Top Banner
SCENARIUSZ ZAJĘCIA - dla dzieci 5 letnich inspirowany filmem „Mambo, Lula i piraci” dystrybutor „Kino Świat” Temat: „Małpy skaczą niedościgle…” Cele ogólne: zachęcenie do wypowiadania się na temat filmu „Mambo, Lula i piraci” rozwijanie umiejętności prowadzenia rozmowy jako formy wymiany informacji poznanie wyglądu, sposobu poruszania się i zwyczajów małp wzbogacanie wiadomości i zainteresowań przyrodniczych kształtowanie wyodrębniania zbiorów o określonej liczbie elementów doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej Cele operacyjne: Dziecko: aktywnie uczestniczy w rozmowie wie, jak wygląda małpa i gdzie można ją spotkać nazywa części ciała małpy zna różne gatunki małp wie, co jest przysmakiem małp układa obrazek z dziewięciu części porównuje liczebność zbiorów porządkuje zbiory według ich liczebności wzrastającej zachowuje równowagę sytuacjach trudnych rozwija koordynację wzrokowo-ruchową wykonuje pracę plastyczną według wzoru Grupa wiekowa: dzieci 5 letnie Liczba dzieci: dowolna Formy pracy: grupowa i indywidualna Środki dydaktyczne: wiersz J. Brzechwy „Małpa” (w: J. Brzechwa ”ZOO” wyd. Sara, Warszawa 2001, ISBN 83-7297-157-9), fotografie przedstawiające różne gatunki małp, rysunek przedstawiający małpę pocięty na 9 części (w kopertach dla każdego dziecka), dwie maskotki małpki, 5 kartoników z rysunkiem bananów, 5 kartoników z kółkami, 5 kartoników z cyframi od 1-5, koszyk z bananami, materiał do układania przeszkód (ławeczki, linki, krążki, kółka, pachołki itp.), materiały plastyczne (rolki po papierze toaletowym, papier brązowy i biały, brązowa krepina, klej, nożyczki, kredki), szablony do odrysowania.
21

SCENARIUSZ ZAJĘCIA - dla dzieci 5 letnich · wykonuje pracę plastyczną ... pachołki itp.), materiały plastyczne (rolki po papierze toaletowym, papier ... SCENARIUSZ ZAJĘCIA

Feb 28, 2019

Download

Documents

doankhanh
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: SCENARIUSZ ZAJĘCIA - dla dzieci 5 letnich · wykonuje pracę plastyczną ... pachołki itp.), materiały plastyczne (rolki po papierze toaletowym, papier ... SCENARIUSZ ZAJĘCIA

SCENARIUSZ ZAJĘCIA - dla dzieci 5 – letnich

inspirowany filmem „Mambo, Lula i piraci” – dystrybutor „Kino Świat”

Temat: „Małpy skaczą niedościgle…”

Cele ogólne:

zachęcenie do wypowiadania się na temat filmu „Mambo, Lula i piraci”

rozwijanie umiejętności prowadzenia rozmowy jako formy wymiany informacji

poznanie wyglądu, sposobu poruszania się i zwyczajów małp

wzbogacanie wiadomości i zainteresowań przyrodniczych

kształtowanie wyodrębniania zbiorów o określonej liczbie elementów

doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej

Cele operacyjne:

Dziecko: aktywnie uczestniczy w rozmowie wie, jak wygląda małpa i gdzie można ją spotkać nazywa części ciała małpy zna różne gatunki małp wie, co jest przysmakiem małp układa obrazek z dziewięciu części porównuje liczebność zbiorów porządkuje zbiory według ich liczebności wzrastającej zachowuje równowagę sytuacjach trudnych rozwija koordynację wzrokowo-ruchową wykonuje pracę plastyczną według wzoru

Grupa wiekowa: dzieci 5 – letnie

Liczba dzieci: dowolna

Formy pracy: grupowa i indywidualna

Środki dydaktyczne: wiersz J. Brzechwy „Małpa” (w: J. Brzechwa ”ZOO” wyd. Sara, Warszawa 2001, ISBN 83-7297-157-9), fotografie przedstawiające różne gatunki małp, rysunek przedstawiający małpę pocięty na 9 części (w kopertach dla każdego dziecka), dwie maskotki – małpki, 5 kartoników z rysunkiem bananów, 5 kartoników z kółkami, 5 kartoników z cyframi od 1-5, koszyk z bananami, materiał do układania przeszkód (ławeczki, linki, krążki, kółka, pachołki itp.), materiały plastyczne (rolki po papierze toaletowym, papier brązowy i biały, brązowa krepina, klej, nożyczki, kredki), szablony do odrysowania.

Page 2: SCENARIUSZ ZAJĘCIA - dla dzieci 5 letnich · wykonuje pracę plastyczną ... pachołki itp.), materiały plastyczne (rolki po papierze toaletowym, papier ... SCENARIUSZ ZAJĘCIA

PRZEBIEG: 1. Nawiązanie do filmu „Mambo, Lula i piraci”

swobodne wypowiedzi dzieci na temat filmu

2. Słuchanie wiersza J. Brzechwy „Małpa”:

Małpy skaczą niedościgle, Małpy robią małpie figle, Niech pan spojrzy na pawiana: Co za małpa, proszę pana!

oglądanie zdjęć przedstawiających małpy określanie wyglądu, wielkości, części ciała, koloru sierści małp zwrócenie uwagi na różne gatunki małp i miejsca ich występowania

3. Układanie z części obrazka przedstawiającego małpę.

4. Zabawa ruchowa „Małpka goni małpkę”:

dzieci ustawiają się na obwodzie koła dwoje stojących naprzeciwko siebie dzieci otrzymuje maskotki – małpki na sygnał dzieci podają maskotkę sąsiadowi z prawej strony, który przekazuje

ją dalej małpki gonią jedna drugą, a kończą gonitwę wtedy, gdy uda im się spotkać

5. „Śniadanie małpki” – zabawa matematyczna:

porządkowanie kartoników z bananami według ich liczebności wzrastającej przyporządkowywanie kartoników z kółkami do odpowiednich kartoników z

bananami przyporządkowywanie kartoników z cyframi od 1-5 do odpowiednich

kartoników z kółkami

Page 3: SCENARIUSZ ZAJĘCIA - dla dzieci 5 letnich · wykonuje pracę plastyczną ... pachołki itp.), materiały plastyczne (rolki po papierze toaletowym, papier ... SCENARIUSZ ZAJĘCIA

6. „Wyprawa po banany” - tor przeszkód: dzieci układają kolejne przeszkody według polecenia nauczycielki, a następnie

idąc jedno za drugim pokonują je nagrodą za pokonanie przeszkód jest koszyk z bananami

7. Degustacja bananów:

mycie rąk poczęstunek

8. „Wesołe małpki” – praca przestrzenna z papieru według wzoru:

odrysowywanie głowy, kończyn i ogona małpki na brązowym papierze oklejanie rolek po papierze toaletowym brązowym papierem lub krepiną łączenie części za pomocą kleju naklejanie twarzy z białego papieru i dorysowanie szczegółów podsumowanie działań dzieci i wspólne zorganizowanie wystawy prac

Opracowała:

mgr Wiesława Twardowska

nauczyciel dyplomowany

2 1 3 4 5

Page 4: SCENARIUSZ ZAJĘCIA - dla dzieci 5 letnich · wykonuje pracę plastyczną ... pachołki itp.), materiały plastyczne (rolki po papierze toaletowym, papier ... SCENARIUSZ ZAJĘCIA

SCENARIUSZ ZAJĘCIA - dla dzieci 6 – letnich

inspirowany filmem „Mambo, Lula i piraci”– dystrybutor „Kino Świat”

Temat: „Oddech tropikalnego lasu”

Cele ogólne:

zachęcenie do wypowiadania się na temat filmu „Mambo, Lula i piraci”

rozbudzanie zainteresowań przyrodniczych

wzbogacenie wiadomości na temat dźwięków i różnic między nimi

zapoznanie z budową i funkcjami ucha oraz różnymi źródłami dźwięku

uświadomienie negatywnego wpływu hałasu na samopoczucie i zdrowie człowieka

wdrażanie do ochrony narządu słuchu przed hałasem

wdrażanie do rozumienia przyczyn i akceptowania odmienności innych ludzi

Cele operacyjne:

Dziecko: swobodnie wypowiada się na temat filmu

potrafi wymienić kilka źródeł dźwięku

różnicuje, rozpoznaje i przyporządkowuje dźwięki

klasyfikuje obrazki ze względu na rodzaj wydawanego dźwięku

wymienia źródła hałasu

usprawnia spostrzegawczość słuchową

rozpoznaje zwierzęta na podstawie wyglądu ich uszu

rozumie wpływ hałasu na zdrowie i samopoczucie człowieka

zna sposoby ochrony słuchu przed hałasem

rozumie prawo ludzi zwierząt do ciszy

jest empatyczne

Grupa wiekowa: dzieci 6 – letnie

Liczba dzieci: dowolna

Formy pracy: grupowa i indywidualna

Środki dydaktyczne: odtwarzacz CD, płyta CD z muzyką relaksacyjną „Oddech tropikalnego lasu” (Blue Moon Productions 2001), fotografie (las tropikalny oraz uszy człowieka), parawan, piłka, gazeta, dzwoneczek, szklanka, butelka z wodą, młotek, gwizdek, rozsypanka obrazkowa, obrazki przedstawiające uszy zwierząt, aparat słuchowy, nauszniki, stopery, słuchawki ochronne, kartony, farby plakatowe, pędzelki, kubki z wodą, tacki.

Page 5: SCENARIUSZ ZAJĘCIA - dla dzieci 5 letnich · wykonuje pracę plastyczną ... pachołki itp.), materiały plastyczne (rolki po papierze toaletowym, papier ... SCENARIUSZ ZAJĘCIA

PRZEBIEG:

1. Nawiązanie do filmu „Mambo, Lula i piraci”:

swobodne wypowiedzi dzieci na temat filmu i jego bohaterów - małp

2. Oglądanie fotografii przedstawiających środowisko, w którym żyją małpy: zwrócenie uwagi na roślinność i zwierzęta oraz klimat

3. „Oddech tropikalnego lasu” – słuchanie muzyki relaksacyjnej:

rozpoznawanie i nazywanie usłyszanych odgłosów swobodne wypowiedzi na temat uczuć, których doznajemy w czasie

odbierania usłyszanych dźwięków i skojarzeń z nimi związanych

4. „Co słyszysz?” – zabawa dydaktyczna: rozpoznawanie odgłosów związanych ze znanymi czynnościami

o nauczyciel ukryty za parawanem wykonuje różne czynności, np.: odbijanie piłki o podłogę, gniecenie papieru, nalewanie wody, dzwonienie dzwonkiem, stukanie młotkiem, gwizdanie itp., a dzieci odgadują, co to za dźwięk

określanie, które dźwięki są przyjemne, a które nieprzyjemne dla ucha

5. Rozsypanka obrazkowa: klasyfikowanie obrazków ze względu na rodzaj wydawanego dźwięku:

przyjemne i nieprzyjemne dla ucha

6. „Wytęż słuch” – ćwiczenia słuchowe: określanie rodzajów dźwięków dochodzących z otoczenia, ich źródła,

odległości, kierunku i miejsca, z którego dochodzą określanie stopnia nasilenia odgłosów i dźwięków poprzez używanie różnych

określeń: ledwo słyszalne, bardzo słabe, słabe, ciche, średnie, średnio głośne (umiarkowane), głośne, donośne, bardzo głośne, hałaśliwe, itd.

7. „Kto szybciej?” – zabawa orientacyjno-porządkowa:

dzieci spacerują przy spokojnej, cichej muzyce wokół rozstawionych krzesełek

Page 6: SCENARIUSZ ZAJĘCIA - dla dzieci 5 letnich · wykonuje pracę plastyczną ... pachołki itp.), materiały plastyczne (rolki po papierze toaletowym, papier ... SCENARIUSZ ZAJĘCIA

na przerwę w muzyce szybko siadają na najbliższym krzesełku nauczyciel powtarzając zabawę za każdym razem zabiera jedno krzesełko wygrywa dziecko, które zajmie ostatnie krzesełko

8. Rozwiązywanie zagadki:

Ludzie je mają z obu stron głowy, z obu stron łowią dźwięki rozmowy. Wszystkie dźwięki do nich wpadają Dlatego ludzie bardzo o nie dbają. (uszy)

9. Oglądanie fotografii przedstawiających uszy człowieka:

określanie, do czego służą uszy oglądanie uszu kolegi (zwrócenie uwagi na ich wygląd) zapoznanie z budową ucha

10. „Co by było, gdyby ludzie utracili słuch?” - burza mózgów; swobodne wypowiedzi dzieci

11. „Czyje to uszy”:

rozpoznawanie zwierząt na podstawie wyglądu ich uszu

12. Oglądanie aparatu słuchowego: zapoznanie z przyczynami niedosłuchu

Page 7: SCENARIUSZ ZAJĘCIA - dla dzieci 5 letnich · wykonuje pracę plastyczną ... pachołki itp.), materiały plastyczne (rolki po papierze toaletowym, papier ... SCENARIUSZ ZAJĘCIA

zwrócenie uwagi na konieczność stosowania urządzeń wzmacniających głośność dźwięku u osób niedosłyszących

13. „Disco” – słuchanie bardzo głośnej muzyki:

zwrócenie uwagi na szkodliwość hałasu dla słuchu, samopoczucia i zdrowia

14. „Jak chronić uszy przed hałasem?” - oglądanie przedmiotów, których zadaniem jest chronić uszy przed nadmiernym hałasem (nauszniki, stopery, słuchawki ochronne):

zapoznanie z możliwością stosowania osłon na uszy w celu ich ochrony przed hałasem

swobodne wypowiedzi dzieci na temat innych sposobów ochrony słuchu przed hałasem

o dźwiękoszczelne okna, ekrany akustyczne, obudowy dźwiękochłonne, obwodnice miejskie

15. „Malowanie ciszy” – praca plastyczna: swobodne malowanie farbami plakatowymi na dowolny temat przy muzyce

relaksacyjnej „Oddech tropikalnego lasu”.

Opracowała:

mgr Wiesława Twardowska

Page 8: SCENARIUSZ ZAJĘCIA - dla dzieci 5 letnich · wykonuje pracę plastyczną ... pachołki itp.), materiały plastyczne (rolki po papierze toaletowym, papier ... SCENARIUSZ ZAJĘCIA

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH – klasa 1 inspirowany filmem „Mambo, Lula i piraci” – dystrybutor „Kino Świat”

Temat: „Pirackie wyprawy”

Cele ogólne:

zapoznanie z wyglądem, zajęciami i zwyczajami piratów

rozbudzanie zainteresowania życiem ludzi na ziemi oraz historią świata

bogacenie słownika biernego i czynnego poprzez poszerzanie zakresu i treści pojęć

wdrażanie do rozumienia sensu kodowania i dekodowania informacji

doskonalenie umiejętności swobodnego i śmiałego wypowiadania się

kształtowanie umiejętności słuchania w skupieniu czytanego utworu

rozwijanie umiejętności posługiwania się ze zrozumieniem określeniami: wyraz,

głoska, litera

Cele operacyjne:

Uczeń:

swobodnie wypowiada się na temat filmu i opowiadania

interesuje się życiem ludzi w innych krajach

wie, kim jest i jak wygląda strój pirata

wie, jak wygląda okręt oraz bandera piratów i jakie jest jej znaczenie

zna zwyczaje i charakterystyczne zachowania piratów

wzbogaca wiedzę na temat piratów

uważnie słucha opowiadania

posługuje się ze zrozumieniem określeniami: wyraz, głoska, litera, sylaba

przestrzega ustalonych reguł zabawy

poszerza doświadczenia konstrukcyjne

Liczba uczniów: dowolna

Formy pracy: grupowa

Środki dydaktyczne: książka W. Witkowskiego “Burzliwe dzieje pirata Rabarbara” (wyd. BIS, ISBN: 978-83-7551-050-8), fotografie przedstawiające sławnych piratów, ich broń, banderę i statki, komputer z dostępem do Internetu, rzutnik, ekran, elementy stroju pirata, krążki , obręcze, 3 chorągiewki w kolorach żółtym, czerwonym i zielonym; kolorowanka – bandera piracka, patyczki do balonów, rolki po papierowych ręcznikach kuchennych lub plakatach, czarny papier, klej, nożyczki, mapa świata.

Page 9: SCENARIUSZ ZAJĘCIA - dla dzieci 5 letnich · wykonuje pracę plastyczną ... pachołki itp.), materiały plastyczne (rolki po papierze toaletowym, papier ... SCENARIUSZ ZAJĘCIA

PRZEBIEG: 1. Nawiązanie do filmu „Mambo, Lula i piraci”:

dzielenie się spostrzeżeniami na temat filmu swobodne wypowiedzi na temat, kto to jest pirat

Pirat – osoba, która napada w celu rabunkowym używając statku lub łodzi. Piraci atakują zwykle inne statki, ale mogą również napadać cele nabrzeżne.

2. Słuchanie wybranego opowiadania z książki Wojciecha Witkowskiego pt. “Burzliwe dzieje pirata Rabarbara”:

dzielenie się spostrzeżeniami na temat przygód pirata Rabarbara prezentacja fotografii przedstawiających sławnych piratów

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pirat http://www.jollyroger.com.pl/biografie.htm

Czarnobrody Długi Ben Anne Bonny Perkalowy Jack Kapitan Hak Pirat Rabarbar opisywanie wyglądu pirata (strój, atrybuty: przepaska na oku, kapelusz lub

chustka na głowie, hak, drewniana noga, kolczyk w uchu, broda, papuga; broń, np. kordelas – krótka szabla abordażowa)

zwrócenie uwagi na charakterystyczne zachowania piratów o negatywne (grabieże, niszczenie statków) o pozytywne (podróżowanie, szukanie skarbów)

3. „Strój pirata” – dobieranie elementów stroju: uczniowie dopasowują odpowiednie elementy stroju pirata

do sylwety mężczyzny

Page 10: SCENARIUSZ ZAJĘCIA - dla dzieci 5 letnich · wykonuje pracę plastyczną ... pachołki itp.), materiały plastyczne (rolki po papierze toaletowym, papier ... SCENARIUSZ ZAJĘCIA

4. Oglądanie fotografii lub ilustracji przedstawiających broń piratów: http://korsarze.w.interia.pl/bron.htm

zapoznanie z nazwami i zastosowaniem

5. Oglądanie ilustracji przedstawiających pirackie statki: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pirat http://www.jollyroger.com.pl/okrety.htm

odczytywanie nazw statków: pinasa, slup, bryg, bark, galeon porównywanie wyglądu

o pinasa (mały okręcik, zwykle wykorzystywany jako eskorta), o slup (większy, bardzo zwrotny, z chęcią eksploatowany przez piratów), o bryg (statek średniej wielkości, najczęściej kupiecki), o bark (większy statek kupiecki), o galeon (wielki statek handlowo-wojskowy)

przeliczanie wyrazów, głosek, liter i sylab w nazwach statków

pinasa slup bryg bark galeon

6. Piracka bandera – kolorowanie: zapoznanie z wyglądem pirackiej bandery poznanie znaczenia bander na morzu kolorowanie według wzoru mocowanie patyczków

Bandery na morzu mają ogromne znaczenie. Pozwalają odróżnić wrogie okręty od swoich i niejednokrotnie niosą ważne informacje. Na przykład ogólnie panującym zwyczajem jest, że biała flaga oznacza poddanie się lub pokojowe zamiary; natomiast żółty kolor oznacza panującą na pokładzie epidemie i ostrzega załogi innych statków przed zbliżaniem się. Okręty bez wywieszonej bandery z reguły traktuje się jako wrogie.

7. Zabawa ruchowa „Okręty na morzu”: uczniowie – okręty stoją w rozsypce, a na środku sali na krzesełku stoi strażnik

z chorągiewkami

Page 11: SCENARIUSZ ZAJĘCIA - dla dzieci 5 letnich · wykonuje pracę plastyczną ... pachołki itp.), materiały plastyczne (rolki po papierze toaletowym, papier ... SCENARIUSZ ZAJĘCIA

strażnik zieloną chorągiewką daje znak do wyjazdu nad morze wszystkie okręty pływają swobodnie omijając podwodne skały (rozłożone

w sali krążki i obręcze) żółta chorągiewka oznacza niebezpieczeństwo – trzeba zwolnić i uważnie

omijać skały podwodne – uczniowie chodzą ostrożnie; na podniesienie czerwonej chorągiewki - ruch ustaje

zabawę powtarzamy kilka razy, często zmieniając kolory chorągiewek

8. Oglądanie filmu „Morze” w serwisie YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=H0QfVDebLFg

dzielenie się spostrzeżeniami

9. Burza mózgów: dlaczego ludzie zostawali piratami? swobodne wypowiedzi uczniów

10. „Piracka luneta”:

określanie, co to jest luneta, jak wygląda i do czego służy Luneta - przyrząd optyczny służący do obserwacji odległych przedmiotów. Pierwszą lunetę skonstruował optyk holenderski Z. Jansen w 1604. W 1609 Galileusz wykorzystał lunetę do obserwacji astronomicznych.

konstruowanie lunety z rolek po papierowych ręcznikach kuchennych lub z

rolek po plakatach (oklejanie czarnym papierem) obserwacje z wykorzystaniem lunety

11. Prezentacja mapy świata:

wskazywanie kontynentów, mórz i oceanów odnajdywanie Karaibów – wysp, zamieszkiwanych dawniej przez piratów

12. „Piracka wyprawa”:

zaproszenie do zorganizowania wspólnej wyprawy w poszukiwaniu skarbu piratów

Opracowała:

mgr Wiesława Twardowska

Page 12: SCENARIUSZ ZAJĘCIA - dla dzieci 5 letnich · wykonuje pracę plastyczną ... pachołki itp.), materiały plastyczne (rolki po papierze toaletowym, papier ... SCENARIUSZ ZAJĘCIA

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH – klasa II inspirowany filmem „Mambo, Lula i piraci” – dystrybutor „Kino Świat”

Temat: „Na żaglach”

Cele ogólne:

kształtowanie umiejętności poprawnego konstruowania wypowiedzi na dany temat

zapoznanie z różnymi typami żaglowców i sposobami ich wykorzystania

wzbogacenie wiadomości uczniów na temat wiatru, jego siły i prędkości

poznanie urządzeń służących do pomiaru siły i kierunku wiatru

rozwijanie umiejętności obserwowania, prowadzenia i analizy prostych doświadczeń

przyrodniczych oraz wiązania przyczyny ze skutkiem

rozbudzanie zainteresowań technicznych

poszerzanie słownika biernego i czynnego

budzenie zaciekawienia otaczającym światem

Cele operacyjne:

Uczeń:

swobodnie wypowiada się na określony temat

korzysta ze słowników i encyklopedii przeznaczonych dla dzieci na I etapie edukacyjnym

wie, jak wygląda żaglowiec i jakie jest jego zastosowanie

prowadzi proste doświadczenia przyrodnicze, dokonuje ich analizy i wyciąga wnioski

wyjaśnia przyczynę poruszania się żaglówki i powstawania fal morskich

wie, co to jest wiatr i w jaki sposób powstaje

rozpoznaje wiatr wśród innych odgłosów

zna urządzenia do pomiaru prędkości i siły wiatru

potrafi określić kierunek i siłę wiatru

wie, co to jest sztorm i skala Beauforta

konstruuje prosty wiatrowskaz

Liczba uczniów: dowolna

Formy pracy: indywidualna, zespołowa i grupowa

Środki dydaktyczne: Słowniki języka polskiego, encyklopedie przeznaczone dla dzieci na I etapie edukacyjnym, fotografie przedstawiające różne żaglowce, kartoniki z nazwami żaglowców, papierowe serwetki, plastikowe kubeczki, woda, słomki, płyta CD ROM „Odgłosy przyrody” (w: pakiet dydaktyczny „Dźwięki wokół nas”), „Krzysztof Klenczon. 10 w skali Beauforta” (Wytwórnia Akar 1995 ), fotografie lub urządzenia służące do pomiaru siły, prędkości i kierunku wiatru (wiatromierz tradycyjny i elektroniczny, wiatrowskaz), kartoniki z określeniami wiatru według wzrastającej siły wiatru, plastikowe butelki, tabela z opisem skali Beauforta, chusta animacyjna, patyczki od balonów, kolorowe wstążeczki, kompasy.

Page 13: SCENARIUSZ ZAJĘCIA - dla dzieci 5 letnich · wykonuje pracę plastyczną ... pachołki itp.), materiały plastyczne (rolki po papierze toaletowym, papier ... SCENARIUSZ ZAJĘCIA

PRZEBIEG: 1. Nawiązanie do filmu „Mambo, Lula i piraci”.

swobodne wypowiedzi uczniów na temat filmu

zwrócenie uwagi na statek piratów

dzielenie się spostrzeżeniami

2. Wyjaśnienie słowa „żaglowiec” i „żagiel”:

formułowanie odpowiedzi

szukanie informacji w Słowniku Języka Polskiego

odczytanie opisu Żaglowiec - duży statek z napędem żaglowym. Żagiel - duży płat mocnej tkaniny, rozpinany na maszcie statku w taki sposób, aby dmący w niego wiatr napędzał statek.

3. Oglądanie fotografii przedstawiających różne żaglowce:

zwrócenie uwagi na ilość żagli zapoznanie z podziałem żaglowców ze względu na rodzaj osprzętu żaglowego

czyli takielunek: o 1-masztowe (ket, slup, sluter, kuter) o 2-masztowe (jol, kecz, szkuner, brygantyna, bryg) o 3-masztowe i większe (szkuner, barkentyna, bark, fregata)

Page 14: SCENARIUSZ ZAJĘCIA - dla dzieci 5 letnich · wykonuje pracę plastyczną ... pachołki itp.), materiały plastyczne (rolki po papierze toaletowym, papier ... SCENARIUSZ ZAJĘCIA

odczytywanie nazw żaglowców podział żaglowców ze względu na zastosowanie:

o rekreacyjne, turystyczne, sportowe, szkolne, badawcze określanie, gdzie i w jakim celu są wykorzystywane

4. Zabawy badawcze – dlaczego żaglówka się porusza?

swobodne wypowiedzi uczniów dmuchanie na papierowe serwetki (lekko lub mocno) wyjaśnienie przyczyny poruszania się żaglówki

o jeśli wiatr wieje lekko żaglówka płynie powoli, a jeśli mocno, to żaglówka płynie szybko.

wdmuchiwanie powietrza przez słomkę do plastikowych kubeczków z wodą (lekko lub mocno)

wyjaśnienie przyczyny powstawania fal morskich o gdy wieje niewielki wiatr, woda jest spokojna, ale jeśli wieje silny wiatr,

powstaje duża fala, a morze jest wzburzone;

5. „Co słychać w przyrodzie?” - ćwiczenia słuchowe: rozpoznawanie wiatru wśród innych odgłosów (deszcz, burza, szelest liści,

szum wody, wiatr)

6. „Co to jest wiatr?”: swobodne wypowiedzi uczniów szukanie informacji w encyklopedii odczytanie informacji

Wiatr – poziomy lub prawie poziomy ruch powietrza względem powierzchni ziemi.

zapisanie informacji w zeszycie

7. „Czym zmierzyć prędkość wiatru?” – zabawa badawcza:

http://www.wiking.edu.pl/article.php?id=491 prezentacja wiatromierza tradycyjnego

Prędkość wiatru określa się na podstawie odchylenia wyskalowanej metalowej płytki.

Do pomiaru kierunku wiatru na lotniskach używa się tzw. rękawów.

prezentacja wiatromierza elektronicznego (anemometru) o nauczyciel za pomocą wentylatora (zbliżając i

oddalając go) pokazuje, w jaki sposób mierzona jest siła wiatru Anemometr wystawiony na działanie wiatru wskazuje jego prędkość (w odpowiednich jednostkach) na wyświetlaczu.

Page 15: SCENARIUSZ ZAJĘCIA - dla dzieci 5 letnich · wykonuje pracę plastyczną ... pachołki itp.), materiały plastyczne (rolki po papierze toaletowym, papier ... SCENARIUSZ ZAJĘCIA

8. „Jaka jest siła wiatru?” – ćwiczenia słownikowe: wymienianie i wyjaśnianie określeń dotyczących siły wiatru (wietrzyk,

wiaterek, wiatr, bryza, wichura, wietrzysko, zawierucha, zawieja, zamieć, wicher, halny, huragan, orkan, sztorm)

układanie kartoników z określeniami wiatru według wzrastającej siły wiatru (cisza, powiew, wietrzyk, wiatr, wichura, huragan)

9. „Wieje wiatr” - ćwiczenia logopedyczne:

ćwiczenia oddechowe - naśladowanie wiatru: dmuchanie w plastikowe butelki (lekko i mocno)

ćwiczenia ortofoniczne - naśladowanie odgłosów szumu wiatru na zgłoskach sz (stopniowanie według siły wiatru)

ćwiczenia artykulacyjne - „gwiżdżący wiatr”(gwizdanie ustami na jednym tonie (tylko wydech)

10. Burza mózgów” – co to jest sztorm? formułowanie odpowiedzi szukanie informacji w Słowniku Języka Polskiego odczytanie opisu

Sztorm - burza morska, podczas której wieje bardzo silny wiatr powodujący powstawanie wysokich fal

11. „10 w skali Beauforta”: http://pogoda.reportaze24.pl/ciekawostki/element-pogodowy-wiatr/

zapoznanie uczniów ze skalą służącą do opisu siły wiatru

Page 16: SCENARIUSZ ZAJĘCIA - dla dzieci 5 letnich · wykonuje pracę plastyczną ... pachołki itp.), materiały plastyczne (rolki po papierze toaletowym, papier ... SCENARIUSZ ZAJĘCIA

12. „Sztorm” – zabawa z wykorzystaniem chusty animacyjnej: uczniowie stają dokoła chusty trzymając ją za uchwyty na chuście umieszczają woreczki gimnastyczne zgodnie z muzyką poruszają chustą lekko lub mocno tworząc wiatr, fale i

sztorm (piosenka „10 w skali Beauforta” sł. J. Kondratowicz muz. K. Klenczon)

13. „Czym zmierzyć kierunek wiatru?”: http://www.wiking.edu.pl/article.php?id=491

oglądanie wiatrowskazu i zapoznanie z jego zastosowaniem Wiatrowskaz starego typu – kierunek wiatru

określany jest wg róży wiatrów.

zapoznanie z określeniem ”róża wiatrów”

Strzałki pokazują kierunek wiatru, a liczby wskazują jego siłę (w skali wiatru według Beauforta).

Obserwując położenie chorągiewki w stosunku do róży wiatrów, w każdej chwili można określić kierunek wiatru.

prezentacja nowoczesnego wiatrowskazu

Określa prędkość i kierunek wiatru i cyfrowe dane przekazuje do komputera meteorologa.

poznanie sposobu pomiaru kierunku wiatru za pomocą chusteczki lub zwilżonego palca

14. Nauka słów i melodii piosenki ”Płynie łódź moja”:

Płynie łódź moja wzburzonym morzem, brzegu nie widać, wiatr w żagiel wieje. Inny by pewnie już stracił głowę, ja się tylko śmieję.

Ref. Hej, bo wesoły uśmiech w czas burzy jest pogodą Uśmiech ku brzegom pędzi rozgniewaną wodą.

Żagiel mój burzę niejedną przetrwał, nieraz nad głową wiatr kłębił chmury. Bardziej o fajkę dbam by nie zgasła Niż o własną skórę

15. Konstruowanie prostego wiatrowskazu:

uczniowie przymocowują wstążeczkę do patyczków od balonów, a następnie na boisku szkolnym za pomocą kompasu wyznaczają kierunki świata

odchylona wstążeczka wskazuje, że wiatr wieje z przeciwnej strony

Opracowała:

mgr Wiesława Twardowska

Page 17: SCENARIUSZ ZAJĘCIA - dla dzieci 5 letnich · wykonuje pracę plastyczną ... pachołki itp.), materiały plastyczne (rolki po papierze toaletowym, papier ... SCENARIUSZ ZAJĘCIA

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH – klasa III inspirowany filmem „Mambo, Lula i piraci” – dystrybutor „Kino Świat”

Temat: „W świecie robotów”

Cele ogólne:

doskonalenie mowy komunikatywnej

rozwijanie umiejętności kulturalnego dyskutowania

wzbogacenie wiadomości na temat zastosowania robotów w codziennym życiu

poszukiwanie słabych i mocnych stron w zastosowaniu robotów

uświadomienie potrzeb i możliwości, jakie stwarza wykorzystanie nowoczesnych

technologii

utrwalanie znajomości nazw podstawowych figur geometrycznych

zapoznanie z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu

poszerzanie słownika biernego i czynnego

rozwijanie kreatywności

Cele operacyjne:

Uczeń:

umie zabrać głos w dyskusji i przedstawić własne stanowisko w sprawie

uczy się argumentowania swoich wypowiedzi

zna wyrazy bliskoznaczne i pokrewne do wyrazu robot

rozpoznaje i nazywa koła, kwadraty, prostokąty i trójkąty

umiejętnie korzysta ze słownika języka polskiego

poszerza zakres słownictwa

umie obsługiwać komputer

tworzy teksty i rysunki w wybranym edytorze grafiki

zna zagrożenia wynikające z korzystania z Internetu

zna zasady bezpieczeństwa w Internecie

jest twórczy

Liczba uczniów: dowolna

Formy pracy: grupowa, zespołowa i indywidualna

Środki dydaktyczne: encyklopedia, słowniki języka polskiego, fotografie lub ilustracje przedstawiające roboty, zestaw klocków Dienesa lub figur geometrycznych (dla każdego ucznia), wiersz J. Papuzińskiej „Robotek” (w: E. Ostrych „Zabawa z książką. Stare i nowe wierszyki domowe Joanny Papuzińskiej” wyd. Literatura, Łódź 2001, ISBN: 9788388484292), odtwarzacz i płyta CD z piosenką „Robot” (w: „Kiki Luna – przeboje dla dzieci” TBRecords 2013), komputery z urządzeniami peryferyjnymi i dostępem do Internetu, arkusz papieru formatu A1, kolorowe markery.

Page 18: SCENARIUSZ ZAJĘCIA - dla dzieci 5 letnich · wykonuje pracę plastyczną ... pachołki itp.), materiały plastyczne (rolki po papierze toaletowym, papier ... SCENARIUSZ ZAJĘCIA

PRZEBIEG: 1. Nawiązanie do filmu „Mambo, Lula i piraci”:

swobodne wypowiedzi uczniów na temat filmu zwrócenie uwagi na tajemniczego Carlosa, który przejął władzę na wyspie za

pomocą swojego robota

2. „Burza mózgów” – co to jest robot? formułowanie odpowiedzi określanie za pomocą opisu słownego szukanie informacji w słowniku języka polskiego odczytanie opisu

Robot - urządzenie zastępujące człowieka przy wykonywaniu niektórych czynności.

wyszukiwanie wyrazów bliskoznacznych (synonimów) do wyrazu „robot”– tworzenie schematu

wyszukiwanie wyrazów pokrewnych (robić, robienie, robota, roboczy, robotny, robótka, robotyka, robotnik, robotnica)

zapisywanie wyrazów w zeszytach próba wyjaśnienia zasady działania robotów

3. Oglądanie fotografii lub ilustracji przedstawiających różne roboty:

opisywanie i porównywanie wyglądu robotów dzielenie się wiadomościami na temat zastosowania robotów w codziennym

życiu o roboty przemysłowe (wykorzystywane w fabrykach produkujących różne

przedmioty) o roboty w służbie prawa (rozbrajanie bomb, tłumacz na lotnisku, sanitariusz do

celów militarnych) o roboty zwiadowcy (w terenach niedostępnych dla człowieka) o roboty w rozrywce (interaktywne zabawki) o roboty w nauce o roboty w gospodarstwie domowym (automatyczny odkurzacz)

4. „Geometryczne roboty” – układanki geometryczne: analizowanie wyglądu robota określanie liczby wykorzystanych figur geometrycznych wpisywanie liczb w odpowiednie figury

robot

cyborg

maszyna automat

android

urządzenie

Page 19: SCENARIUSZ ZAJĘCIA - dla dzieci 5 letnich · wykonuje pracę plastyczną ... pachołki itp.), materiały plastyczne (rolki po papierze toaletowym, papier ... SCENARIUSZ ZAJĘCIA

5. Układanie swojego robota z wybranych figur geometrycznych: nazywanie figur geometrycznych określanie liczby wykorzystanych elementów zapisywanie w formie kodu, np.

3 - 2 - 4 - 1 -

wymiana kartek z kodem pomiędzy uczniami układanie robota według otrzymanego kodu porównywanie ułożonego robota z oryginałem

6. Zabawa ruchowa „Roboty” z wykorzystaniem piosenki „Robot” wyk. Various Artists

http://www.youtube.com/watch?v=pjpqYy3G_oA&feature=player_embedded#! naśladowanie zachowania i sposobu poruszania się robotów w rytm muzyki

7. Słuchanie wiersza Joanny Papuzińskiej „Robotek”:

Blacha, gwoździe, drut, śrubokręt i młotek. Co to będzie? Mały robot, Robotek. Dla kogo? No, nie dla mnie, Ja go dam naszej mamie. Robotek co dzień o świcie Nastawi dla wszystkich wodę na mycie, Do sklepu zbiegnie na dół I zakupy zrobi do obiadu. Pozdejmuje kożuchy z mleka, Szczypiorek drobno posieka, Wyprasuje fartuszki, Guzik przyszyje do bluzki. Ugotuje, pozmywa, sprzątnie, zrobi pranie, A mama będzie leżeć na tapczanie I książki czytać. Albo nas pytać: „A może byśmy poszli do kina, kochani

8. „Burza mózgów”: w czym robot mógłby nas zastąpić?

zapisywanie pomysłów uczniów w postaci słoneczka

Page 20: SCENARIUSZ ZAJĘCIA - dla dzieci 5 letnich · wykonuje pracę plastyczną ... pachołki itp.), materiały plastyczne (rolki po papierze toaletowym, papier ... SCENARIUSZ ZAJĘCIA

9. Dyskusja na temat: czy warto zastępować człowieka robotami?

formułowanie argumentów za i przeciw badanie zasadności odmiennych stanowisk wyciągnięcie wniosków uzgodnienie wspólnego stanowiska

10. Praca w grupach – opracowanie mapy mentalnej:

ustalanie skutków wykorzystania robotów zamiast ludzi tworzenie mapy mentalnej odczytanie zapisów na mapach mentalnych przez liderów grup zapisanie na tablicy powtarzających się stwierdzeń

11. Zabawa ruchowa „Programujemy robota”:

uczniowie dobierają się parami; jeden z uczniów jest „robotem”, a drugi „programistą”

programista uruchamia robota włączając przycisk na jego głowie, a robot rusza do przodu; gdy programista dotknie lewego ramienia robota, ten skręca w lewo, a gdy prawego to w prawo; programista idąc cały czas za robotem kieruje jego ruchami chroniąc robota przed zniszczeniem czy popsuciem

robota można zatrzymać, wyłączając przycisk na jego głowie, lub przyspieszyć – włączając przycisk na plecach

po pewnym czasie następuje zmiana ról

12. Zajęcia w pracowni informatycznej: zapoznanie z robotem NetRobi i drużyną Sieciaków oraz portalem sieciaki.pl

http://www.sieciaki.pl/sieciomisja/sieciaki/netrobi odczytanie informacji z profilu NetRobiego

poznawanie podstawowych zasad bezpieczeństwa w Internecie oraz Netykiety

zapisywanie zasad w zeszytach

Co mnie kręci?

Muza: szum wentylatorów

Zajawka: koordynacja pracy Mega Centrum Zabezpieczeń

Styl mody: stal i chromy

Sport: Robo Dance

Charakter: generowany automatycznie

Ulubione danie: prąd zmienny 230V

Ulubiony przedmiot: multipilot

Nie podawaj swoich danych.

Mów, jeśli coś jest nie tak!

Nie ufaj osobom poznanym w sieci.

Zabezpiecz swój komputer!

Stosuj zasady Netykiety.

Page 21: SCENARIUSZ ZAJĘCIA - dla dzieci 5 letnich · wykonuje pracę plastyczną ... pachołki itp.), materiały plastyczne (rolki po papierze toaletowym, papier ... SCENARIUSZ ZAJĘCIA

Fabryka Robotów – budowanie robota, który pokona bardzo niebezpiecznego Sieciucha http://www.sieciaki.pl/siecioplaneta/

13. Projektowanie swojego robota: rysowanie robota z gotowych figur za pomocą wybranego edytora grafiki nadanie mu imienia tworzenie profilu - wpisywanie za pomocą klawiatury wyrazów i zdań drukowanie dokumentu prezentacja robota i jego profilu na forum klasy zorganizowanie wystawy prac uczniów

Opracowała: mgr Wiesława Twardowska