RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANIMatapelajaran :
Pendidikan Jasmani Tarikh : 11/3/2014
Tunjang: Kemahiran Masa : 9.30am-10.00am
Tajuk: Permainan SofbolTahun : 5 Azam
Sub Tajuk: MembalingBil murid:
Objektif: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid
dapat :-
Psikomotor: Melakukan kemahiran membaling bola sofbol dengan
teknik yang betul dan selamat dengan jarak 3 dan 5 meter
sekurang-kurangnya 3 daripada 5 percubaan dengan jayanya.
Kognitif: Menyatakan sekurang-kurangnya 2 butiran melakukan
balingan bola sofbol.
Afektif: Menunjukkan keseronokan semasa melakukan aktiviti.
Pengalaman sedia ada: Murid-murid pernah bermain membaling bola
kecil dan melihat permainan sofbol dalam televisyen.
Penerapan nilai: Kerjasama, Bersungguh-sungguh.
Strategi: Teori Kecerdasan Pelbagai Kinestetik
Penggabungjalinan: Tunjang Kecergasan Koordinasi,
Ketangkasan.
Kesepaduan: Pendidikan Kesihatan (Keselamatan Diri)
Alatan: Bil Alatan
1Skitel 4 biji
2Penanda 6 biji
3Bola 12 biji
Bahagian/ masaAktivitiButir mengajar / Cara bermainPengelolaan /
Organisasi KelasCatatan / Alatan
Permulaan(Pemanasan Badan)5 minit
1. Penerangan Guru
2. Mobiliti Berlari dalam bulatan.
Sofbol : -Kemahiran membaling1. Bola dapat dihantar tepat.2.
Hantaran dibuat ke hadapan.
Murid diberi nombor dan membentuk bulatan yang besar.3. Apabila
guru menyebut nombor, murid yang bernombor sama haruslah berlari
satu bulatan.4. Siapa yang lambat sampai akan lompat bintang 5
kali.5. Diulangi dengan lari berselang seli rakan.
G
G
= Guru
= Murid
= Skitel
Nilai :- Hormat Guru
Bahagian/ masaAktivitiButir mengajar / Cara bermainPengelolaan /
Organisasi KelasCatatan / Alatan
1. Regangan Tolak langit (Bahu)
1. Kaki dibuka seluas bahu.2. Tangan lurus di atas kepala.3.
Mata pandang depan4. Badan tegak5. Kaki dijengketkan atas bebola
kaki.6. Tolak ke atas dan tahan.
G
G
= Guru
= Murid
= Skitel
Bahagian/ masaAktivitiButir mengajar / Cara bermainPengelolaan /
Organisasi KelasCatatan / Alatan
Regangan Sisi (Pinggang)
Regangan (Lengan)
1. Kaki dibuka seluas bahu2. Sebelah tangan diluruskan ke atas
dan sebelah lagi disilangkan pada abdomen.3. Badan dicondongkan ke
kanan dan tahan.4. Regangan ditukarkan ke kiri
1. Angkat tangan kanan dan bengkokkan siku ke belakang.2. Tangan
kiri menolak dan tahan pada siku3. Tahan selama 8 saat.
G
G
= Guru
= Murid
= Skitel
Bahagian/ masaAktivitiButir mengajar / Cara bermainPengelolaan /
Organisasi KelasCatatan / Alatan
Lunges(Peha; Kuadriseps dan hamstring)
1. Berdiri tegak, kaki seluas bahu.2. Kaki dominan ke depan dan
lutut dibengkokkan sedikit.3. Kaki belakang diluruskan.4. Regangkan
selama 8 saat.
G
G
= Guru
= Murid
= Skitel
Bahagian/ masaAktivitiButir mengajar / Cara bermainPengelolaan /
Organisasi KelasCatatan / Alatan
Perkembangan(15 minit)
1. Demonstrasi Guru(Kemahiran Membaling) Guru menunjukkan
demonstrasi dihadapan Murid berada dalam organisasi dan mendengar
penerangan guru. (Aspek Keselamatan) : Memastikan barang seperti
cincin dan jam tidak dipakai Kuku panjang dipotong Kawasan latihan
selamatFasa persediaan Pegang bola dengan kemas. Hadapkan bahu ke
sasaran.Fasa pelaksanaan Tarik tangan yang membaling ke belakang
bahu dan halakan ke sasaran. Balingkan bol melepasi atas bahu
sambil mengilaskan pinggang.Fasa ikut lajak Terus membaling selepas
bola dilepaskan. Langkah ke hadapan untuk mengawal imbangan.G
G
= Guru
= Murid
= Skitel
Membaling bola
Bahagian/ masaAktivitiButir mengajar / Cara bermainPengelolaan /
Organisasi KelasCatatan / Alatan
2. Aktiviti Murid dan Ansur Maju
Langkah 1Menghantar dan menerima bola secara bayangan (tanpa
bola)
1. Murid berada dalam organisasi bulatan dengan jarak yang
sesuai.2. Melakukan hantaran dan menerima tanpa bola kepada rakan
dengan butiran yang guru telah terangkan.3. Diulangi sebanyak 5
kali.
G
G
= Guru
= Murid
= Skitel
Tangan dihayunkan ke arah sasaran
Bahagian/ masaAktivitiButir mengajar / Cara bermainPengelolaan /
Organisasi KelasCatatan / Alatan
Langkah 2Membaling bola pada jarak 3 dan 5 meter. Guru
membetulkan murid yang melakukan dengan cara tidak betul.
1. Murid berada dalam organisasi dengan jarak yang sesuai.2.
Melakukan hantaran dan menerima bola kepada rakan dengan butiran
yang guru telah terangkan.3. Diulangi sebanyak 5 kali G
G
= Guru
= Murid
= Skitel
Bahagian/ masaAktivitiButir mengajar / Cara bermainPengelolaan /
Organisasi KelasCatatan / Alatan
Langkah 3Membaling bola secara dinamik pada jarak 3 dan 5
meter.
1. Murid berada dalam organisasi.2. 2 kumpulan beratur menghadap
masing-masing.3. Hantaran dibuat ke hadapan dan murid terus ke
belakang barisan.4. Ulangi 2 kali.5. Jarak antara kumpulan ialah 3
meter dan ditambah ke 5 meter.G
G
= Guru
= Murid
= Skitel
Bahagian/ masaAktivitiButir mengajar / Cara bermainPengelolaan /
Organisasi KelasCatatan / Alatan
Kemuncak(5 Minit)Permainan Kecil Baling Kon
1. Murid dibahagiakan kepada kumpulan.2. Kumpulan A akan mulakan
membaling kon yang disusun dengan balingan sampai jatuh. 3.
Kumpulan B akan mematikan 3 musuh dan akan bertukar peranan.G
G
= Guru
= Kumpulan A
= Skitel
= Kumpulan B
Susunan kon (3 Kon)
Bahagian/ masaAktivitiButir mengajar / Cara bermainPengelolaan /
Organisasi KelasCatatan / Alatan
Kemuncak(5 minit)
Penyejukkan Badan1. Kelonggaran Tangan melambai-lambai.
Sesi refleksi Sesi soal jawab-Nyatakan 2 butiran kemahiran
membaling 1. Melambai-lambaikan tangan ke kanan dan ke kiri sambil
mengilas pinggang.2. Menggoyangkan anggota badan
1. Pegang bola dengan kemas. Hadapkan bahu ke sasaran2. Tarik
tangan yang membaling ke belakang bahu dan halakan ke sasaran.3.
Balingkan bola melepasi atas bahu sambil mengilaskan pinggang.
G
G
= Guru
= Murid
= Skitel
Refleksi Guru
Pelatih__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Ulasan Pensyarah / Guru
Pembimbing__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________