Top Banner
Összefoglalás Ókori Hellász
22

Összefoglalás Ókori Hellászkpgimi.hu/segedanyagok/szzs/hellas.pdfsztratégosz is. Idejében virágzott az athéni demokrácia. A Peloponnészoszi háborúban halt meg, pestisben.

Jan 22, 2020

Download

Documents

dariahiddleston
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Összefoglalás Ókori Hellászkpgimi.hu/segedanyagok/szzs/hellas.pdfsztratégosz is. Idejében virágzott az athéni demokrácia. A Peloponnészoszi háborúban halt meg, pestisben.

ÖsszefoglalásÓkori Hellász

Page 2: Összefoglalás Ókori Hellászkpgimi.hu/segedanyagok/szzs/hellas.pdfsztratégosz is. Idejében virágzott az athéni demokrácia. A Peloponnészoszi háborúban halt meg, pestisben.

Hellász nagyjai• Periklész – 15 éven keresztül

választották újra Athénbansztratégosznak, volt többször elsősztratégosz is. Idejében virágzott azathéni demokrácia. APeloponnészoszi háborúban haltmeg, pestisben.

• Szolón – Athén arkhónja, Kr.e. 594-ben a nevéhez fűződik atimokratikus alkotmány, a politikaijogok vagyon szerinti elosztása, ateherlerázás, és azadósrabszolgaság megszűntetése

• Lükurgosz – Spárta királya éstörvényhozója, Kr.e. VIII. sz., nevéhezfűződik a katonaállam kialakítása

Page 3: Összefoglalás Ókori Hellászkpgimi.hu/segedanyagok/szzs/hellas.pdfsztratégosz is. Idejében virágzott az athéni demokrácia. A Peloponnészoszi háborúban halt meg, pestisben.

Hellász nagyjai• Kleiszthenész – Kr.e. 508-ban

létrehozta Athén új, területi elvűalkotmányát, jogegyenlőség aszabad polgárok között, adémosz uralma = demokrácia

• Miltiadész – a marathóni győztes,első sztratégosz, Kr.e. 490.

• Leónidasz – spártai király, athermopülai-szoros hőse, a 300-ak vezetője

Page 4: Összefoglalás Ókori Hellászkpgimi.hu/segedanyagok/szzs/hellas.pdfsztratégosz is. Idejében virágzott az athéni demokrácia. A Peloponnészoszi háborúban halt meg, pestisben.

Lükurgosz cs.Spártai társadalom

1. A Kr.e. XII. században a dór hódítás által jött létre.2. Spártai polgárok – lakedaimónok; körüllakók –perioikoszok; helóták3-4. Lakedaimónok – katonai szolgálat, politika

Perioikoszok – kézművesek, szabadok politikai jognélkül, katonáskodnak szükség esetén

Helóták – lakedaimónok földjét művelik, családbanélhetnek, önállóan gazdálkodnak, de jogfosztottak,terményadóval és szolgáltatással tartoznak;kiszolgáltatottak (bármikor megölhetik őket)

5. Az állandó fegyveres készenlétre a körüllakók és ahelóták nyomasztó többsége miatt volt szükség.

Page 5: Összefoglalás Ókori Hellászkpgimi.hu/segedanyagok/szzs/hellas.pdfsztratégosz is. Idejében virágzott az athéni demokrácia. A Peloponnészoszi háborúban halt meg, pestisben.

Leónidasz cs.Spártai állam és tisztségviselők

1. Megfogalmazza és előterjeszti a javaslatokat anépgyűlésnek. Egyensúlyt tartott a király és a nép között.Tagjai a 28 vén és 2 király.2. Lükurgosz a támogatók közül, később a legjobbak éslegbölcsebbek kerülhettek be a vének tanácsába.3. Ephoroszok a tényleges irányítók, ellenőrizték atisztségviselőket, a külpolitikát irányították, bíráskodtak, …4. Gerúszia, a vének tanácsa fogalmazza, terjeszti be ajavaslatokat, igen-nem szavazat, ferde végzés esetén agerúszia megvétózza.5. Lükurgosz célja a lakedaimónok tartós uralmánakbiztosítása lehetett.

Page 6: Összefoglalás Ókori Hellászkpgimi.hu/segedanyagok/szzs/hellas.pdfsztratégosz is. Idejében virágzott az athéni demokrácia. A Peloponnészoszi háborúban halt meg, pestisben.

Szolón cs.Démosz útja az egyenjogúságig; intézmények

1. Az adósság eltörlésével, a teherlerázással kedvezett adémosznak; a démosz eladósodott rétegein,adósrabszolgákon segített.

2. Minden szabad polgárt politikai jogokhoz jutatott.Ennek alapja nem a föld, hanem a jövedelem.Négy vagyoni osztály (500, 300, 200 mérősök és 200mérő alattiak) Utóbbiakat kizárta az állami hivatalokviseléséből.

3. Eklészia (népgyűlés), Bulé (400-ak tanácsa), Heliaia(esküdtbíróság), Areioszpagosz (vének tanácsa) és atisztségviselők: Arkhónok (9), Sztratégoszok (10)

4. A démosz és arisztokrácia hatalmi egyensúlyánakkövetkezménye a türannisz.

Page 7: Összefoglalás Ókori Hellászkpgimi.hu/segedanyagok/szzs/hellas.pdfsztratégosz is. Idejében virágzott az athéni demokrácia. A Peloponnészoszi háborúban halt meg, pestisben.

Kleiszthenész cs.Demokrácia Athénban

1. Kleiszthenész alkotmányreformjával jött létre, a türanniszelőzte meg. Zsarnokölés, száműzés.

2. Jövedelemtől függetlenül egyenlővé tette a politikai jogokata szabad, 20 év feletti férfi athéni polgárok számára.

3. Az osztrakiszmosz (cserépszavazás) szerepe a zsarnokságmegelőzése volt, a potenciális zsarnokok ellen szólt, az őnevüket írták a cserépre. Agorán szavaznak, elkülönítetthelyen, az arkhónok számolták meg, 6000 résztvevőtőlérvényes, aki legtöbb szavazatot kapja, azt száműzik (10 év,javai megmaradnak)

4. Három részből áll egy phülé, ezeket összesorsolják. 2/3-ad azaránya a démosznak.

5. A tényleges vezetők a sztratégoszok lettek, újraválaszthatók,háborúk miatt, kellett hozzá szakértelem.

Page 8: Összefoglalás Ókori Hellászkpgimi.hu/segedanyagok/szzs/hellas.pdfsztratégosz is. Idejében virágzott az athéni demokrácia. A Peloponnészoszi háborúban halt meg, pestisben.

Miltiadész cs.Perzsa háborúk 1. szakasza

1. Okai: Perzsa terjeszkedés – Égei-tenger, Fekete-tengerkereskedelme, városok adói; Athén – elvágják a főkereskedelmi utakat, meg kell akadályozni2. Közvetlen előzmény, háborús ok: Kis-Ázsiai ión felkelést(Milétosz)Athén támogatta.3. Kr.e. 492 (Athosz-fok, vissza), Kr.e. 490. Marathón I.Dareiosz vezetésével. Athén szövetségese Plataia.A jó taktika és a bekerítés, illetve a hajók felgyújtásavezetett a marathóni győzelemhez (Kr.e. 490).Az athéniak erőltetett menetben rohantak vissza Athéntmegvédeni. Emlékét őrzi a marathóni futás.4. Hajóhadat épített a város, a laureioni ezüstbányajövedelméből. Themisztoklész a jóslat-értelmezése, és adémosz érdekei alapján döntött. (kereskedelem bizt.)

Page 9: Összefoglalás Ókori Hellászkpgimi.hu/segedanyagok/szzs/hellas.pdfsztratégosz is. Idejében virágzott az athéni demokrácia. A Peloponnészoszi háborúban halt meg, pestisben.

Periklész cs.Perzsa háborúk 2. szakasza

1. Az útvonal: Hellészpontosz, Égei-tenger északi és nyugatpartvidéke, szárazon és vízenCél: Hellász meghódítása, Égei-tenger uralma2. Thermopülai-nál a 300 célja a perzsa seregekfeltartóztatása addig, amíg Athént kiürítik és Spárta lezárjaa Peloponnészosz-félszigetet. A teljes bekerítés miatt.3. Themisztoklész vezette Athén védelmét. Athén győzelmétThemisztoklész cselének köszönheti. A szűk öbölbe csalta azellenséget, ahol a perzsa fölény hátránnyá vált, a kisebbgörög hajók könnyen harcképtelenné tették őket.4. A győzelem következményei: Athén tengeri hatalom lett.Déloszi szövetség létrejön. Athén a déloszi szövetséggelbirodalmat épít. Periklész szerint nem kell elszámolni aszövetség adóival, mert Athén tartja fenn a biztonságot atérségben.

Page 10: Összefoglalás Ókori Hellászkpgimi.hu/segedanyagok/szzs/hellas.pdfsztratégosz is. Idejében virágzott az athéni demokrácia. A Peloponnészoszi háborúban halt meg, pestisben.

Vaktérkép megoldása

Page 11: Összefoglalás Ókori Hellászkpgimi.hu/segedanyagok/szzs/hellas.pdfsztratégosz is. Idejében virágzott az athéni demokrácia. A Peloponnészoszi háborúban halt meg, pestisben.

Összefoglaló feladatlap – Ókori Hellász

Feladatlap Kleiszthenész Csapatnak

1. feladat:A forrás és az ábra segítségével a feltett kérdésekre válaszolva mutasd be az athéni demokrácia kialakulását ésjellemzőit!

„A dolgok lefolyása, … ilyesforma volt. Minden egyes ember fogott egy cserépdarabot, és ráírta, hogy kit akareltávolítani a polgárok közül, majd odavitte az agora egy bizonyos helyére, amely korláttal volt körülkerítve. Azarkhónok ebben először a cserepek mennyiségét számolták össze; ha ugyanis hatezernél kevesebben voltak aszavazók, a cserépszavazás érvénytelennek számított. Azután különrakták mindegyik nevet, és azt, akit alegtöbben írtak fel, tíz évre kiutasították, de úgy, hogy az illető megmaradt javai élvezetében. ”(Plutarkhosz – Párhuzamos életrajzok)

Page 12: Összefoglalás Ókori Hellászkpgimi.hu/segedanyagok/szzs/hellas.pdfsztratégosz is. Idejében virágzott az athéni demokrácia. A Peloponnészoszi háborúban halt meg, pestisben.

Összefoglaló feladatlap – Ókori Hellász

Kérdések:Hogyan jött létre a demokrácia Athénban? Milyen politikai rendszer előzte meg közvetlenül?………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..Hogyan változtatta meg a politikai jogok birtoklását Kleiszthenész Szolónhoz képest? Kinek voltak politikaijogai a társadalomban? Mitől függött, mivel járt?………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..Mi volt a szerepe, célja a cserépszavazásnak? Kinek a nevét írták a cserépre? Hol szavaztak, kik számoltákössze? Mikor számított érvényesnek? Kik számolták, és ellenőrizték? Milyen végeredménnyel zárulhatott?………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..Hogyan állt össze egy phülé? Hány kisebb területből állt? Ezekben milyen aránnyal szerepeltek a démosz és azarisztokrácia tagja?………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..Melyik politikai tisztségviselők lettek Athén tényleges vezetői? Miért?………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

2. feladat:Jelöld a vaktérképen a megadott betűjelekkel az alább felsorolt helyeket!

Peloponnészosz-félsziget – P Égei-tenger – É Kis-Ázsia - K Athén – A Spárta – S Marathón – M Szalamisz – SZ Thermopülai – T Trója – TR Kréta – KR

3. feladat:Készíts folyamatábrát a cserépszavazás menetéről!

4. feladat:Közületek egy kijelölt személy mutassa be összegzően a kérdésre adott válaszaitokat!Értékelés:Csoportmunka – jól megbeszéltük-e; jól osztottuk-e el a feladatokat; mindenki kivette-e a részét;tartottuk-e az időt; szabályokat betartottuk-e?Képi megjelenítésre 10 Fabatkából (figyelemfelkeltő, érthető: 5-5):Térkép találatonként 1 Fabatka. A vaktérképre írd fel hány helyes válaszod volt!Zanza teszt helyes válaszonként 1 Fabatka, a tesztlapra kell felvezetni.

Page 13: Összefoglalás Ókori Hellászkpgimi.hu/segedanyagok/szzs/hellas.pdfsztratégosz is. Idejében virágzott az athéni demokrácia. A Peloponnészoszi háborúban halt meg, pestisben.

Összefoglaló feladatlap – Ókori Hellász

Feladatlap Lükurgosz Csapatnak

1. feladat:A forrás és az ábra segítségével a feltett kérdésekre válaszolva mutasd be a spártai társadalom kialakulását ésrétegeit! Mutasd meg melyik társadalmi rétegnek milyen jogai és feladatai voltak!

„Lükurgosz második és legforradalmibb politikai reformja a földosztás volt. A vagyoni aránytalanságelképesztő méreteket öltött. Igen sokan teljesen vagyontalanok voltak és az államra szorultak, közben pedigminden vagyon kevesek kezébe került. Szavait valóra váltotta, s Lakónia többi részén harmincezer parcellátosztott ki a perioikoszoknak, a Spártához tartozó területeken pedig kilencezret, ennyi volt ugyanis a spártaiigényjogosultak száma. Egyesek szerint Lükurgosz csak hatezer parcellát osztott ki, majd később Polüdórosztovábbi háromezret. Mások úgy tudják, hogy a kilencezer parcella egyik felét Polüdórosz, másik felét pedigLükurgosz osztotta szét. Minden parcella akkora volt, hogy hetven mérő árpát teremjen a férj és tizenkétmérőt a feleség részére, ezenfelül pedig ugyanilyen mennyiségű szőlőt és olajbogyót. Lükorgosz úgygondolkodott, hogy ennyi föld elegendő minden embernek ahhoz, hogy jólétben és egészségesen éljen, másrapedig úgysincs szüksége. Lükurgosz egyik legdicséretreméltóbb és legüdvösebb intézkedése az volt, hogyeltiltotta a polgárokat a kézművességtől s ipartól, ezért mindenki sok szabad idővel rendelkezett. Senkineknem kellett a sok munkával és fáradsággal járó vagyonszerzéssel töltenie idejét, hiszen senki nem törekedettgazdagságra, senki nem becsülte a vagyont. A földeket különben is a helóták művelték, és … szolgáltatássaltartoztak.”(Plutarkhosz – Párhuzamos életrajzok)

Page 14: Összefoglalás Ókori Hellászkpgimi.hu/segedanyagok/szzs/hellas.pdfsztratégosz is. Idejében virágzott az athéni demokrácia. A Peloponnészoszi háborúban halt meg, pestisben.

Összefoglaló feladatlap – Ókori Hellász

Kérdések:

Hogyan jött létre az általunk ismert dórok által létrehozott Spárta?………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..Melyik három rétegből állt a spártai társadalom? Nevezd meg őket!………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..Mi volt az egyes társadalmi rétegek szerepe az államban?………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..Milyen jogokkal rendelkeztek az egyes rétegek? Kik voltak jogfosztottak? Kik voltak szabadok? Kikrendelkeztek politikai jogokkal? Miért kellett állandóan fegyveres készenlétben lennie a spártaiaknak?………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

2. feladat:Jelöld a vaktérképen a megadott betűjelekkel az alább felsorolt helyeket!

Peloponnészosz-félsziget – P Égei-tenger – É Kis-Ázsia - K Athén – A Spárta – S Marathón – M Szalamisz – SZ Thermopülai – T Trója – TR Kréta – KR

3. feladat:Készíts jelképes ábrát az egyes társadalmi rétegekről és feladataikról!

4. feladat:Közületek egy kijelölt személy mutassa be összegzően a kérdésre adott válaszaitokat!Értékelés:Csoportmunka – jól megbeszéltük-e; jól osztottuk-e el a feladatokat; mindenki kivette-e a részét;tartottuk-e az időt; szabályokat betartottuk-e?Képi megjelenítésre 10 Fabatkából (figyelemfelkeltő, érthető: 5-5):Térkép találatonként 1 Fabatka. A vaktérképre írd fel hány helyes válaszod volt!Zanza teszt helyes válaszonként 1 Fabatka, a tesztlapra kell felvezetni.

Page 15: Összefoglalás Ókori Hellászkpgimi.hu/segedanyagok/szzs/hellas.pdfsztratégosz is. Idejében virágzott az athéni demokrácia. A Peloponnészoszi háborúban halt meg, pestisben.

Összefoglaló feladatlap – Ókori Hellász

Feladatlap Periklész Csapatnak

1. feladat:Az ismereteid, a forrás és a térképvázlatok segítségével a feltett kérdésekre válaszolva mutasd be a perzsaháborúk második szakaszát, a győzelem következményeit! (Használhatod a tankönyvet, füzetet és az internetetis.)„A perzsa csapatvezérek ostorral verték hátul a katonáikat … Sokan a tengerbe estek közülük, s így pusztultak el,de még többet gázoltak le az övéik elevenen. Mert a görögök belátván, hogy halálnál egyebet nem várhatnak,miután az ellenség megkerülte a hegyet: féktelen dühükben a lehető legnagyobb erőfeszítéssel küzdöttek abarbárok ellen. Ebben az ütközetben esett el hősi küzdelem után Leónidasz (spártai király), s vele együtt más híresspártaiak. …Themisztoklész látva, hogy a flotta parancsnoka nem tud úrrá lenni a tömeg indulatán, másfelől viszont aSzalamisz melletti szűk tér nagyban elősegíteni a győzelmet, ilyesmit eszelt ki magában: rábeszélt valakit, szökjékát Xerxészhez, és állítsa határozottan, hogy a Szalamisznál lévő hajók arra készülnek, hogy elmeneküljenek… Akirály a híradás valószínűsége miatt hitelt adott a hírnek. … A király parancsot adott a flottaparancsnoknak, hogy ahajók támadják meg az ellenséget. … amint a szorosba értek, kénytelenek voltak a hadrendből több hajótleszakítani, és ez nagy kavarodást okozott. … általános zűrzavar lett úrrá a barbárok hajóhadán. … Az athéniak,mikor látták a barbárok zavarát, nekihajóztak az ellenségnek, és egyes hajókat hajóorral rongáltak meg, másoknakpedig az evezősorát sodorták el. … a perzsák hanyatt-homlok menekültek.”

(Hérodotosz – A görög-perzsa háború)

„Periklész felvilágosította a népet, hogy ezekkel a pénzekkel nem kell elszámolniuk a szövetségeseknek, hiszen őkharcolnak helyettük, és ők tartják távol a barbárokat. A szövetségesek egyetlen lovat, hajót vagy katonát semadtak nekik, csak pénzt; a pénz pedig nem azé, aki adja, hanem aki kapja, feltéve, hogy elvégzi azt, amiért kapta.Minthogy pedig a város bőven el van látva a hadviseléshez szükséges dolgokkal, a felesleget olyasmire kellfordítani, amiből a városra örök dicsőség származik. A mostani nemzedék jólétben élhet, hiszen ezáltalmindenféle kereseti lehetőségek nyílnak számára. A különféle szükségletek különböző mesterségeket hívnakéletre, munkát adnak minden kézművesnek, és keresethez jut szinte az egész város, amely így nemcsak lakosaittáplálja, hanem önmagát is szépíti.” (Plutarkhosz – párhuzamos életrajzok –Periklész a déloszi szövetség adóiról)

A perzsa háború második szakasza:Xerxész támadásai (Kr.e. 480-479.)

A szalamiszi csata – Kr.e. 480.

Page 16: Összefoglalás Ókori Hellászkpgimi.hu/segedanyagok/szzs/hellas.pdfsztratégosz is. Idejében virágzott az athéni demokrácia. A Peloponnészoszi háborúban halt meg, pestisben.

Összefoglaló feladatlap – Ókori Hellász

Kérdések:Milyen útvonalon és céllal támadta meg Hellászt Xerxész perzsa király?………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..Mi volt a célja Thermopülai-szorosban a Leónidasz király által vezetett 300-ak önfeláldozásának? Miértmaradtak csak annyian, miért kellett ott veszniük?………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..Ki vezette a szalamiszi ütközetett, ki védte Athént? Mi vezetett a tengeri csatában Athén győzelméhez?………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..Milyen következményekkel járt Athén számára a szalamiszi győzelem, és Kr.e. 479-ben Attika felszabadítása?Hogyan használta és mire a déloszi szövetséget? Miként érvel emellett Periklész jóval a perzsa háborúkbefejezése után?………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

2. feladat:Jelöld a vaktérképen a megadott betűjelekkel az alább felsorolt helyeket!

Peloponnészosz-félsziget – P Égei-tenger – É Kis-Ázsia - K Athén – A Spárta – S Marathón – M Szalamisz – SZ Thermopülai – T Trója – TR Kréta – KR

3. feladat:Készíts magyarázó térképvázlatot a Thermopülai-szorosban zajlott ütközetről!

4. feladat:Közületek egy kijelölt személy mutassa be összegzően a kérdésre adott válaszaitokat!

Értékelés:Csoportmunka – jól megbeszéltük-e; jól osztottuk-e el a feladatokat; mindenki kivette-e a részét;tartottuk-e az időt; szabályokat betartottuk-e?Képi megjelenítésre 10 Fabatkából (figyelemfelkeltő, érthető: 5-5):Térkép találatonként 1 Fabatka. A vaktérképre írd fel hány helyes válaszod volt!Zanza teszt helyes válaszonként 1 Fabatka, a tesztlapra kell felvezetni.

Page 17: Összefoglalás Ókori Hellászkpgimi.hu/segedanyagok/szzs/hellas.pdfsztratégosz is. Idejében virágzott az athéni demokrácia. A Peloponnészoszi háborúban halt meg, pestisben.

Összefoglaló feladatlap – Ókori Hellász

Feladatlap Szolón Csapatnak

1. feladat:A forrás és az ábra segítségével a feltett kérdésekre válaszolva mutasd be a spártai állam intézményeit,tisztségviselőit és működését!

„Szolóné volt az ötlet, hogy az adósságok eltörlését "teherlerázásnak" nevezze. Ez volt az első politikaiintézkedése, s törvényének szövege a fennálló adósságok eltörlését a teher lerázásának nevezte. Leszögezteazt is, hogy a jövőben az adós saját személyét nem ajánlhatja fel zálogul.Szolón a korábbi állapotoknak megfelelően meghagyott minden állami hivatalt a vagyonos osztály kezében, deazért részt adott a köznépnek is az államügyek intézésében. Ő vezette be a vagyonbecslést. Az első osztálybaazokat sorolta, akiknek évi termése száraz vagy cseppfolyós terményben ötszáz mérő; ezeket nevezte ötszázmérősöknek. A második osztályba azok kerültek, akik lovat tartanak és termésük háromszáz mérő; ezekethívta lovagoknak. Ökörfogatúaknak nevezte azokat, akiknek kétszáz mérő a termésük; ezek kerültek aharmadik osztályba. Minden többi polgárt napszámosnak neveztek; ezek nem viselhettek állami hivatalt, detagjai voltak a népgyűlésnek és az esküdtbíróságoknak. Eleinte ez az intézkedés nem sokat jelentett, dekésőbb annál fontosabbnak bizonyult, mert Szolón a legtöbb vitás ügyben az esküdtbíróságra bízta a döntést.Még olyan ügyekben is, amelyekben a hatóságok bíráskodtak, megadta a fellebbezés jogát azesküdtbírósághoz. … Az Areioszpagoszon, vagyis Arész halmán ülésező tanácsot a volt arkhónokbólalakította meg, akiket évenként választottak. A tanácsnak, arkhón lévén, maga Szolón is tagja volt. Mivelpedig látta, hogy a nép még mindig forrong és nyugtalan az adósságok elengedése miatt, egy négyszáz tagbólálló második tanácsot is felállított száz-száz taggal a négy phüléből, hogy előzetesen vitassanak meg mindenügyet, ami a népgyűlés elé kerül. Az Areioszpagosz tanácsát az államrend felügyelőjének és a törvényekőrének tette meg. Úgy gondolta, ha az állam e két tanácsra, mint kettős horgonyra bízza magát, nagyobbnyugalommal élhet.(Plutarkhosz – Párhuzamos életrajzok)

Page 18: Összefoglalás Ókori Hellászkpgimi.hu/segedanyagok/szzs/hellas.pdfsztratégosz is. Idejében virágzott az athéni demokrácia. A Peloponnészoszi háborúban halt meg, pestisben.

Összefoglaló feladatlap – Ókori Hellász

Kérdések:

Milyen intézkedéssel kedvezett a démosznak? Kiken segített ez leginkább?………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..Hogyan adott politikai jogokat a démosznak? Mi lett a politikai jogok gyakorlásának alapja? Milyen osztályokatkülönböztet meg?………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..Milyen intézmények, testületek működnek ekkor a forrás szövege és az ábra alapján Athénban? Melyiknek mia szerepe?………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..Mi lesz az így kialakult hatalmi egyensúly következménye Athénban?………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

2. feladat:Jelöld a vaktérképen a megadott betűjelekkel az alább felsorolt helyeket!

Peloponnészosz-félsziget – P Égei-tenger – É Kis-Ázsia - K Athén – A Spárta – S Marathón – M Szalamisz – SZ Thermopülai – T Trója – TR Kréta – KR

3. feladat:Készíts választási plakátot Szolón kampányára, hogy arkhónnak válasszák!

4. feladat:Közületek egy kijelölt személy mutassa be összegzően a kérdésre adott válaszaitokat!Értékelés:Csoportmunka – jól megbeszéltük-e; jól osztottuk-e el a feladatokat; mindenki kivette-e a részét; tartottuk-eaz időt; szabályokat betartottuk-e?Képi megjelenítésre 10 Fabatkából (figyelemfelkeltő, érthető: 5-5):Térkép találatonként 1 Fabatka. A vaktérképre írd fel hány helyes válaszod volt!Zanza teszt helyes válaszonként 1 Fabatka, a tesztlapra kell felvezetni.

Page 19: Összefoglalás Ókori Hellászkpgimi.hu/segedanyagok/szzs/hellas.pdfsztratégosz is. Idejében virágzott az athéni demokrácia. A Peloponnészoszi háborúban halt meg, pestisben.

Összefoglaló feladatlap – Ókori Hellász

Feladatlap Leónidasz Csapatnak

1. feladat:A forrás és az ábra segítségével a feltett kérdésekre válaszolva mutasd be a spártai állam intézményeit,tisztségviselőit és működését!

„Lükurgosz törvényhozói munkásságának első és legfontosabb intézkedése a geruszia felállítása volt. Platónszerint a geruszia azáltal, hogy a túlkapásokra hajló királyi hatalom mellett egyenjogúságot kapott, svalamennyi tagjának egyenlő értékű szavazata volt, az állam biztonságának és a kormányzatmértékletességének legfőbb biztosítékává lett. A tanács huszonnyolc tagja mindig a királyok oldalára állt,amikor ellensúlyozni kellett a népuralom túlkapásait, másrészt mindig kellő mértékben megszilárdította anépuralmat, hogy semmiféle zsarnokság ne tudjon erőre kapni. Ha a sokaság összegyűlt, véleményét atöbbiek közül senkinek sem volt szabad elmondania, a nép a vének tanácsa tagjaitól és a királytólelőterjesztett javaslat megvitatására volt hivatott. … Ha a nép ferde végzést fogad el, az idősek és a vezetők nehagyják jóvá, hanem vonuljanak el és oszlassák fel a népet. … Az öregek tanácsának tagjait … első ízbenLükurgosz azok közül választotta ki, akik tervei megvalósításában támogatták. Később úgy rendelkezett, hogyamikor valaki meghalt közülük, a hatvanadik életévüket betöltött polgárok közül a legkiválóbbat válasszák ahelyére. … A legjobbat és a legbölcsebbet kellett kiválasztani a jók és a bölcsek közül…. Bár Lükurgosz kevertalkotmányt hozott létre, az oligarchia (kevesek zsarnoki uralma) különállását és uralmát nem számolta fel.Midőn utódai úgy látták, hogy az oligarchia "fennhéjázó és dühödt” … , gyeplőként tették rá az ephoroszokhatalmát"(Plutarkhosz – Párhuzamos életrajzok)

Page 20: Összefoglalás Ókori Hellászkpgimi.hu/segedanyagok/szzs/hellas.pdfsztratégosz is. Idejében virágzott az athéni demokrácia. A Peloponnészoszi háborúban halt meg, pestisben.

Összefoglaló feladatlap – Ókori Hellász

Kérdések:

Mi volt a vének tanácsának szerepe? Hány főből állt, kik voltak tagjai? Milyen szempont szerint választották kiőket?………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..Mi volt az ephoroszok szerepe? Mit és kiket felügyelnek?………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..Hogyan kerülhetett javaslat a népgyűlés elé, ki fogalmazhatta meg, ki terjeszthette be? Hogyan születettdöntés róla?………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..Mi volt a célja Lükurgosznak a rendszer felállításával?………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

2. feladat:Jelöld a vaktérképen a megadott betűjelekkel az alább felsorolt helyeket!

Peloponnészosz-félsziget – P Égei-tenger – É Kis-Ázsia - K Athén – A Spárta – S Marathón – M Szalamisz – SZ Thermopülai – T Trója – TR Kréta – KR

3. feladat:Készíts folyamatábrát a népgyűlésen elhangzó javaslat útjáról a megfogalmazástól a szavazásig!

4. feladat:Közületek egy kijelölt személy mutassa be összegzően a kérdésre adott válaszaitokat!Értékelés:Csoportmunka – jól megbeszéltük-e; jól osztottuk-e el a feladatokat; mindenki kivette-e a részét; tartottuk-eaz időt; szabályokat betartottuk-e?Képi megjelenítésre 10 Fabatkából (figyelemfelkeltő, érthető: 5-5):Térkép találatonként 1 Fabatka. A vaktérképre írd fel hány helyes válaszod volt!Zanza teszt helyes válaszonként 1 Fabatka, a tesztlapra kell felvezetni.

Page 21: Összefoglalás Ókori Hellászkpgimi.hu/segedanyagok/szzs/hellas.pdfsztratégosz is. Idejében virágzott az athéni demokrácia. A Peloponnészoszi háborúban halt meg, pestisben.

Összefoglaló feladatlap – Ókori Hellász

Feladatlap Miltiadész Csapatnak

1. feladat:Az ismereteid, a forrás és a térképvázlatok segítségével a feltett kérdésekre válaszolva mutasd be a perzsa háborúkokait, kitörését és a marathóni csata eseményeit! (Használhatod a tankönyvet, füzetet és az internetet is.)

„(A perzsák) hajóikkal átkeltek Attika földjére… Attikában Marathón volt a lovasság bevetésére leginkább alkalmashely… Tíz sztratégosz vezette őket (athéniakat), köztük a tízedik Miltiadész… Amint tehát az athéniak felsorakoztak, ahelyzet úgy alakult, hogy… a közép csak néhány sornyi mélységben tagozódott, és itt volt a hadrend leggyengébbpontja, addig mindkét szárny alaposan meg volt erősítve. … Marathón mezején sokáig tartott a harc. A hadrendközepén, ahol maguk a perzsák és a szkíták voltak felállítva, a barbárok győztek, át is törtek,… de a két szárnyon azathéniak és plataiaiak kerekedtek felül. Az athéniak, amint győzelmüket látták, a megfutamodó barbárokat hagytákfutni, viszont a két szárnyat egyesítve a középen áttörők ellen fordultak, s itt is győztek. A menekülő perzsákatkaszabolva, egészen a tengerig üldözték, itt tüzet keltettek, és megtámadták hajóikat. … Itt is az athéniak győztek. Azathéniak kezére hét hajó jutott. A többivel a barbárok … körbehajózták a Szunion-hegyfokot, abban bízva, hogymegelőzik az athéniakat és beveszik a városukat. Az athéniak pedig hanyatt-homlok rohantak vissza, hogy városuk nemaradjon védtelenül, és sikerült megelőzniük a barbárokat. A barbár hajóhad… horgonyt vetett, majd kisvártatvahazaindultak Ázsiába.Themisztoklész … azt javasolta, hogy tengeri csatára készüljenek fel, mert ezt sugallja a „faerőd” szó. Az athéniak pediginkább hittek Themisztoklész értelmezésének, mint a jóslatmagyarázóknak, akik hallani sem akartak tengeri csatáról éskészülődésről, hanem azt javasolták, hogy meg se kíséreljék az ellenállást, hanem költözzenek el Attikából éskeressenek új hazát. … A laureioni bányák jövedelméből sok pénz gyűlt össze, … Themisztoklész rábeszélte azathéniakat, hogy … építsenek belőle kétszáz hajót.”

(Hérodotosz – A görög-perzsa háború)

A perzsa háború első szakasza:Dareiosz támadásai (Kr.e. 492-490.)

Marathóni csata – Kr.e. 490.

Page 22: Összefoglalás Ókori Hellászkpgimi.hu/segedanyagok/szzs/hellas.pdfsztratégosz is. Idejében virágzott az athéni demokrácia. A Peloponnészoszi háborúban halt meg, pestisben.

Összefoglaló feladatlap – Ókori Hellász

Kérdések:Milyen érdekek, közvetett előzmények vezettek a perzsa háború kitöréséhez?………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..Milyen közvetlen, háborús okok fordították a Perzsa birodalmat Athén ellen?………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..Melyik években támadta meg a perzsa hadsereg Athént? Ki volt a szövetségese? Hol ütközött meg a kétsereg? Mi vezetett a marathóni győzelemhez? Ki volt az athéni hadvezér? Mivel akadályozták meg, hogy aperzsa flotta megtámadja Athén városát a Szunion-hegyfok megkerülése után? Mi őrzi ennek emlékét a mainapig?………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..Hogyan készült Athén az újabb perzsa támadásra? Mi alapján döntött Themisztoklész a hajóhad fellállításamellett? Mi volt Themisztoklész javaslata, miből építették a hajókat?………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

2. feladat:Jelöld a vaktérképen a megadott betűjelekkel az alább felsorolt helyeket!

Peloponnészosz-félsziget – P Égei-tenger – É Kis-Ázsia - K Athén – A Spárta – S Marathón – M Szalamisz – SZ Thermopülai – T Trója – TR Kréta – KR

3. feladat: Készíts plakátot!Toborozz plakáttal az első marathóni futásra!

4. feladat:Közületek egy kijelölt személy mutassa be összegzően a kérdésre adott válaszaitokat!

Értékelés:Csoportmunka – jól megbeszéltük-e; jól osztottuk-e el a feladatokat; mindenki kivette-e a részét;tartottuk-e az időt; szabályokat betartottuk-e?Képi megjelenítésre 10 Fabatkából (figyelemfelkeltő, érthető: 5-5):Térkép találatonként 1 Fabatka. A vaktérképre írd fel hány helyes válaszod volt!Zanza teszt helyes válaszonként 1 Fabatka, a tesztlapra kell felvezetni.