Top Banner
Sailling Week Croatia 20.09.2014- 26.09.2014 Prezentacja ma charakter poglądowy i może odbiegać od realizowanego planu Organizatorzy: Andrzej Kubicki, Paweł Mikołajek
17

[Swc] wrzesień 2014

Jun 26, 2015

Download

Travel

pavelno1

Sailing Week Croatia - Wrzesień 2014
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: [Swc] wrzesień 2014

Sailling Week Croatia

20.09.2014-26.09.2014

Prezentacja ma charakter poglądowy i może odbiegać od realizowanego planu

Organizatorzy: Andrzej Kubicki, Paweł Mikołajek

Page 2: [Swc] wrzesień 2014

Koszty wyjazdu

950zł, cena zawiera: Organizację rejsu, Opiekę uprawnionych sterników, Czarter jachtów (włączając

pozwolenia na rejs oraz sprzątanie końcowe), 6 noclegów na jachtach, Ubezpieczenie NNW, Gadżety wyjazdowe oraz

przewidziane atrakcje

• Transport z/do Chorwacji

• Opłata klimatyczna (1 euro/doba)

• 50 euro- Kaucja

• 150 euro- “Kasa Jachtowa”, czyli wszystkie wspólne wydatki:

Wyżywienie,

Opłaty portowe,

Paliwo do jachtów

Koszty dodatkowe:

Page 3: [Swc] wrzesień 2014

Jachty i ich wyposażenie

Długość: 34-40 stóp, Toaleta, Prysznic, Koja dla każdego

uczestnika, Pościel, Aneks kuchenny, Kuchnia gazowa, Komplet zastawy

stołowej, Prąd 12V, Radio, Radiostacja

Page 4: [Swc] wrzesień 2014

Ramowy plan rejsu

20 września godz. 17:00

spotykamy się w marinie XYZ*

21 września godz. 9:00 wypływamy z mariny XYZ

27 września godz.

10:00 wracamy do mariny XYZ

* będzie to marina w rejonie Split – Trogir, szczegóły zostaną podane w terminie bliższym rejsowi

Page 5: [Swc] wrzesień 2014

Atrakcje

Spotkania integracyjne Zwiedzanie miast portowych Chorwacki obiad zapity Rakiją! Kąpiele słoneczne i wodne Wieczorne imprezy (Cantus, Bitwa Łajb,

Drinking Games) Konkursy Relacja z rejsu

Page 6: [Swc] wrzesień 2014

Planowana trasa rejsu

Page 7: [Swc] wrzesień 2014

Dzień pierwszy (20.09.2014)

Zbiórka w marinie

Przedstawienie ogólnych zasad

Wieczorne spotkanie integracyjne

Split

Drugie co do wielkości miasto Chorwacji pod względem liczby mieszkańców. Wierzchołek wzgórza Marjan (175 m n.p.m.) w zachodniej części półwyspu wraz z najpiękniejszym parkiem Splitu i zoo oferują wspaniały widok na miasto, jego okolice i przylegające wyspy. Majestatyczny pałac (Pałac Dioclatiana), wybudowany około 300 r. n. e. był zawsze dominantą miasta. Na planach i lotniczych zdjęciach Splitu dobrze rozpoznawalne jest pierwotne jądro miasta, umieszczone w placu wspaniałego pałacu. Zachowany został mur około pałacu. Do znanych zabytków należą także kościół Sw. Duje, który był mauzeleum, chrzcielnica (kiedyś to była katedra Jupitera), dziedziniec, westybul, podziemne korytarze pod pałacem, 4 pałacowe bramy, pałac gotycki Papalic (teraz muzeum miejskie). Miasto i pałac cesarza są wpisane na listy światowych kulturalnych zabytków UNESCO.

Page 8: [Swc] wrzesień 2014

Dzień drugi (21.09.2014)

Cel: okolice wyspy Brać (przesmyk)

Atrakcje: Drinking Games

Wyspa Brać

Ta malownicza wyspa jest trzecią co do wielkości (394 km2) wyspą na Adriatyku i jednocześnie najwyższą (Vidova gora - 778 m n.p.m.) spośród wysp Dalmacji. Mieszkańcy (14 tys. osób) uprawiają oliwki, winorośle, tytoń i owoce: wiśnie, mandarynki, granaty, kiwi. Zajmują się także produkcją bardzo smacznego wina (sławne już Plavac i Pošip można kupić u gospodarzy w plastikowych butelkach prosto z beczki. Kredowo-wapienne podłoże wyspy sprzyja rozwojowi przemysłu kamieniarskiego - od lat w tutejszych kamieniołomach wydobywa się biały brački marmur, który wykorzystano m.in.: do budowy pałacu Dioklecjana w Splicie, Białego Domu w Waszyngtonie, fragmentów Bazyliki św.św. Piotra i Pawła w Watykanie oraz Parlamentu w Budapeszcie.

Page 9: [Swc] wrzesień 2014

Dzień trzeci (22.09.2014)

Stari Grad

Zgodnie z nazwą jedno z najstarszych w Dalmacji. Wzdłuż jądra starego miasta zostały wybudowane nowoczesne kompleksy turystyczne. W licznych zatokach znajdują się malownicze plaże. Pierwsze osiedle zostało zbudowane w IV wieku p.n.e. kiedy Grecy założyli tutaj kolonię Pharos, najstarsze miejskie centrum w Chorwacji. Od 1205 r. osiedle zyskało nazwę Civitas Vetus (Stare miasto, albo Stari Grad), w tym czasie rozpoczęło swą budowę również nowe miasto – Hvar. Do ważnych historycznych zabytków należy resztka domu romańskiego, wczesny chrześcijański kościół Sw. Ivana z XII wieku, letnia rezydencja poety Petara Hektorovica z 1520 r. – Tvrdalj, kościół Sw. Roka z 1569 r., barokowy kościół parafialny Sw. Stjepan z 1605 r., klasztor dominikański z 1482 r. (restaurowany w 1686 r.), rynek barokowy Skor i kilka domów barokowych.

Cel: Stari GradAtrakcje: Wieczór żeglarski

Page 10: [Swc] wrzesień 2014

Dzień czwarty (23.09.2014)

Cel:okolice środkowej części wyspy Hvar

Atrakcje: Cantus

Jelsa

Dobrze znane miasto turystyczne z portem na północnym wybrzeżu wyspy, otoczone lasami sosnowymi. Skupione około malowniczego rynku, który leży na wybrzeżu. Jedna z najżywszych siedzib na wyspie. Jego gospodarka jest oparta na rolnictwie, uprawie winorośli i oliwek, rybołówstwie, budowli łodzi, morskiej żegludze i ruchu turystycznym. Wzdłuż wybrzeża rozciągają się piaszczyste plaże. Na półwyspie Glavica leży plaża Soline i wyspa Zeczevo, która przyciąga tu nudystów. Pierwsze wzmianki o Jelsie pochodzą z początku XV w. jako o porcie wsi Pitvy. Na końcu XIV w. i początku XV w. została zamieszkana przez uciekinierów z Bośni a w XVII wieku przez uciekinierów z Makarskiej Rywiery. Najbardziej interesujące miejsca w Jelsa to Perivoj (Ogród), powstały ok 1870 r. W pobliżu parku stoi kościół św. Michała, noszący cechy gotyckiej architektury. Interesujący jest też kościół św. Rocha z końca XVI w., który znajduje się przy wjeździe do miasta. Równie ciekawy jest wybudowany jako twierdza wzmocniony Kościół Św. Maryi, który zdołał obronić Jelsę w czasie najazdu tureckiego w 1571 r.

Page 11: [Swc] wrzesień 2014

Dzień piąty (24.09.2014)

Makarska

Makarska Riwiera to bezapelacyjnie jeden z najpiękniejszych zakątków Dalmacji w Chorwacji. To miejsce w którym wysokie góry schodzą niemal do samego morza. Całe wybrzeże słynie przede wszystkim z pięknych widoków. Z powodu tego zróżnicowania krajobrazu, Riwiera Makarska jest idealnym miejscem dla osób lubiących połączenie słodkiego lenistwa na plaży z bardziej aktywnym wypoczynkiem. Jest to także region, w którym na pewno nie będziemy się nudzić. Wzdłuż deptaku zlokalizowane są bowiem liczne bary, knajpki, restauracje, znajdą się także i dyskoteki, w których dominującym językiem na pewno nie będzie chorwacki. Oprócz życia nocnego warto zobaczyć tutaj m.in. muzeum Makarska w klasztore Franciszkanów - znajduje się tutaj najbogatszy zbiór muszli na świecie, półwysep św. Petar – ogród na południu miasta, w którym znajdują się resztki starego kościoła i jaskiń, górę Biokowo - ogród botaniczny, który reprezentują liczne gatunki autentycznych i endemicznych roślin,  Imotska jeziora I kanion rzeki Cetiny – fenomen natury, czerwone i niebieskie jezioro wyglądają jak gigantyczne studnie.

Cel: okolice wschodniej części wyspy Hvar

Atrakcje: Bitwa łajb

Page 12: [Swc] wrzesień 2014

Dzień szósty (25.09.2014)

Cel: okolice płn.-wsch.Części wyspy Brać

Atrakcje:Wieczór z szantami

Pućiśća

Pućiśća, przepiękne miasteczko położone wokół głęboko wciętej zatoczki na Wyspie Brač.Miejscowość znana jako stolica kamieniarzy dalmackich i słynnego śnieżnobiałego marmuru, wydobywanego na wyspie od czasów rzymskich. Miejscowe domy, wybudowane na zboczach ponad kanałem morskim, wrzynającym się głęboko w ląd, czynią wyjątkowo ciekawą panoramę. Ponieważ Pučišća mieszczą się w głębokiej zatoce, z obu jej stron ciągnie się długi deptak z licznymi "oazami", w których można rozłożyć ręcznik i cieszyć się urokiem morza. Burzliwej przeszłości Pučišća zawdzięczają drugą nazwę – Port baszta. W XV wieku pas przybrzeżny nie był najbezpieczniejszy, więc obiekty mieszkalne były budowane jako twierdze – baszty. Pučišća swego czasu miały 13 takich baszt, a do dzisiaj jako wyjątkowo ciekawe całości architektoniczne zachowały się utwierdzone pałace Ciprijana Žuveticia, Akvili oraz rodziny Dešković.Oprócz renesansowych pałaców Žuvetić i Moro, koniecznie trzeba zwiedzić także sakralny skarb Pučišci. Na wyjeździe z miejscowości znajduje się kościółek św. Jerzego z płaskorzeźbą świętego, który walczy ze smokiem.

Page 13: [Swc] wrzesień 2014

Dzień siódmy (26.09.2014)Cel:okolice Splitu Atrakcje:Niespodzianka

Supetar

Supetar jest usytuowany na północnej stronie wyspy Brač, w zatoce Św. Petra, od której otrzymał nazwę. W Supetru znajduje się kościół Marijina Navjeśtenja z XVIII wieku z dzwonnicą i Muzeum kościelnym. Ponad Supetrem znajduje się jeden z razem 19 zachowanych romańskich kościołków na wyspie Brač, Kościół św. Luky z XI wieku. Kościołek jest znany po najstarszym przedstawieniu łodzi w Dalmacji, która jest wygrawerowana w ścianie we wnętrzu kościoła.W okolicy Supetru, najczęściej w gajach oliwnych i winnicach, ale i w innych miejscach na wyspie, można zobaczyć liczne polne domki kamienne z dachami w kształcie kopuły. Domniema się, że właśnie tak wyglądały pierwsze domki człowieka prehistorycznego.Przepięknym otoczeniem naturalnym, licznymi plażami w okolicznych zatokach, rozmaitą ofertą usługową, programami rozrywkowymi oraz możliwościami dla sportu i rekreacji (piłka nożna, tenis, nurkowanie), Supetar zaspokaja wysokie standardy turystyki na Braču.     

Page 14: [Swc] wrzesień 2014

Dzień ósmy (27.09.2014)

Cel:Dopływamy do mariny

macierzystej

Tankowanie paliwa Zwrot jachtów Zakończenie rejsu

Page 15: [Swc] wrzesień 2014

Niezbednik - co zabrać?

Koniecznie:

Kurtka przeciwdeszczowa ( najlepiej żeglarski sztormiak ) Ciepłe (bluza, polar lub dres) i letnie ubrania Lekkie buty na cienkiej podeszwie Sandały lub klapki Strój kąpielowy Okulary przeciwsłoneczne Czapkę letnią i zimową Ręcznik Dużo dobrego humoru :)

Dodatkowo (może się przydać):

Rękawice żeglarskie Śpiwór Latarka Wodoszczelny pokrowiec na telefon

Page 16: [Swc] wrzesień 2014

Zanim zaczniesz swoją przygodę…

Przykazania żeglarskie

1. Dbaj o swego sternika i spełniaj jego wszystkie zachcianki, gdyż tylko on może Ci pomóc gdy naprawdę tego będziesz potrzebować.2. Wykonuj polecenia sternika swego jak przełożonego twego.3. O każdej porze dnia i nocy trzymaj się jedną ręką swego jachtu.4. Umiesz pływać, to dobrze… Jak nie to załóż kapok i go nie ściągaj.5. Wstawaj rano wypoczęty tak, byś nie obudził swego sternika.6. Szanuj załogę i jacht swój, który jest Twoją wizytówką.7. Zawsze sprzątaj po imprezie w plenerze, bo kiedyś tam wrócisz.8. Najważniejsze jest twoje zdrowie, masz je tylko jedno.9. Pamiętaj, każda uprzejmość i pomoc w potrzebie odwzajemni się tym samym.10. Ten wyjazd, to początek do Twojej żeglarskiej przygody, spędź go jak najprzyjemniej.

Page 17: [Swc] wrzesień 2014

Kontakt

Andrzej KubickiPaweł Mikoł[email protected]