Top Banner
SOM EL QUE MENGEM Sara Subtil Anna Rebés Marta Gestoso Berta Mas -6è de primària-
20

Som el que mengem

Feb 12, 2017

Download

Education

Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Som el que mengem

SOM EL QUE MENGEM

Sara SubtilAnna Rebés

Marta GestosoBerta Mas

-6è de primària-

Page 2: Som el que mengem

Índex

● Justificació

● Objectius

● Àmbits treballats

● Activitats

Page 3: Som el que mengem

Per què utilitzem les TIC a la nostra unitat didàctica?

● Trencar amb l’ensenyament i l’aprenentatge habitual d’aquest tipus de coneixements.● Permeten abarcar diferents continguts i assignatures: treball interdisciplinari.● Aprendre jugant, experimentant i creant.● Aprendre continguts relacionats amb la matèria al mateix temps que s’adquireix un

major domini de la competència digital.● Desenvolupar diferents capacitats i habilitats:

○ Adequada selecció d’informació i fonts○ Treballar cooperativament○ Convertir-se en autors de continguts○ Ús segur i respecte a la privacitat○ Capacitats cognitives d’elevat nivell

Page 4: Som el que mengem

Objectius generals

● Ser crítics en la selecció de la informació● Dialogar amb els companys i reflexionar conjuntament.● Treballar amb les TIC.● Obtenir consciència del valor del treball, tant de l’individual com del

grupal.● Desenvolupar competències d’àmbits molt diversos de manera

interrelacionada.● Aplicar en diferents contextos el coneixement adquirit.● Desenvolupar capacitats afectives en tots els àmbits de la generalitat.

Page 5: Som el que mengem

Àmbits treballats

● Coneixement del medi

● Matemàtic

● Lingüístic

● Digital

Page 7: Som el que mengem

Àrees: coneixement del medi natural.

Objectius: Reflexionar sobre l’alimentació a través de les respostes de les preguntes, ser conscients i posar en pràctica el que s’explica mitjançant el joc, aprendre a posar-se d’acord amb la seva parella de forma ràpida, pensar ràpidament per encertar les respostes amb la pressió del temps.

Recursos: Ordinadors, tabletes o mòbils, que compartiran per parelles; programa en línia (Kahoot).

Temps i organització aula:

● Durada de 15 minuts:○ Activitat○ Correcció: explicació de cada pregunta, petites reflexions i expressió d’opinions.

Avaluació: Observar els seus coneixements previs com a punt de partida del què s’explicarà en les següents sessions i que hagin fet un bon treball en equip.

Page 8: Som el que mengem

Activitat 1: Qui som?

Page 9: Som el que mengem

Àrees: Digital, llengua catalana i coneixement del medi natural.

Objectius: Que es puguin identificar amb un tipus de dieta, que puguin presentar-se a partir de l’alimentació i que facin una descripció d’ells mateixos.

Recursos: Ordinadors i el blog en línia (somelquemengem).

Temps i organització aula: Tindrà una durada de 15 minuts i com a deures hauran de fer-se la fotografia i penjar-la al blog.

Avaluació: La realització de la tasca, la originalitat de les descripcions i que la descripció mantingui l’estructura i característiques adequades.

Page 10: Som el que mengem

Activitat 2: Piràmide dels aliments

1Mestra

2

Alumnes

1

2Generalitat de Catalunya

3

4

Pissarra + TuxPaint digital

Reflexionem...

TUXPAINT: http://bertamr4.wix.com/somelquemengem

Grup-classe

Page 11: Som el que mengem

Àrees: Coneixement del Medi Natural i Digital

Objectius: Conèixer la piràmide dels aliments, la seva classificació i els aliments saludables.

Conscienciar els alumnes dels aliments que han de consumir més i menys.

Fer una organització visual de la piràmide a base de les aportacions de cadascú.

Recursos: Projector, vídeo, Photoshop, pissarra digital i TuxPaint.

Temps i organització aula:

● Durada: 30 minuts aproximadament

● Organització: cada alumne al seu lloc habitual per realitzar l’activitat ordenadament.

Avaluació: Aprendre la importància de la freqüència en què han de menjar cada tipus d’aliment.

Aprendre amb quina freqüència és recomanable menjar què.

Fer una aportació al grup.

Page 12: Som el que mengem

Activitat 3: Crear receptes en línia

12

3

4

Page 13: Som el que mengem

Àrees: Digital, matemàtiques, llengua catalana i coneixement del medi

Objectius: Utilització de cercadors, càlcul aproximat sobre pressupost necessari, realització del vídeo i síntesi i resum de l’activitat al blog.

Recursos: Ordinador o dispositiu mòbil, col·laboració dels pares, diners, càmera digital i nom d’usuari i contrasenya del blog.

Temps i organització aula: ● Durada: 60 minuts● 15 primers minuts: explicació de l’activitat ● Temps restant: cerca d’una recepta, aliments necessaris, càlcul del pressupost i visualització d’un

vídeo per agafar idees.

Avaluació: Selecció d’una recepta, pressupost correcte, realització del vídeo i entrada al blog, que tingui l’estructura d’un text instructiu i la redacció de la recepta.

Page 14: Som el que mengem

Activitat 4: Menjar ecològic

1

SupersizeMe Menjar ecològic

2 Petits grups

+

+Posicionament

Reflexionem...

3

Grup classe:aspectes positius i negatius

Page 15: Som el que mengem

Àrees: Digital i coneixement del medi

Objectius: Despertar la reflexió i crítica dels alumnes.

Informar-los de la realitat i dels efectes del menjar ràpid.

Recursos: Projector, vídeo del McDonald’s i del menjar ecològic.

Temps i organització aula:

● Durada: 60 minuts

● Durant els vídeos i petits grups: asseguts aleatòriament, on estiguin més còmodes

● Durant la posada en comú del grup-classe: cada un al seu lloc habitual

Avaluació: El bon funcionament dels grups petits i el respecte mutu per les opinions, reflexions

punts de vista dels altres.

Les aportacions dels alumnes al grup explicant la seva opinió i punt de vista sobre els

temes tractats (fast food i menjar ecològic).

Page 17: Som el que mengem

Àrees: Digital, llengua catalana i coneixement del medi.

Objectius: Cercar material per la xarxa (poemes, tipografies…), dominar el Movie Maker o Power Point, treballar la creativitat, aprendre nou vocabulari i conèixer poetes catalans.

Recursos: Poema relacionat amb els aliments, ordinador, Power Point o Movie Maker i nom d’usuari i contrasenya del blog.

Temps i organització aula:● Treball previ individual● Durada: 60 minuts● 5 - 10 primers minuts: explicació de l’activitat ● Temps restant: Realitzar i finalitzar el poema digital.

Avaluació: Originalitat, imatges utilitzades i canvis en la tipografia.

Page 18: Som el que mengem

Activitat 6: Campanya publicitària

123 4

Page 19: Som el que mengem

Àrees: digital, llengua catalana i coneixement del medi.

Objectius: sintetitzar tot allò après durant el desenvolupament de la unitat didàctica, treballar en grup i utilitzar mitjans audiovisuals.

Recursos: càmeres de vídeo, ordinadors o tabletes, programes d’edició de vídeo i productes de les activitats anteriors de la unitat didàctica.

Temps i organització aula: ● Durada: 3 sessions de 60 minuts.

○ Abans de la primera sessió: realització de grups a l’atzar i explicació de l’activitat.

○ Primera sessió (60 minuts): elecció mitjançant el consens d’allò que es posarà a la campanya publicitària.

○ Segona i tercera sessió (60 minuts cadascuna): realització i edició del vídeo. Els últims 15 minuts de la tercera sessió es dedicaran a fer una reflexió de l’activitat.

Avaluació: Cooperació, participació, maneres d’arribar a acords, creativitat i originalitat del vídeo.

Page 20: Som el que mengem

MOLTES GRÀCIES PER

LA VOSTRA ATENCIÓ!