Top Banner
1 AKTUELNO Upravljanje rizikom požara i najnoviji zahtevi Evrope za gašenje požara prahom i penom i zahtevi za supstituciju U organizaciji Centra za edukaciju Privredne komore Srbije 24. septembra 2015. održan je seminar „Upravljanje rizikom požara i najnoviji zahtevi Evrope za gašenje požara prahom i penom i zahtevi za supstituciju“. Profesor dr Milovan Vidaković, predsednik nacionalnog Društva inženjera i tehničara za upravljanje rizicima – DITUR polaznike je informisao o tome kako se kontrolom odabranog atestiranog načina gašenja požara može maksimalno smanjiti moguća šteta i samim tim kontrolisati rizik. Na seminaru su pružena i najnovija znanja o proračunu rizika požara u odnosu na sredstva za gašenje prema metodi CEA i efektima gašenja prahom i penom. In-haus: Inkoterms 2010 U Centru za edukaciju Privredne komore Srbije, na zahtev kompanije NIS a.d. Novi Sad, održan je in-haus seminar„Inkoterms 2010“. Polaznici seminara su kroz interaktivno predavanje, primere iz prakse, prezentacije i grafičke prikaze imali mogućnost da se upoznaju sa Inkoterms pravilima za trgovačku praksu, da koriste publikaciju Inkoterms 2010, odrede mesto Inkoterms pravila u prodajnom ugovoru, saznaju novine u Inkoterms 2010 u odnosu na Inkoterms 2000, ugovaraju uslove isporuke na jednostavan način i steknu nova znanja o pojedinačnim pravilima Inkoterms 2010. Predavač na seminaru bio je Vukan Vujačić, ekspert za međunarodnu špediciju i transport, akreditovani ICC predavač za Inkoterms 2010 i član Komisije ICC za međunarodno pravo i praksu. Praktična primena kvalifikovanih elektronskih sertifikata i elektronski servisi u Srbiji Imajući u vidu da od 1. januara 2016. godine i mikro preduzeća imaju zakonsku obavezu da predaju digitalno potpisane finansijske izveštaje, Centar za edukaciju i Sertifikaciono telo PKS organizovali su, u periodu od 17. do 19. septembra 2015. niz jednodnevnih instruktivnih seminara na temu „Praktična primena kvalifikovanih elektronskih sertifikata i elektron- ski servisi u Srbiji“, sa ciljem edukacije korisnika sa osvrtom na najčešće probleme u radu sa elektronskim sertifikatima i načinima njihovog rešavanja. Pored toga, predavač Dušan Berdić, objasnio je prisutnima i šta je sve potrebno znati kako bi računar radio bezbedno i stabilno. Predstavnik Centralnog registra obaveznog socijalnog osiguranja je predstavio nove servise i najvažnije informacije u vezi sa njihovom upotrebom. PKSEDUKACIJAinfo Septembar 2015. Priprema Centar za edukaciju Privredne komore Srbije | T: 011 33 00 949 | E: [email protected]
5

septembar 2015, .pdf, 1MB

Dec 30, 2016

Download

Documents

lethu
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: septembar 2015, .pdf, 1MB

1

AKTUELNO

Upravljanje rizikom požara i najnoviji zahtevi Evrope za gašenje požara prahom i penom i zahtevi za supstituciju

U organizaciji Centra za edukaciju Privredne komore Srbije 24. septembra 2015. održan je seminar „Upravljanje rizikom požara i najnoviji zahtevi Evrope za gašenje požara prahom i penom i zahtevi za supstituciju“.

Profesor dr Milovan Vidaković, predsednik nacionalnog Društva inženjera i tehničara za upravljanje rizicima – DITUR polaznike je informisao o tome kako se kontrolom odabranog atestiranog načina gašenja požara može maksimalno smanjiti moguća šteta i samim tim kontrolisati rizik. Na seminaru su pružena i najnovija znanja o proračunu rizika požara u odnosu na sredstva za gašenje prema metodi CEA i efektima gašenja prahom i penom.

In-haus: Inkoterms 2010

U Centru za edukaciju Privredne komore Srbije, na zahtev kompanije NIS a.d. Novi Sad, održan je in-haus seminar „Inkoterms 2010“. Polaznici seminara su kroz interaktivno predavanje, primere iz prakse, prezentacije i grafičke prikaze imali mogućnost da se upoznaju sa Inkoterms pravilima za trgovačku praksu, da koriste publikaciju Inkoterms 2010, odrede mesto Inkoterms pravila u prodajnom ugovoru, saznaju novine u Inkoterms 2010 u odnosu na Inkoterms 2000, ugovaraju uslove isporuke na jednostavan način i steknu nova znanja o pojedinačnim pravilima Inkoterms 2010. Predavač na seminaru bio je Vukan Vujačić, ekspert za međunarodnu špediciju i transport, akreditovani ICC predavač za Inkoterms 2010 i član Komisije ICC za međunarodno pravo i praksu.

Praktična primena kvalifikovanih elektronskih sertifikata i elektronski servisi u Srbiji

Imajući u vidu da od 1. januara 2016. godine i mikro preduzeća imaju zakonsku obavezu da predaju digitalno potpisane finansijske izveštaje, Centar za edukaciju i Sertifikaciono telo PKS organizovali su, u periodu od 17. do 19. septembra 2015. niz jednodnevnih instruktivnih seminara na temu „Praktična primena kvalifikovanih elektronskih sertifikata i elektron-ski servisi u Srbiji“, sa ciljem edukacije korisnika sa osvrtom na najčešće probleme u radu sa elektronskim sertifikatima i načinima njihovog rešavanja.

Pored toga, predavač Dušan Berdić, objasnio je prisutnima i šta je sve potrebno znati kako bi računar radio bezbedno i stabilno. Predstavnik Centralnog registra obaveznog socijalnog osiguranja je predstavio nove servise i najvažnije informacije u vezi sa njihovom upotrebom.

PKSEDUKACIJAinfoSeptembar 2015.

P r i p r e m a C e n t a r z a e d u k a c i j u P r i v r e d n e k o m o r e S r b i j e | T : 0 1 1 3 3 0 0 9 4 9 | E : e d u k a c i j a @ p k s . r s

Page 2: septembar 2015, .pdf, 1MB

2

Unapređenje spoljnotrgovinskog poslovanja

U organizaciji Centra za edukaciju, 14. septembra je održana jednodnevna radionica na temu unapređenja spoljnotrgovinskog poslovanja. Učesnicima radionice je predstavljen metod SWOT analize i instrumenti istraživanja međunarodnog tržišta i konkurencije, a detaljnije su obrađeni analiza konkurencije, objektiv-na procena tržišnih mogućnosti, kao i najvažniji kulturološki, pravni i organizacioni aspekti širenja spoljnotrgovinskog poslovanja. Radionica je realizovana u okviru DIHK-CEFTA projekta partnerstva. Predavač je bio nemački ekspert Hato Brener, a polaznici zaposle-ni u kompanijama koje se bave međunarodnom trgovinom ili su zainteresovane za izvoz.

Novim Zakonom do intenzivnije konkurencije u javnim nabavkama

U Privrednoj komori Srbije, 02. septembra, održana je konferen-cija „Novine koje izmene Zakon o javnim nabavkama donose ponuđačima“. Otvarajući konferenciju, direktor Sektora za privredni sistem Privredne komore Srbije Nermina Lju-bović rekla je da će sistem javnih nabavki biti jači i otvo-reniji za mala preduzeća, a postupak efikasniji i jeftiniji. Zakon o izmenama i dopunama Zakona o javnim nabavkama, koji je stupio na snagu 12. avgusta 2015. godine, predstavljen je u okviru zajedničkih aktivnosti Privredne komore Srbije i Uprave za javne nabavke na informisanju privrednika, posebno malih i srednjih preduzeća, o ovom postupku. Iako su mikro predu-zeća najbrojnija u Srbiji, ona se najmanje pojavlju-ju na tenderima kao ponuđači. Prema podacima iz Istraživanja stavova o javnim nabavkama, koji je Uprava za javne nabavke sprovela uz podršku programa za razvoj UN, ta preduzeća najmanje koriste institut zaštite svojih prava, a posebno ih demorališe visina troškova učestvovanja na tenderi-ma. Istraživanje je pokazalo da privrednici imaju primedbe na korišćenje cene kao isključivog kriterijuma, kao i na nerealno kratke rokove za izvršenje posla, dok je čak 40 odsto ispitanika imalo negativna iskustva sa kašnjenjem naručilaca prilikom plaćanja, što ponuđače dovodi u nezavidnu situaciju.

Predrag Jovanović, direktor Uprave za javne nabavke ukazao je da je, u cilju smanjenja troškova administracije sada omogu-ćeno da kod svih javnih nabavki, a ne samo kod malih nabavki, kako je to bilo do sada, dokaz o ispunjenosti uslova može da bude izjava, dok obavezu kompletnog dokazivanja ima izabrani najbolji ponuđač.

Kod mikro preduzeća nije više neophodno da pri dokazivanju finansijskih kapaciteta, procenjeni promet firme bude dvostru-ko veći od vrednosti nabavke, čime se smanjuje eliminacija po osnovu ispunjenosti dodatnih uslova. Da bi mala preduzeća do-bila mogućnost pristupa centralizovanim i ukrupnjenim javnim nabavkama, kakve postoje u zdravstvu, uvedena je obaveza naručioca da, kad god postoji ekonomsko opravdanje, podeli nabavku po partijama.

U novu regulativu uneta su rešenja koja bi trebalo da eliminišu štetan efekat „profesionalnih obarača tendera“, a traži se efi-kasan lek za situacije kada neko izjavi da ispunjava uslove, a ispostavi se da to nije slučaj.

TEMA MESECA

Konferencija „Dualno obrazovanje kao preduslov smanjenja nezaposlenosti i povećanja konkurentnosti privrede u Srbiji“, 18.09.2015., RPK Kraljevo

U organizaciji Privredne komore Srbije i RPK Kraljevo u Kraljevu je 18. septembra 2015. godine održana konferencija posvećena dualnom obrazovanju kao preduslovu smanjenja nezaposlenosti i povećanju konkurentnosti privrede u Srbiji. Konferencija je održana u okviru posete koju su RPK Kraljevo učinili predstavnici Hrvatske obrtničke komore (HOK), koji već 16 godina sprovode dualni model obrazovanja za trogodišnje zanatske profile. Trenutno se na ovaj način mladi obrazuju za 25 zanimanja.

Page 3: septembar 2015, .pdf, 1MB

3

Pored iskustava HOK, učesnici konferencije imali su priliku da se upoznaju i sa projektima međunarodnih organizacija i institucija u oblasti razvoja srednjeg stručnog obrazovanja, a sa ciljem povećanja obima i poboljšanja kvaliteta praktične nastave. Relevantna iskustva i aktivnosti su predstavili predstavnici Trgovinskog odeljenja Austrijske ambasade u Srbiji (koji su ujedno najavili novi projekat Austrijske razvojne agencije kao podršku Srbiji u uvođenju elemenata dualnog obrazovanja), nemačke organizacije za međunarodnu saradnju – GIZ (projekta ‘’Reforma srednjeg stručnog obrazovanja’’), projekta VEDA (Razvoj privatnog sektora), finansiranog od strane Švajcarske agencije za razvoj i saradnju – SDC, kao i predstavnici komorskog sistema (RPK Kraljevo i organizacione jedinice u Čačku).

Na konferenciji je istaknuto da dualni model obrazovanja, osim što mladim ljudima omogućava mnogo više praktične nastave i unapređenje veština i kompetencija, u isto vreme razvija i jača njihove socijalne veštine, koje im omogućavaju da se uklope u timski rad i organizacionu kulturu preduzeća. Nemačko, austrijsko, švajcarsko i hrvatsko iskustvo pokazalo je da ovakav model dualnog sistema obrazovanja sa mentorima koji sprovode praktičnu nastavu u preduzećima doprinosi bržem zapošljavanju mladih i smanjenju ulaganja poslodavaca u kasnije dokvalifikacije i obuke. Konferencija je potvrdila da je za razvoj i sistem-sko uvođenje dualnog obrazovanja neophodno da postoji široka institucionalna podrška i saradnja, koja će obezbediti dalje nadograđivanje ovog modela. Učesnici su se složili da je nemoguće prekopirati austrijski, nemački ili švajcarski model, ali da je moguće primeniti određene elemente, koji su realni u postojećim ekonomskim i zakonodavnim uslovima, jer upravo ovakav sistem obrazovanja u ovim zapadnoevropskim zemljama jeste ključ uspešnosti i konkurentnosti njihovih privreda.

Predavanje „Doktorske škole u Srbiji u kontekstu potreba privrede za naučno-istraživačkim radom“

Regionalna privredna komora Niš bila je domaćin predavanja “Doktorske škole u Srbiji u kontekstu potreba privrede za naučno-istraživačkim radom“, 23.09.2015. godine, organizovanog u saradnji sa Centrom za edukaciju Privredne komore Srbije, u okviru realizacije TEMPUS projekta Restructuring of Doctoral Studies in Serbia - RODOS. Ovaj projekat, koji se

sprovodi do 2016. godine, nastoji da detaljno preispita postojeće nacionalne standarde doktorskih studija radi definisanja novih mogućno-sti koje će biti bolje prilagođene potrebama tržišta. Prisutne predstavnike privrede i akademske zajednice u ime domaćina i organizatora pozdravili su predstavnici RPK Niš i PKS, kao i prof. dr Dragan Antić, rektor Univerziteta u Nišu.

Cilj reforme doktorskih studija jesu čvršće i efikasnije veze nauke i privrede, kako bi se obezbedila bolja usklađenost naučno-istraživačkih institucija i univerziteta sa potrebama privrede i razvio koncept zajedničkih doktorskih studija, u vidu doktorskih škola.

„Poboljšanje kvaliteta doktorskih studija moguće je putem uvođenja predmeta koji se baziraju na veštinama, aktivnog učešća industrije u planiranju pojedinačnih tema doktorata u saradnji sa mentorima, primenjivosti dobijenih rezultata u industriji i jačanja istraživačko razvojnih sektora u industriji“, istakla je prof. Ljubica Dokić, rukovodilac WP2 projekta RODOS.

Na skupu je naglašeno da je neophodna efikasna saradnja i kontinuirana razmena informacija između privrede i visokoškolskih ustanova, posredstvom PKS i regionalnih privrednih komora, kako bi se ojačale veze između naučne i poslovne zajednice.

„Zemlje koje planiraju razvoj na novim tehnologijama i inovacijama treba posebnu pažnju da posvete razvoju kvalitetnih doktorskih studija u pravcu njihove praktične primene u privredi. Reforma doktorskih studija bi bila garancija za kvalitetan kadar, istraživačke projekte koji bi našli praktičnu primenu u privredi, a time i intenzivirali saradnju akademske i poslovne zajednice, što je još jedan od ciljeva projekta RODOS“, istakao je prof. dr Srđan Stanković, koordinator projekta.

NAJAVA DOGAĐAJA/SEMINARA

Oktobar26/10/2015 - TRANSFERNE CENE Upoznavanje poreskih obveznika sa transfernim cenama, za koje su u obavezi da podnose odgovarajuću dokumentaciju u formi izveštaja, uz poreski bilans. Sadržaj i forma dokumentacije o transfernim cenama, kao metode za utvrđivanje cene transakcija među povezanim licima, regulisani su Pravilnikom, sa čime će polaznici biti upoznati tokom obuke.

28/10/2015 - ENERGETSKA EFIKASNOST - KAKO OPTIMALNO KORISTITI ENERGIJU I OSTVARITI UŠTEDE Upoznavanje polaznika sa energetskom efikasnošću, zakonskom regulativom za ovu oblast, vrstama obnovljivih izvora energije , najnovijim tehničko tehnološkim rešenjima i naučnim dostignućima u ovoj oblasti, primerima dobrih realizovanih projekata u Srbiji i okruženju, kao i uslovima i načinima finansiranja projekata i korišćenja različitih podsticaja za realizaciju istih.

29/10/2015 - ZNAČAJ LOBIRANJA U SAVREMENIM USLOVIMA POSLOVANJA - Polaznici će saznati kako da u svojim strateškim planovima efikasnije ostvare postavljene ciljeve i kako da uspešno i transparentno zastupaju svoje interese pred uticajnim strukturama u Srbiji i okruženju.

Page 4: septembar 2015, .pdf, 1MB

4

29/10/2015 - Export Management Training Obuka je deo projekta Otvorenog regionalnog fonda (ORF) Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju (GIZ), koji je finansiran od strane nemačkog Saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ) i sprovodi se po istom programu treninga koji Nemačka privredna komora organizuje za svoje članice u SR Nemačkoj. Obuka traje 40 školskih časova i završava se ispitom u trajanju od 4 časa.

Novembar

13/11/2015 - QMS UPRAVLJANJE RIZICIMA Ima za cilj da omogući polaznicima da samostalno prepoznaju rizike sa aspekta svog poslovanja, kao i da se upoznaju sa standardima koji se bave procenom rizika. Saznaćete slabe tačke jedne organizacije i šta jedna organizacija može da uradi po pitanju upravljanja tim rizicima.

19/11/2015 - UPRAVLJANJE HEMIKALIJAMA - CLP/GHS U PRAKSI Na interaktivnoj radionici uz rešavanje konkretnih primera iz prakse, polaznicima će biti pojašnjeni zakonski propisi, prava i obaveza u postupku reklasifikacije i reobeležavanja smeša u skladu sa CLP/GHS propisom. Biće reči i o smernicama za lakše sprovođenje postupka klasifikacije smeša.

20/11/2015 - UGOVORI U PRIVREDI SA DOMAĆIM I STRANIM PARTNERIMA I SREDSTVA OBEZBEĐENJA Polaznici će biti upoznati sa ključnim tačkama u toku pregovaranja i zaključivanja ugovora sa potencijalnim partnerima, kako bi se izbegle negativne posledice ugovora štetnih za firmu, a koje se mogu blagovremeno preduprediti.

25-26/11/2015 - FINANSIJE ZA NEFINANSIJERE Seminar je namenjen top menadžerima, naročito nefinansijskim menadžerima koji treba da razumeju osnove finansijskih principa i izveštavanja, zainteresovanima koji donose poslovne odluke koje direktno ili indirektno utiču na dugoročnu ili kratkoročnu likvidnost poslovanja kompanije i koji žele da nauče kako da mere rezultate poslovnih odluka.

30/11/2015 - PROCENA UGROŽENOSTI I IZRADA PLANOVA ZAŠTITE I SPASAVANJA U VANREDNIM SITUACIJAMA Seminar za osposobljavanje za polaganje stručnog ispita pred komisijom MUP. Na osnovu Zakona o vanrednim situacijama (Sl. glasnik RS br. 111/09, 92/11, 93/12) i Uredbe o sadržaju i načinu izrade planova zaštite i spasavanja (Sl. glasnik RS 8/11), svaki pravni subjekt je pravno obavezan da preduzme korake na izradi procene i plana.

Decembar

03/12/2015 - DIGITALNI MARKETING I BRENDING NA DRUŠTVENIM MREŽAMA Seminar je namenjen zainteresovani-ma koji planiraju da započnu ili su krenuli sa realizacijom promotivnih aktivnosti i sa prodajom svojih proizvoda i usluga na internetu i društvenim mrežama

10/12/2015 - OCENA BONITETA KLIJENATA U PRIVREDI Seminar je namenjen zaposlenima u preduzećima u komercijalnom sektoru i sektoru finansija, zaposlenima koji rade na poslovima prodaje i ocene boniteta klijenata u privredi, kao i finansijskim analitičarima.

DRUGI O NAMA Seminar „Procena ugroženosti i izrada planova zaštite i spasavanja u vanrednim situacijama“Gradimir Drulović, EPS Snabdevanje doo, Beograd

Seminar je ispunio moja očekivanja, mogu slobodno reći i više od toga. Ovaj kurs mi je značajan zbog prirode posla. Predavači su se potrudili da nas što bolje pripreme za predstojeće ispite i dobijanje licenci a organizator se potrudio da radni uslovi budu na visokom nivou (prostrana sala za edukaciju, savremena tehnička sredstva za prezen-taciju, prijatan ambijent).

Ovo je drugi seminar koji pohađam u organizaciji Privredne komore Srbije. Kao i prvi put kada sam prisustvovao seminaru prijatno sam iznenađen organizacijom i profesionalizmom koji se ogledaju u sistematičnom pristupu organizacije edukacije i što je najvažnije konstantno unapređivanje sistema.

Svestan sam da edukacija nije osnovna delatnost Privredne komore Srbije, ali sve aktivnosti koje se preduzimaju na edukaciji privrednika su konačno postigle visok nivo profesionalizma.

Page 5: septembar 2015, .pdf, 1MB

5

Seminar „Unapređenje spoljnotrgovinskog poslovanja“Igor Rebić, analitičar prodaje, firma DOO PIP, Novi Sad

Izuzetno kvalitetno i zanimljivo predavanje od strane dr Hato Brenera potkrepljeno dobrim primerima iz prakse. Smatram da je svako od prisutnih pronašao ono što je tražio i samim tim stekao određeno znanje da u budućnosti unapredi i proširi svoje poslovanje. Dr Hato Brener je bio vrlo prijatan i svakom ko je hteo da se uključi u dublju konverzaciju vezano za spoljno-trgovinsko poslovanje, posvetio je punu pažnju. Hvala Privrednoj Komori Srbije na odličnom predavaču, odnosno seminaru i vidimo se na sledećem predavanju.

Radionica ‘’Unapređenje spoljnotrgovinskog poslovanja’’ Jasmina Životić, Tomaks trejding, Beograd

Na seminarima „Internationale Business Development“ koje je dr Hato Brener održao 14.09.2015. i 01.10.2015. godine, moglo se čuti dosta korisnih informacija vezanih za spoljnotrgovinsko poslovanje. Predavač je kroz konkretne primere prisutnima približio na koji način funkcioniše spoljnotrgovinsko poslovanje. Verujem da saznanja sa seminara mogu biti korisna u daljem poslovanju.Iako se ne bavim nabavkom i prodajom robe, već poslovima vezanim za knjigovodstveni deo uvoza i izvoza, cilj mi je bio da saznam nešto novo iz ove oblasti.