PEMARKAHANRISSEMESTER 1 SESI 2010/2011
KOD & NAMA KURSUS
PJJ SEMESTER 2 SESI 2014/2015
KPR 3974 LATIHAN MENGAJAR 1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 1
DISEDIAKAN OLEH:
NAMANO. MATRIK
FARIDAH BT HAMIDD 20112052808
KUMPULAN: K 01076 ( A142 PJJ)PENSYARAH: PROF. MADYA DR. SITI
KHARIAH BT MOHD ZUBIRTARIKH: 28 MAC 2015
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( RPH 1)
Nama Guru Pelatih: Faridah bt Hamid
Mata Pelajaran: Bahasa Malaysia
Bilangan Murid: 25 orang
Tahun : 3 Al-Falah
Tarikh: 25 Mac 2015 (Rabu)
Masa: 10.35 11.35 (60 minit)
Tajuk: Kebudayaan (Pakaian Tradisional)
Objektif Pembelajaran: Pada akhir pengajaran, murid dapat;i.
Bercerita dengan tepat tentang pakaian tradisional yang diketahui
menggunakan ayat tunggal dan ayat majmuk dengan sebutan yang jelas
dan intonasi yang betul.ii. Bercerita dengan tepat tentang pakaian
tradisional berdasarkan maklumat yang diperolehi dari internet.iii.
Kadar pencapaian objektif yang diharapkan ialah 90% memuaskan.Hasil
Pembelajaran Khusus
Huraian Hasil Pembelajaran
Standard Kandungan
1.5 Bercerita dan menceritakan sesuatu perkara semula dengan
tepat menggunakan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.
Standard Pembelajaran
1.5.1Bercerita tentang sesuatu perkara dengan tepat, sebutan
yang jelas dan intonasi yang betul, menggunakan ayat tunggal dan
ayat majmuk dengan betul.
Kemahiran Bahasa: Mendengar dan Bertutur
Sistem Bahasa: Tatabahasa (Kata Adjektif)
Pengisian Kurikulum: Penyerapan Ilmu: KebudayaanPenyeraapan
Nilai: Kerjasama, hormat-menghormatiPenyerapan KBT: Kemahiran
Berfikir. Teknologi Maklumat dan Komunikasi
Alat Bantu Mengajar: Slaid power point, kad gambar dan lembaran
aktiviti.
Pengetahuan Sedia Ada: Murid sudah biasa melihat pakaian-pakaian
tradisional Malaysia.
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan PembelajaranCatatan
Induksi Set( 7 minit )
Bercerita dengan menyebut perkataan, frasa dengan betul1. Murid
menayangkan slaid power point tentang pakaian
tradisionalberdasarkan kad misteri (gambar pakaian ) yang diberi
oleh guru.Contoh : sari dhoti baju melayu baju kurung cheongsam
samfu2. Murid bercerita tentang gambar pakaian tradisional yang
terdapat diMalaysia menggunakan frasa yang sesuai.Contoh: baju
melayu baju kurung baju dhoti baju ceongsam samfuABM: Slaid power
point(Lampiran 1)EMK: TMK
Nilai Ilmu: Sivik dan kewarganegaraan.
Nilai Murni: Hormat-menghormati
Langkah 1 (13minit)Bercerita menggunakan ayat tunggalatau ayat
majmuk
1. Guru membentuk kumpulan murid dan setiap kumpulan diberikan
satukad gambar pakaian tradisional rakyat Malaysia.2. Secara
berkumpulan, setiap murid memilih untuk menceritakan tentangciri,
warna atau kaum kesesuaian jantina pakaian tradisional
tersebutmenggunakan ayat tunggal atau ayat majmuk.ABM: Kad
gambar(Lampiran 2)
Kemahiran Berfikir: Klasifikasi
Langkah 2 (20 minit)Bercerita daripada maklumat yangdiakses
1. Murid diberi cadangan alamat laman web untuk dilayari dan
mendapatkan maklumat tentang pakaian kaum-kaum di Malaysia yang
telah guru
tetapkan.http://choykeng.blogspot.com/2013/04/pakaian-kaum-kaum-di-malaysia.html
2. Murid mencatatkan maklumat yang telah diperoleh daripada
internet pada lembaran kerja yang diberi.3. Murid atau wakil
kumpulan bercerita tentang pakaian tradisional berdasarkan maklumat
yang telah dicatatkan.ABM: Lembaran 1Nilai Murni: Tekun,
bekerjasama
Integrasi Inovasi yang diterapkan : TMK
Langkah 3 (10 minit)Membina dan menulis ayat1. Murid diberi
lembaran kerja untuk menulis ayat majmuk yang sesuaiberdasarkan
gambar dengan merujuk maklumat dalam aktiviti 2.ABM: Lembaran kerja
2
Penutup (10 minit)
1. Murid mencantumkan gambar dengan memadankan pasangan yang
sesuaibagi pakaian tradisional.2. Murid bercerita tentang pakaian
dan majlis yang sesuai untuk dipakai.ABM: Kad gambar (Lampiran
3)
Nilai Murni: Semangat bermasyarakat.
Tugasan: Pemulihan: 1. Murid secara berpasangan bercerita
tentang pakaian tradisional yang mereka miliki. 2. Murid mendengar
dan menulis jenis-jenis pakaian tradisional yang mereka
ketahui.Pengayaan: 1. Murid bercerita dengan rakan tentang cara
membuat pakaian tradisional, berdasarkan kad gambar. 2. Murid
membina ayat tunggal atau ayat majmuk tentang cara membuat pakaian
tradisional berdasarkan gambar.
Aktiviti Susulan (jika Ada): TiadaCatatan Guru Praktikum:
Penggunaan TMK dalam aktiviti (Langkah 2) berjaya menarik minat
murid untuk mendapatkan maklumat. Hasil kerja kumpulan juga
memuaskan, di mana murid dapat membina dan bercerita semula dengan
menggunakan ayat majmuk dan ayat tunggal tentang pakaian-pakaian
tradisional.
Ulasan Pensyarah Penyelia/ Guru Pembimbing:
LAMPIRAN 1AKTIVITI: Bercerita tentang jenis pakaian yang
dipaparkan melalui slaid power point.
LAMPIRAN 2KAD GAMBAR.AKTIVITI: Ceritakan tentang pakaian
tradisional berdasarkan ciri, warna, kaum atau kesesuaian
jantina.
LEMBARAN KERJA 1Bincang dan isikan maklumat tentang pakaian
tradisional.
KAUMPAKAIAN LELAKIPAKAIAN PEREMPUAN
LEMBARAN KERJA 2Tulis maklumat dengan menggunakan ayat
majmuk.
sari . .
samfu . .
dhoti . .
baju . kebaya . cheongsam .. . baju . melayu .
LAMPIRAN 3KAD GAMBARCantumkan gambar-gambar di bawah mengikut
pasangan yang betul.
PEMULIHAN
Ceritakan kepada kawan dan tulis nama-nama pakaian
tradisional.ceongsambaju kurungbaju melayusarisamfu
PENGAYAANCeritakan cara-cara membuat baju kurung berdasarkan
gambar. Tulis cerita mengikut urutan yang betul dalam
perenggan.