AR SCHO EAP 313/ SEWERAGE T 2012 PR Project Title PROPOSED HOUSING SCHEME Data Units Person Bungalow 50 - Semi-detached house 300 - Double storey terrace 500 - Single storey terrace 1500 - Mosque(2000 people) 1 1000 Day-school (1000 students) 1 1000 1. Calculation of Population Equivalent (PE) Population Equivalent (PE) 50(5) + 300(5) + 500(5) + 1500(5) = 12150 2. Design of Dry Weather Flow & Flow Rate = 0.23 = 0.230 × 12150 = 2794.50 = 0.032 = = 4.7 × 12.15 ^ (-0.11) The design was executed based on the Guidelines for Developers: Sewage Trea for Design and Installation of Sewera Your consulting firm has been appointed to design a waste wat Bayan Baru, Penang. Based on the following data, design a sui project. Water consumption rate, q Dry weather flow, DWF Peak factor, F p 4.7p -0.11
Domestic waste water treatment plant (sewage) template for easy plant design.
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
ARVINTHRAN RAJA KUMARAN115647
SCHOOL OF CIVIL ENGINEERINGEAP 313/2 - WASTEWATER ENGINEERING
2012/2013 ACADEMIC SESSIONPROF. HAMIDI ABDUL AZIZ
Project Title
PROPOSED HOUSING SCHEME
Data Units Person P.E (recommended)Bungalow 50 - 5Semi-detached house 300 - 5Double storey terrace 500 - 5Single storey terrace 1500 - 5Mosque(2000 people) 1 1000 0.2Day-school (1000 students) 1 1000 0.2
The design was executed based on the Guidelines for Developers: Sewage Trearment Plants (1998) Volume IV and MS1228: Code of Practice for Design and Installation of Sewerage Systems (1991)
Your consulting firm has been appointed to design a waste water treatment plant for a new housing scheme in Bayan Baru, Penang. Based on the following data, design a suitable activated sludge treatment plant for this project.
Water consumption rate, q m3 / capita.day
Dry weather flow, DWF
m3 / day
m3 / s
Peak factor, Fp 4.7p-0.11
= 3.57
=
= 9979.27
= 0.116
=
= 2794.50 / 3.57
= 782.55
= 0.009
3. Design of Sewer Pipe
Design criteria
Pipe type = Steel Pipe= 0.01
Slope = 1/600Flow in sewer = 70%
= 0.70
From the Manning formula chart, when d/D = 0.70,
= 0.85
= 1.14
Determination of sewer diameter
= 0.116
= 0.85
= 0.136
Using Manning's equation,
=
0.136 =
0.136 =
0.136 =
D = 0.431 m
= 0.6 m
Check for maximum velocity in sewer system;
=
Maximum flow rate, Qp Fp × DWF
m3 / day
m3 / s
Minimum flow rate, Qmin DWF / Fp
m3 / day
m3 /s
Manning coeficient, n
d/D
q/Qfull
v/Vfull
For maximum flow rate, Qp m3 / s
0.116/Qfull
Qfull m3 / s
Qfull Vfull A
1/n × R2/3 × S1/2 × A
1/n × (D/4)2/3 × S1/2 × πD2/4
D8/3 × (1/n) × (1/4)2/3 × (1/600)1/2 × π/4
Choose design diameter, Ddesign
Vfull 1/n × R2/3 × S1/2
=
= 1.156 m/s
= 1.14
= 1.318 m/s
= 0.009
= 0.090 / 0.136
= 0.067
d/D = 0.18
= 0.53
= 0.53 × 1.156
= 0.613 m / s
4 Design of Primary Screen
Based on the design, the Population Equivalent, PE = 12150Design Requirements Clause 5.2.2, Table 5.2
a) Primary screen shall be automatically raked.b) Automatic conveyor is required to transfer screenings to skips.c) Screen motor shall be located above the high water level and access provided for maintenance.
Design criteria:
Raking method = Mechanically RakedClear spacing, S = 25 mmSlope to the vertical =Freeboard = 200 mmStorage periods of screenings = 7 daysWidth of blade, B = 15 mmDepth of chamber, D = 0.8 mRatio of width : length = 1:3Velocity at the feed channel = 1 m /sVelocity at screen face = 1 m /s
(i) Quantity of screening collected in 7 days:
1/0.010 × (0.6/4)2/3 × (1/600)1/2
vmax/Vfull
vmax 0.8 m/s < vmax < 4.0 m/s
For minimum flow rate, Qmin m3 / s
0.009/Qfull
From the Manning formula chart, when Qmin/Qfull = 0.067,
vmin/Vfull
vmin
0.6m/s < Vmin < 1.0m/s
45°
From figure 5.3 (Guidelines for developers ), for clear spacing of 25mm,
Maximum quantity of screenings collected =
Quantity of screening in 7days =
=
= 2.65
(ii) Chamber design
Width of chamber, W =
= (15 + 25) / 25 × 0.116 / (1.0 × 0.8)= 0.23 m
Number of blades, N = W / (B+S)= 230 / (15 + 25)= 6 blades
New chamber width, W = N (B +S)= 6 × (10 + 25)= 231 mm= 0.23 m
Height of chamber, T = 0.8 + 0.20= 1.00 m
= Quantities of screenings in 7 days / Depth of tank
= 2.654 / 1.0
= 2.650
Ratio of width : length = 1 : 3Let width, W = x, length,L = 3x ,
=
= 2.650
x = 0.94Width of tank, W = 1.00 mLength of tank, L = 3 × 1
3.00 mVolume of tank, V = 3 x 1 x (0.8 + 0.2)
= 3.00 m
38/1x106 m3/m3 of sewage
38/106 × Qp × Storage period
38/106 × 9979.27 × 7
m3
(B+S) / S × Qp / VD
Surface area of tank, As
m2
Surface area of tank, As 3x2
3x2
5 Design of Pump Station
Based on the design, the Population Equivalent, PE = 12150Design Requirements Clause 5.3.2, Table 5.3Design parameters for unit 10000 < PE < 20000 (Option 2)
Design criteria:
= 0.116
Type of station = Wet well & dry well
=
Pump design flow =
= 30 mins
Pass through openings = 75 mmSuction & discharge openings = 100 mmPumping cycle = 6 to 15 / hourLifting device = MechanicalDepth of tank, D = 2 mRatio of width : length = 1 : 2
(i) Determining Pump Station tank dimension
Pump design flow =
= 0.5 × 0.116 x 4
= 0.231
Volume of tank, V =
= 0.231 × 30 × 60
= 415.80
= V / D
= 415.68 / 2
= 207.90
Ratio of width : length = 1 to 2Let width, W = x, Length, L = 2x,
= 2x²
= 207.90
x = 10.20x = 10 m
Width of tank, W = 10 mLength of tank, L = 2 × 10
Max. flow rate, Qp m3/s
Number of pumps (all identical and work sequentially)
4 (2 sets), 1 duty, 1 assist, per set (100% standby)
each at 0.5Qp
Retention time at Qave, t
0.5Qp each
m3/s
Qp x t
m3
Surface area of tank, As
m2
Surface area of tank, As
2x2
= 20 m
(ii) Checking the tank designed;
Volume of tank, V = L × W × D= 20 × 10 ×2
= 400
Detention time, t = V / Q= 400 / (0.231 x 60)
= 28.86 mins ( < 30mins )
6 Design of Secondary Screen
Based on the design, the Population Equivalent, PE = 12150Design Requirements Clause 5.4.2, Table 5.4Design parameters for PE > 10000
Design criteria:
= 0.116
= 12 mmRaking method = AutomaticScreening storage period = 7 daysSlope to the vertical =Freeboard = 200 mm
= 15 mm= 0.8 m
Ratio of width : length = 1 : 3= 1 m/s
(i) Design of chamber
Width of chamber, W =
= (15+12) / 12 × 0.115 / (1 × 0.80)= 0.32 m
Choose = 0.40 m
= 0.20 m
Number of blade, N = W / (B+S)= 0.20 / (0.015+0.012)
m3
Max. flow rate, Qp m3/s
Clear spacing, S
45°
Width of Blade, BDepth of chamber,D
Velocity at screen face, V
(B+S) / S × Qp / VD
W is divided into 2 because the design requires 2 tanks
= 7 blades
New chamber width, W = N (B + S)= 7 × (0.015 + 0.012)= 0.20 m
Height of chamber, T = D + Freeboard= 0.80 + 0.20= 1.00 m
7 Design of Grit Chamber
Based on the design, the Population Equivalent, PE = 12150Design Requirements Clause 5.5.4, Table 5.5Design parameters for PE > 10000
Design criteria:
Grit removal = Mechanical (Conveyor)Chamber type = Aerated or vortex type
= 0.116
Detention time at Qp, t = 5 mins
= 0.20 m/s
Ratio of depth : width = 1 : 2Ratio of length : width = 2 : 1
Estimated grit quantity = 0.03
(i) Determining the dimension of tank;
Volume of tank, V =
= 0.116 × 5 × 60
= 34.65
= 17.33
Chamber dimension
Let depth = D, width = W, length = LD : W = 1 : 2
= 1/2 : 1L : W = 2 : 1L : W : D = 4 : 2 : 1
Max. flow rate, Qp m3/s
Horizontal velocity, Vh
m3 / 103 m3 of sewage
Qp × t
m3
Quantity of tanks used is 2, therfore V is divided into 2
m3
Volume of tank, V = 4D × 2D × D
=
= 17.33Depth of tank, D = 1.29 mChoose depth of tank, D = 2 mWidth of tank, W = 2D
= 2 × 2= 4 m
Length of tank, L = 4D= 4 × 2= 8 m
(ii) Checking tank design
Volume of tank, V = D × W × L= 2 × 4 × 8
= 64
= L × W
= 4 x 8
= 32
Surface loading rate, SLR =
= 9979.27 / 32
= 311.85
=
= 0.116 / (2 × 4)
= 0.01 m/s
Detention time, t =
= 64/(0.115 × 60)
= 9.24 mins
8 Design of Grease Chamber
Based on the design, the Population Equivalent, PE = 12150Design Requirements Clause 5.5.4, Table 5.6Design parameters for PE > 10000
8D3
m3
Surface area, As
m2
QP / As
m3/m2/day
Horizontal velocity, Vh QP / Ah
V / Qp
Design criteria:
Grease removal = Mechanical (conveyor)
= 0.116
= 5 mins
Storage before disposal = 7 daysRatio of depth : width = 1 : 2Ratio of length : width = 2 : 1
(i) Determining tank dimension
Volume of tank, V =
= 0.116 × 5 × 60
= 34.65
= 17.33
Chamber dimension:
Let depth = D, width = W, length = LD : W = 1 : 2
= 1/2 : 1L : W = 2 : 1L : W : D = 4 : 2 : 1
Volume of tank, V = 4D × 2D × D
=
= 17.33Depth of tank, D = 1.29 mChoose depth of tank, D = 2 mWidth of tank, W = 2D
= 2 × 2= 4 m
Length of tank, L = 4D= 4 × 2= 8 m
(ii) Checking the tank designed;
Volume of tank, V = L × W × D= 8 x 4 x 2
Max. flow rate, Qp m3/s
Detention time at Qp, t
Qp × t
m3
Quantity of tanks used is 2, therfore V is divided into 2
m3 Based on Appendix D, Figure D2, Clause 6.2.3 of MS 1228
8D3
= 64
Detention time, t =
= 64 / (0.116 x 60)
= 9.24 mins
9 Design of Balancing tank
Based on the design, the Population Equivalent, PE = 12150Design Requirements Clause 5.6, Table 5.7
Design criteria:
= 0.116
Volume of tank, V = 1.5 hours at Qp
= 1.5 hours
Mixing power requirements = 5
Aeration = 1Size of tube diffusers medium pore = 2.5 mmDead water depth = 1 mDepth of tank, D = 3 mRatio of width : length = 1: 3
(i) Determining tank dimension
Volume of tank, V =
= 0.115 × (1.5 × 60 × 60)
= 623.70
Let depth = D, width = W, length = L
= L × W
= V / D= 623.70 / 3
= 207.90
2 balancing tanks are designed because of the large dimension.
Let width = W, length = LW : L = 1 : 3Let W = x, L = 3x,
m3
V / Qp
Max. flow rate, Qp m3/s
Detention time at Qp, t
W/m3 of sewage
m3 of air supply for every m3 of sewage stored per hour
Qp × t
m3
Surface area of tank, As
m2
= 207.90
x = 5.886 mChoose width of tank, W = 7 mLength of tank, L = 3 × 7
= 21 m
(ii) Checking tank design
Volume of 1 tank,V = 21 × 7 × 3
= 441
Volume of 2 tanks,V = 2 (21 × 7 × 3)
= 882
=
= 882 / (0.115 × 60 × 60)
= 2.12 hours
10 Design of Primary Sedimentation Tank
Based on the design, the Population Equivalent, PE = 12150Design Requirements Clause 5.7, Table 5.8
Design criteria:
Tank type = Rectangular Tank
= 0.116
= 0.032
= 2 hours
= 30
= 200
Upward flow rate at Qp = 2 m / hourRatio of length : width = 3 : 1Depth of tank, D = 3 m
= 250 mg / L
Suspended solids (SS) influent = 300 mg / L
Sludge Production
Assume:Percentage removal of sludge = 75 %
2 × 3x2
m3
m3
Detention time at Qp, t V / Qp
Maximum flow rate, Qp m3 / s
Dry weather flow, Qave m3 / s
Detention time at Qp, t
Surface overflow rate at Qp m3 / m2 / day
Weir loading rate at Qp m3 / m / day
BOD5 influent
Specific gravity of sludge = 1.03Storage period of sludge,t = 1 day
Dry mass = DWF × SS × % removal of sludge= 2794.50 × 0.300 × 0.75= 628.76 kg/day
= 1.03 × 1000
= 1030
Volume of sludge produced = Dry mass / Density of sludge= 628.76 / 1030
= 0.610
Since the storage period of sludge, t = 1 day, therefore, volume for storage of sludge
= 0.610 × 1
= 0.610
(ii) Determining tank dimension
Volume of tank, V =
= (0.116 × 2 × 60 × 60 ) + 0.610
= 832.22
= V / D
= 832.22 / 3
= 277.41
The dimension is large, therefore, 2 tanks are designed.
Ratio of length : width = 3 : 1Let width = W, length = L W = x, L = 3x
(x)(3x)(2) = 277.41
= 277.41
x = 6.80 mWidth of tank, W = 8 mLength of tank, L = 3 x 8 m
= MLSS x (1 + R) / R= 3 x (1 + 0.5) / 0.5= 9.00 kg / day
12 Design of Secondary Sedimentation
Based on the design, the Population Equivalent, PE = 12150Design Requirements Clause 5.9, Table 5.14The design parameters is based on PE > 5000.Automatic scrapping and desludging devices will be equipped as the design is a rectangular tank.
Design criteria:
Min. number of tanks = 2Tank configuration = Rectangular
Assume:Total removal of suspended solid influent = 50
= 90
Suspended solid remains in the effluent = (1 - 50 / 100) × 75= 37.5
= (1- 90 / 100) × 150
= 15
Thus, standard A has been achieved for both parameters in the effluent.
13 Design of Sludge Drying Bed
Based on the design, the Population Equivalent, PE = 12150Design Requirements Clause 5.12.3, Table 5.17The design parameters is based on PE > 2000.Drying bed must be designed to support mechanical/machine lift.The design should be based on one full time working shift only.
Design criteria:
Type of stabilisation = Ambient anaerobic digestion with good mixing facilityMinimum hydraulic retention time (HRT) = 30
Solid loading rate at Qave
kg/m2.day
Design is based on Clause 5.12.3, Table 5.6 (Extended Aeration)
Total removal of BOD5 influent
BOD5 remains in the effluent
The drying bed is designed to handle a maximum of 7 days continuous feed with the next feed being after a minimum of 21 days from the last feed
The sludge from primary sedimentation and secondary clarifier are disposed and dried at the sludge drying bed.
Detention time, t = 7Depth of sludge bed, D = 300Sludge formed at primary sedimentation tank = 628.76Sludge formed at secondary clarifiers = 1047.94
= 1030
Ratio of width : length = 1 to 2
(i) Determining tank dimension
Total dry weight, W = 628.76 + 1047.94= 1676.70 kg/day
Flow of sludge, Qs = 1676.70 / 1030
= 1.63
Volume of sludge, Vs = 1.63 × 7
= 11.40
Surface Area, As = V / D= 11.40 / 0.3
= 37.98
Ratio of length : width = 2 : 1Let width = W, length = L W = x, L = 2x
(x)(2x) = 37.98
= 37.98
x = 4.36 mWidth of tank, W = 5 mLength of tank, L = 2 × 5
= 10 m
(ii) Checking tank design
Volume of tank, V = L × W × D= 10 × 5 × 0.3
= 15
Effective sludge feed surface = L × W= 10 x 5
= 50
Density of sludge, ρ
m3 / day
m3
m2
2x2
m3
m2
FLOW DIAGRAM OF SEWERAGE TREATMENT PROCESS
INFLUENT
Steel Sewer Pipe
Grease Chamber 8m x 4m x 2m
Balancing Tank 21m x 7m x 3m
EFFLUENT
Sludge Drying Bed 10m x 5m x 0.3m
EFFLUENT
ARVINTHRAN RAJA KUMARAN115647
SCHOOL OF CIVIL ENGINEERINGEAP 313/2 - WASTEWATER ENGINEERING
2012/2013 ACADEMIC SESSIONPROF. HAMIDI ABDUL AZIZ
P.E (recommended) P.E (required)per house 250per house 1500per house 2500per house 7500per person 200per student 200
The design was executed based on the Guidelines for Developers: Sewage Trearment Plants (1998) Volume IV and MS1228: Code of Practice for Design and Installation of Sewerage Systems (1991)
Your consulting firm has been appointed to design a waste water treatment plant for a new housing scheme in Bayan Baru, Penang. Based on the following data, design a suitable activated sludge treatment plant for this project.
m3 / capita.day
D > 0.2m O.K!
O.K!
O.K!
c) Screen motor shall be located above the high water level and access provided for maintenance.
max = 25mm(0°-45°)
min = 150mm
(max = 1m/s)(max = 1m/s)
0.8 m/s < vmax < 4.0 m/s
0.6m/s < Vmin < 1.0m/s
(15 + 25) / 25 × 0.116 / (1.0 × 0.8)
Quantities of screenings in 7 days / Depth of tank
m3/m3 of sewage
× Storage period
Wet well & dry well
min = 30minsmin = 75mmmin = 100mm6 to 15 / hour
Mechanical
4 (2 sets), 1 duty, 1 assist, per set (100% standby)
each at 0.5Qp
( < 30mins ) O.K!
max = 12mm
(0°-45°)min = 150mm
max = 1.00 m/s
(15+12) / 12 × 0.115 / (1 × 0.80)
7 × (0.015 + 0.012)
min = 3 mins
max = 0.20m/s
Based on Appendix D, Figure D2, Clause 6.2.3 of MS 1228
O.K!
( < 0.20 m / s ) O.K!
( > 3 mins ) O.K!
( < 1500 m3 / m2 / day )
min = 3 mins
Based on Appendix D, Figure D2, Clause 6.2.3 of MS 1228
( > 3 mins ) O.K!
(0.6m - 1.0m)
of air supply for every m3 of sewage stored per hour