Top Banner
STAROSTLIVOSŤ O PNEUMATIKY A SERVIS PNEUMATÍK OZNAČENIA NA BOČNEJ STENE PNEUMATIKY Nikdy neprekračujte odporúčaný tlak nahustenia pneumatiky, ktorý je uvedený na bočnej stene pneumatiky. Správny tlak sa týka zaťaženia, rýchlosti a manipulácie a je rozhodujúci pre rovnomerné brzdenie, maximálnu trakciu a dlhú životnosť pneumatiky. Za žiadnych okolností by nemal byť tlak nahustenia vašej studenej pneumatiky nižší, ako je uvedený na bočnej stene pneumatiky. Nedostatočné nahustenie spôsobuje nadmerné ohýbanie, zhoršovanie vlastností pneumatiky a rýchle opotrebovanie. Uvádza typ ráfika, s ktorým je pneumatika kompatibilná. Ak nie je uvedený, musí sa použiť na ráfikoch s vnútorným záhybom. Menovitá šírka profilu a montážny priemer v milimetroch podľa ETRTO. Krajina výroby. Minimálny a maximálny tlak v bar a psi. Uvádza smer, ktorý by mal ukazovať dezén pri otáčaní dopredu. Uvádza to, že pneumatika sa musí namontovať len s dušou pneumatiky a nesmie byť bezdušová ani sa nesmie montovať žiadnym iným spôsobom. KATEGÓRIE PNEUMATÍK Bicyklové pneumatiky môžu byť rôznych typov: dušový typ, bezdušové, pripravené na bezdušovú montáž a rúrkové pneumatiky. Každý z nich vyžaduje rôzne ráfiky a techniku na správnu montáž. Vždy dôkladne skontrolujte, ktorý typ ste si kúpili a jeho kompatibilitu s ráfikom a/alebo ostatnými prostriedkami, pomocou ktorých budete pneumatiku montovať (ako sú tesniace prostriedky, ochranné vložky, montážne páky a pod.): DUŠOVÝ TYP: pneumatika, ktorá sa musí použiť len s dušou pneumatiky. Zvyčajne vyžaduje vnútornú vložku na ochranu samotnej duše pred prepichnutím hlavou výstupkov pri pumpovaní so zvyšujúcim sa tlakom. BEZDUŠOVÉ: pneumatiky, ktoré sa smú použiť len na bezdušových ráfikoch, pričom sa môžu montovať s dušou alebo bez duše pneumatiky. PRIPRAVENÉ NA BEZDUŠOVÚ MONTÁŽ: osobitný typ bezdušových pneumatík, ktorý vnútri vyžaduje tesniaci prostriedok, aby sa uchoval tlak. RÚRKOVÉ PNEUMATIKY: úplne uzatvorená prstencová konštrukcia pneumatiky, zošitá alebo vulkanizovaná, ktorá vyžaduje špecifický rúrkový ráfik a správne lepidlo aj správny spôsob lepenia pri montáži. ODPORÚČANÝ TLAK
5

STAROSTLIVOSŤ O PNEUMATIKY A SERVIS PNEUMATÍK · 2019-03-20 · pneumatika vystavená, neexistuje žiadny vedecky podopretý vekový limit, ktorý je možné stanoviť pre pneumatiky.

Jan 05, 2020

Download

Documents

dariahiddleston
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: STAROSTLIVOSŤ O PNEUMATIKY A SERVIS PNEUMATÍK · 2019-03-20 · pneumatika vystavená, neexistuje žiadny vedecky podopretý vekový limit, ktorý je možné stanoviť pre pneumatiky.

STAROSTLIVOSŤ O PNEUMATIKY A SERVIS PNEUMATÍK

OZNAČENIA NA BOČNEJ STENE PNEUMATIKY

Nikdy neprekračujte odporúčaný tlak nahustenia pneumatiky, ktorý je uvedený na bočnej stene pneumatiky.

Správny tlak sa týka zaťaženia, rýchlosti a manipulácie a je rozhodujúci pre rovnomerné brzdenie, maximálnu trakciu a dlhú životnosť pneumatiky.

Za žiadnych okolností by nemal byť tlak nahustenia vašej studenej pneumatiky nižší, ako je uvedený na bočnej stene pneumatiky.

Nedostatočné nahustenie spôsobuje nadmerné ohýbanie, zhoršovanie vlastností pneumatiky a rýchle opotrebovanie.

Uvádza typ ráfika, s ktorým je pneumatika kompatibilná. Ak nie je uvedený, musí sa použiť na ráfikoch s vnútorným záhybom.

Menovitá šírka profilu a montážny priemer v milimetroch podľa ETRTO.

Krajina výroby. Minimálny a maximálny tlak v bar a psi.

Uvádza smer, ktorý by mal ukazovať dezén pri otáčaní dopredu.

Uvádza to, že pneumatika sa musí namontovať len s dušou pneumatiky a nesmie byť bezdušová ani sa nesmie montovať žiadnym iným spôsobom.

KATEGÓRIE PNEUMATÍK

Bicyklové pneumatiky môžu byť rôznych typov: dušový typ, bezdušové, pripravené na bezdušovú montáž a rúrkové pneumatiky. Každý z nich vyžaduje rôzne ráfiky a techniku na správnu montáž. Vždy dôkladne skontrolujte, ktorý typ ste si kúpili a jeho kompatibilitu s ráfikom a/alebo ostatnými prostriedkami, pomocou ktorých budete pneumatiku montovať (ako sú tesniace prostriedky, ochranné vložky, montážne páky a pod.):

DUŠOVÝ TYP: pneumatika, ktorá sa musí použiť len s dušou pneumatiky. Zvyčajne vyžaduje vnútornú vložku na ochranu samotnej duše pred prepichnutím hlavou výstupkov pri pumpovaní so zvyšujúcim sa tlakom.

BEZDUŠOVÉ: pneumatiky, ktoré sa smú použiť len na bezdušových ráfikoch, pričom sa môžu montovať s dušou alebo bez duše pneumatiky.

PRIPRAVENÉ NA BEZDUŠOVÚ MONTÁŽ: osobitný typ bezdušových pneumatík, ktorý vnútri vyžaduje tesniaci prostriedok, aby sa uchoval tlak.

RÚRKOVÉ PNEUMATIKY: úplne uzatvorená prstencová konštrukcia pneumatiky, zošitá alebo vulkanizovaná, ktorá vyžaduje špecifický rúrkový ráfik a správne lepidlo aj správny spôsob lepenia pri montáži.

ODPORÚČANÝ TLAK

Nadmerné nahustenie vedie k nepohodlnej jazde, zmenšenej ploche kontaktu pneumatiky s povrchom cesty, vyššej náchylnosti k poškodeniu v dôsledku nárazu a rýchlemu opotrebovaniu strednej časti dezénu.

Pravidelné udržiavanie tlaku nahustenia zostáva rozhodujúce a nevyhnutné a odporúča sa pred každou jazdou, pokiaľ je pneumatika studená.

Page 2: STAROSTLIVOSŤ O PNEUMATIKY A SERVIS PNEUMATÍK · 2019-03-20 · pneumatika vystavená, neexistuje žiadny vedecky podopretý vekový limit, ktorý je možné stanoviť pre pneumatiky.

Nikdy neprekračujte odporúčaný tlak nahustenia pneumatiky, ktorý je uvedený na bočnej stene pneumatiky.

Správny tlak sa týka zaťaženia, rýchlosti a manipulácie a je rozhodujúci pre rovnomerné brzdenie, maximálnu trakciu a dlhú životnosť pneumatiky.

Za žiadnych okolností by nemal byť tlak nahustenia vašej studenej pneumatiky nižší, ako je uvedený na bočnej stene pneumatiky.

Nedostatočné nahustenie spôsobuje nadmerné ohýbanie, zhoršovanie vlastností pneumatiky a rýchle opotrebovanie.

Nadmerné nahustenie vedie k nepohodlnej jazde, zmenšenej ploche kontaktu pneumatiky s povrchom cesty, vyššej náchylnosti k poškodeniu v dôsledku nárazu a rýchlemu opotrebovaniu strednej časti dezénu.

Pravidelné udržiavanie tlaku nahustenia zostáva rozhodujúce a nevyhnutné a odporúča sa pred každou jazdou, pokiaľ je pneumatika studená.

VÝSTRAHA: Jazda na pneumatikách s nesprávnym tlakom nahustenia je nebezpečná. Takéto situácie môžu spôsobiť zlyhanie pneumatiky, dokonca aj v neskoršom období, ktoré by mohlo viesť k nehode a vážnemu zraneniu či usmrteniu osôb.

KONTROLA PNEUMATÍK

Pneumatiky a tlak vzduchu by sa mali kontrolovať pred každou jazdou.

Mali by sa skontrolovať aj po každom náraze do nezvyčajného predmetu na ceste.

Pneumatiky s vydutinami, prasklinami, zárezmi, prienikmi alebo nerovnomerným opotrebovaním by mal odmontovať a skontrolovať odborník na pneumatiky alebo bicykle a v prípade potreby by sa mali vymeniť.

Ak je opotrebovaný dezén a/alebo je už viditeľný materiál kostry pneumatiky, alebo pneumatika preukazuje znaky akéhokoľvek iného poškodenia, odporúča sa ju ihneď vymeniť.

Samotné plynutie času (vek) nespôsobuje zhoršovanie vlastností pneumatiky, ale skôr vystavenie pôsobeniu vonkajších síl. Medzi takéto vonkajšie sily môžu patriť, okrem iného; nebezpečenstvá na ceste, defekty, nesprávna oprava, nesprávne zarovnanie, používanie pri nedostatočnom nahustení, používanie pri nadmernom nahustení, nadmerné teplo spôsobené používaním pri nadmernom ohýbaní, nadmerné pôsobenie ozónu, nesprávne podmienky skladovania atď. Spoločnosti na výrobu pneumatík dokážu ovplyvniť len zopár z týchto činiteľov. Spoločnosti na výrobu pneumatík pridávajú antiozonizátory a antioxidanty (zmesi na zabránenie zhoršovaniu vlastností) s cieľom dosiahnuť minimálne zhoršenie vlastností pneumatiky. Keďže neexistuje spôsob na presné predpovedanie toho, akým vonkajším silám bude pneumatika vystavená, neexistuje žiadny vedecky podopretý vekový limit, ktorý je možné stanoviť pre pneumatiky. Odporúča sa, aby sa pneumatiky, ako aj duše a vnútorné ochranné vložky do ráfika, dávali pravidelne kontrolovať odborníkovi na bicykle, ktorý dokáže určiť ich vhodnosť na ďalšie používanie.

Aby sa vyhlo kozmetickému poškodeniu, na čistenie bočných stien použite jemný mydlový roztok a opláchnite ich vodou z vodovodu s nízkym tlakom. Nikdy nenanášajte čistiace prostriedky ani prostriedky na úpravu zovňajšku bočnej steny, aby nedošlo k odstráneniu antioxidantov, ktorých úlohou je zabrániť zhoršeniu vlastností v dôsledku pôsobenia ozónu. Odstránenie antioxidantov môže narušiť vlastnosti gumy a viesť k popraskaniu bočnej steny. Použitie vysokotlakových sprejov môže spôsobiť poškodenie bočnej steny.

Vyhýbajte sa zbytočnému mechanickému namáhaniu pneumatík a duší (napr. nebrzdite zablokovaním kolesa, nejazdite po ostrých predmetoch, nejazdite s nedostatočným či nadmerným tlakom atď.).

Ak váš bicykel má ráfikové brzdy, vtedy strany ráfika podliehajú opotrebovaniu, čo môže časom viesť k poškodeniu duše pneumatiky a následne k možnej rýchlej strate vzduchu. Ak máte pochybnosti, opýtajte sa odborníka na bicykle.

Vysoký tlak nahustenia môže poškodiť ráfik; skontrolujte maximálny tlak ráfika alebo sa opýtajte svojho odborného predajcu či výrobcu ráfika, či dokáže zniesť tlak pneumatiky.

Vždy skontrolujte maximálnu šírku pneumatiky, použitie ktorej umožňuje rám vášho bicykla. Nedostatočná vzdialenosť kvôli príliš širokým pneumatikám by mohla viesť k poškodeniu rámu a následne vytvoreniu potenciálne nebezpečnej situácie pre samotného jazdca.

VÝMENA PNEUMATIKY (MONTÁŽ ŠTANDARDNEJ PNEUMATIKY S DUŠOU)

Pred montážou alebo odstránením kolesa si prečítajte pokyny výrobcu bicykla a uistite sa, že ste oboznámení s uzamykacím mechanizmom.

Uistite sa, že ráfik, pneumatika a duša sú všetky vzájomne kompatibilné, a to na základe kontroly všetkých uvedených pokynov výrobcu každého komponentu. Nesprávna kombinácia pneumatiky/ráfika môže viesť k neusadeniu pätky pneumatiky alebo poškodeniu duše a následnej rýchlej strate vzduchu. Ak nemáte istotu, opýtajte sa autorizovaného predajcu Pirelli alebo odborníka na bicykle.

PRÍPRAVA A ODPORÚČANIE

Zabezpečte, aby bolo prostredie, kde sa vykonáva montáž, čisté, a aby neexistovala možnosť, že sa do pneumatiky dostanú cudzie predmety, keďže môžu poškodiť dušu a pneumatiku.

Uistite sa, že je ráfik v dobrom stave. Ak je poškodený, musí sa vymeniť.

Skontrolujte stav ochrannej vložky do ráfika. Ak je poškodená, alebo nezakrýva úplne otvory spíc ráfika, musí sa vymeniť.

1.

2.

3.

4.

5.

Skontrolujte maximálny tlak prípustný pre ochrannú vložku do ráfika. Musí byť rovný alebo vyšší ako oba tlaky pre pneumatiku aj ráfik. Pneumatiky, ktoré umožňujú tlak nahustenia rovný alebo vyšší ako 43 psi (3 bar), by sa mali montovať na ráfiky s vnútorným záhybom.

Pneumatiky, ktoré umožňujú tlak nahustenia rovný alebo vyšší ako 73 psi (5 bar), sa musia montovať na ráfiky s vnútorným záhybom. Ráfiky s vnútorným záhybom je možné rozpoznať podľa písmena „C“, ktoré nasleduje za označením veľkosti.

V prípade akýchkoľvek pochybností sa opýtajte autorizovaného predajcu Pirelli alebo odborníka na bicykle.

Mastencová múčka pomáha umiestniť dušu do pneumatiky. Jej použitie sa dôrazne odporúča najmä v prípade latexových duší.

Odporúča sa namontovať novú dušu vždy, keď sa montuje nová pneumatika alebo po defekte.

Page 3: STAROSTLIVOSŤ O PNEUMATIKY A SERVIS PNEUMATÍK · 2019-03-20 · pneumatika vystavená, neexistuje žiadny vedecky podopretý vekový limit, ktorý je možné stanoviť pre pneumatiky.

Pred montážou alebo odstránením kolesa si prečítajte pokyny výrobcu bicykla a uistite sa, že ste oboznámení s uzamykacím mechanizmom.

Uistite sa, že ráfik, pneumatika a duša sú všetky vzájomne kompatibilné, a to na základe kontroly všetkých uvedených pokynov výrobcu každého komponentu. Nesprávna kombinácia pneumatiky/ráfika môže viesť k neusadeniu pätky pneumatiky alebo poškodeniu duše a následnej rýchlej strate vzduchu. Ak nemáte istotu, opýtajte sa autorizovaného predajcu Pirelli alebo odborníka na bicykle.

Zabezpečte, aby bolo prostredie, kde sa vykonáva montáž, čisté, a aby neexistovala možnosť, že sa do pneumatiky dostanú cudzie predmety, keďže môžu poškodiť dušu a pneumatiku.

Uistite sa, že je ráfik v dobrom stave. Ak je poškodený, musí sa vymeniť.

Skontrolujte stav ochrannej vložky do ráfika. Ak je poškodená, alebo nezakrýva úplne otvory spíc ráfika, musí sa vymeniť.

Skontrolujte maximálny tlak prípustný pre ochrannú vložku do ráfika. Musí byť rovný alebo vyšší ako oba tlaky pre pneumatiku aj ráfik. Pneumatiky, ktoré umožňujú tlak nahustenia rovný alebo vyšší ako 43 psi (3 bar), by sa mali montovať na ráfiky s vnútorným záhybom.

Pneumatiky, ktoré umožňujú tlak nahustenia rovný alebo vyšší ako 73 psi (5 bar), sa musia montovať na ráfiky s vnútorným záhybom. Ráfiky s vnútorným záhybom je možné rozpoznať podľa písmena „C“, ktoré nasleduje za označením veľkosti.

V prípade akýchkoľvek pochybností sa opýtajte autorizovaného predajcu Pirelli alebo odborníka na bicykle.

Mastencová múčka pomáha umiestniť dušu do pneumatiky. Jej použitie sa dôrazne odporúča najmä v prípade latexových duší.

Odporúča sa namontovať novú dušu vždy, keď sa montuje nová pneumatika alebo po defekte.

POSTUP PRI MONTÁŽI PNEUMATIKY

Vložte prvú pätku pneumatiky do ráfika, pričom dodržte smer otáčania pneumatiky uvedený na bočnej stene pneumatiky.

Mierne nahustite dušu akurát do tej miery, aby nadobudla okrúhly tvar.

Opatrne vložte dušu do pneumatiky počnúc od ventilu.

Z opačnej strany oproti ventilu začnite vtláčať druhú pätku pneumatiky do ráfika a pracujte okolo ráfika v oboch smeroch dovtedy, kým nebudú pätky pneumatiky správne umiestnené v ráfiku. V prípade, že je ťažké zatlačiť pneumatiku do ráfika, alebo posledná časť pätky pneumatiky nezapadne na miesto, trocha vypustite dušu a uistite sa, že časť pätky pneumatiky, ktorá je už na mieste, zapadla do ráfika dostatočne hlboko. Ak je to potrebné, použite montážne páky, pričom dávajte veľký pozor, aby ste nepoškodili dušu ani ráfik.

Uistite sa, že duša nie je zachytená medzi pneumatikou a ráfikom a že je ventil vzpriamený, potom pripevnite ventil k ráfiku pomocou určenej poistnej matice.

Mierne nahustite pneumatiku a otáčaním zostavy kolesa sa uistite, že je pneumatika usadená pozdĺž celého obvodu.

Nahustite pneumatiku na maximálny prípustný tlak pomocou pumpy s tlakomerom, aby sa pätky pneumatiky usadili správne na ráfik. Pneumatika je usadená správne vtedy, keď jemná línia nad stranou ráfika je rovnomerne vzdialená od príruby ráfika pozdĺž celého obvodu pneumatiky. Potom znížte tlak na vlastný požadovaný jazdný tlak a zatvorte ventil. Neprekračujte maximálny odporúčaný tlak nahustenia pneumatiky (pozrite si uvedenú hodnotu na bočnej stene), ráfika či ochrannej vložky ráfika.

Pred každou jazdou sa uistite, že sú pneumatiky v dobrom stave a že je tlak nahustenia dostatočný pomocou pumpy s tlakomerom.

Pred každou jazdou sa uistite, že pneumatika správne sedí na kolese a že je ventil vzpriamený, nie pod uhlom.

Pred každou jazdou stlačte brzdy na nehybnom bicykli, brzdové doštičky sa nesmú dotýkať bočných stien pneumatiky, celý ich povrch musí byť v kontakte len s ráfikom.

Po namontovaní kolesa sa uistite, že sú brzdové doštičky a/alebo kotúče bez mastnoty či iných mazív a pri použití prichádzajú do kontaktu s povrchom brzdy.

Skontrolujte upínacie prvky kolies a keď je to vhodné, aj upevnenie prevodového mechanizmu náboja.

Pred použitím nezabudnite vykonať skúšobný brzdný manéver.

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

POSTUP PRI ODSTRÁNENÍ PNEUMATIKY

Odskrutkujte čiapočku ventilu a poistnú maticu a úplne vypustite pneumatiku.

Potlačte stranu pneumatiky pozdĺž jej celého obvodu zo strany ráfika k stredu ráfika.

Umiestnite montážnu páku blízko ventilu a jemne ju zatlačte medzi pneumatiku a ráfik, pričom dávajte pozor, aby nedošlo k priškripnutiu alebo zachyteniu duše. Potom nadvihnite bočnú stenu pneumatiky nad prírubu ráfika.

Podržte prvú páku v tejto polohe a zatlačte druhú páku približne 10 cm od prvej páky medzi pneumatiku a ráfik a nadvihnite bočnú stenu pneumatiky nad prírubu ráfika. Ak je to potrebné, zopakujte vyššie uvedený úkon s treťou montážnou pákou umiestnenou približne 10 cm od druhej páky. Potom potlačte montážne páky okolo obvodu pneumatiky s cieľom úplne oddeliť prvú pätku pneumatiky od ráfika.

Vyberte dušu a potom rukou vytiahnite druhú pätku pneumatiky z ráfika.

Page 4: STAROSTLIVOSŤ O PNEUMATIKY A SERVIS PNEUMATÍK · 2019-03-20 · pneumatika vystavená, neexistuje žiadny vedecky podopretý vekový limit, ktorý je možné stanoviť pre pneumatiky.

PREVODNÁ TABUĽKA JEDNOTIEK BAR/PSI

BAR PSI

1.0 15

1.4 20

1.7 25

2.1 30

BAR PSI

2.4 35

2.8 40

3.1 45

3.4 50

BAR PSI

3.8 55

4.1 60

4.5 65

4.8 70

BAR PSI

5.2 75

5.5 80

5.9 85

6.2 90

BAR PSI

6.5 95

6.9 100

7.2 105

7.6 110

BAR PSI

7.9 115

8.3 120

8.6 125

9.0 130

Použitie ochrannej páskovej vložky do ráfika aj v prípade úplne utesnených karbónových a hliníkových ráfikov

Vyhýbať sa neustálemu brzdeniu s nepretržitým stláčaním brzdy.

Striedať obe brzdy pri jazde dolu kopcom s cieľom rozložiť teplo na oba ráfiky.

Brzdiť pred zákrutami s uvoľnením bŕzd čo najďalej a potom pokračovať v jazde bez brzdenia (pokiaľ to stav cesty dovolí). To umožní mierne ochladenie ráfika.

POUŽITIE PNEUMATÍK S VLOŽKOU PIRELLI S KARBÓNOVÝMI RÁFIKMI S VLOŽKOU

Karbónové ráfiky s vložkou predstavujú možnosť poškodenia okraja pneumatiky kvôli konštrukcii s ostrými okrajmi prírub ráfikov. Preto sa pred montážou odporúča zaistiť, aby bol záhyb ráfika okrúhly. Typ hliníkového ráfika so zahnutým okrajom renomovaného výrobcu sa môže použiť ako referencia.Ak chcete skontrolovať, či vaše kolesá neobsahujú žiadne oblasti s mimoriadne drsnými alebo ostrými okrajmi, opatrne posuňte prst pozdĺž oboch prírub; nemali by sa vyskytovať žiadne oblasti s príliš drsnými či ostrými okrajmi, ak sa nejaké nájdu, ráfik by sa mal vymeniť. Ak máte pochybnosti, obráťte sa na odborníka na bicykle.

SKLADOVANIE

Pneumatiky by sa mali skladovať na chladnom, suchom mieste. Prostredie skladovania pneumatík by malo byť studené (10 °C – 21 °C), suché, bez prítomnosti prachu a mierne vetrané. Pneumatiky sa musia uchovávať na tmavom a suchom mieste.

Zabezpečte, aby nedošlo ku kontaktu s ohrievačmi alebo radiátormi.

Veľmi nízke teploty prostredia skladovania nespôsobujú v svojej podstate poškodenie, ale môžu vyvolať stuhnutie pneumatiky. V takomto prípade je potrebné ponechať pneumatiku na niekoľko hodín v prostredí s teplotou približne 16 °C pred rozložením (pokiaľ sa to vzťahuje na daný prípad) a montážou.

Pneumatiky nesmú byť vystavené žiadnej deformácii v dôsledku napnutia či stlačenia počas manipulácie alebo skladovania.

Nenechávajte bicykel dlhodobo zaparkovaný na priamom slnečnom svetle ani na veľmi horúcich miestach.

Ak sa bicykel nepoužíva, ponechajte pneumatiky nahustené a pravidelne otáčajte kolesá, aby sa vyhlo plochým miestam.

POUŽITIE PNEUMATÍK PIRELLI NA ÚPLNE UTESNENÝCH KARBÓNOVÝCH A HLINÍKOVÝCH RÁFIKOCH S VLOŽKOU BEZ OCHRANNÝCH VLOŽIEK DO RÁFIKOV

Úplne utesnené karbónové a hliníkové ráfiky nie sú vybavené vyvŕtanými otvormi v základni ráfika, preto výrobcovia ráfikov zvyčajne neodporúčajú použitie ochrannej vložky do ráfika. Je potrebné však vziať do úvahy, že v prípade bicyklov vybavených ráfikovými brzdami sa teplo vytvárané brzdením priamo prenáša do systému pneumatiky, čím sa značne zvyšuje tepelná záťaž na všetky komponenty, ako sú pneumatika, duša pneumatiky a samotný ráfik. V prípade nadmerného brzdenia môže jazda bez ochrannej vložky do ráfika viesť k rýchlemu úniku vzduchu z pneumatiky s rizikom straty kontroly nad bicyklom.To platí ešte viac v prípade latexových duší a/alebo ľahkých duší. Aby sa obmedzila možnosť zlyhania duše v dôsledku prehriatia, spoločnosť Pirelli odporúča nasledovné;

Page 5: STAROSTLIVOSŤ O PNEUMATIKY A SERVIS PNEUMATÍK · 2019-03-20 · pneumatika vystavená, neexistuje žiadny vedecky podopretý vekový limit, ktorý je možné stanoviť pre pneumatiky.

KOMPATIBILITA RÁFIKA/PNEUMATIKY PODĽA NORMY ISO 5775-1

Menovitá šírka profiluSN

Odporúčané ráfikyTyp ráfikov s vnútorným

záhybom

23 13C; 15C

25 13C; 15C; 17C

28 15C; 17C; 19C

Typ ráfikov s vnútorným záhybom sa musí použiť, keď je odporúčaný tlak nahustenia pneumatiky vyšší ako 500 kPa.Keď je odporúčaný tlak nahustenia vyšší ako 500 kPa, musí sa použiť vhodná ochranná vložka základne ráfika, keď sú zjavné konce spíc.Typ ráfikov s vnútorným záhybom sa môže použiť s tuhými a skladacími pneumatikami.