Top Banner
МІСЬКЕ УПРАВЛІННЯ ЮСТИЦІЇ Підвищення рівня правової культури учнів як засіб формування засад громадянського суспільства
123

solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

Feb 25, 2020

Download

Documents

dariahiddleston
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

МІСЬКЕ УПРАВЛІННЯ ЮСТИЦІЇ

Підвищення рівня правової культури учнів

як засібформування засад громадянського

суспільства

Page 2: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

Укладачі: Доленко В. І. - головний спеціаліст міського управління юстиції Ванжула Л. С. – заступник з виховної роботи ЗОШ І-ІІІ ступенів № 16

2

Page 3: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

ПЕРЕДМОВА

Становлення України як демократичної, правової держави, формування засад громадянського суспільства зумовлюють необхідність підвищення рівня правової культури населення.

Указом Президента України “Про національну програму правової освіти населення” від 18.10.01 № 992 затверджена програма правової освіти населення, якою за принципом систематичності і безперервності передбачено поширення і одержання юридичних знань громадянами, у першу чергу – молоддю.

Правова освіти населення полягає у здійсненні комплексу заходів виховного, навчального та інформаційного характеру, спрямованих на створення належних умов для набуття громадянами правових знань та навичок, необхідних для реалізації ними своїх прав і свобод, а також покладених на них обов’язків.

Правова освіти є складовою частиною системи освіти і має на меті формування високого рівня правової культури та правосвідомості особи, її ціннісних орієнтирів та активної позиції як члена громадянського суспільства.

Правова освіта має здійснюватися в усіх дошкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах і закладах післядипломної освіти.

Обсяг і зміст обов’язкового курсу з правознавства для загальноосвітніх навчальних закладів визначається потребою суспільства у вихованні право свідомого громадянина.

У загальноосвітніх навчальних закладах Полтавської області здійснюється різнопланова позакласна і позааудиторна робота з правового навчання і виховання, систематично проводяться семінари, лекції, конференції, “круглі столи”, брейн-ринги з правової тематики, до участі у яких залучаються вчені, представники правозахисних організацій, працівники правоохоронних органів, інші фахівці у галузі права.

Народна мудрість говорить: “Якщо твої плани розраховані на рік – сій жито, якщо на десятиріччя – сади дерева, якщо на віки – виховуй дітей”. Майбутнє нашої держави значною мірою залежить від виховання молоді, важливе значення у якому відводиться правовій освітньо-виховній діяльності. Питання про правову освіту школярів є особливо актуальним у зв’язку з необхідністю виховання громадян як активних учасників формування правової держави та їх законослухняності;

3

Page 4: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

забезпечення кожного правовою інформацією щодо чинного законодавства і практики його застосування; профілактики правопорушень, що скоюються на ґрунті правового нігілізму та аморальності; формування правової культури європейського типу, яка дасть змогу громадянам інтегруватися у європейський і світовий правовий простір для реалізації своїх приватних і публічних інтересів.

Тому укладачі даного збірника сподіваються на те, що він буде корисним як педагогам у підготовці право освітніх та право виховних заходів, так і учням та їхнім батькам.

4

Page 5: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

ФОРМУВАННЯ ПРАВОВОЇ ОСВІТИ УЧНІВ

“Усі міркування щодо того, що діти бувають різні, не мають сенсу. Дитина має потребу у вашій допомозі – вважайте це над завданням.

Чим “важча” дитина тим більше любові в неї потрібно вкласти...”

Ель Тат

Педагогічний колектив ЗОШ № 16 працює над реалізацією проблеми: виховання гуманіста, патріота, громадянина України в умовах особистісно-орієнтованого навчально-виховного процесу. Впровадження і розробка особистісно зорієнтованої технології виховання на основі цільових творчих програм.

Входячи з проблемного питання та вимог правової освіти та виховання, які спрямовані на те, щоб підвищити виховну профілактичну роль у попередженні аморальних анти суспільних проявів учнів у шкільному учнівському колективі, у школі склалася певна система, яка передбачає цілеспрямовану, планову, взаємопов’язану, керовану діяльність її частин – від директора до бібліотекаря і медперсоналу.

Дієвість складових частин системи правової освіти та виховання зумовлюється глибокими знаннями індивідуально-психологічних особливостей важковиховуваних учнів, умов їх сімейного виховання, мікро соціального оточення. Значне місце в організації індивідуальної роботи з важкими підлітками займає шкільний психолог. Спільно з заступником директора практичний психолог надає цільову допомогу класним керівникам з виявлення відхилень у поведінці учнів та передбачає напрямки вивчення причин відхилень, шляхів впливу сім’ї в процесі перевиховання та форми індивідуальної роботи (додаток 1).

Робота практичного психолога проводиться відповідно до запитів класних керівників за такими напрямками:

1. Діагностика за методиками:

5

Page 6: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

- акцентуація характеру у підлітків за С.У.Підмазіним – розпізнавання типів і виявлення причин акцентуації характеру;- психотипи за Айзенком;- самооцінка психічних станів за Айзенком;- методика Люшера-Еткінда: визначення області конфліктних відносин;- малюнок сім’ї: вивчення стосунків в сім’ї учнів молодшого шкільного віку; - малюнок неіснуючої тварини: виявлення особистісних особливостей.

2. Бесіди з учителями і батьками. Спираючись на отримані результати діагностики, даються певні рекомендації по відношенню до певного підлітка батькам, класним керівникам, вчителям.

3. Проведення корекційної роботи під час індивідуальних консультацій з важкими підлітками.

4. Профілактика адекватної поведінки (зловживання алкоголем, тютюнопалінням, наркотичними речовинами) – в курсі уроків ОБЖ за новими методиками (в курсі превентивної освіти).

Щороку в школі проводиться педагогічний консиліум у 5 класах на тему: “Індивідуально-психологічні та вікові особливості особистості”.

Головною ланкою, яка забезпечує теоретичне та методичне керівництво роботою класних керівників, учнівського самоврядування є адміністрація школи. Адміністрація школи контролює результати роботи класних керівників, вихователів груп продовженого дня, органів учнівського самоврядування, керівників гуртків, батьківського активу, шкільної бібліотеки, медичного персоналу.

З цією метою: видають накази по школі: - “Про заборону тютюнопаління” від 31.08.06 р. № 129;- “Про відвідування учнями школи” від 27.10.06 р. № 198;- “Про стан і заходи щодо поліпшення роботи з попередження

правопорушень” від 14.11.06 р. № 208;- “Про прояви жорстокості серед учнівської молоді” від 14.11.06 р. № 209;- “Про стан відвідування учнями школи” від 04.12.06 р. № 229;- “Про стан профілактики злочинності, правопорушень і

бездоглядності серед учнів” від 25.01.07 р. № 20;- “Про підсумки проведення операцій “Дзвінок”, “Урок” від 13.02.07 р. № 36;- “Про стан право виховної роботи за І семестр” від 14.02.07 р. № 38;- “Про роботу з профілактики правопорушень серед учнів школи” від 02.04.07 р. № 63- “Про стан роботи Штабу з профілактики правопорушень серед

учнів” від 14.04.07 р. № 79;

6

Page 7: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

- “Про стан право виховної роботи в школі за ІІ семестр” від 23.04.07 р. № 82;

- “Про стан виховної роботи в школі за 2006 – 2007 н.р.” від 15.05.07 р. № 104;

- “Про призначення відповідального щодо обліку дітей” від 03.08.07 р. № 140-а;- “Про заборону тютюнопаління” від 27.08.07 р. № 143;- “Про створення Штабу з профілактики правопорушень серед

неповнолітніх” від 27.08.07 р. № 144;- “Про покладання обов’язків громадського інспектора з охорони

дитинства” від 29.08.07 р. № 150;- “Про покладання обов’язків громадських вихователів” від 03.09.07 р. № 175;- “Про проведення громадського огляду умов утримання, виховання і

навчання неповнолітніх, які залишилися без батьківського піклування” від 07.09.07 р. № 182;

- “Про підсумки громадського огляду умов утримання, виховання, оздоровлення та працевлаштування неповнолітніх, які позбавлені батьківського піклування” від 24.09.07 р. № 209;

проводяться наради при директорові:- Про виконання Обласної програми системи виховання

учнівської молоді на період до 2012 р. (від 20.04.01 р.), розділ ІІ – “Профілактика бездоглядності та правопорушень серед учнівської молоді” (листопад 2006 р.).

- Результативність проведення операцій “Дзвінок”. “Фільтр” згідно з вимогами Статуту школи (січень 2007 р.).

- Про роботу класних керівників з учнями, схильними до правопорушень та дітьми пільгових категорій (лютий 2007 р.).

- Виконання класними керівниками 7 класів “Положення про класного керівника” (березень 2007 р.).

- Про результативність контролю за виконанням наказу від 16.05.06 р. № 59 “Пров відвідування учнями школи” (квітень 20007 р.)

- Стан роботи з дітьми особливих категорій (травень 2007 р.)- Про організацію право виховної роботи у 2007 – 2008 н.р.

(серпень 2007 р.).Форми і методи просвітницької та профілактичної роботи починаються від найпростіших: бесіда, гра, екскурсія у молодших класах та ускладнюються з урахуванням знань і вікових особливостей.

методичні об’єднання класних керівників з обміну досвідом з питання “Про завдання, підходи та форми і методи діяльності класного керівника в організації правового виховання учнів”.

7

Page 8: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

Особливого значення набувають нові сучасні технології виховання, які мають особисте цільове спрямування на розвиток “Я” кожного учня. Другий рік класні керівники працюють над впровадженням цільових творчих програм. Цільові творчі програми спрямовані на виховання в учнів знань певних законів, норм поведінки, своїх обов’язків, усвідомлення школярами понять відповідальності і покарання за порушення закону.

Основною формою профілактики правопорушень і оволодіння певними знаннями є година спілкування. Класні керівники, працюючи за цільовими творчими програмами, постійно урізноманітнюють форми і методи проведення годин спілкування.

Величезне значення має вивчення законів Конституції під час уроків “Основи держави і права України”. У курсі основ здоров’я вивчаються розділи “Профілактика куріння тютюну і зловживання алкоголем”, “СНІД – основні проблеми та шляхи запобігання захворюванню”.

Під час проведення уроку ОБЖ на тему “Зловживання алкоголем” вчителі дуже ефективно наводять аргументи психологічного порядку. Наприклад, розвінчують уявлення підлітків про те, що вживання алкоголю – це ознака дорослості і незалежності. Навпаки, основна ознака дорослості – відповідальність, і доросла людина не буде шкодити своєму здоров’ю, оскільки вона відповідально ставиться до свого життя.

При вивченні тем, що стосуються зловживання алкоголем, застосовуються рольові ігри “Умій сказати – “Ні”, “Заважає, не заважає”, “Випивка перед танцями”, розв’язування психологічних задач, проведення анкет.

Вивчаючи розділ “Профілактика зловживання забороненими психотропними речовинами”, учням розкривають значення терміну “наркоманія”, негативний вплив вживання наркотичних речовин і подальшої наркотичної залежності. Учителі використовують тести про наркозалежність, таблиці із завданнями, за допомогою яких учні висловлюють свою думку з приводу вживання речовин і знань про наслідки їх систематичного вживання. Однією з активних форм з’ясування знань учнів є створення певних ситуацій.

Робота з правової освіти і виховання систематично аналізується і видається наказ по школі.

План виховної роботи вміщує місячник “Формування правової культури. Профілактика правопорушень та злочинів”, що передбачає, в якому напрямі працюватиме педагогічний колектив школи. Однією з головних фігур у роботі з важковиховуваними учнями є заступник директора з виховної роботи, який організовує, методично озброює, координує роботу з ними не лише в межах школи, а й працює в

8

Page 9: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

тісному зв’язку з оперативним уповноваженим кримінальної міліції у справах неповнолітніх.

У педагогічному колективі накопичено певну інформацію про кількість учнів школи, схильних до різних видів порушень за чотири роки. Напрацьована певна схема діагностики причин скоєння правопорушень. Ведеться статистичний та графічний облік скоєних учнями правопорушень.

Наказом по школі створено Штаб з профілактики правопорушень. На засіданнях Штабу розглядають різні питання правовиховної роботи, заслуховують звіти класних керівників, учнів, які перебувають на обліку в кримінальній міліції.

Тематика засідань Штабу з профілактики правопорушень

№п/п

Тематика засідань Дата

І засідання1. Аналіз роботи Штабу з профілактики

правопорушень серед підлітків за минулий навчальний рік заст. директора

вересень

9

Page 10: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

2. Затвердження плану роботи на поточний навчальний рік заст. директора

3. Психологічні аспекти в роботі з „важкими” підлітками. практичний психолог

4. Постановка учнів, схильних до правопорушень, на облік і закріплення громадських вихователів заст. директора

5. Аналіз працевлаштування „важких” підлітків. заст. директора

ІІ засідання1. Виконання Національної програми „Діти

України” та Обласної програми “Виховання учнівської молоді на період 2002 – 2011 р.р.”

заст. директора

листопад

2. Аналіз зайнятості учнів, схильних до правопорушень, у позаурочний час.

заст. директора3. Вивчення нормативних документів

„Кримінальний кодекс України”.заст. директора

4. Заслухати підлітків, які порушують Статут школи, Правила поведінки.

громад. вихователі5. Рекомендації шкільного психолога щодо роботи з

„важкими” підлітками. практи

чний психолог6. Про проведення Декади правознавства.

заст. директораІІІ засідання

1. Аналіз роботи з профілактики правопорушень та злочинності за І семестр.

заст. директора

10

Page 11: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

лютий2. Проведення рейду в мікрорайоні школи „Увага – підліток!”

заст. директора3. Інформація про роботу з учнями, які перебувають

на внутрішкільному обліку та на обліку КМСН.громад. вихователі

4. Бесіда з сім’ями соціального ризику та учнями, схильними до правопорушень

громад. вихователі5. Про криміногенний стан у місті.

вчителі суспільствознавства

6. Вивчення нормативних документів „Державна програма боротьби із злочинністю”.

вчителі суспільствознавства7. Заслухати учнів та батьків, які порушують ст. 35,

ст. 54 Закону України „По освіту”.громад. вихователі

8. Результати операцій „Урок”, „Дзвінок”.учнівське самоврядування

ІV засідання1. Аналіз роботи по профілактиці правопорушень за

навчальний рік.заст. директора

травень 2. Інформація про організацію літнього відпочинку учнів, схильних до правопорушень та залучення до громадських робіт під час літніх канікул.

громад. вихователі3. Про підсумки рейду „Увага – підліток!”

учнівське самоврядування4. Про сучасні тенденції соціально-правової освіти

молоді.юрист

У школі створено певну структуру органів учнівського самоврядування, четвертий рік діє шкільна Координаційна рада. Її члени організовують і контролюють чергування учнів по школі, виконання учнями Правил внутрішнього розпорядку та Статуту школи, наказів МОН “Про заборону тютюнопаління”, “Про використання мобільних телефонів під час навчально-виховного процесу”. Члени Центру дисципліни й порядку контролюють відвідування уроків, ведуть журнал контролю (додаток 2 ). На початку другої чверті члени шкільного учнівського

11

Page 12: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

самоврядування прийняли рішення щодо забезпечення належних умов життєдіяльності учасників навчально-виховного процесу. Виконання рішення аналізується на учнівських класних зборах що чверті, а також лідери класів звітують на засіданні Координаційної ради по підсумках виконання рішень.

Рішенням шкільного учнівського самоврядування запроваджено інформування батьків про негативні вчинки учнів та лист-подяку за виховання дітей.

На засіданнях Центру дисципліни й порядку шкільної Координаційної ради заслуховуються порушники дисципліни, невстигаючі учні, які порушили виконання Статуту школи, Правил внутрішнього розпорядку.

Традиційними заходами, що сприяють попередженню правопорушень у школі стали збори батьків тих учнів, які перебувають на внутрішкільному обліку, проведення декади правознавства, зустрічі з представниками правоохоронних органів; зустрічі з лікарями.

У рамках місячника пропаганди правових знань проходив конкурс учнівських творів на правову тематику, гра “Дебати” та інше.

Заходи місячника пропаганди правових знань

№п/п

Назва заходу

1. Зустріч з представниками кримінальної міліції.2. Відкриті уроки з курсу “Основи правознавства”,

12

Page 13: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

“Громадянська освіта”3. “Зрізи знань” щодо володіння учнями знань з правознавства4. Оформлення стінної газети “Юридичний всеобуч”5. Брейн-ринг юних правознавців.6. Бесіди “Профілактика шкідливих звичок школярів”.7. Перегляд та обговорення фільму “Наркотики, алкоголь як

соціальне зло”. 8. Конкурс юних юристів.9. Тести “Чому я продовжую палити?”10. Виставка малюнків, плакатів на антиалкогольну,

антиникотинову тематику “Бережіть здоров’я змолоду”.11. Вікторина “Права дитини”12. Радіопередача до Дня Толерантності13. Викладка науково-популярної літератури “Як позбутися

шкідливих звичок”.14. Операції “Дзвінок”, “Фільтр”.15. Урок-диспут на тему “Захист дитини від усіх форм фізичного

та психологічного насильства, недопущення глуму, жорстокого, брутального поводження, посягання на її гідність”

16. Рейди в мікрорайоні школи “Увага – підліток!” (проводить батьківський патруль спільно з представниками Ради громадськості мікрорайону № 5).

17. Радіопередача до дня прийняття Конвенції про права дитини18. Брейн-ринг “Які права мені потрібні в школі”19. Радіопередача до Дня боротьби зі СНІДом20. Зустріч з представниками міського центру соціальних служб

для сім’ї, дітей та молоді21. Бесіда з батьками

„Правова відповідальність батьків за виховання дітей”“Підліткова злочинність: джерела, характер і особливості”

22. Конкурс правознавців23. Відвідування сімей за місцем проживання. Акція „Сім’я”.24. Засідання Штабу з попередження правопорушень.25. Зустріч психолога з контингентом учнів, схильних до

правопорушень. Індивідуальний аналіз особливостей (впровадження проекту „Рівний – рівному”.

26. Класні години:- „Правила поведінки в суспільстві”- „Твоє життя в твоїх руках”- „Профілактика куріння”

13

Page 14: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

_ „СНІД – загроза людства”- „Правова освіченість – показник громадської свідомості”

27. Радіопередача до Міжнародного Дня прав людини28. Підведення підсумків місячника правової освіти (спецвипуск

радіопередачі).

Всі виховні заходи з правової освіти та виховання проводяться з 1 по 11 класи. На уроках основ здоров’я в учнів молодших класів вчителі виховують культуру поведінки у громадських місцях, навчають правил дорожнього руху.

Особливу зацікавленість учнів викликають заходи, які проходять у нестандартній формі, а саме: рольова гра з проблем наркоманії “Дорога у безодню”; гра-конкурс “У країні карного розшуку”; конкурс “Чи знаєш ти закон?”; незакінчена розмова з проблем алкоголізму та інші. Цікаво проводяться уроки правознавства.

Вчителі використовують різні форми проведення уроку. У форму семінару проведено урок “Місцеве та регіональне

самоврядування і місцева державна адміністрація”.Урок на тему: “Політичні права та свободи громадян України”

проведений у формі круглого столу.У рамках цільової творчої програми “Я – громадянин України” у

всіх 10 – 11 класах пройшли години спілкування на тему: “Закон і право”, під час проведення яких велася змістовна розмова учнів про свої права, які гарантовані Конституцією та Конвенцією про права дитини.

ОПИС СИСТЕМИ ПРАВОВОЇ ОСВІТИ ТА ВИХОВАННЯ

“Закони потрібні не для страху, а для допомоги громадянам...”

Вольтер

Правова освіта та виховання, профілактика правопорушень серед підлітків постійно в центрі уваги педагогічного колективу школи.

Джерелом формування особистості є її діяльність і спілкування. Учитель повинен відкрити, захопити і спрямувати кожного учня на цікавий, змістовний особистісно і суспільно корисний шлях самовдосконалення. Важливо переконати підлітка в тому, що всі чесноти, як і всі недоліки, залежать від нього самого, рівня його свідомості і вміння будувати життя.

14

Page 15: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

Спрямувати учня на гідний змістовний, суспільно та особистісно значущий шлях, що відповідає його реальним можливостям, - означає насамперед дати йому достовірні, правдиві знання про сенс життя, його труднощі, суперечності і боротьбу, допомогти підлітку реально оцінити себе і відповідно до цього спрямувати його інтереси.

Зараз, коли в нашому суспільстві вкрай загострились соціальні проблеми, ми використовуємо у виховній роботі з дітьми заповіді народної педагогіки.

А народна мудрість говорить:- не роби зла ні людям, ні природі;- тільки в чесній праці твоя добра слава і твоє безсмертя;- у найтяжчі дні свого народу, своєї батьківщини стань на її захист, бо

так роблять справжні патріоти;- найбільше багатство людини – її здоров’я; воно потрібне тобі, людям,

батьківщині;- навчайся прекрасному і величному.

Прекрасні заповіді! А закладатися вони повинні в сім’ї. І перш за все батько і матір повинні бути взірцем для підростаючої дитини. А хто вони, майбутні батьки? – Це наші учні, і якими ми їх виховаємо, таким і буде наше майбутнє суспільство.

У сучасних умовах розходження між сім’єю і школою посилюється. У сім’ї йде переорієнтація на інші цінності, діти включаються у ринкові відносини, і нові ідеологічні установки часто призводять до конфліктів у стосунках батьків і дітей.

Школа ж продовжує захищати ідеали добра і безкорисливості, чесності, порядності і милосердя. Її мета і зміст завжди будувалися на вічних духовних істинах, якими живе людство. Ця обставина ще більше підкреслює необхідність перегляду існуючих стосунків батьків і школи. Тому роботі з батьками педагогічний колектив школи приділяє особливу увагу.

Намагаємося працювати в тісному контакті з кожною сім’єю. У центрі особливої уваги – неблагополучні сім’ї та сім’ї, де виховуються підлітки, схильні до правопорушень. Чітко працює лекторій “Сімейна розмова”. Так, в цьому навчальному році сплановані такі лекції по правовому вихованню для батьків: “Важкий підліток”, “Алкоголь і особливості людини” (за участю лікаря-нарколога); уроки виховання для занять із батьками – “Про алкоголь – фізіологічні та індивідуальні особливості юнацького віку”, “Підліткова злочинність: джерела, характер і особливості», “Формування здорового способу життя”.

Практикуємо проведення Днів відкритих дверей для батьків та зустрічей за “круглим столом”. До участі в таких заходах запрошуємо лікарів, працівників адмінорганів.

15

Page 16: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

Ефективною формою роботи є консультації для батьків – консультації юриста, працівників міліції, психолога; консультації для молодих батьків, батьків єдиних дітей.

Проблемою проблем, вважаємо, залишається проблема правопорушень підлітків. Типова сучасна картина – підліток один на один з вулицею. А вулиця штовхає підлітка до наркоманії, алкоголю та розпусти.

На обліку в школі 13 важковиховуваних підлітка. Намагаємось вдало спланувати та організувати індивідуальну виховну роботу з цією категорією підлітків.

Практикуємо проведення рейдів “Увага – підліток!”. У цьому році продовжує роботу шкільний Штаб з профілактики правопорушень серед підлітків. До її складу входять учні 10-11 класів, вчителі, лікар, психолог, представник громадськості мікрорайону № 5. Члени Штабу спільно з Центром дисципліни та порядку систематично проводять операції “Урок”, “Дзвінок”, “Фільтр”; організовують рейди в мікрорайоні школи “Увага – підліток!”; заслуховують підлітків, які порушують Статут школи, Правила поведінки учнів.

Традиційною в шкільних радіопередачах стала “Сторінка здоров’я”, з якої учні дізнаються про шкідливість алкоголю та паління.

Проводимо спецвипуски радіопередач, розраховані на підлітків, в яких висвітлюються актуальні питання морального виховання: “Це шкідливо для здоров’я!”, “Міністерство охорони здоров’я попереджує”, “Серйозно про несерйозне…”, “Судимо алкоголь…”, «За вільну від тютюнового диму планету».

У вересні було проведено громадський огляд умов проживання та виховання дітей особливих категорій, педагогічну акцію “Чим живеш, дитино?”. Мета – відвідування вдома дітей особливих категорій, вивчення матеріально-побутових умов учнів.

Була організована виставка малюнків, плакатів на антиалкогольну, антинікотинову тематику “Як позбутися шкідливих звичок”. Проведено анкетування на правову тематику.

Загально-профілактичне значення правової роботи полягає у розумінні неповнолітніми того, що за споєння правопорушення настає індивідуальна відповідальність. Велику роль відіграє шкільна бібліотека, надаючи допомогу вчителям, учням у підготовці та проведенні диспутів, конференцій, в обговоренні статей та книг, організації вікторин та виставок, підборі літератури з правових питань тощо. У шкільній бібліотеці є добірка літератури (книг, журналів, статей) на правову тематику для викладачів та учнів.

16

Page 17: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

Шкільна бібліотека разом з філіалом міської дитячої бібліотеки ім. І.Торубари стали центрами пропаганди право виховної роботи та відповідної літератури для учнів, батьків та вчителів.

Важливу роль відіграє функціонування тематичних виставок правової літератури на базі бібліотеки. У ній обладнано куточок “Все про закон”. У школі оформлено інформаційний стенд “Закон і ми”, функціонують тематичні виставки: “Конституція України – традиційне і нове”, “Державні символи України”, “Україна - шлях до правової держави”, “Загальна декларація прав людини”, Конвенція ООН

Статистика злочинів серед підлітків свідчить: кожний третій учасник групового злочину – неповнолітній; із загальної кількості злочинних угруповань – 85% становлять угруповання з участю неповнолітніх.

Вражає швидкість, з якою прогресує це небезпечне явище: за даними ГУ МВС України у Полтавській області за 2006 рік кількість підлітків, які беруть участь у злочинах, збільшилася на 6,7% порівняно з минулим роком. Загалом, за даними статистики, останнім часом кількість неповнолітніх злочинців у віці 14 – 15 років збільшилася більше ніж на половину, майже третину з них становлять дівчата.

Зростання дитячої і підліткової злочинності зумовлене соціальним процесами у суспільстві. Адже поруч із демократизацією

17

Page 18: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

суспільного життя, становленням нової різноманітності діяльності людей, виникають серйозні соціальні проблеми, збільшується кількість сімей, не здатних забезпечити нормальний розвиток своїх дітей, як у матеріальному, так і в моральному плані.

Практичний психолог і педагоги школи встановили залежність схильності особистості до правопорушень від рівня її морального розвитку, правової свідомості. Значний вплив на моральні якості і правову вихованість дітей та підлітків здійснює той соціально-психологічний та психолого-педагогічний моральний клімат, у якому вони перебувають.

Сім’я завжди була й залишається одним із головних чинників у становленні особистості. Отже, неможливість для дитини засвоєння адекватної соціальної ролі та стилю поведінки, яке йде з сім’ї, можна стати причиною появи комплексів, що впливають на психічний розвиток особистості, а згодом – стають причиною її асоціальної чи антисоціальної поведінки.

На обліку в школі 4 неблагополучних сім’ї. Це сім’ї, де батьки практично не займаються вихованням дітей, вживають алкоголь, невірно реагують на рекомендації учителів. В таких сім’ях, як правило, відсутній батьківський авторитет. Ці сім’ї постійно відвідують класні керівники, представники адміністрації школи та громадськості мікрорайону.

Чітко планується і проводиться кропітка виховна робота з батьками (додаток 3). Намагаємось вирішити питання про залучення важковиховуваних підлітків до участі в роботі гуртків, шкільних спортивних секцій.

Види допомоги неповній сім’ї:1. Спостереження та консультації соціального педагога,

практичного психолога.2. Залучення повної сім’ї, якщо це можливо, для роботи з дитиною

та її сім’єю. 3. Залучення найближчих родичів до виховання дитини.4. Залучення неповної сім’ї до занять у дитячо-батьківських групах.5. Залучення класного керівника або вчителя до активної

діяльності, спрямованої на надання дитині додаткової освіти (гуртки, центри творчості тощо).

6. Проведення батьківського лекторію.7. Навчання одного з батьків навичок виховання дітей за

відсутності іншого.8. Постановка на облік у заклади й органи соціального захисту.

Види допомоги дисфункціональній сім’ї (через зайнятість батьків)1. Супровід дитини соціальним педагогом.

18

Page 19: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

2. Спостереження й консультація психолога освітнього навчального закладу.

3. Консультативна допомога практичного психолога, психотерапевта чи ігротерапевта.

4. Залучення дитини до занять у центрі денного перебування. 5. Залучення батьків до занять з психології підлітка.6. Допомога дитині у плануванні свого вільного часу (соціальний

педагог, класний керівник).

Форми роботи з батьками з правоосвітницької роботиІ. Батьківський університет.1. Зустріч з учителями: “Батьківська п’ятниця”.2. Консультпункт для батьків: “Сімейна скринька”.3. Батьківські збори для батьків тих учнів, які схильні до

правопорушень.4. Диспут для батьків: “Яку сім’ю можна вважати зразковою?”ІІ. Загальношкільні батьківські збори по паралелях на тему:

“Адміністративна відповідальність батьків згідно Закону України “По освіту”.

ІІІ. Спільна робота зі службою у справах неповнолітніх.

План роботиюридичного всеобучу батьків

Заняття № 1 Дата Тема: Превентивне виховання в сім”ї і в навчальному закладі

1. Поняття превентивного виховання. Його принципи. Теоретична основа превентивного виховання.

2. Вимоги до превентивного виховання дітей та підлітків у сім”ї та школі.

3. Правові знання – основні категорії оцінки превентивного виховання.

Заняття № 2 ДатаТема: Права і обов”язки батьків по вихованню дітей

1. Права і обов”язки батьків по вихованню і навчанню дітей у відповідності із Законом України „Про освіту”.

2. Обов”язки дітей по відношенню до батьків.3. Адміністративна відповідальність батьків і осіб, що їх замінюють,

за неналежне виконання своїх обов”язків по вихованню і навчанню дітей.

Заняття № 3 ДатаТема: Законність, правопорядок і юридична відповідальність

19

Page 20: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

неповнолітніх1. Зміст поняття законності і правопорядку.2. Цілі види та підстави юридичної відповідальності.3. Особливості кримінальної, адміністративної і цивільної

відповідальності неповнолітніх і їх батьків.Заняття № 4 Дата

Тема: Причини і види правопорушень та їх профілактика серед неповнолітніх

1. Поняття причини та види правопорушень.2. Пияцтво і наркоманія – небезпечні правопорушення і джерело

злочинів.3. Батькам про правову відповідальність неповнолітніх.

Тематика батьківського лекторію “Сімейна розмова”

Тематика лекційТерміни

проведенняВзаємодія сім’ї і школи – запорука успішного навчання і виховання. Єдині вимоги у вихованні. (3в № 4, с 10)

вересень

Психологічна підготовка до школи. Консультація психолога “Як допомогти дитині”.

жовтень

Формування здорового способу життя. листопадБатьки і діти.Суперечність між прагненням старшокласника до самостійності і бажанням бачити його залежним і слухняним, як у дитинстві.

листопад

Виховання батьками культури поведінки підлітків. грудень„Пияцтво – фактор ризику № 1” січеньМікроклімат у сім”ї (виховний потенціал). лютийРоль сім”ї у професійному самовизначенні старшокласників.

березень

Діти – нагорода і відповідальність. квітень„Духовний світ старшокласника та його суперечності”

травень

Педагогічний колектив школи працює в тісному зв’язку зі службою у справах неповнолітніх. Так, у цьому навчальному році

20

Page 21: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

службою у справах неповнолітніх було розглянуто подання на учня, який систематично не відвідує школу Іванова Клима, (11б кл.). Ефективною формою роботи є проведення педконсиліумів, в яких беруть участь вчителі, батьки, представники адміністрації школи та громадськості мікрорайону № 5. Щорічно учні школи беруть участь у районній олімпіаді з правознавства. У школі діють міри покарання щодо учнів, які систематично грубо порушують Статут школи, Правила поведінки для учнів. Педагогічний колектив школи постійно працює над вдосконаленням форм і методів правової освіти та виховання підростаючого покоління.

РОБОТА ШКОЛИ З ВАЖКОВИХОВУВАНИМИ УЧНЯМИ

“Людину можна виховати лише добром”В.Сухомлинський

Однією з найактуальніших проблем сьогодення є зростання правопорушень, вчинених дітьми, підлітками, молоддю. Це пов’язано передусім із загальним соціальним напруженням, психологічною неврівноваженістю всього суспільства, що важко переживає перехід до ринкових відносин та кризу соціальної системи.

Саме діти перебувають нині чи не в найскладнішому становищі внаслідок не сформованості власної системи стійких моральних переконань, ціннісних орієнтацій, що не дає їм змогу адекватно реагувати на події, факти навколишнього життя.

Вже в молодшому шкільному віці можна спостерігати досить чіткі симптоми неблагополуччя у формуванні особистості, констатувати появу “важких” дітей, які за відсутності відповідної педагогічної роботи поступово перетворюються на неповнолітніх правопорушників, злочинців.

Ефективне вирішення цієї проблеми ґрунтується на розкритті причини виникнення відхилень у поведінці дитини, психологічних механізмів формування асоціальної поведінки. До виникнення відхилень у поведінці й появи “важких” дітей призводять соціально-економічні, соціально-політичні та медико-біологічні причини. Як правило, вони діють у тісному зв’язку. Випадки “чистої” важковиховуваності трапляються рідко.

Ця робота ставить собі за мету дібрати ефективні методи дослідження важковиховуваного учня, створити загальну картину рівня

21

Page 22: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

психічного розвитку особистості “важкої” дитини, проаналізувати та виявити специфічні форми поведінки, властиві недисциплінованим учням.

У школі склалася своєрідна система профілактичної роботи:- контроль за відвідуванням учнями школи ведеться класними керівниками в журналі, черговим учителем у спеціальному журналі;- розроблені правила для учнів, які вивчаються ще у початкових

класах;- проводяться цикли бесід на правову тематику по паралелях;- створено Центр Дисципліни та порядку, що слідкує за дотриманням правил поведінки і правопорядку учнями в урочний час. На розгляд центру виносяться питання, пов’язані з цими проблемами;- учні охоплені заняттями в шкільних гуртках, студіях, у музичній та спортивній школах;- учні охоплені постійними та тимчасовими дорученнями;- ведеться постійна індивідуальна робота зі школярами.

Проти рецидивна профілактики ведеться за спеціальною програмою щодо учнів, які перебувають на внутрішньому обліку і на обліку в інспекції у справах неповнолітніх, за кожним з них закріплений громадський вихователь.

На кожного учня, який перебуває на обліку заведена індивідуальна картка, у якій фіксуються зміни в характері і поведінці дітей, висвітлюється динаміка розвитку особистості протягом декількох років. На основі цього застосовуються ті чи інші виховні методи. Результати такої всебічної діагностики допомагають знайти шляхи колекційної і розвиваючої роботи з “важким” учнем. Випадки неадекватної поведінки, які трапляються в учнівському колективі, обговорюють на класних зборах, на засіданнях Координаційної ради (додаток 4).

Рівні профілактичної роботи з попередження правопорушень

1. Первинна профілактика - соціальна профілактика, спрямована на збереження психічного, фізичного і духовного здоров’я дітей, попередження несприятливого впливу на нього факторів соціального і природного середовища.

2. Вторинна профілактика - якомога раніше виявлення негативних змін у поведінці дитини, що дає змогу попередити їх подальший розвиток. Показник необхідності початку профілактичних заходів – поведінка, що завдає шкоди суспільству або окремим особам, з проявами агресивності, грубості, брехливості, лінощів та інших

22

Page 23: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

негативних якостей, які свідчать про створення негативних орієнтацій, недоліки внутрішніх регуляторів поведінки: свідомості, почуттів, волі, мотивів.

3. Третинна профілактика - цілеспрямована профілактика правопорушень неповнолітніх, має індивідуальний характер, містить заходи з усунення конкретних недоліків сімейного, шкільного і суспільного виховання, включає цілеспрямовану роботу з тими підлітками, які мають відхилення у поведінці від моральних та правових норм.

Форми роботи з важковиховуваними підлітками

Припинити зростання правопорушень та злочинності серед підлітків – важлива педагогічна проблема, у вирішенні якої допоможе використання наступних форм роботи:

1. Психолого-соціологічні дослідження умов проживання і спілкування важковиховуваних підлітків.

2. Психодіагностичне вивчення учнів з труднощами в шкільній та соціальній адаптації і своєчасна корекція поведінки.

3. Індивідуальна робота з важковиховуваними підлітками по створенню “Зони безпеки” (залучення до роботи в гуртках, секціях, клубах, контроль за відвідуванням занять в школі, контакти з батьками в ІСН).

4. Організація роботи спортивного клубу (секції) східних єдиноборств для підлітків.

5. Проведення родинного свята для неблагополучних та багатодітних сімей.

ПРАВОВИХОВНА РОБОТА В ШКОЛІ З ПИТАНЬ ПРОФІЛАКТИКИ ПРАВОПОРУШЕНЬ

Правове виховання та профілактика правопорушень серед підлітків постійно в центрі уваги педагогічного колективу школи.

Педагогічна практика стверджує, що серед учнів дедалі більше стає важковиховуваних . Проблема “важких” дітей стає особливо болісною зараз.

Спостереження свідчать, що однією з головних причини появи важковиховуваних у школі є відсутність наступності в діяльності дитячого садка чи батьків, які виховують дитину вдома, і початкової ланки школи. Відсутність ранньої психолого-педагогічної діагностики відхилень у поведінці, несвоєчасне виявлення в дитини як позитивних,

23

Page 24: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

так і негативних якостей і здібностей, відсутність захисту і допомоги дитині у процесі її розвитку.

Проблему “важких” у кожний історичний період вирішували по-різному. Чимало зі старих методів виховання сучасному педагогу здаються дивними і незрозумілими. Свого часу гуманістична педагогіка теж мала багато противників, і тому таким великим педагогам як Ж.Ж.Руссо, К.Д.Ушинському, А.С.Макаренку, В.О.Сухомлинському доводилося лише ціною неймовірно важких зусиль, поєднуючи практичну, наукову і просвітню роботу, обґрунтовувати доцільність підходу до “вадкої” дитини.

Зараз, коли в нашому суспільстві вкрай загострились соціальні проблеми, ми розуміємо, що у вихованні підростаючого покоління велике значення має сім’я. Перш за все батько і матір повинні бути взірцем для дитини.

У сучасних умовах розходження між сім’єю і школою посилюється. У сім’ї йде переорієнтація на інші цінності, діти включаються у ринкові відносини, і нові ідеологічні установи часто призводять до конфліктів у стосунках батьків і дітей.

Школа ж продовжує захищати ідеали добра і безкорисловсті, чесності, порядності і милосердя. Її мета і зміст завжди будувалися на вічних духовних істинах, якими живе людство. Ця обставина ще більше підкреслює необхідність перегляду існуючих стосунків батьків і школи. Тому роботі з батьками педагогічний колектив школи приділяє особливу увагу.

Великою проблемою залишається питання правопорушень підлітків. Типова сучасна картина – підліток один на один з вулицею. А вулиця штовхає підлітка до наркоманії, алкоголю та розпусти.

На обліку в школі 13 (2.1%) важковиховуваних підлітка. І це також тривожно, бо соціальна дійсність свідчить, що на тлі педагогічної пасивності великої кількості сімей, їхнього морального і матеріального зубожіння швидкими темпами зростає криміналізація неповнолітніх.

За статистикою, до 15% учнів шкіл втягують дорослі або однолітки у протиправні дії, насамперед цьому піддаються важковиховувані. Тому з цією категорією дітей в нашій школі проводиться кропітка виховна робота. У школі створена шкільний Штаб з профілактики правопорушень серед підлітків, Центр дисципліни і порядку. Систематично проводяться операції-рейди “Урок”, “Дзвінок”, “Фільтр”, “Увага – підліток!”, заслуховуються підлітки, які порушують Статут школи, Правила поведінки учнів на засіданнях Координаційної ради “Веселкової країни”, на засіданнях батьківського комітету школи. Класні керівники намагаються вирішити питання про залучення

24

Page 25: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

важковиховуваних підлітків до участі в роботі гуртків, шкільних спортивних секцій.

План роботи з дітьми, схильними до правопорушень

№п/п

Виховні заходи Дата виконання

Відповідальні

1. Скласти списки учнів, схильних до правопорушень, згідно з даними класних керівників.

До 01.10 ЗВРкласні

керівники2. Систематично проводити роботу

щодо виявлення підлітків мікрорайону, схильних до правопорушень.

Протягом року

ЗВРкласні

керівники

3. Скласти списки учнів, які виховуються у неблагонадійних сім’ях згідно з даними класних керівників.

До 01.10 ЗВРкласні

керівники

4. Провести первинне обстеження умов життя учнів, схильних до правопорушень, та учнів, які виховуються у неблагонадійних сім’ях, для подальшого визначення форм і виду надання соціальної, правової, матеріальної, педагогічної допомоги.

До 20.10ЗВР

класні керівники

5. Систематично надавати класним керівникам допомогу в роботі з учнями, схильними до правопорушень, та тих, хто виховується у не благодійних сім’ях.

Протягом року

ЗВР

6. Індивідуальні бесіди, консультації з дітьми, схильними до правопорушень.

Протягом року

ЗВРкласні

керівникипсихолог

7. Засідання Штабу по профілактиці правопорушень.

Вересень листопад

лютий ЗВР

25

Page 26: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

травень8. Тематичні лекції:

“Мій основний обов’язок – навчання”“Як ми виконуємо вимоги Статуту школи і Правила поведінки для учнів”“Що ти повинен знати про відповідальність неповнолітніх”.

Протягом року

класні керівникипсихолог

ЗВР

9. Підтримувати зв’язок з кримінальною міліцією, із службою в справах неповнолітніх.

Протягом року

ЗВР

10.

Притягати до відповідальності батьків учнів, які не відвідують школу.

ЗВР

11.

Надавати батькам учнів, які схильні до правопорушень, необхідну педагогічну та психологічну допомогу.

Протягом року

ЗВР

12.

Разом з класними керівниками вести картотеку учнів із неблагонадійних сімей та схильних до правопорушень.

Протягом навчального

року

ЗВР

13.

Ознайомлення з Кримінальним кодексом.

Жовтень листопад

класні керівники

14.

Психологічне діагностування підлітків.

Протягом року

психолог

15.

Операція “Дзвінок”. Протягом року

центр “Дисципліни та

порядку”16.

Круглий стіл для батьків “Важкий підліток”.

Листопадлютий

ЗВРпсихолог

17.

Консультації психолога для батьків.

Протягом року

психолог

18.

Рейд “Фільтр”, “Урок” протягом року

центр “Дисципліни та

порядку”19.

Педагогічна акція “Чим живеш, дитино?”

вересеньсічень

класні керівники

26

Page 27: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

20.

Зустріч з представником кримінальної міліції у справах неповнолітніх.

Лютий ЗВР

21.

Бесіди інспектора ЛВВС. 2 рази на семестр

ЗВР

22.

Відвідування групою підлітків Кременчуцької виховно-трудової колонії.

КвітеньЗВР

23.

Лекції: “Падіння моралі в людини”“Алкоголь. Наркотики. Наслідки.”

Протягом року

ЗВР

24.

Цикл радіопередач про шкідливість паління та алкоголю.

Протягом року

прес-центр “Веселка”

25 Зустріч за “круглим столом” із старшим спеціалістом Служби у справах неповнолітніх

березень ЗВР

26.

Демонстрація відеофільму „Про СНІД”.

Грудень центр “Здоров’я”

класні керівники 9-11

кл.

Ми сьогодні повинні усвідомити, що важковиховуваною дитина не народжується. Як правило, жорстокими і злими є люди, яким у дитинстві бракувало любові й турботи. Зменшення зла і жорстокості в майбутньому суспільстві залежить від тих, хто сьогодні виховує дітей, а значить – від нас.

ПОГЛЯД ВЧИТЕЛІВ СУСПІЛЬСТВОЗНАВСТВА НА ОСОБЛИВОСТІ ПРАВОВОГО ВИХОВАННЯ УЧНІВ

У дитинстві закладається людський корінь.Жодної людської рисочки природа не

відшліфовує – вона закладає, а відшліфовувати нам – батькам, педагогам, суспільству.

В.О.Сухомлинський

27

Page 28: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

Правове виховання спрямоване на формування правової культури – прищеплення дітям поваги до прав і свобод людини, виховання поваги до батьків, старших, оволодіння знаннями і дотримання законів України.

Виховання не терпить примусу і тиску. Лише можливість вільного вибору, демократична, радісна атмосфера забезпечують становлення людини й громадянина, а інтелектуальна та емоційна насиченість життя школярів допомагає кожному із них визначитись у майбутньому.

Складні процеси реформування освіти неможливі без суттєвої зміни ролі вчителя у викладанні правознавства. Самоосвіта, курси підвищення кваліфікації, участь в семінарах, конференціях, конкурсах дають змогу активізувати діяльність щодо підвищення ролі вчителя в освітньо-виховному процесі.

Реалізація Національної доктрини “Освіта ХХІ століття” вчителями методичного об’єднання освітньої галузі “Суспільствознавство” – це підтримка творчості вчителя, популяризація педагогічних досягнень, пропаганда законодавчих актів незалежної України.

У систему роботи ввійшли методики творчих індивідуальних проектів, групової роботи та роботи в парах, розвивальної технології та критичного мислення, проведення соціальних досліджень, дослідницької роботи, розв’язування юридичних ситуацій.

Відповідно до вимог навчальної програми вчителі історії та правознавства використовують як традиційні активні інтерактивні методи навчання. Вчителі здійснюють фаховий підхід, уміння обрати відповідний тип, структуру і форму уроку (додаток 5).

В школі з метою більш кваліфікованого викладання, правознавство читає один вчитель. Участь учителя правознавства Рогозної О.М. у міському конкурсі “Учитель року” в номінації “Правознавство” показала дух взаємодопомоги, підтримки, співробітництва. Для вчителя є важливою справа, котру вона виконує, а не особисте досягнення. Оксана Миколаївна також є куратором шкільного прес-центру “Веселка”, який видає газету “Інфошкола”. Ця газета є однією з ланок виховання правової культури старшокласників. Вона формує в учнів критичне мислення, навички оцінювання суспільних явищ і процесів, а також життєтворчих, соціальних, комунікативних, інформаційних навичок. У творчому доробку вчителя – широке коло прийомів, які допомагають кожному учневі мислити творчо, логічно і нестандартно.

Розвитку правового мислення учнів на уроках “Громадянського права” у 8 класах (вчитель Лисиченко В.І.) та “Основ держави і права” у 9 класах (вчитель Рогозна О.М.) сприяє виконанню ними такого типу завдань, як моделювання правових ситуацій. Вони застосовують прийом,

28

Page 29: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

який розвиває правове мислення . Це – знаходження колізії в правових актах і пропонують шляхи їх розв’язання. Майже на кожному уроці правознавства учнів розв’язують задачі юридичного змісту, підготовлені вчителями та вміщені в фахових журналах “Історія в школах України” за 2006 рік.

Учителі прагнуть, щоб під час навчання кожен учень був безпосереднім учасником діяльності. Так головним засобом упровадження інтерактивних технологій є навчання в малих групах, робота в парах. Це позитивно впливає на навчальний процес, робить його живим, динамічним, цікавим для обох сторін – учителя та учнів.

Учителі історії та правознавства часто використовують слова Д.Дідро як лозунг до уроків “Освіта додає людині гідності”. Впевнитись в цьому дають можливість шкільні предметні олімпіади. Останнім часом для учнів стало надзвичайно престижно брати участь в олімпіадах з правознавства. Це не тільки тому, що професія юриста посідає чільне місце в мріях старшокласників, а передусім завдяки інтенсивним процесам демократизації, якими охоплено наше суспільство. Відходить у минуле правовий нігілізм, громадянська пасивність, а більше усвідомлюється позитивне ставлення до закону, до діяльності органів державної влади.

Завдання до предметної олімпіади з правознавства потребують інтелектуальної розминки для вирішення юридичних ситуацій.

Переможцями в міській предметній олімпіаді в 2006 – 2007 н.р. були:- 11 клас – Дубина Сергій – 2 місце – вчитель Товстюк Т.О.- 9 клас – Тищенко Олексій – 3 місце – вчитель Рогозна О.М.

Виховання не терпить примусу і тиску. Лише можливість вільного вибору, демократична, радісна атмосфера забезпечують становлення людини й громадянина, а інтелектуальна та емоційна насиченість життя школярів допомагає кожному із них визначитись у майбутньому.

Досвідчені вчителі добре знають, що зазвичай виховує дитину не стільки сам захід, скільки підготування до нього. Розучуючи репліки, тематичні вірші, учень мимоволі переймається темою заходу, усвідомлює її важливість.

Кожного навчального року в школі проводиться декада правознавства. Силами учнів готуються газети, кросворди юридичної тематики. Проводяться конкурси правових знань, гра “Дебати”, вікторини, круглі столи, турніри правових знань.

Старшокласники навчаються в профільних суспільно-гуманітарних класах. Це дає їм можливість глибше зрозуміти демократизацію суспільних відносин, сприяє підвищенню активності особи як суб’єкта цих відносин.

29

Page 30: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

З “Основ філософії” в 11 класі учні отримують знання про державно-правові явища ( Тема 3. Політичні засади людського співіснування ), значна увага приділяється особливостям правової, соціально-справедливої держави та громадянського суспільства. Викладання цієї теми поєднується з елементами самоуправління в школі, з роботою місцевих органів самоврядування та державної адміністрації. Учні працюють над творчими проектами на тему “Політичні партії та влада”, “Політика й ідеологія”, “Політична свідомість”, “Політична культура”. Проводяться зустрічі з громадськістю мікрорайону, депутатами, юристами.

Для активізації правовиховної роботи залучаються працівники міського управління юстиції. Їх знання та досвід практичної роботи сприяють не тільки поглибленню учнями знань з правових дисциплін, а й підвищенню зацікавленості в самоосвіті.

Це допомагає виховувати повагу до людської гідності, потребу в дотриманні соціальних норм у будь-яких життєвих ситуаціях, здатність прийти на допомогу тим, хто її потребує.

Спільними зусиллями школи, громадськості, учнівського колективу знаходимо баланс між академічними і прагматичними знаннями, вміннями та навичками, щоб кожен учень міг керуватися правовими знаннями в координатах мінливого сучасного суспільного життя, вміння діяти відповідно до вимог права.

Підсумовуючи, відзначимо, що основним завданням школи в незалежній Україні є виховання гармонійної, цілісної особистості – громадянина. Це завдання лягло на плечі істориків і правознавців. Право – основа держави, знання права – повага до держави.

Вагомим кроком на шляху поглиблення право виховної діяльності став Указ Президента “Про національну програму правої освіти населення”. Правова освіта стає пріоритетом національної стратегії освіти і виховання. Основна місія належить школі, яка має необхідні засоби і методичну базу для втілення в життя “Програми”.

Але слід зазначити, що правова світи – це не робота одного року, це система, яка діє декілька років, розрахована на широке коло учнів і дає результат у повсякденній роботі школи, позашкільній діяльності школи.

Основою незалежного правового виховання є система організації учнівського і педагогічного колективів навколо даної проблематики.

30

Page 31: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

Методичні рекомендаціїщодо здійснення соціально-педагогічної роботи

та соціально-правового захисту дітей, які потрапили в складні життєві обставиниСоціально-педагогічна робота та соціально-

правовий захист дітей, які потрапили в складні життєві обставини, здійснюється у закладах освіти відповідно до Конвенції ООН про права дитини, Сімейного кодексу України, Законів України «Про охорону дитинства», «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про дошкільну освіту», «Про позашкільну освіту», «Про попередження насильства в сім’ї», «Про соціальну роботу з дітьми та молоддю», «Про соціальні послуги», «Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні», «Про органи і служби для дітей та спеціальні установи для дітей», «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», «Про основи соціального захисту бездомних громадян і безпритульних дітей», Порядку розгляду звернень та повідомлень з приводу жорстокого поводження з дітьми або реальної загрози його вчинення, затвердженого

31

Page 32: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

спільним наказом Держкомсім’ї та молоді, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства освіти і науки України, Міністерства охорони здоров’я України від 16.01.2004 № 5/34/24/11, Інструкції щодо порядку взаємодії управлінь (відділів) у справах сім'ї, молоді та спорту, служб у справах дітей, центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді й відповідних підрозділів органів внутрішніх справ з питань здійснення заходів з попередження насильства в сім'ї, затвердженої спільним наказом Міністерства у справах сім’ї, молоді та спорту України, Міністерства внутрішніх справ України від 07.09.2009 № 3131/386, Положення про психологічну службу системи освіти України, затверджене наказом Міністерства освіти і науки України від 03.05.1999 № 127 (у редакції наказу Міністерства освіти і науки України від 02.07.2009 № 616), наказу Міністерства освіти і науки «Про планування діяльності та ведення документації соціальних педагогів, соціальних педагогів по роботі з дітьми-інвалідами системи Міністерства освіти і науки України» від 28.12.2006 № 864, Етичного кодексу практичного психолога, затвердженого 20.12.1999 на І з’їзді Товариства психологів України, розпорядження голови Київської обласної державної адміністрації від 24.12.2010 № 1508 «Про затвердження Порядку міжвідомчої взаємодії щодо здійснення соціальної роботи та соціально-правого захисту дітей та сімей з дітьми, які опинилися в

32

Page 33: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

складних життєвих обставинах, Київської області», наказу головного управління освіти і науки Київської обласної державної адміністрації від 14.02.2011 № 53 «Про Порядок виявлення та здійснення заходів щодо підтримки дітей, які опинились в складних життєвих обставинах».

За визначенням Закону України «Про соціальні послуги» складними визначаються такі життєві обставини, що об'єктивно порушують нормальну життєдіяльність особи, наслідки яких вона не може подолати самостійно (інвалідність, часткова втрата рухової активності у зв'язку із станом здоров'я, самотність, сирітство, безпритульність, відсутність житла або роботи, насильство, зневажливе ставлення та негативні стосунки в сім'ї, малозабезпеченість, психологічний чи психічний розлад, стихійне лихо, катастрофа тощо).

Важливу роль у соціалізації дитини, її гармонійному розвитку відіграє родина. Проте в Україні збільшується кількість сімей, які потрапили у складні життєві обставини. За визначенням, сім'я, що перебуває у складних життєвих обставинах, – це сім'я, яка втратила свої виховні можливості через виникнення таких умов, що порушують нормальну життєдіяльність одного або кількох членів сім'ї, наслідки яких вони не можуть подолати самостійно. Такі сім'ї поділяються на три групи : - сім'ї, у яких виникли проблеми через

матеріальні труднощі, а саме: внаслідок

33

Page 34: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

безробіття, відсутності житла, необхідності лікування членів родини. Особливо гостро ця проблема постає для багатодітних сімей, одиноких матерів (батьків), у сім'ях, де один з батьків втратив працездатність через хворобу, випускників інтернатних закладів, малозабезпечених родин;

- сім'ї, у яких виникли складнощі через юридичні проблеми, а саме: через необізнаність щодо своїх прав та обов’язків, брак коштів на відновлення документів (прописки, свідоцтва про народження, оформлення аліментів) тощо;

- сім'ї, в яких виникли психологічні проблеми. Наприклад, з приводу труднощів перехідного віку дитини, при повторному шлюбі матері чи батька, у разі гіперконтролю з боку батьків, незадоволення потреби в спілкуванні, насильства з боку одного з членів родини, бездоглядності дитини.

Відповідно до наказу головного управління освіти і науки Київської обласної державної адміністрації від 14.02.2011 № 53 «Про Порядок виявлення та здійснення заходів щодо підтримки дітей, які опинились в складних життєвих обставинах» до переліку таких обставин відноситься: - жорстоке поводження з дитиною (недбале

ставлення до дитини, її бездоглядність, в тому числі залишення дитини в небезпеці, насильство), насильство в сім’ї, експлуатація дитини,

34

Page 35: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

втягування її у жебрацтво або протиправну діяльність, заохочення дитини до споживання алкоголю, наркотичних речовин;

- залишення дитини без батьківського піклування внаслідок розладу здоров'я батьків, осіб, які їх замінюють, направлення їх на довготривале стаціонарне лікування чи реабілітацію, зникнення батьків, осіб, які їх замінюють, без вісти, їхнє ув'язнення, постійна зміна проживання сім’ї, що призводить до погіршення стану здоров'я дитини, смерть батьків;

- проживання сім'ї у непридатних для життя умовах, тривалий конфлікт у родині;

- прояви девіантної поведінки дитини (асоціальної, кримінальної, аморальної, аутодеструктивної – суїцидальної, віктимної, адиктивної);

- перебування дитини в екстремальній життєвій ситуації (в зоні міжетнічних чи міжрелігійних конфліктів, аварій, катастроф, збройних конфліктів) тощо.

Жорстоке поводження – будь-які умисні дії фізичного, сексуального, психологічного чи економічного спрямування однієї людини стосовно іншої, якщо ці дії порушують її конституційні права, свободи як людини та громадянина і наносять їй моральну травму, шкоду його фізичному чи психічному здоров’ю (стаття 1 Закону України «Про попередження насильства в сім'ї»).

35

Page 36: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

Недбале ставлення до дитини передбачає таку поведінку батьків (осіб, які їх замінюють), яка призводить до свідомого або неусвідомленого незадоволення дорослими життєво важливих потреб дитини, пов’язаних з її виживанням, здоров’ям та повноцінним розвитком.

Бездоглядність – відсутність або недостатність контролю за поведінкою або заняттями дітей і підлітків, виховного впливу на них з боку батьків або осіб, які їх замінюють.

Поняття «педагогічна занедбаність» розглядається як відхилення від норми в моральній свідомості, поведінці та навчанні, зумовлені недоліками виховання у сім’ї, закладах освіти, але основна увага звертається на недостатній рівень вихованості дитини у сім’ї. 

Фізичне насильство над дитиною – дії із застосуванням фізичної сили стосовно дитини, направлені на спричинення їй фізичного страждання, що заборонені законом. Фізичне насильство в сім'ї передбачає умисне нанесення одним членом іншому побоїв, тілесних ушкоджень, що може призвести до смерті, порушення фізичного або психічного здоров'я, посягання на його честь і гідність.

Сексуальне насильство або розбещення – протиправне посягання однієї особи на статеву недоторканість іншої, дії сексуального характеру стосовно дитини, що проявляються як зґвалтування, сексуальні домагання, непристойні пропозиції, будь-які образливі дії сексуального характеру.

36

Page 37: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

Психологічне насильство – вплив однієї особи (групи осіб) на психіку дитини, використовуючи словесні образи, погрози, переслідування, залякування, критику, маніпуляції, що може призвести до виникнення у дитини пригніченого або хронічного тривожного стану, затримки чи відставання психоемоційного, когнітивного, соціального та фізичного розвитку тощо.

Педагогічні працівники закладів освіти мають чітко знати, за якими ознаками, можна виявити дитину та вилучити із ситуації жорстокого поводження з нею. Виявити дитини, яка опинилась у складних життєвих обставинах, неважко. О. Кочемировською, А. Ходоренко визначено ознаки, які можуть вказувати на зазнавання дитиною жорстокого поводження та потребують негайного реагування з боку працівників закладу освіти [2].

Ознаки фізичного насильства:- зміщення суглобів (вивихи), переломи кісток,

гематоми, подряпини; - синці на тих частинах тіла, на яких вони не

повинні з’являтися, коли дитина грається (наприклад, на щоках, очах, губах, вухах, сідницях, передпліччях, стегнах, кінчиках пальців тощо);

- рвані рани і переломи в області обличчя, травматична втрата зубів;

- травми ока (крововиливи, відшарування сітківки тощо);

- забиті місця на тілі, голові або сідницях, які мають

37

Page 38: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

виразні контури предмета (наприклад, пряжки ременя, лозини);

- рани і синці у різних фазах загоєння на різних частинах тіла (наприклад, на спині та грудях одночасно);

- сліди від укусів;- незвичні опіки (цигаркою або гарячим посудом);- скарги дитини на головний біль, біль у животі,

зовнішні запалення органів сечовивідної і статевої систем;

- прагнення дитини приховати травми та обставини їх отримання (відмова дитини роздягатись; носити одяг, що не відповідає сезону);

- повідомлення дитини, що батьки, інші члени сім’ї застосовують до неї, або іншої дитини фізичне насильство, погрожують вигнати з дому, перемістити до іншого місця проживання (віддати до інтернатного закладу, влаштувати до лікарні, помешкання інших родичів тощо), про наявність небезпеки з боку тварин, що утримуються у неї вдома.

Ознаки сексуального насильства:- знання термінології та жаргону, зазвичай не

властивих дітям відповідного віку;- висипи та/або кровотечі в області паху, геніталій;- захворювання, що передаються статевим шляхом;- дитяча або підліткова проституція;- вагітність;- вчинення сексуальних злочинів;- сексуальні домагання до дітей, підлітків,

38

Page 39: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

дорослих;- нерозбірлива та/або активна сексуальна поведінка;- надмірна самостимуляція геніталій;- створення та реалізація дитиною сексуальних

сценаріїв в іграх за допомогою іграшок та ляльок; - уникнення контактів з ровесниками;- відсутність догляду за собою;- синдром «брудного тіла»: постійне настирливе

перебування у ванній, під душем;- боязнь чоловіків, конкретних людей;- синці на внутрішній стороні стегон, на грудях і

сідницях, людські укуси.Ознаки психологічного насильства:

- замкнутість, тривожність, страх, або навпаки, демонстрація повної відсутності страху, ризикована, зухвала поведінка;

- неврівноважена поведінка;- агресивность, напади люті, схильність до

руйнації, нищення, насильства;- уповільнене мовлення, нездатність до

навчання, відсутність знань відповідно до віку (наприклад, невміння читати, писати, рахувати);

- синдром «маленького дорослого» (надмірна зрілість та відповідальність);

- уникання однолітків, бажання спілкуватися та гратися зі значно молодшими дітьми;

- занижена самооцінка, наявність почуття провини;

- швидка стомлюваність, знижена спроможність до концентрації уваги;

39

Page 40: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

- демонстрація страху перед появою батьків та/або необхідністю йти додому, небажання йти додому;

- схильність до «мандрів», бродяжництва;- депресивні розлади;- спроби самогубства, саморуйнівна поведінка;- вживання алкоголю, наркотиків, токсичних

речовин;- наявність стресопохідних розладів психіки,

психосоматичних хвороб;- насильство стосовно тварин чи інших живих

істот;- приналежність батьків, осіб, які їх замінюють, до

деструктивних релігійних сект. Ознаки економічного насильства, занедбання

дитини:- постійне голодування через нестачу їжі;- вага дитини в значній мірі не відповідає її віковій

нормі (за визначенням медичного працівника);- часті запізнення до школи, брудний одяг,

одягання не за погодою;- пропуски занять у школі;- втомлений і хворобливий вигляд;- загальна занедбаність;- нестача необхідного медичного лікування (дитину

не водять до лікаря), неліковані зуби;- залишення дитини батьками під наглядом

незнайомих осіб (в тому числі, які перебувають у стані алкогольного або наркотичного сп’яніння);

- залишення дитини дошкільного віку без догляду

40

Page 41: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

впродовж тривалого часу як у помешканні, так і на вулиці, в тому числі із сторонніми особами;

- відсутність іграшок, книжок, розваг тощо;- антисанітарні умови проживання, відсутність

постільної білизни (або постільна білизна рвана та брудна), засобів гігієни;

- нігті, волосся у дитини нестрижені і брудні;- у дитини постійні інфекції, спричинені браком

гігієни;- залучення дитини до трудової діяльності дитини

(з порушенням чинного законодавства);- дитина жебракує, втікає з дому;- відставання дитини в розвитку (фізичному,

емоційному розвитку, розвитку дрібної моторики, пізнавальних здібностей, соціальних навичок та навичок міжособистісного спілкування) внаслідок педагогічної занедбаності.

Вихователі, класоводи, класні керівники, куратори, керівники гуртків мають звертати увагу на ознаки, що вказують на ймовірність виникнення ризиків для життя, здоров'я та розвитку дитини. Такими ризиками є ситуації, коли батьки або особи, які їх замінюють:- не цікавляться навчальною діяльністю дитини,

вихованням в дошкільному навчальному закладі (не відвідують батьківських зборів, не контактують з педагогами закладу, не готують дитину до участі у позаурочних та позашкільних заходах);

- під час відвідування навчального закладу

41

Page 42: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

перебувають у стані алкогольного сп'яніння або під дією наркотичних речовин. Наявні повідомлення дітей, осіб, знайомих із сім'єю, про факти надмірного вживання алкоголю, наркотичних речовин, схильності до азартних ігор та відвідування ігрових клубів;

- систематично проявляють агресивну поведінку до працівників закладу освіти, батьків інших дітей;

- ігнорують рекомендації працівників закладу освіти щодо виховання дитини, що призводить або може призвести до затримки її розвитку, погіршення емоційного стану, здоров'я, соціальної ізоляції та інших несприятливих наслідків;

- не дотримуються санітарно-гігієнічних норм та правил безпечної поведінки (що призводить до виникнення ризику інфікування дитини);

- мають ознаки пригніченого психоемоційного стану, розладів психічного здоров’я, суїцидальної поведінки, що ускладнює процес догляду та виховання дитини;

- не забезпечують необхідного медичного догляду за дитиною, що може призвести до серйозних порушень здоров’я;

- жорстоко поводяться з членами сім'ї (одним із батьків, іншою дитиною, іншою особою), з домашніми тваринами;

- допускають перебування в помешканні, де проживає дитина, сторонніх осіб, схильних до вживання алкоголю, наркотичних речовин;

- не забезпечують дитину кишеньковими коштами;

42

Page 43: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

- перекладають відповідальність за догляд за молодшими дітьми на інших.

Діти мають:- знижену здатність контролювати свою поведінку; - демонстративну хоробрість; - агресію стосовно інших дітей або дорослих;- ознаки бродяжницва; - бажання і змогу перебувати у вечірній і нічний

час на вулиці без супроводу дорослих, відвідувати комп’ютерний клуб.

Педагоги, медичний та господарський персонал закладу при виявленні ознак чи факторів, що можуть вказувати на складні життєві обставини або ризики щодо їх виникнення стосовно дитини, передають керівнику або визначеному в закладі координатору з протидії насильства над дітьми інформацію про дитину з метою планування подальших дій щодо її захисту. Працівники закладу освіти мають звертати увагу і на інші ознаки чи фактори, які є специфічними для конкретної ситуації та несуть можливу загрозу дитині.

У закладі освіти формується та поновлюється банк даних про дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах (Додаток 1). Відповідальним за формування банку даних та передачу зазначеної інформації до районного, міського відділу, управління освіти є соціальний педагог.

Керівником навчального закладу із числа заступників директора призначається координатор з протидії насильства над дітьми, який здійснює

43

Page 44: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

загальну координацію діяльності закладу щодо роботи з дітиною, яка має ознаки складних життєвих обставин або ризиків їх настання, а також координацію профілактичної роботи в закладі щодо запобігання насильства над дітьми. Координатор складає план роботи закладу щодо попередження насильства, захисту прав дітей.

У разі отримання інформації про дитину, яка має ознаки складних життєвих обставин, координатор здійснює такі заходи (залежно від ситуації): - оцінює ситуацію, потреби дитини на основі

проведення бесіди з дитиною, її батьками, іншими особами, працівниками закладу, від яких надійшла інформація;

- аналізує отриману інформацію щодо дитини та виділяє ймовірні ризики відповідно до переліку ознак та факторів;

- координує діяльність тимчасової команди індивідуальної підтримки дитини, яка формується керівником закладу;

- веде журнал обліку повідомлень про виявлену дитину чи сім’ю з дитиною/дітьми, яка має ознаки складних життєвих обставин (Додаток 2);

- проводить моніторинг ефективності заходів щодо усунення складних життєвих обставин, в яких опинилася дитина, результативності просвітницької та профілактичної роботи;

- готує та направляє повідомлення про дитину, яка опинилася в складних життєвих обставинах

44

Page 45: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

(Додаток 3), до відповідного підрозділу районної державної адміністрації, виконкому міської ради. До служби у справах дітей звертаються у разі

виявлення фактів щодо: відсутності у дитини свідоцтва про народження, порушення прав дитини на житло, майно, отримання загальної середньої освіти та інших прав;смерті батьків;залишення дитини без батьківського піклування внаслідок направлення батьків на довготривале стаціонарне лікування, невідкладної госпіталізації, ув'язнення, зникнення без вісти, від'їзду на заробітки на тривалий термін тощо; фізичного, психологічного, сексуального, економічного насильства над дитиною, систематичного недбалого ставлення до дитини з боку батьків, осіб, які їх замінюють, в тому числі залишення дитини без догляду або у ситуації небезпеки;залежності батьків, осіб, які їх замінюють, від алкоголю, наркотичних речовин, азартних ігор;наявності у батьків дитини, осіб, які їх замінюють, ознак розладів психічного здоров’я, що впливають на їхню спроможність забезпечити належний догляд за дитиною;експлуатації дитини, втягнення її до жебракування, заохочення до вживання алкоголю, наркотичних речовин;проживання дитини в антисанітарних умовах, що

45

Page 46: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

може призвести до погіршення стану її здоров'я;частих випадків перебування в помешканні, де проживає дитина, сторонніх осіб з метою вживання алкоголю, наркотичних речовин;занедбаного зовнішнього вигляду дитини; систематичного недотримання батьками, особами, які їх замінюють, санітарно-гігієнічних норм (брудні шкіра, волосся, одяг, білизна дитини); недостатнього харчування дитини; залишення дитиною постійного сімейного помешкання без згоди батьків, осіб, які їх замінюють;самовільного залишення дитиною навчального закладу (систематичні порушення шкільної дисципліни);самостійного проживання дитини в помешканні без дорослих. До центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді звертаються у разі виявлення:вагітності дитини; відсутності участі та контролю батьків питань, пов’язаних з навчанням дитини, вихованням у дошкільному навчальному закладі (невиконання дитиною домашніх завдань, часті випадки неготовності дитини до занять, псування підручників та відсутність шкільного приладдя, невідвідування батьківських зборів тощо);ознак, які вказують на загальну затримку розвитку, педагогічну занедбаність дитини внаслідок нездатності батьків, осіб, які їх

46

Page 47: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

замінюють, забезпечити якісний догляд за нею;систематичного пропуску дитиною навчання;випадків вживання дитиною алкоголю, наркотичних речовин;ознак, які вказують на те, що мати, батько дитини, інший дорослий член сім'ї родини тривалий час перебуває у пригніченому емоційному стані, що впливає на їхню здатність забезпечити належний догляд дитини. Невідкладно повідомляє відділ кримінальної міліції у справах дітей у разі виявлення фактів про те, що: батьки дитини, інші особи залучають дитину до праці, яка є шкідливою для її здоров’я, заважає навчанню, пов’язана з продажею алкоголю, наркотичних речовин тощо;батьки дитини, інші особи заохочують дитину до вживання алкоголю, наркотичних речовин;батьки дитини, інші особи втягують або примушують дитину до жебракування, крадіжок тощо.дитина зазнає фізичного, сексуального, психологічного, економічного насильства.Направляє дитину до закладу охорони здоров’я у супроводі працівника закладу освіти (класного керівника, вихователя, вчителя або медичної сестри) у разі виявлення потреби дитини у негайному чи додатковому медичному огляді, лікуванні.

У разі потрапляння дитини у складні життєві

47

Page 48: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

обставини чи при виявленні ознак, факторів, що можуть вказувати на ризики щодо їх виникнення, адміністрація закладу має дотримуватись наступного алгоритму дій:- вивчення ситуації стосовно дитини, яка потребує

захисту, та проведення заходів з попередження, усунення загрози життю і здоров’ю дитини;

- за потреби – проведення медичного огляду дитини чи направлення її до закладу охорони здоров’я,

- направлення інформації до служб, які забезпечують соціально-правовий захист дітей, районного, міського відділу, управління освіти;

- формування з числа працівників закладу тимчасової команди індивідуальної підтримки дитини (для роботи з окремим випадком), визначення повноважень членів команди та відповідальності за проведення діагностики ситуації, оцінки потреб дітини, яка потрапила в складні життєві обставини, забезпечення реалізації заходів індивідуального плану роботи з дитиною;

- розроблення індивідуального плану роботи з дитиною, яка має ознаки потрапляння у складні життєві обставини;

- максимальне залучення відповідних спеціалістів суміжних галузей місцевого, районного та обласного рівнів для реалізації індивідуального плану роботи з дитиною та її сім’єю;

- забезпечення ефективної взаємодії працівників закладу освіти, спрямованої на раннє виявлення

48

Page 49: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

кожної дитини, яка має ознаки перебування у складних життєвих обставинах, та надання їй необхідної допомоги відповідно до потреб;

- створення умов для реалізації заходів, визначених індивідуальним планом.

Крім того, керівник закладу освіти, у разі необхідності, бере участь у соціальному інспектуванні, яке здійснює центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді спільно зі службою у справах дітей та з іншими суб’єктами соціальної роботи.

З метою забезпечення комплексної оцінки потреб дитини, прийняття рішення в її інтересах, здійснення соціально-педагогічного та психологічного супроводу у закладі освіти створюється тимчасова команда індивідуальної підтримки дитини (далі – тимчасова команда).

До складу тимчасової команди можуть входити координатор з питань протидії насильству над дітьми, представники адміністрації закладу, соціальний педагог, практичний психолог, класний керівник, вихователь, медичний працівник, інші фахівці. Діяльність команди завершується після прийняття рішення про недоцільність або неможливість її подальшої роботи з випадком у зв’язку з відсутністю ризиків для життя і здоров’я дитини, закінченням навчання дитини у закладі, переведенням її до іншого закладу тощо. У випадку переведення дитини до іншого закладу інформація стосовно дитини та її сім’ї

49

Page 50: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

має бути передана до центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.

Робота тимчасової команди організовується з урахуванням інтересів та прав дитини, згоди членів сім'ї на здійснення індивідуального супровду дитини (виключенням є випадки, коли родина є фактором ризику). Супровід дитини має бути комплексним, із залученням ресурсів сім’ї, закладу освіти та громади, базуватися на індивідуальному підході до розгляду випадку.

При вивченні ситуації, визначенні потреб дитини та її сім’ї, прийнятті необхідних рішень тимчасова команда розглядає наступне: - історію перебування дитини в закладі освіти

(термін перебування, контакти між закладом та сім’єю дитини);

- інформацію щодо самої дитини (вік, характеристика поведінки, стосунки з іншими дітьми та працівниками закладу освіти, виявлені ознаки чи фактори, що можуть вказувати на складні життєві обставини або ризики щодо їх виникнення);

- інформацію щодо сім’ї дитини (наявність у дитини батьків або осіб, які їх заміняють, братів, сестер, інших родичів, їхнє місце проживання (перебування), спосіб життя тощо);

- відомості про житлово-побутові умови сім’ї;- відомості про потребу дитини у правовому захисті

(наприклад, відсутність у дитини свідоцтва про народження);

50

Page 51: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

- іншу релевантну інформацію, яка може бути важливою для прийняття рішення.

Зазначена інформація заноситься до індивідуальної картки дитини (Додаток 4). Індивідуальну картку заповнюють всі фахівці, які залучені до тимчасової команди.

До роботи з дитиною залучаються спеціалісти служб, установ та закладів, визначених Порядком міжвідомчої взаємодії щодо здійснення соціальної роботи та соціально-правого захисту дітей та сімей з дітьми, які опинилися в складних життєвих обставинах, а саме:- місцевих органів виконавчої влади та органів

місцевого самоврядування;- органів внутрішніх справ;- закладів та установ освіти і науки;- органів праці та соціального захисту населення - установ, закладів охорони здоров’я;- підрозділів кримінально-виконавчої інспекції

Державного департаменту з питань виконання покарань;

- служби у справах дітей;- управлінь, відділів у справах сім'ї та молоді

(молоді та спорту);- центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та

молоді.Відповідно до пунктів 4.3 - 4.6 Етичного

кодексу психолога та пунктів 4.4, 4.5 Положення про психологічний кабінет дошкільних, загальноосвітніх та інших навчальних закладів практичний психолог,

51

Page 52: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

соціальний педагог не мають права передавати інформаційно-методичні матеріали особам, які не уповноважені здійснювати психологічну діяльність, не має права розкривати зміст конкретної методики (за винятком доступних роз'яснень правоохоронним і судовим органам). Тому індивідуальну картку соціально-психологічного супроводу дитини працівники психологічної служби закладу ведуть окремо і надають членам тимчасової команди рекомендації (Додаток 5).

Результатом розгляду випадку дитини є індивідуальний план супроводу дитини (Додаток 6), в якому визначено виконавців відповідно до їхніх функціональних обов’язків та терміни виконання. План заходів за потребою, але не менше одного разу на місяць, переглядається та узгоджується тимчасовою командою.

Індивідуальний план супроводу дитини, яка потрапила у складні життєві обставини, формується з урахуванням її проблем, потреб, переваг та обмежень. До індивідуального плану входять заходи, які базуються на результатах оцінювання, діагностики, спостереження за дитиною (Додаток 7).

Соціальний педагог вивчає соціальний статус дитини, вплив соціуму на її поведінку, інтереси та здібності, надає інформаційні послуги про позашкільні освітні заклади та вживає невідкладних заходів щодо активного залучення дитини до гурткової роботи.

Практичний психолог проводить діагностику стану дитини, особливостей її особистісного розвитку,

52

Page 53: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

здійснює корекційно-відновлювальну та розвивальну роботу, бесіди, консультування дитини, батьків, осіб, які їх замінюють, інформує батьків щодо особливостей вікового розвитку та виховання дитини.

Класний керівник (вихователь, куратор, керівник гуртка) забезпечує дитині психологічну підримку, створює сприятливі мікросередовище і соціально-психологічний клімат у класі, групі. Сприяє розвитку навичок спілкування, допомагає дитині вирішувати проблеми, що виникають у спілкуванні з товаришами, педагогами, батьками. Надає допомогу у навчальній діяльності, з'ясовує причини низької успішності, забезпечує їх усунення. Підтримує постійний контакт з батьками дитини чи особами, які їх замінюють.

Медичний працівник закладу освіти вживає негайних дій для безпеки дитини, нормалізації її емоційного стану, створює умови для комфортного та конфіденційного спілкування з дитиною, визначає доцільність проведення додаткового медичного огляду, направлення дитини до закладу охорони здоров'я.

Уся робота з дитиною та сімєю, яка опинилася у складних життєвих обставинах, має проводитись з дотриманням принципу конфіденційності. У статті 10 Закону України «Про охорону дитинства» зазначено, що «розголошення чи публікація будь-якої інформації про дитину, що може заподіяти їй шкоду, без згоди законного представника дитини забороняється». Відповідно до наказу головного управління освіти і науки Київської обласної державної адміністрації від 14.02.2011 № 53 «Про Порядок виявлення та здійснення

53

Page 54: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

заходів щодо підтримки дітей, які опинились в складних життєвих обставинах» недопустими є розголошення відомостей про особисте життя членів сім'ї, яка опинилась у складних життєвих обставинах, та іншої інформації особистого характеру.

Заклад освіти є не лише місцем, де навчаються діти, у ньому вони проводять значну частину свого життя. Педагогічні працівники не тільки покликані надати учням необхідні у житті знання, розвинути вміння та навички, вони здатні зробити справжні відкриття – відкриття цікавої, яскравої, талановитої особистості, здійснювати виховання високоморальної людини, захищати гідність кожної дитини.

За дотримання законодавства щодо захисту прав дитини у закладі освіти відповідає адміністрація. Тому, у закладі має бути розроблено внутрішній механізм взаємодії учасників навчально-виховного процесу щодо попередження та виявлення випадків жорстокого поводження з дітьми, ризиків виникнення складних життєвих обставин, план проведення профілактичних заходів.

У закладах освіти необхідно створити об'єднання батьків, педагогів, представників громадськості щодо забезпечення педагогічного впливу на дітей із сімей, які опинилися у складних життєвих обставинах, та схильних до протиправних дій, залучати до цієї роботи соціальних працівників центрів соціальних служб.

Профілактична робота в закладі освіти проводиться на трьох рівнях, а саме:- первинна (загальна просвіта суб’єктів навчально-

54

Page 55: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

виховного процесу щодо жорстокого поводження, насильства, захисту прав), що проводиться з педагогічними працівниками, медичним та господарським персоналом закладу освіти, учнями та їхніми батьками;

- вторинна профілактика проводиться з дітьми та їхніми сім’ями, у яких виявлено ознаки ризику потрапляння в складні життєві обставини. Це цілеспрямована робота з окремими групами дорослих і дітей з метою зміни ставлення до поводження з дітьми, формування гуманного ставлення дорослих до дітей, життєвих умінь, навичок дорослих і дітей, роз’яснення сутності й відповідальності за жорстоке поводження з дітьми;

- третинна профілактика проводиться з тими, хто постраждав від жорстокого поводження, з метою навчання самозахисту.

Зміст просвітницької роботи з педагогічними працівниками закладу освіти передбачає:- інформування щодо прав і потреб дітей,

особливостей взаємодії із сім’єю учня, недопустимості жорстокого поводження з дітьми;

- формування навичок виявлення ознак перебування дитини в складних життєвих обставинах та відповідного реагування;

- формування толерантного ставлення до дітей з різних сімей;

- попередження феномену професійного вигорання (навчання та організація правильного режиму

55

Page 56: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

роботи, відпочинку, консультації практичного психолога, наявність кімнати емоційного розвантаження).

Адміністрація закладу освіти забезпечує доступ кожного працівника закладу до наявних довідкових та інформаційно-методичних матеріалів щодо попередження складних життєвих обставин стосовно дітей та засобів їх усунення.

Просвітницька робота з учнями передбачає:- роз’яснення прав і обов’язків дітей та дорослих;- інформування про сутність жорстокого

поводження і насильства та навчання про порядок звернення в установи, організації у випадку потрапляння в такі ситуації;

- надання інформації про місцеві, регіональні, всеукраїнські та міжнародні телефони довіри та обов’язкове розміщення цієї інформації в закладі освіти у місці, до якого діти мають вільний та анонімний доступ;

- організація і проведення заходів з формування навичок усвідомленого батьківства.

Класний керівник, вихователь, куратор, керівник гуртка зобов’язаний щорічно інформувати кожну дитину щодо переліку її прав, викладених у Конвенції ООН про права дитини, а також ознайомити зі змістом статті 10 Закону України «Про охорону дитинства», у якій передбачено можливість кожної дитини особисто звернутися до органу опіки та піклування, служби у справах дітей, інших уповноважених органів для

56

Page 57: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

захисту своїх прав.При реалізації просвітницької роботи з

батьками учнів або особами, які їх замінюють, особливу увагу необхідно звертати на інформування про права та потреби дітей, права та обов'язки батьків щодо дітей, особливості розвитку дітей, родинного виховання, неприпустимість жорстокого поводження з дітьми і насильства у сім’ї (сутність, наслідки, відповідальність); формування толерантності, комунікативних умінь, навичок прийняття рішень, прогнозування, управління собою. Формами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети, батьківські збори, тренінги, соціальне інспектування сім'ї, школа батьківських почуттів, молодих батьків, індивідуальні та групові консультації тощо.

При розробленні методичних рекомендацій були використані положення Інструкції для працівників закладів освіти щодо здійснення соціально-педагогічної роботи та соціально-правого захисту дітей та їх сімей, які потрапили в складні життєві обставини (Представництво благодійної організації «Кожній дитині» в Україні).

Література

1. Бондарчук О.І. Психологія девіантної поведінки : курс лекцій. – К. : МАУП, 2006. – 88 с.

2. Виявлення, попередження і розгляду випадків насильства та жорстокого поводження з дітьми :

57

Page 58: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

методичні матеріали. – К. : Видавничий дім «Калита», 2007. – 56 с.

3. Дитяча бездоглядність та безпритульність: історія, проблеми, пошуки : навчальний посібник / В. М. Оржеховська, В. Є. Виноградова-Бондаренко. – К., 2004. – 178 с.

4. Знаємо та реалізуємо свої права : навч.-метод. посібник / С. Ф. Константінов, Я. М. Квітка, Ж. В. Савич, Н. О. Лещук. – К. : Наш час, 2007. – 224 с.

5. Механізми взаємодії органів державної влади та неурядових організацій у протидії жорстокому поводженню з дітьми : навчально-методичний посібник / за ред. Левченко К. Б., Трубавіної І. М. – К. : Юрисконсульт. 2005. – 425 с.

6. Психологічна реабілітація дітей, які зазнали сексуального насильства : посібник до навчального відеокурсу. – ВГО «Жіночий консорціум України», 2005. – 44 с.

7. Тарасова Т.В. Путівник класного керівника : методичний посібник. / Т. В.Тарасова, В. І. Кириченко. – Тернопіль : «Терно-граф», 2006. – 224 с.

Додаток 1

Банк даних про дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах

58

Page 59: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

№ з\п

Прізвище, ім’я, по

батькові

дитини

Дата

народ-ження

Адреса

прожи-вання

Інформація про

батьків,

соціальний

статус дитин

и

Місце навчан

ня(навчал

ьний заклад,

клас (група)

Дата взяття на облік

Ознаки

складних

життєвих обставин

Вжиті

заходи

Приміт-ка

59

Page 60: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

ЖУРНАЛ обліку повідомлень про виявлену дитину чи сім’ю з

дитиною/дітьми, яка має ознаки складних життєвих обставин

_______________________________________________________

(заклад освіти)_____________________________________________________

_

Розпочато _________ 20__ р. № ________

№ з\п

Дата, час надходження повідомлення,

вид повідомлення

(усне, письмове)

Від кого надійшло

повідомлення (прізвище, ім’я,

по батькові, адреса фізичної

особи, найменування,

місцезнаходження юридичної особи,

інше джерело інформації)

Стислий зміст повідомлення (відомості про

дитину чи сім’ю з дитиною/дітьми,

місцезнаходження, ознаки складних

життєвих обставин)

Дата обстеження

умов, у яких

перебуває дитина чи

сім’я з дитиною/

дітьми

Результати перевірки

повідомлення про виявлену

дитину чи сім’ю з

дитиною/ дітьми,яка має ознаки

складних життєвих обставин

Закінчено _________ 20__ р. № ________

60

Page 61: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

Бланк закладу освіти

ПОВІДОМЛЕННЯпро виявлену дитину чи сім’ю з дитиною/дітьми,

яка має ознаки складних життєвих обставин(необхідне підкреслити)

_____________________________________________________________

_____________________________________________________________

_____________________________________________________________

_____________________________________________________________

(прізвище, ім’я, по батькові дитини та/або членів сім’ї )

проживає/перебуває за адресою: ___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________.причина направлення повідомлення (ознаки складних життєвих обставин): __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

61

Page 62: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

потреба у вжитті негайних дій:__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________.

документи, що додаються: ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________.

___________________________________________________________________________(посада, прізвище, ім’я, по батькові, підпис, контактний телефон особи, яка направила повідомлення)

_______________________Дата повідомлення, якщо не зазначено на бланку.

62

Page 63: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

Індивідуальна картка дитини

Прізвище, ім’я по батькові дитини ____________________________________________________________________Рік, місяць, число народження _________________________________________ Домашня адреса__________________________________________________________________________________________________________________________Стан здоров`я ___________________________________________________________________________________________________________________________Термін перебування в закладі освіти: з ___________________________________Захоплення, інтереси дитини____________________________________________________________________Участь у позаурочних та позашкільних заходах____________________________________________________________________Шкідливі звички______________________________________________________

63

Page 64: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

Пропуски занять, уроків (терміни, причини)____________________________________________________________________Відомості про батьків (ПІП, професія, місце роботи):Батько__________________________________________________________________________________________________________________________________Мати___________________________________________________________________________________________________________________________________Склад сім’ї: ____________________________________________________________________Відвідування батьками або особами, які їх замінюють, закладу освіти (як часто, причина звернень, хто був ініціатором зустрічей)_______________________________________________________________________________________Житлово-побутові умови ________________________________________________________________________________________________________________________________________Взаємини дитини в сім’ї (із ким із членів сім’ї більше спілкується, до кого більше прихильна)

64

Page 65: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

____________________________________________________Вживання родичами алкоголю, наркотиків, їхні захворювання________________________________________________________________________________________________________________________________________Проблеми родини____________________________________________________________________Утечі з дому_________________________________________________________Проблеми (з точки зору дитини)________________________________________________________________________________________________________________________________________Потреби дитини у правовому захисті__________________________________________________________________________

65

Page 66: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

Індивідуальна картка соціально-психологічного супроводу дитини

1.Прізвище, ім’я, по батькові дитини ____________________________________2.Клас_________________3.Дата народження_____________4.Домашня адреса_____________________________________________________5.Контактні телефони: _______________________________________________6.Батьки:мати:_______________________________________________________________батько:_____________________________________________________________7.Класний керівник___________________________________________________8. Запит (від кого, короткий зміст)______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________9.Згода батьків на здійснення супроводу (дата, підпис) _____________________

66

Page 67: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

____________________________________________________________________10.Короткий анамнез: ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________11.Інтереси, схильності:_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

12. Діагностична робота з учнем

Дата проведенн

я

Методика (автор, назва,

спрямування)

Результат Рекомендації

13. Робота з батьками (бесіди, зустрічі, консультації)

67

Page 68: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________

14. Робота з педагогічними працівниками (консультації, рекомендації)________________________________________________________________________________________________________________________________________15.Результати проведення корекційно-розвивальної роботи з учнем_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

16. Загальні рекомендації ______________________________________________

68

Page 69: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

Індивідуальний план супроводу дитини, яка потрапила у складні життєві обставини

Прізвище, ім’я, по батькові дитини ___________________________________________Дата звернення _________________Координатор випадку_______________________________________________________Склад тимчасової команди індивідуальної підтримки дитини __________________________________________________________________________

Заходи Відповідальний

Термін

Відмітка про

виконання

Результа-

тивність

Психологічні - консультування;- психолого-педагогічна діагностика;- корекція та реабілітація;- мінімізація наслідків травм від жорстокого поводження;- інше.Соціально-педагогічні- просвітницька робота з сім’єю та дитиною;- залучення дитини до позаурочних та позашкільних заходів, гурткової роботи;- формування у дитини соціально важливих навичок;

69

Page 70: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

- визначення та зниження ризиків впливу соціуму на дитину;- індивідуальні консультації з навчальних предметів;- інше.Медичні - організація медичного огляду - відновлювальна терапія;- психіатрична допомога;- профілактичні заходи;- санаторно-курортне лікування;- медичне спостереження;- інше.Юридичні- допомога у захисті прав та

інтересів;- представлення інтересів дитини у

суді;- допомога в оформленні

документів, пенсії, опіки тощо;- відновлення втрачених документівЕкономічні (із залученням інших організацій, установ)- грошова допомога;- придбання ліків, вітамінів, продуктів харчування, одягу;- інше.Додаткові заходи (за результатами перегляду результативності плану)

70

Page 71: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

Схема спостереження за поведінкою дитини (карта Д. Скотта)

Спостереження за поведінкою дитини проводить класовод, класний керівник, куратор, вихователь, під керівництвом працівників психологічної служби. Практичний психолог, соціальний педагог узагальнюють результати діагностики, розробляють рекомендації для педагогів, адміністрації закладу, батьків. Заповнені бланки спостереження зберігаються у практичного психолога.І. НД недовіра до нових людей, речей, ситуацій. Це призводить до того, що будь-який успіх коштує дитині величезних зусиль. Від 1 до 11 менш явні симптоми, від 12 до 17 симптоми явного порушення.1. Розмовляє з вчителем лише тоді, коли перебуває з ним наодинці.2. Плаче, коли їй роблять зауваження.3. Ніколи не пропонує нікому жодної допомоги, але охоче надає її.4. Дитина підлегла (погоджується на невиграшні ролі, наприклад, під час гри бігає за м'ячем, коли останні спокійно на це дивляться).5. Надто тривожна, щоб бути неслухняною.6. Говорить неправду через боязнь.7. Любить, коли до неї виявляють симпатію, але не просить про це.8. Ніколи не приносить учителю квітів або інших подарунків, хоч її товариші часто це роблять.

71

Page 72: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

9. Ніколи не приносить і не показує вчителю знайдених нею речей або яких-небудь дрібниць, хоч її товариші часто це роблять.10. Має тільки одного хорошого товариша і, як правило, ігнорує інших хлопчиків і дівчаток у класі.11.Вітається з учителем лише тоді, коли той зверне на неї увагу. Бажає бути поміченою.12. Не підходить до вчителя за власною ініціативою.13.Надто сором'язлива, щоб просити про що-небудь (наприклад, про допомогу).14. Легко стає нервовою, плаче, червоніє, якщо їй задають запитання.15. Легко усувається від активної участі у грі.16. Говорить невиразно, бурмоче, особливо, коли з нею вітаються.ІІ. Д Депресія. У легшій формі (симптоми 1-6) час від часу спостерігаються різного роду перепади активності, зміна настрою. Наявність симптомів 7 і 8 свідчить про схильність до роздратування і фізіологічне виснаження. Симптоми 9-20 відображають гостріші форми депресії. Пунктам синдрому Д зазвичай супутні виражені синдроми ВВ і ТВ, особливо у крайніх формах депресії, що може свідчити про депресивне виснаження.1. Під час відповіді на уроці дитина іноді старанна, іноді ні про що не турбується.2.Залежно від самопочуття або просить про допомогу у виконанні завдань, або ні.3. Ступінь старанності у навчальній діяльності змінюється майже щодня.

72

Page 73: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

4. В іграх іноді активна, іноді апатична.5. У вільний час іноді виявляє повну відсутність інтересу до будь-чого.6. Виконуючи ручну роботу, іноді старанна, іноді ні.7. Нетерпляча, втрачає інтерес до роботи по мірі її виконання.8. Розлючена, іноді до нестями.9. Може працювати сам-на-сам, але швидко втомлюється.10. Для ручної роботи не вистачає фізичних сил.11. Млява, не виявляє ініціативи (у класі).12. Апатична, пасивна, неуважна.13. Часто спостерігаються раптові и різкі спади настрою.14. Рухи уповільнені.15. Занадто апатична, щоби через що-небудь переживати (і, відповідно, ні до кого не звертається з проханням допомогти).16. Погляд тупий і байдужий.17. Завжди лінива і апатична в іграх.18. Часто мріє наяву.19. Говорить невиразно, бурмоче.20. Викликає жалість (пригнічена, нещасна), рідко сміється.ІІІ. У. Занурення в себе. Уникання контактів з людьми, самоусунення. Захисне настановлення щодо будь-яких контактів з людьми, неприйняття проявів любові до дитини.1. Абсолютно ніколи ні з ким не вітається.2. Не реагує на привітання.

73

Page 74: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

3. Не виявляє доброзичливості до інших людей.4. Уникає розмов, замкнена.5. Мріє і займається чимось замість шкільних занять (живе в іншому світі).6. Зовсім не виявляє інтересу до ручної роботи.7. Не виявляє інтересу до колективних ігор.8. Уникає інших людей.9. Тримається осторонь від дорослих.10. Зовсім ізолюється від інших дітей, до неї неможливо наблизитися.11. Здається, немовби зовсім не помічає інших людей.12. У розмові неспокійна, збивається з теми розмови.13. Поводить себе подібно до настороженої тварини.ІV. ТВ тривожність стосовно дорослих. Неспокій і невпевненість у тому, чи цікавляться дитиною дорослі, чи люблять її. Симптоми 1-6 - дитина намагається впевнитися, чи приймають, чи люблять її дорослі. Симптоми 7-10 - привертає до себе увагу і перебільшено домагається любові дорослих. Симптоми 11-16 виявляє великий неспокій щодо того, чи приймають її дорослі.1. Дуже охоче виконує свої обов'язки.2. Виявляє надмірне бажання вітатися з учителем.3. Занадто балакуча (докучає своєю балаканиною).4. Дуже охоче приносить квіти та інші подарунки вчителю.5.Дуже часто приносить і показує вчителю знайдені нею предмети,квіти, малюнки тощо.6. Занадто доброзичлива до вчителя.

74

Page 75: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

7. Перебільшено багато розповідає вчителю про свої заняття у сім'ї.8. Підлабузництвом прагне сподобатися вчителю.9. Завжди знаходить привід зайняти вчителя своєю особою.10. Постійно потребує допомоги і контролю з боку вчителя.11. Домагається симпатії вчителя. Приходить до нього з різними дрібними справами, скаргами на товаришів.12.Намагається монополізувати вчителя (займати його виключно власною персоною).13. Розповідає фантастичні, вигадані історії.14. Намагається зацікавити дорослих собою і здобути їх симпатію.15. Надмірно стурбована тим, щоби зацікавити собою дорослих і здобути їхню симпатію.16. Повністю усувається, якщо її зусилля не досягають успіху.V. ВВ ворожість до дорослих. Симптоми 1-4 - дитина виявляє різні форми неприйняття дорослих, що можуть бути початком ворожості або депресії. Симптоми 5-9 - ставиться до дорослих то вороже, то прагне домогтися їх хорошого ставлення. Симптоми 10-17 - відкрита ворожість, що виявляється в асоціальній поведінці. Симптоми 18-24 - повна некерованість, звична ворожість.1. Мінлива у настрої.2. Виключно нетерпляча, окрім тих випадків, коли перебуває в гарному настрої.

75

Page 76: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

3. Виявляє наполегливість у ручній роботі.4. Часто перебуває в поганому настрої.5. За відповідного настрою виявляє свою допомогу або послуги.6. Коли про щось просить учителя, то буває іноді дуже щирою, іноді байдужою.7. Іноді прагне, а іноді уникає вітатися з учителем.8. У відповідь на привітання може виражати злість або підозрілість.9. Часом доброзичлива, часом у поганому настрої.10.Дуже мінлива в поведінці. Іноді здається, що вона навмисно погано виконує роботу.11. Псує суспільну і свою власність.12. Вульгарна мова, розповіді, вірші, малюнки.13. Неприємна, особливо коли захищається від звинувачень стосовно неї.14. Бурмоче під ніс, якщо чимось незадоволена.15. Негативно ставиться до зауважень.16. Часом і без утруднень говорить неправду без будь-якого приводу.17. Раз чи два була помічена в крадіжці грошей, солодощів, цінних предметів.18. Завжди на щось претендує і вважає, що несправедливо покарана.19. Дикий погляд. Дивиться спідлоба.20. Дуже неслухняна, не дотримується дисципліни.21. Агресивна (кричить, погрожує, застосовує силу).22. Охоче товаришує з так званими підозрілими типами.23. Часто краде гроші, солодощі, цінні предмети.

76

Page 77: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

24. Поводиться непристойно.VI. ТД тривога стосовно дітей. Тривога дитини щодо сприйняття себе іншими дітьми. Часом вона набуває форми відкритої ворожості. Всі симптоми однаково важливі.1. Грає героя, особливо коли їй роблять зауваження.2. Не може втриматися, щоби не грати перед оточуючими.3. Схильна удавати із себе дурника.4. Занадто смілива (ризикує без потреби).5. Турбується про те, щоби завжди перебувати у злагоді з більшістю. Нав'язується іншим, нею легко керувати.6. Любить перебувати у центрі уваги.7. Грається виключно (або майже виключно) з дітьми, старшими за себе.8. Домагається зайняти відповідальний пост, але побоюється, що не впорається з ним.9. Вихваляється перед іншими дітьми.10. Блазнює (корчить із себе блазня).11. Шумно поводиться, коли вчителя немає в класі.12. Одягається з викликом.13. Із захватом псує суспільну власність.14. Дурні вибрики в групі однолітків.15. Наслідує хуліганським витівкам інших.VІІ. А нестача соціальної нормативності (асоціальність). Невпевненість у схваленні дорослих, що виявляється в різних формах негативізму. Симптоми 1-5 - відсутність намагань сподобатися дорослим. Байдужість і відсутність зацікавленості у гарних

77

Page 78: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

стосунках з ними. Симптоми 5-9 у старших дітей можуть вказувати на певний ступінь незалежності. Симптоми 10-16 - відсутність моральної акуратності в дрібницях. Симптом 16 - дитина вважає, що дорослі недоброзичливі, втручаються у її життя, не маючи на це права.1. Не зацікавлена в навчанні.2.Працює в школі лише тоді, коли над нею стоять або коли її примушують працювати.3.Працює поза школою лише тоді, коли її контролюють або примушують працювати.4. Не сором'язлива, але виявляє байдужість при відповіді на запитання вчителя.5. Не сором'язлива. Але ніколи не просить про допомогу.6. Ніколи добровільно не береться за жодну роботу.7. Не зацікавлена у схваленні чи несхваленні дорослих.8.Зводить до мінімуму контакти з учителем, але нормально спілкується з іншими людьми.9. Уникає вчителя, але розмовляє з іншими людьми.10. Списує домашні завдання.11. Бере чужі книги без дозволу.12. Егоїстична, любить інтриги, навмисно заважає гратися іншим дітям.13. В іграх з іншими дітьми виявляє хитрість і непорядність.14. Нечесний гравець (грає тільки для власної користі, обманює в іграх).15. Не може дивитися прямо в очі іншому.

78

Page 79: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

16. Потайлива і недовірлива.VІІІ.ВД ворожість до дітей. (Від ревнивого суперництва до відкритої ворожості).1.Заважає іншим дітям в іграх, підсміюється над ними, із задоволенням їх лякає.2. Часом дуже недоброзичлива по відношенню до тих дітей, які не належать до тісного кола її спілкування.3. Набридає іншим дітям, чіпляється до них.4. Свариться, ображає інших дітей.5. Намагається своїми зауваженнями створити певні труднощі в інших дітей.6. Ховає або знищує предмети, що належать іншим дітям.7. Здебільшого перебуває у поганих стосунках з іншими дітьми.8. Чіпляється до слабкіших дітей.9. Інші діти не люблять її або навіть не терплять.10. Б'ється з дітьми (кусається, дряпається і т.п.).ІХ. Н невгамовність. Невгамовність, нетерплячість, нездатність до роботи, що потребує посидючості, концентрації уваги і міркувань. Схильність до короткочасних і легких зусиль. Уникнення довготривалих зусиль.1. Дуже неохайна.2.Відмовляється від контактів з іншими дітьми таким чином, що для них це дуже неприємно.3. Легко мириться з невдачами у ручній праці.4. В іграх зовсім не володіє собою.5.Непунктуальна, нестаранна. Часто забуває чи

79

Page 80: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

губить олівці, книги, інші предмети.6. Непослідовна, безвідповідальна у ручній праці.7. Нестаранна у шкільних заняттях.8. Занадто неспокійна, щоби працювати самостійно.9. У класі не може бути уважною або тривало на чомусь зосередитися.10. Не знає, що із собою робити. Ні на чому не може зупинитися хоча б на відносно нетривалий термін.11.Занадто неспокійна, щоби запам'ятовувати зауваження або вказівки дорослих.Х. ЕН емоційна напруга. Симптоми 1-5 свідчать про емоційну незрілість дитини, 6-7 про серйозні страхи, 8-10 про пропуски і непунктуальність.1. Грає іграшками, занадто дитячими для її віку.2. Любить ігри, але швидко втрачає інтерес до них.3. Занадто інфантильна у мові.4. Занадто незріла, щоби прислуховуватися і слідувати вказівкам.5. Грає виключно (переважно) з молодшими дітьми.6. Занадто тривожна, щоби зважитися на що-небудь.7. Інші діти чіпляються до неї (вона є козлом відпущення).8. Часто підозрюється у тому, що прогулює уроки, хоч насправді намагалася це зробити лише раз чи два.9. Часто запізнюється.10. Залишає окремі уроки.11. Неорганізована, незібрана.12. Поводиться у групі (класі) як стороння, знедолена.

80

Page 81: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

ХІ. НС Невротичні симптоми. Гострота їх може залежати від віку дитини, вони також можуть бути наслідком порушення, що вже існувало до того.1. Заїкається, запинається. Важко витягнути з неї слово.2. Говорить безладно.3. Часто моргає.4. Безцільно рухає руками. Різноманітні тики.5. Гризе нігті.6. Ходить, підстрибуючи.7. Смокче палець (старше 10 років).ХІІ. С несприятливі умови довкілля.1. Часто відсутня у школі.2. Не буває у школі по декілька днів поспіль.3. Батьки свідомо обманюють, виправдовуючи відсутність дитини у школі.4. Вимушена залишатися вдома, щоби допомагати батькам.5. Неохайна, замазура.6. Виглядає так, немовби дуже погано харчується.7. Значно поступається привабливістю іншим дітям.ХІІІ. СР сексуальний розвиток.1. Дуже ранній розвиток, чутливість до протилежної статі.2. Затримки статевого розвитку.3. Виявляє збочені схильності.ХІV. РВ розумовий розвиток.1. Сильно відстає в навчанні.2. Занадто відстає у розвитку від однолітків.

81

Page 82: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

3. Зовсім не вміє читати.4. Величезні недоліки у знанні математики.5. Зовсім не розуміє математики.6. Інші діти ставляться до неї, як до дурника.7. Просто нерозумна.ХV. Б хвороби і органічні порушення.1. Неправильне дихання.2. Часті застуди.3. Часті кровотечі з носу.4. Дихає через рот.5. Схильність до захворювань вух.6. Схильність до шкірних захворювань.7. Скаржиться на часті болі у шлунку і нудоту.8. Часті головні болі.9. Схильність до надмірного збліднення або почервоніння.10. Хворобливі, почервонілі віки.11. Дуже холодні руки.12. Косоокість.13. Погана координація рухів.14. Неприродні пози тіла.ХVІ. Ф фізичні порушення.1. Поганий зір.2. Слабкий слух.3. Занадто маленькій зріст.4. Надмірна повнота.5. Інші особливості будови тіла.

Бланк спостереження

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

82

Page 83: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

НД ДУ ТВ ВВ ТД А ВД Н ЕН НС С СР РВ

83

Page 84: solonrmo-vihovn.at.ua · Web viewФормами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети,

Б Ф

84