RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2 ASPEK MEMBACA SEKOLAH KEBANGSAAN PAJAR SEJINGKAT Mata pelajaran : Bahasa Melayu Tahun : 2 Bestari Tarikh : 5 April 2013 Hari : Jumaat Masa : 0900-1000 Bilangan murid : 27 orang Tema : Seni dan Warisan Tajuk : Batik Hasil Pembelajaran: Standard Kandungan Standard Pembelajaran 2.2 Membaca dan memahami perkataan,frasa dan ayat daripada pelbagai sumber dengan sebutan yang betul. 2.2.1 Membaca dan memahami perkataan dalam ayat tunggal yang mengandungi dua atau tiga suku kata, diftong, vokal berganding, digraf dan konsonan bergabung dengan sebutan yang betul. 5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut konteks 5.1.4 Memahami dan menggunakan kata kerja tunggal dengan betul mengikut konteks Objektif: Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat: 1. menyebut 7 perkataan yang mempunyai tiga suka kata dalam petikan dengan betul.
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2
ASPEK MEMBACA
SEKOLAH KEBANGSAAN PAJAR SEJINGKAT
Mata pelajaran : Bahasa Melayu
Tahun : 2 Bestari
Tarikh : 5 April 2013
Hari : Jumaat
Masa : 0900-1000
Bilangan murid : 27 orang
Tema : Seni dan Warisan
Tajuk : Batik
Hasil Pembelajaran:
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
2.2 Membaca dan memahami perkataan,frasa
dan ayat daripada pelbagai sumber dengan
sebutan yang betul.
2.2.1 Membaca dan memahami perkataan
dalam ayat tunggal yang mengandungi dua atau
tiga suku kata, diftong, vokal berganding, digraf
dan konsonan bergabung dengan sebutan yang
betul.
5.1 Memahami dan menggunakan golongan
kata dengan betul mengikut konteks
5.1.4 Memahami dan menggunakan kata kerja
tunggal dengan betul mengikut konteks
Objektif:
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat:
1. menyebut 7 perkataan yang mempunyai tiga suka kata dalam petikan
dengan betul.
2. membina 5 ayat tunggal dengan menggunakan kata kerja secara lisan.
Sistem Bahasa:
A. Morfologi : Kata Kerja
i. lakarkan
ii. lukiskan
iii. bermotifkan
iv. menggunakan
v. mengikut
vi. dihasilkan
vii. warnakan
B. Kosa Kata
i. bermotifkan
ii. lakaran
iii. kreativiti
Pengisian kurikulum:
1. Penerapan Ilmu: Pendidikan Seni
2. Penerapan Nilai: Patriotisme
Kerjasama
Keberanian
3. Kemahiran Bernilai Tambah:
i. Kemahiran Berfikir
ii. Kajian Masa Depan
iii. Kecerdasan Pelbagai : Interpersonal,Verbal Linguistik,
Naturalis,Visual Ruang
iv. Kontekstual
v. Konstruktivisme
vi. Keusahawanan
vii. Kreativiti dan Inovasi
Bahan Bantu Mengajar:
1. Baju Batik
2. Carta Aliran
3. Gambar
4. Kertas Lukisan
5. Warna Air
6. Bekas Warna Air
7. Berus Warna Air
8. Lilin
9. Air
10.Gambar
Pengetahuan Sedia Ada:
- Murid pernah melihat proses membuat batik dalam televisyen atau
majalah.
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
i. Soalan Guru:
- Apakah nama baju ini?
Jawapan:Baju Batik
- Pernahkah kamu memakai baju batik?
Jawapan: Ya atau Tidak
ii. Tajuk Pelajaran:
- Batik
SET INDUKSI (5 minit)
i. Guru mempamerkan baju batik di
hadapan kelas.
ii. Guru bertanyakan soalan kepada
murid.
iii. Guru dan murid berbincang
bersama-sama.
iv. Guru mengaitkan baju batik dengan
tajuk pelajaran hari ini.
Ilmu:
-Pendidikan Seni
Nilai:
-Patriotisme
KBT:
-Kemahiran Berfikir
-Pembelajaran Kontektual
-Verbal linguistik
-Interpersonal
BBM:
-Baju Batik
i.Carta Aliran Membuat Batik
ii. Perkataan tiga suka kata
lakarkan lukiskan garisan lukisan semula mengikut lakaran warnakan sendiri
LANGKAH 1 (10 minit)
i. Guru mempamerkan carta
aliran membuat batik di
hadapan kelas.
ii. Murid diminta membaca
secara senyap petikan
iii. Murid diminta membaca
secara beramai-ramai dan
berkumpulan
iv. Murid diminta menyebut
perkataan yang ditunjuk oleh
guru dalam petikan
v. Guru membetulkan kesilapan
murid jika berlaku kesilapan.
Objektif (1)
Ilmu:
-Pendidikan Seni
Nilai:
-Bekerjasama
KBT:
- Interpersonal
- Verbal Linguistik
- Kemahiran Berfikir
BBM:
-Kad Carta Aliran
-Gambar
1. Lakarkan dan lukiskan corak batik yang bermotifkan flora atau garisan pada kertas lukisan dengan menggunakan pensel.
2. Lukiskan corak batik itu semula dengan menggunakan lilin mengikut garisan lakaran yang telah dihasilkan.
3. Warnakan corak batik yang siap dilukis tadi dengan menggunakan warna air mengikut kreativiti sendiri