SCHOOL OF ARCHITECTURE, BUILDING & DESIGN BACHELOR OF SCIENCE (HONOURS) IN ARCHITECTURE BUILDING STRUCTURES (ARC2523 / BLD60103) PROJECT 2: STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW GROUP MEMBERS: CHIA CHENG WEI 0322091 KOOI YONG KAI 0323152 LEE XIANG LOON 0322090 TUTOR: MS NORITA JOHAR
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
SCHOOL OF ARCHITECTURE, BUILDING & DESIGN
BACHELOR OF SCIENCE (HONOURS) IN ARCHITECTURE
BUILDING STRUCTURES (ARC2523 / BLD60103)
PROJECT 2:
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
GROUP MEMBERS:
CHIA CHENG WEI 0322091
KOOI YONG KAI 0323152
LEE XIANG LOON 0322090
TUTOR: MS NORITA JOHAR
TABLE OF CONTENTS
Table of Contents
1.0 Architectural Plans
2.0 Quantity Live and Dead Loads Acting On Structure
3.0 Structural Plans
4.0 Load Distribution Diagrams
5.0 Tributary Area Diagrams
6.0 Individual Components
6.1 Chia Cheng Wei (0322091)
6.2 Kooi Yong Kai (0323152)
6.3 Lee Xiang Loon (0322090)
1.0 ARCHITECTURAL PLANS
Ground Floor Plan
Not to scale
First Floor Plan
Not to scale
Roof Plan
Not to scale
2.0 QUANTITY LIVE & DEAD LOADS ACTING ON STRUCTURE
Quantity Dead Loads Acting on Structure
Slab Self Weight
=0.15m x 24 kN/m3 =3.6 kN/m2
Brick Wall Self Weight
=0.15m x 3.0m x 19 kN/m3 = 8.55 kN/m
Primary Beam Self Weight
=0.175m x 0.3m x 24 kN/m3 = 1.26 kN/m
Secondary Beam Self Weight
=0.075m x 0.15m x 24 kN/m3 =0.27 kN/m
Column Self Weight
=0.2m x 0.2m x 3.0m x 24 kN/m3 =2.88 kN
Quantity Live Loads Acting on Structure
Bedroom = 1.5 kN/m2
Living Room = 2.0 kN/m2
Dining Room = 2.0 kN/m2
Kitchen = 3.0 kN/m2
Storeroom = 2.5 kN/m2
Corridor = 2.0 kN/m2
Toilet = 2.0 kN/m2
Study Room = 2.5 kN/m2
Car Porch = 2.5 kN/m2
Stairs = 1.5 kN/m2
Family Area = 2.0 kN/m2
Office = 2.5 kN/m2
Billiard and theatre room = 2.0 kN/m2
Balcony = 1.5 kN/m2
Terrace = 2.5 kN/m2
Dressing Room = 2.0 kN/m2
3.0 STRUCTURAL PLANS
Structural Plan (Ground Floor Plan)
Not to scale
Structural Plan (First Floor Plan)
Not to scale
Structural Plan (Roof Plan)
Not to scale
4.0 LOAD DISTRIBUTION DIAGRAMS
Load Distribution Diagram (Ground Floor Plan)
Not to scale
Load Distribution Diagram (First Floor Plan)
Not to scale
Load Distribution Diagram (Roof Plan)
Not to scale
5.0 TRIBUTARY AREA DIAGRAMS
Tributary Area Diagram (Ground Floor Plan)
Not to scale
Tributary Area Diagram (First Floor Plan)
Not to scale
Tributary Area Diagram (Roof Plan)
Not to scale
6.0 INDIVIDUAL COMPONENTS
Beams
Columns
Tributary Area Diagram (Ground Floor Plan)
Not to scale
Tributary Area Diagram (First Floor Plan)
Not to scale
Tributary Area Diagram (Roof Plan)
Not to scale
6.1 CHIA CHENG WEI (0322091)
6.2 KOOI YONG KAI (0323152)
6.3 LEE XIANG LOON (0322090)
Beam (C/7-9) – Ground Floor
Point Load (C-8) by beam (C-D/8)
Dead Load
i. Secondary beam self-weight = 0.075m x 0.15m x 24 kN/m3
= 0.27 kN/m
ii. Brick wall self-weight = 0.15m x 3.0m x 19 kN/m3
= 8.55kN/m
iii. Slab (C-D/7-8) = 3.6 kN/m2 x (1.450m/2)
= 2.61 kN/m
iv. Slab (C-D/8-9) = 3.6 kN/m2 x (2.150m/2) x 2/3
= 2.58 kN/m
Total Dead Load for beam (C-D/8) = (0.27 + 8.55 + 2.61 + 2.58) kN/m
= 14.01 kN/m
Live Load
Corridor = 2.0 kN/m2
Toilet = 2.0 kN/m2
i. Slab (C-D/7-8) = 2.0 kN/m2 x (1.450m/2)
= 1.450 kN/m
ii. Slab (C-D/8-9) = 2.0 kN/m2 x (2.150m/2) x 2/3
= 1.433 kN/m
Total Live Load for beam (C-D/8) = (1.450 + 1.433) kN
= 2.883 kN/m
Ultimate Load
i. Ultimate dead load beam (C-D/8) = 14.01 kN/m x 1.4 = 19.614 kN/m
ii. Ultimate live load beam (C-D/8) = 2.883 kN/m x 1.6 = 4.6128 kN/m
Total Ultimate Load for beam (C-D/8) = (19.614 + 4.6128) kN = 24.2268 kN/m
Load Diagram for (C-D/8)
R1 + R2 = 2R1
2R1 – (24.2268 x 2.150) = 0
2R1 – 52.0876 = 0
R1 = 26.0438 kN
Point Load (C-8) by beam (C-D/8) = 26.0438 kN
Dead Load
i. Beam self-weight
= 0.175m x 0.3m x 24 kN/m3
= 1.26 kN/m
ii. Brick wall self-weight
= 0.15m x 3.0m x 19 kN/m3
= 8.55 kN/m
iii. Slab (C-D/7-8)
= 3.6 kN/m2 x (1.450m/2) x 2/3
= 1.74 kN/m
iv. Slab (C-D/8-9)
= 3.6 kN/m2 x (2.150m/2)
= 3.87 kN/m
Total Dead Load
i. For (7-8) = (1.26 + 8.55 + 1.74) kN/m
= 11.55 kN/m
ii. For (8-9) = (1.26 + 8.55 + 3.87) kN/m
= 13.68 kN/m
Live Load
Corridor = 2.0 kN/m2
Toilet = 2.0 kN/m2
i. Slab (C-D/7-8)
= 2.0 kN/m2 x (1.450m/2) x 2/3
= 0.9667 kN/m
ii. Slab (C-D/8-9)
= 2.0 kN/m2 x (2.150m/2)
= 2.15 kN/m
Total Live Load
i. For (7-8) = 0.9667 kN/m
ii. For (8-9) = 2.15 kN/m
Ultimate Load
i. Ultimate dead load at (7-8) = 11.55 kN/m x 1.4 = 16.17 kN/m
ii. Ultimate dead load at (8-9) = 13.68 kN/m x 1.4 = 19.152 kN/m
iii. Ultimate live load at (7-8) = 0.9667 kN/m x 1.6 = 1.5467 kN/m
iv. Ultimate live load at (8-9) = 2.15 kN/m x 1.6 = 3.44 kN/m
Total ultimate load at (7-8) = (16.17 + 1.5467) kN/m = 17.7167 kN/m
Total ultimate load at (8-9) = (19.152 + 3.44) kN/m = 22.592 kN/m
Load Diagram for (C/7-9)
∑M = (R1 x 4.0) – [(17.7167 x 1.45) x 3.275] – (26.0438 x 2.55) – [(22.592 x 2.55) x 1.275] = 0
0 = 4.0R1 – 84.1322 – 66.4117 – 73.4522
0 = 4.0R1 – 223.9961
R1 = 55.999 kN
∑Fy = R1 + R2 – 25.6892 – 26.0438 – 57.6096 = 0
0 = 55.999 + R2 – 109.3426
R2 = 53.3436 kN
Shear Force Diagram
55.999 - 25.6892 = 30.3098
30.3098 – 26.0438 = 4.266
4.266 – 57.6096 = -53.3436
-53.3436 + 53.3436 = 0
Bending Moment Diagram
1/2 x (55.999 + 30.3098) x 1.45 = 62.575
1/2 x 4.266 x 0.189 = 0.4031
0.4031 + 62.575 = 62.9781
Beam (A/1-4) – Ground Floor
Point Load (A-2) by beam (A-C/2)
Dead Load
i. Secondary beam self-weight
= 0.075m x 0.15m x 24 kN/m3
= 0.27 kN/m
ii. Brick wall self-weight
= 0.15m x 3.0m x 19 kN/m3
= 8.55kN/m
iii. Slab (A-C/1-2)
= 3.6 kN/m2 x (2.2m/2)
= 3.96 kN/m
iv. Slab (A-B/2-3)
= 3.6 kN/m2 x (1.6m/2)
= 2.88 kN/m
v. Slab (B-C/2-3)
= 3.6 kN/m2 x (1.6m/2)
= 2.88 kN/m
Total Dead Load
i. For (A-B) = (0.27 + 8.55 + 3.96 + 2.88) kN/m
= 15.66 kN/m
ii. For (B-C) = (0.27 + 8.55 + 3.96 + 2.88) kN/m
= 15.66 kN/m
Live Load
Kitchen = 3.0 kN/m2
Corridor = 2.0 kN/m2
Toilet = 2.0 kN/m2
i. Slab (A-C/1-2)
= 3.0 kN/m2 x (2.2m/2) = 3.3 kN/m
ii. Slab (A-B/2-3)
= 2.0 kN/m2 x (1.6m/2) = 1.6 kN/m
iii. Slab (B-C/2-3)
= 2.0 kN/m2 x (1.6m/2) = 1.6 kN/m
Total Live Load
i. For (A-B) = (3.3 + 1.6) kN/m = 4.9 kN/m
ii. For (B-C) = (3.3 + 1.6) kN/m = 4.9 kN/m
Ultimate Load
i. Ultimate dead load at (A-B) = 15.66 kN/m x 1.4 = 21.924 kN/m
ii. Ultimate dead load at (B-C) = 15.66 kN/m x 1.4 = 21.924 kN/m
iii. Ultimate live load at (A-B) = 4.9 kN/m x 1.6 = 7.84 kN/m
iv. Ultimate live load at (B-C) = 4.9 kN/m x 1.6 = 7.84 kN/m
Total ultimate load at (A-B) = (21.924 + 7.84) kN/m = 29.764 kN/m
Total ultimate load at (B-C) = (21.924 + 7.84) kN/m = 29.764 kN/m
Load Diagram for (A-C/2)
∑M = (R1 x 5.0) – [(29.764 x 2.0) x 4.0] – [(29.764 x 3.0) x 1.5] = 0
0 = 5.0R1 – 238.112 – 133.938
0 = 5.0R1 – 372.048
R1 = 74.4096 kN
Point Load (A-2) by beam (A-C/2) = 74.4096 kN
Point Load (A-3) by beam (A-C/3)
Dead Load
i. Beam self-weight
= 0.175m x 0.3m x 24 kN/m3
=1.26kN/m
ii. Brick wall self-weight
= 0.15m x 3.0m x 19 kN/m3
= 8.55kN/m
iii. Slab (A-B/2-3)
= 3.6 kN/m2 x (1.6m/2)
= 2.88 kN/m
iv. Slab (B-C/2-3)
= 3.6 kN/m2 x (1.6m/2)
= 2.88 kN/m
v. Slab (A-C/3-4)
= 3.6 kN/m2 x (2.0m/2)
= 3.6 kN/m
Total Dead Load
i. For (A-B) = (1.26 + 8.55 + 2.88 + 3.6) kN/m = 16.29 kN/m
ii. For (B-C) = (1.26 + 8.55 + 2.88 + 3.6) kN/m = 16.29 kN/m
Live Load
Toilet = 2.0 kN/m2
Corridor = 2.0 kN/m2
Bedroom = 1.5 kN/m2
i. Slab (A-B/2-3)
= 2.0 kN/m2 x (1.6m/2) = 1.6 kN/m
ii. Slab (B-C/2-3)
= 2.0 kN/m2 x (1.6m/2) = 1.6 kN/m
iii. Slab (A-C/3-4)
= 1.5 kN/m2 x (2.0m/2) = 1.5 kN/m
Total Live Load
i. For (A-B) = (1.6 + 1.5) kN/m = 3.1 kN/m
ii. For (B-C) = (1.6 + 1.5) kN/m = 3.1 kN/m
Ultimate Load
i. Ultimate dead load at (A-B) = 16.29 kN/m x 1.4 = 22.806 kN/m
ii. Ultimate dead load at (B-C) = 16.29 kN/m x 1.4 = 22.806 kN/m
iii. Ultimate live load at (A-B) = 3.1 kN/m x 1.6 = 4.96 kN/m
iv. Ultimate live load at (B-C) = 3.1 kN/m x 1.6 = 4.96 kN/m
Total ultimate load at (A-B) = (22.806 + 4.96) kN/m = 27.766 kN/m
Total ultimate load at (B-C) = (22.806 + 4.96) kN/m = 27.766 kN/m
Load Diagram for (A-C/3)
∑M = (R1 x 5.0) – [(27.766 x 2.0) x 4.0] – [(27.766 x 3.0) x 1.5] = 0
0 = 5.0R1 – 222.128 – 124.947
0 = 5.0R1 – 347.075
R1 = 69.415 kN
Point Load (A-3) by beam (A-C/3) = 69.415 kN
Dead Load
i. Beam self-weight
= 0.175m x 0.3m x 24 kN/m3
=1.26 kN/m
ii. Brick wall self-weight
= 0.15m x 3.0m x 19 kN/m3
= 8.55 kN/m
iii. Slab (A-B/2-3)
= 3.6 kN/m2 x (1.6m/2) x 2/3
= 1.92 kN/m
Total Dead Load
i. For (1-2) = (1.26 + 8.55) kN/m = 9.81 kN/m
ii. For (2-3) = (1.26 + 8.55 + 1.92) kN/m = 11.73 kN/m
iii. For (3-4) = (1.26 + 8.55) kN/m = 9.81 kN/m
Live Load
Toilet = 2.0 kN/m2
A. Slab (A-B/2-3) = 2.0 kN/m2 x (1.6m/2) x 2/3 = 1.067 kN/m
Total Live Load
A. For (2-3) = 1.067 kN/m
Ultimate Load
i. Ultimate dead load at (1-2) = 9.81 kN/m x 1.4 = 13.734 kN/m
ii. Ultimate dead load at (2-3) = 11.73 kN/m x 1.4 = 16.422 kN/m
iii. Ultimate dead load at (3-4) = 9.81 kN/m x 1.4 = 13.734 kN/m
iv. Ultimate live load at (2-3) = 1.067 kN/m x 1.6 = 1.7072 kN/m
Total ultimate load at (1-2) = 13.734 kN/m
Total ultimate load at (2-3) = (16.422 + 1.7072) kN/m = 18.1292 kN/m
Total ultimate load at (3-4) = 13.734 kN/m
Load Diagram for (A/1-4)
∑M = (R1 x 5.8) – [(13.734 x 2.2) x 4.7] – (74.4096 x 3.6) – [(18.1292 x 1.6) x 2.8] – (69.415 x 2.0) –