Top Banner

of 28

Sadu Sundar Singh a Zarándok (India Apostolának Élete)

Oct 29, 2015

Download

Documents

kari333

Sadu Sundar Singh
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript

SUNDAR SINGH

A ZARNDOK

Sundar Singh lettrtnete

Mller Vilmos

Kiad: Missionsdienst Sonnenstrahlen

D-7120 Bietigheim-Bissingen, Neuwengert 2

A knyv internetes s letlthet vltozata az Evangliumi Kiad s Iratmisszi engedlyvel kszlt.

Megvsrolhat a Kiadnl: 1066 Budapest, u. 16.

E-mail: [email protected]

Weboldal: www.evangeliumikiado.hu

Tartalom

Elsz.3

Bevezets4

1. A httr5

A szellemi lgkr5

Szrmazsa..5

2. Sundar ifjsga6

Szlei..6

A Biblia els hatsai7

3. Stt jszaka utn vilgos nappal..8

Nehz utakon..8

A gondvisels.9

4. Mindent Jzusrt..10

5. Megprbltatsok s ldozatok11

6. H szolga Hsges r13

7. Btor hitvallk..14

8. Ers akarat17

9. Dlen, keleten s Nyugaton..18

Dlen.18

Vilgossgot Keletre.20

Nyugat20

10. 1923-1929.25

ELSZ

A most negyven ves Sadhu Sundar Singh lettrtnete bizonyra nlunk is sok hv lleknek lesz vonz s kedves olvasmnyv.

A magyar protestantizmus lelke ezekben a viharos vekben mind jobban kitrul Krisztus nagy misszi parancsa eltt: Menjetek el teht, tegyetek tantvnny (tantsatok) minden nemzetet, mertstek be ket az Atya s a Fi s a Szent Szellem nevbe. Lassanknt mind jobban beltjuk, hogy a nyugati nagy protestns egyhzak pionrjai mellet minket is rgtl vr a munkatr a pogny vilgban, s rjvnk arra az egyszer, szzszor kiprblt s Istenldotta igazsgra, hogy minden olyan ldozat, amelyet a keresztyn egyhz a pognyok szzmilliinak megtrtsre hoz, dsan meghozza gymlcst idehaza az egyhzi let mlylsben s gazdagodsban.

Az ltalnos bredez misszii tudat szmra alig lehet szebb s megragadbb olvasmnyt nyjtani, mint India s Tibet nagy zarndoknak lettrtnett. Sokan meglepve teszik majd le azt a knyvet. Azt gondoltk, hogy a keresztyn hsiessg kora rg lejrt, s me a huszadik szzadban is vannak a keresztynsgnek lapjai, amelyek rgi mrtrok letre emlkeztetnek!

Sadhu Sundar Singh zig-vrig a vrtansgig h kvetje a Mesternek. Taln nem oly rtelemben, nem olyan mdszerekkel, ahogy nyugati misszionriusoktl vrnk, s rluk elre feltteleznnk. Sadhu nem akar msolata lenni a nyugati misszionrusnak. Egsz keresztyni plyjbl egy vgy csendl ki: a keresztynsg ltet vizt egyenesen Krisztus forrsaibl merteni India s Tibet gyermekei szmra.

Mi tudjuk, hogy a nyugati kultra elemei zsia s Afrika npei szmra mr sokszor megneheztettk a keresztynsg forrsaihoz val eljutst.

Mivel Sadhunak az ltala vgzend misszii munkrl ilyen koncepcija van, s az ltala vgzett tevkenysg eredmnyeit nem hajland egyik nyugati egyhz szmra sem tengedni, az elmlt esztendk sorn bizonyos oldalrl nagyon tltsz, s ismert okokbl kemny tmadsok rtk. Mint a keresztyn misszi annyi nagy alakjt, gy t is csalssal, becstelensggel vdoltk meg. A krltte viharz harcban a legnyugodtabb azonban maradt. Majd minden vben tnak indult Tibet stt tjai fel, ahol meggyzdse szerint Urrt, Krisztusrt, elbb vagy utbb mrtrhallt kell halnia.

Ez a kis knyv nem arra val, hogy Sadhu szemlyre s jhiszemsgre irnyul harcot itt fontra vessk. A jelen helyzetben neknk, magyaroknak, az teszi a legnagyobb szolglatot, aki a Sadhu lett a vilg el trja, aki lehetv teszi, hogy Sadhu mlysgesen tiszta, s az skeresztynsg lehelett reztet knyveibl ismerjk meg t magt, s azt a nla is sokkalta Nagyobbat, kinek vgremehetetlen, tiszta szerelme minden misszii nfelldozson s kzdelmen t ragyog az rkkvalsgig.

Cegld, 1929 decemberben

Czegldy Sndor

Bevezets

Ha majd az dicssgben megltjtok t, meg fogjtok bnni, hogy nem hittetek Benne, mint Istenetekben. Azonban akkor ks lesz. Engedttek, hogy vezessenek titeket a hitetlenek, engedttek, hogy vezessenek az rtelem emberei, akik azt mondtk nektek, ne higgyetek az Istensgben. Akkor ksn lesz a bnat. Azonban most mg itt van az alkalom. Taln ezeket a szavakat fogjtok hallani azon a napon: Egy frfi jtt hozztok, pogny orszgbl, bizonysgot tett Rlam, az l Krisztusrl, mert megtapasztalta hatalmamat s dicssgemet s ti mgsem akartatok hinni.

Sundar Singh

A misszinak vannak hsei s vrtani; ezt mindenki tudja. De az, hogy szentjei is vannak, mr nem olyan kztudoms, rja Hesse J. Martyn Henry szak-indiai misszionrius letrajza elszavban. Szmtalan frfi s n ldozta fl lett hsiesen az r oltrn. A szenvedsben is, s sokszor az ellensg eltt a hallban is. Minden igazi misszii munknak elfelttele az a hsiessg, mely nem flti az lett. A dolgok msik oldala nem olyan nyilvnval s mgis ez a fundamentuma minden keresztyn hsiessgnek: ez az alap a szentsg.

A misszii egyhzak bennszltt keresztynei is nagy mrtkben szaportottk szerte a vilgon, Jzus tantvnyai hsiessgnek pldit. Voltak kzttk egyszer s magas rang egynek, akik ingadozs nlkl kitartottak Jzus neve mellett; emberek, akikre nem volt mlt a vilg. Minden misszii terlet ki kellett, hogy llja a tzprbt s ki is llta azt. Azonban itt is ll az, hogy: a megtrt szmra nehezebb a pillanatnyi hsiessgnl az lland megszentelds. Mgis a kett sszetartozik, az dvzt megvltott gylekezetben. Teht a hsk s szentek sszetartoznak.

Mintha az indiai vrben volna valami, ami az ott most keletkez j keresztynsgben jobban kidombortja a megszentelds lnyegt. Az egsz nagy pogny np szigor trvnyszolglatban val nevelkedse s a legszigorbb nmegtagadssal prosult szomjas igazsgkeres lelklete nem egy olyan vonalat sejtet, mely a legszebb sugrr vlhat, ha Jzus Krisztus teljes kijelentsnek vilgossga rad r.

Adja Isten, hogy ezek a lapok, melyek Jzus Krisztus egyik h s megldott Indiban munklkod tantvnynak letrajzt akarjk vzolni, hozznk a kivlasztottak letnek klnsen ezt az oldalt hozzk kzel. Azt, hogy a Megvlt megszentelt embereket akar. Ezek eltt egszen megnyilatkozik, s szeretetnek teljessgben jelenti ki magt elttnk. Bennk s szolglatuk ltal dicstheti meg nmagt. Mikor ezt az letkpet paprra vetjk, egynek tudjuk magunkat eredetijvel abban a kvnsgban, hogy ennek az letrajznak egyetlen gondolata, egyetlen tollvonsa se szolgljon emberi dicssget. Az jelmondata: Jzus egyedl s ez a mink is.

gy ll szemnk eltt Jzus h tantvnya

Sundar Singh a zarndok

1. A HTTR

A szellemi lgkr

India a legrgibb idtl kezdve hit dolgaiban a csodk orszga volt. Az indogermn trzs egyik hajtsa hdt tjn rbukkant ott valamire, amit taln maga sem keresett, s nem is sejtetett. Ott a dli nap hevben sokkal benssgesebb fejldsen ment keresztl, mint nyugati rokonai, melyek pedig ksbb Jzus pldjt s tantst is megismertk. India npeinek trtnete lnyegben nem vilg- s haditrtnet, hanem vallstrtnet. Az indus az idk minden vltozsban nagyon klnbz s sokszor klns formk kztt alapjban vve istenkeres. Ennek blyegt hordozza magn az egsz orszg, az egsz np.

Az istenkeres lelkeknek ebbl a folyambl gyakran klnsen kiemelked hullmok vltak ki, melyek nagyobb tvolsgra is reztettk hatsukat. Indiban egy egsz sereg vallsalapt volt, s ezek mindig nagy szmmal talltak lelkes tantvnyokat s kvetket, mert ott a vilg s annak dolgai nem tltik be annyira a lelkeket s a tmegek is trdnek lelkk dvssgvel. Mgis a legjobban azok az egynek emelkednek ki a sokasgbl s Indiban nagyon sokan vannak ilyenek, akik meghoztk a nagy ldozatot. Mindenket, amijk van, odaadjk, hogy azt az egy drga gyngyt megkeressk s ha megtallnk, mg a legnagyobb ron is megszerezzk. Emberek, akik mg pogny ltkre is rzik azt, hogy mennyire igaza van Krisztusnak, mikor azt mondja (Luk. 14,33): gy teht mindenki, aki nem mond le mindenrl, amije csak van, nem lehet a tantvnyom. ha valaki hozzm jn, s nem gylli meg az apjt s az anyjt, a felesgt s a gyermekeit, a fi(test)vrt s a n(test)vrt, st mg a sajt lelkt is, nem lehet az n tantvnyom, (26) A hinduk szemben, ha el akarnak merlni az rkkvalsgban, nem sokat jelent ez az let. Hnyan pusztultak el a blvnyszekerek slyos kerekei alatt, hnyan hoztk meg ms ton a sajt letk ldozatt. Frfiak s nk egyarnt! Vajon Isten az teremtett vilgnak erre a shajtozsra s az Isten fiainak csodlatossga szabadsga utni aggd vrakozsra, nem tekint-e kegyelemmel s nem pattantja-e fel idejben a tmlc zrait?

A hinduk millii dolgoznak ma is azon, hogy mindent odaadjanak a megvltsrt. Egsz nposztlyok cselekszik ezt. Megklnbztetik kzttk a sadhukat s a sanyasikat. Mind a kettt zarndok-nak nevezhetjk. Mind a ketten elhagyjk mindazt, amijk van, csak az a klnbsg, hogy a sanyasi papi-szerzetesi letvel polgri lett zrja le. Az letben betlttt egy hivatst, volt csaldja, felnevelte a gyermekeit s most visszavonul a vilgtl, elveti minden gondjt, hogy csak az dvssgre gondoljon. A sadhu ezzel szemben kora ifjsgtl kezdve vlasztja ezt a lemond letet s egsz letben mst sem tesz, mint egyedl, vagy hasonl gondolkodsak trsasgban templomrl templomra jr, nem trdve a mindennapi kenyrrel. Ezt az htatos hvk nyjtjk neki valami mdon. maga csak a megvlts utni trekvsnek l. Clja nmegvlts a sok zarndoklat s az nknzs legfurcsbb, sok esetben igen visszataszt kitallsai ltal. Minden misszibart kes pldit ismeri ezeknek, melyeket Indiban minden hres zarndokhelyn nagy vlasztkban megtallunk. Egy becsletes sadhu befolysa, akin rzik, hogy valban, komolyan veszi nmagnak s a vilgnak megtagadst, mrhetetlenl nagy. Egy kegyes np szentet megillet tisztelete vezi krl. Szavt Isten beszdnek veszik. A csaldokban mg a senki ms szmra hozz nem frhet asszonyoknl is a gyntatatya s a lelkiismeret krdseiben a tancsad. A sadhuk kztt azonban sok igen veszedelmes elem is van, akiknek lete s cselekedete nagyon szentsgtelen s tkos, a vndorlet minden kls kellemetlensge dacra. A pognysghoz mi sincsen kzelebb, mint a szentsges torzkpe.

Szrmazsa

India vallstrtneti fejldse nem ment mindig olyan simn, bksen, ahogy azt el szeretnk hitetni velnk. A buddhizmus hatalomra jutsa s ksbbi elnyomatsa Indiban nem trtnt meg erszak nlkl. Azutn behatolt oda a vallsok nagy rendzavarja: az iszlm is. Pandsab-ban, India ldott t foly orszgban, amelynek terletn egykor az rjk, ksbb Nagy Sndor s sok ms hdt kzdtte ki magnak az Indiba behatols lehetsgt, a mohamednok is megalaptottk uralmukat nagy vrldozatok rn. Ht teljes vszzadon keresztl tombolt a pusztt harc a tmad mohamedn seregek s a fldjket, szabadsgukat, kasztjaikat, erklcseiket, templomaikat s isteneiket vd hinduk kztt. Ezeknek a szrny vallshborknak a szntere leginkbb Pandsab volt.

Ebben a viharos korszakban tnik fel a sikh np s vallsa, melybl Sundar Singh sarjadt. Vallsalaptja Nanak, egy nagy guru (tant) 1469-ben szletett Rayapurban Lahore mellett. ki akarta egymssal bkteni a harcol vallsokat s el akarta trlni a kasztrendszer korltait. Zarndok s vndortantknt terjesztette tanait s sok helyen megrtsre tallt. Az egy, mindentt jelenval Istent hirdette szerte az orszgban, aki felette ll a klnbz emberi hitformknak. Kvetinek a blvnyok szolglatt minden megnyilvnulsban megtiltotta. Alkoholtilalmat rendelt el. Hvei jabb idben a dohnyzsra is kiterjesztettk ezt. Nanak guru hatsa nagyon mly volt, mert emberszeretete igaz s tiszta volt, s a tiszta szellemi istentisztelsrl szl tantsa Indiban is sok lelket vonzott. Mg 1538-ban bekvetkezett halla eltt kveti egy kzssgbe tmrltek, melynek tagjai tantvnyok-nak sikh-nek (= szanszkrit: shisya) neveztk magukat, mert Nanak megtantotta ket az emberek egyenlsgre s testvrisgre. Nanak egy szent iratot is fogalmazott tantvnyai szmra, ez az Adi-Granth, magyarul az sknyv. Utna kveti kzl tbb nagy guru tovbb fejlesztette a sikh kzssg tantsait s szervezett. Egy Ardsun nev tant a szent iratot, mely mint minden hasonl indiai irat versbe van szedve, kibvtette, ptette fel a sikh-ek Amritzar-i hres, csodaszp arany templom-t, abban a vrosban, melynek neve lefordtva azt jelenti a halhatatlansg tava. A templom maga a halhatatlansg tavban egy kis szigeten plt.

A tz nagy sikh tant kzl, Delhiben a mohamedn mogul-csszrok kettt hitkrt s szent knyvkrt meglettek. A kis hitkzssgnek nem volt ms vlasztsa, mint hogy fegyverrel vdje magt a flhold tmadsa ellen. Ezrt igazi frfiassgal s nagy hsiessggel tettk ezek az emberek. gy llott el egy bks hitkzssgbl a sikh-ek harcos kasztja. Krlbell ktmilli tagot szmll ez a np. Govind Singh, az utols tant, a legnagyobb megbecslsre rdemes frfiassgra, hsgre s btorsgra nevelte npt, vezette be a fegyverkeresztsg szokst. Ez ltal minden sikh egyenjog s keresztneve mellett kitntetsknt a Singh nevet is felveszi (= Szanszkrit: szimham oroszln). Milyen nrzetet, milyen lelki ert ad ez a trzs tagjainak, mennyire predesztinlja a nagy gyek szolglatra! De milyen kzdelembe kerl az, mg egy ilyen szv legyzi magt s a Jda trzsbl val oroszlnban megltja diadalmas urt!

Ilyen trzsbl sarjadt Sundar Singh

2. SUNDAR IFJSGA

Szlei

Sundar 1889. szeptember 3.-n szletett Rampurban, Patiala bennszltt llamban, Pandsab fldjn Atyja gazdag fldbirtokos volt ott, Sundar a legfiatalabb gyermeke. Btyi rgen befolysos pozcikat tltenek be India hadseregben vagy llami szolglatban. A pogny sikh tulajdonkppeni hivatsa a katonskods. Az angol hadsereg legjobb indiai ezredeit bellk alkottk. Egyrszt tmogattk az angol hatalmat, msrszt fenntartjk sajt rklt elsbbsgket El-Indiban. A vilghbor alatt Eurpban, eltte s utna Mezopotmiban, Kelet-Afrikban, csaknem a fl vilgon kzdttek s vreztek a sikh ezredek Anglia vilguralmrt. Hvek a maguk mdja szerint, vakon hvk s engedelmeskedk.

Gazdagsg s knyelem adott kls keretet Sundar ifjsgnak. A forr vszak idejn apja, Sirdar Sher Singh, egsz csaldjval rendszerint Simlba kltztt az angolok hres kormnyzati s dl vrosba, mely meglehetsen magasan fekszik a Himalja hegysg oldalban. Csak nagyon gazdag bennszltt engedheti meg magnak, hogy ebben is utnozza az angolokat.

Sundar Singh ifjsgt s egsz lelkivilgt nem rthetnnk meg, ha desanyjrl nem alkothatnnk magunknak olyan lnk s olyan vgtelenl kedves kpet. Hiszen igen sokszor ltjuk azt, hogy frfiak azt, ami bennk a legjobb s legnemesebb, anyjuknak ksznhetik. Amint errl az asszonyrl tudunk, aki mr Sundar tizennegyedik letvben meghalt, Sundartl magtl tudjuk. A fi a legbenssgesebb s leghlsabb emlkezett rizte meg desanyjnak. Keresztynn ltele utn mondotta, hogy azt hiszi, ha anyja letben maradt volna, ldst adta volna finak arra az elhatrozsra, hogy mint keresztyn zarndok munklkodjk Krisztus bkessgnek birodalmrt. Ha nem volna szabad hinnie abban, hogy kegyes let anyjval odafent egyszer tallkozni fog, a menny nem volna szmra tkletes dvssg.

Sundar anyja, ki termszetesen ugyancsak a sikh trzs tagja volt, s lelkt ugyancsak a hit s hsi gondolkods tlttte el, mint a frfiakt, nagyon kegyes pogny n volt, akit a gondvisels rendkvli tehetsggel s finom mveltsggel ldott meg. Finak, aki mint a legkisebb, legtbbet forgoldott anyja krl, s legkzelebb llott szvhez, igyekezett tadni azt, amit legjobbnak ismert meg az letben. Tervszeren magval vitte, ha istentiszteleti ktelezettsgeit vgezte, otthon vagy a templomban, vagy mikor egy-egy pogny remett felkeresett az erd magnyban, hogy lelkiismerete krdseire tancsot kapjon. gy ltszik a Sadhu mr gyermekkorban ersen elhatrozta, hogy zarndok lesz. Ne lgy kzmbs s vilgias, mint a btyid, mondotta neki desanyja. Meg kell keresned a llek bkessgt s hven ki kell tartanod a hit mellett. Szent zarndokk kell egyszer lenned. Mg a rampuri amerikai presbiterinus misszii lloms asszonyaival s testvreivel is bartsgot kttt ez a rendkvli asszony. Nem sejtette, hogy finak mennyi dolga lesz egyszer ezekkel. Egyelre megtanult a kis fi drdt vetni s az isteneket tisztelni. Ht esztends korban knyv nlkl tudta a Bhagavadgit-t, ezt a nehezen rthet hossz tankltemnyt.

A Biblia els hatsai

Sundar els vallsoktatsa teht alapos s kiads pogny hittan volt. Elssorban a sikh-biblia, a Granth. Nemsokra g kvncsisggal kutatott a hinduk tbbi szentknyveiben is, melyek az ottani igazsgkeresk szemben oly vgtelenl rtkesek. A gondolkoz ember szmra elg lelki indtst tartalmaznak. Mint ahogyan a nap bebocstja a maga aranyos sugarait az serd htatos csendjnek flhomlyba, gy ezekben a knyvekben is az emberi elgondolsok tmegben nem egy fnysugr van, mely felemeli az rzkeny emberi lelket. A sikh fi Nanak pldjt kvetve a mohamednok kornjt is elvette az sszehasonlts kedvrt, de bkessget nem tallt. Mg megrt anyja sem segthette tovbb annl a pontnl, ameddig eljutott.

A llek hsge mr feltmadt benne, mikor a helybli misszii iskolba adtk. Itt ktelez volt a vallsoktats s az iskolai htat. Sundar nemsokra meg is rezte Krisztus szavnak sztkjt, s rugdozni is kezdett ellene. Fellzadt a vre: Minek olvassam a Biblit? n sikh vagyok, s a Biblim a Granth! Azonban alkalmazkodnia kellett, szerzett egy jtestamentumot s figyelmesen hallgatott. Azonban az ellentmonds szelleme mindinkbb ersebb lett benne. Minden bszkesge s pogny buzgsga felbredt. Szletett vezetknt llott a keresztyn hitet gyll tanulk lre. Nyilvnosan szttpte jtestamentumt, s bedobta a tzbe (ilyen eset mr mskor is fordult el Indiban). Az apja megtiltotta ezt neki. A Biblia j knyv, mondotta. Vissza kellett volna adni elgets helyett.

Ugyanazzal a buzgsggal, mellyel ellenllt az evangliumnak, vetette bele magt most mr az indiai hit legtitkosabb blcsessgeibe azoknak az eljrsoknak elsajttsba, melyeket a hinduk azrt tantanak, hogy ltaluk az emberi akaratot szinte termszetfeletti mdon megaclozzk s megnveljk. A jga titkos tudomnyrl beszlnek ezek, arrl a szmtalan szablyrl s gyakorlatrl, melynek segtsgvel az ember lassacskn csaknem egszen fggetlen lehet a testtl. Alig van mr szksge az evsre s ivsra, alig kell aludnia s pihennie. Magasabb njt mindig tisztbban felismeri magban, elragadtatik a tiszta szellemisgbe s gy rszt kap az isteni blcsessgbl s a mennyei bkessgbl. Azt tantjk, hogy a test s a llek ebben az llapotban mr sokszor elvlik egymstl s csak alkalomadtn egyesl, de akkor is csak olyanformn, mint mikor az ember jra felveszi ruhjt. A jga titkos tudomnynak tant mesterei is pogny zarndokok, akiket ezrt nagy tisztelettel s flelemmel vesznek krl. Egy ilyen frfinevelsnek vetette al magt ezutn Sundar s ez a veszedelmes iskola egsz letre rnyomta a maga blyegt. Azonban a fi agya akkor mg nem brta azokat a gyakorlatokat s extatikus llapotokat, st ezek idegeit is megtmadtk s egszsge nagyon leromlott.

Atyja, hogy elvonja ezektl az izgat bels harcoktl, kivette a misszii iskolbl s egy vallsnlkli llami iskolba kldte, mely egy ra jrsnyira volt onnt. Azonban a naponknti, forr napstsben val gyalogls mg jobban megtmadta egszsgt, s gy visszakerlt a misszii iskolba. A rgi harc jbl megindult. Minden erejvel kszkdtt, hogy amit akart s keresett, a bkessget megnyerje. Ezt az akaratt kerl utakon nyert tapasztalatok csak megerstettk. Mg tvol volt tle az a gondolat, hogy a Szentrsban s az eltte olyan gylletes Jzus nevben lehet elrejtve a boldogsg nagy titka. A bibliai oktats rit bezrt szvvel hallgatta s mikor egy alkalommal egy misszionrius rnyka resett, egy ra hosszat mosakodott, hogy megtiszttsa magt ettl a beszennyezdstl.

Hossz ideig kellett lelke hsgben sajt magban emsztdnie. A bszke sikhnek kicsinny kellett lennie, s csak akkor villanhatott meg eltte az a lehetsg, hogy taln mgis a keresztynek megvetett knyvecskje az a gyngykagyl, melyben a bkessg igazgyngye el van rejtve, az a bkessg, melyrl anyja beszlt neki, s amely utn tzes lelke minden gondolatval vgydott. Lassan megint tisztelni kezdte azt, amit egyszer elgetett. Balzsamknt hatott fradt, sebzett szvre: Gyertek ide hozzm mindnyjan, akik elfradtatok s meg vagytok terhelve s n feldtlek titeket. (Mt 11,28) Ezek a szavak belemarkoltak a lelkbe. Jzus kereszthallnak trtnete rabul ejtette gondolatait. Nem gnyoldott tbb trsaival egytt a keresztynsg felett, hanem mind tbbszr llt a keresztyn tant prtjra, s nhnyszor bizalmasan beszlt is vele. Egsz viselkedse megvltozott. Atyjt a pognyok rszrl figyelmeztettk erre, de nem vette komolyan a dolgot. Azt felelte, hogy fit az desanyja elg mlyen bevezette a sikh hit alapelveibe. Hogyan is imdhatn azt, amit nemrg mg ldztt? gy rezte, hogy nincs oka semmi aggodalomra.

3. STT JSZAKA UTN VILGOS NAPPAL

Szegny fi a szellemi jszaknak legnagyobb mlysgein vergdtt keresztl. Amit azta megltott, nem volt tbb, mint a pirkadat napfelkelte eltt. Volt-e hajnalcsillaga ennek az jszaknak? Jzus Krisztus vilgos napja kzeledett-e? A Jnos evangliuma nla sem tvesztette el hatst, hiszen, minthogyha ezt egyenesen Ifj-India szmra alkottk volna. mert gy (olymdon) szereti az Isten a vilgot /a vilgrend(sz)e(r)t/, hogy az egyetlen vilgra jtt Fit adta, hogy mindenki, aki hv (hith) lesz Benne, nehogy elvesszen (elpusztuljon), hanem birtokosa legyen a vilgkorszakra szl (aioni) letnek. (Jnos 3,16) Vajon neki is szl ez? is azok kz tartozik-e, akiket Isten szeret? Tudni mg nem tudta s hinni mg nem hihette. Ht rkk fog tartani a ktely? Vagy vget vessen annak erszakkal? Reggel t rakor robogott el szli hznak kertje alatt a ludhianai gyorsvonat. Elhatrozta, hogy ha ezen az jszakn nem tallja meg lelke bkessgt, a szrkletben a snekre dobja magt a vonat el. A pogny nem ltott ebben semmi bnt. Meg akarta tudni, hogy az rkkvalsgban van-e olyan bkessg. Megfrdtt, azutn szobjba ment az jtestamentummal s htatban, bibliaolvasssal s imdkozssal tlttte az jszakt. Vvdva, Istenhez kiltva trdelt a fldn. S ekkor, ppen, mikor derengeni kezdett odakinn a hajnal, egy vilgos felh tlttte be a helyet s benne ott tndkltt a tviskorons Jzus Krisztus alakja. Hallotta, hogy a jelens hindusztni nyelven gy szl hozz: Mirt ldzl engem? Gondold meg, hogy a kereszten odaadtam rted az letemet. (Apcsel. 9,4) Ennek az arcnak isteni szeretettel s irgalommal teljes tekintete minden ellensgeskedst rkre semmiv tette. Bens ervel vette birtokba a lelkt az a bizonyossg, hogy bnbocsnatot nyert s Jzus elfogadta t. Ebben a pillanatban belesugrzott szvbe az a nagy bkessg, amit olyan rgen keresett. A kert alatt elrobogott a gyorsvonat.

Mikor trdeirl felemelkedett, a lts eltnt, azonban Krisztus s az dvssge megmaradt benne. Tlrad szvvel nem gyelve arra, hogy milyen korn van, felkereste Sundar az apjt, hogy megmondja neki, hogy keresztynn lett. Apja nem tudta elhinni, hogy fia komolyan beszl, s vissza akarta kldeni az gyba. De a dolgon mr nem lehetett vltoztatni. A tantvny Mesterre tallt. S az tulajdona maradt rkre.

Nehz utakon

Sundar tizenngy ves volt, amikor ez trtnt. Mg nem ztk ki a szli hzbl. Ez csak akkor kvetkezett be, mikor megkeresztelkedsvel felvette az letkzssget a keresztynekkel s vgleg szaktott a pognysggal. Ekkor azonban mg nem lehetett megkeresztelni. Ehhez vagy a gym beleegyezse, vagy a 16. letv betltse szksges. A kvetkez kilenc hnapot Sundar a szli hzban tlttte, ahol sok szenvedsnek s nyomsnak volt kitve. Titkos hitet, melyet nem vett volna szre senki, mg csak eltrtek volna hozztartozi. Azonban Sundart nem ilyen fbl faragtk. Nagy volt az izgalom. Hiszen a csald nagy tiszteletben llt, s nagy befolysa volt. Annl nagyobb volt a szgyen, ha a csaldbl valaki hitehagyv lett. S a bszke, bensleg mgis olyan szegny hinduk mg mindig nagyon megvetik a keresztyneket. Az apa nagy trelemmel bnt fival, s rbeszlssel prblta szndkt megvltoztatni. Milyen kiltsai vannak egy sikh nemes finak! Csak akarnia kell. Msrszt felhvta a figyelmt arra, hogy gondolja meg jl, milyen nyomorsg vr r, ha hitszegknt elszakad a csaldjtl. Ehhez jrult mg elhunyt desanyjnak emlke s rksge. S ez volt az, ami legjobban fjt Sundarnak. Az vi irnt rzett szeretete forr s tiszta volt akkor is, ha k nem rtettk meg t. Hiszen nem akarta elhagyni ket. De nem tehetett mst, minthogy h volt ahhoz, Aki kivlasztotta s elhvta t. Aki jobban kedveli apjt vagy anyjt, mint engem, nem mlt hozzm (Mt 10,37), mondotta a Mester. A kzdelem kemny volt, az atya knnyei gettk lelkt.

Ha a vilgi fny s gazdagsg elhatrozsban valaha megingathatta volna, akkor az ebben az idben trtnt volna meg. Egyszer egyik nagyon nagy tiszteletben ll s igen gazdag nagybtyja magval vitte szp kastlyba a fiatalembert, s bevezette egy mly pincbe. Azutn vatosan bezrta mgttk az ajtt. Sundar arra gondolt, hogy nem ltja meg tbb a napfnyt, itt lenn marad, elveszve a klvilg szmra, mint ahogy Indiban mr olyan sokan tntek el ilyen mdon azok kzl, akik meg akartak keresztelkedni. Nem ltk meg ket. Az lst tiltja a hindu hit. Csak hen haltak. Nem adtak nekik enni, hiszen arra, hogy tpllkkal lssk el ket, nem ad parancsot a hindu valls. Azonban ebben az esetben nem ez kvetkezett. A nagybcsi egy nagy kincstrt nyitott ki eltte, s olyan kincseket mutatott meg neki, amilyenekrl fogalma sem volt: egsz halom bankjegyet, csaldi kincseket, mrhetetlen rtk drgasgot s sok fmpnzt. S akkor az reg levette fejrl a turbnjt, s letette unokaccse lba el. Ez a legmlyebb megalzkods, s a legforrbb krs jele. Mindez a tied, ha nem leszel keresztynn, mondta ezutn. A krs elutastsa egyrtelm volt az reg kor s az egsz csald meggyalzsval, az illendsg legelemibb szablyainak megsrtsvel. Mgis Sundar nem tehetett msknt s Megvltja vele volt. Jzus szeretett s kzelsgt olyan elevenen rezte, hogy tagad vlasza knnyen s rmmel hagyta el ajkt. A Jzussal val zavartalan kzssg jabb pecstjt kapta meg lelke. Azonban ettl az rtl kezdve nem volt tbb csaldjnak tagja. gy tekintettek r, mint a csald szgyenfoltjra. Kitagadott volt.

Sundar egyik bartja s osztlytrsa a sikh trzsbl, akit ugyancsak az jtestamentum vezetett Jzushoz, vele egy idben akart keresztynn lenni. Ennek a szlei a trvnyszknl panaszt tettek a rampuri misszionriusok ellen, azzal vdolva ket, hogy erszakkal knyszertettk a fit arra, hogy keresztynn legyen. A trvnyszki trgyalson btran bizonysgot tett a fi s azt mondotta: Nem a misszionriusok miatt, hanem a kezemben lev evangliumrt hiszek Jzusban. A misszionrius rtatlan. Ez az eset ersen hozzjrult ahhoz, hogy a kt fiatalember helyzete rosszabb lett. Sundar egyik btyja klnsen ellensgesen viselkedett. Naponta el kellett trnie, hogy Megvltjval egytt gyalz szavakkal illessk. Csak titokban dthette fel lelkt jtestamentumnak olvasgatsval. Msodszor is el kellett hagynia a misszii iskolt. A vrosban tmadt felzduls miatt be kellett azt zrni. Mg az ottani kis keresztyn gylekezet helyzete is elviselhetetlenn lett. Senki nem adott el nekik semmit s senki sem vsrolt tlk. Ezrt az sszes keresztyn elkltztt, s a kt fiatalember egszen magra maradt hitvel. Vajon szerencse, vagy szerencstlensg volt Sundarra nzve, hogy desanyja ezt mr nem rte meg?

Mikor helyzete mr egszen tarthatatlann lett, Ludhianba ment, a misszikzpontba. A misszionriusok nagyon melegen fogadtk. Mg kosztjt is pontosan a sikh kaszt elrsai s szoksai szerint kapta meg, hogy ezt senki ne kifogsolhassa. Azonban itt egy vratlan nehzsggel kellett megkzdenie, azzal, hogy valsgosan tallkozott Krisztussal, s egsz lett teljesen tadta Neki. Osztlytrsai kztt pedig tbben voltak, akik csak nvleges keresztynek voltak, vagy gyerekesen nem trdtek a nagy krdsekkel. A misszii llomson ezekkel llandan egytt kellett lennie, s itt annyi gyarlsgot s hinyt ltott meg bennk, hogy mlyen csaldva bcst vett tlk, s hazament Rampurba. Rokonai termszetesen azt hittk, hogy ezzel htat fordtott a keresztynsgnek, s nagy rmmel fogadtk. mgis bensleg megersdve, ugyanaz maradt. Hogy semmi ktsg ne legyen afell, hogy hov tartozik, levgatta hossz hajt. Pedig ez a sikh trzs bszkesge, s a trzshz val tartozs jele. A sikh frfi fejt nem rintheti oll ugyangy, mint az testamentumban Istennek szentelt emberek fejt. A hossz hajat feltekerve a turbn alatt viselik s a frfiaknak nagy szaklla van.

Sundarnak ezt a lpst csaldja azzal viszonozta, hogy rksgbl is kitagadta. Az udvar kapujban a koldusok s blpoklosok kztt adtak neki enni, s itt kellett aludnia is. Nem tartozott tbb kzjk. Egyik sgora, aki a nabhai rdzsa szolglatban llt, egyszer mg magval vitte, hogy egy utols ksrletet tegyen arra, hogy visszatrsre brja. A fejedelem a nagyok llamtancsa el hvatta, s hossz beszdben igyekezett szndktl eltrteni. A legnagyobb bartsggal s jsggal fordult hozz. Ragyog ajnlatokat tett neki.

Klnsen a bszkesgre hivatkozott: ugyan, te sikh oroszln ltedre keresztyn kutya akarsz lenni? Sundar azonban llhatatos maradt. Mindenron Jzust akarta kvetni.

Erre mr otthon is elfogyott a trelem. Az apa rgen visszafojtott kesersge kitrt. Megtkozta s kizte hazulrl. Mindent vissza kellett szolgltatni. Csak azt a ruht tarthatta meg, ami rajta volt, s annyi pnzt, hogy Patialba utazzon. Utoljra a szli hz verandjn. Napkelte eltt tvoznia kellett, ki a hideg vilgba, de Jzus nyomn.

A gondvisels

A ludhinai vastvonal mentn, melyhez Sundar igyekezett, hogy atyai jbartainl, a misszionriusoknl btortst s menedket talljon, fekszik egy Ropur nev kis falu. Itt telepedtek le a Rampurbl elztt keresztynek, papjukkal egytt. Ezt Sundar tkzben meg akarta ltogatni. Hiszen, mi termszetesebb annl, hogy akik trsak a szenvedsben, hitkben kzsen keresnek vigasztalst. Teht Ropurban kiszllt s betrt a lelkszhez. Alig, hogy megrkezett, ers rosszullt fogta el. A hamarosan elhvott bennszltt orvos slyos mrgezst llaptott meg. Utols otthoni tkezsekor, abba az telbe, amit ott a kapu eltt fogyasztott el, ers mrget kevertek. Ennek meglehetsen ksn mutatkozik a hatsa, akkor azonban mr biztos hallt jelent. Indiban szvesen vlasztjk ezt a fajtt, hogy a mrgezs nyomait eltntessk. Hatsa a kolerhoz hasonlt. Hozztartozi jobban szerettk volna, ha gy pusztul el, minthogy keresztynn ltele ltal vgleg gyalzatot hozzon csaldjra. Az orvos jl ismerte a tneteket. A kegyes hinduknl egyszer-egyszer elfordul az ilyen. Intzkedseket tett, azonban kijelentette, hogy az eset teljesen remnytelen, s msnap reggel megint el fog jnni, hogy rszt vegyen a temetsen.

A lelksz s felesge az egsz jszakt a beteg gya mellett tlttte. A szenvedsekhez szokott gylekezetnek sok tagja imdkozott s hitt velk egytt. A fiatalember a sok vrhnystl mr minden erejt elvesztette. Azonban is kitartott a hitben, hogy nem fog meghalni, hanem lni fog s hirdetni fogja az rnak cselekedeteit. (Zsolt. 118,17) s gy ez a betegsg sem vezetett hallra, hanem nvelte Isten dicssgt. Amikor az orvos msnap eljtt, legnagyobb csodlkozsra, ha nagyon elgyenglve is, de mg letben tallta a beteget. A fiatal szenved tkletes bkessge s rvendez hite a Megvltban olyan mly benyomst gyakorolt a pogny orvosra, hogy a paplakban egy jtestamentumot krt magnak. Aztn is keresni kezdte a llek bkessgt, s kegyelmet tallt. Ma misszii orvosknt szolgl Brmban.

Ezalatt Sundar bartja s osztlytrsa sem jrt msknt. Neki is mrget kevertek a tpllkba, mikor sem rbeszlssel, sem ravaszsggal nem tudtk elhatrozsban megingatni. Ezt a fiatal bizonysgtevt azonban maghoz szltotta Isten. Van neknk Istennk, akit mi tisztelnk: ki tud minket szabadtani az izz tzes kemencbl, s ki tud szabadtani a te kezedbl is, kirly! (Dn. 3,17), mondtk Dniel ifj bartai Nabukodonozor kirlynak. De ha nem tenn is, tudd meg, kirly, hogy mi a te isteneidet nem tiszteljk, s nem hdolunk az aranyszobor eltt, amelyet felllttattl! (Dn. 3,18) Sundar szenvedseinek mr ennl az els esetnl is ltjuk, hogy Isten mennyire megldotta t ms lelkek Jzushoz vezetsben. Az a klns kegyelem, amely a Megvlt megjelense ltal osztlyrszv lett, tsugrozta egsz lnyt. Valsggal rezni lehet rajta, hogy Megvltja kzel van hozz, s hogy mennyei leveg ramlik t lnyn. Ez egsz szemlynek valami titokzatos vonzert s a szellemek felett nagy hatalmat adott.

Sundar meggygyult, s folytatta tjt Ludhianba, ahol rmmel fogadtk. Most volt ideje arra, hogy szellemi vezets mellett elmlyedjen jtestamentumban, mely lelknek egyre fontosabb s kizrlagosabb tpllkv lett. Az ellensgei itt sem hagytak egszen bkt neki. jbl megksreltk, miutn mr meg akartk lni, hogy ravaszsggal s erszakkal hatalmukba kertsk. Atyja is megjelent mg egyszer a misszii hzban, hogy a meghatottsg knnyeivel hvja vissza arrl az trl, melyrl, azt hitte, nincs visszatrs.

Ezrt legjobbnak ltszott, ha Sundart egszen kivvn a zaklatsok krbl, nagyobb tvolsgban, jobban elszigetelt helyen biztonsgba helyezik. Ludhianban krlbell kilenc hnapot tlttt. Innt most Subathuba kerlt, mely Simla-tl harminct kilomternyire fekszik szakra, a Himalja hegysgben. Ez egy orvosi misszii lloms volt. Ezen a helyen senki sem ismerte. Az ldzsek nem rtk utol. Bels fejldst jtestamentuma tpllta, s ezalatt mindinkbb megrett arra a napra, melyen a keresztsg felvtele ltal is bizonysgot tehetett Krisztusba, az Urba vetett hitrl. Tizenhatves korban nagykorv lett, s ezzel joga volt az ttrsre. Egy nappal sem akart tovbb vrni. Tizenhatodik szletsnapjn, 1905. szeptember 3.-n Simlban az anglikn egyhz kpolnjban Redmann J. misszionrus megkeresztelte. Bsgesen radt szvbe az rm: ha valaki Krisztusban van, j teremtmny, a rgiek elmltak, lm, j valsult meg. (2.Kor. 5,17)

4. MINDENT JZUSRT

Jzust nem lehet gy ismerni, hogy ne szeretnnk, s nem lehet gy szeretni, hogy ne szolglnnk.

Ez Sundar Singh letben is beigazoldott. Forr vgy tlttte be lelkt, hogy azt a Megvltt, aki ilyen nagy dolgot cselekedett vele, msoknak is hirdesse. Csak az volt mg krdses, hogy ennek mi a legmegfelelbb mdja. A teljes nfelldozs gondolata kicsiny gyermekkortl kezdve nem volt idegen szmra. Anyja kvnsga is erre mutatott. Jl ismerte azt a mly hatst, amit a pogny sadhuk el tudnak rni. Az a gondolat foglalkoztatta, hogy nem lehetne-e ezt a mdszert keresztynn tenni. S gy azt, ami a pognysg ers bstyja volt, s mellyel sokszor takartak el lszenteskedst, lvezetvgyat s a test szolglatt, Jzus Krisztus kezben szent eszkzz formlni, lelkek megmentsre. Vajon nem ez-e az tja, hogy mindenkinek mindenv legyen, s gy sokfle mdon megmentsen nmelyeket? Hogy ilyen irny ksrletek trtntek-e mr, arrl semmit sem hallott. Indiban ilyen mg egszen bizonyosan nem is volt. Nagyon jl tudta, hogy mit jelent ez a lps: lemondst a hzassgrl, az otthonrl s nyugalomrl. Fogadalom volt, melyet magra vehet a keresztyn, de amelytl mindenkor vissza is lphet. Sundar Singh szmra ez lett az lethivats, ezen az ton kzelthette meg legjobban Megvltjt, s itt szolglhatott Neki a legjobban. Egszet - egszrt volt a jelszava. Hiszen maga Jzus Krisztus volt a keresztyn Sadhu pldakpe. Zarndok, akinek nem volt fejt hov lehajtani, aki hls hallgatk s kegyes asszonyok adomnyaibl lt. Jjj s kvess engem!

Elhatrozst 1905. oktber 6.-n valstotta meg. Megkeresztelse utn harminchrom nappal fellttte azt a sfrnysrga ruht, melyet egsz Indiban a zarndokok viselnek megklnbztetsl. Knyveit, s amije mg volt, hamar sztosztotta. Meztlb, pnz s tska nlkl kezdte meg keresztyn zarndoktjt. Akkor nem ltta mg, hogy milyen slyos kvetkezmnyei lesznek elhatrozsnak.

5. MEGPRBLTATSOK, LDOZATOK

Jzus gynek fiatal hrnke legelszr a hazjt kereste fel. Rampurba minden hz ismers volt eltte, s t is ismerte mindenki. Minden utcasarkon prdiklt, ajtrl-ajtra jrt rmhrvel, a megtallt dvztrl, s a Tle kapott errl szlva. Az evanglium boldogt voltnak eleven bizonysga volt. Nem csaldott abban sem, hogy a zarndokruha vdelmet s befolyst fog szerezni neki. Mg az asszonyok udvarai s lakosztlyai is megnyltak eltte, s ott is hirdette Jzus zenett. Pedig milyen ritkn hatol be odig Jzus szeretetnek egy-egy sugara. Nem felejtette el sajt szlhzt sem. Hogy itt hogyan fogadtk, arrl azonban sohasem beszl. gy ltszik nem a legbartsgosabb volt ez a fogadtats. Az vi szmra tlsgosan nagy volt a csaps s az elidegeneds. Rampurbl a krnyez falvakat kereste fel s evangliumval csakhamar bejrta az t foly egsz orszgt. Eddig mg soha nem ltott mdon terjedt az evanglium ismerete. Itt is elg ldozatot kellett hoznia, s elg nlklzsen kellett keresztl mennie, pedig megknnytette szolglatt az, hogy jl ismerte az orszg nyelvt s szoksait. Termszetesen, mikor az emberek hallottk, hogy milyen btran szl Krisztusrl, aki a bkessg egyetlen tja, hamar szrevettk, hogy ez egszen jfajta zarndok. Ilyenkor sokszor elztk s aztn kereshetett szllst s tpllkot.

A keresztyn gylekezetek kztt sokkal jobb dolga lehetett volna. Mindentt szvesen fogadtk volna nagyszer tehetsgvel, hatalmas sznoki erejvel, a hindu szveket klnsen megragad s meggyz csodlatosan szp kpes beszdvel s buzgsgval. Brmelyik misszii lloms szvesen alkalmazta volna, akr azonnal, tantnak vagy prdiktornak. Azonban nem akarta megknnyteni a dolgt. Vilgossgval be akart vilgtani a tvhit s a pognysg sttsgbe. s ez adta meg szemlyisgnek azt a klns ert. Soha nem sajnlta az ldozatot. Mg abban az idben sem, amikor fggetlenl a mr meglv keresztyn gylekezetektl, vonult keresztl az orszgon, gyakran a legzllttebb s legmegvetettebb elemek kztt dolgozott s az eredmny nagyon csekly volt. Az eke szarvra helyezte kezt s nem tekintett htra. (Luk. 9,62)

A mly fekvs Pandsab-bl Sundar Singh hosszabb vndorls utn, a folyk mentn magasabbra s magasabbra jutva, a csodaszp Kasmri hegyvidkre jutott. Ezt a felsges, roppant termkeny vlgyet minden oldalrl havasok veszik krl. A ktmillinyi lakossg, mely nagyobbrszt mohamednokbl ll, ebben az idben mg meglehetsen hozzfrhetetlen volt az evanglium hirdeti szmra. Mg idegrlbb s veszedelmesebb volt utazsa Beludsisztnban s Afganisztnban, India hatrain tl, mert ezekben az orszgokban a kormny nem vdi mr a bkt s az letet. A nptrzsek kivtel nlkl vad mohamednok s szenvedlyes rablk, megeskdtek, hogy egyetlen klfldit sem fogadnak be, semmilyen idegennek nem engedik meg, hogy a kereszt tant hirdesse s honfitrsaik kztt sem trik meg azt, aki keresztynn lesz. Aki hajlandsgot mutat az evanglium elfogadsra, hall fia. Vagy eltnik, vagy nyilvnosan hallra tlik s kivgzik. Nem egyszer folyt mr ezen a vidken a mrtrok vre. Indiai keresztynek is vrtansgot szenvedtek, akik tjttek ide. Sundar helyzete sem volt knnyebb, mint msok. lete naponknt veszedelemben forgott, s egyedl Isten oltalmaz keze rizte meg, hogy msutt is felhasznlja mg szolglatait.

Hossz vndorls utn egy kis idre visszatrve, Kotgarh vroskt vlasztotta ki arra, hogy a szksges visszavonultsgban s csendben j ert gyjtsn erre a felrl letre, s a szntelen bizonysgttelre, arrl a legnagyobbrl s legjobbrl, amirl emberi nyelv szlhat.

Kotgarhbl ltni az utat, mely a forgalomtl s mg inkbb az evangliumtl annyira elzrt orszgokba Neplba s Tibetbe vezet. Ez a vros 100 kilomternyire fekszik a korbban emltett Subathu-tl s 200 kilomternyire Tibet hatrtl. Sundar keres szeretett ezekben az orszgokban ppen az elzrkzottsg vonta magra. Ezutn veken keresztl rendszeresen tment ezekbe az orszgokba nyron, amikor a hegyszorosok jrhatk. Nem is tudjuk elkpzelni azokat a veszedelmeket, amiket az egyedllt itt a vilg legmagasabb hegysgnek jgsivatagain magban rejt. Sivrsg, elhagyatottsg krskrl. Szz kilomtert is mehet az ember anlkl, hogy valakivel tallkozna. Nem egy t a tengerszint felett, hatezer mteres magassgban vezet. A Rotang-szorosnak pldul, melyen keresztl Sundar szokott Simla fell jvet ngyezerhtszz mter magassgban tkelni a tibeti hatron, az a nevezetessge, hogy a havasok s az alattuk elterl izzan forr indiai vlgyek kztt ltrejv risi hmrskletklnbsgek dlutnonknt olyan ers szlvihart hoznak ltre, amely az embereket felkapja a fldrl, s mg a legelsz llatokat is kpes lesodorni a mlysgbe. Ehhez hozzjrult az is, hogy Sundar a forr sksg fia volt, aki nem egyszer hallos betegen fekdt ott fenn a hideg levegben. Ksbb azonban mr minden eurpai turistval brta a versenyt, s ha azok betegek lettek, polhatta ket. Ott fent is megtartotta zarndok szoksait. tipoggysza egy vrskts jtestamentum s egy hlsznyeg, melytl nem egyszer fosztottk meg a rablk. Minden hideg dacra, mint a fakrok lent a meleg vidken, meztlb jrt a havon s jgen is, s ha a jgtblk vresre trtk lbait, s vre megfagyott a havon, az ott lakk szmra l bizonysg volt az ltala hirdetett szeretet hatalma s igazsga mellett.

Egy ideig volt Sundarnak egy rdekes trsa s ksrje. Stokesnak hvtk, amerikai volt s az a gondolata tmadt, hogy is, mint misszionrius ilyen zarndokk lesz a pognyokrt. Jelents vagyont mr korbban odaadta a misszinak. Ez az ember Kotgarhban tallkozott Sundarral, s maga is fellttte a hindu zarndokok srga ruhjt. gy azutn 1906-ban egytt utaztak a Kangra-vlgyn keresztl Tibet fel. Sundar letben ez a legnehezebb utazsok egyike volt. Piszkos jjeli szlls valami omladoz kunyhban, ksbb meg hol egy fa alatt, hol egy barlangban tltik az jszakt 5000 mter magasban, naponta nhny szem rpa az egsz tpllkuk, lztl fertztt a leveg s mg sok ms nehzsg jellemzi ezt az utat, azonban az evangliumot hirdethettk, s a kzssg mindig j ert adott nekik. Mgis ez alkalommal mg Sundarnak is sok volt a nlklzs. A legelhagyatottabb vidken megtmadta a lz. Mg egy darabig vonszolta magt, de vgl is sszeroppant. Vilgosabb pillanataiban bartja, aki kitartott mellette, s hven polta, megkrdezte tle, hogy hogyan rzi magt. Nagyon boldog vagyok, mondta a nagybeteg, hiszen olyan des Jzusrt szenvedni. Ez hozztartozott legbensbb lnyhez. Aki ismerte, nem csodlkozott ezen, hanem csak ekkor rtette meg egszen s igazn.

Stokes misszionrus sok fradsg rn tovbbszlltotta, s vgl egy eurpai hzban helyezte el. A gondos pols kvetkeztben ismt sszeszedte magt. Az eurpai hzigazda bartsgos volt ugyan, de a hit dolgai teljesen kzmbsek voltak szmra. Naponta megltogatta a beteget, s megint Sundar megszentelt szava s lnye volt az, mely gondolkodsra ksztette ezt az embert s az sztnzst adta igaz megtrsre. Mint a ropuri orvos esetben, gy itt is a tantvny hsies szenvedse lett eszkzv annak, hogy egy llek bkessget talljon.

Sundar s Stokes munkakzssge, ha ms formban is, de mg a kvetkez vben is fennllt. 1907-ben mind a kt frfi, bizonyra Jzus pldjra s szavaira, indtst rzett arra, hogy lett klnsen a betegek szolglatban lltsa, hogy ezekhez gy odavihesse az evangliumot. Sabathuban van a misszinak egy krhza a blpoklosok (leprsok) szmra. Itt poltk a betegeket. Nemsokra egy mgsrgetbb hvst rzett szeretetk s odaadsuk. Az az id volt ez, mikor a pestis borzasztan dhngtt Indiban. Hnapokon keresztl htrl-htre kb. 50.000 ember halt meg a fekete hall-ban s ezek kzl csak Pandsab-ban (25 milli lakos) hetenknt harmincezer ember. A rmlet napjai voltak ezek mindentt, ahov betrt a ragly. Kilakoltattk az embereket, s a pestises hzakat bezrtk, kitiszttottk vagy leromboltk. A hajlktalanok meneklt-tborokban verdtek ssze, sokszor mr magukkal hurcolva oda a betegsget. Ilyenkor sztrebbentek a tborok. Hallosan komoly alkalom volt ez a keresztyni szamaritnus szolglatra test s llek szmra. Hnapokig polta a pestiseseket a kt j bart Lahore mellett, alig nhny rt pihenve naponta. Mg a nyugalom perceit is a betegek s haldoklk kztt tltttk a padln fekve. Stokes ezutn visszatrt Amerikba, hogy ott frfiakat toborozzon, akik hozz hasonlan keresztyn zarndokokknt akarnak Indiban az evangliumrt dolgozni. Vissza is trt, alaptott is egy ilyen szvetsget, azonban ez mig mg nem vgzett jelentsebb munkt.

Sundar llandan nveked befolysa szak-Indira s a hatrvidkekre, melyet fiatal kora sem kisebbtett hsz ves volt ekkor , azt a kvnsgot rlelte meg sok jakarjban, hogy kpezze ki magt alaposabban az igehirdets szolglatra. Hiszen mg fiatal s lnk szellem volt; risi ldsok kzvettje lehet a jvben. A missziban is megvan a magnyos utak, s a remete let veszedelme. Nagyon valszn, hogy egy magnyos, kln munklkod ember lete munkjnak eredmnye semmiv lesz, ha az illet meghal, vagy tovbbutazik, hogyha nem akad munkjnak hozzrt folytatja. Ezrt volna arra szksg, hogy egy nagyobb krhz csatlakozva, valamelyik trsasggal felvegye a kapcsolatot. Sundar maga is helyeselte ezt, s belpett az angol egyhzi misszii szeminriumba Lahoreban, ahol ht esztendt tlttt a Szentrs alapos tanulmnyozsval. Fogadalmhoz itt is h maradt. Trsai kztt is megtartotta srga zarndokruhjt, dacra annak, hogy ez ezen a helyen nagyon feltn volt s sok megjegyzsre adott alkalmat, hiszen az angol llamegyhz prdiktorai az utcn s fkpen az istentisztelet alatt sajt flig katolikus egyenruhjukat viselik. A tanuls csak hasznra lehetett, s minden szabadidejt itt is az evanglium hirdetsre fordtotta.

Amikor a ktves tanfolyamot elvgezte a misszii iskolban, s megkapta az els angol papi felszentelst, arra kerlt volna a sor, hogy legalbb az els idben a misszi vezetsgnek utastsai szerint lssa el igehirdeti tisztjt. Ez azt jelentette volna, hogy ide vagy oda helyezik, s csupn egy meghatrozott gylekezetben szolglhat. Ekkor rezte azt, hogy ez sem belsleg, sem klsleg semmikppen nem egyeztethet ssze azzal az elhvatssal, amit hite szerint Istentl kapott. Szabad akart lenni, s tudta, hogy szabadnak kell lennie, hogy a nagy Megvlt nyomdokain hirdesse az evangliumot. Nem kerlt nagy kzdelmbe, hogy visszakldje az angol misszii pspknek prdiktori oklevelt, amely megnyitotta szmra az anglikn templomok szszkeit. A pspk megrtette az okokat, s szeretettel vette ezt tudomsul. Sundar ezutn Istenben bzva, rvendez llekkel ismt elment a leghozzfrhetetlenebb pognysg birodalmba, az elzrt Tibetbe.

Ktsgtelen, hogy Sundar Singh tibeti tjai a mai misszii trtnet legmegragadbb lapjait kpezik. Nhny kiemelkedbb esemnyt ezekbl a trt utakbl hadd iktassunk ide.

6. H SZOLGA HSGES R!

Ez a monds ma is igaz. Thoria kerletben Sundar Singh rendszerint az erd srjben tlttte jszakit, mert a lakossg olyan ellensges rzlettel viseltetett az evangliummal szemben, hogy senki sem akarta hzba fogadni. Egyszer egy stt jszakn, fradtan a napi munktl egy barlangra bukkant s ebben aztn kitertette hlsznyegt s ott tlttte az jszakt. Mikor megvirradt, egy nagy leoprdot pillantott meg, mely ott aludt mellette. Isten csodlatosan megrizte. Sundar nem egyszer mondta, hogy soha egyetlen vadllat sem bntotta. Hiszen nem egyedlll tapasztalat az, hogy mg a vadllatok is megrzik, hogy olyan emberrel llnak szemben, akinek egsz lnye szeretetet s bkessget raszt. Jzusrl is feljegyezte Mrk evangliuma (1,13), hogy egytt volt a vadllatokkal s az angyalok szolgltak neki. Ms alkalommal egy fekete prduccal tallkozott ssze. Ez a fajta klnsen vrszomjas. Sundar egyszer egy kiugr sziklaprknyon lt imdsgba merlve, s nem is sejtette, hogy nem messze tle ott fekdt a prduc, minden mozdulatt figyelve. Felkelt, elment a vadllat mellet, s az nem bntotta. A falu laki, akik rviddel azeltt kiztk maguk kzl, megfigyeltk ezt az esemnyt, rendkvl elcsodlkoztak. Ugyanez az llat mr tbb embert meglt, s ezrt nagyon fltek tle. Most mr gy fogadtk Sadhut, mint Isten kvett, akinek tantsra rdemes hallgatni.

Egy Dolivala nev faluban egyms utn kopogtatott be a hzakba anlkl, hogy bebocsttatst nyert volna. Hiszen ez keresztyn Sadhu, mondtk az emberek, s ezt nem szabad bebocstani. Kimerlten, fradtan keresett menedket. Az es csak gy mltt, s igen hideg jszaka volt. Vgre tallt egy flig romba dlt pletet. Itt megkereste a legszrazabb helyet, s gy ahogy volt, hesen elaludt. A csps reggeli leveg felbresztette, s a dereng vilgossg fnyben valami stt tmeget ltott maga mellett. Egy kgy volt, mely vdelmet s meleget keresve, odabujt mell az alv sznyegbe. Csak egyetlen gyetlen mozdulat kellett volna ahhoz, hogy az llat megtmadottnak rezve magt, megmarja. vatosan kihzdott a fekhelybl, s kiment a szabadba. De aztn, kicsinyhitsgrt megdorglva nmagt, visszament, megfogta a sznyeg egyik sarkt, kirzta a kgyt s semmi baja sem lett.

Jzus kvetire nzve az emberi ellensgek sokkal veszedelmesebbek, mint a vadllatok. Afganisztnban Dselabad vrosban a lakossg elhatrozta, hogy elteszi lb all. Egyik titkos bartja nagy vatossgra intette. Sundar nem akarta elhinni, hogy letre akarnak trni, azonban mgis biztosabb szllst keresett magnak. Egy nagyon szennyes frgekkel telt elhagyatott pletet tallt. Ebben tlttte az jszakt. Msnap reggel, mikor ppen tzet gyjtott, hogy tnedvesedett ruhit megszrtsa, egy csapat mohamedn kzeledett hozz. Legnagyobb csodlkozsra a csapat vezetje leborult eltte s elmondta neki, hogy azrt jttek, hogy megljk. Azonban ezen a hrhedt helyen, ebben a lztl s raglytl fertztt pletben lehetetlensg gy eltlteni egy jszakt, hogy ne legyen tle beteg az ember. Minthogy ltjk azt, hogy semmi baja sincs, knytelenek t Allah nagy kegyeltjnek tartani. Ezutn arra krtk, hogy trjen velk vissza a faluba s tisztelje meg ket azzal, hogy elfogadja vendgszeret bartsgukat. gy nagyszer alkalma nylt Sundar Singhnek arra, hogy egy egsz htig hirdesse ezek kztt a vad mohamedn rablk kztt az evangliumot.

Egy mvelt pogny, reform hindu, aki az Arya Samads-hoz tartozik, mondta el a kvetkezket: Szemtanja volt ennek a jelenetnek, mely bizonyra nem egyszer fordult el Sundar Singh letben. Ez a hindu, ppen akkor tallkozott vele, mikor egy hegyi ton felfel haladt, hogy egy j faluban kezdjen el munklkodni. Sundar lelt egy fatrzsre, letrlte homlokrl az izzadtsgot, s egy keresztyn neket kezdett nekelni. Csakhamar egy sereg ember vette krl. Ezek azonban nem akartak hallani olyan neket, mely a Krisztus szeretetrl szl. Egyszer csak odaugrott egy frfi s egy akkort lktt rajta, hogy leesett, s a kezt s az arct megsebezte. A sikh oroszln sz nlkl felkelt, bekttte vrz kezt s mialatt csepegett a vr a homlokrl, hangosan imdkozott ellensgeirt. Azutn beszlni kezdett Krisztus szeretetrl, aki megbocstott neknk. A hats megktszerezett lds volt. Az eset szemtanja maga is megvallja, hogy ekkor bizonytottk be eltte elszr, hogy a keresztynsg nem is olyan megvetsre mlt. Ksbb ez az ember is megtallta Krisztust. Aki lelkte Sundart, egy Kripa Rma nev frfi volt, ezutn maga is megtrt. Sundar ezalatt mr mshol jrt, de ez a frfi hossz ideig kereste, hogy az a vres kz keresztelje meg. Nem tallta meg, s ezrt msutt vtette fel magt keresztsggel a keresztyn egyhzba.

Nem ez volt az egyetlen eset, amikor azltal, hogy engedelmeskedett Jzus szavnak nehogy ellenlljatok a gonosznak (Mt 5,39), lefegyverezte ellensgeit, s lelkeket nyert meg Isten orszgnak. Neplban trtnt, India s Tibet kztt, Bhulera vidkn egy serd bortotta helyen, ahol sok rablbanda tanyzik. Vndortjn ngy rabl tmadta meg, az egyik trrel a kezben rvetette magt. Sundar azt hitte, hogy elrkezett utols rja. Nem akart s nem tudott vdekezni, gy ht alzatosan lehajtotta a fejt s vrta a hallos dfst. Ezt nem vrtk a tmadk. A felemelt kar lehanyatlott s a rablk csak vagyonnak kiadst kvntk a zarndoktl. Pnze nem volt, elvettk hlsznyegt s elengedtk. Hlatelt szvvel ment tovbb. Azonban, egyszer csak visszahvta az egyik rabl. Sundar azt gondolta, hogy most mr a biztos hall vr r, de a rablk csak a nevt s a tantst akartk megtudni, elmondta nekik, hogy keresztyn zarndok, felnyitotta jtestamentumt, s felolvasta a gazdag s a szegny Lzr trtnett. Az, aki visszahvta, figyelmesen hallgatta. Mikor befejezte mondanivaljt, Sundar megkrdezte tle, hogy mire gondol? A rabl azt felelte, hogy a gazdag ember vge rettegssel tlti el. Ha ilyen kis bnre ilyen nagy bntets vr, mi lesz az olyan nagy bnssel, amilyen is? Krisztus h kvete lt ezzel a ritka alkalommal, s nagy ervel trta fel az isteni irgalom mrhetetlen nagysgt. A rabl ezutn magval vitte a lakhelyre s sok knnyel s igazi bnbnattal vallotta meg szrny lete bneit s gaztetteit. Msnap reggel egy barlangba vezette, ahol irtzatos tettek emlkeknt emberi holttestek maradvnyai hevertek. Ezek az n bneim! jajdult fel az ember, mikzben rmutatott ezekre. Mondd, van-e mg remnysg egy ilyen borzalmas ember szmra, amilyen n vagyok? S ekkor a keresztre fesztett lator trtnete kvetkezett. A Sadhu elmondta, hogy ez a llek hogyan tallt bnbocsnatot. Ezutn mindketten letrdeltek, s a rabl kegyelmet tallt. Sundar magval vitte Labdsba, ahol a misszionriusok gondjra bzta. Itt meg is kereszteltk, mert a Sadhu maga nem keresztelt.

Sok-sok csodlatos tapasztalatot szerzett Sundar Singh ezeken az utakon, melyek tz esztendn keresztl minden nyron a legbartsgtalanabb s legelhagyatottabb vidkekre vezettk, amelyeken, mg aligha jrt valaki, aki az evangliumot hirdette. Hiszen Tibet hatrban mr rgta vgzik a nehz munkt a herrnhutiak hrom kis misszii llomsn, de nhny bennszltt segtsgkn kvl aligha jutott be valaki a buddhizmus legfbb vrba. Oda vagy vissza utazva, egyszer, egyszer betrt hozzjuk Sundar Singh, hogy megpihenjen, s megbeszlje velk terveit, vagy munkja eredmnyeit.

7. BTOR HITVALLK

Az skeresztyn egyhzban, nagy tekintlye volt az . n. hitvallknak (confessores), azoknak a keresztyneknek, akik az els szzadok nehz vres ldztetsei kzepette knvallatst szenvedtek, s nem tagadtk meg hitket, de valamilyen okbl mgis kiszabadultak. A legnagyobb tisztelettel vettk ket krl, mint a hit hseit, s a hvk pldakpeit. A gylekezetben legell ltek. Szavuknak s bizonysgttelknek nagy slya volt. S volt is mondanivaljuk, hiszen Krisztus szenvedsnek jegyeit hordoztk testkben.

Ilyen letbenmaradt mrtr, flelem s gncs nlkli hitvall lett npe s a keresztynsg szles krei szmra Sundar Singh. Aki olyan sokszor nzett szembe a hall legvltozatosabb rettentseivel, s abban a kegyelemben rszeslt, hogy minden szenvedst rmmel tudott elviselni s megmeneklt, annak van mondanivalja a mai, hitben elgyenglt keresztyn vilg szmra.

Mindazokban az orszgokban, melyeket India szomszdsgban, de hatrain tl bejrt, letre tr ldztets vrt r. Egyrszt mohamednokkal, msrszt buddhistkkal volt dolga. Mind a kt valls kveti elvadult llapotban lnek ott, s gyanakvssal fogadnak mindent, ami idegen, vagy j. Legkevsb szvesen a kereszt zenett halljk, ezt az j hitet. Mind a kt terleten hallbntets vrt az evanglium hirdetjre.

1914-ben Neplban, ebben a buddhista llamban hirdette Sundar az evangliumot. Egy darabig nem is volt ennek semmi klnsebb akadlya. De aztn a hatsg rparancsolt, hogy szntesse meg munklkodst. Minthogy nem engedett a parancsnak, elfogtk s a kzs brtnbe zrtk. Itt jjel nappal egytt volt rablkkal s gyilkosakkal. Ezeknek beszlt az evangliumrl, mely j embereket teremt, s bkessget ad mg a brtn falai kztt is. Tbben a foglyok kzl hittek igehirdetsnek, s elfogadtk a Megvltt. Felsges kegyelmi id volt ez r s a fogolytrsaira nzve. Csakhogy Nepl hatsgai nem mltnyoltk a rablk megjavulsi trekvseit. Sundart kivezettk a brtnbl a piactrre, hogy nyilvnosan megbntessk. Testrl letptk a ruht, kezeit s lbait rgi szoks szerint htrafesztettk egy kalodba. Hogy knjait fokozzk, testre pickat raktak, hogy ezek szvjk ki a vrt. Gnyold nzk tmege vette krl. Egyik sem adott neki knjai enyhtsre semmit sem. Mg egy csepp vizet sem kapott, amivel get szomjsgt enyhthette volna. Azt gondoltk, nincs szksge r. Mg ilyen knok kztt is megadatott neki az a kegyelem, hogy rmmel hirdesse Krisztus zenett, s dicstse Istent. Egsz jszaka tartott a kzdelem, elgyenglt a vrvesztesgtl, de mg megrte a kvetkez reggelt. Bkessgtl sugrz arca mly hatst gyakorolt a babons npre. Azt mondtk, termszetfeletti er kell, hogy benne lakjon. Ezzel az ervel nem akartak ujjat hzni, s ezrt kiszabadtottk a kalodbl. Sokig fekdt eszmletlenl szenvedsnek szntern, s maghoz trve alig tudott elvnszorogni. Vgre mgis akadt nhny jszv ember, aki befogadta s polta addig, mg ereje vissza nem trt.

A keresztynsg eltt bezrt Tibet klnsen vonzotta a Sadhut. Taln ppen azrt, mert olyan nagy volt benne a sttsg. Indirl tudta, hogy ott van alkalom az evanglium megismersre. Minnl tbbet szenvedett Tibetrt, annl jobban megszerette azt. Tudta, hogy milyen gyllet vrja a buddhista szerzetesek, s lmk rszrl. S nem is mlt el sok id addig, hogy ez a gyllet tett vlt. Rasar vrosban elfogtk s a fpap eltt bevdoltk, hogy jogtalanul lpett be az orszgba, s az evangliumot is prdiklta. Mindkettrt hallbntetst rdemel. Bnsnek mondtk, s egy dhng nptmeg ksretben a veszthelyre vezettk. Kt szoksos hallbntetst ismertek. Az egyik az, hogy az eltltet egy frissen vgott jak brbe varrjk, s kiteszik a nap perzsel sugarainak, addig mg meg nem hal. A msik, hogy a bnst egy res ktba dobjk, s ott sorsra hagyjk. Az utbbit vlasztottk Sundar szmra.

Mikor odarkeztek, levetkztettk s bedobtk a mly ktba, melyben nem volt vz. Jobb karjt elzleg eltrtk. Nem egy ember vgezte mr ebben a ktban lett, s gy Sundar egy halom rothad emberi testre esett. Brhov nyjtotta a kezt, mindentt oszls s rothads. Fojt mrges szag tlttte be a helyet. Minden ms hallnem megvlts volt ezzel szemben. Odafenn ezalatt rfordtottk a ktra a vasajtt, s a kulcsot elvittk.

Az jszaka s a kvetkez nap risi knok kztt telt el. Alig vette szre az id mlst, hsg s szomjsg gytrte, s mikor a harmadik jszaka kezddtt, Sundar rezte, hogy mr nem brja sokig. Imdsgban tlttte el minden idejt. Ez volt egyetlen erforrsa s menedke. S ekkor egyszerre zrgst hallott a feje fltt. A kulcs elfordult a zrban. Valaki felemelte brtnnek vasajtajt, s egy hang kiltott le hozz, hogy fogja meg a ktelet, melyet megmentsre le fognak ereszteni hozz. Utols erejvel belekapaszkodott, s a ktlen valaki biztos kzzel felhzta. Mialatt fenn boldogan szvta be magba a friss levegt, a kutat megint bezrtk s mikor krlnzett, hogy kicsoda mentette meg, mr nem tallt senkit sem. Sundar sohasem tudta meg, hogy ki volt megmentje. Csak Istennek tudott hlt adni csodlatos szabadulsrt. Tntorogva visszament a vrosba, s szllsn maradt addig, mg egszsge annyira helyrellt, hogy megint prdiklhatott, jra megjelense nagy izgalmat okozott. A biztos hallbl tmadt fel valaki s ismt prdikl, mintha semmi sem trtnt volna.

jbl elfogtk s a fpap el vittk. Ennek krdsre megismtelte szabadulsnak trtnett. A lma dhngtt s kijelentette, hogy bizonyra ellopta valaki a kulcsot s kiszabadtotta vele. Mgis, amikor keresni kezdtk, a lma vben a sajt kulcscsomjn talltk meg azt. A fpap szlni sem tudott a csodlkozstl s flelemtl. Bizonytalanul rezte magt, rparancsolt Sundarra, hogy hagyja el a vrost, s menjen lehetleg messzire onnt, hogy az az ers Isten r, s npre valahogy valami pldtlan szerencstlensget ne hozzon. gy llott a btor igehirdet mellett az Ura, s gy mentette meg minden veszedelemtl. Ms vdelme nem is volt ott abban a stt orszgban.

Voltak mr msok is, akik az evanglium hirdetsre hatoltak be Tibetbe. Ezek hitkrt letkkel fizettek meg. Sundar Singh sok mindent meg tudott rluk, mikor ismtelt tibeti ltogatsaival mr kiss megnyerte az emberek bizalmt. Nlkle taln sohasem hallott volna a vilg azokrl a szenvedsekrl s harcokrl, melyeket ezek szent hsiessgben vgigkzdttek.

Az egyik a fldije volt. Kartar Singhnek hvtk. Patiala llamban szletett egy gazdag nemes fiaknt, akinek egyedli rkse volt. lete folysa hasonl volt Sundarhoz, mg nla is megszletett az let j szemllete: ami nyeresg volt szmomra, azt Krisztusrt vesztesgnek tartottam, st mindent vesztesgnek tekintek Krisztus Jzusnak, az n Uram ismeretnek a tlradsa miatt, amirt mindent krba veszni hagytam s szemtnek tartok; (azrt) hogy Krisztust megnyerjem. (Fil. 3,7-8) Ennek az embernek mg azon is keresztl kellett mennie, hogy ttrsvel menyasszonyt, egy rendkvl bjos lenyt majdnem srba dnttt. India hatrain tl Tibetben az evanglium ttalan tjain ez a Kartar Singh Sundar Singh elfutra volt. Hogy munkssgnak megtrsekben mutatkozott volna eredmnye, arrl nem tudunk. lete tiszta ldozat Jzus gynek oltrn. Futsa rvid volt. Azonban hasonl volt a maghoz, mely a fldbe hull, s ott elhal, hogy gymlcsket teremjen. Midn nem tudtk az ldzsekkel elhallgattatni, a mr ismert vdakkal a tsnghami fpap el lltottk. Miutn btran, llhatatosan bizonysgot tett hitrl vdli eltt, hallra tltk. A veszthelyre viv ton is prdiklt mg. Van egy ember, aki elmondta, hogy ez az utols bizonysgttel vezette Krisztushoz.

A veszthelyre rkezve letptk ruhit, s bevarrtk egy p akkor levgott jak brbe s gy tettk ki a forr napra. A gnyoldknak egsz serege vette krl, s gynyrkdtt knjaiban. A tiszta hegyi levegben mg ersebben tztt a nap, megszrtotta a jakbrt, gy hogy az mindjobban sszehzdott, aclos szortsval sszeprselte mellkast s nyakt, irtzatos fjdalmakat okozott, s fulladsi rohamokat idzett el. Mellette fekdt az jtestamentuma, mely mindenhov elksrte. Az jszakk egy kis enyhlst hoztak, mert a nedves s hvs leveg kiss kitgtotta a szrad brt, de a rkvetkez nap mindig jobban fokozta a szenvedseket. Mr harmadik napja tartott a szenveds. Ereje s gondolkodkpessge mindinkbb cskkent. Kialv letnek utols fellobbansban urdu nyelven a kvetkez szavakat mondotta: Hlt adok Istennek azrt a nagy eljogrt, hogy szenvedhetek rte; az emberek elhagytak, de Megvltm nem hagyott el, nlam van, st bennem van. Ebben az llatbrben valban a mennyben vagyok. Ajkt nem hagyta el a flelem kiltsa, s a harmadik napon azutn meg is halt Kartar Singh. Ersen, bzva Istenben. Az bkessgvel. Utols szava ez volt: Uram Jzus vedd magadhoz az n lelkemet!

Miutn Sundar Singh rteslt errl, legkzelebbi tjn mely hazja fel vitte, felkereste Kartar Singh csaldjt, mely t annakidejn kitagadta. Atyja mg lt. Sundar elmondta fia hsi hallt s azt, hogy Jzus csodlatos szeretete hogyan segtette mindenen keresztl. Az reg Singh megrendlt. Mlysges rm radt keresztl vendge lelkn, mikor azt hallhatta tle: n is hiszek Benne.

Idkzben a fldbe hullott s ott elhalt mag Tibetben is megtermette a maga gymlcst. Azok kztt, akik krllltk a haldokl Kartar Sighet, ott volt a tsinghami pap rdekja is. Ez az ember fogta azt a knyvecskt, egy jtestamentumot, melyet a halottnl tallt, hazavitte s elkezdte tanulmnyozni. Mg ilyet soha nem tapasztalt. A lelke megnylt egy ms vilg zenetnek befogadsra. Ez diadalmass teszi a haldoklkat, is megnyerte a hitet. Egy darabig csak titokban tudta mg tartani, de mennl inkbb elrehaladt a Szellem csodinak megtapasztalsban, annl inkbb rezte, hogy bizonysgot kell tennie arrl a kincsrl, mely birtokba jutott. Kijelentette ura, a fpap eltt, hogy elfogadta Jzus Krisztust. Akkor neked is meg kell halnod, mondta az. Ugyanolyan hallra tltk, mint Kartar Singhet. Azonban eltli gy reztk, hogy ez nem elg kegyetlen hallnem arra, hogy a bennszltt lakossgot elijesszk vele az ttrstl. Bevarrtk a jakbrbe s azutn, hogy szenvedseit fokozzk, izz nyrsakat szurkltak testbe. A nzk mr unni kezdtk, mert mg mindig nem halt meg. Ezrt ht kifejtettk a brbl, ujjai kze s a lbaiba fakeket vertek. Azutn ktelet ktttek a megcsonktott test kr s kihurcoltk a vroson kvl egy nagy szemtdombra. Az hittk meghalt, s gy ott hagytk. A tmeg sztoszlott. Az jszaka hidege eszmletre trtette. A rettenetes kimerltsg s szrny sebek dacra is haza tudott szrevtlenl mszni. Titokban, elrejtve lt itt addig, mg sebeslsei meggygyultak. Akkor aztn megint kiment az emberek kz, s hirdette az evangliumot. Az a np babons, s gy nem merte mr bntani. Hiszen egszen nyilvnval, hogy egy magasabb lny kldte vissza kzjk a holtnak hitt frfit. gy most mr veszly nlkl lhetett kzttk. Nem sznt meg hirdetni az evangliumot, s munkjnak eredmnye mr sokflekppen mutatkozni kezd. Sundar misszii tjait rendkvl megknnyti, ha valaki mr lassacskn gy munklkodva, tformlja az emberek gondolkodst a keresztynsg javra, s csendben egy kis sereg hvt gyjt maga kr. Ezek tbben vannak, mint ahogy azt ltalban gondolnnk. Sokan vrakozhatnak arra, hogy mikor jn el az az id, hogy szabadon s ldztets nlkl tehessenek vallst hitkrl, annak lve. Az evanglium gyzelme szempontjbl dnt fontossg a bennszltt keresztynek elllsa. Mert a legfontosabb misszii munkt nem a zarndok s misszii utak jelentik, hanem a gylekezetek megalakulsa s ezeknek a gylekezeteknek npk krben megnyilvnul szellemi lete.

8. ERS AKARAT

Trjnk ismt vissza Sundarhoz. A zarndok, aki gy egszen Jzus pldja szerint akart lni, nagyon szeretett volna a Szentfldre zarndokolni, hogy ott szellemben Mestere nyomdokait keresve s szemllve j ldsokat nyerjen. Mr 1908-ban, 19 ves korban elindult oda.

Leginkbb gyalogolva eljutott Pandsabbl Bombay kiktvrosba, s mr eddigi tjn is egy sereg csodlatos segtsgben tapasztalta meg Isten segt keznek hatalmt. Azonban arra nem volt kiltsa, hogy tovbb jusson. S gy nehz szvvel le kellett mondania kedvenc tervnek megvalstsrl.

Ehelyett ekkor egy msik gondolat kezdte foglalkoztatni. gy rezte, hogy ez is segteni fogja abban, hogy lete minl jobban hasonltson Jzus fldi lethez. Azt hitte, hogy amikppen Jzus a Szellem keresztsge utn, megnyerve az isteni jtetszs bizonysgt, 40 nap s 40 jjel bjtlt, is gyarapodni fog bels vilgossgban s a Szellem jabb eriben, ha alveti magt ennek. Indiai fleknek nem annyira idegen hangzs egy mandalam-os (40 napos) bjt, mint a nyugati npek szmra. Legalbbis igen sokat beszlnek rla, s a pogny fakrok hangoztatjk is, hogy annyira hatalmukban tartjk testket, hogy meg tudjk ldklni az hsg s szomjsg, lmossg s fradtsg rzst. Jgagyakorlatokkal fejlesztik az emberben ezeket az erket ilyen nagy mrtkben. Kenderszvs s ms egyb, termszetesen egy j adag csals is ptolja a tbbit. Az azonban bizonyos, hogy sok csodlatos dolog, amit mi nem tartottunk lehetsgesnek, megvalsul a pognysgban. Vilgos, hogy Sundar Singh szmra nem jhettek szmtsba ezek a pogny gondolatok s szoksok. Azonban akkor, amikor az emberileg lehetsges, legnagyobb mrtkben megtagadta magt, nem adhatott-e neki a Megvlt, Akit szeretett, ezen az ton legbensbb tapasztalsokat kzelsgrl s a Vele val kzssgrl? Nem mondta-e Pter is egyszer azt az rnak: Uram, ha te vagy, parancsolj, hogy hozzd mehessek a vizeken. s az r azt felelte: Jjj, s utna csak kishitsge miatt rtta meg.

Egy klns alkalom rlelte elhatrozss ezeket a gondolatokat. 1912-ben felszltottk Sundart, hogy menjen t British-Columbia-ba (Kanada nyugati-parti llama a Csendes cen mellett, kzpontja: Vancouver), s keresse fel az ottani risi erdsgekben (a Kanadai Szikls-hegysgben) dolgoz 4000 sikh kulit. Azonnal ksz volt ennek a hvsnak engedni, s szolglni akart pogny honfitrsainak, akik tvol a rgi haztl, messze, egy hideg orszgban lnek. Azonban a kormny nem adott neki oda beutazsi engedlyt, mert ppen ekkor politikai termszet zavargsok trtek ki, ppen ezek kztt a sikh munksok kztt. S gy le kellett mondania errl a tervrl is, melynek pedig mr annyira rlt.

Ehelyett megkezdette a nagybjtt. Sok imdsg utn kivlasztott Dehra Dun s Hardvar kztt a hatalmas ersgben egy helyet. Hardvar (= Visnu kapuja) hres hindu zarndokhely, ott fekszik, ahol a Ganges a Himaljrl lerohan az alfldre. Ez a hinduk szmra szent hely, ahol a zarndokok millii fordulnak meg. Negyven kvet tett maga mell, hogy mindennap, ha minden msra gyenge is, legurtson egyet a magaslatrl s gy tudja, hogy hnyadik napnl tart. Idvel azonban mr ezt sem tudta megtenni. Majdnem eszmletlen volt. S mgis ppen a legnagyobb testi gyengesg ideje volt szmra a legnagyobb szellemi ldsok forrsa. Egszen csak Istentl fggve, szabadon e vilgtl, amennyire csak lehetett, Jzusra tekintve s Jzust rezve szvben, egsz kzel az isteni Barthoz, nagyon lv lett a lelke, s hite hatalmasan megersdtt. Ha addig nha mg voltak ktelyei, ettl kezdve mr csak legyztt ktelyek voltak. Ki tudja mi trtnt volna vele, ha nhny bambu favg r nem bukkan rejtekhelyn, s gondjba nem veszi. Ruhjrl tlve pogny bnbn zarndoknak tartottk, ami nem volt ritka jelensg ezen a vidken. Hiszen sokan talltak ki szokatlan utakat, hogy eleget tegyenek dvssgkrt. Itt azonban be kellett avatkozniuk, ha meg akartk menteni az lett. A munksok a sajt sznyegre fektettk s Risi-Kes-be szlltottk, ahonnan Dehra Dunba s tovbb Annfildbe kerlt gondos kezek polsa al. Csak jtestamentumbl, melyet ekkor is magval vitt, llaptottk meg, hogy kivel van dolguk. Mr halottnak jelentettk. Itt is, ott is emlk-istentiszteleteket tartottak; de ezt is tllte. Soha senkinek sem ajnlotta, hogy prblja ezt a mersz vllalkozst utnozni. Sok ms tja is van Krisztus kvetsnek. Senkit sem btortott arra, hogy gy, mint , Sadhu zarndokknt szolglja Istent. A maga szmra azonban ezt tartja Isten akaratnak, hogy gy szolglja Urt.

9. DLEN, KELETEN S NYUGATON

Dlen

Prdikl tjain, rendszeresen eljutott nyaranknt Tibetbe, mg az v tbbi rszben szak-Indiban munklkodott. Ebben az 1918. v nagy vltozst hozott. Tavasszal, mieltt a hegyekbe indult volna, rvid ltogatst akart tenni a flsziget dli rszn Madrasban, ahol sok keresztyn van. Azonban mr ismertk nevt az egsz orszgban, s gy nem szabadulhatott meg olyan hamar onnt. Valaki ajnlkozott itt Madrasban, hogy nhny htig elksri tjn, azrt, hogy urdu (hindusztni) nyelven tartott eladsait tolmcsolja. S gy Sundar elhatrozta, hogy tervt megvltoztatva, hosszabb utat tesz Dl-Indin keresztl. Travancoretl Ceylonig. Mg Burmban, a malj llamokban, st Japnban s Knban l kivndorolt indiaiaktl is kapott meghvsokat, hogy keresse fel ket. Az indiai kivndorlk egy tredke ugyanis mindig keresztyn.

India dli rszein vannak legsrbben a keresztyn gylekezetek, s itt a legersebb a keresztynek arnyszma a tbbi lakosokhoz kpest. Klnbz okai vannak ennek. Minthogy itt keskenyebb a flsziget, a misszionriusok is sokkal hamarabb meg tudtk kzelteni keletrl is s nyugatrl is. Sokkal korbban kezddtt itt a misszii munka. A pognysg nem olyan merev s lettelen, mint a Ganges sksgn. gy gyorsabban haladt a munka. Isten nem egy vidken gynyr bredsi mozgalmakat tmasztott, gy pld. Tinneveliben, Travancoreban, a Telugu-fldn. A keresztynsg terjedshez azonban legnagyobb mrtkben az jrult hozz, hogy van itt a nyugati parton egy si bennszltt keresztyn egyhz, mely Tams apostol misszii munkjra vezeti vissza eredett, s amelynek nyomait mr a msodik szzadban trtnetileg ki lehet mutatni. Tamskeresztyneknek, vagy Szreknek nevezik ket, keleti-nestorinus hitvallst kvetnek. Ezeknek egy rszt a portuglok uralma alatt, a XVI. szzadban a jezsuitk erszakkal rmai katolikuss tettk. A XIX. szzadban egy gynyr bredsi idszak hatotta t ezt az egyhzat, s a misszii tzet lngra lobbantotta benne, sszesen kb. 800.000 ilyen szr keresztyn van. Dl-India tbbi klnbz felekezet keresztynvel egytt hrom milli krl van a keresztynek szma. Ceylon szigetn flmilli keresztyn van, azonban ezeknek hromnegyed rsze a rmai katolikus egyhzhoz tartozik.

Sundar Singh ltogatsa kegyelmi ldsokban gazdag idszak volt ezeknek a keresztyn gylekezeteknek letben, nmagra nem gondolva, jjelnappal odaadan vgezte szolglatt. Dleltt s dlutn rendszerint a magasabb iskolkat jrta, s itt tartott beszdeket. Reggelenknt htatokat, s Istentiszteleteket tartott a legklnbzbb gylekezetekben. Betegeknl tett ltogatsok, s a nap tbbi rszt sok-sok beszlgets tlttte ki az dvssg tjrl. A hinduk lelkben igen sok krds l. A zarndokruha olyan hzakat s szveket nyitott meg eltte, melyek mg keresztyn szmra sohasem nyltak meg. Minden nyilvnos sszejvetelre znlttek az emberek, akik a legnagyobb figyelemmel hallgattk, mindig a keresztrl szl prdikcijt. jszaka azutn a Nikodmus-lelkek kvetkeztek. Vagy pedig, hol vaston, hol csnakon, hol meg krs szekren utazott tovbb. j vrosban munkssga az rkezs pillanatban kezddtt s a vonat elindulsakor vgzdtt. Sok keresztyn kapott ezen ltogats ltal j letet, s j akaratot, azt kvetni, Aki vrvel vltott meg minket.

A felbredt szr keresztyn gylekezetek vente nagy sszejveteleket rendeznek a pognysg ksrtseivel annyira krlvett hitletk erstsre. Travancore szaki rszben, Trivandramtl szznegyven kilomternyire, az orszg egyik legnagyobb s legszebb folyama mellett van egyik ilyen sszegylekezsi helyk. Februrban, a forr vszak kezdetn mr kicsiny folycskv apad a nagy folyam. Egy nagy kanyarulatban hatalmas flszigetet kpez a part. Itt minden vben plmatrzsekbl s levelekbl egy risi termet ksztenek, mely huszontezer embert fogadhat be. A gylsek egy htig tartanak. Az emberek vagy bent a teremben, vagy a szraz folyamgy homokjban alszanak. Minden reggel napfelkelte eltt krljrja egy frfi a tbort, s azt kiltja: Dicsrtessk Isten, dicsrtessk az Fia! S aztn imdkoznak a jelenlevk, ki-ki a maga szoksa szerint. Sokan gy, hogy si kldeai nekeiket neklik karban. Megragad hatalmas bevezetst kpez ez azokhoz a napokhoz, melyek kzl egyik szebb, mint a msik.

Nem knny dolog magunk el kpzelni egy ilyen naggylst. Az a hr, hogy ezen a gylsen Jzus btor bizonysgtevje is jelen lesz, a szokottnl is nagyobb tmegeket vonzott oda. Ez alkalommal harmincktezerre becsltk a rsztvevk szmt. Az risi terem els harmadnak vgn helyeztk el a kzel egy mter magas emelvnyt. Ennek a vgn kt szk volt elhelyezve, melyen a Tams-keresztynek kt pspke foglalt helyet, srgi arannyal s bborral dsztett orntusban. Lbaiknl ltek az emelvnyen, trklsben a lelkszek, kzttk, ugyangy, az els sorban Sundar Singh.

A hallgatsg risi tmegei a puha szraz homokon lnek. Bal fell egszen fehrbe ltzve a nk, jobb fell s a kzpen a tbbsg a frfiak. htatosabb, figyelmesebb kznsget kvnni sem lehet. Minden gylst csendes imdsggal kezdenek meg, melyhez a vezrgondolatokat mindig az egyik pspk adja meg. A kzsen elmondott hangos imdsgok gy morajlottak, mint a partot szntelenl ostroml tenger zgsa.

Mlysges csend uralkodott a nagyteremben, mikor a zarndok emelkedett szlsra, hogy elmondja zenett dlvidki hittestvreinek. Szmra is megrendt volt ez az ellentt. Fenn szakon sokszor tbb napi jrfldre volt az egyetlen keresztyn, itt tzezrek gyltek ssze krje, akik mgtt a bennszltt keresztynek millii lltak. Itt egyszerre flannyi hittestvrn siklott vgig tekintete, mint ahny keresztyn lakosa volt 1901-ben az egsz npes t foly orszgnak. Milyen szent felelssg vr ezekre a keresztynekre! Mirt, mirt kellett olyan hossz id ahhoz, hogy az evanglium innt India sok-sok millinyi nphez elrjen? Megtetttek-e ktelessgeteket, testvreim az rban, akikre Isten kzel kt vezrede rbzta igazsga drga kincseit? Mirt kellett Istennek Amerikbl, Anglibl embereket kldeni, hogy vghezvigyk azt a munkt, melyet ti abbahagytatok? Fel, munkra, Krisztus szeretetrt s azrt, mert ez az szent akarata! Legyen vge az alvsnak s a bn szolglatnak! Vigytek el az dv zenett azoknak, akik a sttben lnek s a hall rnykban jrnak itt a napsugaras Indiban, olyan kzel hozztok!

A hsges kereszthordoz s hitvall szavai ebben az nneplyes rban, mly s maradand benyomst gyakoroltak. India milliit, mindenekeltt indiai keresztyneknek ktelessge megnyerni Jzus gynek. Csak akkor lesz teljes a kereszt diadala. Sundar letvel s szavaival vilgosan rmutat honfitrsai eltt erre a clra. Azonban azt is megmutatja mindazoknak, akik meg akarjk ltni, hogy mi az ra a Krisztus szolglatnak: meghals nmagunknak.

Majdnem ngy hnapig tartott a Sadhu misszii tja Dl-Indin keresztl. Egyik helyrl a msikra ment. Kalikut s Mangalur misszii terleteit is felkereste, ahol rgi nmet s svjci, fkppen bzeli misszii llomsok vannak. Mindentt nyitott ajtkra s nyitott szvekre tallt. Azutn tovbb utazott a szp s termkeny Ceylon szigetre, ahol a lakossg tbbsge, akrcsak Tibetben buddhista. Minden misszionrius, valamennyi bennszltt prdiktor s sok nkntes munkatrs vett rszt az elkszts munkjban. Ez volt az els eset, hogy felekezeti s egyb klnbsgek tekintetbe vtele nlkl a legnagyobb egyetrtsben dolgoztak egytt. Az eredmny az volt, hogy katolikusok, mohamednok s buddhistk csak gy znlttek az sszejvetelekre. Nem volt sehol olyan nagy terem, mely befogadhatta volna a hallgatk tmegeit. Hatvan kilomternyi krzetbl sereglettek ssze az emberek. Sundart itt sem hagyta el csendes rinak ereje (naponta, reggel legalbb kt rt tlt Isten igje mellett imdkozssal), s nagy hatalommal szlt. Egy pogny ember, aki szvesen letre keltette volna az si hindu hitet, az imdsgra vonatkozan egy krdst tett a krdsgyjt urnba. Sundar pedig, anlkl, hogy errl tudott volna, ppen az igazi imdsgrl beszlt ezen az estn. A buzg pogny krdse gy, ppen legjobbkor kapta meg a feleletet, gy hogy ez az ember a vgn rmutatott Sundarra s azt mondotta: bizony szellemi mester , s ezrt tle akarok vilgossgot szerezni.

Ceylon szigete vilgkereskedelme ltal nagyon meggazdagodott. Az ottani keresztynek is jmdak. Sadhu komoly szval mutatott r az ottani gylekezetek krben ennek veszedelmeire, az elvilgiasodsra, a gynyrk keressre. Azt mondta, risi felelssget viselnek a szegny pognyokkal szemben, akik nem szvesen lpnnek be egy gazdag keresztyn gylekezetbe. Az ilyen dolgok a legnagyobb akadlyaiv lehetnek egy igazi, egyszer keresztyn letnek. Tbbet vrhattunk a dl-indiai keresztynektl. Az indiai keresztynsgben szak-India a fej, Dl-India a lbak. Egszsges lbakon kell jrni az indiai egyhznak, de jaj, alig tud lpni. A lbak elefantizisban szenvednek (elefntkr az als vgtagok kros megvastagodsa). Ez a betegsg a rgi kasztszellem s a vilgias gondolkods. Ktszeresen mly hatst tettek ezek a szavak annak az embernek szjbl, aki mindent elhagyott, hogy csak a Krisztus keresztjvel dicsekedjen.

s Sundar Singh, a legnagyobb tisztelettl krlvve, mindig s mindentt ugyanaz a szerny ember maradt, akiv a legnehezebb kereszthordozs iskoljban lett. Nem vllalkozott arra, hogy betegeket gygytson kzrttellel, nem engedte meg, hogy nagyon elterjedt keleti szoks szerint, ksrtsekben lk ruhjt megrintsk (nem keresztelt meg senkit, mert ez az egyhzak joga), st mg az sszejvetelek megldst sem vllalta. Hogyan ldhatnnak meg valakit ezek a kezek , mondotta amelyek sszetptk s tzbe dobtk Isten igjt?

1918 szn Sundar visszatrt szak-Indiba. Kalkuttban slyos spanyolbetegsgen (spanyol ntha) ment keresztl, mely ebben az idben Indiban mg sokkal nagyobb mrtkben puszttott, mint nlunk. Most megadta Isten nekem a betegsgben azt a pihenidt, melyet imdsggal tlthetek, mely annyira hinyzott nekem dlen, mondta ekkor. Mikor egszsge helyrellt, felkereste a kzismert indiai kltt Rabindranath Tagore-t, aki a maga nemben nagyszer szellem, de teljesen pogny, Bengliban, Bolpurban. Vajon mit beszlhetett egymssal ez a kt nagy ember, a pognyok szellemi vezre s a keresztynek hse?

Vilgossgot keletre

Kalkuttbl sok meghvsnak engedve Sundar keleti misszii tra indult. tjnak els clja Barma, Hts-India volt. Nagy vilgvrosokban, gy Rangunban, Szingaprban s Penangban hirdethette az evangliumot. Azrt ment ezekre a helyekre, mert itt sok indiai l sztszrtan, akik mindenfle, nagyon magas s egszen alacsony szolglatban vgzik munkjukat, s keresik kenyerket. Egybknt roppant kevert ezeknek a vrosoknak a lakossga. Sok knai, japn, malji s eurpai l itt egytt. Mindannyiuknak szksgk van az evangliumra. Sokukhoz csak egszen klns ton-mdon lehet hozzfrkzni. Sundar komolysga Isten irnt s testvrei irnt rzett mly szeretete itt is hatott mindazokra, akik eljttek, hogy meghallgassk, tantott meg minket imdkozni, rjk egy egszen eldugott kis helysg keresztyni. Most egszen mskppen imdkozunk, Az n unokacsm, pogny atyafia, nem akart keresztynn lenni, rja valaki egy levlben. Meg akart maradni sei hitben, hogy bemutathassa atyjnak a halotti ldozatokat. Sundar hzunkban lakott s azta az ktelyei megolddtak, keresztynn akar lenni. Valaki ms ezt a kijelentst tette errl az trl: Ahov csak ment, egy-egy fnysugrt hagyott maga mgtt. S egy jsg a kvetkezket jelentette: Tzes bizonysgttele a keresztyn hitrl sok hallgatjnak szvt megnyerte.

Penangban sikh katonk llomsoztak. Elszr egy keresztyn templomban tartott az anyanyelvkn gylst szmukra. A templom zsfolsig megtelt. A vgn felllt kzlk az egyik s felszltotta a keresztyn zarndokot, hogy menjen el velk az pogny templomukba s ott is tartson egy prdikcit. Milyen csodlatos fordulat! Azt, aki elhagyta seinek hitt, aki sikh oroszlnbl keresztyn kutyv lett, a templomukba hvjk! A mi Istennk bizony csodlatos Isten!

1919 elejn folytatdott az utazs Japnba s Knba. Knban csak rvid ideig idzik, s csak nhny sszejvetelt tart. Japnban hosszabb ideig tartott a ltogatsa. A japnok s hinduk, noha nagy ellenttek vannak kzttk, lnykben mgis nagyon vonzdnak egymshoz. Ifj Japn kztudoms szerint ersen hitetlen. S gy annl mlyebb hatst kellett tennie egy ilyen meggyzdses keresztyn tzes, tapasztalatokon alapul igehirdetsnek. Egy japn n rta a kvetkezket, miutn hallotta egyik beszdt, mely a bkessg tjrl szlott. Az egyik nagyon kedves bartom, akit semmikppen sem elgtett ki si (pogny) hite, nagy harcot vvott azrt, hogy vilgossgot kapjon. Nem ltott, s ezrt alig 18 ves korban egy vzessben vget vetett letnek. Jaj, nem tudott semmit Jzusrl s az t krlvev sttsgben nem ismert senkit, akihez odafordulhatott volna. A talajt elvesztette lba all s ezrt gy rt vget fiatal lete. Sundar Singh azrt ment Japnba, hogy ilyen lelkek fel segt kezet nyjtson.

1919 tavaszn Knn keresztl, amilyen gyorsan lehetett, visszatrt Indiba. Aztn pedig az elrehaladott vszak miatt a legrvidebb ton Kotgarhba s Simlba sietett, hogy Kistibetbe menjen. Immr 14 esztendeje volt annak, hogy magra lttte a srga zarndokruht. S egy pillanatra sem bnta meg ezt, mert Urtl kegyelmet kapott tjain.

Nyugat

Mikor 1919 oktberben szlfldjn folytatta misszii mkdst, atyja szeretettel hzba fogadta. Tizenngy esztendei ldztets utn kitart imdsgos knyrgse meghallgattatsra tallt. Milyen kimondhatatlan boldogsg lehetett az re nzve, mikor az apa tancsot krt tle, hogy hogyan tallhatn meg is Krisztust. Azt a vlaszt kapta, hogy olvassa az rst, s imdkozzk. Megfogadta a tancsot s nemsokra gy szlhatott fihoz: Megtalltam Megvltdat. az n Megvltm lett. rthet az, hogy Sirdar Sher Singh nemsokra azt a kvnsgt fejezte ki, hogy fia keresztelje meg. Te nyitottad meg szemeimet mondotta ezrt csak a te kezed ltal kvnok megkereszteltetni. Azonban a Sadhu vonakodott ezt megtenni, hiszen mr oly sok ember hasonl kvnsgt utastotta el, egyrszt azrt, mert azt mondotta: ez msok feladata; az n feladatom az, hogy bizonysgot tegyek annak a bkessgnek boldogsgrl, mely Krisztusban van; msrszt, mert attl flt, hogy az keztl nyert keresztsgnek, a szent embereket igen nagyra tart hinduk valami csods hatst tulajdontanak.

Rviddel ezutn Sundar Singh imdsgban azt a bizonyossgot nyerte, hogy Isten akarata az, hogy az gynevezett keresztyn orszgokat ltogassa meg, s ott bizonysgot tegyen. desapja vllalta fia tjnak kltsgeit, s gy lehetv tette a misszitrtnet egyik legnagyobb tjnak megvalsulst.

A Sadhu 1920 februrjban Angliba rkezett. Az angolok Isten-orszga dolgaiban is szeretik a sajtsgosat, a rendkvlit. Azonban Sundar Singh itt is ldsok hordozja lehetett, mert kvl s bell ugyanaz maradt itt is. Ha nyugaton ms is az sszejvetelek formja s hangja, s ha az elkszts is egszen ms, ppen az angolszsz orszgokban, a srga zarndokruha mg itt is j vdelem viselje szmra. Klnsen, ha egszen idegen szellem veszi krl. Egy svjci lelksz lerst kzljk a Sadhu 1920-as angliai ltogatsrl. (Kiener lelksz cikke a Schweizerischer Kirchenfreund-bl).

Midn 1920 prilisban az edinburgi napilapokban napvilgot ltott egy hirdets, mely szerint a Sadhu kvetkez vasrnapon a vros egyik anglikn templomban prdiklni fog, alig tudtam tbbet errl az emberrl, mint azt, hogy l s jelenleg egy eurpai krton van. Nevt ekkor hallottam elszr. Bizonyos fokozott rdekldssel csatlakoztam a tekintlyes embertmeghez, mely azon a vasrnapi reggelen sszegylekezett a templom eltt, s igazi angolszsz trelemmel vrt addig, mg a gylekezet lland tagjai brelt helyeiket elfoglaltk. Vgre beradhatott ez az emberradat a templomba, s gy megtlttte a templomot, hogy az szinte elviselhetetlen volt.

Az Istentisztelet hossz, a mi fogalmaink szerint szinte vget rni nem akar liturgikus rsze alatt a Sadhu ell lt a templom krusban. Ksbb hallottam meg, hogy ezen a napon vett rszt elszr pspki istentiszteleten. Eddig mindig vonakodott attl, hogy egy ilyenen rszt vegyen, s csupn ms evangliumi egyhzak istentiszteletn vett rszt. Vgre rkerlt a sor. Elre jtt a krus elrszbl s a szszk fel tartott. Egyszer indiai ltzkben alakja lesen elttt krnyezettl. Egy hossz b vrses-srga szn ruha s felette egy piros kend, ez az egsz. Meztelen lbain szandlok vannak, s kezben egy kis jtestamentumot tart. Ebbl ll egsz felszerelse indiai s tibeti munkssga alatt; tbbet Eurpba sem hozott magval.

A zarndok arrl az igrl beszlt: vigyzzatok s imdkozzatok! Imdkoznunk azrt kell, hogy ellenlljunk a ksrtsnek, mert, ha imdkozunk, Krisztusban s Krisztussal lnk s semmi sem rthat neknk. Az imdsgban tulajdonkppen mr a mennyben, a paradicsomban vagyunk; mr jjszlettnk. Azonban ehhez nem elg az, hogy csak ltalnos ismeretekkel brjunk a Krisztusra vonatkozlag, hanem igazn ismernnk kell t. Szemlyrl olvashatunk tuds knyveket, ez egsz szrakoztat s nha hasznos is lehet, de nem olyan nagyon fontos. Sokkal jobb, ha egyenesen odamegynk Hozz maghoz, s egytt lnk vele. Ez pedig csak az igazi Imdsgos letben vlhat lehetsgess. Ez azonban megvd attl is, hogy elbukjunk a ksrtsekben.

Majdnem felesleges megemltenem azt, hogy Sundar Singh minden sznoki fortlyt mellz. Eladst taln ppen egyszersge teszi rendkvl hatsoss. Minden beszde egyszersmind lelkipsztori irnyts, amelyet meglepen tall hasonlatokkal sz t, s ezekkel beszdeinek egszen sajtos jelleget ad. Valszn, hogy anyanyelvn nagy mvsz lehet, aki tt ervel, kpekkel tarktva, s azzal a csodlatos egyszersggel tud szlni, mely az evangliumokat jellemzi.

A kvetkez napon Sundar Singh egy kisebb sszejvetelen szlt. A skt pspki llamegyhz lelkszkpz szeminriumban, Edinburgban. Taln negyvenen vettek rszt ezen az sszejvetelen, leginkbb teolgusok, a vezet professzor s Edinburg pspke. Bartsgos fogadtats utn a gylsterembe ksrtk. Egy asztal mellett helyet foglalt a pspk s mellette a sadhu. Ezen a nven beszltek rla s a nyilvnossg eltt is gy szltottk meg. E krl a kt frfi krl foglalt helyet a feszlt figyelemmel vrakoz hallgatsg, legnagyobb rszt papi viseletben. n csaknem kzvetlenl az este fszereplje eltt kaptam helyet, gy, hogy egyetlen mozdulata, vagy szava sem kerlhette el figyelmemet. A sadhu nem csupn keleti ltzkvel kelt feltnst. Van egsz lnyben valami, ami azonnal kiemeli krnyezetbl. Ekkor, amint rtesltem, harminc ves volt. A bre kiss barns. Szpen formlt arcban azonnal feltnik kt szeme, az a kt klns ragyog fekete szem, mely azt az rzst kelti az emberben, mintha inkbb befel tekintene, mint valami hatrozott irnyba. A haja fnyes fekete haj, melynek frtjei fekete szakllval sszeolvadva, veszik krl arct. Amikor beszl, lthatkk lesznek hfehr fogai. Valban csak a sadhu megszlts illik hozz. Megszokott udvariassgi forminknak itt vissza kell lpnik. Vilgosan reztk, hogy mindnyjan, az ifjak gy, mint a mltsgokat visel sz hajak, feltekintettnk r. a nagyobb.

A pspk elnki szavaiban dvzlte, s klnsen ezt a krdst hangslyozta eltte, hogy mi lelkszek psztori, prdiktori, tanti ktelessgeink sokasgnak teljestse kzben, hogyan tallhatunk idt s alkalmat arra, hogy bensleg ersdjnk s imdkozzunk? Hiszen megtesszk ezt, de nagyon is hinyosan.

A sadhu erre egy krlbell flrig tart beszdet tartott. Kzben mindig kezben tartotta kicsi piroskts jtestamentumt. Egsz letnknek imdsgg kell lennie, mondta. Amikor csak tehetjk, idt kell szaktanunk a teljes bels koncentrcira Isten eltt. Ez a fdolog, a tbbi csak msodsorban kvetkezik. Ezt azonban meg kell tanulni s gyakorolni kell. Lehet, hogy a kezdetn csak percekig vagy legfeljebb egy negyedrig tudunk kitartan s buzgn imdkozni, tbbre nem vagyunk kpesek. De ksbb mindig jobban megtallja a llek ezt a Krisztushoz vezet utat. Lehet egy ra hosszat, st kt, hrom vagy ngy ra hosszat imdkozni, felolvadni Krisztusban. Mindenki eljuthat gy hozz, ahogy , a sadhu is eljutott. Lthatja t, odalhet az lbaihoz s beszlhet Vele. Ez az imdkozs a fdolog. Odalpnk ltala a Megvltval val egysgbe. Minden egyb pedig ltala jn, mert sajt ernkbl semmit sem tehetnk. Ezt Sundar egy jellemz lmnyvel illusztrlta. Egyszer fenn volt a Himalja hegysgben, s egy pogny faluban prdiklt. Mr esteledett, de senki sem akarta hzba befogadni, sem enni, vagy inni nem adtak neki. Fradtsgtl, hsgtl elgytrve kiment a falu vgre s lelt egy fa al. Itt aztn szve egsz hevvel imdkozni kezdett s kzben teljesen elszakadt az t krnyez vilgtl. Ltta Krisztust, beszlt Vele, s akkor rezni kezdte, hogy hogyan sznik meg mindinkbb az hsg, s a szomjsg s a fradtsg rzse, s ehelyett egy vgtelen, kibeszlhetetlen boldogsg rzse tlti el. Minden mst elfelejtett. Mikor felbredt, maga hasznlja ezt a szt, szrevette, hogy imdsga kzel ngy rig tartott. A kt keze s az arca dagadt volt a nagy darazsak cspstl. S mindebbl nem vett szre semmit, j ervel, a bgyadtsg legkisebb nyoma nlkl, felkelt s folytatta munkjt. Addig kell imdkoznunk, mg jra lednk ltala mondta. Ezt mindenki megteheti. Minden ms magtl meglesz, ha ezt elrtk.

Ez az ember, akinek egsz testt sebhelyek bortjk, a killott knzsok nma tani, ezekkel a szavakkal fejezte be mondanivalit: nem tudja msknt elkpzelni a paradicsomi letet, mint hogy az ennek az letnek folytatsa lesz, mert nagyobb boldogsg nem lehet annl, ami t llandan betlti. Msoknak is lehetnek boldog ri, de bizonyos abban, hogy a jelenlevk kzl senkinek sincs sejtelme akkora boldogsgrl, amilyent rez.

Eladsa voltakpen pldzatok lncolata volt, melyeket magyarz szavak ktttek ssze. Bennem akaratlanul is mindig fellpett az a gondolat, hogy ilyen formn tanthatott valamikor Jzus. Mert, ha sok mindent el is felejtenek majd a hallgatk, ezek a kpek kitrlhetetlenek lesznek. gy kpzelem el, hogy Jzus szavait is ezrt tudta a hagyomny megrizni, s ksbb ezrt tudtk azokat feljegyezni.

Nagy sajnlatunkra mg ezen az estn el kellett a sadhunak utaznia. Nma kszntssel felkelt, s elhagyott bennnket. Klns rzsek tltttek be, mikor tvozni lttam. Tudatban voltam annak, hogy a legnagyobb embert lttam, akivel letemben tallkoztam. Lehet, hogy nem minden jelenlev nyert ilyen megrendt hatsokat. n azonban gy reztem, mintha egy ilyen embernek minden szavt el kellene hinnnk, mg akkor is, ha az ltszlag teljesen ellenkezik a jzan sszel. Mert az, amirl neki beszlnie kell, igaz s tapasztalson nyugszik. Azta kisebbnek ltom Jzus tantvnyait, mint valaha. Mert nem bizonyos-e az, hogy a Mester mg sokkal nagyobb mrtkben, mint ez a tantvny, reztette azt a hatst, hogy Neki joga van minden ms embernek parancsolni, mert magban hordozza az igazsgot, melyet egyszeren, csak tovbb ad?

Angliai tartzkodst megszaktotta, hogy a prisi misszi hvsnak eleget tegyen. Hrom hnapig mkdtt Angliban, Skciban s rorszgban, eleget tve a legklnbzbb meghvsoknak. Mindenfle felekezet templomban, s sszejveteln hirdette az igt, beszlt misszii trsulatok, egyesletek gylsein. Egyetemek krtk fel eladsok tartsra. St, egy alkalommal a westminsteri gylekezeti hzban htszz anglikn lelksz eltt szlt, s a hallgatsg soraiban ott volt a canterbury-i rsek is s tbb pspk. Oxfordban megkrdeztk, hogy hogyan vlekedik az angol keresztynsgrl. Lthatan nehezre esett a vlaszads, mert mindig tapintatos s udvarias igyekezett lenni.

Azt mondta, hogy gy tnik neki, mintha a vallsnak arra a rszre, mely a lelki bkessgre vezet, nagyon kevs hangslyt helyeznek. Szellemi dolgokat nyugalom s elmlyeds nlkl nem szlelhet az ember. Azt rta egyik levelben ...gy rzem, hogy ugyangy, ahogyan a nap, a kd s a pra miatt (itt Angliban) csak ritkn lthat, gy az igazsg napja is majdnem mindig rejtve marad a materializmus kde s prafelhje mgtt.

Mjusban szak-Amerikba utazott, s ott New York, Baltimore, Pittstone, Brooklyn, Philadelphia, Chicago, San Francisco, s mg sok ms vrosban folytatta nagyszer szolglatt. Itt egy nagy dikkonferencin is rszt vett. Amerikban mg jobban megersdtt vlemnye a nyugati keresztynsgrl. Egyik beszdben azt mondta: Jzus itt azt mondan: Jjjetek hozzm mindannyian, akiket az arany slyosan megterhelt s n nyugalmat adok nektek.

Jlius 30.-n hajra szllt Ausztrlia fel. tkzben Honoluluban egy nagy sszejvetelt tartott a legklnbzbb nemzetisgekbl s fajokbl sszeverdtt hallgatsg eltt. Nyolc napig idztt Sidney-ben, ahol templomokban, imahzakban s az egyetemi tantermekben hirdet