Top Banner
SZABADTÉRI NÉPRAJZI MÚZEUM SZÖVEGES BESZÁMOLÓ 2010.
36

SZABADTÉRI NÉPRAJZI MÚZEUM - Skanzen

Nov 22, 2021

Download

Documents

dariahiddleston
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: SZABADTÉRI NÉPRAJZI MÚZEUM - Skanzen

SZABADTÉRI NÉPRAJZI MÚZEUM

SZÖVEGES BESZÁMOLÓ

2010.

Page 2: SZABADTÉRI NÉPRAJZI MÚZEUM - Skanzen

Intézmény feladatkörének, 2010. évi tevékenység rövid ismertetése:

A Szabadtéri Néprajzi Múzeum 2010-ben még a korábbi években sikeresen megvalósított feladataihoz mérten is kiemelkedıen eredményesen mőködött. A Skanzen Örökség Program teljes megvalósításával nemzetközi téren is kiemelkedı minıségő kiállítás építı tevékenységet végzett. A tájegységépítı feladat mellett, további sokrétő kiállítási, győjteményrendezési projekteket valósítottak meg az intézmény munkatársai. A tudományos tevékenység megszokott minıségét új elemek gazdagították, mint az országos győjteményi katalógus DVD, vagy a tájegységi monográfia sorozat megindítása. A közönségfogadás, a múzeumpedagógia eredményei messzemenıen igazolták a Múzeumi Oktatási és Képzési Központtal kapcsolatos elvárásokat. A Szellemi Kulturális Örökség Igazgatósága idén kiteljesedı szakmai feladatai szintén igazolták a múzeumi háttér létjogosultságát és az együttmőködés sikerességét.

1) Alapító okiratban megfogalmazott országos feladat teljesítése: A Szabadtéri Néprajzi Múzeum szakmai tevékenységét és mőködését 2010-ben döntı mértékben meghatározta a Skanzen Örökség Program, Európai Uniós kiemelt fejlesztési projektünk megvalósítása. (KMOP-3.1.1/E-2008-0001) A még 2008 tavaszán indított, 2,2 milliárd forint összértékő projekt teljesülése, záró eseményei zajlottak 2010-ben. Feszített építési, muzeológiai munka jellemezte az elsı negyedévet, a Program 3. és 4. elemeinek a Nyitott Muzeológiai Mőhelynek és az Észak-magyarországi falu tájegységnek megvalósításával. Ezen beruházások során is külön figyelmet fordítottunk rá, hogy fogyatékkal élı vendégeink is részesei lehessenek a múzeumlátogatás élményének. A Szabadtéri Néprajzi Múzeum szakmai tevékenységében 2010-ben a muzeológiai és a kiállítás-üzemeltetési feladatokat helyeztük a középpontba. Szakmai erıforrásainkat koncentrálnunk volt szükséges új tájegységi kiállításunk, majd ezt követıen a NKA Felemelı Század program részeként megvalósult két nagy idıszaki kiállítás („Falu és város határán”, helyszíne a Szabadtéri Néprajzi Múzeum, illetve „A paraszti polgárosodás tárgyi világa Nemzeti jelképek a magyarországi tájházakban” címő vándorkiállítás projektje) megvalósítására. Mindezekkel párhuzamosan megkezdıdött a 2011-ben nyíló Felemelı Század program részeként tervezett „A polgárosodás sikertörténete” címő idıszaki tárlat elıkészítése is. A Szabadtéri Néprajzi Múzeum koordinálásával elkezdıdött és számos helyszínen zajlott az ugyancsak „A Felemelı Század” program keretében, tájházi helyszíneken megrendezett idıszaki kiállítások sorozata, „A paraszti polgárosodás tárgyi világa és a nemzeti jelképek” címmel. A 11 településen tervezett tárlatok közül hét megnyílt 2010 augusztusa és novembere között (Decs, Kiskırös, Békés, Báta,Gyömrı, Kerekegyháza, Mezıtúr), 2011 nyaráig tartó a programhoz kapcsolódó, azonos címő vándorkiállítást pedig öt helyszínen mutattuk be (Sziget Fesztivál, Szentendre Éjjel-nappal, Skanzen Ház, Kiskırös, Szenna, Kaposvár. Minden kiállításhoz és helyszínhez múzeumpedagógiai programot is kidolgoztunk. A program 2011 márciusától folytatódik.

Page 3: SZABADTÉRI NÉPRAJZI MÚZEUM - Skanzen

Az intézmény számára az idei év legfontosabb szakmai, muzeológiai eseménye volt

2010. június 25-én a Skanzen Örökség Program keretében a Sólyom László köztársasági elnök által megnyitott Észak-magyarországi falu tájegység ünnepélyes átadása. A program részeként adhattuk át a közönségnek a Nyitott Muzeológiai Mőhelyt, valamint nagy szakmai és közönség érdeklıdést kiváltó idıszaki kiállítást rendeztünk Péreli Zsuzsa életmővébıl az új tájegység idıszaki kiállítások rendezésére tervezett Magtárában.

A tájegység 12 portán, több mint 40 épített objektummal készült el. A rendkívül korszerő interpretációs megoldásokat alkalmazó tájegységi kiállításban 20 állandó kiállítás és egy idıszaki tárlat nyílt meg egyidıben. A kiállításban közel 7000 mőtárgy és közel 1000 demonstrációs tárgy található. A hagyományos enteriörök mellett tematikus egységek (pl. kalács- illetve perecsütés, palóc padok, önreflexív módszertani ház, summások életmódja, stb.), és korszerő interaktív megoldások, interpretációs eszközök (hanganyagok, film és fotó vetítések, technológia bemutatások, stb.) teszik valóban korszerővé az új állandó kiállítást. A tájegység megnyitása óta eltelt rövid idı elteltével is egyértelmően kedvezı és sikeres mind a látogatói, mind a szakmai megítélése. A tájegységfelelıs muzeológus Nagyné Batári Zsuzsanna Nívódíjat érdemelt ki szakmai munkájáért.

Az év során a szorosan vett szakmai tevékenységekhez kapcsolódtak a munkatervben

tervezett kiállítás üzemeltetési teendık, amelyek a belépı új objektumokkal járó feladatokkal együtt jelentıs többletmunkát igényeltek a múzeum valamennyi dolgozójától. Az intézmény gazdálkodását is sújtó nehézségek ellenére a SÖP beruházás egyértelmő és jelentıs szakmai sikert és növekvı látogatószámot jelentett a Szabadtéri Néprajzi Múzeum számára. A múzeum, a munkatervének megfelelıen fontos figyelmet fordít a múzeum körül létrehozott hálózatok mőködtetésére, a minél szélesebb társadalmi és szakmai bázis kialakítására, így a múzeumpedagógiai holdudvarra, a kutatási programokhoz kapcsolódó fiatal kutatói hálózatra, amelyben több egyetemi tanszék hallgatói, doktoranduszai, illetve vidéki múzeumok fiatal kutatói vesznek részt (lásd A rurális építészet, lakáskultúra és az életmód változása a 20. században címő kutatási programot) A nemzetközi kapcsolataink területén 2010-ben új programot indítottunk útjára a Kultúra 2007-13 keretprogram támogatásával. A “CULTURE AND NATURE: THE EUROPEAN HERITAGE OF SHEEP FARMING AND PASTORAL LIFE” címő program nemzetközi vezetését a múzeum látja el. A szerzıdés megkötése után, novemberben megrendeztük az elsı nemzetközi workshopot. A Skanzen Örökség Program megvalósítása mellett kiemelt feladat volt 2010-ben a múzeum számára a több mint 300 építmény karbantartása, különösen az épületek tetıszerkezetének felújítása. Ennek legfıbb akadálya a pénzügyi források hiánya volt. A karbantartási, felújítási koncepciót a múzeum elkészítette. Szellemi Kulturális Örökség Igazgatóság Az Igazgatóság jelen pillanatig határozott idejő támogatási szerzıdések alapján végzi minisztériummal egyeztetett feladatait, elsı ízben 2009. árilis 1-jétıl december 31-ig szóló, 8652/2009 számú támogatási szerzıdés alapján, majd a 2010. január 1. és június 30. közötti idıszakra érvényes 26328/2009. számú támogatási szerzıdés szerint folytatta munkáját. Emellett konkrét feladatok ellátására kötöttek szerzıdést a Szabadtéri Néprajzi Múzeummal a szellemi örökség vonatkozásában: a minisztérium szervezeti egységeként mőködı Magyar UNESCO Bizottság (27389/2009 számú) szerzıdés keretében biztosított 900.000 Ft-os támogatást a szellemi kulturális örökséggel kapcsolatos nemzetközi tanácskozás szervezéséhez és lebonyolításához, melynek felhasználási határideje 2010. június 30. volt. További minisztériumi megbízást kapott az igazgatóság a Nemzeti Jegyzékre felvett örökség-elemek

Page 4: SZABADTÉRI NÉPRAJZI MÚZEUM - Skanzen

szeptemberi miniszteri kihirdetésének és a Kulturális Örökség Napjain közösségi bemutatkozásának megszervezésére és lebonyolítására, mellyel kapcsolatban december 6-ig támogatási szerzıdés még nem született a Múzeummal. A 2010-ben végzett feladatok, elért eredmények összefoglalása: 1. Az Igazgatóság feladatai közé tartozik szakmai javaslatok elıkészítése a Szellemi Kulturális Örökség Magyar Nemzeti Bizottsága (a továbbiakban Nemzeti Bizottság) számára, melyeket a 2010 során tartott két ülésen (január 27 és március 29), dr. Cseri Miklós a SZNM fıigazgatója terjesztett elı. Ezeket a Nemzeti Bizottság tárgyalta és elfogadta. 2. Az Igazgatóság feladata A szellemi kulturális örökség nemzeti jegyzékének (a továbbiakban nemzeti jegyzék) gondozása, melynek kapcsán az igazgatóság munkatársai 2010-ben is rendszeresen információt nyújtottak az érdeklıdı közösségek számára, ismeretterjesztı fórumokat rendeztek a közösségek körében (Mezıkövesd, Mende, Kiskunhalas, Szany stb.), szakmai és gyakorlati tanácsokkal látták el ıket a nemzeti jegyzékre jelölés folyamatában. Az igazgatóság befogadta, valamint feldolgozta a közösségi jelöléseket (Kiskunhalas, Mezıkövesd, Solymászat), elıkészítette azokat a Nemzeti Bizottság számára, majd a nemzeti jegyzékre kerülésük után hozzáférhetıvé tette a jelölések anyagát, dokumentációját. A Nemzeti Bizottság utolsó ülése óta beérkezett három jelölést az igazgatóság szintén az eddigieknek megfelelı módon kezelte, és jelenleg is folyamatban van ezek elıkészítése a következı bizottsági ülésre. 3. Az Igazgatóság feladata a szellemi kulturális örökség honlapjának üzemeltetése (www.szellemiorokseg.hu). A honlapon megtalálhatók az UNESCO egyezménnyel kapcsolatos dokumentumok magyar fordításai, a hazai megvalósítással kapcsolatos struktúra és információk: a nemzeti bizottságra vonatkozó adatok, a szakmai hálózat leírása, a szellemi kulturális örökséggel kapcsolatos legfontosabb források letölhetı formátumban. A honlap fontos feladata a nemzeti jegyzékre történı jelöléshez szükséges nyomtatványok, kritériumok közzététele (online kitöltési lehetıség biztosításával), valamint a nemzeti jegyzékre került elemek jelölési dokumentációjának közreadása. 2010-ben felkerült a három új örökség-elem anyaga és a magyarra fordított UNESCO listák rövid leírással kísérve. Ebben az évben vált elérhetıvé a szellemi kulturális örökség honlap angol nyelvő változata is. Kiteljesedett a Népmővészet Mesterei tudásának és tevékenységének önálló honlapon történı feldolgozása. Az igazgatóság továbbra is összefogta és koordinálta a Népmővészet Mestereit feldolgozó munkacsoport mőködését, melyben több intézmény szakemberei (MTA ZTI, MTA NKI, Hagyományok Háza, Néprajzi Múzeum, Zeneakadémia) vezetik az egyes témacsoportok munkálatait. A szellemi örökség honlapra felkerült a Népmővészet Mestereinek teljes listája, emellett bıvült a mesterek adatainak feldolgozottsága, mely ezidáig 60%-os készültségi fokot ért el, és ennek eredményeként az adatok elérhetık az önálló www.nepmuveszetmestere.hu weboldalon. 4. Az Igazgatóság egész évben nagy hangsúlyt fektetett a nemzeti jegyzékre került elemek bemutatására. A Szabadtéri Néprajzi Múzeum nagyrendezvényein rendszeresen bemutatkozott egy-egy közösség (Húsvét: Mezıtúri, Pünkösd: Kalocsa, Borünnep: Mezıkövesd) emellett a Régimódi Vasárnapok keretében minden hétvégén a szintén a nemzeti jegyzéken szereplı Népmővészet Mesterei tartottak bemutatókat és kézmőves foglalkozásokat. A Skanzen egyéb országos rendezvényeken is bemutatkozott, ezeken a szellemi örökséghez kapcsolódó

Page 5: SZABADTÉRI NÉPRAJZI MÚZEUM - Skanzen

közösségek képviselıi rendszeresen részt vettek (Múzeumok Majálisa, Szigetfesztivál, Sarudi Tisza-tó Fesztivál, Kulturális Örökség Napjai). Önálló közösségi bemutatkozó esteket szerveztünk a Kossuth Klubbal együttmőködve, Élı örökségünk sorozat címen. 5. Az év legrangosabb rendezvénye volt szeptember 17-én a Kulturális Örökség Napjai megnyitóján tartott miniszteri kihirdetés, melynek során a nemzeti jegyzékre felvett örökség-elemeket gyakorló közösségek képviselıi Dr. Réthelyi Miklós miniszter úrtól átvehették a jegyzékre kerülést rögzítı dokumentumot. A kihirdetés programját és az azt követı két napos közösségi bemutatkozást az igazgatóság szervezte és bonyolította le. 6. A közösségi kapcsolattartás mellett az Igazgatóság kiemelt feladata a szakmai együttmőködés kialakítása, és a hálózat megszervezése. Számos társintézménnyel vette fel a kapcsolatot, emellett szakértık sora vett részt a különbözı részfeladatok szakmai megvalósításában (szakmai anyagok lektorálása, szakmai programok koncepciójának kialakítása, a közösségi jelölések szakmai értékelése, egyetemi szakdolgozati témák közös irányítása). Az év folyamán megindult a szellemi kulturális örökség megyei múzeumi koordinátori hálózatának megszervezésére. A megyei múzeumigazgatók megszólítását követıen kialakult a 19 koordinátorból álló szakértık jegyzéke, akik az év végén kapták meg a koordinátori feladatokra szóló felkérést. Emellett tovább zajlott az országos hálózattal rendelkezı civil szervezetek és közmővelıdési intézmények, vidéki és országos kutatóhelyek tagjaiból kialakuló önkéntes szakmai hálózat kiépítése. Az egyes intézmények, szervezetek közgyőlésein, fórumain tartott ismertetı elıadások mellett közzé tettük a szakmai hálózathoz történı csatlakozáshoz szükséges kérdıívet. A társintézményekkel és szervezetekkel történt kapcsolatfelvétel és azok szakmai hálózatba kapcsolása mellett az Igazgatóság egész évben, rendszeresen részt vett különbözı témájú és szintő (nemzetközi, országos, regionális, tematikus, helyi, szervezeti) konferenciákon, fórumokon, valamint az egyetemi oktatáshoz kapcsolódó elıadásokon. 7. Az Igazgatóság feladata a szellemi kulturális örökség promóciója, a tudatosítás és információáramlás elısegítése. A 3. pontban bemutatott szellemi örökség honlap üzemeltetése mellett ezt a célt szolgálja az alapvetı dokumentumok és ismeretterjesztı anyagok közzététele. Ennek érdekében füzetsorozatot indítottunk, melynek keretében az igazgatóság többek között megjelentette a szellemi kulturális örökség nemzeti jegyzékére került elemek „katalógusát” (magyar és angol nyelven), az UNESCO egyezményt is magában foglaló magyar kihirdetı törvényt. Az év folyamán ismeretterjesztı film készült a nemzeti jegyzéken szereplı örökség-elemkrıl. Emellett rádió riportokban, TV interjúkban ismertettük a szellemi kulturális örökséggel kapcsolatos információkat, folyamatokat, eseményeket. Ismeretterjesztı cikkek is készültek különbözı szervezetek lapjai számára (Folkmagazin, Néprajzi Hírek, Honismeret). 8. Az Igazgatóság folyamatosan kapcsolatot tartott az Oktatási és Kulturális Minisztérium, majd a jogutódjának számító Nemzeti Erıforrás Minisztérium témáért felelıs egységeivel (Közmővelıdési Fıosztály, Kulturális Örökségvédelmi és Koordinációs Fıosztály, Magyar UNESCO Bizottság), valamint az UNESCO párizsi magyar képviseletével. Számos közös konzultációt tartottak, emellett számukra szakmai anyagokat készítettek elı (miniszteri elıterjesztés, sajtótájékoztató, UNESCO elıadás háttéranyaga, javaslatok a magyar EU-s soros elnökség témáira, miniszteri megnyitóbeszéd). Emellett az UNESCO-tól érkezı, a szellemi kulturális örökséggel kapcsolatos kérdıívek kitöltését is az igazgatóság végezte. 9. Az Igazgatóság készíti el azokat a nemzetközi felterjesztéseket, amelyeket Magyarország az UNESCO különbözı szellemi örökséggel kapcsolatos listáira történı felvétel céljából kíván

Page 6: SZABADTÉRI NÉPRAJZI MÚZEUM - Skanzen

elıterjeszteni. A nemzeti jegyzékrıl a Nemzeti Bizottság választja ki az adott örökség-elemeket, melyek teljes, angol nyelvő dokumentációját szakértık és társintézmények bevonásával az igazgatóság készíti elı. Ilyen módon jött létre 2010 március végéig a The ’Táncház’ Method – a Hungarian Model for the Transmission of Intangible Cultural Heritage (A „táncház” módszer mint a szellemi kulturális örökség átörökítésének magyar modellje) címő felterjesztés a Kiválasztásra és

terjesztésre javasolt a szellemi kulturális örökség megırzését célzó programok, projektek és

tevékenységek melyek az Egyezmény elveit és céljait legjobban tükrözik címő regiszterbe történı felvételre. Az igazgatóság irányításával munkacsoport alakult az írásos anyag elkészítésére, emellett az igazgatóság munkatársai filmdokumentációt szerkesztettek, és több száz támogató nyilatkozatot győjtöttek be a táncház-mozgalomhoz kapcsolódó szakértıktıl, intézményektıl, szervezetektıl és a gyakorlati megvalósításban részt vevı érintettektıl. Az angol fordítást és a teljes anyag Párizsba juttatását is az igazgatóság bonyolította. 2010-ben született határozat arról, hogy Magyarország az UNESCO reprezentatív listájára a Matyó örökség és A magyar solymászat vímő jelöléseket fogja feltejeszteni 2011 márciusáig. Ezek szakmai elıkészítése, a kötelezı dokumentációk összegyőjtése, és a közösségekkel történı egyeztetés az év folyamán megkezdıdött. 10. Az igazgatóság a nemzetközi kapcsolatok kialakítását, erısítését is fontos feladatának tartotta. Különbözı nemzetközi fórumokon képviselte a magyarországi szellemi kulturális örökség megırzésének gyakorlatát. A munkatársak külföldön rendezett workshopok, konferenciák keretében ismertették a hazai végrehajtás folyamatát. A Szabadtéri Néprajzi Múzeum a Farncia Intézettel és az ELTE BTK-val közösen szervezte azt a francia-magyar szimpóziumot, amely a két ország szellemi kulturális örökséggel kapcsolatos tapasztalatait összegezte, majd e konferencia zárónapján a résztvevık a Skanzenbe is ellátogattak. Nemzetközi vonatkozása volt annak a szakmai tanácskozásnak is, amelynek során a szomszédos országokból érkezett magyar kollégák hazai szakemberekkel karöltve vitatták meg a határontúli magyar vonatkozású szellemi kulturális örökség megırzésének lehetıségeit. A tanácskozás záródokumentumaként megszületett egy ajánlás, amelyet az igazgatóság eljutattott minden magyarországi felelıs döntéshozó és országos szakmai intézmények vezetıi számára (a dokumentumra számos, az államigazgatás felsı szintjérıl érkezett támogató válasz).

Page 7: SZABADTÉRI NÉPRAJZI MÚZEUM - Skanzen

Győjteménygondozás és feldolgozás:

2010. terv 2010. teljesítés

Győjteménygyarapítási alkalmak száma és idıtartama (kivéve régészeti és ıslénytani feltárások) (db és nap)

2000 db 40 nap 710 db 44 nap

Gyarapodási naplóba vett tárgyak száma (tétel, db, példány, stb.)

2000 db 60 tétel 710 db

Szakleltárkönyvbe vett tárgyak száma (tétel, db, példány, stb.)

2000 db 979 db

Szekrénykataszteri nyilvántartásba vett tárgyak száma (tétel, db, példány, stb.)

--- ----

Elkészült, képi ábrázolással is ellátott leírókartonok száma (db)

2000 db 1523 db

Revíziózott tárgyak száma (tétel, db, példány, stb.) -- 670 db Tisztított, konzervált tárgyak száma (tétel, db, példány, stb.)

-- 6000 db

Restaurált tárgyak száma (tétel, db, példány, stb.) -- 947 db Mőtárgy rekonstrukciók száma (db) -- 91 db

a) A gyarapodás és arányainak rövid értékelése

2010-ben az I-V. Észak-magyarországi falu tájegység, a 20. századi épületegyüttes és a „Város és falu határán” idıszaki kiállítás kapcsán a korábbi évekhez viszonyítva kevésbé intenzív győjteménygyarapítás történt, 2010. december 7-ig 979 db tényleges darabszám, amely az év végéig várhatóan kb. 1000 db lesz. A tavalyi évhez viszonyítva kisebb a gyarapodás, ami elsısorban a tájegység megvalósításának ez évi feladatrendjével magyarázható, illetve a munkatervi tevékenységhez igazodik. Továbbra is a tervszerő és célzott gyarapítás a jellemzı, messzemenıen figyelembe véve a raktározási nehézségeit az intézménynek és az érvényes győjteményezési koncepciót. A NKA Múzeumi Kollégiuma által támogatott erdélyi vonatkozású tárgy győjtések adatai még várhatóan módosítják a munkajelentés vonatkozó adatait.

A 2010. decemberi adatok is mutatják, hogy idén is intenzíven gyarapodik a múzeum Adattára. Természetesen a hátralévı hónap idıszaka a gyarapodás tekintetében kitüntetett idıszak, hiszen az éves kutatások, győjtıtáborok projektjeinek folyományaként ebben az idıszakban következik be érzékelhetı gyarapodás az adattárban. Az év hátralévı részében elsısorban a szöveges dokumentációban és a fotóanyagban várható még emelkedés, hiszen munkatársaink az ıszi felmérések, néprajzi győjtések anyagát részben december hónapban dolgozzák föl és adják át az adattárnak. Ezek adatai számszerően a következık: Általános néprajzi anyag: 168 tétel (tény), 175 tétel (várható), épületdokumentációs győjtemény 50 (tény), 60 (várható), történeti anyag: 69 (tény), 75 (várható), CD-DVD 59 (tény), 60 (várható), videó: 18 (tény), 20 (várható), fotónegatív: 5847 db (tény), 5900 (várható), digitális mőtárgyfotó 1523 (tény), 1600 (várható). A könyvtári állomány gyarapodása: 548 db könyv és 100 periodika (tény), 560 db könyv és 110 periodika (várható).

Page 8: SZABADTÉRI NÉPRAJZI MÚZEUM - Skanzen

b) Kiemelkedı darabok vagy együttesek bekerülése Kiemelkedı jelentıségő tárgy együttes az NKA Múzeumi Kollégiuma által támogatott tárgyvásárlás volt, amely a „Felemelı Század” „Falu és város határán” idıszaki kiállítás tárgyait gyarapította több összetartozó együttessel. Szintén egységességével tőnik ki a MADOK program részeként megvalósult közlekedési vonatkozású tárgyvásárlás.

c) Győjteményi rend és raktári helyzet értékelése, megelızı mőtárgyvédelmi követelmények

teljesülése

Az intézmény Tudományos Igazgatóságának munkatársai által végzett revíziós tevékenység – a munkatervhez igazodva – idén nem szerepelt a kiemelt feladatok között. A tájegység építés és a kiállítások komplex feladatrendje kötötte le elsısorban az erıforrásokat. Ennek ellenére a textíl raktár revíziójának befejezésével 670 db mőtárgy revíziója megtörtént és várhatóan 700 db-ra nı ez a tétel.

A győjteménygondozó és feltáró tevékenység részeként folytatott intenzív raktárrendezési feladatok részeként selejtezés is történt az év végén. A revíziós tevékenység részeként valósult meg továbbá az Adattári tevékenység jelentıs feladatrendje is. Ennek megfelelıen Magyar Népi Építészeti Győjtemény adattári anyagából megtörtént a szöveges revízió a MNÉGY A. anyagából 11254 lapnyi anyag revíziója is.

A raktárrendezések között a tájegységi feladatok végeztével kiemelt figyelmet fordított a Nyilvántartási osztály az általános raktárrendezésre az A – B – C – D raktárakban, a depóniában. Az elızı években megkezdett intenzív preventív mőtárgyvédelmi tevékenységet (teljes épületelem és mőtárgyraktári gázosításos védelem) idén is kiegészítette 2 állandó kiállítási épület preventív mőtárgyvédelmi gázosítása (Süttör, Jánossomorja).

Az állományvédelem területén elsısorban az éves munkaterv célkitőzései nyomán az állományvédelmi feladatok, ezen belül is különösen az észak-magyarországi falu tájegységbe kerülı és az állandó kiállításokban lévı mőtárgyak tisztítása, konzerválása volt a középpontban. A rendszeres tájegységi állandó kiállítási ellenırzések lehetıvé tették, hogy az óriási állandó kiállítási tárgymennyiség állományvédelmi ellenırzése eredményes legyen. Ez a feladat a kiállításokban szereplı több, mint 45.000 db mőtárgy állapotának ellenırzése és gondozása komplex szervezési és szakmai kihívást jelent a Tudományos Igazgatóság munkatársai számára. A számszerősített restaurálási adatok: Tisztítás: 2160 db, konzerválás: 3840 db, restaurálás: 947 db, összesen: 6947 db mőtárgy állagvédelmi munkája, valamint 91 tárgy rekonstrukcióként történı elkészítése.

A restaurátori tevékenység mutatóit a győjtemény gyarapításnál is jelzett tájegységi állandó és idıszaki kiállítási megvalósítási feladatrend alakította ebben az évben. Speciális restaurálási állományvédelmi feladatként eredményesen zajlott, illetve még zajlik a NKA által támogatott paraszti jármővek restaurálásának második és harmadik üteme, illetve a református kıkert síremlékeinek teljes restaurálása külsı szakemberek közremőködésével.

Page 9: SZABADTÉRI NÉPRAJZI MÚZEUM - Skanzen

Tudományos kutatás:

Tudományos munka mutatói 2010. terv 2010. teljesítés Tudományos munkatársak száma (fı) 17 21 Tudományos fokozattal rendelkezı munkatársak száma (fı)

7 7

Megszerzett tudományos fokozatok száma (db) 1 - A tudományos munkatársak által kivett összes kutatónap száma (nap)

400 480

A múzeum által kiadott önálló tudományos-muzeológiai kiadványok száma (monográfia, tanulmánykötet, folyóirat, kiállítási- és győjteményi katalógus, évkönyv) (db) (magyar | idegen nyelven)

10 1 18 1

A munkatársak által írt, saját múzeumi kiadványban megjelent tudományos könyvek, tanulmányok, közlemények, cikkek száma (db) (magyar | idegen nyelven)

95* 6* 33 1

A munkatársak által írt egyéb tudományos kiadványban megjelent tudományos könyvek, tanulmányok, közlemények, cikkek száma (db) (magyar | idegen nyelven)

31 -

A munkatársak által tartott tudományos elıadások, összeállított poszterek száma (db) (itthon | külföldön)

170 10 90 -

A múzeum által megjelentetett ismeretterjesztı, pedagógiai kiadványok száma (db) (magyar | idegen nyelven)

5 2 7 -

Kiállítási forgatókönyvek száma (állandó| idıszaki) (db)

3 5 7 5

Megvalósult kiállítások száma (állandó| idıszaki) (db)

21 12

Hazai tudományos programokban való részvétel (programok száma | résztvevı munkatársak száma)

4 15 4 17

Nemzetközi tudományos programokban való részvétel (programok száma | résztvevı munkatársak száma)

3 10 2 12

Felsıoktatásban oktatóként résztvevı munkatársak száma (fı) | megtartott órák száma (óra, 1 óra = 45 perc)

4 55

Felnıttképzésben oktatóként résztvevı munkatársak száma (fı) | megtartott órák száma (óra, 1 óra = 45 perc)

14 191

*A tervben együtt szerepelt a múzeumi és az egyéb kiadású kiadványban megjelenı

tudományos tanulmányok száma.

Page 10: SZABADTÉRI NÉPRAJZI MÚZEUM - Skanzen

A zárolás kapcsán 2,5 millió forint zárolása következett be, ami az energia felhasználás racionalizálásával tudtunk kezelni.

A Szabadtéri Néprajzi Múzeum alapítványban nem rendelkezik tulajdoni joggal. Támogatás nem lett folyósítva alapítvány részére.

c) Vállalkozási tevékenység bemutatása: A 2010. évben Intézményünk, az államháztartási törvényben meghatározott lehetıségek mellett vállalkozási tevékenység folytatása mellett döntött, amely többletbevételhez juttatja a Múzeumot. Vállalkozási kereteken belül mőködtetjük a Pékségünket, a Szatócsboltot, valamint a Portéka boltot, és a Restit. Az árukészlet felmérése, leltározása, és a vállalkozási tevékenység eredményességének értékelése jelenleg folyik. Az új bejárati épület, továbbá a korábbi üzletek bérleti jogának a felmondása a vállalkozási tevékenység bevételére jelentıs hatást gyakorolt. A bevétel megkétszerezıdése lett a jellemzı a korábbi évekhez képest. Továbbá a 2009. évtıl bevételek új típusa jelent meg, a vasúti jegy valamint a parkolási jegy bevétele, amely jelentısen megnövelte a bevételeinket. PÉKSÉG (I) 2010. Üzlet Bevétel március pékség 90 992

április pékség 2 124 806

május pékség 2 770 885

június pékség 1 796 339

július pékség 1 630 608

augusztus pékség 2 253 858

szeptember pékség 1 273 121

október pékség 1 451 482

november pékség 740 171

14 132 262 14 132 262

Page 11: SZABADTÉRI NÉPRAJZI MÚZEUM - Skanzen

PÉKSÉG (2)

április pékség (2) 297 466

május pékség (2) 326 206

június pékség (2) 0

július pékség (2) 0

augusztus pékség (2) 10 050

szeptember pékség (2) 184 178

október pékség (2) 11 000

november pékség (2) 650 100

1 479 000 1 479 000

SZATÓCS BOLT

március szatócs 19 260

április szatócs 1 408 558

május szatócs 2 153 836

június szatócs 2 173 025

július szatócs 1 335 906

augusztus szatócs 1 954 115

szeptember szatócs 1 396 650

október szatócs 1 589 046

november szatócs 580 032

12 610 428 12 610 428

SKANZEN HÁZ

január Skanzen-ház 871 490

február Skanzen-ház 778 535

március Skanzen-ház 1 170 924

április Skanzen-ház 1 265 674

május Skanzen-ház 1 376 696

június Skanzen-ház 1 058 567

július Skanzen-ház 1 026 890

augusztus Skanzen-ház 1 358 528

Page 12: SZABADTÉRI NÉPRAJZI MÚZEUM - Skanzen

szeptember Skanzen-ház 1 107 468

október Skanzen-ház 1 259 609

november Skanzen-ház 839 525

december Skanzen-ház 711 145

12 825 051 12 825 051

SZATÓCS (2)

április Szatócs (2) 180 590

május Szatócs (2) 764 188

június Szatócs (2) 608 725

július Szatócs (2) 0

augusztus Szatócs (2) 0

szeptember Szatócs (2) 103 485

október Szatócs (2) 0

november Szatócs (2) 151 428

1 808 416 1 808 416

március Resti 32 826

április Resti 827 668

május Resti 1 366 695

június Resti 977 368

július Resti 795 608

augusztus Resti 970 957

szeptember Resti 616 412

október Resti 503 948

november Resti 262 386

6 353 868 6 353 868

PORTÉKA

március Portéka 48 160

április Portéka 1 032 477

május Portéka 1 459 993

június Portéka 1 260 697

július Portéka 1 015 081

augusztus Portéka 1 976 777

szeptember Portéka 1 237 382

október Portéka 1 271 405

november Portéka 529 923

december Portéka 170 318

Page 13: SZABADTÉRI NÉPRAJZI MÚZEUM - Skanzen

10 002 213 10 002 213

Üzlet Bevétel

március Portéka (2) 10 350

április Portéka (2) 985 436

május Portéka (2) 1 180 360

június Portéka (2) 1 193 110

július Portéka (2) 1 037 923

augusztus Portéka (2) 585 099

szeptember Portéka (2) 667 419

október Portéka (2) 755 062

november Portéka (2) 298 757

6 713 516 6 713 516

MÁDI PINCE március mádi pince 72 940

április mádi pince 288 990

május mádi pince 357 377

június mádi pince 203 752

július mádi pince 419 390

augusztus mádi pince 725 458

szeptember mádi pince 504 920

október mádi pince 467 152

november mádi pince 532 948

december mádi pince 51 060

3 623 987 3 623 987

április Gyurka m./fagyizó 274 885

május Gyurka m./fagyizó 1 918 734

június Gyurka m./fagyizó 1 274 916

július Gyurka m./fagyizó 678 982

augusztus Gyurka m./fagyizó 653 620

szeptember Gyurka m./fagyizó 36 605

október Gyurka m./fagyizó 0

november Gyurka m./fagyizó 173 920

5 011 662 5 011 662

Page 14: SZABADTÉRI NÉPRAJZI MÚZEUM - Skanzen

március Parkoló 92 500

április Parkoló 1 653 500

május Parkoló 2 118 000

június Parkoló 654 000

július Parkoló 1 143 500

augusztus Parkoló 1 790 500

szeptember Parkoló 1 051 500

október Parkoló 1 131 500

november Parkoló 1 125 000

10 760 000 10 760 000

március Vasútjegy vonaton 33 500

április Vasútjegy vonaton 146 400

május Vasútjegy vonaton 105 300

június Vasútjegy vonaton 77 400

július Vasútjegy vonaton 184 800

augusztus Vasútjegy vonaton 213 000

szeptember Vasútjegy vonaton 75 900

október Vasútjegy vonaton 129 000

november Vasútjegy vonaton 90 500

1 055 800 1 055 800

86 376 203 86 376 203 Összes 86 376 203 86 376 203 Parkoló 10 760 000 10 760 000 Vonat (Vasúton) 1 055 800 1 055 800 Vállakozás 74 560 403 74 560 403

Page 15: SZABADTÉRI NÉPRAJZI MÚZEUM - Skanzen

Vállalkozási tevékenység bevételei 2008-2010-ig (eFt)

Év Bevétel 2008 38 366 2009 75 302 2010 74 561

Bevétel

38 366

75 302 74 561

0

10 000

20 000

30 000

40 000

50 000

60 000

70 000

80 000

Évek

Évek

Bev

étel

(ez

er f

t)

Bevétel

Vállalkozási tevékenység eredménye:

Rendszeres személyi juttatások: 22.804-eft

Munkaadókat terh. járulékok: 6.079-eft

Dologi kiadások: 40.485eft

Tárgyi eszköz: 800 eft

Pénzf. nélk. kiadás : 1.244-eft

Kiadások összesen: 71.412-eft

Bevételek összesen: 74.561-eft

Eredmény: 3.149-eft

Page 16: SZABADTÉRI NÉPRAJZI MÚZEUM - Skanzen

A vállalkozási tevékenység eredménye alaptevékenységbe került visszaforgatásra.

Az értékcsökkenést minden esetben külön kezeljük az alap tevékenységtıl.

Szabadtéri Néprajzi Múzeumba nincs kiszervezett tevékenység.

Gazdasági társaságba nincs részvétel, ez Intézményünkre nem releváns.

A 2010. évben dolgozóknak nem volt kölcsön kihelyezése.

A kincstári finanszírozás megfelelı, rugalmas ennek egyik bizonyítéka a támogatási keretünk elırehozása az év elején, ami lehetıséget biztosított Intézményünk átmeneti finanszírozására.

2.) Az alaptevékenység változása és annak gazdálkodásra gyakorolt hatása:

2007. június 25-én a Magyar Köztársaság Kormánya megnevezte azon kiemelt projekteket, melyek 2007-2013 között fejlesztési támogatást kapnak az Európai Uniótól. Ezek között szerepel a Szabadtéri Néprajzi Múzeum Skanzen Örökség Program projektje, 2,222 milliárd forint támogatással. A Szabadtéri Néprajzi Múzeum 2008. április 4-én Hiller István és Bajnai Gordon miniszter urak jelenlétében aláírta az UMFT II. keretein belül a Skanzen Örökség Program támogatási szerzıdését. A támogatási szerzıdés tartalmazza a kötelezı fenntarthatóságot, melyet az aláírást követıen a Magyar Állam vállalt. A szerzıdés aláírása után a Szabadtéri Néprajzi Múzeum elkezdte a projekt megvalósítását, a törvényi elıírásoknak megfelelıen lebonyolította a közbeszerzési eljárásokat, megkezdte a beruházásokat. 2009. április 7-én adtuk át a közönségnek, az elsı körben elkészült projekt elemeket, a mezıhegyesi vasútállomást, a parkolót, és a Skanzen Vonat.

Page 17: SZABADTÉRI NÉPRAJZI MÚZEUM - Skanzen

A projektek nagysága is utal rá, hogy jelentısen megnıttek az üzemeltetési kiadások, azonban a nagyobb baj, hogy a beruházás megvalósításához, valamint a pályázati támogatás elnyerésének érdekében munkahelyteremtést kellett teljesítenünk, amelyet mint indikátorként számonkérnek rajtunk. Amennyiben az indikátorokat, továbbá a fenntarthatóságot nem tudjuk biztosítani, úgy a támogatás vissza kell fizetni az Európai Unió részére, amely 2 milliárdos hiányt fog jelenteni a Állam adott évi költségvetése számára. Az OKM felelıs vezetıje írásos kötelezettségvállalásban ellenjegyezte, a fenntarthatóságot, valamint az ehhez kapcsolatos üzemeltetési feltételek biztosítását. Errıl írásos nyilatkozat készült 2008 április 2-án, továbbá ezt megerısítette a támogatási szerzıdés ellenjegyzése a Fenntartónk részérıl. A projekt zárása egyedülálló az UMFT II keretein belül. A Fenntartónk, alá tartozó intézmények közül a közgyőjteményi területen, ekkora sikert ebbıl a pályázati forrásból még egyik intézmény sem ért el, a lezárt projektjével. Létszám növekedése:

A SÖP következtében a fenntartható mőködéshez az üzemeltetési létszám 25 fıvel való bıvítését irányoztuk elı a támogatási szerzıdésben, az alábbi ütemben: A foglalkoztatottak számának növekedése a frontszemélyzeti állományban és a karbantartó/ kiszolgálói létszámban szükséges, az alábbiak szerint:

2009 2010 1fı informátor 10 fı kiállításır 1 fı pénztáros 3 fı interpretátor 1 fı értékesítı asszisztens 1 fı épület-karbantartó 1 fı takarító/kiszolgáló 1 fı terület-karbantartó 1 fı épület-karbantartó/energetikus 2 fı takarító 1 fı terület-karbantartó/takarító 1 fı mőtárgykezelı 1 fı rendezvényszervezı

Közüzemi és fenntartási díjak: A legjelentısebb kiadást a bejárati épület generálja, amelynek az elektromos áram, és gázfogyasztása jelentısen megnöveli a Szabadtéri Néprajzi Múzeum kiadásait. A bejárati épület (mezıhegyesi vasútállomás) szorosan kapcsolódik a Skanzenvasút projektelemhez, az Alföldi mezıváros tájegység továbbépítését teszi lehetıvé. Ezen felül a múzeum új bejárati komplexumaként mőködik, amely infrastrukturális hátteret biztosít a folyamatosan növekvı számú látogatók igényeinek minél jobb kielégítéséhez, a látogatókat mintegy 1.200 négyzetméteren fogadja. A 2009. évben többszöri levéllel fordultunk a OKM felé, hogy biztosítsák a fenntarthatóság kiadásaira a fedezetet, azonban választ nem kaptunk rá, sem támogatási forrást. Ez azt jelenti, hogy a Szabadtéri Néprajzi Múzeum egyedül próbál helytállni az Állam által vállalt

Page 18: SZABADTÉRI NÉPRAJZI MÚZEUM - Skanzen

kötelezettségeknek. A 2009. évben mintegy 21 millió forint volt a forráshiány amelyre nem kaptunk támogatást. A költségvetésünk számára ez a szintrehozás után, minden évben közel 37 millió forint forráshiányt jelent.

A 2011. évtıl az EU-s fejlesztések többletigényére 36,3 millió forint többlettámogatást kapott Intézményünk.

MUNKATERVBEN NEM SZEREPLİ TÖBBLETFELADATOK TELJESÍTÉSE:

Az intézmény mőködésében komoly zavart okozott a 2010. május 16-18. közötti rendkívüli vihar. Az okozott károk, életveszélyes állapotok elhárítása (épületek, tetık, mőtárgyak) a Karbantartás, a Gondnokság, a Restaurátor és a Nyilvántartási osztály közremőködésével zajlott. A kidılt fák, a vízmosások és a rendkívül komoly károkat szenvedett környezet kárainak felszámolása igen jelentıs anyagi erıforrásokat igényelt és alapvetıen meghatározta az Üzemeltetési Igazgatóság érintett részlegeinek munkáját. A legjelentısebb kárt a Skanzen vasút pályája szenvedte el, mert a megáradt patak a vasúti töltést elmosta és az utolsó megállóhelyig így nem jut el a vonat, amely a rövidített pályán egész nyitvatartási idıszakban mőködött. A vasúti kár helyreállítására igényelt támogatás nem érkezett meg, s önerıbıl az intézmény képtelen kijavítani a viharkárt. Az Észak-magyarországi falu tájegységben a felszíni vizek elvezetéséhez szükséges övárok rendszer kialakítása és tereprendezés a Karbantartási osztály feladata volt. Miként a szükségessé vált új nyomvonalú központi főtés kiépítése is az apartman házhoz. A Fesztiválok biztonságos körülményeinek érdekében vált szükségessé kerítés építése az ideiglenes parkoló területének elhatárolására. További Karbantartási feladatként készültek el a belsı közlekedı utak az Alföld tájegységben, illetve egy vasúti átkelı az Észak-magyarországi falu tájegység és az irodaépület között. A Múzeumpedagógiai osztály munkatársai a „Magyar népszokások és népmesék” címő gyerekmagazin írását és szerkesztési feladatait végezték el a munkatervi kötelezettségeken túl.

Page 19: SZABADTÉRI NÉPRAJZI MÚZEUM - Skanzen

A korábbi évekkel történı összehasonlításnak nincs jelentısége, mivel egy folyamatosan zajló EU-s finanszírozás tagolt kifizetései teljesen megváltoztatják Intézményünk teljesítési és elıirányzati adatait.

Elıirányzatain változását jelentıs részt az EU-s finanszírozás befolyásolta, továbbá a pályázati pénzeink:

Benyújtott és elnyert pályázatok: 1) Pályázati tevékenység

Hazai pályázatok megnevezése Pályázott

összeg

Elnyert összeg

forintban

NKA A Skanzen Galéria kiállításai és katalógusai 1.650.000 800.000

SznM épületelem raktár tárgyainak biztonságos és korszerő tárolását segítı eszközök 1.610.000 770.000

SzNM református kıkert állandó kiállításban szereplı sírkövek restaurálása 2.460.000 2.000.000

SzNM mőtárgy jármővek restaurálása II. ütem 1.700.000 700.000 Ft

Felföldi mezıváros katalógus megjelentetése 2.000.000 800.000 Ft

Kovácsolt és öntöttvas edények országos győjteményi katalógusa CD 1.600.000 1.600.000 Ft

Módszertani konferenciák I. 3.350.000 700.000

Szabadtéri muzeológia Európában 1.500.000 800.000

Múzeumok Fókuszban 2009 30.000.000 21.000.000 Ft

Falusi és mezıvárosi társadalom - segédanyag középiskolásoknak 1.026 500 500.000

Page 20: SZABADTÉRI NÉPRAJZI MÚZEUM - Skanzen

Hazai pályázatok megnevezése Pályázott

összeg

Elnyert összeg

forintban Ház és Ember 22. 2.900.000 800.000

Sarkantyu Judit: Játékaim c. kiállítása és katalógusa 550.000 200.000

Rurális építészet, lakáskultúra és életmód a 20. században (OTKA) 19.000.000 14.497.000

European open air museums as adult learning providers 16.000 euro

Hagyományos jármővek országos győjteményi DVD katalógus 1.600.000 Ft 1.600.000

A történelem sodrában Migráció a Dél-Dunántúlon az 1940-es években

3.678.750 Ft 2.000.000

Múzeumok Fókuszban 2010 30 000 000

Ft 18 000 000

Ft

Múzeumok Fókuszban 2010 15 000 000

Ft 15 000 000

Ft

A Szabadtéri Néprajzi Múzeum a társadalmi megújulás szolgálatában – fesztiválok, aktív napok, kiállítások és közönségbarát programok

21.000.000 Ft

A polgárosodás sikertörténete NKA Felemelı Század 8.000.000 Ft

6.000.000 Ft

Város és falu határán NKA Felemelı Század 30.000.000 Ft

22.500.000 Ft

Page 21: SZABADTÉRI NÉPRAJZI MÚZEUM - Skanzen

Sári Zsolt: Gazdálkodás - életmód - polgárosodás címő könyvének kiadása 680.000 Ft 400.000 Ft

Hazai pályázatok megnevezése Pályázott

összeg

Elnyert összeg

forintban

„A paraszti polgárosodás tárgyi világa Nemzeti jelképek a magyarországi tájházakban” NKA Felemelı Század

20.000.000 Ft

17.500.000 Ft

A polgárosodás sikertörténete NKA Felemelı Század 20.000.000 Ft

Ökohétvégék a Skanzenben 50.000.000 Ft

Új Magyarország Fejlesztési Tervhez kapcsolódó pályázatok megnevezése

Pályázott összeg

Elnyert összeg (Ft-ban)

Skanzen Örökség Iskola - praktikus tudás a jövıért (TÁMOP 3.2.11/./KMR)

50.000.000 50.000.000 Ft

Skanzen akadálymentes hozzáférésének biztosítása a KMOP 4.4.2-09

30.000.000 28.720.000 Ft

„Múzeumok Mindenkinek” Program - Múzeumok oktatási-képzési szerepének erısítése, központi módszertani fejlesztés – TÁMOP-3.2.8/A-08-2008-0002.

438 233 032 438 233 032

Egyéb, nem hazai forrásokra épülı pályázatok megnevezése

Pályázott összeg

Elnyert összeg (Euro-ban)

CULTURE AND NATURE: THE EUROPEAN HERITAGE OF SHEEP FARMING AND PASTORAL LIFE”

1.814.985*

*Az 50%-os Európai Uniós finanszírozású pályázatban 8 ország intézményei vesznek részt. A projekt pénzügyi és adminisztratív irányítása is a SzNM feladata. A pályázatban szereplı összeg a teljes program finanszírozását fedezi. A Szabadtéri Néprajzi Múzeum tevékenységét alapjaiban határozza meg sikeres pályázati munkája. A múzeum belsı szabályzatai rögzítik az intézmény pályázati munkáját, a szakmai osztályok középtávú- és éves munkatervüknek megfelelıen készítik el pályázati terveiket, amelyeket a múzeum vezetése mérlegel és engedélyez. A hazai pályázatok közül természetesen az NKA szakmai kollégiumai által kiírt pályázatok jelentik a legfontosabb forrásokat. 2010-ben sikeresen pályáztunk a múzeumi kollégium mellett

Page 22: SZABADTÉRI NÉPRAJZI MÚZEUM - Skanzen

az iparmővészeti kollégiumnál (Sarkantyu Judit kiállítására), illetve a Környezetkultúra és ismeretterjesztési Kollégiumnál (Sári Zsolt: Gazdálkodás – életmód –polgárosodás c. kötete). A múzeum sikeresen pályázott a Kiemelt Kulturális Programok szakmai kollégiumánál is, ahol részben a múzeum közönség programjaira, illetve a Múzeumok Oktatási és Képzési Központja által koordinált országos programsorozatra (Múzeumok Fókuszban 2010) Az Új Magyarország fejlesztési Tervhez kapcsolódóan a Múzeum 2010-ben lezárta a Skanzen örökség Programot (új bejárati épület, Skanzen Vonat, Észak-Magyarországi falu tájegység, Nyitott Múzeumi Mőhely). Az idei évben új pályázatokkal indultunk, amelybıl a Skanzen Örökség Iskola - praktikus tudás a jövıért (TÁMOP 3.2.11/./KMR) programunk 50.000.000 Ft támogatás nyert el. A Skanzen akadálymentes hozzáférésének biztosítása a KMOP 4.4.2-09 pályázaton 28.720.000 Ft támogatást nyert el. Beadásra került további pályázatunk: Ökohétvégék a Skanzenben. A fenntartható életmódot támogató kampányok támogatására meghirdetett KMOP-2010-3-3.4/A pályázatra. A nem hazai forrásokra épülı pályázati lehetıségek között 2009-ben pályáztunk a Kultúra 2007-13 keretprogramnál, amelyrıl az idei éve elején döntöttek, melynek értelmében a nemzetközi projekt vezetıjeként nyertünk a “CULTURE AND NATURE: THE EUROPEAN HERITAGE OF SHEEP FARMING AND PASTORAL LIFE” címő pályázatunkkal, melynek Bizottsági finanszírozása 907492 euro, amely a teljes költségvetés 50%. A múzeum további pályázati lehetıségek kihasználására is törekszik, ezért pályázunk a GRUNDTWIG alapnál is. 2010-ben két sikertelen pályázatunk volt (az egyik a külföldi partner késedelmes beadása miatt, a másik forrás hiány miatt lett elutasítva), de 2011-ben újra próbálkozunk külföldi partnereinkkel. Összességében megállapítható, hogy a Szabadtéri Néprajzi Múzeum pályázati tevékenysége mind a hazai, mind a nemzetközi lehetıségeket kiaknázza, szakmai tevékenységét ezen pénzügyi forrásokra építve tervezi és végzi.

Függı kiadások: Az év végi függı kiadások, az EU-s finanszírozás miatt jelentkeztek. Ezek azok az utófinanszírozott tételek, amelyet intézményünk a 2011. évben vagy állami támogatásként, vagy EU-s forrásként visszatéríttet.

Függı bevételek: A függı bevételeknél a lakás kaukciók és visszajött bevétel található.

Page 23: SZABADTÉRI NÉPRAJZI MÚZEUM - Skanzen

Az elıirányzat változásainkat az 1. sz. melléklet tartalmazza, amely kellı részletességgel mutatja be a hatáskörönkénti módosításokat.

A hatáskörönkénti módosítás érdekes eredményeket mutat, ezalatt azt értem, hogy ami még a korábbi évben saját hatáskörő módosításnak számított az a 2010. év második felétıl felügyeleti szervi hatáskör lett.

Bıvebben kifejtve, az ÁMR változása a fejezet engedélyét írta elı a többletbevétel elıirányzatosítás esetében, ezáltal a fejezeti oszlop jelentıs összeg lett, az elıirányzat mértéke elérte a 103 millió forintot. Kormányzati hatáskörben jelentkezik a kereset kiegészítés, valamint a zárolt elıirányzatok elvonása az elıirányzat módosítás összértéke 9.674 eFt.

Intézményi hatáskörbe kerültek az elıirányzat maradvány és a pályázati pénzek elıirányzatai, amely hazai és EU-s forrásból lettek finanszírozva, az elıirányzat változása elérte az 551 millió forintot.

A bevételt befolyásoló tényezık:

Látogatottság:

Mutatók 2009. tény

2010. terv

2010. tény

Index %

Összes látogatószám 214.680 220.000 192.693 - 10 ebbıl: teljes árat fizetı látogató

68.698 70.400 65.003 - 5

kedvezményes árat fizetı

70.432 72.177 63.821 - 9

ingyenes 75.550 77.423 63.869 - 15 Diák látogatók 58.000 59.437 53.412 - 8 Ebbıl külföldi látogatók (becsült

30% 30% 30%

Page 24: SZABADTÉRI NÉPRAJZI MÚZEUM - Skanzen

Az adatokat kérjük az alábbi bontásban (hivatkozás a 194/2000. (XI.24.) Korm. r-re)

Fizetı látogatók száma (fı)

Ingyenes látogatók száma (fı) Kedvezményes, 50%-os jegyet váltók száma (fı)

Teljes árat

fizetık száma (fı)

Összes látogató száma

(fı)

Diákcso-

port pedagógussal [2. § (2) d)]

Pedagógus, oktató, kgy, közmőv. dolgozó [2. § (2) b)-c)]

Kiskorú, fogyatékkal élı, 70 éven túli és egyéb [2. § (1) és 2. § (2) a)]

Hétvégi családi és nemzeti ünnep [2. § (3)]

6-26 éves [2. § (4) a)]

62-70 éves [2. § (4) b)]

egyéb

Állandó kiállítások

19.098 7.556 32.319 4.896 40.712 13.091 10.018 65.003 192.693

Idıszaki kiállítások

Összesen 19.098 7.556 32.319 4.896 40.712 13.091 10.018 65.003 192.693 A múzeum számára rendkívül kedvezıtlen idıjárási körülmények okolhatók a 10%-os látogatószám csökkenés miatt. A kiemelt idıszakokban (május-június és szeptember hónapok) a heteken át tartó esızések egyrészrıl a diákcsoportok többszöri idıpont módosítását, majd mikor már nem lehetett tovább módosítani az iskolai szünet beállta miatt a látogatás dátumát, akkor a megrendelés visszamondását eredményezte. Másrészrıl az idıjárás komoly látogatószám csökkenést idézett elı a fesztiválos napokon is, tendencia volt, hogy a kétnapos rendezvények egyik napját elmosta az esı. A májusi esızésekben a Skanzen Vasút pályája is komoly károkat szenvedett ennek következtében a vonathasználók száma is elmaradt a tavalyihoz képest. Múzeumi látogatói szolgáltatások:

százalék)

Page 25: SZABADTÉRI NÉPRAJZI MÚZEUM - Skanzen

2010-ben a közmővelıdési tevékenységben a hagyományos fesztiválok megrendezése mellett az egyes kiállítási üzenetek tolmácsolásának, az „élı múzeum” programjainak színesítését, valamint a múzeumpedagógiai foglalkozások strukturális átalakítását tőztük célul. Az idei évben a Skanzen Örökség Program keretében megvalósult Észak-magyarországi falu tájegységnek, valamint a téli idıszakon átívelı „Város és falu határán” c. idıszaki kiállításnak köszönhetıen olyan új, a múzeumlátogatók szempontjából fontos programelemek és szolgáltatások kerültek be a kínálati struktúránkba - pl. a Nyitott Muzeológiai Mőhely, az újszerő kiállítás – interpretáció, a magtár mint idıszaki kiállítóhely - amik lehetıvé tették új célcsoportok elérését és a téli üzemelés elindítását.

Az Észak-magyarországi falu és a Felföldi mezıváros tájegységekben meghirdetett Adventi idıszak hétvégi programjai a vártánál nagyobb sikerrel zajlottak, így ezt a tendenciát 2011-ben tovább kívánjuk folytatni.

A diák látogatók múzeumi jelenlétének erısítésében a komplex oktatási formák, a tematikus programcsomagok és rendezvények (Alkotónap), valamint a nyári hónapokban zajló Heted7 tábor turnusai adtak alkalmat. Múzeumpedagógiai tevékenységünk másik fontos célja volt a szezontágítás (téli foglalkozások elindítása), illetve a látogatási szokások újrastrukturálása. Ennek érdekében adtuk be pályázatunkat a TÁMOP- 3.2.11/10-1/KMR keretében „Skanzen Örökség Iskola” címmel, ami a nevelési-oktatási intézmények tanórai, tanórán kívüli és szabadidıs tevékenységeinek bıvítését és struktúrájának átalakítását tőzte ki célul.

Nagy hangsúlyt fektettünk továbbá a fogyatékkal élı diákok foglalkoztatási formáinak bıvítésére, amelyhez az akadálymentes Skanzenvonat mellett komoly ösztönzést adott a 2009-ben az SZNM TÁMOP-3.2.8/A-08-2008-0002 keretében megvalósuló mintaprojekt pályázatunk. A fogyatékkal élıket foglalkoztató intézményekkel való együttmőködéseink egész évre szóló programsorozatokkal bıvültek, amik projektrendszerő oktatással teszik lehetıvé a fogyatékosok iskolán kívüli tanítását.

Harmadik fı közmővelıdési irányunk volt 2010-ben, hogy erısítsük a múzeum felnıttek számára szóló képzési/önképzési ajánlatát, az élethosszig tartó tanulás szellemében. A szakmai felnıtt közönség (pedagógusok) képzésein kívül autodidakta érdeklıdık számára hosszabblélegzető tanfolyamokat indítottunk (pl. kemenceépítés, csipkeverés, sütés-fızés kemencében, festınövények) amelyek nagyon népszerőek voltak.

A felújított Csilléry Klára Oktatóközpont a téli, passzív hónapokat tudta aktiválni, amelyhez a Néprajzi Látványtár mellett novembertıl kiváló hátteret és infrastruktúrát nyújt a csoportos diákfoglalkozásokhoz, a pedagógus képzésekhez valamint a felnıtt autodidakta tanfolyamokhoz.

Az utóbbi néhány év tapasztalatában mindazonáltal jól érzékelhetı az a tendencia, hogy a Skanzenben a tárlatvezetésekkel szemben a komplex programok, a látogatók – diák és felnıtt vendégek – aktivitására építı foglalkozások iránt évrıl évre nagyobb az igény. A tárlatvezetés – az egyes látogatói csoportok számarányait figyelembe véve – úgy tőnik, a külföldi látogatók számára maradt vonzó alternatíva.

Sikeres és eredményes projektként valósult meg az intézmény honlapján keresztül letölthetı „Honismereti túrák” programcsomag 10 témakörre kidolgozva (pl. Vándorút a falusi iskolába, Táj és lakóház, Mi van a konyhában). További sikeres program eredményeként szintén a honlapon keresztül elérhetıvé tettünk letölthetı feladatlapokat a Nyugat Dunántúl tájegység Szalafıi lakóházában kidolgozott programokhoz (pl. Építkezés, Lakáskultúra, Gazdálkodás).

A megrendelt céges rendezvények számának alakulásában a 2009-es világgazdasági válság miatti drasztikus visszaesést sikerült pozitívra fordítani, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum

Page 26: SZABADTÉRI NÉPRAJZI MÚZEUM - Skanzen

továbbra is kedvelt helyszíne maradt a különbözı profitorientált cégek családi napjainak vagy protokolláris rendezvényeinek. Általános turisztikai tendencia, a csoportossal szemben az egyéni turizmus megerısödése is e változás hátterében áll. Reménykeltınek tartjuk, hogy az érdeklıdés jól érezhetıen növekszik a 2011. évi ajánlatok iránt.

Mutatók 2010. terv 2010. teljesítés Tárlatvezetések száma (alkalom) 25 (felnıtt)

70 (diák) 71 (felnıtt) 115 (diák)

Szakvezetések száma (alkalom) 30 (pedagógus szakmai napok, Mesteroskola)

28 (ped. továbbképzés, szakmai napok, mesteroskola)

Tanulmánytári/látványtári vezetések száma (alkalom) | látogatószám (fı)

65 7 65

Szolgáltatással (rendezvényekkel) egybekötött vezetések száma (alkalom)

25 31 + 7 (születésnapok)

Idegen nyelvő vezetések száma (alkalom)

25 (felnıtt) 12 (diák)

33 (felnıtt) 12 (diák)

Múzeumpedagógiai foglalkozások száma (alkalom) | látogatószám (fı)

1.200 23.000 1.098 24.156

Diákok részére tartott egyéb rendezvények száma (alkalom) | látogatószám (fı)

34 Alkotónap 3.800 Májusi iskolahét 4500 fı Heted7 tábor 140 fı

1 10 25

Alkotónap 2.900 fı Szakmai gyakorlat 30 fı Heted hét tábor 597 fı

Egyéb közmővelıdési rendezvények száma (alkalom)| látogatószám (fı)

4 8

Fesztiválok 38.126 fı Tanfolyam 42 fı

a) Nyitva tartás: 219 nap/év. (az ünnepi nyitva tartás jellemzıi) A múzeum meghosszabbította nyitva tartási idejét és november 1-tıl szombat-vasárnap is fogadja a látogatókat, hétköznapokon csak az elıre bejelentett csoportokat.

Page 27: SZABADTÉRI NÉPRAJZI MÚZEUM - Skanzen

A nemzeti ünnepnapokon (március 15., augusztus 20., október 23.) összesen: 4.896 fı látogató kereste fel a múzeumot, mely az összlétszám 2,5%-a. Ezeken a napokon a múzeum az élı múzeumi programokkal várta a látogatókat. b) A látogatószám növekedését és a múzeumi szolgáltatások minıségét elısegítı új

kezdeményezések bevezetése (szöveges ismertetés és értékelés)

A Skanzen sokszínősége kiváló lehetıségeket nyújt különbözı érdeklıdési körő és eltérı társadalmi helyzető csoportok bevonására a múzeumi programokba. Az internetes közösségi oldalak nagyarányú népszerőségét felhasználva a múzeum megjelent az iwiw és facebook oldalakon és szervezett a SÖP illetve a múzeum programjaihoz kapcsolódó akciókat és játékokat. A június 25-én megnyílt Észak-magyarországi falu tájegység épületeinek elszármazási helyén élı lakosokat ingyenesen fogadtuk az év hátralévı részében. Közlekedés Egy személyszállító céggel kötött együttmőködésünknek köszönhetıen közvetlen autóbuszjáratok közlekedtek a Skanzen és Szentendre belvárosa között keddtıl vasárnapig. Budapestrıl a Madách térrıl retró buszok szállították az utasokat minden hétvégén, megrendelésre csoportok utaztatást is biztosították ezen a távon. A Skanzen tömegközlekedési eszközzel való megközelítésének több évtizedes problémáját sikerült megoldani az együttmőködés keretében. Értékesítés - Megrendelt programok Megújítottuk a múzeumpedagógiai programok értékesítési rendszerét. Átalakítottuk a honlap vonatkozó oldalait és hatékonyabbá tettük a foglalási rendszert. Az új tájegységgel kibıvült a múzeum kínálata, az új kiállítás nagy érdeklıdést váltott ki a szakmai partnerek körében is, és ez alkalmat teremtett arra, hogy sok utazási irodának és rendezvényszervezınek mutassuk be újdonságainkkal együtt a Skanzen más szolgáltatásait a bemutató bejárásainkon. Több helyi szolgáltatóval (vendéglátó és szálláshelyek, szórakoztató létesítmények) mőködünk együtt, kölcsönös belépıjegy kedvezményt biztosítva a vendégeknek.

A látogatók számának növelését célzó akciók:

AKCIÓ FORMÁJA KEDVEZMÉNY JELLEGE KEDVEZMÉNY MÉRTÉKE Skanzen Kártya Elıre váltott kedvezményes belépés,

kedvezmény a múzeumi szolgáltatásokból, exkluzív program, kiadvány

felnıtt 6.000,-/év diák/nyugdíjas 3.000,-/év családi 15.000,-/év

Skanzen Borklub A mindenkori belépıjegy árából 50% Show Your Card, ACC Kedvezmény a teljes árú belépıjegy

árából 10%

AAA amerikai és CAA kanadai autóklub tagsági kártya tulajdonosai

A mindenkori belépıjegy árából 10%

Page 28: SZABADTÉRI NÉPRAJZI MÚZEUM - Skanzen

Vár a Dunakanyar (MT Zrt.) Kedvezményes áron látogathatták a múzeumot Április 1. és 15. között

50%

Hazajáró kártya (MT Zrt.) 2010. október 19. – november 7. November 8. – 2011. május 31. A mindenkori belépıjegy árából, max. 2 felnıtt és gyermekeik

10%

Le Cheque Déjeuner kultúra utalvány

Belépıjegy vásárlásakor teljes értékben levásárolható

MiMicsoda klubkártya tulajdonosok

A mindenkori belépıjegy árából 10%

Ticket Culture utalvány Belépıjegy vásárlásakor teljes értékben levásárolható

Üdülési csekk Belépıjegy vásárlásakor teljes értékben levásárolható

Thermál Hotel Visegrád A leadott kuponok után a belépıjegy megváltásakor

felnıtt 800,-Ft gyermek 400,-Ft kedvezményt kap

Alfa Art Hotel A leadott kuponok után a belépıjegy megváltásakor

felnıtt 800,-Ft gyermek 400,-Ft kedvezményt kap

Rosinante Fogadó A leadott kuponok után a belépıjegy megváltásakor

felnıtt 800,-Ft gyermek 400,-Ft kedvezményt kap

Vasúttörténeti Park belépıjegyért

A Skanzen Vonat jegy árából 100%-os engedmény

ingyenjegy

Mőködési bevétel: 271.287-eFt

A többletbevétel egyik oka, a Múzeumok éjszakája bevétele, ami elérte a 12 millió forintot, valamint a vállalkozási tevékenység bevétele, ami az eredeti elıirányzatba nem szerepeltethettük.

Támogatás közvetlen EU-s finanszírozásból: 80.745-eFt

Támogatás értékő mőködési bevétel: 261.678-eFt

Támogatás értékő felhalmozási bev: 140.476-eFt

Bevétel behajtási nehézségek:

A bevételek 99,9%-a teljesült néhány esetben ment ki a vevık részére a 2. fizetési felszólítás, amennyiben ennek sem tesznek eleget, úgy az ügyvédi megkeresés következik.

Page 29: SZABADTÉRI NÉPRAJZI MÚZEUM - Skanzen

Elızı évi pénzmaradvány:

A pénzmaradvány átvétele a pályázati források eredménye:

Elızı évi pénzmaradvány: 35.091-eFt

A 2009. évi elıirányzat maradvány felhasználásra került, a maradvány tartalmazott több éven át tartó maradványt az EU-s elıleg finanszírozás miatt. A maradvány a személyi, járulék, dologi és intézményi beruházási sorokat érintette:

A 2010. évi elıirányzat maradvány az EU-s finanszírozás maradványa, valamint pályázati pénzek, amelyek nem lettek év végén felhasználva. Az EU-s maradvány annak köszönhetı, hogy az Unió egy KSZ szerven keresztül jelentıs összegő elıleget biztosított a számunkra. Az el nem számolt rész a mérlegben a kötelezettségek között szerepel.

Múzeumi Oktatási és Képzési Központ

Page 30: SZABADTÉRI NÉPRAJZI MÚZEUM - Skanzen

2010-ben igen feszített munkaprogrammal folytatódott a „Múzeumok Mindenkinek” Program - Múzeumok oktatási-képzési szerepének erısítése, központi módszertani fejlesztés – TÁMOP-3.2.8/A-08-2008-0002. amely 2008-2013 között 438.233.032 Ft értékő európai uniós forrást biztosít a projekt keretén belül az országos hatáskörő tevékenységre, melyet az önálló szervezeti egységként mőködı Múzeumi Oktatási és Képzési Központ munkatársi gárdája valósít meg. A MOKK tevékenységének elismerését jelzi, hogy 2010. januárjában kiérdemelte a Nívódíjat a 2009-es kiemelkedı munkájával.

2010-ben a MOKK a tervezett négy módszertani kutatást befejezte, melyrıl a kutatási jelentéseket közreadta. Négy további akkreditált képzés kidolgozásával, immáron tízre emelkedett a szakemberek képzésére rendelkezésre álló tanfolyamok száma. 2010-ben 11 képzést szerveztünk, melyen 151 hallgató – múzeumi szakember, illetve pedagógus vett részt.

2010-ben megvalósult képzések

Képzés címe Óra-

szám Hallgatók

száma Akkreditáció

1 KRK-120. Kiállítás-rendezés A-Z-ig: az ötlettıl a megvalósításig a közoktatás szolgálatában;

01.18 – 03.05

12 elıkészítve

2 SZT-60. Szórakoztatva tanulni, tanulva szórakozni! – Projektmódszer a múzeumpedagógiában

03.09-19 15 MASZ

3 MKO-60. Múzeumi kommunikáció az oktatás szolgálatában

04.13-23 10 Akkreditációra beadva

4 05.06-14 19 5

IMP-30. Iskolák és múzeumok partnersége – pedagógus továbbképzés 11.11-19 14

PAT

6 PKK-60. Pedagógus képzık képzése – múzeumok közoktatási hasznosítása

06.30.-07.09

20 PAT

7 HIK-30 Hálózatosodás és együttmőködés az iskolán kívüli szervezett tanulásban

09.06-09 12 Elıkészítve

8 MVI-120. Múzeumi vezetıi ismeretek 09.13-17 10.13-17 11.23-26

15 MASZ

9 FOGY-30. "Érted?! – Értem!" – Hogyan fogadjuk fogyatékos embertársainkat múzeumainkban?;

10.04-07 10 MASZ

10 IMK-30. Iskolabarát múzeumi környezet 10.12-15 19 Akkreditációra beadva

11 OMK-30. Oktatási célú múzeumi kiadványok – A feladatlaptól az online múzeumi csoportmunkáig.

10.19-22 15 Elıkészítve

„MúzeumIskola” címen valamennyi tanfolyam jegyzete megjelent, idén 4 kötet. A „Múzeumi iránytő” címmel elindított önálló kiadványsorozatában ebben az évben 5 kötet készült el. A 2009-ben elindított portál (www.mokk.muzeumokmindenkinek.hu), gazdag tartalommal és információval, letölthetı tananyagokkal, segíti a múzeumok oktatási, ismeretátadási tevékenységét. Az idei e-Festival-on a portál elnyerte a „Felhasználóbarát honlap” elismerést. Az ismeretek átadását sokszorozza meg az augusztusban – a múzeumok között elsıként elindított – e-learning képzés két tanfolyama.

Page 31: SZABADTÉRI NÉPRAJZI MÚZEUM - Skanzen

Az Országos Múzeumi Koordinátor Hálózat 22 fıvel 102 múzeumpedagógiai eseményt szervezett az ország legkülönbözıbb pontjain az év során. A koordinátorok részére az év folyamán 6 mőhelygyakorlatot szerveztünk, melynek célja a koordinátorok felkészítése mentori feladataikra. (A hat képzés témái: 1. Lehetıségek, esélyek 2010-ben. Az elıremenekülés technikái. 2. 2010. évi feladatok. 3. Veszprém megyei múzeumok jelene és jövıje. A Veszprém megyei múzeumpedagógiai gyakorlatok. 4. Külföldi jó gyakorlatok. Ausztriai múzeumok látogatóbarát technikái. Külföldi példák adaptálási lehetıségei a hazai intézményekben. 5. Önkéntesek a múzeumok szolgálatában. A szegedi Móra Ferenc Múzeum és az Önkéntes Központ Szeged együttmőködése. 6. Konstruktívan a jövırıl. A Koordinátori hálózat és a múzeumok távlati feladatai. Értékelések, tervezések.)

A koordinátorok részt vállaltak, az MMP – szinte valamennyi tevékenységében. Részt

vettek a múzeumpedagógiai kutatás során a kérdıívek lekérdezésekben, illetve a helyszíni ellenırzésekben. 2010-ben öten mint elıadók, hárman, mint hallgatók voltak jelen a múzeum képzésein. Közremőködnek rendszeresen az MMP-MOKK népszerősítésében, így a Múzeumi Majálison, valamint az országos Múzeumpedagógiai Évnyitón. Közremőködtek új szempontrendszer kidolgozásában a Múzeumpedagógiai Nívódíj odaítéléséhez múzeumpedagógiai programok és kiadványok tekintetében. A koordinátorok népszerősítették a területükhöz tartozó múzeumok körében az EU pályázati lehetıségeket, illetve szakmai segítséget nyújtotta a megvalósításhoz.

A koordinátorok által szervezett programok 2010-ben

Tevékenységek Alkalmak száma MMP projekt keretében végzett feladatok Helyi múzeumpedagógiai akció 7 Információs nap 27 Találkozó közoktatási intézményekkel 4 Megyei múzeumpedagógiai évnyitók 20 Múzeumpedagógiai szakemberekkel helyi találkozók 9 MOKK keretében végzett feladatok Munkacsoport találkozók, szakmai fórumok, országos rendezvények 36 Összesen 103

2010-ben folytattuk a Múzeumi iránytő címő sorozat megjelentetését. A 2010-ben

elsıként megjelent, a sorozatban 4. kötet, az Élmény és tudás – múzeumi szakemberek a közoktatás szolgálatában címő könyv a 100 múzeumi szakembert és 12 közismert kulturális/múzeumi szakértıt megszólító felmérés elemzését tartalmazza.

A sorozat következı darabja a Tudás és élmény – Múzeumpedagógiai módszerek − európai példák és hazai alkalmazások címet kapta. Ebben a „Best Practice” kötetben számos külföldi és hazai, követésre érdemes, bevált múzeumpedagógiai hasznosítási lehetıséget mutatunk be. A szerzık között osztrák, francia és brit szakemberek is találhatók. A 6. kötet

Page 32: SZABADTÉRI NÉPRAJZI MÚZEUM - Skanzen

ismét egy sokrétően hasznosítható, hatalmas kutató-és adatfeldolgozó-elemzı munka eredménye: a Helyzetkép és perspektívák. Múzeumpedagógia Magyarországon 2008-2009. címő kutatási jelentés feltárja a hazai múzeumpedagógia erısségeit és gyengeségeit, végiggondolva a megoldási lehetıségeket, fejlıdési perspektívákat is. A sorozat 7. kötetével olyan kézikönyvet biztosítunk a múzeumi szakma számára, amely magyar nyelven kuriózum – elsıként jelent meg átfogó, igen nívós elméleti ismeretekre és 10 éves múzeumi kiállítás tervezıi gyakorlatra alapozott szakkönyv a kiállításrendezésrıl Vasáros Zsolt tollából, Kiállító-tér címmel.

A sorozat 8. kötete szintén hiánypótló: a Múzeumvezetési ismereteket áttekintı mő

megírására a NEFMI Közgyőjteményi Fıosztály vezetıjével együttmőködve neves szakembereket kértünk fel. Ez a mő két kötetben jelenik meg: az elsınek a fókuszát a stratégiai tervezés jelenti, a második – az EU-pályázaton felül, 11. kötetként készülı könyv pedig a jogi-gazdasági-szervezetfejlesztési témákra koncentrál. 9. kötetünk a MOKK által koordinált és vezetett mintaprojektek tanulságait foglalja össze a Mőhelytitkok. A projektszimulációktól az esettanulmányokig címmel. Segítségével a pályázatírásban és projektmenedzsmentben kevésbé jártas muzeális intézmények vezetıi és munkatársai megismerhetik a projekttervezés és projektmenedzsment, pénzügyi tervezés és lebonyolítás, pályázatírás, közbeszerzések, projekt megvalósítás és a csatlakozó kommunikáció lépéseit. 10. könyvünket a lassan a félidejéhez érkezı projekt során lezajlott képzések eredményeinek feldolgozása, e fontos projektelem megvalósulásának folyamatába történı bepillantás igénye hívja életre. Ez is egyfajta „Best Practice” győjtemény, hiszen a képzések szakmai vezetıje a több, mint 200 beérkezett záródolgozatból válogat egy kötetre valót, amelyek vélhetıen inspirációt és kézzelfogható megoldási, módszertani támogatást is adnak majd az olvasóknak, a következı képzési ciklusok hallgatóinak.

2010-ben portálunkon, a www.mokk.muzeumokmindenkinek.hu oldalon két nagy

fejlesztés valósult meg: elkészült és az Adatbankból elérhetı az Országos Múzeumpedagógiai Adatbázis, illetve az E-learning felület, amely a múzeumi – de ismereteim szerint a közgyőjteményi területen is - egyedülálló. Itt követhetı a regisztrált látogatók száma, a tanulás támogatása érdekében letölthetıek a Múzeumi iránytő és a MúzeumIskola kötetei. A honlap 2010-ben Felhasználóbarát Honlap minısítést nyert.

2010 november 4-5-én a koordinátorok közremőködésével, együttmőködve a Jász-

Nagykun-Szolnok Megyei Múzeumok Igazgatóságával országos múzeumpedagógiai konferenciát szerveztünk Szolnokon. Emellett az Oktatóközpont feladata volt továbbra is a Múzeumok İszi Fesztiválja rendezvénysorozata – benne az Országos Múzeumpedagógiai Évnyitó - és a Múzeumpedagógiai Nívódíj pályázatainak gondozása (szakmai kidolgozás, pályázatírás, a múzeumi programok elıkészítése, kommunikáció, pénzügyi feladatok, nívódíj zsőrizés).

A Múzeumok İszi Fesztiválja – országos múzeumi nagyrendezvény 168 múzeum

részvételével, 1019 programmal, melyeket 132 149 látogató keresett fel. A Fesztivál szervezését és koordinálását az SZNM végzi.

Skanzen Örökség Program

Page 33: SZABADTÉRI NÉPRAJZI MÚZEUM - Skanzen

A Skanzen Örökség Program záró eseményeként az önálló projektelemként megvalósult új állandó kiállítást, az Észak-magyarországi falu tájegységet 2010. június 25-én a Köztársasági Elnök adta át. Az átadott tájegység a megépült objektumok számában és a kiállított mőtárgyak, illetve demonstrációs tárgyak mennyiségét tekintve is a legnagyobb a múzeumban. A koncepciót kidolgozó és megvalósító Nagyné Batári Zsuzsanna muzeológus tájegységfelelıs és Román Árpád tájegységfelelıs mérnök muzeológusok a korábbi állandó kiállításokat teljesen megújító megoldásokat alkalmaztak a tájegységben. A számítógépek, a monitorok, a hangpanelek alkalmazásán túl, a látogatók érdeklıdését felkeltı interaktív interpretációs megoldásokat is kialakítottak. A kiállítás megvalósításában a Tudományos Igazgatóság részlegeivel szorosan együttmőködtek az intézmény más részlegei is. Ez az összehangolt tevékenység tette lehetıvé, hogy a rendkívül komplex feladatot a közönség és a szakmai fórumok egyöntető megelégedésére sikerült megvalósítanunk.

Szintén a SÖP részeként, a negyedik projektelemként, valósult meg a Nyitott Muzeológiai Mőhely állandó kiállítási egysége a múzeumnak, a Magtárban. Az interaktív és korszerő technológiával kialakított munkaállomások segítségével az érdeklıdık, diákok megismerhetik a múzeumi tevékenység egyes elemeit és otthon is hasznosítható tudáselemeket sajátíthatnak el. A NyMM projekt megvalósításában Kiss Kitti muzeológus végzett kiemelkedı tevékenységet.

Intézményi terek / épületek infrastrukturális fejlesztései 2010-ben

A kiállítási terület az Észak-magyarországi falu tájegységgel bıvült. Az új tájegység épületei elektromos temperáló főtéssel kerültek kialakításra. A téli idıszakban mőködı épületek tüzelıin belül elektromos főtıbetétet helyeztünk el. A Magtár épületében a kézmőves foglalkozások kialakíthatósága miatt gáz üzemő főtést létesítettünk. Az I-V tájegység Magtárába is bevezettük az optikai hálózatot, így az irodaépület a Bejárati épület és a Csilléry Klára Oktatóközpont illetve az Apartman-ház is egy közös hálózatban és az interneten van. A tájegységben új illemhelyet és egy kiállítási épületeken belüli téli üzemelésre is alkalmas WC csoportot alakítottunk ki. Megkezdtük a vasúti pálya miatt elbontott III. tájegységi illemhely újra építését. Egy eredeti vasúti mőemlék épületet állítunk helyre erre a célra. Komoly infrastrukturális jellegő tevékenység kapcsolódott a Skanzen Örökség Program részeként 2009-ben felépült Bejárati épület garanciális feladataihoz, melyet elsısorban a Karbantartási osztály végzett.

Page 34: SZABADTÉRI NÉPRAJZI MÚZEUM - Skanzen

Az épületen belüli információs eszközök Az Észak-magyarországi falu tájegységben új interpretációs megoldásokat alkalmazva hozzuk közelebb a látogatókhoz a bemutatandó idıszakot. A kialakított információs rendszer egyszerre használ modern technikai eszközöket és illeszkedik az enteriırökhöz. Az épületek külsı falán molinóra nyomtatott nagy mérető fotók villantják fel a kiállítások fı témáit, az enteriırökben hangpanelek, tablók, számítógépes terminálok, interaktív játékok magyarázzák és egészítik ki a látottakat. A látogatók tájékozódást segítı múzeumi információs rendszert kiegészítettük az új tájegységet jelölı feliratokkal, ezen kívül az éves karbantartási feladatokat végeztük el. A projekt keretén belül EU-s forrásból, és NKA forrásból eszközök beszerzése történt. Kincstári vagyon bérbeadása: Több éve tartó bérleti szerzıdésünk van a Fogadó üzemeltetésére, amely pár éven belül lejár. Egyéb bevételünk nincs a terület bérbeadásán kívül a kincstári vagyonból.

Gazdasági társaságban részesedéssel nem rendelkezünk.

A Szabadtéri Néprajzi Múzeum tartozás állománya nem jelentıs, a tartozások jelentıs része szállítói tartozás, köztatozásunk pedig nincs, az adóhatóság felé járulékfizetési kötelezettségeinket rendszeresen teljesítjük. A jelenlegi szállítói tartozásunk december 31-ig 78 millió forint, ami jelentıs de az EU 90%-os finanszírozása miatt jelentkezik. A kiadást egyes tételeinek 90%-át nem mi fizetjük ki

Letéti számlával nem rendelkezünk.

Page 35: SZABADTÉRI NÉPRAJZI MÚZEUM - Skanzen

Befizetési kötelezettségünket teljesítettük, amelyet a Minisztérium visszautalt a részünkre.

Erıforrásokkal való gazdálkodás

Emberi erıforrás A Szabadtéri Néprajzi Múzeumnak a 2010. évben, nagyszámú létszámcsökkentéssel nem kellett szembesülnie, a tervezett és betöltött állományi létszáma 137 fı. Az emberi erıforrások hatékony kihasználását intézményünk minden évben célul tőzi ki, és a változó feladatok minden évben egy újfajta hatékonysági rendszer kidolgozását vonják maguk után. A szakmai tudományos erıforrások hatékonyabb kihasználása a tervszerő mőködéssel volt ismét javítható. Hasonlóan segítette az erıforrások felhasználását az év során aktualizált, a mőtárgyakra kidolgozott győjteményfejlesztési stratégia is. A győjteményfejlesztéssel kapcsolatos szakmai munkát a Tárgyvásárlási Bizottság mőködése tette tervezhetıbbé és hatékonyabbá. A Bizottság mőködési rendjét 2007-ben dolgozta ki az intézmény. A Tudományos Tanácsok rendszeres mőködése elısegítette a Szabadtéri Néprajzi Múzeum középtávú tematikus éveinek programszerő kidolgozását. A tematikus évek elıkészítése is igényelte az erıforrások felmérését és hatékony alkalmazását. Eszközök erıforrása

Mezıgazdasági eszközök A Szabadtéri Néprajzi Múzeum területe jelentıs, megközelíti az újabb területek bıvülésével a 60 hektárt, aminek a karbantartása, mezıgazdasági munkálatai jelentıs kiadással járnak. A kiadások csökkentését korszerő technológiák, tárgyi eszközök bevezetésével tudtuk csökkenteni, ezáltal gazdaságosabb a fenntartás. Az új gépeket az elsı, belépı beruházás terhére tudtuk beszerezni. A tartós befektetések különbözı formáira jellemzı a nagy egyedi érték, a relatíve hosszú élettartam, valamint a fokozatos elhasználódás és az ezzel rendszerint együtt járó lassú megtérülés. Az állóeszközök általános jellemzıje, hogy meghatározzák a termelés környezeti feltételrendszerét. A gépesítés azonban ezen túl azzal a sajátossággal is rendelkezik, hogy közvetlen hatást gyakorol a hozamok, és így áttételesen a termelés eredményességének alakulására is.

Az OKM a 2009. évben 20 millió forintot nyújtott a Szabadtéri Néprajzi Múzeum részre, aminek keretein belül, egy profi nagy teljesítményő főnyírótraktort tudtunk vásároltunk.

A gépesítés gazdasági hatásai:

- A gépesítés megkönnyíti az emberi munkát és kedvezı munkahelyi környezetet teremt.

Page 36: SZABADTÉRI NÉPRAJZI MÚZEUM - Skanzen

- Hozzájárul a technológiai rendszer fejlıdéséhez. - Elımozdítja a termékminıség javulását.

A gépek segítségével a 2010. évben elért megtakarítás 2 millió forint. Továbbá jelentıs megtakarítást jelent, hogy az új gépek szerviz igénye alacsony. A gépi eszközök kora erıteljesen befolyásolja gazdasági hatásukat. Elhasználódott eszközök alkalmazása esetén az üzembiztonság alacsonyfokú, a gépi munkákat magas felújítási és üzemeltetési költségek terhelik. Ezzel szemben új eszköz beszerzése és felhasználása tıkeigényes, a kedvezı üzemeltetési tulajdonságok, az energiatakarékos mőködés, az úgy mennyiségi, mint minıségi értelemben alacsonyabb termésveszteség, azonban mérséklik a gazdasági áldozatot. Az egyszerre felmerülı magas beruházási költség elkerülése és az üzembiztonság egyidejő fokozása érdekében rendelkezésre álló lehetıség a gépek bérlete Infrastruktúra, egyéb erıforrása - A külsı karbantartási szerzıdéseink jelentıs részét felmondtuk, amelyek hatása a 2010-es

évben elérte a 2,5 millió forintot. - A mobiltelefon költségek racionalizálása érdekében a belsı szabályozások szigorítása

elkészült, valamint új szerzıdést kötöttünk a T-System csoporttal. A 2008. év végén újra indítottuk a mobil telefonok esetében a közbeszerzés, amelyet jelentıs megtakarítást jelentett. A vonalas hívások perc díjait egy másik (Enternet) telefontársaság részére értékesítettük. Az elért megtakarítás éves szinten 1,5 millió forint.

- A villamos energia díjnak a csökkentése érdekében, és a törvény adta lehetıségek keretében

új szerzıdést írtunk alá az Elektromos Mővekkel, aminek eredményeképpen a világpiaci áron jutunk hozzá a villamos energiához, a várható megtakarítás a 3 millió forintot elérte. Továbbá éjszakára kikapcsoltuk a területi világítást ami szintén a 2010. évben 3,6 millió forint megtakarítást jelentett.

- A tárgyvásárlásokat racionalizáltuk a Szerzeményezési Bizottság létrehozásával, ahol egy

szakmai bizottság dönti el a tárgy megvásárlásának a szükségességét a Győjteménygyarapítási Stratégia alapján, ezáltal a megtakarítás elérte a 1,5 millió forintot.

Szentendre, 2011. április 14.

Dr. Cseri Miklós Tusán Róbert

fıigazgató gazdasági igazgató