This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Page 1: Šport očami fyziky

Šport očami fyzikyŠport očami fyziky

Ľadový hokejĽadový hokej

Page 2: Šport očami fyziky

Ľadový hokejĽadový hokej je je kolektívny šport. Je tiež kolektívny šport. Je tiež súčasťou zimnej súčasťou zimnej olympiády. Hrá ho 6 olympiády. Hrá ho 6 hráčov na každej strane - hráčov na každej strane - brankár, pravý obranca, brankár, pravý obranca, ľavý obranca, pravý ľavý obranca, pravý krídelník, ľavý krídelník a krídelník, ľavý krídelník a center. Vyhráva družstvo, center. Vyhráva družstvo, ktoré dá v určenom čase ktoré dá v určenom čase viac gólov. V zápase viac gólov. V zápase môže nastúpiť 20 hráčov môže nastúpiť 20 hráčov a dvaja brankári. a dvaja brankári.

Page 3: Šport očami fyziky

História História

Ľadový hokej vznikol v roku Ľadový hokej vznikol v roku 18781878 v v KanadeKanade a tam boli a tam boli prijaté aj pravidlá na univerzite prijaté aj pravidlá na univerzite v v MontrealeMontreale..Netrvalo to dlho, kým sa tento Netrvalo to dlho, kým sa tento šport rozšíril vo väčšine krajín šport rozšíril vo väčšine krajín s podobnými klimatickými s podobnými klimatickými podmienkami. Medzi podmienkami. Medzi najúspešnejšie krajiny na najúspešnejšie krajiny na medzinárodných medzinárodných šampionátoch patria: šampionátoch patria: KanadaKanada, , USAUSA, bývalý , bývalý ZSSRZSSR, , RuskoRusko, , bývalé bývalé ČSSRČSSR, , ČeskoČesko, , SlovenskoSlovensko, , FínskoFínsko, , ŠvédskoŠvédsko..

Page 4: Šport očami fyziky

Dĺžka zápasuDĺžka zápasu

Hrá sa 3 x 20 min. čistého času s 15 min. Hrá sa 3 x 20 min. čistého času s 15 min. prestávkou medzi každou tretinou. V prípade prestávkou medzi každou tretinou. V prípade rovnakého skóre sa na väčších podujatiach rovnakého skóre sa na väčších podujatiach pridáva predĺženie, ktoré môže končiť po pridáva predĺženie, ktoré môže končiť po stanovenom počte minút, alebo po vstrelení gólu stanovenom počte minút, alebo po vstrelení gólu do brány súpera. Na majstrovských turnajoch a v do brány súpera. Na majstrovských turnajoch a v NHL sa v prípade rovnakého skóre rozhoduje NHL sa v prípade rovnakého skóre rozhoduje tiež pomocou individuálnych útokov.tiež pomocou individuálnych útokov.

Page 5: Šport očami fyziky

Hracia plocha Hracia plocha

dĺžka – 54 až 60 m dĺžka – 54 až 60 m šírka – 26 až 30 m šírka – 26 až 30 m obsahuje: dve bránkové čiary, obsahuje: dve bránkové čiary, dve modré čiary a jednu dve modré čiary a jednu stredovú červenú čiaru. stredovú červenú čiaru. je ľadová a má obdĺžnikový je ľadová a má obdĺžnikový tvar tvar okolo je mantinel vysoký okolo okolo je mantinel vysoký okolo 120 cm jeho dĺžka je 56 až 61 120 cm jeho dĺžka je 56 až 61 metrov a šírka 26 až 30 metrov a šírka 26 až 30 metrov. metrov. Rohy sú zaoblené polomerom Rohy sú zaoblené polomerom 7 - 8,5 metra. 7 - 8,5 metra. Každá z dvoch bránok má Každá z dvoch bránok má dĺžku 183 cm a výšku 122 cm dĺžku 183 cm a výšku 122 cm

Page 6: Šport očami fyziky

PukPuk

Má čiernu farbu, Má čiernu farbu, ploský okrúhly tvar. ploský okrúhly tvar. Jeho hrúbka je 2,54 Jeho hrúbka je 2,54 cm a priemer 7,62 cm a priemer 7,62 cm. Jeho hmotnosť cm. Jeho hmotnosť sa pohybuje od 156 sa pohybuje od 156 do 170 gramov. do 170 gramov.

Page 7: Šport očami fyziky

NHLNHL

NHLNHL (National hockey league - (National hockey league - Národná hokejová liga) je Národná hokejová liga) je najprestížnejšou klubovou najprestížnejšou klubovou súťažou v ľadovom hokeji. súťažou v ľadovom hokeji. Zúčastňujú sa jej kluby z Zúčastňujú sa jej kluby z KanadyKanady a a USAUSA. Výhercovi tejto . Výhercovi tejto súťaže je odovzdaná trofej pre súťaže je odovzdaná trofej pre víťaza: víťaza: StanleyhoStanleyho pohár pohár (Stanley cup).(Stanley cup).NHL sa rozdeľuje na dve NHL sa rozdeľuje na dve konferencie - konferencie - Západná konferenciaZápadná konferencia a a Východná konferenciaVýchodná konferencia. Obe . Obe konferencie sa sa delia na tri konferencie sa sa delia na tri divízie a tie pozostávajú z divízie a tie pozostávajú z piatich mužstiev.piatich mužstiev.

Page 8: Šport očami fyziky

Rekordy NHLRekordy NHL

Najviac zápasov: Gordie Howe 1767 Najviac zápasov: Gordie Howe 1767 Najviac gólov: Wayne Gretzky 894 Najviac gólov: Wayne Gretzky 894 Najviac gólov v jednej sezóne: Wayne Gretzky 92 (1981/82) Najviac gólov v jednej sezóne: Wayne Gretzky 92 (1981/82) Najviac prihrávok: Wayne Gretzky 1963 Najviac prihrávok: Wayne Gretzky 1963 Najviac bodov: Wayne Gretzky 2857 Najviac bodov: Wayne Gretzky 2857 Najviac bodov v jednej sezóne: Wayne Gretzky 215 (1985/86) Najviac bodov v jednej sezóne: Wayne Gretzky 215 (1985/86) Najviac gólov v nováčikovskej sezóne: Teemu Selänne 76 Najviac gólov v nováčikovskej sezóne: Teemu Selänne 76 (1992/93) (1992/93) Najviac bodov hráča v jeho prvom zápase NHL: Peter Šťastný a Najviac bodov hráča v jeho prvom zápase NHL: Peter Šťastný a Anton Štastný po 8 (22. februára 1981) Anton Štastný po 8 (22. februára 1981) Najviac zápasov s hetrikmi: Wayne Gretzky 50 Najviac zápasov s hetrikmi: Wayne Gretzky 50 Najviac zápasov medzi brankármi: Patrick Roy 1029Najviac zápasov medzi brankármi: Patrick Roy 1029Najviac odchytaných minút: Patrick Roy 60235 Najviac odchytaných minút: Patrick Roy 60235 Najviac shutoutov: Terry Sawchuk 103 Najviac shutoutov: Terry Sawchuk 103

Page 9: Šport očami fyziky

RozhodcoviaRozhodcovia

Page 10: Šport očami fyziky

Rozhodcovia sú vždy buď traja alebo štyria.Rozhodcovia sú vždy buď traja alebo štyria. V najvyšších súťažiach ako je napr. NHL aV najvyšších súťažiach ako je napr. NHL a

podobne sú štyria.Dvaja hlavní, ktorí dozerajúpodobne sú štyria.Dvaja hlavní, ktorí dozerajú na „čistotu hry“ aby sa hralo bez faulov, a dvaja takzvaní čiarovína „čistotu hry“ aby sa hralo bez faulov, a dvaja takzvaní čiaroví

rozhodcovia, ktorí dávajú pozor na ofsajdy arozhodcovia, ktorí dávajú pozor na ofsajdy a zakázané uvoľnenia.A takisto je ich nevďačnou úlohouzakázané uvoľnenia.A takisto je ich nevďačnou úlohou

hádzať buly a takisto rozďeľovať občasných kohútov keď vzniknehádzať buly a takisto rozďeľovať občasných kohútov keď vznikne nejaká šarvátka.Hráč, ktorý fauluje si ide oddýchnuť na trestnúnejaká šarvátka.Hráč, ktorý fauluje si ide oddýchnuť na trestnú

lavicu na 2 minúty alebo niekedy aj viac podľa závažnostilavicu na 2 minúty alebo niekedy aj viac podľa závažnosti faulu.V nižších a mládežníckých súťažiach sú rozhodcoviafaulu.V nižších a mládežníckých súťažiach sú rozhodcovia

iba traja.Jeden hlavný a dvaja čiaroví. iba traja.Jeden hlavný a dvaja čiaroví.

Page 11: Šport očami fyziky

MSMS

Majstrovstvá sveta v Majstrovstvá sveta v ľadovom hokejiľadovom hokeji je je medzinárodná súťaž medzinárodná súťaž každoročne organizovaná každoročne organizovaná Medzinárodnou hokejovou Medzinárodnou hokejovou federáciou (federáciou (International Ice International Ice Hockey FederationHockey Federation). Táto ). Táto súťaž sa koná každoročne v súťaž sa koná každoročne v inej krajine a zúčastňujú sa na inej krajine a zúčastňujú sa na nej tie najlepšie mužstvá zo nej tie najlepšie mužstvá zo svetovej A kategórie.svetovej A kategórie.Dejiskom majstrovstiev sveta v Dejiskom majstrovstiev sveta v roku 2008 bude Kanada.roku 2008 bude Kanada.

Page 12: Šport očami fyziky