Top Banner
svět botanicus číslo 2. únor 2010
28

svět botanicus číslo 2. únor 2010 · 2020. 2. 22. · únor 2010. úvodem vítejte ve Světě Botanicus Podruhé vás vítáme na stránkách časopisu Svět Botanicus. ... certifikuje

Feb 07, 2021

Download

Documents

dariahiddleston
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
  • svět botanicusčíslo 2.únor 2010

  • úvodem vítejte ve Světě Botanicus

    Podruhé vás vítáme na stránkách časopisu Svět Botanicus. Příjemně nás překvapil zájmem vásvšech – českých i zahraničních čtenářů – o první číslo. Stejně tak máme radost, že náš společnýKlub Botanicus se každým dnem rozrůstá, po prvníchměsících se počet členů Klubu blíží tisícovce. Proto jsmepro všechny členy připravili hned tři speciální akce,najdete je na straně 20. Nově jsme také zařadili rubrikurozhovor, tentokrát jsme si povídali o tom, jak secertifikuje kosmetika a co to vlastně znamená dnes takmagické slovo „bio“ v kosmetice s odbornicí na slovovzatou, MUDr. Dagmar Jírovou z pražského Státníhozdravotního ústavu. K pravidelné spolupráci jsme taképřizvali vyhlášeného šéuchaře Jaroslava Sapíka, kterýpro vás do každého čísla přichystá několik vybranýchreceptů: tentokrát na téma omáčky. A naopak, pokudchcete na těchto stránkách představit vaše kulinářskéumění, budeme velmi rádi. Podrobnosti si přečtěte takéna straně 20. Pokud vám toto druhé číslo časopisu Svět Botanicusnepřišlo přímo do mailové schránky, stáhněte si hojednoduše na našem webu www.botanicus.cz. Anebo:staňte se zdarma členy Klubu a budete Svět Botanicusdostávat pravidelně.

    Klidnou zimu a příjemné čtení, Dana a Jan Hradečtí

    02

  • obsahčísla

    úvodem…

    rozhovor...s MUDr. Dagmar Jírovouo certifikacích a bio kosmetice

    výroba tinktur…

    zprávy z Ostré: historické centrum…

    bio rostlinná mýdla botanicus…

    příběh: sto let obecní školy v Ostré…

    akce pro členy klubu botanicus…

    rostlina čísla: rakytník řešetlákový…

    objevujeme svět rostlin s Danou Hradeckou…

    vaříme s Jaroslavem Sapíkem:omáčky…

    02

    06 – 09

    10 – 11

    12

    14 – 17

    18 – 19

    20 – 21

    22 – 23

    24 – 25

    26 – 2704

  • svět botanicusje světemrostlin

  • rozhovors MUDr. Dagmar Jírovou

    o certifikacích a biokosmetice

    /státní zdravotní ústav/

    Když se řekne přírodní kosmetika.

    Zajímá vás problematika certifikace kosmetiky? Chcetevědět, co je vlastně přírodní kosmetika? Současný trendnávratu k přírodě, přírodním surovinám a tradičnímvýrobním postupům s sebou často přináší zmatekv terminologii a označování nejen kosmetickýchvýrobků. Co je bio? Co znamená na kosmetice označeníorganic? V čem se liší a jaké výhody nebo i nevýhody pročlověka mohou tyto výrobky mít? O tom jsme hovořilis doktorkou Dagmar Jírovou z pražského Státníhozdravotního ústavu.

    06

    Jak poznáte přírodní kosmetiku?V České republice neexistuje žádná norma,která by stanovila, co je přírodní kosmetika.Výrobce ale při označování svých produktůnesmí spotřebitele klamat. V Německua Francii existují normy, které jasně stanoví, coje přírodní kosmetický výrobek. Přírodníkosmetický výrobek obsahuje látkyrostlinného, živočišného nebo minerálníhopůvodu. Nesmí obsahovat kontaminantypoškozující zdraví a alergenní látky.

  • V posledních letech zaznamenáváme zvýšený zájemo všechny přírodní produkty a biokosmetiku. Existujenějaká norma nebo předpis, které stanoví, co je přírodníkosmetika? V podstatě dnes nic takového neexistuje. Pro označení„přírodní kosmetika“ není žádný obecně závaznýpředpis, žádná norma nebo vyhláška. Ale pozor, zezákona platí obecný zákaz klamání spotřebitele.Jakmile tedy na jakýkoliv výrobek napíšete označení„přírodní“, nesmíte tím spotřebitele klamat. U přírodníkosmetiky tedy spotřebitel očekává, že bude obsahovatpřírodní složky a pokud je u nás v Evropě platístandardy, podle kterých některé organizace certifikují,pak máme daný rámec. A spotřebitel očekává, žepřírodní kosmetika tento rámec naplní. V zákoně setomu říká „oprávněné očekávání spotřebitele“. Prostěnesmíte používat označení, jež by výrobkůmpřisuzovalo vlastnosti, které nemají.

    Jak jsou na tom s certifikacemi a označováním přírodníkosmetiky v sousedních státech?V Německu, kde obecně pravidla a certifikace mají rádi,existuje oborová norma BDHI, kterou vydala Asociaceprůmyslových a obchodních firem. Ta sdružuje výrobceléčiv, výrobků pro péči o tělo a kosmetiky. Tato normajasně říká, co je a co není přírodní kosmetika. Druhoutakovou institucí je francouzský Eco Cert. A do třeticeexistuje Stanovisko Rady Evropy, které je z roku 2000a nyní prochází revizí a aktualizací. Čili shrnu-li to:v tom, co je přírodní kosmetika, máme vcelku jasno.

    Zmínila jste zahraniční normy, jaká je situace u nás? U nás žádná norma neexistuje. Zatím jedinoucertifikační institucí je sdružení KEZ o.p.s. - nevládnínezisková organizace, které ovšem kritéria procertifikaci nezveřejňuje. V blízké budoucnostiočekávám, že se tato situace změní a certifikačníchautorit bude v České republice více.

    Pokud chci tuto problematiku podrobněji nastudovat,kde najdu odpovídající informace?Evropští výrobci kosmetiky a bio produktů vytvořilitakzvaný Cosmos Standard, kde je podrobně popsané,jaké ingredience a postupy vyžadují výrobky označenéjako přírodní kosmetika a organic kosmetika. Najdete ho v angličtině na stránkáchwww.cosmos-standard.org.

    Děkuji za rozhovor. rv

    Od organic k biodynamic.Výrobek označený jako „organic“ bylvypěstován nebo vyroben za přísněkontrolovaných podmínek organickéhozpůsobu zemědělské výroby. Tato certifikaceprobíhá zejména v USA a Kanadě. Výrobekoznačený 100% organic musí obsahovat pouze100% „organic“ ingrediencí. Organic nejméně95% a výrobek Made with organic musíobsahovat minimálně tři čtvrtiny organicingrediencí. „Nejtvrdší“ je označení„biodynamic“: tyto výrobky kromě toho, žejsou „organic“, musí také přinášet další benefitypro rostliny, jako je obnova a obohacení půdy,posílení vitality, zpětný návrat živin a minerálů.

    Co to jsou přírodní výrobky? Neexistuje jedna definice nebo norma, kteráby stanovila, co to je přírodní výrobek. Obecněza něj považujeme ty výrobky, které jsoušetrné k životnímu prostředí a obsahujípřírodní látky, například rostlinné oleje, tuky,vosky, rostlinné extrakty, éterické oleje,rostlinná aromata, minerální látky a rostlinyzískané biokultivací nebo sběrem zakontrolovaných podmínek

  • MUDr. Dagmar Jírová, CSc. Pracuje ve Státním zdravotním ústavu v Praze jakovedoucí Centra laboratorních činností, odbortoxikologie, v Národním referenčním centru prokosmetiku a v Národní referenční laboratoři proexperimentální imunotoxikologii. VystudovalaLékařskou fakultu hygienickou na Karlově Univerzitěv Praze. Od roku 1980 je vědeckým pracovníkem SZÚa později vedoucí odborných skupin, referenčníchlaboratoří, odboru a centra. Zastupuje Českourepubliku jako člen Stálého výboru a Pracovní skupinypro kosmetiku Evropské komise a je členkou Výboruexpertů pro kosmetiku Rady Evropy. Věnuje sepředevším dermatotoxikologii a imunotoxikologii sezaměřením na předměty běžného užívání, kosmeticképrostředky, zdravotnické prostředky a jejich suroviny.Dr. Jírová je autorkou více než stovky publikacív odborných časopisech a monografiích, je členkouEuropean Society of Contact Dermatitis, členkouEuropean Society of Toxicology in Vitro, členkouKosmetologické společnosti ČR, členkou Českéspolečnosti lékařů JEP a společnosti Korektivnídermatologie a kosmetologie.

    08

  • Servis: Německou normu BDIH (Bundesverband deutscher Industrie- und Handelsunternehmen), která jasně stanoví, co je a co není přírodní kosmetika,najdete na www.bdih.de. Francouzská instituce EcoCert (www.ecocert.fr) je další obecně respektovanoucertifikační autoritou. V České republice je zatímjedinou certifikační institucí o. p. s. KEZ (Kontrolaekologického zemědělství), která ale kritéria pro udělení certifikace CPK nezveřejňuje.

    Botanicus & certifikovaná přírodní kosmetika.Mezi výrobky Botanicus jsou certifikovánazejména rostlinná mýdla, tělové a masážníoleje, koupelové soli a přísady do koupelí, olejea balzámy na rty, pleťové vody a esenciálníoleje a jejich směsi. Nejnověji pak řadabambuckého másla a masek z bahnaMrtvého moře bez konzervačních látek. Navšech našich certifikovaných výrobcích najdeteznačku CPK udělovanou společností KEZ.

  • výroba tinktur

    Tinktury se vyrábějí naložením rostlin do směsialkoholu a vody. Alkohol působí jednak při vyluhováníúčinných složek rostlin a pak má také úlohukonzervačního činidla. I to je důvodem, proč tinkturyvydrží poměrně dlouhou dobu. Tekutina se obvykleskládá z 25 % alkoholu a 75 % vody, u některýchpryskyřičnatých bylin se množství alkoholu zvyšuje ažna 45%. Liší se i poměry tekutiny a rostlin (1:3, 1:4 nebo1:5) Jsou období, kdy je podávání tinktur vyrobenýchz alkoholu běžným způsobem nevhodné, napříkladv těhotenství, při zánětu jater nebo žaludku, při léčbědětí nebo vyléčených alkoholiků. Přidáte-li malémnožství (25-50 ml) téměř vroucí vody do dávkytinktury (obvykle 5 ml) v šálku a ponecháte-li roztokzchladnout, většina alkoholu se odpaří a dávka budeneškodná. Na rozdíl od většiny komerčně vyráběných tinktur, jsouvšechny tinktury Botanicus vyráběny „za studena“z čerstvých rostlin, za použití jemného potravinovéhokvasného lihu. Následně pak provádíme laboratorníanalýzu, která zajišťuje vysokou kvalitu vyrobenétinktury. Představujeme tři nejoblíbenější tinktury Botanicusa jejich využití.

    Echinacea Angustifolia / Echinacea tinktura / 1:5 / 45% alkohol

    Tuto atraktivní rostlinu pěstujeme v zahradách v Ostrémimo jiné pro její atypické kónické květy. Původem je zeSpojených států amerických, kde ji Siouxovéa Komančové využívali pro její léčivé účinky. Příznivěovlivňuje odolnost lidského organismu, pomáháchránit před nachlazením, zlepšuje zdravotní stav přirekonvalescenci. Doporučené dávkování: třikrát za den 20 kapek dosklenky vody. Účinnost tinktury zvýšíte, pokud si předpožitím vykloktáte.

    Hypericum perforatum / Třezalka tečkovaná / 1:3 / 35% alkohol

    Žlutě kvetoucí rostlina, která díky svým léčivýmúčinkům a „magickým“ vlastnostem získala celou řadunázvů. Původně pochází z mírných pásem Evropya západní Asie. Dnes se pěstuje po celém světě a zájemo ni stále stoupá. Třezalka má celkově pozitivní vliv nalidský organismus, pozor ale: snižuje hladiny celé řadyléčivých přípravků a zpomaluje tak jejich působení.Například hladinu warfarinu, digoxinu, snižuje účinnostpřípravků při léčbě epilepsie, astmatu nebo účinnostantikoncepčních přípravků.Doporučené dávkování: třikrát za den 30 kapek dosklenky vody před jídlem.

    10

  • Valeriana Officinalis / Kozlík lékařský / 1:3 / 45% alkohol

    Už z dob Římské říše víme, že se kozlík používal prozlepšení trávení a celkové zklidnění organismu. Jejednou z nejpopulárnějších rostlin používaných přinervových chorobách např. úzkosti a nespavosti. Čínštílékaři jej podávají i při úrazech, chřipce a revmatismu.Obsahuje tzv. valepotriáty a terpenické látky, které majísedativní účinky. Extrakt z rostliny příznivě působí přiléčbě nespavosti. Podporuje spánek bez nepříjemnýchvedlejších účinků klasických léků. Snižuje dobu usínánía zlepšuje kvalitu spánku. Působí proti strachu, depresia křečím. Snižuje krevní tlak a má mírně analgetickéúčinky (snižuje bolest).Doporučené dávkování: jedenkrát denně 20 kapek dosklenky vody dvě hodiny před spaním.

    Obecné informace k tinkturám Botanicus:

    – mají dvouletou dobu spotřeby– uchovávejte v dobře uzavřených lahvičkách, v temnua mimo dosah dětí, v teplotě do 25 stupňů Celsia– před použitím dobře protřepejte, případné usazeninynejsou na závadu– jde o potravinu určenou pro zvláštní výživu,doporučené dávkování byste měli přesně dodržet – tinktury jsou určeny dospělým, pacientům s alergií naalkohol doporučujeme přelít horkou vodou tak, aby sealkohol odpařil – pokud si nejste jisti diagnostikou nebo možnýmivedlejšími účinky, poraďte se se svým lékařem

  • zprávy z Ostré

    I když je nyní třeskutá zima a jaro i léto v nedohlednu,intenzivně pro vás připravujeme Historické centrumv Ostré. Otevíráme pro vás první květnovou sobotu,přesně 1. května 2010 Tržištěm plným kejklířů.První květnový den k nám do Ostré zamíří potulníkejklíři, divadelníci a jiní obdivuhodní umělci, aby vámpředvedli všemožné, často i nemožné žonglérskéa kejklířské umění. Zahájí tak sezónu oslavy květin,tance, her a dobrého jídla v Historické vesničceBotanicus.Už nyní si můžete prohlédnout program na celouletošní sezónu na webu Botanicus. Navštivte sekciKalendář, kde najdete přehledně – týden po týdnu –zobrazené všechny akce, které v Historickém centruletos chystáme. A nebude toho málo: kroměoblíbených kejklířů a hudebníků se můžete těšit třebai na Den koně, sokolníky, dětská divadla nebostředověké alchymisty. Pozvali jsme například Divadelníspolečnost Koňmo, Duo Elthin, skupinu Péro zakloboukem, Vojtu Vrtka, skupinu Adaria, VíťuMarčíka... a celou řadu dalších.

    Chcete být včas informováni o tom, co se chystá?Chcete do mailu včas pozvat pozvánku na akci? Žádný problém: staňte se členem KlubuBotanicus a kromě nejnovějších informací zesvěta Botanicus získejte celou řadu dalšíchvýhod, slevy na vaše nákupy v obchodechBotanicus nebo zvýhodněné některé typyvstupenek do Historického centra.

    12

  • historické centrum

  • bio rostlinná mýdla

    Kvalitní, čistě přírodní bio mýdla stále vyvíjímea zdokonalujme v našich laboratořích. V recepturáchpoužíváme vybrané oleje a tuky, ověřené bio kokosovéa palmové rostlinné oleje a čisté esenciální oleje. Námi vyráběná mýdla neobsahují živočišný tuk a každéz nich je označené pečetí a zabalené do speciálníhosáčku, který uchovává mýdlo ve stále čerstvém stavu. Všechny druhy biomýdel Botanicus jsou vhodné i procitlivou a narušenou pleť, Pokud máte velmi citlivoupleť, doporučujeme mýdlo označené jako dětské. Prozklidňující a obnovující účinky a širokou oblibu jsme doreceptur pěti druhů našich bio mýdel přidali bambuckémáslo, většinou ve směsi s dalšími rostlinnými oleji.Můžeme tak nabídnout mýdla pro různé typy pleti.

    14

  • Bio mýdlo s bambuckým máslem a švestkovým olejem Bambucké máslo v kombinaci se švestkovým olejemdodává pleti hebkost a poskytuje dostatek kyselinyolejové a vitaminu A. Přírodní vůně švestkového olejepřipomínající mandle ve směsi se zklidňujícímbazalkovým olejem, léčivou majoránkou a dalšímiesenciálními oleji tvoří mýdlo určené speciálně projemnou péči o ruce a tělo.

    Bio mýdlo s bambuckým máslem a babasu olejem Exotický babasu olej pochází z ořechů palmy původemz Brazílie a je relativně novou surovinou, vysoceceněnou pro svou schopnost rozpouštět se při tělesnéteplotě. Pleti také dodává měkkost a zdravý třpyt.V kombinaci se zklidňujícím bambuckým máslema hojivou směsí esenciálních olejů včetně růže,heřmánku, šalvěje a frankincence je mýdlo vhodnézvláště pro vyzrálejší typ pleti. Toto mýdlo vyrábímetaké v provedení pro děti, tedy pro velice citlivoupokožku.

  • 16

    Bio mýdlo s bambuckým máslem a moringa olejem Silný obnovující účinek bambuckého másla u tohotomýdla zesiluje účinek oleje ze semen východoafrickéhostromu moringa. Tento olej je bohatý na kyselinuolejovou a má silné hydratační, čistící a vyživujícívlastnosti. Má nezvykle vysoké množstvíantioxidačních složek, které mají ochranný účinek.Příjemná vůně je směsí z osvěžujícího esenciálníhooleje koriandru, fenyklu a frankincence. Je vhodné promladou, mastnou a zralou pleť.

    Bio mýdlo s bambuckým máslem a kukui olejem Olej z kukui pochází z ořechů stromu, který je odnepaměti znám obyvatelům Havajských ostrovů prosvé příznivé účinky na suchou a choulostivou pleť. Jedostatečně jemný pro citlivější pleť a v kombinaci sezvláčňujícím bambuckým máslem a směsíosvěžujících a stimulujících esenciálních olejů tvoří„nevysušující“ mýdlo vhodné pro všechny typy pleti.

  • Bio mýdlo s bambuckým máslem a levandulí Není překvapením, že levandule zůstává všeobecněoblíbenou nejen pro svou vůni, ale především pro svézklidňující, utišující, osvěžující a prokazatelně hojivéúčinky. Naše směs esenciálních olejů obsahuje třidruhy čisté levandule a je jemně obohacena olejiz majoránky a koriandru. Tento druh mýdla obsahujevelké množství bambuckého másla pro každodennípoužití s vyživujícími a zklidňujícími účinky pro všechnytypy pleti.

    Bio mýdlo s mandlovým olejem a růží Olej extrahovaný z mandloně byl oblíbený jižv minulosti pro své četné blahodárné účinky.Jedná se o přírodní, velmi účinnou a stálou hydratačnílátku s vysokým obsahem Omega-6 kyseliny linolovévyživující pleť. Mýdla s mandlovým olejem účinnězjemňují a hydratují pokožku a jsou určena předevšímpro péči o pleť obličeje. Naše mýdla jsou doplněnačistým esenciálním olejem, např. bulharskou růží(Otto) a růžovým dřevem.

    Bio mýdlo s kakaovým máslem a neroli Máslo získané z pražených semen kakaovníkuobohacuje a zjemňuje pokožku a obohacuje naše biorostlinné mýdlo o své zklidňující účinky. Samotnékakaové máslo se v zemích svého původu používáv surové formě jako jednoduchá ochrana kůže, tělaa vlasů. Přirozeně se mísí s vůněmi esenciálních olejůneroli a pomeranče spolu s geraniem a vetivert. Totomýdlo je určeno pro každodenní použitís dlouho-trvající jemnou vůní vhodné pro všechny typy pleti.

    Bio mýdlo s olivovým olejem a heřmánkem Už Římané s oblibou používali k očistě těla čistýolivový olej. Vmasírovali jej do kůže a poté jej stíraliplochou škrabkou z olivového dřeva. Olej má silnézjemňující účinky a je bohatý na kyselinu olejovou.Díky stálosti olivového oleje mýdla dlouho vydrží a jsouvhodná pro péči o obličej i tělo pro všechny typy pleti.Vůně je kombinací esenciálních olejů heřmánkuřímského a heřmánku marockého spolu s dalšímiosvěžujícími oleji, včetně oleje Ylang – Ylang.

  • příběh sto let obecní školy v Ostré

    18

  • „Uměním a vědou silný duch se zmáhej, jasně skvěj!“„Začínám tuto kroniku školní vzpomínkouvzácné uvědomělosti zdejších občanů, jižs opravdovou láskou otcovskou se postaralio dítky své. Plných třicet let rostla školav myslích a srdcích zdejších občanů. Začalajako malá jiskérka, nesmělá, nevědomá,nesfoukne-li ji dost malý větérek, jiskérkapřiskočila k jiskérce, vzplála v oheň, jenž vznítil se v silný žár všeobecného nadšení.Vyrostla škola nová, chlouba obce osterskéa okresu mladoboleslavského. A jaká chloubase skvěje na hrdém čele jejím. Je postavenav roce, kdy všichni národové rakouští slavívznešené jubileum stařičkého, oteckéhomocnáře – Jeho Veličenstva císaře pánaFrantiška Josefa I. – v roce jubilejním, nechťproto hlásá celému světu, že uvědomělí občanéosterští postavili školu jubilejní.

    Škola zdejší povolena dne 13. prosince 1907.“

    Se stavbou nové školní budovy se započalo v červnuroku 1908 a už po prázdninách, 27. října 1908 sekolaudovalo. Stavbu tehdy vedli stavitelé bratřiKavalírové z Prahy a budova byla vysvěcena o posvícení8. listopadu 1908 odpoledne. V místní škole se začaloučit od 1. prosince 1908. Tak začíná příběh školy v Ostré.Vznikla tehdy krásná a moderní stavba, která sloužídodnes. V prvním školním roce sem nastoupilo celkem114 žáků. Během dvou světových válek, kolektivnímbudování jednotných zemědělských zítřků i různýchpřestavbách, chátrání, opravách a úpravách stojí školadodnes. V říjnu 1995 jsme si pronajali první patro školya postupně jsme se pustili do její rekonstrukce. O dvaroky později jsou všechny opravy a úpravy dokončenéa v dalších letech pak škola prochází dalšími úpravami:je vybudované plynové topení a v roce 2004 je tadyzřízena Mateřská škola Ostrá. „Po dlouhých desetiletech se v Ostré zase znovu otevřela mateřská škola.Je to opravdu výjimečné, většina obcí má právě opačnéstarosti, dětí ubývá a školky se zavírají. 1. září školkapřivítala 16 dětí a ty i jejich rodiče mohli hned obdivovatprostory – herny pojaté jako divadlo, výtvarný ateliér,dílnu i s ponkem a vrtačkou, hoblicí či dalším nářadím,nebo pěknou tělocvičnu. Ředitelkou se stala paní EvaČerná z Nymburka a chce ji vést v tradičním duchua také úzkém vztahu k přírodě,“ píše místní kronikář.

    Předloni místní osterská škola slavila sté výročí odzaložení. Jsme hrdí na to, že jsme se mohli na jejímznovuoživení podílet. Pokud vás zajímá podrobnáhistorie naší školy, doporučujeme brožuru, která byla kestému výročí založení osterské školy vydaná.Dostanete ji buď v prodejně Botanicu v Ostré nebo namístním Obecním úřadě.

    Prameny: Kronika školy obecné v Ostré 1908-1939, Kronika Obce Ostrá 1894-1929, Druhá pamětní kniha Obce Ostrá 1930-1990, Třetí pamětní knihaObce Ostrá 1990-2008.

  • akce pro členyklubu botanicus

    Klub Botanicus sdružuje všechny ty, které zajímá nejenHistorické centrum v Ostré, ale i novinky v našemsortimentu, speciální akce pro členy a další výhody.

    Akce pro členy Klubu od ledna do března 2010.

    1) Nakupte v našich obchodech v Martinské ulici nebov Ungeltu (podrobné kontakty a otevírací dobu najdetena našem webu) a ke každému nákupu obdržítebiomýdlo zdarma. Váš nákup není nijak limitovanýa také vás nenutíme k výběru konkrétních produktů.O mýdlo se přihlaste u našeho personálu, který ověřívaše členství v Klubu.

    2) Během období 1. – 7. března 2010 jsme pro váspřipravili ve výše zmíněných prodejnách speciální slevyna vybrané výrobky. Je jich poměrně dost, takžedoporučujeme: vyražte do našich obchodůa objevujte.

    3) Napište nám Váš oblíbený recept, který byste všemčlenům Klubu rádi doporučili. Redakce a šéuchařJaroslav Sapík společně vyberou tři nejzajímavějšírecepty. Autory nejen během léta pozveme do Ostré nakulinářské odpoledne spojené s přípravou vybranýchjídel, ale i potěšíme voucherem na jakýkoliv nákup donašich prodejen. Podle vašich receptů bude vařit přímoJaroslav Sapík, v některém z dalších čísel SvětaBotanicus pak najdete nejen tyto tři recepty, alei reportáž z celé akce. Pište na [email protected]

    20

  • Jak Klub funguje: Registrujte se buď prostřednictvím jednoduchéhoformuláře na webu www.botanicus.cz nebo vyplňtea odevzdejte přihlášku do Klubu v některé z našichprodejen. Každý měsíc Vás budeme pravidelněinformovat o novinkách v Klubu. Členství v klubu jezdarma a k ničemu Vás nezavazuje. Když budete chtítz Klubu vystoupit, stačí napsat mail a my Vász databáze vyřadíme. Klub Botanicus jsme založili napodzim 2009 a nyní sdružuje bezmála tisícovkupříznivců značky Botanicus. Přidejte se.

  • rostlina Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides)

    22

  • Na ploše dvou hektarů pěstujeme v Ostrérozložitý keř (nebo chcete-li malý stromek)Rakytník řešetlákový. Dosahuje výšky až 6metrů a kvete nenápadným žlutým květemv jarních měsících. Odolná rostlina původemze severní oblasti Asie a Evropy snáší i písčitoupůdu, velké sucho, silné větry i zasolení. Napodzim se množí semeny nebo kořenovýmiodnožemi a v létě řízkováním. Pro vysokývýnos plodů je zapotřebí samčí i samičí rostlina(minimální poměr jeden samec na šest samic).Z rakytníku sbíráme plod s vysokým obsahemvitamínu C. Nezralé plody léčí průjem, úplavicia používají se při silném krvácení. Stonky, listía kořeny poskytují žluté barvivo. Rakytník mábiostimulační účinky, výrazně podporujeimunitní systém, je velmi vhodný přirekonvalescenci. Podporuje tvorbu žlučia trávicích enzymů, stimuluje činnost jatera plic, reguluje krevní oběh. Pomáhá připlicních nemocech, léčí žaludeční vředya různá kožní onemocnění včetně akné, jeschopný tlumit bolest a rakytníkové mastiregenerují tkáně při omrzlinácha popáleninách.

    Z rakytníku najdete v našem sortimentu: džem, pyré a sirup s rakytníkem. Připravujeme komplexní řadu kosmetiky.

  • objevujeme svět rostlin… s Danou Hradeckou

    Nejen zahradami v Ostré, ale i světem rostlin Botanicus vás bude v každém čísle provázet DanaHradecká. „Tentokrát představíme recepty na dvězajímavá jídla. Pojďte vyzkoušet polévku z červené řepy s kmínem a jogurtem a džus z mrkve a jablek.“

    Červená řepa má příznivý účinek na trávení, kladněpůsobí proti infekcím. Antokyanová a další barvivaa betain působí proti kornatění cév a stimulují činnostjater a žlučníku. Červená řepa obsahuje ale také dostsodíku a kyselinu šťavelovou, což může být u některých chorob překážkou pro vyšší konzumaci. V organismu působí silně zásaditě vlivem minerálů -draslíku, sodíku, vápníku a hořčíku. Má poměrněvysoký obsah sacharidů (7,5%), hlavně sacharózy, takže diabetici by ji měli konzumovat v menším množství. Přítomen je i vitamín C, niacin a vitamíny B.

    Polévka z červené řepy

    s kmínem a jogurtem

    Ingredience pro 4-6 osob na polévku: lžíce olivového oleje, 1 velká cibule nakrájená nahrubo, 1stroužek česneku (nasekaný), 1 polévková lžíce kmínu, 750 g červené řepy (oloupanéa nakrájené na kostky), 800 ml zeleninového nebokuřecího vývaru, čerstvá petržel

    Ochucený jogurt: 1 lžička římského kmínu, 1 lžička koriandru (celého),špetka kmínu, ½ lžičky sladké papriky, špetkakajenského pepře, 4 lžíce bílého jogurtu, 1 lžíceřepkového nebo olivového olejeV hrnci rozehřejeme olej, přidáme cibuli, česnek a kmína vaříme do změknutí (ne však do zhnědnutí), zhruba5-10 minut. Poté přidáme řepu a vývar a zvolna vaříme30-35 minut, dokud řepa nezměkne. Osolíme. Mezitímsi připravíme kořeněný jogurt. Na suché pánvi lehceopražíme (zhruba 1 minutu) kmín a koriandr. Potékoření přesypeme do mlýnku (nebo do hmoždíře)a rozemeleme na prášek. Do směsi přidáme ještěsladkou papriku, kajenský pepř a špetku soli. Následněsmícháme směs s jogurtem a lžící oleje. Polévkurozmixujeme a dochutíme solí. Lze podávat horkoui studenou, ochucenou jogurtem a ozdobenoučerstvou nasekanou petrželkou.

    24

  • Džus z mrkve a jablek

    Ingredience: 225 gramů ostrouhané mrkve, jedno větší oloupanéjablko, 300 ml nedoslazovaného jablečného džusu, hrstslunečnicových semínek, 4 kostky ledu

    Příprava: Všechny ingredience vložte do mixéru a rozmixujte.Ihned podávejte.

  • vaříme omáčky s Jaroslavem Sapíkem

    Bešamelová omáčka

    Hustá bílá omáčka z máslové jíšky, zalitá trochouvývaru z masa nebo kostí, mlékem nebo smetanou.Používá se jako polotovar k přípravě různých pokrmů.Na přípravu 500 gramů omáčky potřebujete: 50 gramů másla, 40-50 gramů hladké mouky, 3 dclvývaru z masa nebo kostí, 3 dcl mléka nebo smetany,sůl.Prosetá hladká mouka se vsype do horkého másla a zastálého míchání se nechá zpěnit (můžete i částečněosmahnout do světlé, nažloutlé, až růžové barvy); zalijese vlažným vývarem z masa nebo kostí, rozšlehá a zastálého míchání přivede do mírného varu. Potom zalijtemlékem nebo smetanou, podle potřeby osolte a zaobčasného míchání vařte 0,5 - 1 hodinu. Po procezenívychlaďte a uchovávejte v chladnu. Při přípravězásmažky je možné současně osmahnout trochu naplátky nakrájené cibule. Podle druhu použití sezásmažka také zalévá vývarem z drůbeže, ryb, zeleninyapod. Může se i okořenit bílým mletým pepřem,muškátovým květem nebo oříškem. K úpravězapékaných pokrmů se omáčka promíchá sestrouhaným sýrem.

    Sýrová omáčka k zapékání

    Hustá bílá omáčka, upravená z omáčky bešamelovéa strouhaného sýra, zjemněná máslem, případněžloutkem. Používá se jako polotovar k zapékánírůzných pokrmů. Na přípravu 500 gramů omáčkypotřebujete: 400 gramů bešamelové omáčky, 100gramů tvrdého sýra (parmazán, ementál, moravskýbochník, čedar), 50 gramů másla, sůl (2 žloutky).Do teplé bešamelové omáčky se vsype nastrouhaný sýra za stálého míchání se rozpustí. Omáčka se zjemnímáslem, podle potřeby přisolí, případně zjemní žloutky.K přípravě se mohou použít různé druhy sýrů; je alevhodné vždy použít alespoň polovinu množstvíparmazánu; sýry s nízkým obsahem tuku jsouk přípravě této omáčky nevhodné.

    26

  • Jaroslav SapíkJeho rod pochází z jižní Moravy a hostinskými a řeznickými službami se zabývá již od 17. století.Kvůli své rodinné restauraci opustil v 90. letech místošéuchaře pražského hotelu Ambassador. Vařil i v předních restauracích v Evropě a Asii. Má za sebou účast v mnoha mezinárodníchsoutěžích, odkud si přivezl řadu cen. Často vařil i přirecepcích na Pražském hradě, kromě Václava Havlajeho kuchyni ochutnal i papež Jan Pavel II. Je velkýobhájce české kuchyně, o níž tvrdí, že je srovnatelnás kuchyní francouzskou. S manželkou Marcelouzaložil ve vesnici Klokočná nedaleko Prahy rodinnourestauraci U koně. www.klokocna.cz

  • Příští číslo časopisu Svět Botanicus vydáme v dubnu 2010.

    Svět Botanicus / číslo 2. / zima 2010Pravidelně vydává Botanicus, spol. s. r. o.Koncept & redakce: Radek Váňa / IdealabRedakční spolupráce: Dana a Jan Hradečtí Foto: Iveta KopicováGrafika: Anna Issa Šotolová a Martina Černá / Imagery Kontakt: [email protected]

    Navštivte www.botanicus.cz, kde najdete tento časopis v české a anglické verzi volně ke stažení.© 2010 Botanicus, s. r. o. Všechna práva vyhrazena.www.botanicus.cz

    mailto:[email protected]://www.botanicus.czhttp://www.botanicus.cz