Top Banner
TEREMTéS HARMÓNIA A stressz életünk elkerülhetetlen velejárója, de ha folytonos nyomás alatt élünk, előbb-utóbb nagy kárt szenved testi és lelki harmóniánk. Vannak azonban olyan technikák, amelyek a szenvedés helyett az önérvényesítés képességének meg- szerzésével kecsegtetnek. És akkor többé nem leszünk sem lúzerek, sem pukkancsok. Stressz helyett asszertivitás Nincs eladó a hentespult mögött. Tanács- talanul toporgunk, torkot köszörülünk, majd az orrunk alatt párszor köszönni próbálunk, hátha előkerül valaki. Aztán vert seregként elmegyünk a hűtőpulthoz, venni egy kis előrecsomagolt felvágot- tat. És majd szétrobbanunk. A stressz életünk elkerülhetetlen velejárója. Különösen nagy átok, ha nap mint nap ki vagyunk téve neki a munkahelyünkön. Fel sem lehet sorolni, hányféle helyzet- ben érhet bennünket stressz a munka- helyünkön is, legyünk akár beosztottak, akár felső vezetők, de akár még tulajdo- nosok is. Ha túlságosan puhák vagyunk, azon kapjuk magunkat, hogy valahogy minden feladat nálunk landol, jóval többet hagynak ránk a kollégáink, mint amennyi a munkaköri leírásunk, szerző- désünk vagy akár csak a józan ész alapján racionális lenne. Ha túlságosan rámenő- sek vagyunk, pusmogni fognak mögöt- tünk, elkerülnek, nem kapunk segítséget. Ha vezetők vagyunk, a beosztottak sza- botálhatják a kiadott feladatokat. És egy- általán: mindenkit és folyamatosan nyo- masztanak a határidők, a számonkérések, az eladási és a teljesítménykényszer. Belső harmónia – praktikusan Az ilyen helyzetek elkerülésére ajánlott, belső harmóniát megte- remtő, az érdekérvényesítést és mások érdekeinek egyidejű figyelembevé- telét ajánló kommunikációs eljárást asszertivitásnak, asszertív magatartási formának nevezzük. A módszert a hosszú élet titkának is nevezik, és számtalan tré- ning, képzés ajánlja a sikeres elsajátítását. A kutatók négy személyiségtípus szerint sorolják be a magatartási formákat. Az agresszív ember nem törekszik kon- szenzusra, erőszakosan próbálja érvé- nyesíteni saját érdekeit, ha egy módja van rá, meg sem hallgatja mások szem- pontjait, érveit. A passzívak másokra bízzák a döntést, elszenvedik a következ- ményeket ( jellemzően náluk landolnak a munkahelyen a senki másnak nem kellő feladatok). A manipulatív személy kerülő úton éri el a célját, mások szem- pontrendszerét kikerülve érvényesíti saját érdekeit, például önsajnáltatással, segítségkéréssel. A fenti három típussal áll szemben az asszertív személyiség, aki saját érdekeit kulturált hangnemben, de rendkívül határozottan képviseli, miköz- ben mások szempontjait is képes figye- lembe venni. Így tehát az is előfordulhat, hogy a szempontok ütköztetésekor alul- marad, nem sikerül elérnie az eredetileg A HOSSZú éLET TITKáNAK MÓDSZERE Ha nem szólunk, biztosan nem változik semmi. Bőhm Kornél 28 HVG EXTRA O ¨NIS - MERET
2

Stressz helyett asszertivitás

Jun 25, 2015

Download

Business

A stressz életünk elkerülhetetlen velejárója. Különösen nagy átok, ha nap mint nap munkahelyünkön vagyunk kitéve neki. Vannak azonban olyan technikák, amelyek a mindennapokat megkeserítő stressz elszenvedése helyett az önérvényesítés képességének megszerzésével kecsegtetnek.
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Stressz helyett asszertivitás

TeReMTésHARMÓNiA

A stressz életünk elkerülhetetlen velejárója, de ha folytonos nyomás alatt élünk, előbb-utóbb nagy kárt szenved testi és lelki harmóniánk. Vannak azonban olyan technikák, amelyek a szenvedés helyett az önérvényesítés képességének meg-szerzésével kecsegtetnek. És akkor többé nem leszünk sem lúzerek, sem pukkancsok.

Stressz helyett asszertivitás

Nincs eladó a hentespult mögött. Tanács-talanul toporgunk, torkot köszörülünk, majd az  orrunk alatt párszor köszönni próbálunk, hátha előkerül valaki. Aztán vert seregként elmegyünk a hűtőpulthoz, venni egy kis előrecsomagolt felvágot-tat. És majd szétrobbanunk. A  stressz életünk elkerülhetetlen velejárója. Különösen nagy átok, ha nap mint nap ki vagyunk téve neki a munkahelyünkön. Fel sem lehet sorolni, hányféle helyzet-ben érhet bennünket stressz a  munka-helyünkön is, legyünk akár beosztottak, akár felső vezetők, de akár még tulajdo-nosok is. Ha túlságosan puhák vagyunk, azon kapjuk magunkat, hogy valahogy minden feladat nálunk landol, jóval többet hagynak ránk a kollégáink, mint amennyi a munkaköri leírásunk, szerző-désünk vagy akár csak a józan ész alapján racionális lenne. Ha túlságosan rámenő-sek vagyunk, pusmogni fognak mögöt-tünk, elkerülnek, nem kapunk segítséget. Ha vezetők vagyunk, a beosztottak sza-botálhatják a kiadott feladatokat. És egy-általán: mindenkit és folyamatosan nyo-masztanak a határidők, a számonkérések, az eladási és a teljesítménykényszer.

Belső harmónia – praktikusan

Az ilyen helyzetek elkerülésére ajánlott, belső harmóniát megte-remtő, az érdekérvényesítést és mások

érdekeinek egyidejű figyelembevé-telét ajánló kommunikációs eljárást asszertivitásnak, asszertív magatartási formának nevezzük. A módszert a hosszú élet titkának is nevezik, és számtalan tré-ning, képzés ajánlja a sikeres elsajátítását. A kutatók négy személyiségtípus szerint sorolják be a  magatartási formákat. Az agresszív ember nem törekszik kon-szenzusra, erőszakosan próbálja érvé-nyesíteni saját érdekeit, ha egy módja van rá, meg sem hallgatja mások szem-pontjait, érveit. A  passzívak másokra bízzák a döntést, elszenvedik a következ-ményeket ( jellemzően náluk landolnak a  munkahelyen a  senki másnak nem kellő feladatok). A manipulatív személy kerülő úton éri el a célját, mások szem-pontrendszerét kikerülve érvényesíti saját érdekeit, például önsajnáltatással, segítségkéréssel. A fenti három típussal áll szemben az asszertív személyiség, aki saját érdekeit kulturált hangnemben, de rendkívül határozottan képviseli, miköz-ben mások szempontjait is képes figye-lembe venni. Így tehát az is előfordulhat, hogy a szempontok ütköztetésekor alul-marad, nem sikerül elérnie az eredetileg

A HOsszú éleT TiTkáNAk MÓDszeRe

„Ha nem szólunk, biztosan nem változik semmi.”

Bőhm Kornél

28 HVG extra

onis-

me

ret

Page 2: Stressz helyett asszertivitás

kitűzött célt, az azonban sosem fordulhat elő, hogy el sem mondja érzéseit, véle-ményét, és magában kellene fortyognia a dühtől. Egyenes, nyílt kommunikáció, alternatívák felkínálása, a  fontos és a  jelentéktelen kérdések közötti súlyo-zás, határozott döntéshozatal és szükség esetén a nemet mondás képessége: tulaj-donképpen ezek a sarokpontok.

A sérelmek dédelgetése, a  belső for-tyogás, a másik háta mögötti ármányko-dás, kibeszélés helyett mindenképpen ajánlott az  önérvényesítés technikai arzenálját igénybe venni, legyen szó akár

a  közértbeli hentespultról, egy ránk terpeszkedő sógorról vagy a  közvetlen felettesünkről. Ha némi bátorságot merítve elmondjuk a  véleményünket, jobban fogjuk magunkat érezni. Ha kell, gondoljunk arra, hogy ha nem szólunk, biztosan nem változik semmi. Vagy arra, hogy ha az apró sérelmeknél nem állunk ki magunkért, akkor a fagyiosztásnál is meg fognak rólunk feledkezni.

Asszertív tippek

1  őszintén fogalmazzuk meg magunknak, mit is szeretnénk igazából! (tényleg nem akarjuk elvállalni a feladatot, vagy az a bajunk, hogy nem kapunk érte elismerést?)

2  Ha ezzel megvagyunk, ismertessük a döntést, és adjunk hozzá indoklást! Mondjuk meg, hogy már túl sok a munkánk, vagy mást terveztünk aznapra, de ne vonultassunk fel öt különféle érvet, mert csak gyengítjük az eredeti álláspontunk hitelességét.

3  Ha kell, akár ötször-hatszor ismételjük el ugyanazt. („Nem vállalom, mert már el vagyok havazva aznapra.”)

4  Ne hagyjuk győzködni magunkat, a nem az nem.

5  Pozitívan fogalmazzunk és énközléseket alkalmazzunk, magunkról beszéljünk. Mindez a bírálat esetén is

fontos, ami mindig kritikus pillanat egy munkahelyen: ha hibát rovunk fel, az legyen konkrét, és sohasem az adott személyt, csak a viselkedését, eljárását érintse!

6  Jó módszer, ha visszakérdezünk, pontosítást kérünk, egészen addig, amíg elő nem kerül, hol van a kutya elásva. („Úgy érted, még sohasem értem be időben? Vagy csak múlt kedden késtem negyedórát?” ez a „hatástalanító tudakozódás” technikája.)

7  az asszertívan viselkedő ember megáll, megfontolja az információt, ha kell, időt kér az elhangzottak végiggondolására, és ő maga is időt ad arra, hogy az átadott információ célba érjen.

8  az asszertív magatartásforma egyik alapja a tudatos testbeszédhasználat: nyílt, szemkontaktust kereső, magabiztosan álló, de korántsem harsányságot tükröző gesztusrendszer.

ajánlott irodalom

Sue Hadfield – Gill Halson: Asszertivitás, Scolar Kiadó, 2012Bőhm Kornél

kríziskommunikációs szakember, a Spindoc Kommunikációs Hálózat alapítója. Kommuniká-ciós témával foglalkozó blogja: www.spindoc.blog.hu

•| Tippek a magabiztos viselkedéshez

29pszichológia

keresseA BENZINKUTAkNÁL

ÉS A NAGYOBB

ÚJSÁGÁRUSOKNÁL!

bolt.hvg.hu/egyebkiadvanyok

Magyarországi

sörfőzde-térkép

KÉZMŰVES SÖRÖK

A világ

legdrágább éslegerősebb

sörei

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

keresse

A BENZINKUTAkNÁL

ÉS A NAGYOBB

ÚJSÁGÁRUSOKNÁL!

bolt.hvg.hu/egyebkiadvanyok

Magyarországi

sörfőzde-térkép

KÉZMŰVES SÖRÖK

A világ

legdrágább éslegerősebb

sörei

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

keresseA BENZINKUTAkNÁL

ÉS A NAGYOBB

ÚJSÁGÁRUSOKNÁL!

bolt.hvg.hu/egyebkiadvanyok

Magyarországi

sörfőzde-térkép

KÉZMŰVES SÖRÖK

A világ

legdrágább éslegerősebb

sörei

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .