Top Banner
1 Jolanta Kłapsia nauczycielka Przedszkola Publicznego nr 4 ul. Gustawa Morcinka 20, 43 - 430 Skoczów zam.: Pierściec ul. Jaśminowa 9, 43 – 430 Skoczów tel. kont. 693961102 e – mail: [email protected] Scenariusz zajęć podsumowujący cykl tematyczny o lesie w grupie dzieci 6 – letnich (mini konkurs)
11

Scenariusz zajęć podsumowujący cykl tematyczny o lesie w ... · oraz znaczków „Przyjaciel lasu” dla zwycięskiego zespołu. PRZEBIEG A. Wprowadzenie (zgromadzenie dzieci wokół

Feb 28, 2019

Download

Documents

VuHanh
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Scenariusz zajęć podsumowujący cykl tematyczny o lesie w ... · oraz znaczków „Przyjaciel lasu” dla zwycięskiego zespołu. PRZEBIEG A. Wprowadzenie (zgromadzenie dzieci wokół

1

Jolanta Kłapsia

nauczycielka Przedszkola Publicznego nr 4

ul. Gustawa Morcinka 20, 43 - 430 Skoczów

zam.: Pierściec ul. Jaśminowa 9, 43 – 430 Skoczów

tel. kont. 693961102

e – mail: [email protected]

Scenariusz zajęć podsumowujący cykl

tematyczny o lesie

w grupie dzieci 6 – letnich (mini konkurs)

Page 2: Scenariusz zajęć podsumowujący cykl tematyczny o lesie w ... · oraz znaczków „Przyjaciel lasu” dla zwycięskiego zespołu. PRZEBIEG A. Wprowadzenie (zgromadzenie dzieci wokół

2

Świat rzeczy i zjawisk przyrodniczych oddziałuje na wszystkie zmysły dziecka

różnorodnością barw, kształtów, dźwięków, smaków i zapachów. Dziecko jest

częścią środowiska przyrodniczego, funkcjonuje w nim i z niego korzysta, dlatego

tak ważne jest, by przygotować je intelektualnie i emocjonalnie do współdziałania

z przyrodą oraz uświadomić mu fakt łączności z nią. Kontakt z przyrodą uczy

dziecko poznania i rozumienia świata, kształci wrażliwość, odpowiedzialność oraz

umiejętność dostrzegania piękna przyrody, a także chęć do podejmowania działań na

rzecz jej ochrony.

Las jest bogatym źródłem poznania świata przyrodniczego, zawiera bogaty

skład florystyczny i faunistyczny i w związku z tym duże bogactwo problematyki.

Z tego bogactwa będą dzieci korzystały tyle razy, ile razy będą

w lesie. Nie można więc przy jednorazowej bytności przekazać im całej wiedzy

o lesie. Byłoby to nawet nie właściwe i niecelowe. Zatem nauczycielka musi dobrze

zaplanować zarówno ten pierwszy kontakt z lasem, jak też następne.

Jesień – to doskonała pora roku, aby rozbudzić w dzieciach zainteresowanie

mieszkańcami i roślinnością lasu i zapoczątkować jego poznawanie. Bogactwo

kolorów i skarbów jakie można o tej porze roku znaleźć w lesie, to doskonały

materiał do prowadzenia cyklu zajęć podczas, których dzieci dokonują obserwacji,

porównań, nabywają wiadomości o życiu roślin i zwierząt.

Scenariusz, który przygotowałam jest podsumowaniem takiego cyklu

i jednocześnie sprawdzeniem na ile realizowane treści zostały przyswojone

i opanowane przez dzieci.

Page 3: Scenariusz zajęć podsumowujący cykl tematyczny o lesie w ... · oraz znaczków „Przyjaciel lasu” dla zwycięskiego zespołu. PRZEBIEG A. Wprowadzenie (zgromadzenie dzieci wokół

3

Cele ogólne:

• Utrwalenie wiadomości związanych z tematyką „Las i jego mieszkańcy

jesienią”;

• kształtowanie umiejętności pracowania i współdziałania w zespole,

• podporządkowania się ustalonym zasadom i regułom; właściwe

ustosunkowanie się do odniesionego sukcesu lub poniesionej porażki.

Cele operacyjne (dziecko.....):

• zna i potrafi rozpoznać niektóre zwierzęta leśne,

• zna i potrafi nazwać charakterystyczne dla miejsca i pory roku rośliny,

• potrafi dokonać klasyfikacji grzybów: jadalne, trujące,

• potrafi rozwiązywać zagadki słowne, obrazkowe i ruchowe,

• orientuje się w schemacie własnego ciała i przestrzeni,

• przestrzega ustalonych umów, znaków i symboli;

• potrafi rozpoznać i nazwać głosy zwierząt i ptaków,

• posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie liczby 10;

• udziela kilku zdaniowych wypowiedzi na określony temat,

• aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych.

Forma pracy:

• indywidualna, zespołowa.

Środki dydaktyczne:

Znaczki z sylwetami zwierząt dla każdego dziecka (jeż, wiewiórka, zając, sowa),

suche liście - kasztanowca, dębu, klonu, gałązka sosny, ilustracje tych drzew

(kasztanowiec, dąb, klon, sosna) oraz kasztany, żołędzie, szyszki, skrzydlaki klonu,

koperty z obrazkiem o zbieraniu grzybów pociętym na kawałki do składania, karty

pracy do klasyfikacji grzybów, kaseta z nagraniami głosów zwierząt (jakimi

dysponuje nauczyciel), maskotki zwierząt, znaczki „Przyjaciela lasu”, dyplom dla

każdego dziecka.

Page 4: Scenariusz zajęć podsumowujący cykl tematyczny o lesie w ... · oraz znaczków „Przyjaciel lasu” dla zwycięskiego zespołu. PRZEBIEG A. Wprowadzenie (zgromadzenie dzieci wokół

4

PRZYGOTOWANIA WSTĘPNE

1. Przeprowadzenie cyklu zajęć o tematyce związanej z lasem.

2. Zgromadzenie i wysuszenie liści, kasztanów, żołędzi, szyszek, skrzydlaków

klonu.

3. Przygotowanie znaczków zwierząt w takiej ilości, aby grupę podzielić na 4

równe zespoły.

4. Przygotowanie kart pracy, kopert z pociętymi obrazkami do składania.

5. Przygotowanie sylwet zwierząt o charakterystycznych cechach, łatwych do

pokazania i naśladowania.

6. Przygotowanie dyplomu dla każdego dziecka za wykazanie się wiedzą o lesie

oraz znaczków „Przyjaciel lasu” dla zwycięskiego zespołu.

PRZEBIEG

A. Wprowadzenie (zgromadzenie dzieci wokół siebie, zaproszenie i zachęcenie

ich do wspólnych zabaw).

1. Rozwiązywanie zagadek o tematyce lasu:

Borówki i grzyby Tam wszyscy zbieramy, zajączka i lisa również tam spotkamy. (las)

Kolczaste ubranie nosi na swym grzbiecie, chowa się wśród liści Co to? Czy już wiecie? (jeż)

W lesie go spotkasz, ma nogę i kapelusz, jest jadalny lub trujący co to jest? Czy wiesz już? (grzyb)

Mały szaraczek wesoło kica ma długie uszy – zwane słuchami, malutki ogon – nazywa się omyk i długie nogi – zwane skokami. (zając)

Ruda kitka po gałązkach Żwawo w las pomyka, Gdy ją spotkasz, to do dziupli Szybciutko ucieka. (wiewiórka)

Kto w znanej zabawie jest stary i mocno śpi, miód jest jego przysmakiem. Proszę – odpowiedz mi! (niedźwiedź)

Page 5: Scenariusz zajęć podsumowujący cykl tematyczny o lesie w ... · oraz znaczków „Przyjaciel lasu” dla zwycięskiego zespołu. PRZEBIEG A. Wprowadzenie (zgromadzenie dzieci wokół

5

2. Zabawa ruchowa. „Znajdź swój domek” - każde dziecko otrzymuje znaczek

z sylwetą wybranego zwierzątka (ZAŁĄCZNIK NR 1). Dzieci poruszają się

w rytm muzyki, gdy muzyka milknie, każde zwierzę znajduje swój domek

(miejsce na sali oznaczone takim samym znaczkiem jakie posiada dziecko).

W ten sposób grupa została podzielona na zespoły.

Nauczycielka wyjaśnia dzieciom, że w dalszej części zespoły będą wykonywać

różne zadania, za które będą otrzymywać punkty (żołędzie). Każdy zespół dostaje

takie same zadanie do wykonania, za poprawne wykonanie zadania zespoły

otrzymują punkty (żołędzie) – miejsce I – 4pkt; II – 3pkt; III – 2pkt, IV – 1pkt.

Po wykonaniu wszystkich zadań każdy zespół przelicza swoje punkty – żołędzie

i wygra ten, który zebrał największą ilość żołędzi.

B. Zadania i zabawy

1. „Dobieranie liści i owoców do drzew” - każdy zespół otrzymuje ilustracje

dwóch różnych drzew (ZAŁĄCZNIK NR 2). Zadanie polega na ułożeniu przy

ilustracji właściwych dla tych drzew liści i owoców.

2. „Szukanie ukrytych zwierząt” – prowadząca podaje każdemu zespołowi

jakiego zwierzątka będzie szukać. Aby ułatwić poszukiwania nauczycielka

zwraca dzieciom uwagę, aby przypomniały sobie w jakim domku dane

zwierzątko mieszka np.: (jeż – pod liśćmi), wiewiórka - w dziupli, lis – w norze,

dzięcioł – na drzewie).

3. „Czyj to głos” – dzieci słuchają odgłosów zwierząt z kasety magnetofonowej,

zespół, który jako pierwszy poda poprawną odpowiedź przyznaje sobie 1pkt.

Zabawa ruchowa - pomiędzy zadaniami ma na celu dostarczenie dzieciom

zwiększonej ilości ruchu, który w wieku przedszkolnym stanowi ważny bodziec

rozwoju.

Page 6: Scenariusz zajęć podsumowujący cykl tematyczny o lesie w ... · oraz znaczków „Przyjaciel lasu” dla zwycięskiego zespołu. PRZEBIEG A. Wprowadzenie (zgromadzenie dzieci wokół

6

„Wiewiórki w dziupli” – dzieci dobierają się trójkami (nie koniecznie w ramach

swojego zespołu). Dwoje dzieci trzymając się za ręce staje naprzeciw siebie

(tworzy dziuplę), trzecie wchodzi do środka, jest wiewiórką. Na hasło

nauczycielki „wiewiórki z dziupli” – dzieci wybiegają i w swobodnym biegu, nie

potrącając kolegów poruszają się po sali. Na kolejne hasło „wiewiórki do dziupli”

- dzieci wracają na swoje miejsca. Zabawę powtarzamy 3 razy, tak aby każde

dziecko mogło być wiewiórką. Następnie dzieci wracają do swoich zespołów.

4. „Układanie obrazka z elementów” – każdy zespół otrzymuje kopertę

z elementami obrazka do składania (ZAŁĄCZNIK NR 3). Zespoły

w zależności od czasu ukończenia zadania otrzymują odpowiednią ilość

punktów. Następnie w każdym zespole zostaje wybrany przedstawiciel, który

opowie co przedstawia obrazek. Odpowiedź, którą dzieci uznają za najlepszą

zostanie nagrodzona dodatkowym punktem.

Zabawa ruchowa: „Zbieranie grzybów” – dzieci maszerują po sali w dowolnych

kierunkach, co jakiś czas wykonując skłon i naśladując zrywanie grzybów

i wkładanie ich do koszyka. Po skończonej zabawie wracają do swoich zespołów.

5. „Klasyfikacja grzybów na jadalne i trujące – zespoły otrzymują karty pracy

( ZAŁACZNIK NR 4). Dzieci siadają do stolików (gdzie przygotowane są

nożyczki i klej) i wycinają grzyby z karty pracy. Następnie naklejają je na kartki

z tabelką (ZAŁĄCZNIK 4a), tak aby grzyby jadalne znalazły się w kolumnie

TAK, a trujące w kolumnie NIE.

6. „Jaki to zwierz?- zabawa pantomimiczna – 2 dzieci z każdego zespołu losuje

sylwety zwierząt i za pomocą ruchów, min i gestów naśladują to zwierzę.

Pozostali odgadują; za każdą prawidłową odpowiedź zespół, który poda ją jako

pierwszy zabiera 1 żołędzia.

Page 7: Scenariusz zajęć podsumowujący cykl tematyczny o lesie w ... · oraz znaczków „Przyjaciel lasu” dla zwycięskiego zespołu. PRZEBIEG A. Wprowadzenie (zgromadzenie dzieci wokół

7

Zabawa ruchowa: „Jeże i lis” – dzieci (jeże) spacerują po sali na czworakach. Na

hasło nauczycielki „lis” wykonują siad skulny. Zabawę powtarzamy 3 – 4 razy,

następnie dzieci wracają do swoich zespołów.

C. Zakończenie:

Zespoły przeliczają punkty, nagradzanie brawami zespołu, który zebrał najwięcej

punktów, oznaczenie dzieci z tego zespołu znaczkiem „Przyjaciel lasu”.

Wręczenie dyplomów wszystkim dzieciom, gratulacje zdobytej wiedzy,

umiejętności i współdziałania w zespołach.

PRZYJACIEL LASU

Page 8: Scenariusz zajęć podsumowujący cykl tematyczny o lesie w ... · oraz znaczków „Przyjaciel lasu” dla zwycięskiego zespołu. PRZEBIEG A. Wprowadzenie (zgromadzenie dzieci wokół

8

Page 9: Scenariusz zajęć podsumowujący cykl tematyczny o lesie w ... · oraz znaczków „Przyjaciel lasu” dla zwycięskiego zespołu. PRZEBIEG A. Wprowadzenie (zgromadzenie dzieci wokół

9

Page 10: Scenariusz zajęć podsumowujący cykl tematyczny o lesie w ... · oraz znaczków „Przyjaciel lasu” dla zwycięskiego zespołu. PRZEBIEG A. Wprowadzenie (zgromadzenie dzieci wokół

10

Page 11: Scenariusz zajęć podsumowujący cykl tematyczny o lesie w ... · oraz znaczków „Przyjaciel lasu” dla zwycięskiego zespołu. PRZEBIEG A. Wprowadzenie (zgromadzenie dzieci wokół

11