Top Banner
1 A Szent Márton Európai Kulturális Útvonal magyarországi szakasza gyalogosok számára
16

Szent Márton gyalogos útvonal

Jan 11, 2017

Download

Documents

hakien
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Szent Márton gyalogos útvonal

1

A Szent Márton Európai Kulturális Útvonal

magyarországi szakasza gyalogosok számára

Page 2: Szent Márton gyalogos útvonal

2

A Szent Márton Európai Kulturális Útvonal összekapcsolja azokat a te-lepüléseket, ahol Szent Márton járt és ahol az ő tiszteletét különösen is ápolják. Szombathelyről, Márton püspök szülővárosából a zarándokút 100 kilométeres szakasz után Kerca-szomornál illetve Domonkos-fánál éri el a szlovén határt. Megközelítő-leg a Borostyánkő-utat követve Do-berdónál Olaszországba érkezik, ahol Pávia, Milánó után átlépi a francia határt, és Tours városának, Szent Márton püspöki székhelyének irányába halad tovább. A Szent Márton Európai Kulturális Útvonalat 2005-ben vette fel az Eu-rópa Tanács a kontinens nagy kultu-rális útvonalai közé. 2008-ban egy magyar és egy francia fiatalember elsőként járta végig gya-logosan és kerékpárral Tours-ig a több mint 1800 kilométeres utat. A magyarországi szakasz turistajel-zései már 2006-ban felfestésre kerül-tek. Az útvonal Vas- és Zala megye területén halad az érintett települése-ket bekapcsolva egy nemzetközi za-rándokútba. A zarándokok és a turisták a ma-gyarországi szakaszon pecsételő fü-zetben igazolhatják egy-egy szakasz megtételét.

Page 3: Szent Márton gyalogos útvonal

3

Szombathely A Tours-ba vezető gyalogos út a Szent Márton-templom kápolnájának lépcsőjén elhelyezett emblémától, Szent Márton jelképes lábnyomától indul. A kápolna bejárata fölött felirat utal Márton saváriai születésére. A latin mondat hirdeti: Hic natus est Sanctus Martinus, azaz Itt született Szent Márton. A templom körzetében nap-világra került IV. századi sírtáblák Pannonia neves korakeresztény sír-kőleletei közé tartoznak. A szentély-ben lévő 11. századi sírok gazdag ezüstékszer leletei mutatják, hogy az Árpád-korban a város kiemelt pontja volt a templom körzete, hiszen csak az előkelő lakosok temetkezhettek ide. A szentélyben jól követhetők, hogy a különböző korszakokban mi-ként változott az épület A templom mellett lévő egykori do-monkos kolostor épületében alakítot-ta ki a plébánia és az önkormányzat Szent Márton szombathelyi, és vas megyei tiszteletét, a néphagyomány-ban ünnepnapjához kapcsolódó szo-kásokat bemutató látogatóközpontot. A templom előtti téren Rumi Rajki István által készített szoborkompozí-ció örökíti meg azt a jelenetet, hogy Márton visszatérve szülőföldjére megkereszteli édesanyját. Az ősi kút helyét díszes fedlap jelöli, rajta pe-dig egy 18. századi metszet ábrázolja a kút akkori formáját. A tér bejáratá-nál két feliratos kőpad áll, melyen Márton félbevágott köpenyét farag-ták meg, valamint a letett katonasi-sakot, kardot és a koldus kéregető tálkáját.

Page 4: Szent Márton gyalogos útvonal

4

Martineum

Az intézmény Pannónia híres szentjéről, Márton püspökről kapta a nevét, ahogy a bejáratnál lévő relief is jelzi. A Szent Márton Európai Kulturá-lis Útvonalon haladók gyalogosan Szombathely városát a Martineumnál érik el, ahol megfelelő szálláshelyet találnak. Innét történelmi sétaút vezet keresztül a városon a Szent Márton-templomhoz.

A bejáratnál térkép mutatja be az európai útvonalat és annak magyaror-szági szakaszát. Ugyanazt az útjelző követ láthatjuk itt, mely a zarándokút francia részén mutatja a haladási irányt.

A gazdag történelmi múlttal ren-delkező helyen álló épület egy része a karmelita nővérek kolostora volt. Ők hímezték itt a Credo Egyesület Szent Mártont ábrázoló zászlaját a 20. elején.

Az itt lévő Kálvária-dombon lak-tak korábban a remeték. Néhány méter-re volt a római teátrum, ahol 1700 évvel ezelőtt Szent Quirinus püspököt keresz-tény hite miatt halálra ítélték. A Martineumtól a zarándok-utat sárga turistajelzés mutatja Szlo-vénia, illetve Franciaország irányá-ba.

Page 5: Szent Márton gyalogos útvonal

5

Sorokmajor Ják felé haladva az egykori Szent Márton-erdőn keresztül vezet az út. Az erdőt a 19. századi térkép jelöli a Szent Mártoni réttel együtt. Valószí-nűleg arról kapta mindkét terület a nevét, hogy a Szent Márton Plébánia birtoka volt. Ják A község Szent György titulusú ro-mánkori templomáról ismert. Az apátsági templom mellett álló Szent Jakab kápolna arra utal, hogy a tele-pülés elnevezése Jakab apostol ne-véből ered. A középkorban a Szent Jakab tiszte-letére szentelt templomok egy napi járóföldre helyezkedtek el egymás-tól. Menedékhelyként is szolgáltak, és ezektől indultak el a vezeklők Szent Jakab sírjához.

Page 6: Szent Márton gyalogos útvonal

6

Nagykölked A község nevét 1237-ben oklevél említi. A 150 lelket számláló falu római katolikus temploma 1896-ban épült a jáki templom stílusában. Harasztifalu A község főutcáján végigvezet a Szent Márton út sárga jelzése. Elha-lad a trianoni emlékmű előtt, az egy-kori iskola mellett, amely helytörté-neti gyűjteménynek adott otthont. A templom szent László tiszteletére van szentelve.

Page 7: Szent Márton gyalogos útvonal

7

Körmend Felfedezhető a város kataszteri tér-képén a Szent Márton utca. Az utca-név nem csak a középkor kedvelt szentjének állít emléket, hanem azt is jelzi, hogy hajdan Körmenden is Szent Márton titulusú templom állt. Szent Mártonnal kapcsolatos egy 1372. szeptember 29-én Pozsonyban kiadott oklevél: I Lajos király Do-monkos fia János körmendi esküdt kérésére, amelyet az a maga és a többi körmendi polgárok és hospesek nevében adott elő, Kör-mend oppidumnak Buda város (civitas) mintájára jogot adományoz Szent Márton-napi évi vásár tartásá-ra.

Page 8: Szent Márton gyalogos útvonal

8

Nádasd Nádasd az a település, ahol hazánk területén a Szent Márton Európai Kulturális Útvonal a leginkább a Bo-rostyánkő út nyomvonalán halad. Ezen a településen a 11. században Szent Márton tiszteletére rotundát építettek. A vaskos toronnyal ellátott körtemplom alapfalain rekonstruál-ták az épület egykori formáját.

Page 9: Szent Márton gyalogos útvonal

9

Pusztacsatár Az erdőben levő templom a török idő alatt elpusztult település plébá-niatemploma volt. Ma búcsúi alkal-makkor gyűlnek össze itt a hívek a környékről. A csatár elnevezés az egykori fegy-verkovácsokra utal. Vas megye a magas vastartalmú talajáról kapta a nevét. A földfelszín közelében talál-ható gyepvasércből egyszerű eljárás-sal ki tudták nyerni Árpád-kori ma-gyarjaink a fegyverkészítéshez szük-séges alapanyagot.

Page 10: Szent Márton gyalogos útvonal

10

Zalalövő Zalalövő Salla néven ismert telepü-lés volt a római korban. A Boros-tyánkő út itt haladt keresztül a Zala folyón. Minden bizonnyal Szent Márton családja is ezen az úton köl-tözött Páviába, és szülőföldjére visz-szatérve is áthaladhatott a Szent ezen a városon. A városban múzeum mutatja be a római emlékeket. Zalalövő templomának védőszentje Szent László király. Az uralkodó István király Szent Márton tiszteletének folytatója. A szabolcsi zsinaton, ahol László ki-rály elnökölt a szentek egy napos ünnepei után Szent Márton három napos ünnepét említik, azzal az in-doklással, hogy ő patrónusa Ma-gyarországnak. A mogyoródi csata előtt László Szent Márton közbenjá-rását kéri. Fogadalmat tesz, hogy templomot épít a tiszteletére, ha megsegíti a küzdelemben.

Page 11: Szent Márton gyalogos útvonal

11

Csöde A település lakosainak száma nem éri el százat. Népi építészeti emlékei közül egy kerített ház, egy pálinka-főző kunyhó, és egy ágasfás harang-láb a zalaegerszegi Göcseji Falumú-zeumban látható. A helység címerében azért láthatjuk Mártont, amint megosztja köpenyét, mert Alsócsödétől nyugatra, az er-dőben, egy kisebb magaslaton talál-hatók a középkori Szent Márton-templom szerény maradványai. A templom és a hozzá tartozó kolostor 1366-ban a Salamon ispántól szár-mazó Salomvári családé volt. A XV. században a domb lábánál egy Szentmárton nevű falu települt. 1441-ben I. Ulászló király itt keltez-te egyik oklevelét. A mohácsi vész után néhány évtizedig még plébáno-sai helyükön maradtak. 1600-ban elesett Kanizsa vára, ezután a kör-nyék a török adófizetőjévé lett. Az épület elhagyatottá vált és romba dőlt. 1657-ben a „pusztaszentegy-ház” köveit Csány Bernát csákányi várkapitány az őriszentpéteri erőd-templom megerősítésére hordatta el. A hely beerdősült, csak a Barátosa helynév emlékeztet a kolostorra és egykori lakóira.

Page 12: Szent Márton gyalogos útvonal

12

Szatta Szatta a történelmi Őrség falvai közé tartozik. Lélekszáma nem éri a nyolcvanat. Temploma sohasem volt, szakrális építészeti emléke a református harangláb. A régi község, amely a falu mai belterületétől kelet-re, az un. Pusztaszatta nevű területen állt, a XVII. század második felében elnéptelenedett. A török hódoltság időszaka után települt újra a falu a mai területén. A régi Szatta helyét az erdészház közelében emlékoszlop jelzi. A gyalogos zarándokútvonal az emlékoszlop mellett vezet el. A sár-ga sávjelzésű út közelében (az er-dészház és a falu közötti szakaszon) néhány XIX. századi, a szomszédos Esterházy-birtok határát jelző herce-gi koronát és E betűt ábrázoló határ-követ is felfedezhetünk.

Page 13: Szent Márton gyalogos útvonal

13

Ramocsa Az ezerhatszázas évek végén Szattá-val és több más környékbeli telepü-léssel együtt Ramocsa is elnéptele-nedett. (A régi település helyét a Pusztaramocsa dűlőnév őrizte meg.) A falu lakói reformátusok és katoli-kusok. A Fő utcán álló harangláb sisakján egymás mellett látható a kereszt és a Kálvin-csillag.

Kerkáskápolna A Kerka patak kiszélesedő völgyé-ben fekvő falu hajdan a Őrség népe-sebb települései közé tartozott. La-kosságszáma jelenleg 100 fő körüli. A középkor folyamán temploma is volt, amely a XVII. században el-pusztult. A faluban lévő emlékművön a turul madár látható, amely honfoglaló magyarság szent állata volt. Magyarföld Az apró település lakosságszáma harminc fő körül van. A község kö-zelében, de már nagyrészt Baján-senye területén található a Berki-hegy, ahol még több régi,boronafalú présház látható. (A Berki-hegyen végigvezet a gyalogos zarándokút útvonala is.)

Page 14: Szent Márton gyalogos útvonal

14

Szent Vencel templom romjai A gyalogos út az erdőben haladva a Pusztatemetőhöz érkezik. 1208-ban kelt oklevél említi az egykor itt álló Szent Vencel-templomot, az Őrség legrégebbi kőtemplomát. A romos épületet 1788-ban lebontották, ma tábla jelzi a helyét. Kercaszomor A „Szomoróci” tanösvény a telepü-lés történeti, egyházi és kulturális emlékeihez vezet el, mintegy két ki-lométeres kört alkotva a „Fürge cselle” tanösvénnyel, amely a revitalizált Kerca patak és környeze-tének élővilágát mutatja be. A szomoróci harangláb 1877 óta áll jelenlegi helyén. A szomoróci temetőben még néhány áll a református halottaknak állított sökfákból (sövegfákból).

Page 15: Szent Márton gyalogos útvonal

15

Kercaszomornál az útvonal átlép Szlovéniába. A határon egy pad jelzi a két ország egymás mellett elfoglalt helyét, összetartozását. Az útvonal felavatásakor még rend-kívüli határnyitásra volt szükség, hogy a sárga jelzést követni lehes-sen. Szlovéniában az első településen, Domonkosfán az egykori plébánia-templomnak Szent Márton a titulusa.

Az összeállítás a Vas megyei Közgyűlés támogatásával jött létre 2008-ban. Készítette: Aigner Géza

Page 16: Szent Márton gyalogos útvonal

16

Szent Márton Európai kulturális Útvonal