Top Banner
česky
19

Šibenik

Mar 09, 2016

Download

Documents

Brošura Šibenika - česky
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Šibenik

1

česky

Page 2: Šibenik

3

V ítejte v Šibeníku, v nejstarším Chorvaty založeném městě na pobřeží Jaderského moře a centru šibenické turistické oblasti. Na rozdíl od jiných měst na středním Jadranu, které mají antické ko-

řeny, založili Šibeník Chorvaté po Velkém stěhování národů koncem 9. nebo začátkem 10. století. Jeho název je poprvé zmíněn v r. 1066; status města má a sídlem biskupů je od r. 1298. Navzdory tomu, že byl od 12. do pol. 20. stol. několikrát zničen a že byl od poloviny 14. do konce 20. stol. téměř neustále pod cizí nadvládou, zacho-val si Šibeník své bohaté historické dědictví a původní chorvatskou identitu. Ante Šupuk, realizátor prvního systému výroby, přenosu a distribuce střída-vého proudu ve světě, změnil koncem 19. stol. Šibeník na moderní evrop-ské město a od osamostatnění Chorvatské republiky v r. 1991 je Šibeník správním, kulturním, náboženským a hospodářským centrem samostatného regionu v centru chorvatského přímoří.

Jen několik hodin letu ze všech evropských metropolíSv. Mihovil – patron města, dílo Mikuláše z Florencie na katedrále

Page 3: Šibenik

5Kanál sv. Ante a ostrovy šibenického archipelágu 5

Rozloha: 2939 km�

Města: Šibeník, Vodice, Skradin, Drniš a Knin

Obce: Primošten, Pirovac, Tisno, Tribunj, Rogoznica, Kistanje, Promina, Unešić,

Ružić, Murter-Kornati, Kijevo, Civljane, Ervenik, Biskupija.

Počet obyvatel: 109 171 (podle sčítání obyvatel z r. 1991)

Počet obcí: 194

Národní parky: Kornati a Krka

Přírodní parky: Vranské jezero, Jižní Velebit

Počet ostrovů a útesů: 285

Řeky: Krka, Čikola, Krčić, Cetina, Zrmanja, Bribišnica, Kosovčica a Butižnica

Nejvyšší horský štít: Dinara 1843 m

Klima: mediteránské – horká, suchá léta a mírné, vlhké zimy

Průměrná roční teplota: 15,7° Celsia

Průměrný roční počet hodin slunečního svitu/den: 7 hodin.

Průměrný roční počet slunečního svitu: 2555

Srážky:

Déšť: 886 litrů/m2/rok.

Sníh: Sníh je výjimečný.

Nejvyšší teplota: V létě mezi 28 a 34°C.

Nejnižší teplota: V zimě jen výjimečně pod 0.

Teplota moře: V létě 22-25°C. Teplota moře nad 20°C se udržuje až do začátku

či poloviny října.

oblastTuristická

Page 4: Šibenik

7

Šibeník

Stará rybářská část města – Dolac s katedrálou sv. Jakuba 7

S tarý Šibeník patří mezi největší a nejlépe zachovalá původní středověká města. Jeho historické centrum, které se začalo rozvíjet na konci 14. a začátkem 15.stol. bylo zahrnuto do ochranné zóny katedrály sv. Jakuba,

která je od r. 2000 pod ochranou UNESCO-a jako součást světového kulturního a historického dědictví.

Město, tak jak jej známe dnes, bylo vystavěno od pol. 15. do pol. 17.stol. – Šibeník dosáhl hospodářského a kulturního rozkvětu díky námořnictví, obchodu se solí, vínem a ziskům z mlýnů na řece Krce. Z tohoto období pocházejí šibenic-ké domy, paláce, ulice a také katedrála sv. Jakuba a Velká městská radnice.

Podle evropských stavitelských a uměleckých trendů, ale respektujíce vlastní sta-vitelskou tradici, si obyvatelé Šibeníku postavili domy a paláce s bohatými portály, vnitřními dvory se studnami a neobvyklými hranolovitými sloupy. Architektonickou pečeť městu vtiskl Juraj Dalmatinec, jeden z největších evrop-ských stavitelů a umělců své doby.

V polovině 17.stol. zasáhla město epidemie moru. Přežilo 1500 z 12 000 obyva-tel a jen 10 ze 150 šlechtických rodin. Starý Šibeník, kterým dnes procházíme, je jako kapsle, ve které se tehdy zastavil čas.

Starý

Page 5: Šibenik

9Stará rybářská část města – Dolac 9

K ulturně-historické dědictví Šibeníku sahá od zázračné prehistorické Ve-nuše z Pokrovniku a mysteriózního ritona (mystická nádoba nalezená při archeologických vykopávkách) z Danilu, děl prvních obyvatel, kteří před

7000 lety seli obilí, žili v osadách a chovali zdomácnělá zvířata až do vzniku první soustavy výroby, přenosu a distribuce střídavého proudu na světě z r. 1895.

Největší umělecké a stavitelské poklady Šibeníku pocházejí z jeho zlaté éry, která trvala od konce 14. do poloviny 17. stol., kdy se stal pokladnicí uměleckého a stavitelského dědictví. Nejznámější šibenické památky jsou katedrála sv. Jakuba, Velká městská radnice a renesanční náměstí mezi nimi a Pevnost sv. Nikoly.

Největší část šibenického pokladu je možno vidět a zažít při procházce starobylý-mi ulicemi a vyplatí se navštívit i jeho muzea, kostely, historické sbírky a galerie, ve kterých se skrývají mnohá neočekávaná překvapení a cenné duchovní zážitky.

V okolí Šibeníku určitě navštivte byzantskou pevnost Gradina na ostrově Žirje, zbytky římských měst Scardony, Ridery, Burnumu a Varvarie, archeologický park Danilo, dvojitý raně křesťanský kostel z 6. či 7.stol. na Srimě a zbytky města Bribiru na území zvaném Bribirska glavica, odkud ve 13.stol. vládli vládci prvních chorvatských státních útvarů.

Deědictví

Page 6: Šibenik

11

sv. Jakuba

Mše v katedrále sv. Jakuba 1 1

E xistuje šest důvodů, proč je tato katedrála ve světě jedinečná: Je to jediná monumentální stavba tohoto typu postavená výhradně z kamene. Není zděná, ale je postavená metodou suché montáže kamenných prvků

klesaných na míru. Kontury vnějšího objemu zcela odpovídají vnitřnímu prostoru. Poprvé v evropské architektuře je na něm reliéfně zobrazená geometrická perspektiva. Průčelí katedrály je identické tvarům zdí a kleneb, čehož nebylo dosaženo na žádném jiném renesančním kostele.

Řada 72 kamenných portrétů obyčejných lidí na věnci její apsidy je první odvážnou demonstrací nového, humanistického ducha v evropské kultuře.

Stavbu kostela zahájil v r. 1431 Francesco di Giacomo a v roce 1536 ji dokon-čil Mikuláš z Florencie. Hlavní zásluhu na stavbě má ovšem největší evropský umělec a stavitel 15. stol. Juraj Dalmatinec. On na katedrále osobně pracoval v letech 1441-1473 a odvážně aplikoval do té doby nevídaná architektonická, umělecká a stavební řešení, jaká nedovedl vytvořit nikdo před ním a ani nikdo později zopakovat.

Katedrála sv. Jakuba je svou krásou a konstrukčním řešením památníkem umění, architektury a stavitelství, s jakým se nemůže porovnávat žádná jiná stavba na světě.

Katedrála

Page 7: Šibenik

13

Kulturní akce

Šibenická hudba 1 3

Z míní-li se v nějakém rozhovoru zároveň děti, píseň a hudba, není pochyb, že je řeč o Šibeníku. Šibeník je přítelem dětí již od roku 1958, kdy byl založen Mezinárodní dětský

festival – světová přehlídka tvorby pro děti a dětské tvorby. Od té doby se Šibeník každoročně na začátku léta stává metropolí dětí celého světa. Na jeho ulicích, náměstích a jevištích se koná více než 200 programů, kterých se účastní děti, dětské sbory, divadla, spisovatelé, herci, loutkáři, hudebníci a výtvarní umělci ze všech kontinentů.

Píseň a hudba jsou zazděny do samotných základů starého Šibeníku. Je hudebním nástrojem z kamene, který vibruje zvonkem radosti. Jeho operní zpěváci jsou slavní stejně jako i zpěváci lidových melodií a tradičních písní, kteří v “klapách” společně interpretují písně v jedinečné vokální harmonii.Šibeník je pokladnicí hudebního dědictví a historických hudebních nástrojů. V klášteře sv. Frane existují 1000 let staré notové zápisy, nejstarší varhany z roku 1640 lze slyšet v kostele sv. Ducha a varhany Petra Nakiće z r. 1762 v kostele sv. Frane. Kromě toho je zde ještě 13 historických hudebních nástrojů, jejichž zvuky můžeme slyšet díky šibenické Varhanické letní škole.

Dnům oslavy staré hudby a památných hudebních nástrojů předcházejí Šibenické klapské večery – přehlídka, na kterou navazuje Festival dalmatské šansony – nej-větší a nejoblíbenější přehlídka populární hudby v Chorvatsku, spojuje je Mussica appassionata – sofistikovaný festival klasické hudby dokonale zapadající do stře-dověké veduty šibenických kamenných ulic. Pro milovníky novější hudební tradice je tu Blues & jazz off festival a na pětidenní summer eco festival Terraneo přijíždějí všichni ti, kteří milují moře, slunce a moderní hudbu.

Po letních hudebních přehlídkách a festivalech se Šibeník na konci léta mění ve stroj času, kterým lze díky středověkému trhu skutečně putovat do minulosti. Adriatic Boat Show - šibenický veletrh nautiky - se koná na jaře jako zahájení nau-tické sezony.

Page 8: Šibenik

15Vynálezce Faust Vrančić, botanik Rober Visiani, sochař Juraj Dalmatinac, politik Ante Šupuk, inženýr Vjekoslav pl. Meichsner, diplomat Antun Vrančić 1 5

Š ibeník byl domovem mnoha významných umělců, vědců, politiků, diplomatů a špičkových sportovců. Je téměř nemožné je všechny vyjmenovat.

Dražen Petrović (1964-1993) nejlepší evropský basketbalista všech dob, Nikola Tommaseo (1802-1874) nejvzdělanější Evropan 19. století, Ester Mazzoleni (1883-1982), nejlepší sopranistka světa před Marií Callas, Ro-berto Visiani (1800-1878) botanik světového významu, Ante Šupuk (1838-1904), otec moderního Šibeníku, stavitel první chorvatské hydroelektrárny a prvního systému výroby a přenosu střídavého proudu na světě, Antun Vrančić (1504-1573) jeden z nejdůležitějších evropských diplomatů a inte-lektuálů, Faust Vrančić (1551-1617), spisovatel, historik a vynálezce strojů a konstrukcí, které o staletí předběhly svou dobu, mezi nimi i první použitelný padák, Juraj Šižgorić (1420-1509) humanista a básník, hlavní představitel šibenického humanistického kroužku a jedna z nejvýznamnějších osob kul-turního života v 15. stol., Ivan Lukačić (1584-1648) jeden z nejdůležitějších evropských skladatelů, sochař Ivan Meštrović (1883-1962), Julije Skjavetić (kolem 1530 - kolem 1589) jeden z prvních skladatelů moderní hudby v Ev-ropě, Juraj Dalmatinac (15. stol.) pravděpodobně největší a nejlepší stavitel a umělec 15. stol., mědirytec Martin Kolunić Rota (1540 nebo 1545-1583), kterého přirovnávají k Dürerovi, Natale Bonifacio (1537-1592) vážený ev-ropský ilustrátor a kreslíř map, svatý Nikola Tavelić (kolem 1340-1391) první Chorvat, který byl prohlášen za svatého, Petar Nakić (1694-1769) nejvý-znamnější stavitel varhan v Evropě, Petar Guberina (1913–2005) vynálezce systému SUVAG, který vrátil možnost komunikace milionům hluchých...

ŠibeníkuVýznamní obyvatelé

Page 9: Šibenik

17

Národní park Krka

Vápencové vodopády řeky Krky 1 7

N árodní park Krka byl založen pro zachování přírodních a kulturně-historic-kých hodnot 46 km dlouhé střední části toku řeky Krky a 3,5 km dlouhé dolní části řeky Čikoly.

Hlavní přírodní památkou NP Krka je Skradinski buk – jeden z největších a nej-krásnějších chorvatských vodopádů. Kromě toho jsou přístupné ještě dva z cel-kem sedmi vodopádů na řece Krce - Roški vodopád a vodopád Manojlovac. Vodopád Manojlovac překonává svou výškou všechny ostatní vodopády v Chor-vatsku.

Na Skradinském buku a Rošském vodopádu jsou i bohaté etnografické sbírky a kompletně zachovalé předprůmyslové vodní pohony; vyplatí se prohlédnout si i zbytky hydrocentrály Krka, jejíž stavba byla ukončena jen několik měsíců po první hydrocentrále na světě, kterou na Niagarských vodopádech postavil génius z Chorvatska – slavný Nikola Tesla. K nejdůležitějších kulturně-historickým památkám Chorvatska patří i františkánský klášter z r. 1445 na ostrově Visovac na Visovackém jezeře a manastir Krka, který je zmiňován od r. 1402.

Na území Národního parku Krka roste 860 druhů a poddruhů rostlin, 36 druhů mechů a vodních rostlin, nad nimi létá 222 druhů ptáků a 18 druhů netopýrů, žije zde 46 druhů savců a 10 druhů hadů a ve vodách Krky a Čikoly žije 18 druhů ryb, z nichž 10 druhů je endemických.Krka je - co se týká ryb - nejbohatší řekou jaderského poříčí a ornitologicky nej-cennější oblastí Evropy.

Page 10: Šibenik

19

1. Katedrála sv. Jakuba 1. Křtitelnice 2. Městská radnice 3. Kostel Všech svatých 4. Kostel sv. Barbory 5. Palác Rossini, 6. Muzeum města Šibeníku – Knížecí palác 7. Kostel sv. Grgura (Řehoře) 8. Dům Jurja Dalmatince 9. Palác Pelegrini 10. Františkánský klášter - palác Foscolo 11. Kostel sv. Lovre (Vavřince) 11. Jeskyně Panny Marie Lourdské 12. Středověká klášterní mediteránská zahrada sv. Lovre (Vavřince), XV. stol. 13. Kostel sv. Krševana 14. Kostel sv. Ivana 15. Nový kostel, 16. Kostel sv. Ducha 17. Kostel Uspenije Bogomatere (Nanebevzetí Bohorodičky) 18. Kostel sv. Nikoly 19. Kostel a klášter

sv. Frane, 20. Kostel “Gospe vanka Grada” 21. Divadlo 22. Kostel sv. Kříže 23. Palác Divnić 24. Kostel sv. Dominika, 25. Pevnost sv. Mihovila, 26. Památník králi Petru Krešimiru IV., 27. Turisticko-informační centrum, 28. Staré městské hradby, 29. Dolac – staré městské hradby 30. Dobrić 31. Napajedlo pro zvířata, XVI. st. Kralja Tomislava, 32. Pošta 33. Benzínová stanice 34. Celnice 35. Autobusová zastávka 38. Tržnice 39. Středověký vodovod – 4 studny

Page 11: Šibenik

21Kornatský archipelag

Kornati

2 1

N árodní park Kornati chrání od roku 1980 nejkrásnější část chorvatské části Jaderského moře – 89 z 152 ostrovů Kornatského souostroví. Kornati jsou nejhustší ostrovní skupinou v Jaderském moři a ani ve Stře-

dozemním moři neexistují ostrovy, které by se jim podobaly. Na Kornatech přitahují pozornost známé kornatské “koruny” tektonické srázy, které se kolmo tyčí z několik set metrů hlubokého moře až do výše více než 80 metrů. To jsou pukliny v zemské kůře, které vznikly na místě, kde se srazila africká a euroasijská tektonická deska.

Největší kornatská koruna se nachází na ostrově Mana a nejvyšší na ostrově Klobučar.

Přestože se zdá, že je na těchto vysokých kamenných zdech vystavených slunci, větru, soli a silným vlnám z otevřeného moře nemožný jakýkoliv druh života, přece jen zde žijí zvláštní druhy organismů, které se přizpůsobily extrémním životním podmínkám. Podmořská část kornatských korun je pravým rájem biologické roz-manitosti a je hlavním důvodem, proč byly Kornati prohlášeny národním parkem a jsou chráněny jako drahocenná část chorvatského a světového přírodního dě-dictví.

Národní park Kornati se rozkládá na 218 000 000 m2. Více než tři čtvrtiny této rozlohy představuje moře a jednu čtvrtinu tvoří 73 ostrovů a 16 útesů.

Národní park

Page 12: Šibenik

23

Gastronomie

Pašta fažol se suchým masem a jarní cibulkou 2 3

P raví gurmáni vědí, co se skrývá pod pokličkami šibenických hrnců a co voní z grilu. V hrncích se vaří dobrá jídla: buzara z krevet nebo škeblí, brudety, zelenina, rizota s masem nebo s plody moře, luštěniny, vynikající

rybí a masové polévky a neopominutelný mangold jako univerzální příloha téměř ke všem jídlům. Na grilu se na roštu, rožni nebo pod pekou pečou ryby, krevety, mušle, vepřové, jehněčí, telecí, drůbež, zelenina… připravují se chutná jídla, která – jak ukázaly archeologické výzkumy – připravovali naši předci před více než 8000 lety.

Nejznámější specialitou šibenického kraje je pršut – solí a kouřem konzervovaná a na větru sušená vepřová kýta.

Když zasednou ke stolu, aby si vychutnali jídlo, říkají místní: “Uslast!” (Dobrou chuť) a když se sousta začnou zapíjet vínem, zvolají: “Uzdravlje!” (Na zdraví)

Na stole se musí bezpodmínečně objevit některé ze špičkových šibenických vín. Nejvíce ceněné jsou ty, z autochtonních druhů hroznů – červená vína babić, pla-vina, a lasin a bílá vína debit a maraština. Před jídlem se vždy servíruje sklenička šibenické “travarice” (pálenka s bylinami) a k dezertu sklenka studeného, zlatého šibenického prošku.

Page 13: Šibenik

25

Ostrovy

Nejnižší obydlený ostrov na Jadranu – Krapanj 2 5

O strovy, které jsou považovány za šibenické – a jejich 220 –, se prostírají od mysu Ploče u Rogoznice do ostrůvku Grujice nedaleko Prosiky. Při-počítá-li se k nim 55 útesů, pak je jich 275, ale existují ještě čtyři ostrovy,

které člověk změnil na poloostrovy, poté dva zmizelé a deset ostrovů na řekách a jezerech.

Největší a nejvyšší šibenický ostrov je Kornat (o rozloze 32,5 milionů m2 a 237 m vysoký), nejnižší osídlené ostrovy Tribunj a Krapanj se tyčí jen dva metry nad mořem a největší pustý ostrov je Kakan (3,1 milionů m2).

K šibenickým ostrovům patří Blitvenica s posledním majákem, na kterém stále žije strážce majáku, poté Krapanj, ostrov posledních jaderských lovců mořských hub, Zlarin, ostrov lovců korálů, ostrov Murter, jehož obyvatelé jsou majiteli 189 sousedních ostrůvků, někdejší ostrov Bisak, který se stal poloostrovem Jadrija, zmizelý ostrov v Morinjském zálivu a ještě několik poloostrovů, které se stávají ostrovy v době přílivu.

Díky ostrovům má Šibeník několik tisíc skrytých, malebných zátok a pláží, ve kterých může každý najít svůj klid a pohodu. Ruší jen šumění vln a cvrkot cvrčků. Je tedy překvapivé, že je Šibeník nazýván nejkrásnější nautickou oblastí Jadranu a Mediteránu?

Page 14: Šibenik

27

Zagora

Vápencové pole a kamenné domy v šibenickém vnitrozemí 2 7

Z agora je pevninský prostor mezi pohořím Dinara a Šibeníkem. Protéká jí osm řek, z nichž tři patří k nejkrásnějším chorvatským řekám - Krka, Cetina i Zrmanja. Najdeme zde devět vodopádů, mezi nimiž je jeden z nejkrásněj-

ších v Chorvatsku – Skradinski buk a nejvyšší vodopád – Manojlovac. V regionu je 20 jezer – jedno z nich je Vranské jezero (Vransko jezero) – největší jezero v Chorvatsku a Glavaš – nejhlubší jezerní vřídlo v Evropě – které je prozkoumáno do hloubky 120 m a stále nebylo dosaženo dna.

Tuto oblast krášlí pět pohoří a 17 středověkých pevností – Kninská pevnost je největší pevností v Chorvatsku.

Jsou zde i zbytky velkých antických měst a pevností, světově známé prehistoric-ké archeologické lokality Danilo a Pokrovnik, nejdůležitější archeologické lokality chorvatské národní historie, cenné raně křesťanské lokality a jediný kompletně zachovalý římský vojenský amfiteátr.

Šibenické vnitrozemí bylo dějištěm bouřlivých historických událostí, které zane-chaly dodnes zřetelné stopy v lidových zvycích, folkloru, řeči, charakteru jeho obyvatel a původních jídlech, v nichž se mísí mediteránské a orientální chutě a vůně s kontinentální evropskou kulinářskou tradicí.

Page 15: Šibenik

29

Pobrezí

Hotelový areál Solaris 2 9

C lověk nemusí být meteorolog ani geolog, aby viděl, jak moc se šibenický pobřežní pás liší od pobřežního pásu jižní a severní Dalmácie a je proto považován za zvláštní oblast a riviéru.

Zde jsou pobřeží kamenitá, moře křišťálově průzračné a vzduch čistý a svěží. Viděli to i řečtí mořeplavci, kteří se místními šibenickými vodami plavili několik staletí před Kristem.

Prostírá se od mysu Ploče do Modravy, pevninské úžiny, která odděluje Jaderské moře a Vranské jezero.

Kanálem sv. Ante je pobřeží rozděleno na dvě části. Vpravo od Pevnosti sv. Ni-koly směrem na otevřené moře leží část šibenické riviéry, před kterou je většina šibenických ostrovů a vlevo je velmi členitá část pobřeží otevřená na moře.

Krása šibenické riviéry a členitost jejího pobřeží přitahuje jachtaře z celého světa, pouze zde mohou plout téměř 25 km do vnitrozemí, objevit, že Šibeník má kromě mořské i sladkovodní riviéru, která se prostírá proti proudu řeky Krky až k Skradin-skému buku, nejdelšímu a nejkrásnějšímu chorvatskému vodopádu. Každý zde může najít svůj intimní koutek pobřeží a svůj kousek nebe.

Page 16: Šibenik

31

Nautika

Jachtařská regata Winter Cup v šibenickém přístavu 3 1

P očtem kotvišť v marinách a v upravených přístavech podél své pobřežní čáry dlouhé 806 km, pokud se počítá i pobřeží jejích 275 ostrovů je šibe-nická riviéra předním chorvatským turistickým regionem.

Hlavními šibenickými nautickými trumfy nejsou jen pěkné pobřeží a ostrovy.

Milovníky moře, plachty, plachtění a rychlé jízdy v člunu přitahují špičkové mariny. Od jihovýchodu k severozápadu se nacházejí: Frapa – nejluxusnější marina v regionu, Kremik – jediná marina, do které se vplouvá mořem vinohradů, intimní marina Solaris a Mandalina Marina – první šibenická městská marina a první chorvatská marina pro kotvení megajacht, říční nautický přístav Skradin, násle-duje známá marina Vodice a poté špičková marina Tribunj, tři mariny na ostrově Murteru – Jezera, Hramina a Betina a na kraji či na počátku, podle toho, odkud se pluje se uprostřed Kornatského archipelagu nacházejí mariny Žut na ostrově Žut a Piškera na pustém ostrově Panituli.

Nejatraktivnější nautická trasa, která spojuje národní parky Kornati a Krka je dlou-há 26 námořních mil. Prochází od Many, podél Kornatského archipelágu podél ostrovů Žirje, Kapri a Zlarin – přes Kanál sv. Ante, podél Šibeníku a přes Prukl-janské jezero do Skradinu a Skradinského buku – největšího a nejkrásnějšího vodopádu na řece Krce.

Page 17: Šibenik

33

Suvenýry ze Šibeníku

Pianista Maksim Mrvica v Chorvatském národním divadle v Šibeníku, autentickém interiéru z 19. stol. 3 3

K aždý si chce přivézt z dovolené nějakou památku. Pro někoho je dosta-tečnou památkou na letní dny kamínek nebo mušle z pláže. Všechny tyto vzácné vzpomínky trvají krátce, ale Šibeník – protože je sám o sobě

nezapomenutelný – nabízí i nezapomenutelné suvenýry. Jedním z nejkrásnějších suvenýrů je šibenická čepice, na kterou jsou Šibenčané zvláště hrdí a nosí ji, když chtějí zdůraznit, kdo jsou a odkud pocházejí.

Ještě krásnější památkou je šibenická přezka (puce). Je to replika přezky z his-torického šibenického mužského kroje, vyrobená ze stříbrného drátu filigránovou technikou. Existují elegantní náušnice a přívěsky, různé módní detaily a ozdoby ve tvaru šibenické “puce”.

Pravou vzpomínkou ze Šibeníku je i kopie originální šibenické středověké mince, která se nazývala bagatin. Tam, kde najdete bagatin, lze obvykle koupit i šibenic-ké anděly – něžné stříbrné posly dobra a lásky.

Dárkem nebo suvenýrem může být i unikátní šibenický šperk se stylizovanými historickými šibenickými ornamenty, jakými je ozdobená šibenická čepice. Jen v Šibeníku v Sokolnickém centru lze nalézt i suvenýry ozdobené péry dra-vých ptáků. Jsou cenné zvláště proto, že jejich koupí dáte svůj příspěvek k zá-chraně ptáků, kterým hrozí vyhubení a na oplátku dostanete amulet, který lidem dodá odvahu králů nebeských výšin.

Page 18: Šibenik

35

Informace

Hlavy z apsidy katedrály v Šibeníku, dílo Juraje Dalmatince 3 5

TURISTICKÉ SDRUŽENÍ MĚSTA ŠIBENÍKFausta Vrančića 18, Šibeník tel: +385 22 212 075e-mail: [email protected]

TZ ŠIBENICKO - KNINSKÉ ŽUPYFra Nikole Ružića bb, Šibeník tel: +385 22 219 072 e-mail: [email protected] www.sibenikregion.com

TURISTICKO-INFORMAČNÍ CENTRUMObala dr. Franje Tuđmana 5, 22 000 Šibeník tel: +385 22 214 411 / 214 448e-mail: [email protected]

NÁRODNÍ PARK KRKATrga Ivana Pavla II br. 5, Šibeník tel: +385 22 201 777 / 201 753e-mail: [email protected]

NÁRODNÍ PARK KORNATIButina 2, 22 243 Murtertel: + 385 22 435 740e-mail: [email protected]

Informace o obcích: Žaborić, Zablaće, Jadrija, Raslina, Zaton, Kaprije, Lozovac, Žirje, Jadrtovac můžete získat na násle-dujících tel. číslech: +385 22 214 411/ 214 448

HOTELY SOLARIS Hotelsko naselje bb, Šibeník Hotel Ivan, +385 22 363 951Hotel Jakov, +385 22 365 951

Hotel Jure, +385 22 362 951Hotel Niko, +385 22 361 951Villa Appartments Solaris – +385 22 364 000Ville Kornati, +385 22 364 [email protected] / www.solaris.hrtel: +385 22 361 001 / 361 007

HOTEL PANORAMAŠibenski most I, 22 000 Šibeník tel. +385 22 213 398e-mail: [email protected]

HOTEL JADRANObala Dr. Franje Tuđmana 52, 22 000 Šibeník tel. +385 22 242 000 e-mail: [email protected]@rivijera.hr www.rivijera.hr

HOTEL INTERPETROLZapadna magistrala 33, Šibeník tel. +385 22 201 931 e-mail: [email protected]

HOTEL VRATA KRKE Lozovac bb. 22 221tel: +385 22 778 091e-mail: [email protected] www.vrata-krke.hr

HOSTEL VIJUR mob: +385 91 523 2253tel: +385 22 340 180e-mail: [email protected]

HOSTEL INDIgOJurja Barakovića 3, Šibeník tel: +385 22 200 159mob: +385 91 337 3744

e-mail: [email protected]

HOTEL SPONgIOLAObala I Krapanj, 22010 Brodaricatel: +385 22 348 [email protected] www.spongiola.com

HOTEL KORALJObala boraca 15, 22232 Zlarintel: +385 22 553 621mob: +385 91 354 7684e-mail: [email protected]

KEMPINg SOLARIStel: +385 22 364 000e-mail: [email protected], www.solaris.hr

MANDALINA MARINAObala Jerka Šižgorića 1, Šibeník tel: +385 22 312 975 fax: +385 22 312 976e-mail: [email protected]

MARINA SOLARIStel: +385 22 361 001 e-mail: [email protected], www.solaris.hr

DOPRAVCI:

SLAPTOURS NOVAtel: +385 22 311 [email protected], www.slaptours.hr

PRAŽENtel: +385 22 350 [email protected], www.prazen.hr

NIKtel: +385 22 338 [email protected], www.nik.hr

Page 19: Šibenik

TURISTICKÉ SDRUŽENÍ MĚSTA ŠIBENÍK

fotografie: Ivo Pervan, Saša Kosanović, Chorvatské turistické sdružení - autor: Damir Fabijanić, autor textu: Stanko Ferić

design: Robert Jakovljević / produkce: MEDIA IN d.o.o.