Top Banner
1
17

Regionalne znacenie view final

Jul 21, 2016

Download

Documents

 
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Regionalne znacenie view final

1

Page 2: Regionalne znacenie view final

3

BLIŽŠIE K VIDIEKUBližšie k vidieku je občianske združenie založené za účelom podpory rozvoja vidieckych oblastí

v mikroregióne. Ako nezisková organizácia sa snaží podporovať dlhodobý a udržateľný rozvoj vidieka v našej oblasti predovšetkým prostredníctvom zvýšenia informovanosti, podporou a rozvojom komunitných aktivít, posilnením miestnej demokracie, ochranou životného prostredia a snahami o zlepšenie života starých ľudí a sociálne odkázaných. Bližšie k vidieku sa tiež snaží rozvíjať spoluprácu so záujmovými združeniami doma a v zahraničí, podporovať rozvoj vidieckej turistiky, zamestnanosti a podnikateľského prostredia.

Občianske združenie vzniklo v máji 2012 a od založenia má v spolupráci s MAS Vršatec za sebou štyri úspešne zrealizované projekty. V júni 2014 sa uskutočnil v rámci projektu „Spoločne pre vidiek“ informačný seminár s tvorivými dielňami. Zúčastnení si vypočuli množstvo podnetných prednášok zameraných na témy rozvoj cestovného ruchu v oblasti, podpora a rozvoj podnikania a iné. Druhý projekt mal názov „Po stopách receptov starých materí na území MAS Vršatec“ a jeho súčasťou bol tiež informačný seminár spojený s worskshopom v novembri 2014. Výstupom projektu bola kniha tradičných receptov z územia MAS Vršatec. V snahe o rozvoj vidieka je totiž popri postupnom zavádzaní nových trendov dôležité i uchovanie tradícií a odkazu našich predkov, ktoré sú zároveň súčasťou kultúrneho dedičstva celej spoločnosti a pomáhajú formovať a dotvárať naše národné, kultúrne či historické povedomie. Najnovšie zrealizované projekty občianskeho združenia Bližšie k vidieku mali charakter akreditovaných vzdelávacích seminárov, na ktorých účastníci mohli získať certifikát o absolvovaní školenia. V marci 2015 to bol vzdelávací seminár s názvom „Vidiecky cestovný ruch, agroturistika a projektový manažment“ a v apríli 2015 vzdelávacia aktivita v rámci projektu „Zavádzame regionálne značenie na slovenskom vidieku“. Cieľom školenia o regionálnom značení bolo uviesť remeselníkov, drobných podnikateľov a záujemcov o remeselnú činnosť do problematiky regionálnej značky a priblížiť im výhody a možnosti, ktoré takéto značenie prináša a poskytuje. Brožúra, ktorú práve čítate, je výstupom spomenutého projektu a zároveň výberom toho najlepšieho, čo náš mikroregión v oblasti remeselnej činnosti ponúka. Prajeme Vám príjemné a ničím nerušené čítanie!

MAS VRŠATEC

Page 3: Regionalne znacenie view final

4 5

OBSAHRegionálna značka 6

Cukrárenská výroba Borčice 10

Klema Guitars Europe , s.r.o. 11

PEHA SK, s.r.o. 12

KovoRac s.r.o. 13

PIVOVAR Ilava, s.r.o. 14

Ranch 13 15

EMKO s.r.o. 16

Bricol s.r.o. 17

Kubíčková + Králiková 18

VillaBork 20

VAGRICOL & Co, s.r.o. – Gazdovstvo Uhliská 22

ArteFukt 24

Agrosúča, a.s. 25

Chata Dúžavy 26

Agrofarma 27

Agnesa Šedivá - kroje, krojové bábiky 28

Martin Bulejko- drevorezbár 29

REGIONÁLNE ZNAČENIE

Page 4: Regionalne znacenie view final

6 7

Informácie o regionálnej značke Informácie o regionálnej značkeREGIONÁLNE ZNAČENIE PRODUKTOV NA SLOVENSKU

Národná Sieť Slovenských Miestnach Akčných Skupín (NSS MAS) zastrešuje národnú úroveň koordinácie a propagácie regionálneho značenia na Slovensku.V rámci verejnej diskusie bol zvolený jednotný dizajn logotypu značenia miestnych produktov a služieb na Slovensku. Okrem tohto boli prijaté 4 minimálne zásady pre certifikáciu regionálneho produktu alebo služby:

• propagácia regiónu• podpora miestnych výrobcov a poskytovateľov služieb• podpora uchovávania hodnôt, tradícií a jedinečností regiónu• podpora využívania miestnych zdrojov

• remeselné alebo tradičné výrobky• potravinárske produkty• podujatia• ubytovacie a stravovacie služby

• je jedinečný pre daný región• pochádza od miestneho výrobcu• využíva tradičné postupy a miestne zdroje• obsahuje podiel ručnej práce

Cieľom zavedenia regionálnej značky je:

Regionálnu značku môžu získať:

Podpora hodnôt, tradícií, miestnych zdrojov a vzťahu k regiónu !!!

Regionálna značka zaručuje, že certifikovaný produkt spĺňa stanovené kritériá:

V súčasnosti prebieha príprava a zavedenie 7 regionálnych značiek v rámci území členských MAS a spolupracujúcich verejno - súkromných partnerstiev (VSP): Hont, Podpoľanie, Ponitrie, Liptov, Podunajsko, MAS Šafrán, MAS Bachureň.Prvé tri regionálne značky uvedené do života v územiach našich MAS a VSP:

Kúpou certifikovaného produktu získate jedinečný výrobok alebo službu a podporíte miestny rozvoj.

• tradícia, • miestna surovina, • ručná práca, • jedinečnosť.

INFORMÁCIE O REGIONÁLNEJ ZNAČKEREGIONÁLNE ZNAČENIE

Page 5: Regionalne znacenie view final

8 9

Značky regionálnych produktov patria k novším typom, na Slovensku majú cca 10 – ročnú históriu. Sú protipólom globalizácie a uniformity. Ich počet aj význam rastie. V súčasnosti je na Slovensku 8 používaných regionálnych značiek: Regio Danubiana, Tradície Bielych Karpát, Regionálny produkt Kysuce, Regionálny produkt Záhorie, Regionálny produkt Malé Karpaty, Regionálny produkt Hont, Regionálny produkt Podpoľanie, Regionálny produkt Ponitrie.Na zavedenie sa pripravujú ďalšie regionálne značky napríklad: Regionálny produkt z Kopaníc, Regionálny produkt Liptov, Regionálny produkt Podunajsko, Modra – Malokarpatská vínna cesta, Regionálny produkt pre Tatry – Spiš.Čo je regionálny produktJe známe, že ak chce podnikateľ uspieť medzi ostatnými konkurentmi na trhu, musí svoje produkty odlíšiť. Regionálne produkty majú na to predpoklady.Každý región má svoj vlastný neopakovateľný charakter. Je daný prírodným a kultúrnym bohatstvom, históriou a stáročnými tradíciami miestnych obyvateľov, ktoré sú často jedinečné a typické pre región. Aj produkty pochádzajúce z takejto oblasti, preberajú tieto charakteristické črty a vlastnosti. Značka regionálneho produktuZnačka regionálneho produktu sa vzťahuje k určitému regiónu. Garantuje pôvod výrobku, jedinečnosť vo vzťahu k regiónu. Tá vzniká najmä z tradícií, miestnych surovín, výnimočnej kvality, ručnej práce ale i ďalších špecifických atribútov. Každá značka regionálneho produktu má svoje logo, ktoré vystihuje jej príslušnosť k regiónu a pomáha vytvárať emocionálne a osobné puto.Význam značky regionálneho produktuCieľom označovania miestnych produktov je vyčleniť ich z masy produktov, odlíšiť ich od ostatných produktov, pridať im hodnotu značkového produktu, za ktorý je zákazník ochotný zaplatiť aj vyššiu cenu. Regionálne značky majú podporiť tie tradičné miestne výrobky a služby, ktoré sú svojim spôsobom výroby a poskytovania služieb zvláštne, špecifické len pre určitý región. Negarantuje iba kvalitu, ale obsahuje aj záväzok environmentálne priaznivého správania sa, čím priťahuje pozornosť segmentu zákazníkov s podobným zmýšľaním. Regionálna značka posilňuje spojenie miestneho obyvateľstva s regiónom, podporuje zapájanie obyvateľov do diania v regióne a prostredníctvom rôznych akcií sprostredkováva kontakty s ďalšími podnikateľmi, inštitúciami. Príkladom môže byť 4. Trenčiansky BIO jarmok, ktorý v septembri organizovalo Centrum environmentálnych aktivít v spolupráci s mestom Trenčín. Predávali na ňom aj miestni výrobcovia produkty označené regionálnou značkou Tradície Bielych Karpát. Spoločne sa tak usilujú o prezentáciu regionálnych produktov a podporu drobných výrobcov.Región ako celok môže efektívnejšie hľadať možnosti predaja, robiť reklamu, publikovať v tlači, prostredníctvom sociálnych sietí, vydávať katalógy, letáky,

príležitostné noviny, konať spoločenské akcie, školiť, vzdelávať.Značný prínos majú regionálne produkty a ich značky nielen pre miestnych podnikateľov a obyvateľov, ale prinášajú aj synergický efekt pre cestovný ruch, keď sa zvyšuje záujem o región. Zachovávajú sa tradičné remeslá, postupy, recepty – história tak pomáha dnešku i budúcnosti. V obciach podporujú miestnu výrobu a zamestnanosť, obnovu života na vidieku. Užívatelia regionálnych značiek jednoznačne potvrdzujú, že značka pomáha zviditeľniť ich výrobky a služby.Ako môže podnikateľ získať regionálnu značku Vo väčšine prípadov sú iniciátorom vzniku regionálnej značky miestne občianske združenia – miestne akčné skupiny, ktoré spolupracujú s verejno – súkromnými partnermi, s Regionálnym environmentálnym centrom alebo aj so zahraničnými občianskymi združeniami. Miestne akčné skupiny na svojich webových stránkach zverejňujú výzvy podnikateľom na predkladanie žiadosti o udelenie značky regionálneho produktu, hodnotia prihlásené produkty ako spĺňajú vyhlásené kritériá a udeľujú certifikovaným produktom značku Regionálny produkt.Doc. Ing. Antónia Štensová, PhD.

REGIONÁLNE ZNAČENIE

Page 6: Regionalne znacenie view final

10 11

Cukrárenská výroba Antónia Tóthová

Položme si ruku na srdce, kto z nás si občas rád nezamaškrtí na dobrom koláčiku, či kúsku lahodnej krémovej torty? Kto z nás vie odolať sladkému pokušeniu? Možno by sa pár takých ľudí našlo, no raz za čas aj tí určite podľahnú. Na výrobu takého pokušenia má talent pani Antónia Tóthová z Borčíc, ktorá sa cukrárskej výrobe venuje už od roku 1969 a robí to naozaj dobre. Toto remeslo, ako mnohí iní, tiež prebrala od svojich predkov. Tí jej odovzdali všetky svoje vedomosti a skúsenosti. No tie pani Antónia, ako správna remeselníčka, za roky pôsobenia v tejto oblasti doplnila o svoje vlastné skúsenosti. Kto vie, možno aj ona ich odovzdá ďalej pokračovateľke – pokračovateľovi.Nie len jej torty ale aj koláčiky vyzerajú ako malé umelecké diela. A o skvelej chuti ani netreba hovoriť. Ak chystáte svadbu, krst, oslavu jubilea a nemáte čas ani talent na pečenie, je pre Vás tou správnou voľbou. Do jej portfólia výrobkov nepatria len sladké koláčiky a torty, ale aj čajové a slané pečivo. Nemusíte smútiť, ak žiadnu oslavu nechystáte. Jej sladké umenie si môžete prísť vychutnať do útulnej cukrárničky, ktorá je súčasťou prevádzky v Borčiciach. Takýto produkt si priam žiada značku originality, akou je aj regionálne značenie. Cukrárenská výroba pani Tóthovej by tak získala punc jedinečnosti, ktorý by podčiarkol jej originalitu a osobitý prístup k zákazníkom.

Hudba je súčasťou života ľudí od nepamäti. Sprevádza radostné, ale aj smútočné udalosti. Pán Martin Klema sa hudbe venoval už od útleho detstva, keď ako 6 ročný chlapec začal navštevovať Základnú umeleckú školu. Namiesto kariéry gitaristu si však mladý talent vybral ťažší chlebíček. Pod vedením gitarového majstra Pavla Jungasa sa na škole v Luboch u Chebu (CZ) učil, ako z kusu dreva vyrobiť uchu lahodiaci hudobný nástroj. Nešlo však o sériovú výrobu. Každá vyrobená gitara mala byť originálnym umeleckým dielom. V r. 1991 vznikla prvá vlastnoručne vyrobená gitara Martina Klemu. V priebehu niekoľkých rokov sa pánovi Klemovi podarilo vybudovať značku, ktorá má v súčasnosti zvučné meno medzi hudobníkmi nielen v našich zemepisných šírkach, ale napríklad aj v USA, kam vyváža ručne vyrábané gitary značky Klema od roku 2011. Regionálna značka stojí na 4 pilieroch a jedným z nich je aj ručná výroba a samozrejme jedinečnosť. Tieto atribúty Klema guitars Europe s.r.o. jednoznačne spĺňa. Jeho cit pre detail a neustála ochota napredovať a zlepšovať sa robí totiž z jeho gitár umelecké diela, ktoré lahodia nielen uchu, ale aj oku. Pán Martin Klema z Kameničian môže byť pre mnohých z nás inšpiráciou ako skĺbiť koníček, zaujímavé remeslo a živobytie.

Borčice 74, 018 53 Borč[email protected], 0905 401 738 facebook: Cukrárska výrobňa Borčice

KLEMA GUITARS EUROPE, s.r.o. Kameničany

Kameničany 134, 018 54 Kamenič[email protected] 584 586 www.klemaguitars.sk

REGIONÁLNE ZNAČENIE

Page 7: Regionalne znacenie view final

12 13

PEHA SK, s.r.o čistenie peria, výroba paplónov

Janka Palu 40/32, 914 41 Nemšová

032 65 89 263

www.podperinou.sk

Je súčasťou nášho spánku. Trávime na ňom a pod ním priemerne tretinu času zo dňa. Paplón a perina. Niekto ich má radšej mäkšie, iný tvrdšie. No každý si rád večer zaborí hlavu do svojho obľúbeného vankúšu a prikryje sa svojou obľúbenou perinou. Výrobou týchto produktov sa zaoberá aj firma PEHA SK, s.r.o., ktorá pri ich spracovaní používa tradičný materiál – perie. Tieto výrobky sú, ako aj oni sami tvrdia: „ ...určené pre milovníkov klasických prírodných materiálov.“ Veľa takýchto výrobcov totiž už na Slovensku nie je. Regionálna značka by im mohla pomôcť ešte viac sa zviditeľniť a podporiť výrobu z klasických materiálov.Výrobky sú obohatené o prvok „Stříbroaktiv“, ktorý pôsobí proti rôznym plesniam a baktériám či roztočom. Títo nezvaní hostia sa totiž často nachádzajú práve tam, kde spíme. Výhodou úpravy „Stříbroaktiv“ je aj protizápachový účinok. Firma nemyslí len na predaj svojich produktov, ale tiež na starostlivosť o ne. Ľudia si môžu svoj vankúš či perinu priniesť, ak sa im už zdá, že by si žiadal prečistiť. Ľudia sa prirodzene potia a regeneruje sa im pokožka. A toto, ale aj iné nečistoty, zanechávajú stopy na perinách a vankúšoch. Preto je dobré raz za čas nechať si výplň z peria profesionálne prečistiť. Túto službu samozrejme poskytuje firma tiež.

Rodina Rácová má umelecké kováčstvo v krvi už niekoľko generácií. Už ich prastarý otec sa venoval kováčstvu. Toto remeslo sa v rodine už tradične odovzdáva z pokolenia na pokolenie. Výnimkou nie je ani najmladšia generácia rodiny Rácovej a zatiaľ, čo pán Pavol Rác pracuje v kováčskej dielni v Borčiciach, jeho deti Barbora, Pavol ml. a Michal sa venujú umeleckému kovaniu so zameraním na kované oplotenie, brány, mreže, zábradlia, interiérové kovanie, plastiky, sochy, opravy a výrobu náradia. Ako správni remeselníci tvoria súrodenci Rácovi hlavne podľa predstáv zákazníka. Túto predstavu však vedia dotvoriť tak, aby vznikol nový, originálny návrh. Aby svojim výrobkom dodali punc originality, jedinečnosti, snažia sa železo kombinovať so sklom. Súčasťou spracovania je aj povrchová úprava. Každý ich výrobok je originálny, ručne zhotovený unikát. A presne pre takýchto tradičných výrobcov je určená regionálna značka. Zákazky majú hlavne na území Slovenska, no kvalitu ich práce vedia oceniť aj v Rakúsku. Pravidelne sa zúčastňujú na kováčskych sympóziách a remeselných jarmokoch, kde okrem predaja propagujú kováčske remeslo. V budúcnosti by sa radi zamerali na výrobu umeleckého smeru : napr. plastík (sochy).

KovoRac s.r.o. Dulov

Dulov 2, 018 52 Dulov [email protected] 714 730www.kovorac.sk

REGIONÁLNE ZNAČENIE

Page 8: Regionalne znacenie view final

14 15

Pivovar Ilava, s.r.o Ilava

Pivovarská 58, 019 11 [email protected] 42 4465581 www.ilavaoriginal.sk

“Prvý listinný dôkaz o výrobe piva v Ilave pochádza z roku 1598. Od tých čias si prešiel pivovar rôznymi organizačnými aj technologickými zmenami. V roku 1635 pivovar spustil trvalú prevádzku a tento rok sa spomína aj ako rok založenia pivovaru v Ilave. Okrem hlavného produktu piva, sa k výrobe v roku 1963 pridružila aj výroba nealkoholických nápojov. Tá je v súčasnosti hlavným predmetom produkcie Pivovaru Ilava.V budúcnosti má Pivovar záujem opätovne spustiť výrobu piva, pričom chce realizovať rozsiahly investičný zámer spolu financovaný eurofondmi. Nealkoholické nápoje sa predávajú pod značkou “Ilava originál”. Môžete si skúsiť chuť limonády s príchuťami kofola, biele hrozno, malina, citrus a kivi. V lete Vás príjemne osviežia, v zime potešia. Neodmysliteľným sortimentom je aj aqua perlivá, jemne perlivá a neperlivá. Táto produkcia nadväzuje na tradičnú výrobu z roku 1963 a preto je tiež vhodným adeptom na získanie regionálnej značky.”

Ranch 13, ktorý sa nachádza v lone prírody Bielych Karpát, je ideálnym miestom pre rodiny s deťmi. Tu môžu tráviť svoj voľný čas, pokochať sa voľným chovom dobytka, ktorý sa pasie na okolitých lúkach. Z mäsa týchto voľne chovaných zvierat sú tiež pripravované jedlá v miestnej reštaurácii.Ak ste vyznávačmi karavanovej turistiky, na ranči si nájdete miesto pre svoj pojazdný dom, prípadne sa môžete na ranči aj ubytovať. Deti sa môžu zahrať na ihrisku, či zabaviť na drevenom kolotočiMedzi zaujímavé aktivity , ktoré organizuje RANCH 13 patrí tradičný chov hospodárskych zvierat zameraný na využitie voľnej pastvy , organizovanie folkových koncertov (Hop Trop), zábavné podujatia pre rodiny s deťmi počas súťaží v pracovných disciplínach s dobytkom, organizovanie výukových kurzov pre prácu s dobytkom. Medzi pravidelné podujatia, ktoré sa konajú na ranči patria aj preteky vo westernovom jazdení. Tie sa konajú pod hlavičkou SAWRR (Slovenská asociácia westernu, ródea a ridingu), ktorej je p. Dobeš, majiteľ ranča, zároveň prezidentom.

Ranch 13 Nemšová časť Ľuborča

smer Antonstálska dolina, záhradkárska osada Boč[email protected] 782 400 www.ranch13.sk

REGIONÁLNE ZNAČENIE

Page 9: Regionalne znacenie view final

16 17

EMKO s.r.o. Horná Súča

Horná Súča 1059, 913 33 Horná Súč[email protected]+421 905 468 977www.trencianskamedovina.sk

Medzi rodinné tradície Krivých z Trenčína patrí včelárstvo. Otec pána Milana Krivého bol jedným z priekopníkov vo výrobe medoviny v našom regióne a jedinečný recept na tento obľúbený nápoj rodina starostlivo stráži dodnes. Rodinnou značkou Krivých je Trenčianska medovina, svetlá alebo tmavá, no ponúkajú tiež rôzne druhy medov a voskových sviečok. Včelárstvo je v poslednom čase skôr na ústupe a preto je dôležité toto majstrovstvo chrániť a naďalej pestovať. Povedomie o jedinečnosti včelárstva by mohla podporiť práve regionálna značka. Jej úlohou je aj ochrana tradícií, ktorou včelárstvo jednoznačne je. Pán Krivý sa so svojou medovinou postupne vypracoval na svetovú špičku. Od r. 2011 je jeho firma držiteľom regionálnej ochrannej známky Tradície Bielych Karpát. Pod záštitou Slovenského zväzu včelárov sa so svojou medovinou zúčastňuje súťaží a medzinárodných výstav. Okrem iných získala Trenčianska medovina zlatú medailu na súťažiach Apislavia v Bulharskej Varne v roku 2010 a Devínsky strapec v roku 2012.

Sklárska výroba má v našom regióne silné zastúpenie. Sklo je jedinečný a tvarovateľný materiál, ktorý sa používa už mnoho rokov. Jeho úžitková hodnota sa časom doplnila aj o hodnotu estetickú. Výrobky zo skla nie len slúžia, ale aj skrášľujú život. Firma Bricol sa na trhu objavuje od r. 1991. Počas doby svojho pôsobenia sa dostali na popredné miesta predajcov obalového skla. Jedinečnosť nachádzame v špecifickom prístupe ku klientovi, ktorému vedia vyrobiť obal presne podľa jeho požiadaviek, na mieru. Takýto výrobok je unikátny a jediný svojho druhu. Na tvorbe pri tom spolupracuje tím dizajnérov, ktorý vo finále zhmotnia želania zákazníka. Že sú v tomto smere naozaj dobrí svedčí ocenenie z r. 2009, kedy vyhrala fľaša pre českého zákazníka ocenenie OBAL ROKU 2009.Či chcete jeden kus, či celý kamión fliaš, firma Bricol Vám vyjde v ústrety. Portfólio odoberateľov je naozaj široké. Svoje produkty ponúkajú likérkam, vinárom, medárom, pivovarom, spracovateľom ovocia a zeleniny, či reklamným agentúram a darčekovým predajniam.

BRICOL s.r.o. Horné Srnie

Dolinská 27/7, 914 42 Horné [email protected] 65883 28www.bricol.sk

REGIONÁLNE ZNAČENIE

Page 10: Regionalne znacenie view final

18 19

Dominika Kubíčková Simona Králiková

[email protected] [email protected]

Základy háčkovania sa Dominika Kubíčková naučila ešte ako dieťa od starej mamy. Babka háčkovala biele naškrobené dečky a Dominika, sediac pri nej, sa snažila vytvárať jednoduché tvary ako kolieska, štvorčeky a pod. . Nadšenie z háčkovania sa však postupne vytratilo spolu s detstvom. Spomienky na háčkovanie so starou mamou znovu ožili až v roku 2011, pri pohľade na háčkované obaly na telefón od kamarátky na internáte. Krásne výrobky Dominiku inšpirovali a netrvalo dlho a v ruke držala svoj prvý háčik a vlnu. Sama bola zvedavá, či si po toľkých rokoch spomenie na postupy a vzory starej mamy. Podobne ako asi každý začiatočník navštívila mnoho internetových stránok venujúcich sa ručným prácam. Ako sama prezradila, bola veľmi prekvapená, koľko krásnych vecí sa s trochou kreatívneho myslenia dá uháčkovať. Nová záľuba zakrátko vzbudila zvedavosť Dominikinej kamarátky.

Simona Králiková začínala podobne ako kedysi Dominika základnými vzormi, no s pribúdajúcimi skúsenosťami sa prvé neurčité pokusy začali meniť na hotové výrobky. Podľa podrobných návodov sa obe kamarátky prepracovali až k zložitým háčkovaným hračkám, ktoré patria medzi najkrajšie výrobky z ich tvorivej dielne. Dnes už používajú rôzne druhy vĺn a bavĺn na háčkovanie, gombíky, koráliky, stužky, krajky, bezpečnostné očká a rôzne iné háčkovacie pomôcky a doplnky. Obľúbeným materiálom Dominiky je vlna, zatiaľ čo Simona uprednostňuje 100% bavlnu. Háčkované hračky plnia dutým vláknom a každá z nich musí dostať svoje meno. Z kusu vlny sa tak stáva niečo osobné a kamarátky priznávajú, že je to úžasný pocit, keď kusy neforemného materiálu premieňajú na milé a jedinečné výrobky. Keď jednotlivé diely postavičky spoja dohromady a na hlavu pripevnia očká, majú pocit, ako keby hračke vdýchli život. Vyrobené hračky väčšinou darujú svojim blízkym, no momentálne uvažujú aj o predaji či kurzoch háčkovania. Aj keď sú zatiaľ iba plány do budúcnosti, veríme, že sa čoskoro stanú realitou. A keď sa tak stane, regionálne značenie by im mohlo zabezpečiť aj známku kvality, pod ktorou sa ich diela stanú nezameniteľnými.“

REGIONÁLNE ZNAČENIE

Page 11: Regionalne znacenie view final

20 21

Villa Bork Borčice

Kaštieľ Borčice, Villa Bork, Borčice 19, 018 53 Boleš[email protected] +421 (0) 42 381 0833www.villa-bork.com

Romantický kaštieľ v príjemnom a tichom prostredí. Priestranný, vkusne zariadený interiér, veľký, bohato obrastený park. Ideálne miesto na súkromné oslavy ale aj na firemné podujatia. V kaštieli tiež pre Vás zorganizujú tanečnú školu, kurz lietania, dražbu starožitností, výstavu fotografií, ... Fantázií sa medze nekladú.

Pôvodne drevený kaštieľ postavený niekedy v 17. storočí si prešiel viacerými rekonštrukciami a vystriedal niekoľko majiteľov, aby sa z neho stal jedinečný priestor tak, ako ho poznáme dnes. Táto reprezentatívna budova aj napriek mnohým rekonštrukciám a zmenám stále nesie znaky minulosti. Podobné kaštiele sa stali v súčasnosti vyhľadávaným miestom na zorganizovanie svadieb, či iných osláv. Preto sme radi , že aj náš región má svoj krásny kaštieľ, Kaštieľ Borčice, ktorý by si určite zaslúžil značku jedinečnosti.

REGIONÁLNE ZNAČENIE

Page 12: Regionalne znacenie view final

22 23

Vagricol & Co , s.r.o Gazdovstvo Uhliská a Gazdovský dom

Kúty 1459/20, 914 41 Nemšová[email protected] 6589 212 www.uhliska.sk

Gazdovstvo Uhliská sa nachádza v krásnom prostredí Bielych Karpát, ktoré v sebe skrýva veľký potenciál. Všetci tí, čo majú radi prírodu, zvieratá, kone, cyklistiku či turistiku si tu prídu na svoje. Na gazdovstve si môžete vychutnať domáce špeciality v štýlovom hostinci. A komu sa bude máliť, môže si zakúpiť sezónne produkty z vlastného chovu, ako sú ovčie a kozie syry, mlieko, vajíčka, mäsové výrobky. Môžete sa tiež naučiť jazdiť na koni a zažiť priamy kontakt so zvieratami.Gazdovstvo Uhliská organizuje detské letné tábory, celodenné výlety. Deti sa môžu zahrať na ihrisku, povoziť na poníkoch, opiecť špekáčik, zatiaľ čo sa rodičia môžu povoziť na koči, či vychutnať si lekcie jazdy na koni.Toto široké spektrum služieb, zameraných na vidiecku turistiku a podporu tradícii robí z Gazdovstva Uhliská jedinečné miesto na oddych a zároveň skvelého adepta na získanie regionálnej značky.

Regionálna značka nie je určená len pre produkty, ale toto označenie môžu získať aj služby. Či už služby stravovacie alebo ubytovacie, pokiaľ spĺňajú určité podmienky. Gazdovský dom tieto predpoklady spĺňa. Ponúka ubytovanie pre 10 osôb , v piatich dvojlôžkových izbách. Z toho sú tri apartmány a dve štúdiá. Tie majú vlastnú kuchynku, kúpeľňu a TV. Celé ubytovacie zariadenie je zrekonštruované a zariadené v tradičnom duchu. Gazdovský dom sa nachádza v príjemnom a tichom prostredí mestskej časti Nemšovej – v Trenčianskej Závade. Je situovaný len pár metrov od Gazdovstva Uhliská, ktoré ponúka možnosť stravovania ale aj služby agroturistiky. Môžete si tu nie len oddýchnuť, ale aj aktívne využiť svoj voľný čas. Nudiť sa tu rozhodne nebudete. Vychutnáte si čerstvý vzduch , kontakt s prírodou a zvieratami. Novinkou je aj vyhliadková veža, z ktorej si môžete pozrieť všetky kopce a hory v okolí.

REGIONÁLNE ZNAČENIE

Page 13: Regionalne znacenie view final

24 25

ArteFukt Nemšová

Ulica Janka Palu 46/20, Nemšová 914 41 [email protected], [email protected] 0918 027 537 www.spokoloco.sk

Kto by si nechcel skrášliť svoj dom či byt, aby sa v ňom cítil dobre? Ak však nemáte talent na dekoračné či maliarske práce, my vieme o niekom, kto to za Vás zvládne. Jedným zo znakov regionálnej značky je aj ručná výroba, tvorba. Túto podmienku sme našli práve v ArteFukt-e, ktorý sa zaoberá rôznymi druhmi dekorácií. Predajňa umeleckých diel a remeselných výrobkov od rôznych remeselníkov ponúka ručne robené výrobky napríklad z letky, dreva, skla, hliny, kameňa a najnovšie aj autorské strieborné šperky a bižutériu. Ak máte kreatívneho ducha, ArteFukt Vám ponúka široké množstvo náradia, pomôcok, materiálu na prípravu rôznych dekorácií. Ak však tento talent nemáte, môžete si zakúpiť už zhotovené dekorácie na všetky sviatky, oslavy, príležitosti. Tie Vám skrášlia Váš príbytok. Stanú sa stredobodom pozornosti všetkých návštev.

Poľnohospodárstvo má na Slovensku dlhodobú tradíciu. Toto odvetvie vo veľkej miere podlieha prírodným podmienkam a často bojuje s počasím. Aj napriek tomu sa však nájdu spoločnosti, ktoré vedia efektívne zhodnotiť aj existujúci potenciál. Podnik sa nachádza v príjemnom prostredí Bielych Karpát. Agrosúča sa venuje tak rastlinnej, ako aj živočíšnej výrobe. Pestujú pšenicu, raž, jačmeň, ovos, kukuricu. Na trhové účely tiež produkujú kvalitné lúčne seno. V rámci živočíšneho zamerania sa sústredia na chov hovädzieho dobytka či oviec. V zrekonštruovaných priestoroch poskytujú turistické ubytovanie. Súčasťou výrobného zamerania je aj malá mliekareň, ktorá sa orientuje na spracovanie bieleho zlata – mlieka. Z neho sa potom vyrábajú jedinečné mliečne a syrové špeciality. Oštiepok, chabovec, bryndza, ovčí syr. Toto všetko si môžete zadovážiť práve tu, v Agrosúča a.s.

Agrosúča, a.s. Horná Súča

Horná Súča 1059, 913 33 Horná Súč[email protected] 032 64 93 266www.agrosuca.webnode.sk

REGIONÁLNE ZNAČENIE

Page 14: Regionalne znacenie view final

26 27

Chata DÚŽAVY Pruské

Dolné Dúžavy 603, 018 52 Pruské[email protected] 184 915www.stefanec.sk

Relax, kľud , pohoda. Aj takto sa dá opísať čas strávený na Chate Dúžavy. Ubytovanie poskytuje v 5 dvojlôžkových izbách s vlastným sociálnym zariadením. Pre hostí je k dispozícií tiež internet. Dnešná uponáhľaná doba si priam žiada budovanie rekreačných a oddychových miest. Je tiež ideálnym miestom pre rodinné a priateľské stretnutia. Jedinečnosť chaty je podčiarknutá prácou terchovských majstrov, ktorý jej dali jej originálny vzhľad. Táto zrubová stavba sa nachádza v krásnom prostredí Bielych Karpát pod Vršateckými bralami. Neďaleko od chaty môžete na turistiku využiť zrúcaniny hradu Lednica, zrúcaniny Vršateckého hradu či samotné Vršatecké bralá. Zaujímavou môže byť aj návšteva neďalekej Dračej hory v Krivokláte alebo Chrástkovej. Tu v minulosti žil, tvoril a liečil básnik Hugolín Gavlovič. Ste milovníkmi architektúry? Tak Vám nesmie ujsť návšteva románskeho kostolíka sv. Petra a Pavla. Ak ste obdivovateľom skla, neváhajte a navštívte Sklárske Múzeum v Lednických Rovniach.Chata Dúžavy nie je len miesto, kde sa môžete ubytovať. Je to tiež brána do nášho krásneho, rozmanitého regiónu, ktorý v sebe skrýva obrovský potenciál pre aktívnych, ale aj pasívnych turistov. Aj takáto služba je vhodným adeptom na regionálnu značku.

Recykloart. O čo ide? O zodpovedný postoj k životnému prostrediu a našej planéte. Mgr. Dana Vlčková Vás svojou tvorbou dokáže presvedčiť, že recyklovanie odpadu môže byť nielen efektívne, ale aj zábavné a vkusné. Pri tzv. recyklovanom dizajne totiž umelec dokáže použiť takmer akýkoľvek odpadový materiál a premeniť ho na krásne dielo. Umelecké kúsky z prerobených topánok, kabeliek, šiat či šperkov, ale aj zariadenie celej domácnosti. To je recykloart. Rovnako sem patrí aj klasické spracovanie skla (fusing) a výroba vitráží. Aj pri tejto tvorbe sa pani Vlčková snaží dodržiavať zásady recykloartu. Pri práci používa najrôznejšie dostupné materiály. Jedinečnosť, ručná práca, originalita, tieto a mnoho ďalších podmienok tvorba pani Vlčkovej spĺňa. Pre regionálne značenie je jej tvorba priamo stvorená. V súčasnosti sa pani Vlčková snaží otvoriť recyklocentrum galériu v Ilave, miesto konania recysáží - výstav umelcov zaoberajúcich sa recyklovaným umením. Súčasťou budú tiež kurzy umenia pre deti a mládež. Do budúcna chce pani Vlčková založiť celoslovenskú sieť Recyklocentier pri Zberných dvoroch. Realizáciou takéhoto projektu by sa jednak vytvorili pracovné miesta pre absolventov umeleckých škôl a zároveň by sa nenásilnou formou budoval pocit zodpovednosti a ohľaduplnosti občanov k životnému prostrediu. Dobré nápady teda Mgr. Dane Vlčkovej jednoznačne nechýbajú.

Mgr. Dana Vlčková Dis. Art Ilava

Kapitána Nálepku 202/51, 019 01 [email protected] 790 741www.sashe.sk/sigel

REGIONÁLNE ZNAČENIE

Page 15: Regionalne znacenie view final

28 29

Agnesa Šedivá - kroje, krojové bábiky Dolná Súča

Kroj ako tradičný ľudový odev dnes slúži skôr na reprezentačné účely pri vystúpeniach folklórnych súborov alebo hudobníkov. Jedinečné krojové výšivky a vzory však dodnes odzrkadľujú svojráz a osobitosti daného kraja. Pani Agnesa Šedivá od mladosti miluje ľudové piesne, hudbu, tanec, ľudovú tvorbu, ručné práce, tradičné kroje a všetko, čo súvisí s folklórom. Keď ako vedúca folklórneho súboru Latovec z Dolnej Súče narazila na problém s nedostatkom mužských aj ženských krojov, neváhala, pripravila si strihy a pustila sa do šitia. Hoci tradičné súčanské vzory ako koliečka, retiazky, zúbky a ďalšie však poznala ešte z mladosti, keď sa učila šiť a vyšívať so svojou mamou, začiatky boli zložité. Na výrobe kroja je totiž množstvo práce a všetky výšivky robila spravidla ručne, aby bola zachovaná originalita krojov. Jej snaha však bola nakoniec korunovaná úspechom a nádherné kroje od pani Agnesy môžete vidieť ešte dnes na vystúpeniach folklórneho súboru Latovec. Šitiu krojov sa venuje naďalej a jedným z jej úspechov je aj založenie tzv. krojovej izby v Dolnej Súči, kde si môžu obyvatelia aj návštevníci prezrieť tradičné odevy súčanskej doliny. V súčasnosti pani Šedivá vyrába na požiadanie mužské aj ženské kroje a kroje pre bábiky, ktoré sú vkusnou dekoráciou do domácností. Svoje skúsenosti so šitím a vyšívaním súčanského kroja si pani Šedivá nechce nechať pre seba. S radosťou ich odovzdáva mladším, aby sa dedičstvo našich otcov zachovalo pre ďalšie generácie.

032/659 3118

“K práci s drevom ho už od detstva viedol otec, ktorý pracoval ako rezbár a tak mal pri výbere povolania jasno. Dnes už vyučený umelecký stolár pán Martin Bulejko z Nemšovej sa drevorezbe venuje od roku 2005 a v jeho dielni dodnes vzniklo množstvo kvalitných a zaujímavých drevorezieb. Podobne ako väčšina drevorezbárov najčastejšie pracuje s mäkkým lipovým drevom, no podľa požiadaviek zákazníka vyrezáva aj z iných drevín (dub, orech, jelša a iné).Vyrezáva ručne, pomocou rezbárskych dlát a tým spĺňa aj hlavnú podmienku pre získanie regionálnej značky. Neorientuje sa len na jeden druh rezby, vyrába čokoľvek, o čo majú ľudia záujem, napríklad plastiky, reliéfy, záhradné dekorácie a podložky pod trofeje a mnohé iné. Ak je treba, používa na k dosiahnutiu potrebných odtieňov dreva rôzne farebné moridlá. Jednou z možností však je aj vynechanie úpravy moridlom a zachovanie pôvodnej prírodnej farby dreva. Na konečnú povrchovú úpravu používa olej, prípadne lak. Pán Martin svoju prácu prezentoval napr. na Dni sv. Huberta pri studničke „Pod Košármi“ a aj takýmto spôsobom robí dobré meno nášmu regiónu, ale aj všetkým drevorezbárom.”

Martin Bulejko drevorezbárstvo Nemšová

[email protected] 394 358

REGIONÁLNE ZNAČENIE

Page 16: Regionalne znacenie view final

Bližšie k vidieku

IČO: 42276021DIČ: 2023603307

Bližšie k vidieku, o.zHorná Súča 246, 913 33 Horná Súča

Telefónne čísla Bližšie k vidieku: +421 (0) 905 978 706 - Mgr. Vojtech Laurinec

e-mail: [email protected]

www.blizsiekvidieku.sk

Autori fotografií:

Producenti uvedení v tejto publikáciíMiroslav Nevidzan

Archív kancelárie MAS Vršatec

Ďakujeme všetkým, ktorí sa aktívne podieľali na príprave a tvorbe tejto knižnej publikácie.

REGIONÁLNE ZNAČENIE

Page 17: Regionalne znacenie view final