must
Care sunt culorile anotimpurilor?
Primavara-verde
Vara-galben
Toamna-portocaliu, maro- roscat
Iarna- alb
Copiii urmaresc lumina felinarului (stimulare vizuala)Stimularea
tactil-chinestezica se realizeaza concomitent prin pipairea
fulgilor;tari, pufosi,moi ca de catifea;
confeti;
prin pipairea /mototolirea colilor albe ce au fost racite in
prealabil-realizarea bulgarilor
Stimularea auditiva prin interpretarea cantecului Ninge cu fulgi
mari;prin ascultarea fosnetului facut de hartie la mototolire,
asemanator cu scartaitul zapezii
Stimularea vizuala:
observarea fulgilor albi care cad dintr-un nor gri
Invatarea prin cooperare:
interpretarea cantecului in cadrul jocului cu hartia
mototolita(bulgarii de zapada)
Invatarea prin cooperare
Stimularea vizuala prin observarea
ghetii/patinoarului,transformarile apei( apa-gheata)
Stimulare tactil-chinestezica:
pipairea foii de celofancare la atingere produce un sunet
asemanator spargerii ghetii, pipairea cuburilor de gheatareci,
copii simt/vad cum se transforma gheata in apa
Stimulare auditiva:
Anotimpurile de Vivaldi, auditie
Invatarea prin cooperare:
schimb de impresii in momentul transformarilor cuburilor de
gheata
Invatare prin cooperare:
in ritmul muzicii apar doi copii costumati in ghiocei
Stimulare tactil-chinestezica: pipaie firele de iarba
Stimulare vizuala: observa pasarile, verdele crud al ierbii
Stimulare auditiva:
asculta ploaia scurta de primavara, ciripitul pasarilor, imita
ciripitul pasarelelor
Stimularea chinestezica: copiii simt picaturile de
ploaie/asculta ropotul ploiiStimularea vizuala: observarea
norisorului gri,a curcubeului
Invatarea prin cooperare: copiii se ascund sub umbrele, apoi se
joaca cu minunatul curcubeu
Invatarea prin cooperrare
Stimulare vizuala
Copiii observa cum rasar florile si firicelele de irba(umbrele
verzi si colorate) ;ei stiu ca ele nu pot trai fara apaDeschiderea
umbrelelor simbolizeaza /sugereaza;
rasarire/crestere/iInflorire..
Stimulare vizuala
Copiii observa soarele(veioza acoperita de un glob)
Stimulare chinestezica: simt tot mai puternic caldura, asculta
melodia Vara(Vivaldi)
Stimulare olfactiva: simt mirosul marii, al padurilor de
brazi
Stimulare tactil-chinestezica:
pipaie nisipul, scoicile, aud valurile marii
Stimulare vizuala: vad si inoata in valurile marii(panza de
saten albastra); se adapostesc la umbra bradului
Stimulare vizuala:
caderea frunzelor-efect realizat prin suflare cu un uscator de
par camuflat de un nor de vant.
Stimulare tactil-chinestezica:
pipaie frunzele uscate, simt vantul puternic
Stimulare auditiva: vajaitul vantului
Stimulare chinestezica:
simt ploaia rece de toamna, picaturile de ploaie
Stimulare vizuala:
observa umbrelele pictate in culorile toamnei;
urmaresc cu privirea miscarile de rotatie ale acestora.
Stimulate auditiva:
Aud/asculta zgomotul picaturilor de ploaie, a tunetului; se
zgribulesc si se ascund sub umbrele; asculta
Copii raspund.
Copiii miroase crenguta de brad
Copi miroase esenta de lacrimioare
Copiii miroase esenta de trandafiri
Copiii miroase fructele din tava
Cand raspund, copii asociaza culorii si un element specific
anotimpului respectiv, ex- alb de la zapada.....
Perechi
individual
4.Comunicarea obiectivelor Anuntarea temei:Vom merge in sala de
grupa si vom realiza anotimpul preferat, cu ajutorul materialeleor
realizate de catre noi in zilele trecute.frontal
5.Intuirea materialelorSe ralizeaza intuirea
materialelorStabilirea echipelor de lucruConversatia
Explicatia
Copiii aleg anotimpul unde doresc sa lucrezePe echipe
6.Dirijarea invatatrii/obtinerea performantei Cele patru
anotimpuri-stimularea creativitatiiRealizeaza lucrarile colective
valorificand deprinderile de munca deja insusite
anteriorExercitiul
7.Evaluarea
lucrarilor
Indicatori de evaluare:-acuratete
-modul de utilizare si amplasare a materialelor
Puse la dispozitie
-utilizarea culorilor adecvate pentru fiecare anotimp
-originalitate
Modul de utilizare a instrumentelor de munca
8.Incheierea
activitatiiAprecieri referitoare la :antrenarea in activitate,
la munca in echipa