Top Banner
Stanje katastra i zemljišnih knjiga u RH Od stjecanja Hrvatske neovisnosti DGU je suočena s problemom svog povijesnog nasljeđa u vidu ažurnosti katastarskog operata koji ne odgovara stvarnom stanju na terenu, te njegove neusklađenosti sa zemljišnom knjigom. Budući da se uspostavljanje katastra i zemljišne knjige tokom povijesti odvijalo se u različito vrijeme i pod različitim uvjetima jer su pojedini dijelovi Hrvatske bili u sastavu različitih država, značajke katastra i zemljišne knjige mijenjali su se sukladno povijesnim zbivanjima. Svaki državni oblik nosio je svoje propise i pravila s kojima se uređivao sadržaj katastra i zemljišne knjige. Zatečene katastarske evidencije razlikovale su se prema vremenskom razdoblju u kojem su nastali podaci koji se koriste, a samim time i prema metodologiji izrade katastarskih planova (pouzdanost i točnost), mjerilu prikaza, itd. Tadašnje Teritorij Hrvatske s obzirom na postojeće katastarske planove može se podijeliti na područja: 1. Austrougarskog katastra - izvornici iz ovog razdoblja uspostavljeni su nakon proglašenja Carskog patenta 1817. godine, a za teritorij RH izrađeni su u periodu od 1818. do 1884. godine i podjeljenji su na četiri sustava Bečki, Krimski, Budimpeštanski i Kloštar-Ivanićki. Mjerna jedinica za dužinu bila je 1 hvat, za površinu četvorni hvat (1čhv = 3.596652 m 2 ) dok je mjerilo planova bilo 1:2880, osim za područje Dalmacije gdje je zbog otklanjanja pogreške u triangulaciji izračunato mjerilo katastarskih planova 1:2904. Izmjera se vršila metodom geodetskog stola, a budući da je katastar rađen u svrhu oporezivanja, zemljišta niskog katastarskog prihoda bila su mjerena sa manje pažnje i točnosti. Zgrade nisu bile predmet oporezivanja, tako da su mjerene približno, a unutar zgusnutih naselja su prikazivane gotovo shematski. 2. Jugoslavenskog katastra - postavljena organizacija katastarske službe krenula je sa stajališta da se prvenstveno izvrši izmjera područja koja nisu obuhvaćena nikakvom izmjerom, a tek potom područja koja su imala staru izmjeru. Kako je Republika Hrvatska bila obuhvaćena Austro- ugarskom izmjerom u početku nije bilo ni ureda za katastar, a ni djelotvornog održavanja izmjere i katastarskog operata. Tridesetih godina prošlog stoljeća počele su se raditi komasacije, a najveći dio proveden je 60-ih te 80-ih godina prošlog stoljeća. Komasacija se nastavila provoditi do 1990. godine, a ukupno su komasacije napravljene na nešto više od 10% teritorija RH. Uz komasacije
4

Stanje katastra i zemljišnih knjiga u RH

Jan 30, 2017

Download

Documents

vuongquynh
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Stanje katastra i zemljišnih knjiga u RH

Stanje katastra i zemljišnih knjiga u RH

Od stjecanja Hrvatske neovisnosti DGU je suočena s problemom svogpovijesnog nasljeđa u vidu ažurnosti katastarskog operata koji neodgovara stvarnom stanju na terenu, te njegove neusklađenosti sazemljišnom knjigom.

Budući da se uspostavljanje katastra i zemljišne knjige tokom povijestiodvijalo se u različito vrijeme i pod različitim uvjetima jer su pojedinidijelovi Hrvatske bili u sastavu različitih država, značajke katastra izemljišne knjige mijenjali su se sukladno povijesnim zbivanjima. Svakidržavni oblik nosio je svoje propise i pravila s kojima se uređivao sadržajkatastra i zemljišne knjige.

Zatečene katastarske evidencije razlikovale su se prema vremenskomrazdoblju u kojem su nastali podaci koji se koriste, a samim time i premametodologiji izrade katastarskih planova (pouzdanost i točnost), mjeriluprikaza, itd. Tadašnje Teritorij Hrvatske s obzirom na postojeće katastarskeplanove može se podijeliti na područja:

1. Austrougarskog katastra- izvornici iz ovog razdoblja uspostavljeni su nakon proglašenjaCarskog patenta 1817. godine, a za teritorij RH izrađeni su u perioduod 1818. do 1884. godine i podjeljenji su na četiri sustava Bečki,Krimski, Budimpeštanski i Kloštar-Ivanićki. Mjerna jedinica za dužinubila je 1 hvat, za površinu četvorni hvat (1čhv = 3.596652 m2 ) dokje mjerilo planova bilo 1:2880, osim za područje Dalmacije gdje jezbog otklanjanja pogreške u triangulaciji izračunato mjerilokatastarskih planova 1:2904. Izmjera se vršila metodom geodetskogstola, a budući da je katastar rađen u svrhu oporezivanja, zemljištaniskog katastarskog prihoda bila su mjerena sa manje pažnje itočnosti. Zgrade nisu bile predmet oporezivanja, tako da su mjerenepribližno, a unutar zgusnutih naselja su prikazivane gotovoshematski.

2. Jugoslavenskog katastra- postavljena organizacija katastarske službe krenula je sa stajalištada se prvenstveno izvrši izmjera područja koja nisu obuhvaćenanikakvom izmjerom, a tek potom područja koja su imala staruizmjeru. Kako je Republika Hrvatska bila obuhvaćena Austro-ugarskom izmjerom u početku nije bilo ni ureda za katastar, a nidjelotvornog održavanja izmjere i katastarskog operata. Tridesetihgodina prošlog stoljeća počele su se raditi komasacije, a najveći dioproveden je 60-ih te 80-ih godina prošlog stoljeća. Komasacija senastavila provoditi do 1990. godine, a ukupno su komasacijenapravljene na nešto više od 10% teritorija RH. Uz komasacije

Page 2: Stanje katastra i zemljišnih knjiga u RH

provodile su se numeričke metode i fotogrametrijske metodeizmjere, ali ukupan broj takvih izmjera skromnog je opsega.

S druge strane Zemljišne knjige iako osnovane već u 19. stoljeću natemelju grafičke katastarske izmjere za vrijeme Austro-Ugarske monarhije,u razdoblju od prvog do drugog svjetskog rata su slabo održavane. Uprošlom državnom uređenju zbog sustava društvenog vlasništva, ulogaprivatnog vlasništva, a posredno i zemljišne knjige, sustavno jezanemarivana čitavu polovicu 20 st. Osim toga zakonskim normama bila jepropisana zabrana upisa i prijenosa stvarnih prava prije naplate poreza napromet nekretnina, pa stjecatelji u svrhu izbjegavanja poreza nisu upisivalisvoja prava u zemljišne knjige.

DGU i Ministarstvo pravosuđa prepoznale su da loše stanje i neažurnostzemljišnih evidencija donosi neprocjenjive gubitke i štetu pojedincima,tvrtkama, udrugama, jedinicama lokalne samouprave, gospodarstvu idruštvu u cjelini, te da je sređivanje zemljišnih evidencija investicija, koja ikošta, ali u konačnici donosi višestruku dobit.

Page 3: Stanje katastra i zemljišnih knjiga u RH

Proces preobrazbe katastarskih podataka

Proces preobrazbe zemljišne administracije započeo je donošenjemZakona o Zemljišnim knjigama 1996. godine, odnosno Zakona o državnojizmjeri i Katastru nekretnina 1999. godine. Katastar zemljišta koji jeosnovan po prijašnjim propisima, ostaje na snazi i vodi se u postojećemusadržaju dok ga za pojedinu katastarsku općinu ne zamijeni katastarnekretnina.

Pored redovnih aktivnosti te brojnih bilateralnih projekata svakakonajznačajniji dio reforme bio je sam Projekt sređivanja zemljišnih knjiga ikatastra financiran zajmom Svjetske banke, državnim proračunom idarovnicama Europske unije, s osnovnim ciljem izgradnje učinkovitogsustava zemljišne administracije u svrhu razvoja učinkovitog tržištanekretnina. Projekt nazvan “Uređena zemlja“ pokrenut je 2003. godine,predviđeno trajanje projekta bilo je 5 godina, a s obzirom na važnostreforme i odlične rezultate bio je produljen do 2010. godine.

Postupak preobrazbe zemljišne administracije sastoji se od više faza, ajedna od prvih faza bila je prevođenje podataka katastra i zemljišne knjigeiz analognog u digitalni oblik. Do sredine 2010. u Središnju bazupohranjeni su katastarski planovi za 98% katastarskih općina u RepubliciHrvatskoj, a prepisano je i verificirano 99,4% z.k.podataka, te se oni sadavode i održavaju u digitalnom obliku. Iako je ovaj proces udeseterostručioefikasnost administracije (što je i bila svrha) kvaliteta podatka ostala jeista.

Ažuriranja i usklađivanja podataka u katastru i zemljišnim knjigama kojiodražavaju stvarnu situaciju na terenu provodilo se, te se i danas provodina sljedeće načine:

- katastarskom izmjerom - osigurava usklađene podatke katastra izemljišne knjige sa stanjem u naravi

- tehničkom reambulacijom – ograničeno prikupljanje i obrada koje seprovodi u istu svrhu kao i katastarska izmjera

- postupci pojedinačnog preoblikovanja

Ukoliko se usporedbom katastarskog plana s posjedovnim listovima i sdigitalnim ortofoto planom ustanovi da je za maksimalno 30 %katastarskih čestica potrebno obaviti izmjeru međa i drugih granicakatastarskih čestica, za uspoređeno područje provodi se tehničkareambulacija. Ako je rezultat usporedbe da je za više od 30 % katastarskihčestica potrebno obaviti izmjeru međa i drugih granica katastarskih česticaprovodi se katastarska izmjera za ukupno uspoređeno područje.

Page 4: Stanje katastra i zemljišnih knjiga u RH

Budući da je provođenje katastarske izmjere ili tehničke reambulacijepotrebno na većini katastarskih općina pravo prvenstva dobile su onekatastarske općine od većeg interesa.

Do danas su katastarske izmjere provedene za samo 10% područjuteritorija Republike Hrvatske.